'ZC in vorming boerenbedrijf sneller Wraak levert nooit vrede 50% KORTIN I landinrichtingsproject Schouw en-W est legt knelpunten bloot Seniorenraad wenst beter overleg over openbaar vervoer Brouwersdamconcert wordt tweejaarlijks IAKTIEWEEK Cateringservice is meer dan een warme hap aan huis ilissinger krijgt lerkstraf voor iuiselijk geweld HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS tilroe optiek Dubbele inbraak zeeuwse almanak Storm waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 23 maart 2004 fFcme Soesman J0IKZEE - Als een landin- oiiingsproject een agrariër el te stoppen, moet een an- 'invulling van het bedrijf JJler mogelijk zijn. Dat be- :t de gemeente Schou- J.Duiveland op grond van (dponten die ze ervaart bij de wering van landinrichtings wet Schouwen-West. >lgaat de gemeente specifiek Jdebeëindiging van een agra- bedrijf ten gunste van rea- van één of meerdere on kelen van een landinrich- -sproject. Daar heeft de ge- 'ajte Schouwen-Duiveland at moment ook rechtstreeks t'.e maken. Een agrari sch on- -emer op de compensatielo- fie Brouwersdamaanzet staat «de keuze zijn bedrijf voort zetten of te beëindigen. In dat ste geval draagt de onderne- bij aan de doelstellingen het landinrichtingsproject, tb herstructurering verblijfs- ceatie, natuurontwikkeling jankoop van grond voor aan- (Advertentie) van alle gouden ARMBANDEN COLLIERS mag u deze week 20% 20% EXTRA aftrekken! leg van de recreatieverdeelweg Noord. Elders op dezelfde voet verder gaan biedt geen economisch per spectief. Omvorming van het be drijf tot dagrecreatieve voorzie ning met hotel/logiesfunctie en kampeereenheden doet dat wel, maar behoort - volgens het streekplan - niet tot de toegesta ne mogelijkheden In het betref fende gebied zijn alleen ontwik kelingen mogelijk die met sane ring of kwaliteitsverbetering van bestaande verblijfsrecreatie- bedrijven te maken hebben. Uit sluitend dagrecreatie op die spe cifieke locatie past wél bij de ge meentelijke doelstellingen, maar schiet tekort. De verblijfs- recreatieve poot is voor de on dernemer namelijk nodig om de boel financieel op poten te krij gen. Dit specifieke geval wordt door de gemeente Schouwen-Duive land opgevoerd in haar reactie op het ontwerp streekplanher ziening Vitaliteit en Kwaliteit van de provincie Zeeland. De ge meente vraagt de provincie een uitzondering te maken op het be leid wat voor deze compensatie locatie geldt Ook voor de verde re uitvoering van landinrich tingsproject Regiovisie Schou- wen-West is het wenselijk dat er beleidsmatig ruimte is om vlotjes op bedrijfsbeëindiging te kunnen inhaken. Op compensa tielocaties moet omvorming naar andere, niet-agrarische functies mogelijk zijn, mits die nieuwe functie past binnen de beleidsdoelstellingen van het project. Naar verwachting is dit probleem ook aan de orde bij an dere landinrichtingsprojecten in de provincie. Zelfs als de provin cie bereid is mee te werken, moet er een procedure worden gevoerd om van het beleid te kunnen afwijken. Dit heeft, is de gedachte, onnodige vertragin gen tot gevolg. De keuken in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Maandagmiddag koopzondag GEOPEND rM M iiingen - tel. 011M13635 PorAector Dooms EDDELBURG - Een 38-jarige r van Vlissingen is giste- i in Middelburg voor huise- geweld conform de eis ver- I tot tachtig uur werk- nf en vier weken voorwaarde- tb gevangenisstraf. Üerechter M. Meeuwisse Stoften6 echtgenote Kosovaar in Zierikzee leeft mee met problemen in zijn land door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De nieuwe centra le keuken van Allévo verzorgt niet alleen de maaltijden voor verschillende verzorgingshuizen op het eiland, maar ook voor de maaltijdservice tafeltje-dek-je en (later) ouderenrestaurants of eetprojecten voor ouderen. De bouw van de nieuwe keuken be gint naar verwachting na de zo mer. J. Hokkeling, adviseur voor Al lévo spreekt eigenlijk liever over 'gezamenlijke catering' dan over een centrale keuken, omdat daar niet alleen het voed sel wordt geproduceerd, maar ook alles daaromheen wordt ge organiseerd. „In samenwerking met Stichting Welzijn