Sulheid coalitie ontstemt partijen ongeren laconiek over vrijdagmiddag in Goes 7 ZONDAG GEOPEND 11 Koewachtenaren ergeren zich aan wangedrag jeugd A van illegaal hout Versoepeling subsidiebeleid kan problemen opleveren Greenpeace VOert feestje?? egbeheer blijft ij waterschap zeeuwse almanak Beroepskeuze ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 20 maart 2004 1 -I 1 "1^ A ^ShPila van Doorsselaer [1ST - De drie Hulster oppo- irpartijen zijn verbolgen over I besluit van een raadsmeer- rfKid meer verenigingen voor uidie in aanmerking te laten c<n. Door de aanstaande be- ugingsmaatregelen vrezen «joblemen door de toeschiete nd van de coalitie, die het kidicbeleid heeft versoepeld. [vrees werd gedeeld door Totté, CDA'er en daarmee lid v coalitie die de wijzigings- KStellen steunde. Hulst moet vele tonnen gaan bezui- !n om de provincie van zich ie schudden. Het ziet er naar dat alle broekzakken leegge- td moeten worden Het ges van de zeer ingrijpende ier.de bezuinigingsmaatrege- I ijwam vlak voor de behande- j van het subsidiebeleids- D. zagen het CDA (amende- cl) en Groot Hontenisse en PvdA (moties) geen reden j i wijzigingsvoorstellen niet 'j> dienen. Zij wilden per se banciéle positie van kleine HUgingen veiligstellen. Ook betekent dit een extra druk de begroting. onsequenties «meester J.F. Mulder druk- ié partijen op het hart zelf te laken wat de consequenties 3 de wijzigingsvoorstellen i Maar de discussie over het a ien naar middelen om het 5 Nadichten wilde hij later pas ren het nieuwe subsidiebeleid (Advertentie) vw.rederii-dijkhuizen.nl 0118-419367 DDELBURG - Het beheer i plattelandswegen moet een iblijven van de waterschap- l Dat vindt een meerderheid thet provinciebestuur. PvdA wil die taak overheve- naar de provincie, maar daarvoor te weinig steun, ten de coalitie staat zij zelfs anaal alleen. Aanleiding [f de PvdA om hiervoor te is het kappen van mei- op Walcheren door het terschap Zeeuwse Eilanden. veel kritiek op. Wet- k is het nu nog niet mogelijk laken van het waterschap te hevelen naar de provin- Gedeputeerde J. Suurmond i bovendien geen zin in een ïrzoek naar het wegebeheer de waterschappen, zoals de wil. Het is wat hem be niet nodig en bovendien rlastig. zijn de oude subsidiegrondsla gen van voormalig Hontenisse en oud Hulst in elkaar gescho ven. Consequentie hiervan is dat enkele kleine verenigingen er op achteruit gaan of geen sub sidie meer ontvangen door de nieuwe regels. Er zijn echter nog genoeg mogelijkheden om aangemerkt te worden als uit zondering zodat deze verenigin gen toch hun activiteiten kun nen blijven uitoefenen. Het colle ge van burgemeester en wethou ders heeft immers al toegezegd schrijnende gevallen nogmaals te bekijken. De verenigingen die in het nieu we stelsel geen subsidie meer zouden krijgen, kunnen het tij keren door zich te conformeren aan bepaalde regels, zoals zich aansluiten bij een overkoepelen de bond. Voor de coalitiepar tijen is dit echter niet genoeg. Het amendement en de twee mo ties dienden als stok achter de deur. Duveltjes Onzin, vonden de WD, Progres sief Hulst en Algemeen Belang. „Het was al een puik stuk, een heldere verordening. Het is on zin nu al te moeten beginnen met uitzonderingen maken", zei WD-fractievoorzitter L. Reyns „Ik vind die moties en het amen dement een klap in het gezicht voor de ambtenaren che het stuk hebben samengesteld." Zijn PH-collega A. Hegger noemde de wijzigingsvoorstellen „duvel tjes uit een doosje." Namens Groot Hontenisse zei L. Mangnus dat de coalitie de initiatieven van het college van burgemeester en wethouders niet wil afwachten, maar met een een oplossing wilde aandra gen voor de noodlijdende vereni gingen. „De wijzigingsvoorstel len zijn geen aanval, maar een aanvulling op het subsidiebe leidsplan." Leerlingen buigen zich over opgaven tijdens de jaarlijkse Europese Kangoeroe reken- en wiskundewedstrijd op het Zeldenrust College in Ternmeuzen. