Explosieve groei van aangiften kinderporno Samenlevingscontract populair bij ouderen AMC vindt een aan sars verwant virus No-claim in zorg levert 200 miljoen op Polen heropent grens voor merendeel van Nederlands pluimvee 3 \teldpunt signaleert toename van 67 procent Onveilig gevoel neemt niet toe Vader ontvoert dochtertje uit schoolgebouw Gevaarlijke mix door versnijden harddrugs Nieuw klok voor Vaassense kerk Lily Petersen overleden Boer verongelukt in weiland Vogelpestactivist veroordeeld Boete voor doodrijden vriend Fraudeonderzoek defensie Jeugd weet te weinig van hasj en wiet dinsdag 23 maart 2004 'ffnnme redactie binnenland DENHAAG- Het aantal aangif- „n van afbeeldingen van kin derporno op internet is flink toegenomen. Het Meldpunt Kinderporno heeft vorig jaarbij de politie bijna vierduizend aangiften gedaan over vooral buitenlandse sites, zo blijkt uit bet jaarverslag over 2003. Dat Cf procent meer dan in 2002. noiig jaar deed het Meldpunt bij de politie aangifte van 208 gevallen van verspreiding van binderporno vanuit Nederland. Daaruit kwamen bijna honderd aken voor justitie voort. Het Meldpunt kreeg in 2003 in Waal zesduizend meldingen ran kinderporno, ongeveer even ree! als m 2002 De meeste had- xn betrekking op buitenlandse ;!emetsites. Veel seksplaatjes ran kinderen zijn te vinden op stes uit de Verenigde Staten. Rusland. Korea en Brazilië. .Vooral de hoeveelheid kinder- »mo uit Azië neemt toe", zegt toordvoerder Liesbeth Bartels Kinderporno op buitenlandse si- k heeft geleid tot meer dan .■500 aangiften. DEN HAAG - De stijging van iet aantal mensen in Nederland dat zich onveilig voelt, is afgelo pen jaar tot stilstand gekomen. Dat bleek gisteren uit cijfers ran het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2003 gaf een kwart van de bevol- jjng aan zich wel eens onveilig ievoelen. Vorig jaar waren min eer mensen angstig op de mo- centen dat ze alleen thuis wa ren. ANP DRACHTEN - Een 31-jarige man uit Schoonebeek heeft giste ren korte tijd zijn 7-jarige doch tertje ontvoerd. Hij nam het tindmee uit basisschool De Ka- wleon in Drachten. De man werd vergezeld door ec 52-jange vrouw, eveneens Schoonebeek Binnen een ïir kon de politie de ontvoer- die er met een bestelbusje rar.coor waren gegaan, aanhou den Het meisje is ongedeerd en bveiligheidaldus de politie. Toigens waarnemend directeur Vijver haalde de vader het Besje uit de klas en nam het te- jmsputterende kind mee. Vij- *rwaarschuwde direct de poli te. De directeur stelt dat de ïi-jarige moeder van het ont voerde meisje al lange tijd op de ducht is voor de vader, feast de vader en de vrouw is »k de broer van de 31-jarige pan opgepakt. Het gaat om een 3ö-]arige Emmenaar die de poli tie hinderde bij de achtervol- png van het bestelbusje. ANP Het Meldpunt constateert dat in ternetters veel vaker onge vraagd kinderporno per e-mail krijgen, zogeheten spam Bar tels: „Vroeger kreeg je vooral links, waarna je pas met de af beeldingen werd geconfron teerd, wanneer je die aanklikte Nu gebeurt het steeds vaker dat je meteen de foto's op je scherm krijgt." Het Meldpunt stelt dat de toenemende commercialise ring van kinderporno een we reldwijde trend wordt. Ook staat in het jaarverslag dat de foto's en filmpjes met kinde ren steeds extremer worden. Foto's Het Meldpunt pleit voor nader onderzoek naar dat fenomeen. „Soms zien we afschuwelijke beelden van baby's van slechts enkele maanden oud. En er zijn meer foto's waarop te zien is dat kinderen seksueel worden mis bruikt én mishandeld", zegt Bar tels. Het Meldpunt stelt dat het inter net voor verzamelen en versprei den van kinderporno een zeer belangrijk medium is geworden. Pedofielen voelen zich op inter net betrekkelijk veilig en ano niem en ze kunnen wereldwijd eenvoudig contact met elkaar zoeken. De digitale camera is één van de oorzaken dat het steeds makkelijker wordt om snel kinderporno te maken en te verspreiden, stelt het jaarver slag. GPD GRONINGEN - De strengere controle op drugssmokkel vanuit de Antillen leidt tot een levensgevaarlijk drugskli maat in Nederland. Minimaal 20 procent van de drugs zijn aangelengd met andere poe ders die er nagenoeg hetzelf de uitzien. Dit stelt de Bond van Drugge bruikers. „De invoer uit voor namelijk