chelpdiervissers in zwaar weer Scouting bijna dakloos PZC College zoekt naar geld om rekening Nobelgate te voldoen Goes' beroep tegen Sloelijn wekt wrevel Centrum Bruinisse heeft neer parkeerruimte nodig Eerste motorrit Wegbeheer blijft bij waterschap Automobilist rijdt door na botsing Auto belandt in sloot langs A58 Drie maanden cel voor agressie Geld stadsvernieuwing moet anders verdeeld isserijvoorman Van den Berg ziet toekomst branche somber in s 13 zaterdag 20 maart 2004 »rAli Pankow IUINISSE - De parkeervoor- raing in het centrum van Brui st is minimaal. Ter verbete- igvan de huidige situatie stelt i dagelijks gemeentebestuur gemeenteraad voor het aan- i! parkeerplaatsen uit te brei- a. Daar is een bedrag van CMOOeuro mee gemoeid. ifens het college van B en W té het terrein achter de super- jit Cl 000 aan de Dreef een *de gelegenheid voor de aan- Jian een parkeerterrein. Hier caen 24 parkeerplaatsen ko- eiDe gemeente heeft de daar- x benodigde grond al ge rit. naastgelegen supermarkt is ^NTRALE redactie Sstionspark 28 ^tbus 31 AA goes •*'0113)315500 7* 0113)315669 :^il: redactie@pzc.nl •ternet ^■pzc.nl ^i': web@pzc.nl ^oogklachten: "®0"0231231 '0 maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; ^dags tot 12.00 uur het meest gebaat met deze voor ziening. Het college acht het dan ook wenselijk dat dit be drijf een financiële bijdrage le vert voor de uitvoering van dit plan. Volgens het voorstel van B en W is de eigenaresse van de su permarkt bereid 45.000 euro in de parkeerplaats te steken. De raad wordt gevraagd de rest van het bedrag van 94.000 euro be schikbaar te stellen. Uit de voorbereidende werk zaamheden is tevens gebleken dat er bij het terrein aan de Dreef nog een oude rioolleiding ligt. De renovatie van deze riool- leiding is in de kostenbegroting opgenomen. Volgens het college kan met de grondverwerving hier niet al leen op korte termijn het par keerprobleem worden opgelost, maar heeft de gemeente ook een positie verworven die op lange re termijn van belang is bij de to tale herinrichting van het betref fende gebied. Het voorstel tot aanleg van het parkeerterrein in Bruinisse komt aan de orde in de raadsver gadering van donderdag 25 maart vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Zierikzee. THOLEN - Motor Tourclub Tho- len start het motorseizoen tradi tiegetrouw met een motorrit door de provincie. Zaterdag 28 maart start deze rit om 9 30 uur bij de carpoolplaats in Tholen, op de kruising van de Nieuwe Postweg en de Reimerswaalse- weg. Via de Oesterdam gaat de rit richting Zuid-Beveland, na een koffiestop in Goes gaan de motorrijders via Walcheren, Schouwen-Duiveland en de Phi- lipsdam terug naar Tholen. (advertentie) zaterdag 10 april 14.30 uur MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) PIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor C 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 www.nieuwe-muziek.nl redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ^AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) felKleemans Afi Pankow Soesman Melita Lanting HBoogert (sport) MIDDELBURG Het beheer van plattelandswegen moet een taak blijven van de waterschappen Dat vindt een meerderheid van het provinciebestuur. De PvdA wil die taak overhevelen naar de provincie, maar krijgt daarvoor te weinig steun Binnen de coalitie staat zij zelfs helemaal alleen. De andere collegepartijen CDA. WD en SGP zien geen enkele reden het wegbeheer bij de waterschappen weg te halen. Aanleiding voor de PvdA om hiervoor te pleiten is het kappen van meidoorns op Walcheren door het water schap Zeeuwse Eilanden. Daar kwam veel kritiek op. Wet telijk is het nu nog niet mogelijk om taken van het water schap over te hevelen naar de provincie. Gedeputeerde J. Suurmond heeft bovendien geen zin in een onderzoek naar het wegebeheer door de waterschappen, zoals de PvdA wil. Het is wat hem betreft niet nodig en bovendien zeer lastig. Gezien het gebrek aan voldoende steun, be raadt de PvdA zich of zij het initiatiefvoorstel zal intrek ken, veranderen of handhaven. