Waterschap staakt bomenkap w PZC Kanker betekent lang niet altijd het einde Sommen maken voor de eer Politierechter poogt einde te maken aan gewelddadige soap (3 Het Astma Fonds zoekt belangenbehartigers met verbale kwaliteiten (m/v) Astma Fonds Zeeuwse Eilanden zwicht voor maatschappelijke weerstand Motoractiegroep bijeen sl4 zaterdag 20 maart 2004 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Ei landen stopt voorlopig met het kappen van bomen. Het komt daarmee tegemoet aan de maat schappelijke weerstand tegen de kaalslag op een groot aantal plaatsen in Midden- en Noord-Zeeland. Het waterschap kwam in 1998 met een Groenstructuurplan, be doeld om de wegbeplanting in grijpend te verbeteren. Voor naamste aanleiding was het ho ge percentage zieke iepen en door bacterievuur aangetaste meidoornhagen. De uitvoering van het 'Deltaplan voor het Zeeuwse landschap' zou onge veer twintig jaar gaan duren en twintig miljoen euro kosten, De uitgebreide inspraakronde van het Groenstructuurplan le verde nauwelijks kritiek op. Toen het waterschap daadwer kelijk met het rooien begon, ont stond er echter massaal verzet, met name op Walcheren. Ook de gemeente Veere en later de pro vincie keerden zich tegen het be leid van Zeeuwse Eilanden. Bezinning De maatschappelijke weerstand is voor het waterschap aanlei ding geweest tot bezinning. Be sloten is de koers te wijzigen. „Het waterschap wil met het groenstructuurplan juist investe ren in de toekomst én een groe nere en gezondere beplanting", zo staat in een voorstel aan het algemeen bestuur. „Dit streven staat helaas in de schaduw van alle kritiek die op het beleid wordt geuit." „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", zegt dage lijks bestuurder A. van de Hoef. Hij constateert dat het ongenoe gen over het groenbeleid het imago van het waterschap aan tast, met als gevolg bijvoorbeeld pleidooien om de organisatie op te heffen of in elk geval het weg- beheer bij andere overheden on der te brengen. De uitvoering van het Groen structuurplan voor de eerste vijf jaar (1999-2004) is vastgelegd in een Groenbeheerplan. De perio de van vijf jaar blijkt echter te kort te zijn, Na het rooien moet de grond een tot twee jaar braak- liggen, Daarna is er drie jaar lang intensief onderhoud van de nieuwe beplanting nodig. Daardoor loopt de uitvoering van het eerste Groenbeheerplan door tot 2007/2008. Dan worden ook pas de resultaten van de in vesteringen duidelijk en heeft het waterschap meer zicht op de kosten van beheer en onder houd. Het is nu de bedoeling tot 2007/2008 in principe geen bo men meer te kappen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor zie ke exemplaren en bomen die voor onveilige situaties zorgen vanwege bijvoorbeeld dode tak ken. Het aanplanten van nieuwe bomen gaat wel door. Dat ge beurt zo veel mogelijk volgens het programma, inclusief de nieuwe meidoorns. Heroverweging De komende tijd wil Zeeuwse Ei landen het totale groenbeleid 'heroverwegen'. „Dat doen we in overleg met alle relevante maatschappelijke partners, zo als de milieuclubs, gemeenten en provincie", zegt Van de Hoef. Dat het waterschap tot inkeer is gekomen, biedt ook duidelijk fi nanciële voordelen. Doordat het Groenstructuurplan in een lager tempo wordt uitgevoerd, liggen de kosten per jaar in elk geval aanzienlijk lager. De bezinning op het totale plan kan tot verde re besparingen leiden. De ko mende tijd worden de financiële gevolgen verder in beeld ge bracht. Het groenbeleid van het waterschap wordt woensdag 24 maart, om 19.00 uur in het hoofdkantoor in Goes, bespro ken in de commissie waterkerin gen en wegen. Het eindoordeel is dinsdag 6 april aan de algeme ne vergadering. Die komt om 19.30 uur bijeen in De Wellevae- te in Sint-Annaland. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een ondeugen de brugklasser kijkt verschrikt op: hij is betrapt op overleg met zijn buurman tijdens de jaarlijk se Europese Kangoeroe reken en wiskundewedstrijd. Na een geruststellende knipoog van de verslaggever weet hij dat hij ver der kan spieken: die vent heeft immers toch niets met de toets te maken. Deze vrijdag wordt in 28 Euro pese landen gerekend door ruim een half miljoen leerlingen, va riërend van groep zeven van de basisschool tot de vijfde klas van het vwo. Zo ook op het Zel- denrust-Steelantcollege, waar 122 scholieren zich aan één van de drie toetsen wagen. De moeilijkheidsgraad van de verschillende opgaven is gerela teerd aan leeftijd en opleidings