Curasao is gestag neerd", zegt woordvoerder G. Wessel. „Dit leidt tot levens gevaarlijke situaties voor de junks. Dat het gebruik van drugs niet goed voor je is, be tekent nog niet dat we ons zelf nodeloos willen blootstel len aan smerig spul." Omdat de marktprijzen stij gen, versnijden steeds meer dealers de pure cocaïne en he roïne met onder meer maag- zout. ledocane (verdovings middel) en druivensuiker. ..Een Amsterdamse verslaaf de is al overleden aan een zo genaamd vuil shot en mini maal drie verslaafden liggen op dit moment in het zieken huis." Volgens Wessel is het percen tage vuile drugs de afgelopen maand schrikbarend toegeno men. De Bond voor Drugge bruikers verspreidt deze week bij alle zorginstellingen en gebruikerslocaties een waarschuwing voor de gebrui kers om geen cocaïne of heroï ne meer te kopen van onbe kende dealers. ANP VAASSEN - Voor het eerst in vele jaren is gisteren weer een luidklok in een Nederlandse kerk geplaatst. Dat gebeurde in de hervormde kerk in Vaassen. De makers van de klok. Koninklijke Eijsbouts in Asten, spreken van een unieke gebeurtenis. Het is volgens hen al lang niet meer voorgekomen dat Nederlandse opdrachtgevers een nieuwe luidklok lieten gieten en plaatsen in een kerk. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim de helft van het aantal samenwonende stel len heeft een samenlevingscon tract. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) gisteren publiceer de. Vooral veel ouderen stellen een dergelijk contract op. Ruim 700.000 paren woonden in januari 2003 ongehuwd samen, 200.000 meer dan in 1995. Hoe wel jongeren veel vaker onge huwd samenwonen dan oude ren, is het samenlevingscontract bij ouderen relatief veel popu lairder. Eenderde van de mensen tussen 25 en 29 jaar woonde in 2003 sa men, ongeveer de helft van hen met een contract. Bij de samenwonende paren waarvan de vrouw ouder is dan 50, had ongeveer 70 procent een contract of een geregistreerd partnerschap. Volgens het CBS wil 80 procent van de jonge samenwonende stellen in de toekomst wel trou wen. Ze beschouwen het samen wonen vaak als een soort proef- huwelijk. Van de mensen die in het onder zoek aangaven niet te willen trouwen, gaf vijfenzeventig pro cent als reden dat huwen 'niets toevoegt'. Tijdgeest Volgens sociaal-demograaf J. Latten van het CBS passen de uitkomsten van het onder zoek bij de tijdgeest. „Mensen willen hun relatie onderling vastleggen, zonder tussenkomst van de overheid. Een huwelijk is veel formeler, een samenle vingscontract heeft minder ver plichtingen Buitenechtelijk Trouwen wordt meer iets voor dertigers en dat heeft volgens Latten ook tot gevolg dat meer kinderen buiten een huwelijk worden geboren. In 2003 was 31 procent van de eerstgeborenen buitenechtelijk In 1960 was dat nog één op de dertig. Volgens Latten wordt een sa menlevingscontract vaak geslo ten als er bijvoorbeeld door de komst van kinderen of het ko pen van een huis niet aan te ont komen is dat er een aantal offi ciële afspraken worden ge maakt. Het aantal samenlevingscontrac ten bij samenwonenden is nog niet eerder onderzocht door het CBS. Daarom is het niet moge lijk een vergelijking te maken met voorgaande jaren. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Wetenschap pers van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amster dam hebben een nieuw virus ont dekt. Het gaat om HCoV-NL63, een coronavirus, familie van het virus dat sars veroorzaakt. Dat staat in het aprilnummer van vakblad Nature Medicine, dat vanaf gisteren op internet te le zen is. HCoV-NL63 is minder gevaar lijk dan het sars-virus. Mensen die ermee besmet zijn, lopen het risico bronchitis of longontste king op te lopen. Het virus komt voornamelijk voor bij baby's jon ger dan een jaar oud en bij men sen met een verzwakte afweer, bijvoorbeeld door een hiv-infec- tie. HCoV-NL63 is het vierde coro navirus dat thans bekend is. Eer der werden de veroorzaker van sars en twee verkoudheidsvirus- sen uit dezelfde familie ontdekt. Het AMC isoleerde het virus in januari 2003 op de afdeling hu mane retrovirologie uit een spoelsel uit de neus van een ze ven maanden oude baby met een longontsteking. Bij stan- daardtesten door de GG en GD kwam geen ziekteverwekker aan het licht. Een