Mteer hotels en minder regels Voorvechter Euregio vertrekt PZC Delta handhaaft tarieven CDA wil sociale zekerheid sparen ondanks stijging winst Veel waardering voor ondersteuners van MEE-Zeeland latner van Koophandel doet aanbevelingen over toerisme 13 Extra veren in strijd tegen verkeerschaos B Partnerverlies Fiat voor waterfusie Delta Werkstraf voor agressieve man Hulp bij hennepkweek bestraft Axelaar cel in voor vernieling Modelspoor centraal in Vlissingen BMEBPEN - De Beheers- LsthappÜ Antwerpen Mo- "iiBIMI onderzoekt de moge- akdd om tijdens de recon- Tttit ran de Antwerpse Ring la overzetveren op de Schel- It zetten. Ze zouden de ver- othte verkeersdruk rond Ant- -ot kunnen verminderen, jrll juni beginnen in Antwer- ivo Inffrev Kuttennk dinsdag 23 maart 2004 pen de werken aan de Ring. Dat zal een enorme verkeershinder tot gevolg hebben. De BAM houdt toezicht op de heraanleg van de Ring en is ook verant woordelijk voor het zogenoem de 'minder-hinderplan', dat daarmee nauw verband houdt. Door extra promotie van be staande veerdiensten als Lil- lo-Doel, Kruibeke-Hoboken en Bazel-Hemiksem. die bovendien meer overtochten zouden kun nen maken, zouden duizenden mensen de verkeerschaos kun nen ontlopen. In opdracht van Vlaams minister Van Mechelcn (vervoer) wordt bovendien beke ken of het haalbaar is geduren de de werkzaamheden een extra veerdienst te onderhouden tus sen Het Steen (aan de rand van het stadscentrum) en Sint Anne ke op de linker-Scheldeoever. De veerdiensten zetten dage lijks drie- tot vijfhonderd men sen over. Dat aantal zou kunnen verdubbelen, zeker als de bedrij ven op het idee inspelen door hun personeel met busjes van en naar de steigers te vervoeren. Er zijn overigens ook plannen uitgewerkt om het goederen transport van de weg te verleg gen naar het spoor en het water. De Dienst voor de Scheepvaart (DvS) gaat vanaf 4 april de slui zen op het Albertkanaal langer bedienen zodat het vervoer per schip wordt vergemakkelijkt. De wekelijkse bedieningstijd wordt door de maatregel met 8 uur uitgebreid. Eerder besliste de Belgische Spoorwegen een extra spoorter- minal in de Antwerpse haven in te richten voor de verwerking van extra goederentreinen. CPDELBURG - Toerisme is zo ylingrijk voor de Zeeuwse eco- •iffliedat provincie en gemeen- M de sector serieuzer moeten Jeaen. Het devies: veel minder «els en vooral meer ruimte oor dure hotels, campings, bun- ülowparken en jachthavens. j,k het kan rekening houdend Kt bet landschap. staat in het rapport 'Econo me ontwikkelingskansen rensme Zeeland' dat de Kamer rn Koophandel gisteren heeft presenteerd. Behalve dat het fcangvan het toerisme voor de i!t- feuwse economie in cijfers Ti- ruit weergegeven, bevat het K- sport aanbevelingen om het ïffisme in Zeeland te verster- Kamer stelt dat van alle ba ss 17 procent direct of indirect i-aken heeft met het toerisme •1000 banen). Dat het cijfer «keer zo hoog ligt als in an- c-reonderzoeken, komt volgens slsatsvervangend voorzitter J. i Witte doordat de Kamer met m>. defecten in andere sectoren re jig houdt elke euro die een toerist in K- Vand uitgeeft, gaat 25 euro- naar café's en restaurants, Sjeurocent naar winkels en 15 pjrocent naar campings, bunga- bparken en hotels. Belang- maar het kan en moet veel m. vinden de ondernemers, de omgeving ligt het vol- hen niet. Water, rust en ante vinden toeristen aantrek- IUSSINGEN - De Contact groep Nabestaanden Kankerpa- ünlen begint een nieuwe serie spreksavonden vanaf maan- 29 maart. groep komt twaalf keer bij- Ei op elke laatste maandag van Èmaand. Eiormatie is op te vragen bij Liai van der Linde (0118- M87) en Joke Abrahamse 1118-478727). kelijk. Maar ze willen dat wel combineren met meer comfort, luxe en privacy, denkt de Ka mer. Meer vier- en vijfsterrenhotels zijn nodig, evenals de mogelijk heid om hotels op bijzondere plekken te bouwen. De horeca vaart wel bij aantrekkelijker