Oudercursus is kwestie van doen Hulp? Daar zorg ik zelf voor! 13 PZC Ouderen eisen actie tegen ruiters op fietspaden z-wear Ginkgo Combi: Verbetert het geheugen en concentratievermogen Met ANGO kom je tot je recht! de badmeesters ■12 Popfestivals zitten in eikaars vaarwater Scharendijkse therapeut Ruud van den Bosch zoekt middenweg FAMILIEBERICHTEN t Plaats uw familieberichten in de PZC Alzheimer mag geen nationale ramp worden. giro 2502 wie een zwembad wil moet in zee, maar met wie? f iiii textieldruk groothandel Meer geestelijke energie door het extract uit de Ginkgo Biloba boom! m door Raymond de Frel SAS VAN GENT - I)e popfesti vals Kloosterpop in Kloosterzan- de en Dance Rock Around The Bridge in Sas van Gent lo pen een grote kans elkaar dit jaar in de wielen te rijden. Beide evenementen worden ge dinsdag 23 maart 2004 houden op vrijdag 11 en zater dag 12 juni. Allesbehalve han dig, zo geven de organisatoren van beide festivals toe. Temeer omdat op de zaterdag groten deels wordt gemikt op een zelf de, op rock georiënteerd pu bliek Waar in Kloosterzande rockband Kane acte de présence geeft, sluit in Sas van Gent de Amerikaanse band Dog Eat Dog het festival af. Dance Rock Around The Bridge stonden aan vankelijk een weekeinde later gepland, maar de organisatie schoof met de data vanwege een wedstrijd van het Nederlands elftal op het Europees Kam pioenschap voetbal. „Op internet zag ik dat Klooster pop twee opties openhield voor een definitieve datum. Wij moes ten snel handelen en kozen voor 11 en 12 juni. Toen dat bekend werd, kreeg ik al snel een tele foontje van Frank de Kort van Kloosterpop met de vraag 'wat doen jullie nu?' Dit is inderdaad niet handig, maar anderzijds wordt het steeds moeilijker om een weekend in te plannen waar in weinig tot niets wordt georga niseerd Vorig jaar kregen we bijvoorbeeld ook een zelfde ver wijt van het festival Anywave in Zierikzee", aldus Rock Around The Bridge-organisator Jan Vin- ke. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Geen truc jes toepassen, maar op een ande re manier omgaan met elkaar binnen het gezin. Respect is sleu telwoord in de aanpak die psy- cho-sociaal therapeut Ruud van den Bosch uit Scharendijke pre dikt in de door hem gegeven oudercursussen. Hoewel, predikt? Zijn cursus is vooral een kwestie van doen. Niks geen saaie theoretische ver handeling over hoe het allemaal moet en niet moet. Ouders dra gen zelf voorbeelden aan, die vervolgens vanuit de gedachte van 'democratisch ouderschap' bij de kop worden gepakt. Dat democratische geeft aan dat er een middenweg wordt gezocht tussen enerzijds het autoritair opvoeden en anderzijds het laiss- ez-fairegezin Iedereen heeft zo'n beetje het idee in ieder ge val niet één van die twee benade ringen te willen, maar oeverloze discussies aan tafel zijn ook geen optie - schetst Van den Bosch. Het democratisch ouder schap is een middenweg die goed valt te bewandelen, meent hij. „Maar mensen zijn er niet voor opgeleid." In zijn praktijk ruimte aan huis geeft hij onder meer de oudercursus 'Waar- de(n)vol communiceren met kin deren. DOEN!'