Schap gooit fietspadenplan om Wraak levert nooit vrede 50% KORTIN HS1 Ter Valcke toont blozende vleugel Daders roofoverval vermoedelijk van Roemeense afkomst Goese raad voelt niets voor discussie over tracé Sloelijn tyjioolroute naar Krabbendijke nu bovenaan de lijst AKTIEWEEK nErnm icooterrijder ewond HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS tilroe optiek zeeuwse almanak Storm BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 23 maart 2004 JJB- Waterschap Zeeuwse Ei- _j,n «ooit zijn plannen met unden om. Oe aanleg van fietsweg bij de Westelijke uallelweg bij Krabbendijke. ,nil nu als het dringendst ge in vratetschap werkt sinds sail de verbetering van de jstmctuur voor fietsers en pgetsers. Daarvoor is tot lil een totaalbedrag van ruim j -sljoen euro uitgetrokken Öe dingen daarmee moeten reven is m 2001 vastgelegd Kn lijst met dertien projec- Daarbij is gekeken naar albaarheid. voorbereidings- ien de mogelijkheid van sub- ris of bijdragen van derden, dal de betrokken gemeente, a van de dertien projecten iinmiddels gerealiseerd: het Bpad 'Mol-Tol' bij Colijns- lal het vrijliggende fietspad van alle gouden ARMBANDEN COLLIERS ■rag u deze week 20% 20% EXTRA aftrekken! ■y Q/uwehm -"-r1: ii-»i-te:SHM1.1M5 leen de Eeweg bij Tholen-stad en de Stoofweg bij Sint-Anna- land staan er nog op. Belangrijkste nieuwkomer is de Westelijke Parallelweg bij Krab bendijke, waar voor 290.000 eu ro een fietsweg zou moeten ko men. Deze is van belang om te zorgen voor een veilige fietsroute voor scholieren tussen Yerseke en het Calvijn College in Krabbendij ke. Op de lijst staat nu ook een fiets weg bij de Zandweg bij Zierik zee. De kosten daarvan worden op 720.000 euro geraamd. Op Walcheren moeten twee fiets paden worden verbreed: langs de Grijpskerkseweg-Oostkapel- seweg (1,1 miljoen euro) en langs de Pekelingseweg-Lood- holseweg (1,3 miljoen euro). Een fietsweg bij de Schotsmanweg nabij Kamperland (150.000 eu ro) sluit nu de rij. De lijst ligt niet voorgoed vast. Het is de bedoeling deze een keer per jaar te actualiseren. De huidige projecten blijven erop staan, maar er kunnen nieuwe bij komen, bijvoorbeeld als er een financiële bijdrage van der den komt. Projecten die van de lijst zijn ge haald, zijn fietswegen of -paden bij de Nieuwe Kraaijertsedijk bij Lewedorp, Weelweg-Kak- kersweelweg bij Kerkwerve, Stoofweg-Koren weg bij Lewe- serke en het vrijliggende fiets- ii langs de Kattendijksedijk aeelte Kattendijke-Wemel- «j elijst is sinds 2001 twee keer cgepast, zij het niet ingrij- üi Het waterschap wil nu to de lijst helemaal om- n door alle mogelijke pro- i ook te beoordelen op an- zaken, zoals planologie, «schappelijk en bestuurlijk Bgviak en de invloed op de rxeersveiligheid. voorbereiding anloor ontstaat een totaal an- !?situatie. Drie projecten blij- rode lijst staan omdat ze al ioorbereiding zijn: de vrijlig- :de fietspaden langs de Kat- icijksedijk (gedeelte Katten- ie-Goes), de Bredeweg bij -insland en de Dierikweg tus- :Xwadendamme en Oudelan- a de andere projecten op de it verdwijnen de meeste. Al- DES-Een 25-jarige scooterrij- niit Goes heeft gistermiddag laafwonden opgelopen toen op de Van de Spiegelstraat zijn woonplaats in botsing nmet een 40-jarige automo- bteuit Goes. t automobiliste bleef tussen t verkeersremmer met lage Meid achter een groep fiet- n rijden die over de strook de versmalling. Toen ze de rteersremmer bijna uit was, duit tegenovergestelde rich- de scootterrijder de ver ging in. i automobiliste botste fron ts: tegen de scooter, (Advertentie) GOES - De steigers rond de nieuwbouw van verpleeghuis Ter Valcke in Goes zijn afgebroken. Daardoor wordt het resultaat van alle bouwactiviteiten van de afgelopen maanden goed zichtbaar. De vleugel, met de opvallende rode kleur aan de kant van de Louise de Colignylaan en donkere stenen aan de kant van de Valckeslotlaan, moet voor de zomervakantie worden