Onderzoek naar tracé rondweg Afwachten onder een afdakje [ona worstelt met dogma 11 GroenLinks noemt besloten zitting raad Goes wanvertoning Greenpeace voert actie tegen lossen van illegaal hout )mleiding voor toeristisch verkeer bij Scharendijke zeker gesteld feestje?? zeeuwse almanak Beroepskeuze PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 20 maart 2004 Marcel Modde [HABENDUM: - Nog dit jaar cl er een onderzoek naar de «lijke routes voor een rond- J bij Scharendijke. Provin- ffaterschap Zeeuwse Eilan- en de gemeente Schou- m-Duiveland hebben daar heen akkoord bereikt, aldus deputeerde A. Poppelaars. [tracé-studie betekent dat de cüncie definitief instemt met i'ianleg van een gerichte om- Ëig voor het toeristisch ver bij Scharendijke. Poppe- heeft zijn twijfels over nut „oodzaak van het stuk weg hboord gezet. Zijn aanvanke- ;>e scepsis, zo gaf hij eerlijk i was ingegeven door onwe- peid van de situatie ter plek- De gedeputeerde was in de onderstelling dat de gemeen- in rondweg wilde die door tot aan Brouwershaven, pj misverstand. idacht Poppelaars dat eerde afspraken tussen provincie en rreente minder dwingend wa- dan laatstgenoemde deed jfcomen. „Ik ben tot de con- sie gekomen dat er inder- d duidelijke toezeggingen p en daar houden we ons ook aan." Dat wil echter zeggen dat de weg er nu snel zal liggen Op z'n _$t in 2008 wordt begonnen de daadwerkelijke aanleg, §1 Poppelaars. Het stuk wordt ingesloten op de noordtak van recreatieverdeelweg, die vol- iplanning uiterlijk over drie gereed moet zijn. Eerder de provincie ook geen geld (Advertentie) om de aanleg te betalen, bena drukt de gedeputeerde. Vanaf de recreatieverdeelweg komt een rechtstreekse verbin ding met de N57 over de Brou- wersdam. Hoewel de studie nog alle opties openhoudt, zijn er globaal al wel drie schetsen van mogelijke tracés in die omge ving. De eerste variant komt uit op het kruispunt van de Weel- weg en de Elkerzeeseweg boven Eikerzee. Twee andere varian ten sluiten zuidelijker aan op de bestaande weg en betekenen dus tevens een ontlasting van het buurtschap. In alle gevallen gaat het hooguit om enkele kilometers asfalt, al dus Poppelaars. „Wat voor ons centraal staat, is dat sluipver- keer door Scharendijke moet worden voorkomen. Hoe dat het beste kan, zonder al te veel in grijpende gevolgen voor de om geving, moet het tracé-onder zoek straks aantonen." Snelheid Eveneens op voorhand nog niet te zeggen is welke maximum snelheid (tachtig of zestig kilo meter per uur) zal gaan gelden op de rondweg. De onderzoekskosten worden evenredig verdeeld over de drie betrokken overheden. Welke in vestering verder met de aanleg van de rondweg is gemoeid, hangt af van de routekeuze die straks uit de studie rolt. Het meningsverschil tussen pro vincie en gemeente over de be stuurlijke toezeggingen was in januari aanleiding voor kriti sche vragen van de raadsfractie Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). De oppositiepartij eiste uitleg van toenmalig wethouder L. Geluk-Poortvliet, omdat zij eerder had beweerd dat de aan leg vast stond. LSD suggereerde het bestaan van verschillende politieke agenda's. De wethouder hield in haar be antwoording vol dat de provin cie het bij het verkeerde eind had in deze kwestie, hetgeen nu door Poppelaars wordt beves tigd. Het blijft een vrijdagmiddag rustig op de Grote Markt in Goes 7w.rederij-dijkhuizen.nl 0118-419367 toese man irijgt geen straf lor messteek DDELBURG - Een negentien- ge inwoner van Goes is giste- poging tot zware mis- deling ontslagen van alle itsvervolging. C-oesenaar heeft 21 augustus r,g jaar zijn belager met een sin z'n nek gestoken, waar- een zenuw is