UWSE COURANT Zeeland zal beweringen bewijzen Liquidatie Jassin schokt wereld Geen diepe rouw om dood Juliana aa293amaanrt 270004 111| 3 Lekker eten, auto vergeten... BIOTHERM UW CADEAU 8° Spaanse politie lakt nog vier erdachten anslagen op Aantjes klapt uit de school \0ël ruimt geestelijk leider Hamas met raket uit de weg Sociaal wonen op het erf Van de Leur niet naar Athene Geen gehoor Nederland binnen EU Prinses Juliana in Hulster kostuum 2- Grofiï faxiservicc op Sdwuwen-Duheland met onze Londan- Gib, bij reservering in om sfeervolle restaurant vul 4 personen Vraag naar de voorwaarden. 'j Laóne2-6 Rcnesse 0111 462500 www.badhotelrenesse.nl Neem nu een Vijf weken voor 14,50 ledereen ontvangt t/m 4 april 10% KORTING op het gehele Biotherm assortiment en met uw Douglas Card 15% KORTING Biotherm Homme shaving foam óf Biotherm Biocils make-up remover bij besteding vanaf 45- aan Biotherm producten. van onze redactie binnenland BAARN - Het overlijden van prinses Juliana hult Nederland niet in diepe rouw. Wel worden in het hele land de condoleance registers getekend. Via internet kwamen tot en met gisteren ongeveer 20.000 condo leances binnen op pagina's van de Rijksvoorlichtingsdienst (www.koninklijkhuis.nl) en op condoleance.nl. Ook openden veel gemeenten een condoleance register. De belangstelling hier voor was op de meeste plaatsen gering. In een speciale uitgave van de Staatscourant deelde ko ningin Beatrix gisteren het over lijden van prinses Juliana mee. De editie was gedateerd op 20 maart, de dag dat de* prinses stierf. De Rijksvoorlichtingsdienst liet weten dat prins Bernhard zijn uiterste best doet de begrafenis van zijn vrouw bij te wonen, maar dat er een kans is dat hij niet of slechts bij een gedeelte van de uitvaart aanwezig kan zijn. De 92-jarige prins voelt zich fysiek niet goed en is ook zeer aangeslagen door de gebeur tenis. Zijn gezondheidsproble men zijn niet direct herleidbaar naar de dood van Juliana Wat de prins mankeert, wil de RVD niet zeggen Soestdijk Prinses Juliana verlaat morgen om 11.00 uur Paleis Soestdijk, waar zij sinds 1937 heeft ge woond en zaterdag stierf. Konin gin Beatrix en haar drie zussen begeleiden het lichaam van de prinses naar Paleis Noordeinde in Den Haag. waar hun moeder op 30 april 1909 werd geboren. De Eerste en Tweede Kamer her denken de prinses morgen om 12.45 uur in een bijzondere Vere nigde Vergadering der Sta- ten-Generaal De ministers en staatssecretarissen zijn hierbij aanwezig. Daarna vertrekken zij naar Paleis Noordeinde, waar zij vanaf 14.00 uur langs de baar defileren. Het publiek kan van donderdag 25 maart tot en met zondag 28 maart af scheid nemen van de prinses in Paleis Noordeinde van 09.00 tot 22.00 uur .ANP pagina 5 bewogen jaar geen stormloop in Zeeland ftC tw g*M wgnAfcg om mn pi I 8»711688 555530» Noteer mij voor eei ment. 0e eerste tw ontvang ik de krant Daarna wil ik betal per maand met t sche incasso l€ C per kwartaal me tische incasso (t per jaar mei auti incasso 217.01 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezerssen Antwoordnummer 713 «60 WB Goes (postzegel met nodig) of bel grabs 0800 0 231 231 M nummer 1,20 Wj 11° NW 3 Minder wind -ejend bewolkt en enkele maartse Maxima rond 8 graden. Minder j matig uit het noordwesten internet: www.pzc.nl ADRID - De Spaanse politie sft nog vier verdachten aange- in verband met de aan- «nvan 11 maart in Madrid, sSpaanse publieke radiozen- ildde gisteren dat alle vier Wanten van Arabische af- Bstzijn. i- totaal arresteerde de politie i eu toe veertien mensen we- 'J mogelijke betrokkenheid iet bloedbad dat 202 mensen slwen kostte. Van de vijf ver éten die zaterdag na de aan haren opgepakt, is het voor- mmiddels verlengd. Een «dearrestanten is een Span- cd. de overige vier zijn Ma- igens de Spaanse krant El -■do leverde een 27-jarige siloze mijnwerker de explo ten voor de aanslagen. Het om kneedbommen gaan die ^gestolen uit een steengroeve de buurt van het oord-Spaanse Tineo. k premier van Ierland, Ahem, [öorgen als voorzitter van de Bij de officiële herdenking de aanslagen aanwezig. Op 'gastenlijst van de plechtig- dd in de Spaanse hoofdstad tin verder ook de Duitse «dskanselier Schroder, de ^president Chirac, de Brit- 1 premier Blair, de Britse &®prins Charles en de Ameri- minister Powell van Bui- ^ndse Zaken. ANP Een Palestijn draagt een