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Vlissingen is gis termorgen rond zes uur gewond geraakt toen hij werd aangereden op de Waldammeweg in Middelburg. De auto mobilist die hem aanreed, is doorgereden. De fietser werd van achteren geraakt door de auto. Hij liep gekneusde rib ben en schaafwonden op. ARNEMUIDEN - Een 32-jarige automobilist uit Vlissin gen is in de nacht van donderdag op vrijdag op de A58 bij Amemuiden van de weg geraakt. De man reed omstreeks 1.00 uur in de richting van Vlissingen toen hij de macht over het stuur verloor. Hij reed de berm in, raakte een be wegwijzeringsbord en belandde vervolgens in een droge greppel waar hij over de kop sloeg. De bestuurder en een 22-jarige inzittende konden zelf uit de auto komen. Ze zijn ter plaatse door ambulancepersoneel behandeld voor nek- en rugklachten. De auto is totaal vernield. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 33-jarige man uit Clinge voor ex treem geweld in het verkeer conform de eis dne maanden gevangenisstraf opgelegd. In de strafmaat werd ook het bezit van een wietplantage meegenomen. De Clingenaar moet aan de slachtoffers van de verkeersagressie 1917 eu ro schadevergoeding betalen. De verdachte reed 6 augustus vorig jaar met zijn auto richting Axel. Hij liet een voorligger merken haast te heb ben door die via de berm te passeren. Eenmaal de auto voorbij begon hij plotseling keihard te remmen. Dat leid de tot een gevaarlijke situatie. In Axel kwamen ze elkaar weer tegen, waar de andere chauffeur de man uit Clinge op zijn gedrag aansprak. De verdachte sloeg de ander daarop in elkaar. Het slachtoffer hield er een blijvend lit teken in zijn gezicht aan over. Ook de vrouw, die naast hem in de auto zat, kreeg klappen. De Clingenaar verscheen gisteren niet op de zitting. door Ah Pankow ZIERIKZEE - I)e gemeente Schouwen-Duiveland moet be palen uit welke budgetten de kosten voor de sanering en voor het archeologisch bodemonder zoek in de Korte Nobelstraat be taald moeten gaan worden. Het college van burgemeester en wet houders doet daartoe een voor stel voor de gemeenteraadsver gadering op donderdag 25 maart. In totaal moet dekking worden gevonden voor circa 700.000 eu ro. Dat bedrag kan nog verder oplopen door schade aan omlig gende woningen en rioolaanslui tingen als gevolg van de graaf werkzaamheden. Eén claim is in middels al ontvangen. Het college stelt voor 150.000 eu ro te dekken uit de reserve Inves teringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV). Vanuit de pro vincie ontvangt de gemeente geoormerkt ISV-budget om uit te geven aan bodemsanerings projecten. In het ISV-program- ma voor de periode 2000-2005 heeft de raad de Korte Nobel straat opgevoerd als bodemsane ringslocatie. Verder stellen B en W voor het overgrote deel van alle kosten te putten uit de algemene reserve van het grondontwikkel ingsbe- drijf. De verkoopopbrengst van de voormalige gemeentewerk plaats aan de Korte Nobelstraat van 427.000 euro werd in 2002 al ten gunste gebracht van deze reserve. Als gevolg van het feit dat er or ganisatorisch veel fout is ge gaan bij het verstrekken van op drachten voor het archeologisch bodemonderzoek, komen er nog enkele kostenposten op de ge meente af. Die zijn voor het on derzoek dat het college wil laten doen naar het handelen en nala ten van een aantal ambtenaren. B en W willen zich laten advise ren door een onafhankelijk ex tern onderzoeker. Daarnaast heeft het college besloten een ac countantsbureau opdracht te ge ven voor een onderzoek naar de