geraakt. iösman D. Olie betoogde gis- ffl voor de Middelburgse stbank dat zijn cliënt in een «lie zich in een situatie ve- waarin hij vrijwel geen en- ekant op kon. Hij vond dat Belement van noodweer in rechter was gevoelig voor argument, uitlaat van een brommer ode de aanleiding tot het in- Bf- Het slachtoffer wilde dat lachte 45 euro voor de uit- aan hem betaalde, maar de j&aar kwam niet over de Daarop drong het slachtof- "let twee vrienden de wo- van de verdachte binnen ten duidelijk te maken dat rast was. ontstond een gevecht. „Hij "ng bovenop me. Ik pakte •mesom hem af te schrikken, reb hem per ongeluk gesto- zei de verdachte, ter van justitie J. Valente 220 uur werkstraf plus maanden voorwaardelijke ^•gemsstraf. Politieagenten op mountainbikes houden de jongeren op de Grote Markt in Goes nauwlettend in de gaten. door Freek Janssen en Rob Paardekam GOES - Waarschijnlijk ligt het aan het slechte weer, maar echt onrustig wordt het vrijdagmid dag niet op de Grote Markt in Goes. De belangstelling is enorm, maar vechtpartijen blij ven wederom uit. Café Nationaal, 14.45 uur: De kroeg staat al behoorlijk vol en de harde muziek pompt door de luidsprekers. Kees (20) uit Ame- muiden staat met zijn vrienden een biertje te drinken, om het einde van de werkweek te vie ren. „Ik werk in de visserij. Wij ko men hier elke week met maxi maal een man of 25, gewoon hardwerkende jongens, een pot je bier drinken. Het beeld dat het de Arnemuidenaren zijn die herrie komen schoppen in Goes, is echt complete onzin. Hier in Nationaal zijn inderdaad veel jongeren uit ons dorp, maar ook genoeg mensen uit Yerseke en Goes. Ach, we hebben nou een maal een slechte naam. Het is al tijd al Arnemuiden tegen de rest geweest." De rivaliteit tussen de jongeren heeft volgens Kees wel degelijk een racistische achtergrond: „Maar hier in de kroeg komen nooit buitenlanders. Als er pro blemen zijn in Goes, zijn zij er altijd bij betrokken, weet je. En ze moeten ook altijd ons heb ben. Dan roepen ze 'visstick' naar je, of zo. Een ruzie begint meestal één op één en vervol gens stormt de rest erop af om te kijken wat er gebeurt. Twee weken geleden ook, toen de hele Markt ineens volstond. Maar ik ben lekker aan de bar blijven zit ten, hoor." Een 18-jarige jongen uit Kapel- Ie ziet het somber in: „Het pro bleem is niet zomaar opgelost. Het loopt zeker een keer uit de hand. Hoe? Op de ergste manier die je je kunt voorstellen." Café Matisse, 15.15 uur: Bij de ingang staat eigenaar Piet Spaans een biertje te drinken met D66-raadslid Rob de Kos ter: „Een beetje proeven wat hier nou daadwerkelijk gebeurt. Ik ben alle kroegen langsge- weest en ik moet zeggen: het valt allemaal reuze mee. De jeugd is gewoon gezellig met el kaar op stap." Het is druk en Spaans haalt zijn hart op: „Ik was bang dat het niks zou worden vandaag, na al die negatieve publiciteit van de week. Er is een beeld ontstaan van de ene kroeg tegen de ande re, Matisse tegen Nationaal. En dat is pertinent niet waar. Elk café heeft zijn eigen klanten, we kunnen heel goed met elkaar overweg. De kroeg wordt in een kwaad daglicht gezet." Spaans is wel te spreken over het optre den van de politie: „Die doen heel goed hun best. De samen werking verloopt echt prima." Het lijkt er niet op dat de jonge ren in Matisse uit zijn op een vechtpartij. De meesten zijn met ouder dan 16; meisjes zijn in de meerderheid. Maarten (20), student aan Hoge school Zeeland, komt elke vrij dagmiddag op de Markt. „Het is door de media ontzettend over dreven wat hier gebeurt. Het gaat om een klein groepje bui ten op de Markt dat heibel trapt, de rest zoekt gewoon sen satie. De echte ruziezoekers, dat