niveau. Muisstil In het open leercentrum is het muisstil. Alleen de computers produceren een onophoudend gezoem, maar de geconcentreer de wiskundeknobbels horen dat monotone geluid allang niet meer. Wat er op het spel staat? Eer. „De leerlingen konden zich zelf opgeven voor deze toets. De kosten bedragen 2,50 euro, waar van de school de helft betaalt. Na afloop krijgen ze een toe Leerlingen buigen zich over opgaven tijdens de jaarlijkse Europese Kangoeroe reken- en wiskundewed strijd op het Zeldenrust College in Ternmeuzen. foto Peter Nicolai gangskaart voor de tentoonstel ling Goochelen met Getallen in museum Boerhaave in Leiden", vertelt coördinator Y. van Mal- degem. Betalen voor een repetitie? Waarom zou je, je krijgt heel het jaar immers al genoeg proefwer ken voor je kiezen, luidt de eer ste gedachte. „Dit zijn vooral leerlingen die zichzelf eens op een alternatieve manier willen testen. Met name de deelnemers uit 4 en 5 atheneum zijn heel fel. Daarnaast doen heel veel brug klassers mee. En je ziet dat som mige leerlingen hun klasgeno ten hebben aangestoken." Bewijsdrang, dat is het sleutel woord, Een enorme poster van een telefonie-gigant geeft de leerlingen de boodschap onbe wust nog eens extra mee. 'Je kunt jezelf hier enorm opwaar deren', schreeuwt het reclame- plakkaat. „Het is gewoon leuk om te kijken hoever je bent op wiskundig gebied. Je kan dit niet voorbereiden en de sommen die je krijgt, zijn totaal anders dan tijdens de reguliere wiskun delessen", vertelt vwo-leerlinge Anniek Neyt (15) uit Sas van Gent. „De vraagstelling is meer in verhalende vorm en boven dien moet je tijdens deze toets veel puzzelen", vult Karlijn Ag- ten (16) uit Terneuzen haar aan. Zij heeft overigens nog een twee de reden om zich over de som men te buigen, „Ik heb tijdens deze uren eigenlijk Engels en economie, maar die lessen hoef ik nu niet te volgen." Geen druk Als Tinka Giele (16) uit Terneu zen de zaal uitstapt, is 'ging wel goed' haar eerste reactie. „Waar om ik hieraan meedoe? Ik heb dit al een paar keer eerder ge daan en scoorde toen best aar dig. Het is geen echte repetitie, er staat dus geen druk op de ke tel. Bovendien hou ik van wis kunde. Dat klinkt misschien gek, want de meeste leerlingen geven er helemaal niets om." Dinsdag worden de juiste ant- woor- den van de wedstrijd ge publiceerd op www.math.kun.nl/kangoeroe. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Valente vond gisteren in Middelburg dat het maar eens afgelopen moet zijn met de soap in het Thoolse dorp. Politie rechter G. van Unnik zocht naar een compromis en wilde geen on derscheid maken in de straf voor de vier hoofdrolspelers uit Sint Annaland. Zo werd een twintigjarige man voor bedreiging met een mes en een mishandeling veroordeeld tot duizend boete voorwaarde lijk. Een achttienjarige vrouw, haar 54-jarige vader en een 35-jarige kennis kregen voor huisvredebreuk dezelfde voor waardelijke boete opgelegd. Het incident speelde zich 22 sep tember vorig jaar in de woning van de twintigjarige verdachte af. Het had alles te maken met een stukgelopen relatie met zijn achttienjarige vriendin. Zij kwam voor haar spullen, die in de woning waren achtergeble ven, Haar ex gaf haar geen toe stemming die mee te nemen. „Want ik heb van haar nog geld tegoed", zei hij gisteren op de zitting. Ze liet het er niet bij zitten en onder het motto 'niet goed schiks, dan kwaadschiks' keer de ze later die dag samen met haar vader en de kennis terug naar de woning. Ze kroop door een raam en opende de voork om de twee mannen binnen tela ten. Een bed, een kastenandj spullen werden naar buiten «e- sleept. De bewoner hield zich uit angst voor een confrontatie met een paar vrienden aanvan kelijk verscholen in de woonka. mer. Toen hij vervolgens tccC met een mes in zijn hand nay buiten ging, ontstond er een i*. dreigende situatie. De problemen bleven daarna doorsudderen, omdat de vrouw aanspraak bleef maken op haar spullen. Dit leidde begin dit jaar opnieuw tot een aanvark Zij kwam weer langs voor hay spullen, maar haar ex weigerde weer mee te werken. Er ont stond voor de woning een vecht partij, waarbij de man hal- sloeg en schopte. „Bij mijn cliënt sloeg de vlam ia de pan toen ze een deuk in zin auto schopte", voerde raadsman E. Smit aan. De officier eiste tegen het drie tal voor huisvredebreuk 2500 eu ro boete voorwaardelijk en te- gen de twintigjarige man een week voorwaardelijke gevange nisstraf. Van Unnik legde de ver dachten de duizend euro