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een ondeugende brug klasser kijkt verschrikt op: hij is be trapt op overleg met zijn buurman tij dens de jaarlijkse Europese Kangoeroe reken- en wiskundewedstrijd. Na een geruststellende knipoog van de verslag gever weet hij dat hij verder kan spie ken: die vent heeft immers toch niets met de toets te maken. Deze vrijdag wordt in 28 Europese lan den gerekend door ruim een half mil joen leerlingen, variërend van groep ze ven van de basisschool tot de vijfde klas van het vwo. Zo ook op het Zelden- rust-Steelantcollege, waar 122 scholie ren zich aan één van de drie toetsen wa gen. De moeilijkheidsgraad van de verschil lende opgaven is gerelateerd aan leef tijd en opleidingsniveau. In het open leercentrum is het muisstil. Alleen de computers produceren een on ophoudend gezoem, maar de geconcen treerde wiskundeknobbels horen dat monotone geluid allang niet meer Wat er op het spel staat? Eer. „De leerlingen konden zichzelf opgeven voor deze toets. De kosten bedragen 2,50 euro, waarvan de school de helft betaalt. Na afloop krijgen ze een toegangskaart voor de tentoonstelling Goochelen met Getallen in museum Boerhaave in Lei den", vertelt coördinator Y. van Malde- gem. Testen Betalen voor een repetitie? Waarom zou je, je krijgt heel het jaar immers al ge noeg proefwerken voor je kiezen, luidt de eerste gedachte „Dit zijn vooral leer lingen die zichzelf eens op een alterna tieve manier willen testen. Met name de deelnemers uit 4 en 5 atheneum zijn heel fel. Daarnaast doen heel veel brug klassers mee. En je ziet dat sommige leerlingen hun klasgenoten hebben aan gestoken." Bewijsdrang, dat is het sleutelwoord. Een enorme poster van een telefonie-gi- gant geeft de leerlingen de boodschap onbewust nog eens extra mee. 'Je kunt jezelf hier enorm opwaarderen', schreeuwt het reclameplakkaat. „Het is gewoon leuk om te kijken hoever je bent op wiskundig gebied. Je kan dit niet voorbereiden en de sommen die je krijgt, zijn totaal anders dan tijdens de reguliere wiskundelessen", vertelt vwo-leerlinge Anniek Neyt (15) uit Sas van Gent. „De vraagstelling is meer in verhalende vorm en bovendien moet je tijdens deze toets veel puzzelen", vult Karlijn Agten (16) uit Temeuzen haar aan. Zij heeft overigens nog een tweede reden om zich over de sommen te bui gen. „Ik heb tijdens deze uren eigenlijk Engels en economie, maar die lessen hoef ik nu niet te volgen." Als Tinka Giele (16) uit Temeuzen de zaal uitstapt, is 'ging wel goed' haar eer ste reactie. „Waarom ik hieraan mee doe? Ik heb dit al een paar keer eerder gedaan en scoorde toen best aardig. Het is geen echte repetitie, er staat dus geen druk op de ketel. Bovendien hou ik van wiskunde. Dat klinkt misschien gek. want de meeste leerlingen geven er hele maal niets om Dinsdag worden de juiste antwoor den van de wedstrijd gepubliceerd op www.math, kun.nl/ka ngoeroe. illen en opstootjes op de Grote Markt blijven uit reek Janssen fobPaardekam DES - Waarschijnlijk ligt het het slechte weer, maar echt totig