zijn er maar een stuk of twintig en die mogen ook geen kroeg meer in." Emiel (24), een vriend van Maar ten, merkt wel dat het de laatste weken iets rumoeriger is in de kroeg. Een oplossing voor het pro bleem? Hij haalt zijn schouders op. „Misschien moeten ze pasjes invoeren, waarmee je de kroeg binnen mag." Hij baalt eigenlijk wel van de situatie: „Zoals twee weken geleden, toen stormde ie dereen plotseling naar buiten en was het een nerveus gedoe. Pa niek in de tent. Weet je, ze zit ten elkaar gewoon op te jennen. De ene groep heeft een hekel aan boeren, de andere groep heeft een hekel aan buitenlan ders." Grote Markt, 16.00 uur: Het waait en het regent en het is koud. Voor een paar kroegen staan groepjes jongeren te kij ken, af te wachten. Uitgedaagd wordt er niet. Twee politieagenten op een mountainbike drijven groepjes van meer dan drie personen op het plein uiteen, net zoals vorige week vrijdag. Ze mogen nog wel op de terras jes voor de cafés staan: dat is pri- véterrein. „Je krijgt een boete van 190 euro als je samen schoolt", legt een jongen voor ca fé Nationaal uit. Behalve de twee agenten op de fiets staan er ook in burger te kijken. Tussen de kerken staan drie politiebusjes, af en toe rijdt er eentje over de Markt. De poli tie blinkt uit in onopvallend heid. Aan alle kanten van het plein staan mensen onder afdakjes en luifels toe te kijken; de pers, po litie, jongeren, politici en ge woon nieuwsgierigen. Af en toe loopt een groepje jongeren van de ene kroeg naar de andere. Geen ruzie. Steeds meer mensen besluiten om hun heil binnen te zoeken, in de kroeg. foto Willem Mieras Onder het afdakje bij Heart break Café, 16.30 uur: Een groepje van drie staat rondom een brommer, de eigenaar van het voertuig laat even horen wat voor een herrie hij daarmee kan maken. Voor Heartbreak staan een paar 'die-hards' te wachten. „Als er iets gebeurt, dan doe ik mee", zegt een jongen. „Maar ik lok het zelf niet uit, hoor." Dan komt deeigenaar van het café naar buiten lopen. „Willen jullie niet voor de ingang gaan staan, alsjeblieft. Zo lijkt het alsof het binnen vol is, maar er kunnen er nog best honderd bij." Grote Markt, 16.45 uur: Burge meester Dick van der Zaag komt het stadhuis uitlopen. Hij heeft de situatie vanuit de burge meesterkamer bezien: „Het gaat prima, zo. Ik ben blij met het slechte weer! Aan de warme koffie bij Hotel Bolsoj, 17.00 uur: Buiten blijft het rustig. De politie hoeft am per meer groepen uit elkaar te halen. Raadslid Adri van Oosten van GroenLinks komt op zijn fiets voorbij om poolshoogte te nemen. Grote Markt, 17.30 uur: De mid dag loopt op zijn einde. Op de Grote Markt in Goes is het nog steeds koud, nat en rustig. iMmusical slaat brug tussen Ninevé en Renesse gAI' Pankow NESSE - Jona is een recht en Hebreeër. Hij is vooral in de leer en valt nooit van 'geloof. Er is goed en kwaad kwaad moet worden be- 111 Als God plotseling an- 8oordeelt, raakt Jona daar- Volkomen in verwarring. f- dogma's los te laten en ,:?en voor veranderingen, C'Ce boodschap van de bij- -;tisical Jona, die gistera- 'n de Hervormde Jacobus- I W Renesse in première a de twee eerdere musi- £kob en Ester betreft het een volledig eigen pro- Henk Blom tekent zowel Script als voor de lied teksten en de composities. Te vens voert hij de regie Eigen werk biedt hem de ruimte veel nadrukkelijker een brug te slaan tussen hier en nu, oftewel tussen het hedendaagse Renesse en de 'bloedstad' Ninevé waar de bevolking het niet zo nauw neemt met de normen en waar den Blom weet dat jolig te ver woorden met een liedje door de snollen van Ninevé en door de jeugdige rattenbende die zich be klaagt over het lik-op-stukbe- leid