Pakistan doodt Al Qaeda-leden Geweld Kosovo neigt naar etnische zuiveringen Serviërs Powell ziet oorlog in Irak niet als oorzaak nstabiliteit in wereld Sleuteltje past toch op boeien Dutroux lompaan Bin Laden zou tussen omsingelde extremisten zitten Scholier gesnapt met 20 bommen Asteroïde vliegt langs Aarde Indonesische veerboot slaat om Baby krijgt acht organen Mogelijk volkerenmoord Soedan Canadese frietkoning Harold McCain overleden "...Krijg mijn moeder er niet mee terug, maar ik wil het toch weten!..'.' Hippe waterbus voor Tokiose jeugd Wetenschappers vrezen massale uitstervingsgolf Ontsnapte aap maakt gewonden zaterdag 20 maart 2004 redactie buitenland klAMABAO - Het Pakistaan- teer heeft gisteren verschei- Al Qaeda-leden gedood tij- gevechten in het grensge- k(d met Afghanistan. leceringstroepen houden drie- g vierhonderd extremistische joslimstrijders in het gebied nsingeld. Volgens generaal Oiaidnt Sultan zou gisteren een nsp van tien Al Qaeda-leden ebben geprobeerd door de om- uigeling te breken nabij het iadje Wana in de provincie Ïxd-Waziristan. „Wij onder- depten hen en schoten er een iod.de andere negen vluchtten naar de plek waar ze van- i kwamen", aldus de gene- Pakistaanse inlichtingen- iast vermoedt dat ook Ayman ;Zawahiri, de rechterhand van sama bin Laden, in het nauw gedreven. Maar generaal Sul kon alleen zeggen dat in het nngelde grensgebied, m d-Waziristan. zich 'doelen hoge rang' bevinden. Hij j! uit dat het Bin Laden zelf izijn. Ontsnappen isuchten dat Zawahiri het le- was ontglipt, wees Sultan de hand. ..We zijn er zeker dat niemand kan ontsnap- s aan het kordon dat we rond Gisteren namen de reeds aanwe zige troepen het gebied onder vuur vanuit helikopters en met artillerie. Volgens onbevestigde berichten zouden de Amerika nen verscheidene onbemande vliegtuigjes boven de regio heb ben hangen, van waaruit kan worden bekeken waar de extre mistische strijders zich ophou den. Deze informatie wordt door de VS aan het Pakistaanse leger gegeven. De omsingeling duurt sinds dins dag, toen een eenheid van het Pakistaanse leger vanuit enkele huizen onder vuur werd geno men. Daarbij sneuvelden twin tig soldaten. De extremisten zijn niet inge gaan op een ultimatum van de Pakistaanse autoriteiten. Ze kre gen tot gistermiddag twaalf uur de tijd om zich over te geven. GPD/ANP jincidenten elders zouden gis- iffl nog eens vier Al Qae- Ktrijders zijn gearresteerd, r» van hen behoorden tot een vale am, de vierde was een lier Tevens schoten Paki- soldaten een Arabier tod die zich buiten de muren een fort bevond „Er is een )t aantal buitenlandse terro- r.en in het omsingelde ge- ed", aldus Sultan. „Het lijkt sterk op dat ze tot het einde ?n doorvechten." Pakistaanse leger heeft in- iddels enkele honderden extra oepen naar de regio gestuurd. Een Pakistaanse man troost twee kinderen die door granaatscherven gewond zijn geraakt. Het Pakistaanse leger vecht op de grens met Afghanistan tegen een groep van drie tot vierhonderd Al Qaeda-strijders. foto B.K.Bangash/AP MALCOLM - Een zeventienjarige scholier uit het plaats je Malcolm in de Amerikaanse staat Nebraska die deze week op de parkeerplaats van zijn school werd gesnapt met twintig zelfgemaakte bommen in zijn auto, wordt ver volgd wegens poging tot moord. In de auto lagen ook een geweer en een briefje waarin hij schreef iedereen op zijn school, behalve drie vrienden, iets te willen aandoen. De jongen. Josh Magee, had het vaak over het bloedbad dat twee leerlingen vijf jaar geleden aanrichtten op Co lumbine High School in Colorado. AP PASADENA - Een asteroïde met een diameter van dertig meter heeft een dichte, maar ongevaarlijke vlucht langs de Aarde gemaakt. Dat hebben sterrenkundigen gisteren gemeld. De enorme steen vloog donderdagavond op 42.640 