Ouderen willen we ouderenrestaurants of eetprojecten opzetten. Dat moe ten ontmoetingsplekken in de wijk worden. Voorzieningen waar ik over praat zijn voor een beperkte doelgroep bedoeld. De ouderen die nog wel zelfstandig wonen, maar niet meer iedere dag kunnen of willen koken. Ze kunnen dan gezellig aanschui ven in zo'n ouderenrestaurant en dat helpt een beetje tegen de vereenzaming." Waar de oude renrestaurants komen is nog niet bekend. Naast de restau rants richt de keuken zich voor al op de maaltijden die worden aangeboden in de verzorgings huizen en via tafeltje-dek-je. Deelnemers krijgen de keuze uit drie menu's. De tafeltje-dek-je maaltijden worden twee keer per week naar de klanten ge bracht. „Dat is een bewuste keu ze, want op die manier wordt voorkomen dat de maaltijden te gen het einde van de houdbaar heidsdatum aan komen te zit ten. Het heeft ook nog een ander voordeel: de deelnemers hoeven te mishandelen. Dat -^kuit de verwondingen: kras te op haar buik, borst en hand i:net een puntig voorwerp wa- ïioegebracht, bloeduitstortin- V- O een gezwollen enkel tnrijl ze notabene zeven «nden zwanger was", sprak politierechter op ernstige oa.De man gaf alleen toe zijn Wuw te hebben geschopt en sar een duw te hebben gege- Het incident was een ge- H van slepende ruzies, waar- jbaar terugkeer naar Marok- centraal stond. De vrouw gaf sdorte kennen terug naar Ma- pflto te willen, maar op het Me moment had ze telkens p res afgeblazen. Dit leidde P'öotsingen in het gearrangeer- puwelijk. Zo escaleerde de si- 1 september vorig jaar. fens het slachtoffer, die an- feoalf jaar in Nederland ver- fa]!!, had de terreur in de wo- ^idrie uur geduurd. Daarbij zijn gestoken en geprikt t-een schaar. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Meer hoopvol dan met overtuiging heeft hij het over incidentele botsingen tussen Albanezen en Serviërs de afgelopen week in Kosovo. Je- ton Osmani woont al bijna acht jaar in Zierikzee en sinds eind november 2002 kan hij zich Ne derlander noemen. De Servische overheersing in zijn land en vooral de oproep dienst te ko men doen in het leger van de Serven was reden voor zijn vlucht in 1995. Deze week ver trekt hij om zijn ouders en zijn zusje in Pristina weer eens te ontmoeten. Hij ging destijds met weg om nooit meer terug te keren. „Ik hoopte dat het allemaal wel Advertentie OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 goed zou komen in mijn land. Ik ging vooral weg om niet met de Serven tegen de Kroaten te moe ten gaan vechten." Jeton Osmani had een vrij onbe zorgde jeugd. Serven waren niet direct zijn vrienden. Dat kreeg hij min of meer van huis uit inge geven, want ze golden toch als de bezetters van het destijds on afhankelijke Kosovo. Hij woon de in een wijk in Pristina waar vrijwel alleen maar Albanezen woonden. Van harde Servische bezetting was toen geen sprake. „Ik weet niet hoe generaal Tito dat heeft gedaan, maar volgens wat ik heb gehoord was Joego slavië toen toch vooral één land en kon je als Albanees gewoon naar Belgrado Nu is dat niet verstandig", zegt Osmani. Hij noemt Milosevic als aan stichter van de Servische over heersing „Vanaf 1989 werden veel Albanezen gewoon ontsla gen en kregen Serviërs de hoge posten in de bedrijven. Mijn va der was beveiligingsfunctiona ris in een fabriek en raakte ook zijn baan kwijt Veel scholen voor de Albanezen werden geslo ten Ik heb zelf mijn middelbare school gevolgd in twee woonhui zen die uit nood daarvoor waren ingericht. Er waren vaak demon straties en rellen en soms stel den de Serviërs een avondklok in en mocht je na zes uur met meer de straat op." Osmani verliet als prille zeven tienjarige huis en haard met het elan van de jeugd en de hoop ooit terug te komen als de brand haarden op de Balkan waren uit gewoed. Die situatie leek in 1998 verder weg dan ooit. De ge weldplegingen in Kosovo wer den steeds gruwelijker. Serviërs joegen steeds meer Albanezen uit hun huizen, er werd ge moord en verkracht en duizen den Kosovaren sloegen op de vlucht. Dat ging door totdat de Navo in 1999 Servië de oorlog verklaarde. Na elf weken en zware bombardementen