ordt het vrijdagmid- niet op de Grote Markt in De belangstelling is maar vechtpartijen blij- '«tderom uit. ''Nationaal, 14.45 uur De staat al behoorlijk vol en ^rde muziek pompt door de gekers Kees (20) uit Ame- staat met zijn vrienden (Advertentie) een biertje te drinken, om het einde van de werkweek te vie ren. „Ik werk in de visserij. Wij komen hier elke week met maxi maal een man of 25, gewoon hardwerkende jongens, een pot je bier drinken. Het beeld dat het de Arnemuidenaren zijn die herrie komen schoppen in Goes, is echt complete onzin. Hier in Nationaal zijn inder daad veel jongeren uit ons dorp. maar ook genoeg mensen uit Yerseke en Goes", zegt hij. „Ach, we hebben nou eenmaal een slechte naam. Het is altijd al Arnemuiden tegen de rest ge weest." De rivaliteit tussen de jongeren heeft volgens Kees wel degelijk een racistische achtergrond: „Maar hier in de kroeg komen nooit buitenlanders. Als er pro blemen zijn in Goes, zijn zij er altijd bij betrokken, weet je. En ze moeten ook altijd ons heb ben. Dan roepen ze 'visstick' naar je, of zo. Een ruzie begint meestal één op één en vervol gens stormt de rest erop af om te kijken wat er gebeurt. Twee weken geleden ook, toen de hele Markt ineens volstond. Maar ik ben lekker aan de bar blijven zit ten, hoor." Een 18-jarige jongen uit Kapel- Ie ziet het somber in: „Het pro bleem is niet zomaar opgelost. Het loopt zeker een keer uit de hand. Hoe? Op de ergste manier die je je kunt voorstellen." Café Matisse, 15.15 uur: Bij de ingang staat eigenaar Piet Spaans een biertje te drinken met D66-raadslid Rob de Kos ter: „Een beetje proeven wat hier nou daadwerkelijk gebeurt. Ik ben alle kroegen langsge- weest en ik moet zeggen: het valt allemaal reuze mee. De jeugd is gewoon gezellig met el kaar op stap." Het is druk en Spaans haalt zijn hart op: „Ik was bang dat het niks zou worden vandaag, na al die negatieve publiciteit van de week. Er is een beeld ontstaan van de ene kroeg tegen de ande re, Matisse tegen Nationaal. En dat is pertinent niet waar. Elk café heeft zijn eigen klanten, we kunnen heel goed met elkaar overweg De kroeg wordt in een kwaad daglicht gezet." Spaans is wel te spreken over het optre den van de politie: „Die doen heel goed hun best. De samen werking verloopt echt prima." Het lijkt er niet op dat de jonge ren in Matisse uit zijn op een vechtpartij. De meesten zijn niet ouder dan 16; meisjes zijn in de meerderheid Maarten (20), student aan Hogeschool Zeeland, komt elke vrijdagmid dag op de Markt: „Het is door de media ontzettend overdreven wat hier gebeurt. Het gaat om een klein groepje buiten op de Markt dat heibel trapt, de rest zoekt gewoon sensatie, De echte ruziezoekers, dat zijn er maar een stuk of twintig en die mogen ook geen kroeg meer in. Emiel (24), een vriend van Maar ten, merkt wel dat het de laatste weken iets rumoeriger is in de kroeg. Een oplossing voor het probleem? Hij haalt zijn schou ders op. „Misschien moeten ze pasjes invoeren, waarmee je de kroeg binnen mag." Hij baalt ei genlijk wel van de situatie: „Zo als twee weken geleden, toen stormde iedereen plotseling naar buiten en was het een ner veus gedoe Paniek in de tent. Weet je, ze zitten elkaar gewoon op te jennen. De ene groep heeft een hekel aan boeren, de andere groep heeft een hekel aan bui tenlanders." Grote Markt, 16.00 uur: Het waait en het regent en het is koud. Voor een paar kroegen staan groepjes jongeren te kij ken, af te wachten. Uitgedaagd wordt er niet. Twee politieagen