kilometer boven het zuiden van de Atlantische Oceaan. Het was de dichtstbijzijnde asteroïde die ooit is opge merkt. Vanuit waarnemingsposten op het zuidelijk half rond in Azië en in Europa was de asteroïde zelfs zicht baar met een gewone verrekijker. AP JAKARTA - Zeker 23 mensen zijn omgekomen doordat er donderdag een veerboot is gekapseisd tussen het noorde lijke Indonesische eiland Sulawesi en de Filipijnen. Bijna 150 passagiers konden uit zee worden gered. Vier mensen worden nog vermist, aldus reddingswerkers gisteren. De opvarenden waren op weg naar een bruiloftsfeest dat op het eilandje Kabaruang zou worden gehouden. De boot is waarschijnlijk gekapseisd doordat er te veel men sen aan boord waren en door de zware zeegang. ANP/RTR MIAMI - Een zes maanden oude baby heeft acht nieuwe organen gekregen. Niet eerder zijn bij een patiënt zoveel organen tegelijkertijd getransplanteerd, meldde de BBC gisteren over de operatie in de VS. De Italiaanse babv Alessia Di Matteo kreeg een nieuwe le ver, maag, alvleesklier, dunne en dikke darmen, milt en twee nieren. Het meisje leed aan een dodelijke ziekte aan het spijsverteringskanaal. Met Alessia gaat het goed. ANP NAIROBI - Arabische milities die de Soedanese regering steunen, houden in de regio Darfur in West-Soedan huis op een wijze die doet denken aan de volkerenmoord in 1994 in Rwanda op naar schatting 800.000 Tutsi's en ge matigde Hutu's. Dat heeft VN-coördinator Kapila voor humanitaire zaken in Soedan gisteren gezegd. Kapila stelde dat het conflict in Dafur ongeveer 10.000 le vens heeft geëist en een miljoen mensen tot vluchteling heeft gemaakt. Hij zei dat het aantal slachtoffers niet is te vergelijken met die in Rwanda tien jaar geleden, maar dat ook nu in Soedan een systematische gepoogd wordt een bepaalde groep mensen te treffen. ANP/RTR/AFP aonze redactie buitenland AGDAD - De oorlog in Irak is Kt de oorzaak van de instabili ty in de wereld. Dat heeft de Inmkaanse minister van Bui- aiandse aken Powell giste- gezegd tijdens zijn verras- ipbezoek an Bagdad. "üTonsme was er al in grote des van de wereld voordat !»rlog tegen Irak begon", al- 6 Powell, die verder zei dat t beschaafde wereld nu geen Kloppertje kan gaan spelen' de strijd met de terroristen snoet gaan. arriveerde gisteren on tdacht in Bagdad, aan de wavond van de herdenking de aanval op Irak. Zaterdag let een jaar geleden dat de henkaans-Britse coalitie de oval opende op het regime Saddam Hoessein, well verzekerde dat de coali- e m Irak 'nog altijd sterk' is, de uitspraken van de ?aanse kandidaat-premier Luis Rodriguez Zapatero ""inje zich terugtrekt uit Powell hield samen met de Ame rikaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, een persconferen tie Tientallen Arabische journalis ten verlieten de bijeenkomst uit protest tegen de dood van twee medewerkers van de nieuwszen der Al Arabiya. De twee werden donderdagavond bij een wegver sperring per abuis door Ameri kaanse militairen beschoten. Campagne De Amerikaanse president Ge orge Bush heeft gisteren in een toespraak zijn beleid verdedigd en de internationale gemeen schap opgeroepen de strijd te gen het internationale terroris me voort te zetten Het Irak-beleid van de Ameri kaanse regering zal een belang rijke rol spelen in de campagne voor de presidentsverkiezingen in november. Dat is reden voor Bush om voor al de nadruk te leggen op het ten val brengen van Saddam Hoessein en de successen die zouden zijn geboekt in de strijd tegen het internationale terroris me. AFP/DPA/RTR (Advertentie) Open Huis Theologie Wat is wijsheid? God, wat moet ik doen? Zondag 28 maart 2004 h it-en uitlopen vanaf 13.30 uur. Met onder andere lezingen, studievoor c'ngen rondleiding in de bibliotheek Locatie: Academielaan 9,Tilburg oueTheologische Faculteit