opgeleverd en is het eerste deel van de totale vernieuwing van Ter Valcke. Het verpleeghuis wordt daarbij in fasen gesloopt en gebouwd. Eind 2006 moet alles klaar zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema Kosovaar in Zierikzee leeft mee met problemen in zijn land door Ali Pankow ZIERIKZEE - Meer hoopvol dan met overtuiging heeft hij het over incidentele botsingen tussen Albanezen en Serviërs de afgelopen week in Kosovo. Je- ton Osmani woont al bijna acht jaar in Zierikzee en sinds eind november 2002 kan hij zich Ne derlander noemen. De Servische overheersing in zijn land en vooral de oproep dienst te ko men doen in het leger van de Serven waren reden voor zijn vlucht in 1995. Deze week ver trekt hij om zijn ouders en zijn zusje in Pristina weer eens te ontmoeten. Hij ging destijds niet weg om nooit meer terug te keren. „Ik hoopte dat het allemaal wel goed zou komen in mijn land. Ik ging vooral weg om niet met de Serven tegen de Kroaten te moe ten gaan vechten." Jeton Osmani had een vrij onbe zorgde jeugd Serven waren niet direct zijn vrienden. Dat kreeg (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 hij min of meer van huis uit inge geven, want ze golden toch als de bezetters van het destijds on afhankelijke Kosovo Hij woon de in een wijk in Pristina waar vrijwel alleen maar Albanezen woonden. Van harde Servische bezetting was toen geen sprake. „Ik weet niet hoe generaal Tito dat heeft gedaan, maar volgens wat ik heb gehoord was Joego slavië toen toch vooral één land en kon je als Albanees gewoon naar Belgrado. Nu is dat niet verstandig", zegt Osmani. Hij noemt Milosevic als aan stichter van de Servische over heersing. „Vanaf 1989 werden veel Albanezen gewoon ontsla gen en kregen Serviërs de hoge posten in de bedrijven. Mijn va der was beveiligingsfunctiona ris in een fabriek en raakte ook zijn baan kwijt. Veel scholen voor de Albanezen werden geslo ten. Ik heb zelf mijn middelbare school gevolgd in twee woonhui zen die uit nood daarvoor waren ingericht. Er waren vaak demon straties en rellen en soms stel den de Serviërs een avondklok in en mocht je na zes uur niet meer de straat op." Hoop Osmani verliet als prille zeven tienjarige huis en haard met het elan van de jeugd en de hoop ooit terug te komen als de brand haarden op de Balkan waren uit gewoed. Die situatie leek in 1998 verder weg dan ooit. De ge weldplegingen in Kosovo wer den steeds gruwelijker. Serviërs joegen steeds meer Albanezen uit hun huizen, er werd ge moord en verkracht en duizen den Kosovaren sloegen op de vlucht. Dat ging door totdat de NAVO in 1999 Servië de oorlog verklaarde Na elf weken en zware bombardementen blies het Servische leger de aftocht. Met hulp van de NAVO-troepen- macht Kfor moest Kosovo een zelfstandige provincie worden met als idealistisch doel dat Al banezen en de Serviërs er samen zouden voortleven. Osmani zegt daar toen al zijn hoop op te heb ben gevestigd. Via beelden van de Albanese televisie, waar hij lange tijd aan gekluisterd zat, had hij wel begrepen dat er die pe wonden waren geslagen. Zijn eigen ouders waren dolend op de vlucht geslagen om in Mace donië een heenkomen te vinden, ze mochten daar niet in en kwa men uiteindelijk terug in Pris tina. Zijn oom en zijn neef heb ben het Servische geweld niet overleefd. Hun lichamen wer den in de tuin achter hun wo ning gevonden. Doodgeschoten. Jeton Osmani wil in Nederland verder leven. De liefde kruiste zijn pad en hij woont al jaren sa men met zijn Martine. Maar hij wil dat zijn ouders en zus en vroegere vrienden in Kosovo in vrede kunnen leven en hij daar met regelmaat gewoon naar toe kan gaan. In 2001 was hij daar maanden voor het verwerven van vereiste documenten, nodig om in Nederland een nieuw be staan op te bouwen. Pas toen be greep hij echt hoe diep die oor- Advertentie) cc cc Delscher presenteert de nieuwe t voorjaars/zomer i collectie 2004J LU Q Grote