binnensteden, dus ook daar moet werk van worden ge maakt. Verder moeten er meer vakantiewoningen en meer staanplaatsen komen (die staan onder druk door het vergroten van bestaande plekken en brand veiligheidseisen). Smeermiddel Ook is een uitbreiding nodig van de mogelijkheid om klein schalig te kamperen, moet wor den gezocht naar bedrijven die 'iets nieuws toevoegen' en werkt een (ruil-)grondbank als smeer middel bij ruilverkaveling (bete re benutting van ruimte). De watersport heeft meer kan sen als provincie en gemeenten meer jachthavens en meer aan legplaatsen toestaan. Meer mo gelijkheden voor jachtverhuur en verkoopsteigers laat de kassa vaker rinkelen. Om toeristen het naar de zin te maken, is uitbreiding van fiets-, wandel-, ruiter- en skateroutes belangrijk, stellen de onderne mers. En er moet een eind ko men aan het dwarsbomen van ondernemers die een dagattrac tie willen neerzetten. De tijd die ze kwijt zijn aan het aanvragen van vergunningen en het doorlo pen van procedures moet een stuk korter. Tussen plan en uit voering zit vaak zes tot acht jaar, stelt de Kamer. Visie Opvallend aan het rapport is dat ondernemers vooral veel meer ruimte moeten krijgen. Maar hoe het nu de komende ja ren verder moet met het toeris me in Zeeland - een visie - staat er niet in. „Dat is absoluut niet waar", weerspreekt plaatsver vangend voorzitter De Witte. „De aanbevelingen zijn stuk voor stuk ideeën van onderne mers. De ontwikkeling van het toerisme in Zeeland staat sinds halverwege jaren negentig stil. Er moet dus wat gebeuren." Het stuk moet volgens de Ka mer een rol spelen in de provin ciale discussie over hoe het de komende jaren verder moet met de Zeeuwse economie. Méér vakantiewoningen, zoals hier in Port Zélande; verder meer luxe, comfort en privacy, dat zijn enkele van de ingrediënten waarmee Zeeland volgens de Kamer van Koop handel de toerist moet lokken. foto Dirk-Jan Gjeltema xorEmile Calon BDELBURG - Delta heeft vo- 5? jaar een aanzienlijk beter wioresultaat behaald dan in w voorafgaande boekjaar, lerderin 2002 netto 36,5 mil- M pto euro verdiend, in 2003 H sakt het bedrijf 57,5 miljoen H fJf0 winst. Daarnaast bereikte k onderneming een mijlpaal: het eerst oversteeg de om- Wdegrens van 1 miljard. omzetstijging van ruim 13 docent werd volgens het be- chjf vooral behaald dankzij ho- opbrengsten uit de handel rende levering en het trans- Por. van elektriciteit 14 pro oien gas 18 procent). Hoge- s verkochte volumes gecombi- ^*d met een hoger gemiddeld *ijsniveau zorgden voor de for- toename aan de opbrengsten- fcrt. Weliswaar stond hierte- i'over dat de brandstofkosten •••eens hoger waren dan in maar per saldo werd een ^re brutomarge gerealiseerd. jiame de hogere brutomarge •sielektriciteit is volgens woord- *rder J. Nelemans belangrijk Delta omdat daarmee de 'voorinvesteringen in nieu- Productiecapaciteit verbe- Delta wil immers een nieu- *®eTgiecentrale in het Sloege- bouwen. vesteren en te concurreren. „We zitten met onze tarieven voor consumenten onder het gemid delde. Dat vinden we een knap pe prestatie." De aandeelhou ders, provincie en gemeenten, zullen volgens hem ook geen extra profijt trekken van de meerwinst. De omzet in water kende ook een scherpe stijging 19 pro cent). Deze toename was vooral het gevolg van het volledig mee- consolideren van de waterpro ductie-activiteiten voor Dow Be nelux in Terneuzen. Na de over name van het 50 procent-aan deel van Veolia Water Systems in mei 2003 is Delta nu volledig eigenaar van deze waterfabriek. Daarnaast zorgde de lange, war me zomer van 2003 voor een fik se stijging in de verkoop van wa ter aan huishoudens. De kabel- en telecommunica- tie-activiteiten droegen volgens Nelemans ook bij aan de hogere omzet. Met name internet servi ce provider ZeelandNet kende een goed jaar. De omzet bij de milieu-activitei ten liep iets terug als gevolg van de beëindiging van