portret van Jassin mee tijdens de begrafenis in Gaza-stad. foto Kevin Frayer/AP Vierde golf imagocampagne Welkom in Zeeland door Maurits Sep MIDDELBURG - Het wordt tijd om te bewijzen dat Zeeland werkelijk die provincie is waar het wonen zo heerlijk rustig, vei lig en goedkoop is. Waar wel de gelijk uitstekende scholen zijn, en een gezellig uitgaansleven met interessante culturele festi vals. Keiharde bewijzen van al die beweringen zullen geleverd worden in de vierde golf van de imagocampagne Welkom in Zee land, die vanaf morgen over Ne derland rolt. „Zeeland heeft te veel goed be waarde geheimen", vindt G. de Kok, voorzitter van de stuur groep Welkom in Zeeland en ge- (Advertentie) deputeerde voor economie, re creatie, openbaar vervoer en zie kenhuizen. „Wist je dat wij de meeste Michelinsterren per in woner hebben van alle provin cies? En wist je dat volgens het jaarlijkse onderzoek van Trouw twee van de vijf beste middelba re scholen van Nederland Zeeuwse scholen zijn?" D. van de Bout - directeur van Scoop en als nieuw lid van de stuurgroep verantwoordelijk voor de sociale en culturele in breng in de campagne - somt nog enkele 'pareltjes' op. Middel burg heeft omgerekend naar in woners de meeste horecagelegen heden van Nederland. En dan is daar natuurlijk zijn geesteskind- je, de Roosevelt Academy: uni versitair onderwijs in Zeeland. „Ik word vaak gebeld door men sen uit andere regio's die erg nieuwsgierig zijn naar wat hier allemaal gebeurt. We moeten als Zeeuwen dus wat trotser zijn op wat we hebben." Volwaardig Wat De Kok nog het meest stoort, is dat zo veel mensen rea geren met 'o, ik wist helemaal niet dat Zeeland dat ook heeft'. Of omgekeerd te veel mensen gaan ervan uit dat Zeeland veel dingen niet heeft. De Kok: „Daar moeten we vanaf. Zee land is een volwaardige provin cie." Daar hoort bij dat zo nu en dan vier wethouders op één dag aftreden, dat jongeren (autoch toon tegenover allochtoon) op vrijdagmiddag ruzie zoeken. „Het zijn geen leuke voorbeel den, maar je houdt zulke dingen niet tegen", meent De Kok. „Ze horen bij het leven en dus ook bij Zeeland", beaamt Van de Bout Natuurlijk is het ook zor gelijk, benadrukken ze. „Een imago is veel sneller afgebroken dan opgebouwd", weet Judith Jansen van Van Sluis Consultan ts, dat de imagocampagne heeft bedacht en begeleid „Belang rijk is dat het nog steeds om inci denten gaat Als het structureel voorkomt, is het schadelijker." De imagocampagne heeft in twee jaar tijd getracht landelijk duidelijk te maken dat Zeeland iets moois te vertellen heeft. „We hebben het fundament ge legd", zegt Jansen. „En we gaan nu laten zien dat het ook alle maal echt waar is." Bewijsadvertenties, kondigt Jan sen aan, op de voorpagina van dagblad Trouw. Het hele jaar door, afhankelijk van de actuali teit. Soms een aankondiging van een belangrijk cultureel fes tival (Bevrijdingsfestival, Zee land Nazomer Festival, Festival Zeeuws-Vlaanderen, Film by the Sea), soms een grafiek waar uit overduidelijk blijkt dat Zee land de meeste zonuren van Ne derland heeft. De vierde cam- pagnegolf duurt op de radio (Sky Radio en Radio 1) twee we ken. Zo wordt een aanloop geno men naar de maand van de Vrij heid. De bewijsadvertenties in Trouw komen het hele jaar door terug. Zeeland zal ook zichtbaar worden op de weg. Vrachtwa gens van Verbrugge Terminals en Wielemaker worden beplakt met Welkom in Zee- land-stickers. Verona van de Leur ontbreekt in augustus op de Olympi sche Spelen in Athene. Nederlands beste turnster ooit is niet in de conditie om zich eerst voor het EK en vervol gens voor de Spelen te kwalificeren. De achttienjarige blijkt na een jaar zonder serieuze tumarbeid (enkelblessure en -operatie) nog altijd niet wedstrijdfit. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; overlij den Juliana: 5; economie: 6; buitenland: 7; radio en tele visie: 8; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 22 Een paar emmertjes padden halen Nederland krijgt het zwaar bij de komende onderhande lingen over de Europese grondwet. Er is geen steun voor de eisen die ons land stelt, en alle aandacht gaat uit naar het probleem van de machtsverhou ding tussen de grote landen. Een boerenerf waar de schuren hebben plaatsgemaakt voor wat woningen en veel groen: een voorbeeld van een gehucht waar het buurtgevoel groot is. En dat is hard no dig temidden van de eenvormige Vinex-wijken, denkt beleidsmedewerker Hans van Kempen van het Bureau voor Ruimtelijke Ordening. ..