Markt I 1-13 4461 AH Goes Tel: 01 13 227607 dorp, Koningin Emmaweg bij Vrouwenpolder, de Schoorsezee- dijk bij Kapelle, de Parallel weg-Zuid bij De Banjaard op Noord-Beveland en de Munnik- weg bij Oostkapelle. De veranderingen worden dins dag 6 april voorgelegd aan het algemeen bestuur van het water schap. Jeton Osmani hoopt dat Navo-troepen toch ooit rust in Kosovo weten te brengen. foto Marijke Folkertsma door Inqrid Huibers HANSWEERT - De drie man nen die zondagochtend werden aangehouden in verband met de roofoverval in Hansweert zijn vermoedelijk van Roemeense af komst. De politie sluit niet uit dat er meer mensen bij de over val betrokken zijn. De toestand van het slachtoffer, de tachtigja rige Leen Polderman, is nog al tijd kritiek. Polderman en zijn vrouw wer den zaterdagnacht in hun wo ning aan de Tramperweg, aan de rand van het dorp, opge schrikt door drie mannen. Het echtpaar werd vastgebonden en Leen Polderman werd zwaar mishandeld De mannen maak ten een onbekend bedrag, siera den en kleding buit. Nadat de vrouw van Polderman zich wist te bevrijden en de politie inscha kelde werden uitvalswegen afge zet. De treinen stopten niet meer op de stations Kruinin- gen-Yerseke en Kapelle-Bieze- linge. De mannen, 19, 20 en 21 jaar oud, konden zondagoch tend rond half tien worden aan gehouden in het poldergebied tussen Hansweert en Kapelle. In Hansweert is de roofoverval het gesprek van de dag. „We pra ten over niets anders", zegt Hans Renes achter een glaasje wijn in dorpshuis Kaj Munk aan de bar. Zijn theorie: „De daders moeten heel gericht naar Polder mans huis zijn gegaan. Als je zo'n huis, waar de buurhuizen best dicht op staan, eruit pikt, neem je toch een zeker risico en dat doe je niet voor niks." Patrouilleboten Samen met Ad Linders en Hen- nie van Wezel, eveneens lid van de ouderensoos, schetst Renes een beeld van Polderman, eige naar van het gelijknamige sleep- en bergingsbedrijf. „Hij handelt in van alles en nog wat", zegt Linders. „Contai ners, compressoren, oude Oost- Duitse patrouilleboten. Je mag aannemen dat hij altijd iets van cash in huis had." „Bovendien kwamen er figuren van allerlei pluimage bij Polder man over de vloer", zegt Van Wezel. „De daders hebben mis schien ook wel eens rondge neusd in zijn loods." Even verderop in café 't Anker nemen ook kroegbaas Bert Ver- hart en één van zijn trouwe klan ten ('Mijn naam? Dat is nergens voor nodig') de tijd om over de roofoverval te praten. „De rot tigheid komt steeds dichterbij vindt Verhart. „Polderman had als handelaar zeker wel geld in huis. Maar moet je dan overval len worden7 Ik vind het een heel laffe daad." De eenzame klant aan de bar knikt. Hij kent Polderman al heel lang, heeft vroeger zelfs nog voor hem gewerkt. „Het is een keiharde zakenman, maar geen verkeerde vent. Maar dat er dan zoiets gebeurt. Dat is toch niet meer normaal." Om de hoek in café Zeelandia steken Lettie de Leeuw en Ar nold Eijke er nog maar eentje op. Beiden zijn geboren en geto gen in Hansweert en kennen Leen Polderman goed. „Er kwa men bij Polderman altijd veel mensen over de vloer", zegt De Leeuw. „Maar ja, dat moet toch kunnen?" Ze is geschokt. Net als Eijke: „Zoiets verwacht je in een grote stad. maar toch niet in een dorpje als Hansweert0" Politiewoordvoerder A. Don zei gistermiddag nog niet te weten of de verdachten Poldermans huis gericht hebben uitgekozen De verhoren leverden tot nog toe weinig concreets op. Don: „We hebben net een Roemeense tolk laten komen, omdat we ver moeden dat de verdachten van Roemeense afkomst zijn, maar erg mededeelzaam op dat punt zijn ze niet." log met de Serven er heeft inge hakt bij de Albanezen. „Het is natuurlijk te begrijpen dat er veel wraakzucht leeft onder de mensen. Ze zijn jaren achterge steld en er is veel geweld tegen hen gepleegd, maar toch zullen die wraakgevoelens onderdrukt moeten worden om ooit weer met elkaar te kunnen