Boer neemt kijkje over de grens Domburgse molen bewaart een geheim We proberen de echte bedrijven bij te benen dinsdag 23 maart 2004 De euro is ingeburgerd. Europese richtlijnen krijgen een steeds grotere greep op het gebruik van de ruimte. In juni zijn er ver kiezingen voor het Europe se parlement. Europa is na drukkelijk aanwezig in de samenleving. Het wil niet zeggen dat er ook in toene mende mate door de bur gers grenzeloos gedacht wordt. De overstap van de ene naar de andere cultuur wordt (nog) niet gauw ge maakt. Neem bijvoorbeeld de boeren. Hoewel er al vele jaren sprake is van een Eu ropees landbouwbeleid, is van uitwisseling over de grens nauwelijks sprake. Boeren in Zeeland en Vlaan deren gaan hun eigen gang. Op beleidsniveau zijn er wel con tacten, maar tussen de agrariërs zelf nauwelijks, zegt Wico Diele- man, adviseur agrarisch na tuur- en landschapsbeheer bij de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Maatschappij (ZLTO). Heel jammer, vindt hij, want over en weer valt er veel van el kaar te leren. Om in die geschei den situatie verbetering te brengen, wordt in de Euregio Scheldemond - Zeeland, West en Oost-Vlaanderen - een spe ciaal project opgezet. Kennis Boeren bouwen aan'het Land schap - zo heet het project. Aan opzet en financiering wordt nog gewerkt, maar het zit er dik in dat dit jaar begonnen wordt. „Kennis opdoen en ook kennis overdragen en vervolgens zor gen voor duurzame inpassing in de agrarische bedrijfsvoering, mét bijpassende vergoeding voor de boer, is het hoofddoel", vertelt Dieleman. Aan beide zijden van de grens wordt een aantal activiteiten op touw gezet, die in het bijzonder te maken hebben met het agra risch natuur- en landschapsbe heer. Bewust een afgebakend terrein, om het overzichtelijk te houden. Met aandacht voor land schapsbedrijfsplannen, regiona le landschaps- en cultuurhisto rische elementen, de beeldkwali teit van agrarische architectuur en het opzetten en begeleiden van samenwerkingsverbanden. Dieleman is er enthousiast over. Als boeren bereid zijn in te ha ken, kan er wat moois ontstaan. „Ik verwacht zeker een positie ve kruisbestuiving." Hij onderstreept dat het project met name 'zichtbare' zaken om vat. „Akkerranden, beplanting, schuren - je kunt het allemaal zien." Dat maakt het volgens hem ook aantrekkelijk om mee te doen. Geen theoretisch, papie ren gedoe, maar concrete zaken aanpakken, waarbij de resulta ten al snel merkbaar zijn. Een beperkt aantal boeren beschikt over een landschapsplan, hele maal gericht op het eigen be drijf. „Het vernieuwende in dit project is dat we deze bedrijfs plannen in bepaalde gebieden in de Euregio Scheldemond in ge bundelde vorm willen opstellen-, dus met meerdere agrariërs", zegt Wico Dieleman. „Dat geeft een meerwaarde en is ook uitste kend voor het landschap. Daar bij wisselen niet alleen de boe ren ervaringen uit, maar ook de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Vlaamse zus- ter-organisaties." Voor Zeeland staan in drie jaar vijftien land schapsbedrijfsplannen op de rol. De projectadviseur noemt ver der het akkerrandenbeheer. In Zeeland is het inzaaien van ak kerranden een succes. Om de na tuurwaarden van deze randen te vergroten is het project Akker randen a la Carte uitgevoerd, „Hiervoor is grote interesse van uit de Vlaamse kant. Wij zijn er wat verder mee. Het is een di rect voorbeeld van de manier waarop je ervaringen kunt uit wisselen." Proefranden In het kader van het Euregiopro- ject wordt drie jaar verder ge gaan met het uitzetten van proefranden, om uit te vogelen hoe de akkerranden het beste in gericht kunnen worden. Diele man: „De bedoeling is dat we straks een gericht akker rand-pakket kunnen aanbieden. Ook de dijken worden erbij be trokken." Een spraakmakend onderwerp is de bebouwing op het platte land. Tussen Vlaanderen en Zee land bestaan duidelijke verschil len, niet alleen wat historische gebouwen betreft, ook in uitvoe ring van nieuwbouw. Ook hier is van eikaars aanpak te leren, stelt Dieleman. „Hoe ga je om met nieuwe bebouwing op de bouwkavels? De goedkoopste schuur is de bekende damwand- schuur. Hoe komen we tot een betere en toch betaalbare invul ling?" Via het project worden in Zeeland drie proeflocaties ge zocht, waar een nieuwe schuur moet komen. Aan de architec tuur wordt, rekening houdend met streekeigen aspecten, bij zondere aandacht