blies het Servische leger de aftocht. Kfor Met hulp van de NAVO-troepen- macht Kfor moest Kosovo een zelfstandige provincie worden met als idealistisch doel dat Al banezen en de Serviërs er samen zouden voortleven. Osmani zegt daar toen al zijn hoop op te heb ben gevestigd. Via beelden van de Albanese televisie, waar hij lange tijd aan gekluisterd zat, had hij wel begrepen dat er die pe wonden waren geslagen. Zijn eigen ouders waren dolend op de vlucht geslagen om in Mace donië een heenkomen te vinden, ze mochten daar niet in en kwa men uiteindelijk weer terug in Pristina. Zijn oom en zijn neef hebben het Servische geweld niet overleefd. Hun lichamen werden in de tuin achter hun wo ning gevonden. Doodgeschoten. Jeton Osmani wil in Nederland verder leven De liefde kruiste zijn pad en hij woont al jaren sa men met zijn Martine. Maar hij wil dat zijn ouders en zus en vroegere vrienden in Kosovo in vrede kunnen leven en hij daar met regelmaat gewoon naar toe kan gaan. In 2001 was hij daar maanden voor het verwerven van vereiste documenten, nodig om in Nederland een nieuw be staan op te bouwen. Pas toen be greep hij echt hoe diep die oor log met de Serven er heeft inge hakt bij de Albanezen. „Het is natuurlijk ook te begrijpen dat er veel wraakgevoelens leven on der de mensen. Ze zijn vele ja- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veranderingen in nieuwe dienstregelingen van het openbaar vervoer worden vaak zonder overleg vooraf met be trokken instanties doorgevoerd. De Seniorenraad Schouwen- Duiveland vindt dat daar verbe tering in moet komen. In het jaarverslag van de Senio renraad wordt met name geme moreerd aan plotselinge veran deringen in de dienstregeling voor de Kop van Schouwen en aan het schrappen van zondags diensten voor onrendabele lij nen op Schouwen-Duiveland. De wijze waarop de bevolking daar vorig jaar mee werd over vallen, ontketende veel veront waardiging. Het schrappen van lijnen werd beschouwd als in breuk op de leefbaarheid op het platteland. De Seniorenraad heeft in advie zen aan het dagelijks gemeente bestuur daarom gehamerd op de noodzaak het openbaar vervoer fijnmaziger te maken ten behoe ve van de mobiliteit van vooral ouderen. Volgens de Senioren raad is er inmiddels met alle be trokken instanties wel uitvoerig gesproken over verbetering van de infrastructuur, de dienstrege ling, de tariefsverhoging en de lijnvoering, maar concrete be slissingen daarover zijn niet ge- MIDDELBURG - Bij een bedrijf aan de Ohmweg in Middelburg is binnen 24 uur twee keer inge broken. Zondag werd tussen acht uur 's ochtends en drie uur 's middags ruim vijfduizend euro gestolen. In de nacht van zondag op maan dag was het bedrijf opnieuw doelwit, nu werden enkele tien tallen euro's buitgemaakt. nomen. Bij streekvervoerder Connexxion is er op aangedron gen in de toekomst vroegtijdiger en betere informatie te komen. Ook ten behoeve van het Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) pleitte de Seniorenraad voor betere informatie over de diverse vervoersmogelijkheden, omdat vooral ouderen daar nog steeds slecht van de op de hoog te zijn. In het jaarverslag wordt gecon stateerd dat frequent overleg met alle betrokken partijen er inmiddels toe heeft geleid dat routewijzigingen tegenwoordig vroegtijdiger worden aangekon- digd Huisartsen De Seniorenraad voorziet ver der problemen met het voortbe staan van de huisartstenpraktij- ken op Schouwen-Duiveland. Vooral op het platteland blijkt het steeds moeilijker te worden een opvolger te vinden voor een bestaande zeer druk bezette huisartsenpraktijk. In de optiek van de Seniorenraad kan een consultatiebureau voor ouderen een preventieve werking hebben ten gunste van de gezondheid van ouderen en kan het tevens taakverlichting bieden voor de huisartsen. De Seniorenraad pleit ervoor bij zo'n consultatie bureau geen leeftijdsgrens tot bijvoorbeeld 75 jaar in te voe ren. Juist boven die leeftijd ko men de meeste gezondheidspro blemen. De ziekenhuissituatie op Schou wen-Duiveland was lange tijd een regelmatig terugkerend agendapunt voor de Senioren raad. Dit adviesorgaan