leven." Splitsing Osmani ziet geen heil in het splitsen van de provincie in een Servisch en een Albanees gedeel te. Negentig procent van de be volking is Albanees en die Servi sche minderheid zal in zijn op tiek uiteindelijk ook een plek moeten krijgen Dat gaat niet als, zoals afgelopen week, het ge weld steeds weer oplaait. „Maar het zal voor mij hier wel makke lijker zijn om dat te zeggen dan wanneer je het zelf daar hebt meegemaakt", aldus Jeton Os mani. Hij gaat daarom toch zelf maar weer even naar Kosovo. Met een omweg via Albanië, want door Montenegro is hem nu te gevaarlijk. door Rolf Bosboom GOES - De Goese politiek heeft er geen trek in om verder te pra ten over de kwestie-Sloelijn. Uit zondering is de VVD-fractie, die haar collega's 'achterkamertjes politiek' verwijt. 4 Burgemeester en wethouders be sloten vorige week dinsdag in beroep te gaan bij de Raad van State tegen het nieuwe tracé voor de Sloelijn, de spoorverbin ding tussen het Sloegebied en de Zeeuwse hoofdlijn. Die loopt nu nog pal langs Heinkenszand, maar moet in de toekomst door de Quarlespolder gaan. Goes heeft daar problemen mee, omdat door het nieuwe tracé vijftien huizen in haar buitenge bied meer hinder van de treinen zullen ondervinden. Zij pleit voor een route langs de Sloe- weg, die volgens haar ook een oplossing is voor Heinkenszand en géén nadelen heeft voor Goes. De gemeenteraad werd vo rige week donderdag achter ge sloten deuren geïnformeerd over het collegestandpunt, dat grote wrevel heeft gewekt bij de provincie en buurgemeente Bor- sele. Achteraf concludeerden de aanwezigen dat er geen reden was voor beslotenheid. De raadscommissie grondgebied moest gisteravond beslissen over de verdere procedure. Vori ge week werd nog geopperd in een extra vergadering een stand punt te bepalen. Gisteren ble ken vijf van de zes partijen in de gemeenteraad van mening dat er voldoende is gezegd. Zij steu nen het instellen van beroep bij de Raad van State en zien geen aanleiding om dat nog eens uit voerig te bespreken. WD-fractievoorzitter S Heij- ning, die vorige week wegliep uit de besloten raadsvergade ring, toonde zich verbijsterd. „Niemand durft kennelijk een openbare discussie over dit on derwerp aan Dit is achterka mertjespolitiek." Hij wees erop dat de raad niets op papier heeft gezien over het standpunt van het college De WD is tegen het instellen van beroep, omdat Heinkens zand daar mogelijk mee wordt gedupeerd en de Zeeuwse econo mie bedreigd. Eerder nam de partij al een afwijkend stand punt in tijdens de discussie over de mogelijke komst van de Wes- terschelde Container Terminal, toen Goes ook - en met succes - naar de Raad van State stapte. Geheimzinnigheid Wethouder M. 't Hart erkende dat bij nader inzien alle geheim zinnigheid van vorige week ner gens voor nodig was geweest. ..Het college had. achteraf ge zien, het onderwerp in het open baar moeten behandelen Over het besprokene zijn na afloop uitgebreid mededelingen ge daan en de notulen worden, zei 't Hart, eveneens openbaar. De mening van GroenLinks, die de bijeenkomst eind vorige week omschreef als een 'wanver toning', zei 't Hart niet te delen. Fractievoorzitter A. van Oosten van die partij bleef echter bij zijn opvatting. „U had van a tot z de regie in handen en u had zelf moeten inschatten of het on derwerp in het openbaar had kunnen worden besproken." Die jonge Middelburger heeft de gewoonte zijn haardos flink in de gel te zetten. Dat leidt tot een woest kapsel, waarmee hij probeert duide lijk te maken dat zijn kijk op de samenleving even onalle daags is als zijn haardracht. Laatst streek hij met zijn vers gemodelleerde pieken aan de ontbijttafel neer. „Zo", reageerde zijn vader, „dat was weer windkracht tien in de badkamer. „Inderdaad", wees zoonlief op het kale hoofd aan de ande re kant van de tafel. „Bij jou is er niets overeind gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23