opdrachtverlening en de betalin gen in deze affaire. Het dagelijks gemeentebestuur schat de globale kosten voor de ze onderzoeken in totaal op 27.000 euro. B en W stellen voor dit bedrag ten laste te laten ko men van de post onvoorzien, die nu nog circa 250.000 euro be draagt. De gemeenteraadsvergadering van donderdag 25 maart wordt gehouden in het gemeentehuis in Zierikzee en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De gemeenten Temeuzen en Goes voelen zich ernstig tekort gedaan bij de ver deling van geld voor stads- en dorpsvernieuwing. In de Statencommissie Ruimte gaf de Temeuzense wethouder A. van Waes gisteren aan dat zijn gemeente er wel heel erg sterk op achteruit gaat. Van Waes wees erop dat Temeuzen werkt aan plannen voor een aan tal ingrijpende vernieuwings plannen. Die kan de gemeente wel op haar buik schrijven als nauwelijks geld beschikbaar komt. Ook wethouder M. 't Hart van Goes was weinig ingenomen met de voorgestane verdeling van het budget. Hij wilde op zich niet tomen aan de verhou ding tussen de vier grote steden en de plattelandsgemeenten. Wel kon de wethouder zich voor stellen dat de beschikbare mil joenen voor Goes, Middelburg, Temeuzen en Vlissingen anders verdeeld worden. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA. ruimtelijke ordening) zei dat de provincie ervoor kiest om, anders dan in het verleden, een landelijke verdeelsleutel te hanteren. Daardoor komen met name de plattelandsgemeenten er beter van af. Hij zegde toe Provinciale Staten verschillen de verdeel-modellen te presente ren. Die kunnen dan aangeven hoe het geld over de gemeenten het beste uitgesmeerd kan wor den. door Rinus Antonisse en Rolf Bosboom MIDDELBURG - Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelij ke ordening) en wethouder M. Vermue van de gemeente Bor- sele zijn zwaar teleurgesteld in het Goese dagelijks gemeentebe stuur. Aanleiding: het aanteke nen van beroep bij de Raad van State tegen het nieuwe tracé van de Sloelijn. „Goes heeft er niks mee te win nen", zei de gedeputeerde giste ren in de Statencommissie Ruim te. „Het enige wat uit het be roep kan voortkomen, is dat het hele plan voor verlegging niet doorgaat. Als Goes gelijk krijgt, zijn de bewoners van Heinkens- zand ernstig gedupeerd." Het be tekent namelijk dat het bestaan de tracé van de spoorlijn blijft liggen en voor een deel loopt dat pal langs Heinkenszand, met al le overlast van dien. Hij noemde de argumenten die Goes voor het aantekenen van beroep aanvoert, met erg over tuigend De gedeputeerde vond ook de houding van Goes niet erg coöperatief. De gedeputeerde erkende dat er nog geen duidelijkheid is over de maatregelen die nodig zijn langs de hoofdspoorlijn om de hinder voor aanwonenden te be perken. Wethouder Vermue van de ge meente Borsele heeft ook geen goed woord over voor de opstel ling van de buurgemeente. „Ik snap de redenering met. Het nieuwe tracé hoeft helemaal niet ten koste van Goes te gaan. Wat Goes doet, gaat wel ten kos te van Heinkenszand. Dat moge duidelijk zijn." rijvoorman Wout van den Berg is bezorgd over de onzekere toekomst van de schelpdiervisserij. De schelpdiervisserij worstelt met de nodige bedreigingen, zoals aardgasboringen in het wad en 'groe ne jongens' die van de sector af willen. foto's Marijke Folkertsma - De onmacht, die vindt ij het ergste, de Bruse visserijvoorman iwt van den Berg. Zijn angst dat de iwheid uiteindelijk kiest vóór gasbo- j«en in de Waddenzee, ten koste van tithelpdiervisserij, werd deze week stuk reëler. En dat is niet het enige limosselaars en kokkelaars bedreigt, (vissers zitten in zwaar weer. i Berg haalde vorige week in -;aarrede verwoestend uit. Niet ge- :derd door nuanceringen slingerde visserijvoorman zijn theoriëen de iiin. Hij poneerde de stelling dat mi- ot Veerman zich laat manipuleren »r'de groene jongens'. Waarschuwde v: onderling geruzie tussen de ver- lillende bedrijven. Schilderde na- iieschermers af als onbetrouwbare «en met een fundamentalistische ach- raan die eigenlijk het liefst een hek ahet wad heen zou willen zetten, inden Berg hanteerde bewust de bot- ibijl. „En weet je wat nou zo raar is? Niemand heeft gezegd dat ik het hele maal bij het verkeerde eind heb. Nie mand heeft echt verontwaardigd gerea geerd. Dus kennelijk zit ik er niet ver naast." Van den Berg stelde in zijn jaarrede dat het voor de politiek wel eens inte ressant zou kunnen zijn de kokkelvisse rij te verbieden in ruil voor winning van aardgas. De woorden waren nog maar net uitgesproken of het nieuws lekte uit dat de commissie-Meijer de re gering adviseert gasboringen in de Waddenzee toe te staan Een advies waar WD, CDA en D66 zich inmiddels achter hebben geschaard. Vraagtekens Van den Berg zet zo zijn vraagtekens bij de manier waarop het advies tot stand is gekomen. „Ik denk dat er be wust naar dit resultaat is toegewerkt. Het is natuurlijk een gouden kans voor de minister om van dit lastige dossier af te komen. En gaswinning levert een hoop geld op." Tegen kokkelvisserij bestaat, zegt Van den Berg, veel maatschappelijke weer stand, terwijl de visserijtak econo misch gezien BV Nederland niet zo veel te bieden heeft. De mechanische kok kelvisserij verstoort volgens natuurbe schermers de bodem. Zij pleiten voor een verbod op mechanische kokkelvis serij, ten gunste van handkokkelaars. Van den Berg: „Heeft geen zin, want volgens mij maakt het niet uit of je nu met een hark of een kokkelkor de bo dem ingaat. Bovendien is handkokkel- vissen economisch absoluut niet aan trekkelijk." Al met al kon de visserij branche niet voorkomen dat de kokkelvisserij steeds meer onder vuur is komen te liggen. Hetgeen volgens Van den Berg het ge vaar met zich meebrengt dat tegenstan ders van schelpdiervisserij verdeeld heid in de sector proberen te zaaien. Van den Berg: „Als de kokkelvisserij verboden wordt, biedt dat meer moge lijkheden voor mosselzaadvisserij. Daardoor kan onderlinge discussie ont staan tussen de verschillende sectoren in de schelpdiervisserij. Dan krijg je de techniek van verdeel en heers, en dat moeten we nou juist niet hebben. Het is een heel reële bedreiging." Ook op andere fronten wordt druk ge zaagd aan de stoelpoten van de branche. Van den Berg noemt als voor beeld de discussie rond de zaadvisserij. Er wordt geëxperimenteerd met op vang van mosselzaad middels hangcul- tuur. Natuurbeschermers bestempelen de nieuwe methode meteen als een se rieus alternatief voor het door hen zo verfoeide zaadvissen op het wad. Van den Berg: „Maar dat is het helemaal nog niet. Een techniek waar je al vijftig jaar mee bezig bent, kun je niet binnen vijf jaar vervangen door een ander sys teem dat nog helemaal doorontwikkeld moet worden." Habitat-richtlijn Ander punt van zorg is de Habi tat-richtlijn. Nederland heeft, zegt Van en Berg, verzuimd daaraan te voldoen, en is nu op de vingers getikt. „Ik moet zeggen dat de natuurbeschermingsjon gens daar goed op hebben ingespeeld. Want de overheid is nu bezig met een forse inhaalslag en daar wordt de visse rij de dupe van. Van den Bergs grootste angst is dat als de kokkelvisserij ten onder gaat - het geen hij niet ondenkbaar acht - de mos selvisserij wordt meegesleurd. „Dan krijg je een overnamegolf, want alleen de grotere bedrijven met vestigingen in het buitenland zullen dan kunnen over leven." Van den Berg heeft zijn hoop ge vestigd op de politiek. CDA'er Siem Buijs en WD-Tweede-Kamerlid Jan Geluk hebben laten weten een lans te zullen breken voor de schelpdiervisse rij. Van den Berg: „Jan Geluk zal het niet leuk vinden wat ik nu zeg, maar het is voor mij nog maar de vraag hoe ver de WD daarin zal gaan