juicht het toe dat de huisartsenpost in middels in het voormalige zie kenhuis in Zierikzee is geves tigd, evenals de afdeling oog heelkundige zorg van de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen en een fysio- en manuele thera pie-praktijk. foto Marijke Folkertsma niet iedere dag verplicht thuis te zitten tussen de middag en ze kunnen bijvoorbeeld hun maal tijd makkelijk meenemen naar iemand anders." Hokkeling schat in dat achthonderd maal tijden per dag worden klaarge maakt. Vijfhonderd voor de ver zorgingshuizen en driehonderd voor tafeltje-dekje. „Ik denk dat het uiteindelijk wordt omge draaid, omdat ouderen langer zelfstandig blijven wonen. door Esme Soesman RENESSE - Het Brouwersdam concert wordt een tweejaarlijks evenement. De organisatie heeft daartoe besloten om de kwali teit te kunnen waarborgen. De optredens vorig jaar van Bief en Thé Lau op de Brouwersdam wa ren uiterst succesvol. Tot deze week was het de bedoe-* ling dit jaar opnieuw uit te pak ken met een Brouwersdamcon cert. Naast Bief werd gemikt op het contracteren van een buiten landse band. Het prikken van een goede datum voor de optre dens bij de spuisluis aan de Brouwersdam bleek echter geen makkelijke opdracht, schetst ho- reca-ondernemer L Hart (ca fé-restaurant Zeerust en strand paviljoen De Branding) uit Ren- esse. Het hoogseizoen is voor de betrokken horeca-ondernemers een te drukke tijd om een derge lijk grootschalig evenement tot in de puntjes te kunnen organi seren. Bovendien is het geen makkelijke tijd om een legertje van zo'n tweehonderdvijftig vrij willigers. hulpdiensten en ande re betrokkenen bij elkaar te krij gen. Het programmeren van het con cert vóór het hoogseizoen strook te weer niet met andere activitei ten, zoals bijvoorbeeld deelna me van het Nederlands elftal aan het Europees Kampioen schap. Een dergelijke happe ning betekent een te groot risico op concurrentie voor de organi satie. Na het hoogseizoen - in september - was echter de agen da van de Blofmuzikanten al ge vuld. Al met al reden voor Hart, in samenspraak met mede-orga nisator L. van Vljet (hotel-res taurant de Zeeuwse Stromen) en de manager van Bief om het festijn een jaar op te schuiven. Door het concert eens in de twee jaar te laten plaatsvinden den ken de organisatoren de kwali teit beter te kunnen waarbor gen. „Daarmee sluiten we alle ri sico's uit." Al in oktober is het de bedoeling om de tafel te gaan zitten. In december moet de or ganisatie van de editie 2005 rond zijn. Het succes van vorig jaar is reden om opnieuw de Zeeuwse popgroep naar de Brou wersdam te trekken. De tweede act, zo is de bedoeling, wordt op dit optreden afgestemd. Vorig jaar trok het evenement ruim veertigduizend mensen. (Advertentie) Jeton Osmani hoopt dat de Navo-troepen ooit rust in Kosovo weten te brengen, foto Marijke Folkertsma ren achtergesteld en er is veel ge weld tegen hen gepleegd, maar toch zullen die gevoelens onder drukt moeten worden om ooit weer met elkaar te kunnen le ven." Osmani ziet geen heil in het splitsen van de provincie met een Servisch en een Alba nees gedeelte. Negentig procent van de bevolking is Albanees en die Servische minderheid zal in zijn optiek uiteindelijk ook een plek moeten krijgen. Dat gaat niet als, zoals afgelopen week, het geweld steeds weer oplaait. „Maar het zal voor mij hier wel makkelijker zijn om dat te zeg gen dan wanneer je het zelf daar hebt meegemaakt", aldus Jeton Osmani. Hij gaat daarom toch zelf maar weer even naar Kos ovo. Met een omweg via Alba nië, want door Montenegro is hem nu te gevaarlijk. Die jonge Middelburger heeft de gewoonte zijn haardos flink in de gel te zetten. Dat leidt tot een woest kapsel, waarmee hij probeert duide lijk te maken dat zijn kijk op de samenleving even onalle daags is als zijn haardracht. Laatst streek hij met zijn vers gemodelleerde pieken aan de ontbijttafel neer. „Zo", reageerde zijn vader, „dat was weer windkracht tien in de badkamer. „Inderdaad", wees zoonlief op het kale hoofd aan de ande re kant van dé tafel. „Bij jou is er niets overeind gebleven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27