. Om deze cursus breder toegankelijk - want be taalbaarder - te maken wordt de cursus nu ook vanuit Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei ge organiseerd. Uitgangspunt is dat iedereen in het gezin even belangrijk is, zijn eigen plekje heeft. Dat betekent gelijkwaar dig omgaan en afwisselend reke ning houden met elkaar, bijvoor beeld door het afspreken van een taakverdeling. Neem de boel die na het avondeten moet worden opgeruimd, terwijl de kinderen zitten te popelen om iets op tv te kijken. Zoek een ma nier van taken verdelen waar ie dereen zich lekker bij voelt. Dan hoef je als ouder ook nooit meer iets op dat vlak af te dwin gen. Geen overleg Sowieso een onmogelijkheid, stelt Van den Bosch. Op sommi ge vlakken, zoals veiligheid, is er geen sprake van overleg. Op gebied van normen en waarden daarentegen keert ouderlijke macht zich altijd tegen je. Nor men en waarden kun je alleen 'voorleven', is de overtuiging van de therapeut die samen met zijn vrouw het RA International - instituut voor communicatief leven en werken bestiert. Een kind dat streng gelovig wordt opgevoed, raakt - eenmaal het huis uit - bij wijze van spreke van God los. Een kind dat per sé een jas aan moet, trekt hem uit zodra het uit je blikveld is ver dwenen. Wat dat laatste betreft: niet het Psycho-sociaal therapeut Ruud van den Bosch: „Ouders zijn er niet voor opgeleid om een democratische middenweg te bewandelen." foto Marijke Folkertsma consequent zijn maar het con gruent zijn is enorm van belang. „Dat wat je zegt, moet in over eenstemming zijn met wat je voelt." Bovendien maken vele opvoeders zich schuldig aan het veelvuldig bezigen van ouder taai. 'We stoken niet voor de bu ren', is één van die zinnen die van generatie op generatie wordt doorgegeven, maar wat zegt dat nu eigenlijk nog. „Zeg wat je wilt, benoem wat je wilt: Doe de deur dicht, want ik heb het koud", draagt Van den Bosch aan als alternatief. Sim pel dus, maar je moet je er wel bewust van worden. En dan kun je op een punt komen dat opvoe den weer leuk is, zoals één van de cursisten het tegen Van den Bosch zei. „Daarvoor was het al leen maar een strijd geworden." De oudercursus van De Licht boei begint vrijdagavond 2 april in het MFC in Zierikzee. De cur sus bestaat uit tien (wekelijkse) bijeenkomsten. door Nadia Berkelder DOMBURG - De politie moet optreden tegen ruiters die op het fietspad rijden. Dat stelt de Slichting Welzijn Ouderen platteland Walcheren. De stichting heeft een brief op po ten geschreven aan de teamlei ding van de politie in Veere. Ruiters horen niet op het fiets pad, vindt de stichting. „Een ruiter moet op het ruiterpad", zegt J. Kuijpers van de SWO. „En als dat er niet is, moeten ze op de rijbaan of in de berm. Dat staat in de ver keersregels." Vooral oudere fietsers zijn bang voor paar den op het fietspad, stelt de stichting. De brief is onderte kend door de dertien Commis sies Welzijn Ouderen, die alle maal een kern vertegenwoor digen. Zeven jaar geleden heeft de ouderenorganisatie het pro bleem voor het eerst aange kaart bij de politie, het water schap en de provincie. Met de klachten is in de tussentijd niets gedaan. „De Veerse ouderen wachten al jaren op daadwerkelijke aandacht voor deze problematiek. Zij zijn dan ook van mening dat de tijd van alleen informeren, van vriendelijk vragen, van gedogen dus, meer dan ver streken is." Lacherig „Het is de gewoonste zaak van de wereld dat paarden op het fietspad lopen", aldus Kuijpers. „Ruiters worden door niets of niemand ge stoord. Het probleem wordt ook een beetje in de lacherige sfeer getrokken. Het zijn ha» met alleen ouderen die b™ zijn van die kolossen. Bow, dien lopen in de gemeente Veere echt gigantisch wd paarden." De SWO vindt dat de politie gewoon de regels moet hand haven. „Ik zou wel eenswj. len weten hoelang ik over de snelweg van