geschonken. Samen sta je sterker is in het ka der van het project geen dood doener. Niet voor niets hebben Zeeuwse boeren natuurvereni- gingen opgericht en een graas coöperatie gevormd. Nagegaan wordt of er meer samenwerking tussen boeren mogelijk is op het gebied van natuur- en land- schapsonderhoud ep bijvoor beeld het inscharen van vee. Het gezamenlijk opzetten van land schapsbedrijfsplannen is er ook een voorbeeld van. Als het daar bij ook tot grensoverschrijdende samenwerking komt, past dat prima in de Europese gedachte. Nieuwsbrieven uitgeven, het af leggen van bezoeken, het be schikbaar stellen van deskundig heid, het uitwisselen van ideeën - het hoort allemaal bij het pro ject. Belangrijk is dat er een knop om gedraaid wordt. „We gaan als Zeeuwse boeren wel op Schou wen kijken als daar iets nieuws is, maar we gaan nooit naar Gent. De grens is nog sterk aan wezig", betoogt Wico Dieleman. „Voor voorlichting gaan we naar Lelystad, maar ook in West-Vlaanderen is veel infor matie te halen en dat is vanuit Zeeland gezien veel dichterbij." Itinus Antonisse Vanaf 1986 leerde hij daar de beginselen van het vak. Na het tragisch verongelukken van Van Dompselaar in De Noor man in 1990 hield Kees Vermeu- le de molens lange tijd voor ge zien. Molen Weltevreden is bijna twintig jaar lang bestierd door Johan Hoefkens uit Middel burg. Hij bracht in de molen tal van verbeteringen aan en maak te hem weer maalvaardig. Dank zij het werk van Hoefkens draait de molen tegenwoordig bijzonder soepel, zo vertelt Ver- meule. Hij ging met de Weltevre den werken toen Hoefkens zich in 1997 volledig ging wijden aan zijn huidige vak: molenma ker. Kees Vermeule ontvangt graag bezoekers. Hij doet dat vaak samen met Hanne Müller. Zoals haar naam al doet vermoe den spreekt zij uitstekend Duits, hetgeen in Domburg goed van pas komt. Vakantie Vermeule bemerkt dat het aan tal bezoekers de laatste jaren te rugloopt. Ontving hij vroeger op een zaterdagmorgen soms wel vierhonderd mensen, tegen woordig blijft de teller veelal op twintig steken. Dat heeft vol gens Kees alles te maken met de veranderende vormen van va kantie vieren. „De campings worden verdrongen door de gro te recreatieparken. Wie kam peert moet op een gegeven mo ment toch zijn tent uit Dan is de molen één van de bestemmin gen. Wie op een groot park met vakantiewoningen verblijft, waar allerlei vormen van ver tier zijn, komt veelal het terrein niet eens af. Molen Weltevreden herbergt een geheim. In muursteentjes op verschillende verdiepingen zijn cijfers gekerfd, waarvan de bedoeling duister is. Het gaat om de getallen 60, 336, 571, 603, 616 en 623. Ondanks inten sief zoeken is het nog niemand gelukt enig verband in deze cij fers te ontdekken. Verwijzen ze naar een verborgen schat? Heb ben ze te maken met een heime lijke geliefde van een molenaar uit vervlogen eeuwen? Duiden ze op aantallen gestroopte konij nen? Wie het weet mag het zeg gen. Nog een raadsel: geheel onver wacht prijkte in 2002 de afbeel ding van een sterk op de Welte vreden lijkende molen op de te lefooncellen in heel Malta. Dat gebeurde toen Malta telecom een campagne lanceerde voor de verkoop van belkaarten. We gens de toetreding van Malta tot de Europese Unie bevatte de advertentie op de cellen nationa le symbolen uit verschillende lidstaten. Kees Vermeule bevestigt na be studering van een foto van de reclame dat het inderdaad om de Domburgse wiekendrager gaat. Waarmee dit mysterie in ieder geval is opgelost. De molen van Domburg is van april tot september op zaterda gen te bezoeken van 9 tot 12 uur. Het publiek is ook welkom op andere tijdstippen waarop de molen draait. Willem Staat Kees Vermeule en zoon Marlijn (3) bij de Weltevreden. foto Ruben Oreel De rubriek Windstreken be steedt aandacht aan de Zeeuwse molens, aan de mensen erachter en aan de positie van de windge- malen in het landschap. Van daag: Weltevreden in Domburg. Piet Mondriaan heeft tijdens zijn verblijf in Domburg de daar staande molen Weltevre den beroemd gemaakt. Zijn schilderij De rode molen sierde in 1994 een postzègel van de PTT, toen de in 1944 overleden kunstenaar werd herdacht. De uit 1817 daterende grondzei- ler staat op een bergje. Daar door bleef hij in 1944 droog bij de inundatie van Walcheren. De 43-jarige vrijwillig molenaar C.J. (Kees) Vermeule zwaait de scepter over Weltevreden. De molen is aan een flinke