celkweek toonde wel verschijnselen van een virusinfectie aan Hierop gingen de AMC-onder- zoekers met een nieuwe DNA-techniek aan de slag. Zij troffen het virus vervolgens aan bij zeven procent van de patiën ten die dezelfde maand met een luchtweginfectie in het AMC be landden. Puzzelstukje Volgens hoogleraar humane re trovirologie B. Berkhout is met de ontdekking weer een puzzel stukje op zijn plaats gevallen. „Tot nu toe bleef de oorzaak van luchtweginfecties in veel ge vallen onbekend." Vermoedelijk circuleerde het vi rus al langer. Eerste auteur van het artikel L. van der Hoek bena drukt dat een kind nu niet meer ten onrechte antibiotica krijgt, als blijkt dat het nieuwe virus de veroorzaker van de luchtweg infectie is. Het verstrekken van antibiotica heeft geen zin als een virus de ziekte veroorzaakt. ANP 7 HIE.R.,6E£P A\E EEN zden.SWME! van onze redactie binnenland DEN HAAG - De no-claimregeling die het kabinet volgend jaar voor ziekenfondsver zekerden wil invoeren levert een meeval ler van 200 miljoen euro op. Dat blijkt uit een berekening van het Centraal Planbu reau. Minister Hoogervorst (Volksgezond heid) wil dat geld gebruiken voor tegenval lers op zijn begroting. Dat slaat in de memorie van toelichting bij het wetsvoorstel dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De no-claimre geling komt in plaats van het eigen risico dat het kabinet aanvankelijk wilde invoe ren. Bij dat eigen risico zouden verzeker den de eerste 250 euro die ze uitgeven aan zorg van arts of medicijnen zelf betalen. Met de no-claimregeling betalen zij eerst een hogere premie van 5,25 euro per maand en krijgen ze aan het eind van het jaar eventueel geld terug als ze minder dan 250 euro hebben uitgegeven aan zorg. Ze gaan het jaar daarop niet minder pre mie betalen. Zorg voor kinderen onder de 18 jaar en kraam- en verloskundigenzorg zijn uitge zonderd van deze regeling. Kosten ge maakt bij de huisarts tellen voor 25 pro cent mee. Voor alle overige ziekenfonds- zorg geldt dat de kosten hiervan voor de volle 100 procent ten laste komen van de no-claimteruggaaf. De verwachting is dat elk jaar de helft van de verzekerden een he le of gedeeltelijke no-claimteruggaaf ont vangt Het eigen risico dat het kabinet aan vankelijk wilde invoeren, moest een bezui niging van 210 miljoen euro opleveren. De no-claimregeling levert, zo blijkt een her berekening van het Centraal Planbureau 200 miljoen euro meer op. ANP AMSTERDAM - Lily Petersen van het legendarische kin derradioprogramma Kleutertje Luister is overleden. Dat heeft haar nichtje meegedeeld. Petersen is 90 jaar gewor den. Ze stierf zaterdag in Amsterdam Ze begon in 1946 met de presentatie van Kleutertje Luis ter ('Hallo kindertjes van het hele land!') voor de Avro. Ze ging er 29 jaar lang mee door. ANP TER AARD - Een 64-jarige boer uit het bij Assen gelegen Ter Aard is gisterochtend verongelukt in een weiland te genover zijn boerderij. De boer was alleen bezig met het voeren van paarden in het weiland. Volgens een politiewoordvoerder is de man vermoedelijk met zijn hoofd tussen een hooibaal en een bak achter zijn tractor terechtgekomen toen hij de balen uit de bak haal de. Hij werd na ongeveer een half uur gevonden door zijn echtgenote, maar hij was inmiddels overleden. ANP EINDHOVEN - Vogelpestactivist en woordvoerder van de zogenoemde Waarheidscommissie Vogelpest, A. van Noort (55) is gisteren door de Eindhovense politierechter mr. R. Stijnen, wegens smaad veroordeeld tot een geldboe te van 220 euro. De rechter achtte bewezen dat Van Noort in een in het Eindhovens Dagblad gepubliceerde ingezon den brief medewerkers van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw in hun goede naam en eer heeft aangetast. Van Noort kondigde na de zitting meteen hoger beroep aan. ANP ARNHEM - Een 21-jarige man uit Beuningen is veroor deeld tot 500 euro boete en een halfjaar voorwaardelijke rij-ontzegging wegens het veroorzaken van een dodelijke aanrijding tijdens een straatrace in Druten. Het negen tienjarige slachtoffer was een vriend van de veroordeelde. Ze waren die avond met nog meer vrienden naar de voor malige veerstoep in Druten gereden om er een straatrace te houden. De politie verhinderde de wedstrijd. Het latere