Arnerauiden naar Goes zou kunnen fiet sen", zegt Kuipers. „Dat is de kortste weg. Maar ik denk niet dat ik dat ik daar lang op zou zitten. De politie geeft gewoon geen pnonta; aan de paarden op het fiets pad." Veiligheid Dat klopt, zegt politiewoord- voerder J. van Mourick. „For meel mag het niet, maar ais ruiters de keuze hebben tus sen de provinciale weg of het veilige fietspad, dan kan ik me de keuze wel voorstellen. Het is kiezen lussen twee kwa den. Vanuit het oogpunt van veiligheid hebben wij ook lie ver dat ruiters op het fietspad rijden." Daarom heeft de politie er voor gekozen geen boetes uit te schrijven. „Dat is met al leen in Zeeland zo. Dat is lan delijk beleid." Ongelukken tussen ruiters en fietsers zijn zeldzaam, aldus Van Mourick. „Ik kan me niet herinneren dat er ooit iets is gebeurd. Als er al eens iets ge beurt. is dat met paarden d:e losgebroken zijn. Ik denk dat de bezorgdheid vooral voort komt uit angst dat ruiters hun paarden met onder con trole hebben." Want hei is de Heere. uw God, die met u gaat. Deut. 204a Verdrietig, maar dankbaar wat zij voor ons betekend heeft, geven wij u kennis van het heengaan van onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en zus MAATJE WILHELMINA ADRIANA BAKKER sinds 27 augustus 1995 weduwe van Lieven Schol in de leeftijd van 81 jaar. Dirksland: Corma en Wim Margreet en Hans Huizen: Pim en Ria Mariëtte en Janpaul Robert en Sylvia Hilversum: Theo en Marion Mandy Michelle Middejburg: H. A, Koster-Bakker 21 maart 200jtr, Zorgcentrum "De Wieken", kamer 223, Hoge Molenstraat 13.4301 KB Zierikzee. Correspondentieadres: C. M. van de Graaf-Schol, Deurloo 15,3247 XG Dirksland De afscheiddienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op donderdag 25 maart om 14.00 uur in de grote zaal van "De Wieken". Parkeergelegenheid bij het Hervormd Kerkcentrum aan de Hoge Molenstraat. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Zierikzee. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de zaal van "De Wieken". Heden is van ons heengegaan onze huisgenote mevrouw A. VAN GEESBERGEN-ADEMA de bewoners van "De Vrijburg" Zierikzee, 22 maart 2004 Verdrietig geven wij kennis van het overlijden van AAFKE VAN GEESBERGEN-ADEMA sinds 14 januari 2004 weduwe van Alfred Leonard van Geesbergen Geboren te Makkum op 28 december 1920 Overleden te Zierikzee op 21 maart 2004 na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis Cornelia, afd. Polderland Wognum: Ineke en Alphons Ingeborg, Nicky en Jordi Machteld en Hans, Rick Jessie en Stephan Zierikzee: Hans en Anja Ody en Jeroen, Sander en David Koen en Nadine Nienke en Bart Tim Made: Loes en Pieter Linneke Neeltje Wijk en Aalburg: Rene' en Erica Rob Els Ward Correspondentieadres Frederik Hendriklaan 6, 4301 NZ Zierikzee De Eucharistieviering vindt plaats op donderdag 25 maart om 11.00 uur in de parochiekerk van de Heilige Willibrordus, Hoge Molenstraat 89 te Zierikzee. De crematieplechtigheid vindt aansluitend plaats om 13.00 uur in het crematorium van Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 3. Hierna is er gelegenheid tot condoleren in de aula van het crematorium. Na een zeer arbeidzaam leven vol zorg voor allen die hem lief en dierbaar waren is door de Heere onver wachts uit ons midden weggenomen mijn geliefde man, onze lieve vader, grootvader en overgrootvader MARINUS DE BRUINE in de leeftijd van 90 jaar. Oosterland: J. de Bruine-Bouwman Riet van der Have-de Bruine Kees van der Have Bruinisse: Leen de Bruine in herinnering Neeltje de Bruine-Goudzwaard Oosterland: Dik de Bruine Nieuwerkerk: Jaap de Bruine Anja de Bruine-Dalebout Rinus de Bruine Lia de Bruine-Smalheer Oosterland: Gre van den Berg-de Bruine Ad van den Berg Hanna Ilzelenberg-de Bruine Wim IJzelenberg lanny Bellers-Bruine Cor Bellers kleinkinderen en achterkleinkinderen 21 maart 2004 De Saele 8 4507 LL Oosterland Gelegenheid fot condoleren woensdag 24 maart van 19.00 tot 20.00 uur in de zaal van "De Saele" De rouwdienst zal gehouden worden D.V. donder dag 25 maart in dc kerk van de Ger. Gem., St. Joost- dijk 11 te Oosterland. aanvang 13.15 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de al gemene begraafplaats te Oosterland, omstreeks 14.50 uur. Verdrietig zijn wij door het overlijden van onze OPA DE BRUINE Jacinta, Micel Collin Alex, Leonie Brian Wij zullen opa missen. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onze geliefde zwager en oom MARINUS DE BRUINE echtgenoot van |annetje Bouwman in de leeftijd van 90 jaar. Oosterland: A. Goudzwaard-Bouwman v. d. Maas T. A. Bouwman-van Beek W. M. Bouwman Oosterland, 21 maart 2004 "Volgens de vernieuwde AWBZ moet je die zorg en hulp krijgen die bij je past. Niet alleen thuis, maar ook op je werk, op school of waar je maar wilt. Maar dan moet je wel je rechten kennen. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl info@ango.nl 0 www.alzheimer-nederland.nl Hé verplegende! Zin in een werkvakantie? Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicaplen een onver getelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerdo team van 7000 vnjwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en ziekenverzorgenden Het kost je een weekje van |e vrije tijd, maar je knjgt er dan ook heel wat voor terug. Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl de Zonnebloem' zwembaden whirlpools sauna's stoombaden burgh-haamstede telefoon 0111 651056 www.debadmeesters.com ^nilfMHirwïïweuf OfBlLrUOHSttffl pak de telefoon en neem dekortsknt vanidee naareindprodi? het idee levertu: uitrnr lw« vanaf bierviltje,floppjds de rest verzorgd zelfs binnen een week: vantosloijas bedrukt ofniet,lkeeroflO.OQOle? HARINGVLIETPLEIN 7 ZIEIIUH lel. 0111 - 450026 fox 0111 Ginkgo Combi® is een krachtige formule die op natuurlijke basis het hoofd ondersteunt. Het hoofdbestanddeel van Ginkgo Combi® is het extract van de bladeren van de Aziatische Ginkgo Biloba boom. De bladeren bevatten een bijzondere groep van bioflavonoïden, die d« bloedvaten in het hoofd soepel en elastisch houden. Hierdoor wordt de doorbloeding gestimuleerd, zodat de weefsels goed van zuurstof en voedingsstoffen worden voorzien. Dit verbetert het geheugen, concentratievermogen en de reactiesnelheid. Ginkgo Combi® helpt scholieren om leerstof beter op te nemen, helpt bij intellectuele arbeid om de geest helder te houden en geeft ouderen meer vitaliteit en geestelijke veerkracht! Goed voor het geheugen en concentratievermogen Geeft meer geestelijke energie Geeft weerstand bij stress-situaties Bevat zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract (7500 mg.) Verrijkt met o.a. vitamine B-complex, vitamine C, magnesium, taurine, zink en tyrosine www.ginkgocombi.nl Bij aankoop van 1 verpaklóng Ginkgo Combi 60 tabletten loes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6. Zierikzee: DA D'Attance Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring '5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30