de 'was te-to-energy' productie in Zoe- termeer. In 2003 werden alle mi lieu-activiteiten van de Groep samengevoegd in Delta Milieu BV. door Maurits Sep MIDDELBURG - Op de sociale zekerheid kan niet meer worden bezuinigd. Voor het CDA in de Tweede Kamer zijn de grenzen bereikt. Nog eens twee tot drie miljard korten gaat volgens Ka merlid W. van de Camp 'te ver'. Van de Camp zei dit gistera vond op een gezamenlijke bijeen komst van het CDA en de Chris tenunie in Middelburg. A. Rouvoet van de Kamerfractie van de ChnstenUnie incasseer de 'het goede nieuws' triomfan telijk. „Da's binnen zal ik maar zeggen. Ik heb vorige week in een Kamerdebat al geprobeerd dit duidelijk te krijgen van het CDA. Toen ging men niet verder dan dat 'de rek er zo langzamer hand een beetje uit is'. Nu is het duidelijk: het CDA wil niet ver der bezuinigen." De bijeenkomst stond in het ka der van het sociale gezicht van CDA en ChristenUnie. De par tijen blijken het op de meeste punten helemaal eens te zijn. De verzorgingsstaat is te vet gewor den en moet afslanken: de over heid moet bezuinigen op de so ciale zekerheid en mensen moe ten zelf meer gaan betalen voor de zorg. Het verschil tussen de twee christelijke partijen is volgens Rouvoet dat zijn ChristenUnie meer oog heeft voor de mensen die door de bezuinigingen tus sen wal en schip dreigen te ko men. „Wij leggen de nadruk op de risico's. Louter en alleen een beroep doen op de eigen verant woordelijkheid van mensen leidt er te gemakkelijk toe dat er weer meer bezuinigd wordt als het even minder gaat met de economie. Mensen mogen niet door de bodem zakken Mis schien kan niet alles in één keer", waarschuwde hij. Van de Camp was het met Rou voet eens dat er altijd mensen zullen zijn die een beroep moe ten doen op de staat, zoals ge handicapten. Juist voor hen moet er een betaalbaar sociaal stelsel blijven, benadrukte hij. „Maar precies daarom is het no dig te bezuinigen. Want zonder economische groei komt dat stel sel onder druk. En misschien maken we het onvoldoende dui delijk, maar er gaat wel degelijk meer geld naar de zorg: 17 mil jard euro." Bezuinigen betekent dus nog steeds extra geld, alleen minder dan aanvankelijk de be doeling, aldus Van de Camp. Gouverneur Balthazar van Oost-Vlaanderen gaat met pensioen neven Wenans verwacht dat in de 5van dit jaar daarover een besluit wordt geno- zodat Delta uiterlijk in over een nieuwe, gasge- energiecentrale be- Waging van de tarieven TWlgens hem dan ook niet Jjjj* bedrijf heeft volgens Ne- het geld nodig om te in- door Wout Bareman GENT - Provinciegouverneur Herman Balthazar van Oost- Vlaanderen gaat eind dit jaar met pensioen. Vorig jaar ging hij al met emeritaat als profes sor. De provincie heeft laten we ten dat Balthazar op 1 decem ber zijn ambt als gouverneur zal neerleggen. Op zich is dat niet verwonder lijk omdat hij op 4 maart vol gend jaar 67 wordt, de maxi mumleeftijd voor een gouver neur. Dat was althans tot begin dit jaar zo. De Vlaamse regering besloot toen de pensioengerech tigde leeftijd van gouverneurs te rug te brengen tot 65. „Maar om dat hij die kaap al overschreden had, kon hij min of meer zelf be- palen wanneer hij met pensioen ging", aldus de kabinetschef van Balthazar De socialist Herman Balthazar werd in 1985 gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en heeft die functie, als hij ver trekt, 19 jaar en 6 maanden uit geoefend Volgens een persmededeling wil hij intussen nog blijven ijveren voor belangrijke dossiers zoals de bouw van een nieuwe zee sluis bij Terneuzen. Hinderpalen Balthazar is sinds jaar en dag een fanatiek voorvechter van grensoverschrijdende samenwer king. Tot nu toe is hij niet onte vreden over de bereikte resulta ten. De samenwerkende provin cies in de Euregio Scheldemond blijken elkaar, ondanks hinder palen op met name het juri- Herman Balthazar disch, politiek, administratief en budgettair