slachtoffer belandde bij het wegrijden tijdens een inhaal manoeuvre met zijn auto tegen een stapel stenen De rechtbank sprak de Beuningenaar eerder vrij. Het hof be paalde gisteren in hoger beroep dat de man zijn vriend heeft gehinderd bij het inhalen. GPD ARNHEM - Het Openbaar Ministerie in Arnhem is een on derzoek begonnen naar defensiepersoneel dat zou hebben gefraudeerd met declaraties Volgens een woordvoerder van het OM in Arnhem gaat het om medewerkers van de Defensie Verkeers- en Vervoersorganisatie (DWO). Volgens bronnen rond het onderzoek hebben enkele tien tallen chauffeurs van DWO gedurende enige jaren ge fraudeerd. De totale fraude zou rbnd de 20.000 euro be dragen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Polen heeft zijn grenzen weer geopend voor Ne derlands pluimvee. Het land blijft wel eenden en kippen uit de provincies Groningen en Utrecht weren. Singapore, e'en kleine afnemer, stopt juist met de import van Nederlandse pluimveeproducten uit angst voor vogelpest. Dat heeft het Productschap Vee, Vlees en Eie ren (PVE) gisteren gemeld. Met de gedeeltelijke hervatting van de import door Polen komt het leeuwendeel van de handel met dat land weer op gang, al dus een woordvoerder van het PVE. Vorige week kondigden Rus land, Polen en Japan een import stop aan voor Nederlands pluim vee nadat bij twee bedrijven een milde variant van vogelpest was vastgesteld. Vooral het Russi sche besluit komt hard aan voor de sector. In 2002 ging 10 pro cent van de export van het Ne derlands pluimvee naar dat land. Polen nam toen ongeveer 1,5 procent voor zijn rekening. Het PVE vindt dat Nederlandse boeren worden gestraft voor goed gedrag. Sinds de massale uitbraak van de vogelpest vorig jaar, is Nederland strenger gaan controleren op het virus Daar door komen volgens het product schap vaker onschuldige varian ten van het virus aan het licht. Ten onrechte sluiten sommige landen daarop de grenzen, aldus de woordvoerder. Scholen dicht In gebieden waar onder mensen een variant van de vogelgriep uitbreekt, moeten scholen dicht en kunnen grote evenementen niet doorgaan. Zo kan massale besmetting worden tegenge gaan. Dat heeft minister Hoogervorst van Volksgezondheid gisteren geschreven aan de Tweede Ka mer. Hij volgt daarmee een ad vies van de Gezondheidsraad over het indammen van een uit braak van vogelgriep onder men sen. Bij een grootscheepse besmet ting bestaat het risico dat huis artsen en ziekenhuizen de grote toestroom patiënten niet aan kunnen. Dan zou de ziekte het maatschappelijk leven kunnen ontwrichten, waarschuwde de Gezondheidsraad. Hoogervorst neemt het advies van de raad vrijwel geheel over. Omdat de Nederlandse voor raad virusremmers beperkt is, moeten mensen met ernstige af wijkingen aan luchtwegen of het hart als eerste virusremmers krijgen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hasj en wiet zijn de populairste drugs onder jon geren, maar ze weten er nog te weinig van. Daarom begint het Trimbos-instituut, het landelij ke kenniscentrum voor onder meer verslavingszorg, een nieu we voorlichtingseampage onder jongeren tussen de twaalf en achttien jaar over het gebruik van cannabisproducten. Het Trimbos-instituut merkt dat veel jongere blowers niet goed weten wat de gevolgen zijn van het roken van een jointje of het eten van een stukje space cake. Zo denken ze nog vaak dat een joint de longen schoon maakt, maken ze zich zorgen over vergeetachtigheid die het gevolg kan zijn en willen ze we ten of cannabisgebruik als van zelf leidt tot het gebruik van een harddrug als heroïne. Van de jongeren heeft 18 procent wel eens cannabis gebruikt. De laatste cijfers over de con sumptie van cannabis dateren van 2001, zegt een woordvoer der van het instituut. Toen bleek dat het gebruik van deze softdrug was toegenomen Dit geldt ook voor cocaïne. Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) maakt zich zorgen over het nog steeds stijgende gebruik Hij heeft in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat cocaine sterk in opmars is in Nederland. Van de heroïneverslaafden rookt 70 tot 90 procent crack, de rookbare vorm van cocaïne. On der jongeren wordt coke snui ven steeds populairder. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3