Van den Berg vindt dat de rijksover heid - de minister incluis - veel te veel de oren laat hangen naar de natuurbe schermers en te weinig oog heeft voor de belangen van de schelpdiervisserij. „Ik geloof dat zo'n twintig jaar geleden de secretaris van onze vereniging zei 'Regering regeer'. Dat zeg ik nu weer." Gebouw Grevelingengroep Brouwershaven staat op instorten door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De Gre velingengroep van de Scouting Brouwershaven zit in grote moeilijkheden. De huisvesting aan de Spuiweg staat letterlijk op instorten. Er moet nu echt snel iets gebeuren om te voorko men dat de enige zeeverkenners- groep in deze gemeente dakloos wordt. Die sombere boodschap brengt voorzitter Nan Meerkerk van middag tijdens de ouder-infor- matiebij eenkomst in het gamme le onderkomen. De bezoekers kunnen daar met eigen ogen zien hoe de houten wanden aan de buitenkant rondom al aan het wegrotten zijn, hoe het dak op veel plekken lekt en hoe de vloer golft door de vele verzak kingen. Het bestuur werk al ruim vier jaar aan een nieuw onderko men. „Inmiddels zijn we straks vier wethouders en vele tekenin gen verder, maar nog geen stap opgeschoten", zegt Meerkerk. Toch getuigt zijn toespraak van middag eerder van strijdbaar heid dan van moedeloosheid. Ook zijn medebestuursleden zijn niet van plan het moede hoofd in de schoot te leggen. Als de gemeente dan een beslissing over een bijdrage voor zich uit blijft schuiven, moet maar wor den getracht via sponsors vol doende geld bijeen te krijgen. Ook denkt Meerkerk aan het uit zetten van een obligatielening onder al die ouders, opa's en oma's die het belangrijk vinden dat hun kind of kleinkind lid kan zijn van de scouting. Het doel is circa 100.000 euro bijeen te krijgen. De huisvesting van de Scouting Het dak lekt, de vloer golft van alle verzakkingen en ook de muren van de onderkomens van de zeever kenners verkeren in beroerde conditie. foto Marijke Folkertsma Brouwershaven bestaat uit een verzameling oude keten, des tijds gekregen van de Brouwse voetbalvereniging en van de vroegere aannemerscombinatie Dosbouw. Na ruim twintig jaar zijn die units volledig versleten. Het bestuur zag dat tijdig aanko men en wilde vier jaar geleden al een landbouwloods ter ver vanging plaatsen Volgens Meer kerk mocht dat met van de Wel standscommissie. Op die mooie locatie aan de rand van het Gre- velingenmeer paste geen land- bouwloods. „Net of wat er nu staat zo mooi is...", zegt de voor zitter hoofdschuddend. Hij voelt zich door de politiek danig in de steek gelaten. Hij schreef een hartekreet aan alle fracties, maar kreeg daar geen reactie op. Met uitzondering dan van WD-raadslid D. Meul- blok, dat hem adviseerde de scoutingbelangen te komen be pleiten tijdens een vergadering van de commissie Samenleving, Meerkerk volgde het advies op, maar veel meer dan vage toezeg gingen heeft hem dat niet opge leverd. „Wethouder Van der Salm is hier komen kijken en hij erkende dat dit geen onderko men meer is. maar een bijdrage in nieuwe huisvesting kon hij voorlopig gezien de noodzakelij ke bezuinigingen niet toezeg gen", aldus de voorzitter. Meer kerk houdt wel vol, ook bij de komende opvolger van Van der Salm. Ondanks dat hij dan het hele verzoek met tekeningen en motivatie opnieuw moet indie nen, zoals de welzijnsambte- naar hem inmiddels heeft laten weten. Penningmeester Joke van Bee- nen, haar dochter Tessa, zoon Dennis en leidster Mariska Bure- na benadrukken dat er veel be hoefte is aan een specifieke zee- verkennersgroep op het eiland. De Brouwse scouting telt 55 le den, heeft regelmatige aanwas van jonge kinderen bij de 'Dolfij- nengroep' en de meesten doorlo pen daarna het hele opleidings traject om een goed opgeleide varensgast te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65