met teksten als Cool man, no chance. Zero tolerance. Jona worstelt de hele voorstel ling door met zijn eigen angsten en zijn dogma. God geeft hem de opdracht de bevolking van Ninevé te waarschuwen dat de stad binnen veertig dagen 'ge keerd' zal worden. Jona geeft daar een eigen uitleg aan en be grijpt niet waarom de echte straf uitblijft. Aan het slot lijkt hij wederom een kans te krijgen zich open te stellen voor veran deringen. De vraag of hij die kans grijpt, mag dankzij het open einde ieder voor zich beant woorden. Kenmerkend is het grote enthou siasme waarmee deze musical wordt opgevoerd. Janny Lemson en Kees Groenleer leid den het koor en het combo. De twee hoofdrolspelers Robert Kraayenbrink en Frans Dudok spelen bij toerbeurt de titelrol. De rest' van de cast en het koor vormen solide pijlers van de voorstelling. Tijdens de premiè re verliepen de changementen nog wat traag, maar dat zal in de loop van de opvoeringsreeks wellicht verbeteren. Projectie Nieuw in de vormgeving is het gebruik van projectie via een beeldscherm. Dat maakt het mo gelijk veel verschillende locaties op het toneel te verbeelden. Er lijkt bewust gekozen voor uitver groot spel om het verhaal tot achter in de kerk te doen overko men. Dat mimiek en gebaren van dichtbij gezien dan wel eens wat te nadrukkelijk worden aan gezet, moet voor lief worden ge nomen. De keus voor begelei ding van een gevarieerd samen gesteld combo blijkt een gelukki ge Live-muziek biedt een voor stelling meer dimensie dan een inblikte sound via een bandop name. Predikant Piter Goodijk moet ten behoeve van de voorstellings reeks voor lief nemen dat zijn preekstoel lange tijd schuil gaat achter bakkerijmuren en kante len. Hij accepteert het, want zijn doelstelling wordt met de door Rolf Bosboom GOES - Een wanvertoning. Zo bestempelt raadslid A. van Oos ten (GroenLinks) de vergade ring van de Goese gemeenteraad van donderdagavond. Vergaderingen van gemeentera den zijn openbaar, maar op aan dringen van het college gingen donderdagavond in Goes onver wacht de deuren dicht vanwege een inderhaast opgevoerd agen dapunt. B en W wilden de raad informeren over hun besluit om bij de Raad van State in beroep te gaan tegen het nieuwe tracé voor de Sloelijn. Zo'n drie kwartier werd achter gesloten deuren beraadslaagd over de vraag of het onderwerp inderdaad in beslotenheid dien de te worden besproken. De me dedeling dat een deel van de in formatie vertrouwelijk was, deed de raad instemmen met de beslotenheid. Na afloop bleek er echter weinig geheimzinnigs over tafel te zijn gegaan. GroenLinks heeft zich altijd ver zet tegen besloten bijeenkom sten van raadsleden. Alleen als het over personen gaat of er ge voelige onderhandelingskwes ties aan de orde zijn. is het vol gens de fractie gerechtvaardigd de deuren te sluiten. „Ik heb een kater overgehouden aan de raadsvergadering", zegt Van Oosten. „We gingen ervan uit dat er vertrouwelijke infor matie op tafel zou komen, maar dat bleek niet het geval te zijn. Dat is echt een debacle, een wan vertoning. Je verwacht als raad dat het college een goede reden heeft voor beslotenheid, maar die was er niet." Ook andere partijen waren ver baasd over de gang van zaken. Voor S. Heijning (VVD) was het mede reden om de bijeenkomst te verlaten. PvdA-fractievoorzit- ter H. Hoogerland wil niet spre ken van een wanvertoning. ..Het college heeft een heel serieuze poging gedaan om zorgvuldig te handelen, maar heeft daarbij een inschattingsfout gemaakt." pagina 13: Goes' beroep Sloelijn wekt wrevel (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT Telefoon: 0118-59^1900 ww\V.restaurantvrou»ffinpolcler.nl Alleen