ten op een mountainbike drij ven groepjes van meer dan drie personen op het plein uiteen, net zoals vorige week vrijdag. Ze mogen nog wel op de terras jes voor de cafés staan: dat is pri- véterrein. „Je krijgt een boete van 190 euro als je samen schoolt", legt een jongen voor ca fé Nationaal uit. Behalve de twee agenten op de fiets staan er ook in burger te kijken. Tussen de kerken staan drie politiebusjes, af en toe rijdt er eentje over de Markt. De poli tie blinkt uit in onopvallend heid. Aan alle kanten van het plein staan mensen onder afdak jes en luifels toe te kijken, de pers, politie, jongeren, politici en gewoon nieuwsgierigen. Af en toe loopt een groepje jonge ren van de ene kroeg naar de an dere. Geen ruzie. Steeds meel mensen besluiten om hun heil binnen te zoeken, in de kroeg. door René van Stee ANTWERPEN - Twee actievoer ders van Greenpeace zijn er gis termiddag vlak voor Antwerpen in geslaagd aan boord te komen van het schip Grevano. geladen met Indonesisch hout dat vol gens Greenpeace illegaal is ge kapt. De actievoerders maakten zich vast aan de mast. Aan het begin van de avond verlieten ze het vaartuig, Een loskraan op het terrein van Riga Natie op de rechteroever van de haven van Antwerpen werd bezet door twaalf activis ten. Daardoor was het onmoge lijk de loswerkzaamheden te starten. De actievoerders maak ten zich los van de kranen nadat duidelijk was geworden dat het schip gisteren niet meer gelost zou worden. De milieuorganisatie wil voorko men dat het Nederlandse en Bel gische deel van de lading in de haven van Antwerpen van boord gaat. Ook is de Belgische overheid verzocht een onder zoek in te stellen naar de legali teit van de lading en eventueel een inbeslagname. Onderzoek „De kans is groot dat onze minis ter van Financiën Didier Revn- ders, onder wiens verantwoorde lijkheid ook de douane valt, een onderzoek naar de herkomst van het hout laat instellen. Die toezegging heeft hij min of meer gedaan. Daarom denken wij dat de Grevano nog wel enige tijd zal blijven liggen", aldus Trio. Greenpeace volgt de Grevano al vijf dagen met de eigen boot Es- peranza. Donderdag probeerden activisten met rubberbootjes te verhinderen dat het schip de ha ven Tilbury, in de monding van de Theems ten oosten van Lon den, binnen zou varen. Daarbij zijn zeven activisten gearres teerd. Hogedrukspuiten Ter hoogte van Vlissingen mis lukte gistermiddag een poging van actievoerders - van wie en kelen vanuit Breskens aan boord van de Esperanza gingen- om aan boord van de Grevano te komen. Bemanningsleden ge bruikten hogedrukspuiten om de activisten op afstand te hou- den. Hierbij viel een Nederlander in het water. Die kon snel weer aan boord van een rubberboot worden gehaald. De actie vond plaats met sterke wind en hoge golven. De politie was met een boot ter plaatse, maar greep niet in. Greenpeace heeft in november vorig jaar ook in Vlissin- gen-Oost actie gevoerd tegen de handel in illegaal gekapt hout. Daartoe wierpen ze een blokka de op bij houtverwerkingsbe- dnjf DLH. Acht actievoerders werden toen aangehouden. (advertentie) STERK IN PRIJS KWAUJEIT ^7restaurant mden^Uer Telefoon: 0118-591900 wVWrestaurantvrouwenpoKf0r.nl Alleen rrtéandag gesloten (mlï^juti-augustus) Onder het afdakje bij Heart break Café, 16.30 uur: Een groepje van drie staat rondom een brommer, de eigenaar van het voertuig laat even horen wat voor een herrie hij daarmee kan maken. Voor Heartbreak staan een paar 'die-hards' te wachten. „Als