opknap beurt toe. Zo zijn de roeden, waaraan het hekwerk van de wieken bevestigd is, in slechte staat. Kees kan nog wel draaien met de molen, mits langzaam, want anders vliegen de heklat- ten ervan af. Kees Vermeule, naast huisman ook schoonmaker in een recrea tiecomplex, kwam door een toe val terecht in de molenwereld. Hij deed aan hardlopen bij de Middelburgse atletiekvereni ging Dynamo'70, later Dynamic geheten. Kees behoorde daar qua prestaties tot de midden moot, in tegenstelling tot broer John, die grote faam genoot als lange afstandsloper. Kees ont moette bij Dynamo Richard van Dompselaar, die molenaar was op De Noorman in Westkapelle. Adrie Albregtse, Albert Eb- bens en Laurens Kamp wer ken op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. Op 85 hectare poldergrond doen zij, in opdracht van onder anderen Zeeuwse boeren, proeven met akker bouw- en soms tuinbouwge- wassen. 'De Rusthoeve' volgt wekelijks de beleve nissen van de mannen van de proefboerderij. De mannen van De Rusthoe ve houden het weer nauw lettend in de gaten. Omdat er veel slechts werd voorspeld, werd de laatste droge dag goed benut. „Gisteren hebben we nog flink wat tarwe gezaaid, want als het gaat regenen, houdt het op", zegt Albert. Ook met goede voorspellingen wordt er overi gens flink doorgewerkt. „We proberen de echte boeren toch altijd bij te benen, maar dat is haast onmogelijk." De biologische zomertarwe, dus niet ontsmet, gaat zo'n drie tot vier centimeter diep de grond in om te voorkomen dat de vogels er mee vandoor gaan. De Rust hoeve is momenteel bezig met het ontwikkelen van een schone manier om de tarwe en ander zaaizaad te ontsmetten, want de sector wil het aantal ziektes kun nen indammen. „We proberen het elektronisch en met warm water", zegt Albert, die voor zichtig optimistisch is over de slagingskansen. „Toch is de uit voering nog een probleem, want er moeten natuurlijk grote hoe veelheden gelijk behandeld kun nen worden, en dat is moeilijk. Als je bijvoorbeeld de warm wa ter-methode toepast, is het heel moeilijk om je zaad weer droog te krijgen. En dat moet wel, an ders kun je het niet verzaaien." Open dagen Inmiddels zijn ook de voorberei dingen voor de open dagen weer begonnen. Al jaren stelt De Rust hoeve haar terrein twee maal per jaar open voor vakgenoten en andere belangstellenden. Dit jaar vinden de open dagen op 24 juni en 27 augustus plaats. De eerste is een algemene open dag met aandacht voor onder meer uien, cichorei, tarwe en vlas. De open dag in augustus staat hele maal in het teken van de ui. Al- bert: „De open dagen worden al tijd heel druk bezocht. Heel veel bedrijven en organisaties staan hier met stands, dus de boeren kunnen hun informatie recht streeks verkrijgen. Bovendien kunnen ze kennismaken met de nieuwe ontwikkelingen in het vak." Als Albert, Adrie en Laurens tij dens hun ochtendpauze van een collega te horen krijgen dat het bedrijf Bio-powder interesse heeft in proeven op De Rusthoe ve fronsen ze de wenkbrauwen. „Ik heb nog nooit van Bio-pow- der gehoord", zegt Albert. „Wat is het voor bedrijf?" Hun collega zegt wat research te hebben ge daan. Hij weet niet veel, maar kan wel vertellen dat het bedrijf zich bezighoudt met 'homeopa thische toestanden' en zich richt op de Verenigde Staten, Roeme nië en Cuba. Discussie Er ontstaat een kleine discussie over homeopathie. „Ach", zegt Albert, die duidelijk niet zo snel naar de homeopathische midde len zal grijpen, „sommige men sen zweren erbij, maar anderen vinden het helemaal niets. De huisartsen verschillen ook heel erg van mening. Maar ja, voor sommige mensen is het de laat ste strohalm." Adrie zegt homeo pathische middelen over het al gemeen nogal duur te vinden. „Tsja, voor kwaliteit moet je geld neertellen", zegt Laurens. „Net als bij goed gecompos- teerde compost. Daar betaal je ook wat meer voor." Albert zegt de interesse van Bio-powder rustig af te wach ten. „Maar als ze wat willen moeten ze wel snel zijn", zegt hij. „Er zijn wel vaker bedrijven die geïnteresseerd zijn in proe ven op De Rusthoeve, maar zo dra het één euro kost, haken ze vaak af." Rob Paardekam Wico Dieleman van de ZLTO: veel informatie te halen." ,We gaan als Zeeuwse boeren wel op Schouwen kijken als daar iets nieuws is, maar we gaan nooit naar Gent. Maar ook in West-Vlaanderen is foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22