„■radactie buitenland ÏUZALEM - Internatio na! is met afkeuring gerea- pd op de Israëlische liqui de van de leider van de tetijnse Hamas-bewe- ig, sjeik Ahmed Jassin. itTeesd wordt voor een „dm escalatie van het ge- idd in het Midden-Oosten i de moordaanslag op de inrichter van Hamas giste llend. longen (14) iwaargewond bij weien boom [LAND - Een veertienjarige «o uit de gemeente Reimers- ul is gisteravond rond kw art zes zwaargewond geraakt hij werd geraakt door de iin een vallende boom. 38-jange man uit de ge- :-DteReimerswaal was aan de iriemsseweg in Rilland een cn aan het snoeien. De veer- ïiarige en zijn vader waren ahet helpen. Door de gehoor- Kherming die de jongen en ja vader op hadden, hoorden üiet dat ze gewaarschuwd rden voor de vallende boom. door werd de jongen ge ilt door een tak. tjongen werd met hoofdwon- Dovergebracht naar het Dijk- (t-ziekenhuis in Rotterdam. De Hamas-organisatie, die zich tegen de staat Israël verzet, kon digde als vergelding de dood van honderden Israëli's aan. Uit vrees voor wraakacties is de Is raëlische politie in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Tienduizenden woedende en rou wende Palestijnen gingen met een na de aanslag de straat op. Zij schoten in de lucht en staken autobanden in brand. Ook bij de begrafenis van Jassin enkele uren later waren de Palestijnen massaal op de been. De bijna dove en halfblinde sjeik (67) was vanuit helikopters met raketten bestookt toen hij in zijn rolstoel een moskee in Ga za verliet. Nog zeker acht ande re mensen, onder wie lijfwach ten, kwamen door de actie om het leven. In confrontaties tus sen Israëlische militairen en de monstranten in de loop van de dag stierven minstens zes Pales tijnen. De Israëlische premier Sharon rechtvaardigde de liquidatie van Jassin als onderdeel van de aanhoudende strijd tegen het terrorisme. Hij feliciteerde zijn strijdkrachten met de geslaagde uitschakeling van Jassin. De veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president Bush, Ri ce, weersprak aantijgingen van Hamas dat Washington zich ach ter de aanslag zou hebben ge steld. Volgens Washington stel de Israël zijn trouwe bondge noot Verenigde Staten niet voor af op de hoogte van het plan om de Hamas-leider te vermoorden. Washington veroordeelde de moordaanslag niet, in tegenstel ling tot andere westerse landen die direct of indirect kritiek uit ten. De gezant van de Europese Unie voor het buitenland, Sola- na, noemde de gewelddadige dood van Jassin heel, heel slecht nieuws voor het vredesproces in het Midden-Oosten: „Dit soort acties draagt absoluut niet bij aan het scheppen van condities voor vrede Ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de Unie veroordeelden in een geza menlijke verklaring 'de buiten gerechtelijke moord' op Jassin als overtreding van het interna tionaal recht. Ook de Verenigde Naties, Rusland en het Vaticaan veroordeelden de operatie. Lafhartig De Egyptische president Muba rak kondigde aan dat Egypte 'na deze lafhartige aanval' niet zal deelnemen aan de herden king van het vredesverdrag van Camp David, dat Israël en Egyp te 25 jaar geleden onderteken den. De Jordaanse koning Ab dullah II sprak van een mis daad. Iran had het over een daad van terreur en barbarisme. De Arabische Liga noemde de aanslag staatsterreur in zijn af schuwelijkste vorm. In Libanon, Egypte en Jordanië kwam het tot protesten De Palestijnse lei der Arafat kondigde drie dagen van rouw af. De Hamas-leiding verklaarde dat Sharon met de li quidatie de 'poorten naar de hel' heeft geopend. Volgens Ha mas was hun leider juist gema tigd. ANP pagina 4 sociaal werk Hamas verlamde held Israël gokt commentaar Koningin Juliana is in 1973 van grote invloed geweest op de vorming van het kabinet-Den Uyl. Dat valt te lezen in het dagboek van de oud-politicus Willem Aantjes (Anti-Revolutionaire Partij). Wijlen mevrouw Yvonne de Deckere raakte nooit uitge praat over haar bezoek in 1929 aan het prinsesje Juliana, die ze een Hulster kostuum schonk. Juliana poseerde statig in de Huls ter klederdracht en liet haar kamerheer de foto's opsturen. De dracht was af komstig van defamilie War rens die in Ossen isse woonde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1