vlak, zo langza merhand probleemloos te vin den. Eind jaren tachtig stond de gou verneur aan de wieg van de sa menwerkingsovereenkomst die de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland sloten. Balthazar was één van de stu wende krachten van samenwer king op economisch, ecologisch, cultureel vlak en op tal van an dere terreinen. Ook zette hij zijn schouders onder het Rijn-Schel- de-Del ta-overleg Over de toekomstige samenwer king als, na de Interreg III-perio- de (met tientallen miljoenen Eu ropese subsidie) medio 2007 de financiële steun uit 'Brussel' af loopt, zei hij enige tijd terug: „De drie provincies hebben zich ertoe verbonden om ook zonder Europese middelen verder sa men te werken. Euregio Schelde mond is hiermee één van de wei nige Euregio's waarbinnen een zo verregaand engagement is aangegaan. We moeten nu al em- MIDDELBURG - De aandeelhouders van Delta hebben gisteren in een extra vergadering ingestemd met de fusie van Delta Water met Waterbedrijf Europoort (WBE). De oprichting van een nieuw waterbedijf, Neptunus, is nu voor de helft goedgekeurd. Volgende week maandag moe ten de aandeelhouders van WBE hun fiat nog geven aan de fusie. Van de provincie Zeeland, eigenaar van de helft van alle aandelen, was al bekend dat die met de fusie zou instemmen. Provinciale Staten keurden de fusie anderhal ve week geleden goed Gisteren schaarde ook een rui mé meerderheid van de Zeeuwse gemeenten zich achter het samengaan van de waterbedrijven. Alleen Middelburg en Noord-Beveland stemden tegen. Zij stelden dat de fusie slecht is voor de Delta-strategie om een Zeeuws en zelf standig bedrijf te blijven. Bovendien vonden zij dat Delta te veel geld (67,5 miljoen euro) in Neptunus moet stoppen om een gelijkwaardige partner van WBE te zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 22-jarige Goesenaar voor vernieling en mishandeling tot twintig uur taakstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte kreeg het 19 september vorig jaar aan de stok met twee vrouwen uit zijn buurt. Zij fietsten voorbij een groepje hangjongeren, toen ze werden uitgescholden. Toen ze terugkeerden ont stond er een woordenwisseling met de man, waarbij hij op een gegeven moment een schop gaf in de richting van een van de vrouwen Daarbij raakte hij ook het achter licht van de fiets, dat door de trap stuk ging. Officier van justitie J. Valente vond het gedrag van de jonge Goese naar beneden niveau en eiste veertig uur werkstraf plus twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Rijen voor hennepteelt veroordeeld tot 180 uur werkstraf. De man werd door de politierechter als medepleger gezien van een wietplantage in een loods in Wolphaartsdijk. De politie werd vorig jaar 26 september getipt en trof in de loods 195 hennepplanten aan. De Brabander was behulp zaam geweest met de stroom en hij had een alarminstalla tie aangebracht. Officier van justitie J. Valente sprak van een professionele kwekerij en eiste vier maanden gevange nisstraf. Raadsman G. Veen vond dat er hooguit sprake was geweest van hand- en spandiensten. Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken van medeplegen en hem een werk straf op te leggen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een '26-jarige man uit Axel voor bedreiging en vernieling twee weken cel opgelegd. De junk vernielde 3 oktober vorig jaar twee ruiten, een deel van de inboedel, een vuilnisbak en een deur van het Dag en Nachtopvang huis van het Leger des Heils in Terneuzen. Daarbij had hij ook twee mensen uitgescholden en bedreigd met zwa re mishandeling. stig rekening houden met dit toe komstbeeld." In die nieuwe op zet is een uiterst belangrijke rol weggelegd voor de Schelde- mondraad, waarin ook de ge meenten (de basis) nadrukkelij ker meedoen. Die moet straks de bindende factor worden. Vertrouwen De gouverneur van Oost-Vlaan- deren hamert er sinds jaar en dag op dat grensoverschrijden de samenwerking staat of valt met de inzet van 'mensen die el kaar vinden, leren kennen en vertrouwen, informatie uitwisse len en van elkaar leren'. Men sen, die grensoverschrijdende sa menwerking niet alleen nuttig, maar ook nodig vinden. „Valt deze categorie mensen weg, dan zal de samenwerking al snel ver vagen." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De cliëntondersteuners van MEE- Zeeland worden hoog gewaar deerd door hun opdrachtgevers. Dat blijkt uit een onderzoek dat de CG-raad voor chronisch zie»- ken en gehandicapten vorig jaar heeft gehouden. Toen heette MEE-Zeeland nog Sociaal Peda gogische Dienst en werden de cliëntondersteuners Consulen ten LG genoemd. Van de ondervraagde mensen hecht 92 procent belang aan de functie, 85 procent stelt vertrou wen te hebben in het resultaat van de hulp. De omgang met de cliëntondersteuner noemen clienten plezierig. Maar zelfs on der hen is het besef van de volle mogelijkheden van de ondersteu ner maar gering Dat geldt ook instanties waar MEE-Zeeland zijn cliënten moet zien te berei ken: huisartsen, zorginstellin gen en indicatieorganen en scho len. Het CG-raadonderzoek heeft een smalle basis, beaamt Ad Ver- mue van het managementteam van MEE-Zeeland. Landelijk kreeg de CG-raad respons van 710 SPD-cliënten. In Zeeland reageerden 23 van de 85 mensen die de vragenlijst toegestuurd kregen. Met het antwoordper- centage van 27 procent zat Zee land nog ruim boven het lande lijke reactiecijfer. 21.8 procent Niettemin grijpt MEE-Zeeland de uitkomsten aan om bredere bekendheid te verwerven. Wachtlijsthulp Zo is wachtlijsthulp nog een gro te onbekende voor de cliënten van MEE-Zeeland. Slechts één procent gebruikte de consulent om van een wachtlijst af te ko men, meldt het CG-rapport. Ook de steun die de consulent bij de indicatie-adviseur kan ge ven, geniet weinig bekendheid, terwijl een kwart van de onder vraagde cliënten zulke steun kreeg. MEE-Zeeland werkt voor chro nisch zieken en mensen met li chamelijke handicaps, verstan delijke beperking en zintuig lijke handicaps. „Mogelijk dat we ooit ook voor mensen uit de geestelijke gezondheidszorg en ouderen inzetbaar zijn. Voorlo pig nog niet", zegt Vermue De vroegere SPD Zeeland heeft per dit jaar een nieuwe taak, door dat de overheid advisering en het verlenen van daadwerke lijke hulp scheidt. De nieuwe ta ken van MEE-Zeeland liggen bij de individuele cliënt; infor meren, adviseren, verduidelij ken, ondersteunen bij het ver krijgen van diensten en zorg, be geleiden in juridische kwesties en bij de beoordeling of de gele verde zorg voldoet. Al deze dien sten zijn gratis en zonder indica tie toegankelijk. Zorg waarvoor een indicatie bij het Regionaal Indicatie Orgaan nodig is, verdwijnt uit het MEE-pakket. Komend jaar draagt MEE-Zeeland de langdu rige zorgtaken over aan andere zorgverleners. Daarover worden oriënterende gesprekken ge voerd, zegt Vermue. Het gaat dan om projecten als begeleid wonen en psychosocia le thuishulp en gezinsbegelei ding. De nieuwe koers heeft voor de personeelsomvang en de financiële armslag van MEE Zeeland geen gevolgen, zegt Ver mue. „Onze taken concentreren zich op ondersteuning, maar te gelijk is onze klantenkring veel groter In de toekomst finan ciert de overheid de dienst voor driekwart op basis van producti viteit. VLISSINGEN - De Modelspoor vereniging Zeeland doet zater dag 27 en zondag 28 maart mee in Vlissingen met de Landelijke Modelspoordagen. In de overdekte binnentuin van het Theo van Doesburgcentrum is van 10.00 tot 17.00 uur een aantal spoorbanen te zien. Op beide dagen zijn bestuursle den aanwezig om informatie te geven over de vereniging en haar toekomst. De vereniging krijgt bijvoor beeld een eigen gebouw. Op bei de dagen is ook een reparateur aanwezig in de binnentuin, die kleine reparaties kan verrich ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13