boete voorwaardelijk op. Zowel de o:- ficier als de politierechter von den wel dat er zo snel moge een oplossing moet komen. De strafpleiter verzekerde dat alle spullen terug gaan naar de vrouw. KRABBENDIJKE - De Motorrij ders Actie Groep (MAG) komt vandaag bijeen in Krabbendij- ke. Om 15.00 uur spijkert de band Surrender een MAG-bordje aan de muur van eetcafé De Krab. Op die manier wordt het etablis sement erkent als motorvriende- lijk café. Om 16,00 uur is er voor het café een stuntshow met motoren. Sur render speelt als afsluiting enke le nummers. Een vertegenwoordiger van hel landelijk bestuur van de motor actiegroep is aanwezig om toe lichting te geven op de lopende acties van de groep. MAG voert in zijn algemeenhad actie tegen verkeerssituaties die motoronveilige of -onvriende lijk zijn. Mensen met kanker leven tegen woordig niet alleen langer, ook de kwaliteit van hun leven is ver beterd. Dankzij het weten schappelijk onderzoek naar betere behandelingen is bijvoor beeld de kans dat iemand met kanker de eerste vijf jaar over leeft, jaarlijks meteen half pro centgestegen. Momenteel betreft dat al ruim 50 procent van de patiënten Bij kinderen is de gemiddelde overlevingskans zelfs70 procent. De diagnose kankerzet lang niet altijd een puntachter iemands leven. Betere behandelingen Inderdaad, de behandelingen tegen kanker zijn vaakfysiek en emotioneel bijzonderzwaar voor kankerpatiënten, en hun dierbaren.Toch is de afgelopen jaren veel verbeterd. Bijvoor beeld bij de strijd tegen misse lijkheid bij chemotherapie. Ook is er meer aandacht voor de psy- chische gevolgen van kanker. Behalve genezing is ook de kwa liteitvan leven belangrijk: hoe ondervindt de patiëntzo min mogelijk tijdelijke en blijvende gevolgen van de behandeling. KWF Kankerbestrijding KW F Kankerbestrijding is ini949 opgerichtop initiatief van Koningin Wilhelmina,Overal waar we kunnen, gaat KWF Kan kerbestrijding de strijd aan tegen kanker. Door wetenschap pelijk kankeronderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedi gen van een gezonde leefstijl en goede voorlichting te geven. Door ons in te zetten vooralle kanker patiënten en voorde bestrijding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is er voor iedereen die met kankerte maken krijgt. Ook als kanker wel het einde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Neder land zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. KWF Hulp- en informatielijn 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Ceversl ij n 0900 - 2020041 (0,01 p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, of doneer direct via onze site: www.kwf- kankerbestrijding.nl «s- NIERSTICHTING Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zoals astma en COPD (chroni sche bronchitis en longemfy seem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve be langenbehartiging wil het Ast ma Fonds meer doen Daartoe wordt op dit mo ment een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd, bestaande uit vijf leden per raad. De kerntaak van deze regio raden is het op regionaal ni veau behartigen van de col lectieve belangen van men sen met astma en COPD De functie Dit keer vragen we iets heel speciaals van u: een grote mond. Het gaat erom dat u op bestuurlijk niveau de juiste mensen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoor beeld door speciaal aandacht te vragen voor de problema tiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's. Uw profiel Beschikt u over goede com municatieve vaardigheden en bent u enkele uren per week beschikbaar, dan is dit uw kans om iets bijzonders te doen voor mensen met astma of COPD. Belangrijk is dat u het leuk vindt om contacten te leg gen, dat u zich goed kunt inle ven in de persoonlijke levens situatie van anderen en dat u beleidsmatig denkt en werkt. Ons aanbod Wat we u naast een onkosten vergoeding bieden, is een zeer uitdagende en inspire rende "baan" als vrijwilliger. En vooral één waarmee u ongelo felijk veel goed doet. U wordt professioneel ingewerkt, krijgt ondersteuning van erva ren consulenten en heeft de vrijheid om uw werktijden en taken zelf in te delen. interesse? Stuur dan uw c.v. met een korte toelichting naar het Astma Fonds, postbus 5,3830 AA in Leusden, onder vermel ding van werving belangen- behartiger.Of naar: ikbehartig@astmafonds.nl. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astmafonds.nl of bellen naar (033) 43412 77. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 66