maandag gesloten (rrufcv: juli-augustus) (Advertentie) Zaterdag 20 maart van 10-17 uur GROTE DEMONSTRATIE VAN DE NIEUWSTE JOHN DEERE TUIN EN PARKMACHINES VAN WEELE B.V., Stadseweg 14. Wolphaartsdijk 0113-581751 door René van Stee ANTWERPEN - Twee actievoer ders van Greenpeace zijn er gis termiddag vlak voor Antwerpen in geslaagd aan boord te komen van het schip Grevano, geladen met Indonesisch hout dat vol gens Greenpeace illegaal is ge kapt. De actievoerders maakten zich vast aan de mast. Aan het begin van de avond verlieten ze het vaartuig, Een loskraan op het terrein van Riga Natie op de rechteroever van de haven van Antwerpen werd bezet door twaalf activis ten Daardoor was het onmoge lijk de loswerkzaamheden te starten. De actievoerders maak ten zich los van de kranen nadat duidelijk was geworden dat het schip gisteren niet meer gelost zou worden. De milieuorganisatie wil voorko men dat het Nederlandse en Bel gische deel van de lading in de haven van Antwerpen van boord gaat. Ook is de Belgische overheid verzocht een onder zoek in te stellen naar de legali teit van de lading en eventueel een inbeslagname. Onderzoek „De kans is groot dat onze minis ter van Financiën Didier Reyn- ders, onder wiens verantwoorde lijkheid ook de douane valt, een onderzoek naar de herkomst van het hout laat instellen. Die toezegging heeft hij min of meer gedaan. Daarom denken wij dat de Grevano nog wel enige tijd zal blijven liggen", aldus Trio. Greenpeace volgt de Grevano al vijf dagen met de eigen boot Es- peranza. Donderdag probeerden ^ctivisten met rubberbootjes te verhinderen dat het schip de ha ven Tilbury, in de monding van de Theems ten oosten van Lon den, binnen zou varen. Daarbij zijn zeven activisten gearres teerd. Hogedrukspuiten Ter hoogte van Vlissingen mis lukte gistermiddag een poging van actievoerders - van wie en kelen vanuit Breskens aan boord van de Esperanza gingen- om aan boord van de Grevano te komen Bemanningsleden ge bruikten hogedrukspuiten om de activisten op afstand te hou den. Hierbij viel een Nederlander in het water. Die kon snel weer aan boord van een rubberboot worden gehaald. De actie vond plaats met sterke wind en hoge golven. De politie was met een boot ter plaatse, maar greep niet in. Greenpeace heeft in november vorig jaar ook in Vlissin- gen-Oost actie gevoerd tegen de handel in illegaal gekapt hout. Daartoe wierpen ze een blokka de op bij houtverwerkingsbe drijf DLH. Acht actievoerders werden toen aangehouden. De rattenbende bezingt het lik-op-stukbeleid. foto Marijke Folkertsma opvoering van Jona duidelijk be reikt. Goodijk omschrijft die zelf als 'een herontdekking van de actuele betekenis van Bijbel verhalen via theater en muziek voor een brede doelgroep'. Jona wordt vanavond, vrijdag 26 en zaterdag 27 maart nog op gevoerd vanaf 19.30 uur. Ze heeft, al lang geleden, haar beroepskeuze gemaakt. Chauffeur toil ze worden. Niet in een taxi of zo, maar op een vrachtwagen, zo'n zoveel-ton- ner. Ze heeft echter één beper king: de rijvaardigheid. Ette lijke tientallen rijlessen heeft ze inmiddels gevolgd, talloze malen zakte ze voor het exa men. Van de week mocht ze weer. Het moet gezegd: het ging bui tengewoon goed. Tot ze op een rotonde kwam. Soepeitjes draaide ze het verkeersplein op en: nam vervolgens één af- slagje te ver, waardoor ze plots spookrijder werd en met flinke vaart op het tegemoet komende verkeer inreed. De examinator trok van schrik lijkbleek weg, trapte in paniek op de rem en stamelde dunnetjes: 'Wat flik je me nu, dit heb ik nog nooit meege maakt.' Hij overweegt een an der beroep te kiezen. Zij ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63