er iets gebeurt, dan doe ik mee", zegt een jon gen. „Maar ik lok het zelf niet uit, hoor." Dan komt de eigenaar van het café naar buiten lopen. „Willen jullie niet voor de ingang gaan staan, alsjeblieft. Zo lijkt het als of het binnen vol is, maar er kun nen er nog best honderd bij." Grote Markt, 16.45 uur: Burge meester Dick van der Zaag komt het stadhuis uitlopen. Hij heeft de situatie vanuit de burge meesterkamer bezien: „Het gaat prima, zo. Ik ben blij met het slechte weer!" Aan de warme koffie bij Hotel Bolsoj, 17.00 uur: Buiten blijft het rustig. De politie hoeft am per meer groepen uit elkaar te halen. Raadslid Adri van Oosten van GroenLinks komt op zijn fiets voorbij om poolshoogte te Grote Markt. 17.30 uur: De mid dag is op zijn einde. Op de Gro te Markt in Goes is het nog steeds koud, nat en rustig. door Euqène Verstraeten KOEWACHT - Overlast door de jeugd ervaren de inwoners van Koewacht als één van de groot ste ergernissen. Dat bleek tijdens de algemene vergadering van de dorpsraad. Meer dan zestig belangstellen den waren naar gemeenschaps centrum de Vlaschaard geko men. De meeste aanwezigen meenden dat veel ouders hun verantwoordelijkheid niet ge noeg nemen Ouders moeten hun kinderen leren dat ze geen vernielingen mogen aanrichten, zo werd gesteld. In samenwerking met de politie wordt gezocht naar een nieuwe locatie om een ontmoetings plaats voor jongeren (JOP) in te richten. Er zijn wel wat moge lijkheden in beeld, die nu verder bekeken worden. Inmiddels heb ben verschillende ouders het ini tiatief genomen om thuis een hangplek voor de jeugd te ma ken. Sommigen hebben daar voor hun garage of schuur leeg geruimd Daarvan wordt dank baar gebruik gemaakt. Een andere belangrijke bron van ergernis blijft de honden poep De aanwezigen stelden dat de hondenbezitters bij het uitlaten een schepje en zakje moeten meenemen. De dorpsraad nam verder af scheid van voorzitter Etienne van Waes, die wegens tijdge brek stopt, en van vice-voorzit- ter Gem- Agterberg en bestuurs lid Elias Sakhel. Omdat zich geen andere kandidaten hebben aangediend, moet de raad voor lopig met zeven mensen verder. „Dat is wel het minimum om te kunnen werken", zegt schei dend voorzitter Van Waes. „Het valt ons een beetje tegen, want we hadden toch wel op een paar nieuwe kandidaten gerekend." Voorlopig gaat de raad verder zonder voorzitter. In de a pril ver gadering wordt bekeken of bin nen het zittende bestuur belang stelling is om Van Waes op te volgen. (Advertentie) Zaterdag 20 maart van 10-17 uur GROTE DEMONSTRATIE VAN DE NIEUWSTE JOHN DEERE TUIN EN PARKMACHINES VAN WEELE B.V., Stadseweg 14. Wolphaartsdijk 0113-581751 Ze heeft, al lang geleden, haar beroepskeuze gemaakt. Chauffeur wil ze worden. Niet in een taxi of zo, maar op een vrachtwagen, zo'n zoveel-ton- ner. Ze heeft echter één beper king: de rijvaardigheid. Ette lijke tientallen rijlessen heeft ze inmiddels gevolgd, talloze malen zakte ze voor het exa men. Van de week mocht ze weer. Het moet gezegd: het ging bui tengewoon goed. Tot ze op een rotonde kwam. Soepeitjes draaide ze het verkeersplein op en: nam vervolgens één af- slagje te ver, waardoor ze plots spookrijder werd en met flinke vaart op het tegemoet komende verkeer inreed. De examinator trok van schrik lijkbleek weg, trapte in paniek op de rem en stamelde dunnetjes: 'Wat flik je me nu, dit heb ik nog nooit meege maakt.' Hij overweegt een an der beroep te kiezen. Zij ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73