Tilburg Internet: www.uvt.nl/theologie Telefoon 013-466 2580 E-mail: mfo.tft(g)uvt.nl van onze redactie buitenland TORONTO - De Canadese ko ning van de voorgebakken diep vriesfriet, Harrison McCain, is niet meer. De 76-jarige McCain overleed gisteren in een ziekenhuis in Boston als gevolg van een nier ziekte, aldus het hoofdkantoor van zijn bedrijf McCain Foods in het Canadese Florenceville. Harrison McCain begon McCain Foods in 1956 samen met zijn jongere broer Wallace Nu, bijna een halve eeuw later, pro duceert het bedrijf eenderde van de diepvnesfriet ter wereld McCain Foods heeft dertiendui zend mensen in dienst op vier continenten en haalt jaarlijks een omzet van 3,6 miljard euro. Na een bittere strijd met Walla ce over de opvolging, waar het bedrijf omgerekend zo'n twaalf miljoen euro in proceskosten aan verloor, wees Harrison Mc Cain zijn neef Allison, zoon van een andere broer, in 2002 aan als zijn opvolger Wallace was toen al jaren weg bij McCain Foods De broers hebben hun ru zie nooit bijgelegd. AP van onze redactie buitenland moet nu samen met neeendui- honderd Servische huizen Dlat- teren melding van re van onze redactie buitenland PRISTINA - Een hoge comman dant van de Navo heeft het jong ste geweld in de Ser\'ische pro vincie Kosovo als 'etnische zui veringen' omschreven. Gregory Johnson, verantwoordelijk voor de troepen in Zuid-Oost-Euro- pa, repte eerder al van 'georgani seerd' geweld door etnische Al banezen tegen de Servische min derheid in de regio. Johnson voerde gisteren in de Kosovaarse hoofdstad Pristina overleg met functionarissen van de Verenigde Naties, die Kosovo al sinds 1999 als een soort pro tectoraat besturen. Het etnische geweld in Kosovo heeft tot dus ver aan zeker 28 mensen het le ven gekost. Meer dan zeshon derd mensen raakten gewond, al dus een woordvoerder van de VN-politie in Kosovo gistera vond. Eerder was sprake van meer dan dertig doden De Navo geeft in Kosovo leiding aan de internationale stabilisa tiemacht KFOR die uit 17.500 manschappen bestaat Gisteren werd duidelijk dat er zeker twee duizend extra militairen naar de provincie gaan. Zij komen uit Groot-Brittannië, Duitsland. Italië. Denemarken en de VS. De aangedikte troepenmacht (Advertentie) Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg moet nu samen met negendui zend Servische en VN-agenten de orde herstellen Als aanleiding voor het jongste geweld geldt een incident in de etnisch verdeelde stad Mitrovi- ca, waar dinsdag enkele Albane se kinderen verdronken. Vol gens de geruchten hadden Ser viërs de kinderen met honden opgejaagd Het voorval, waar over de wildste genachten de ronde doen, leidde ertoe dat ge wapende etnische Albanezen naar Servische enclaves optrok ken. In de provincie zijn meer dan honderd Servische huizen plat gebrand. Ook Servisch-ortho- doxe kloosters werden ver nield door boze Albanezen, die overwegend de islam aanhan gen. In de rest van Servië leidde het geweld in Kosovo tot woede. Mensen vernielden onder meer moskeeën en staken ze soms in brand. In Belgrado gingen giste ren circa tienduizend mensen de straat op om onder aanvoering van premier Kostunica te age ren tegen het etnisch Albanese geweld. Servische bronnen maakten gis teren melding van regelrechte doodsbedreigingen aan het adres van Servische burgers in Kosovo. Tien minuten Sommigen zouden van Albanese bendes tien minuten de tijd heb ben gekregen om hun huis te ver laten. Weigeraars zouden ter plekke worden gedood, zo ver luidde het. De Navo bombardeerde Servië in 1999 juist om te voorkomen dat Serviërs etnische zuiverin gen onder Albanezen in Kosovo aanrichtten ANP/AFP Heeft u vragen of klachten over de gezondheidszorg, bel dan 0900 - 243 70 70 of kijk op www.actiezorgklacht.nu TOKIO - Een nieuw, futuristisch ogend vaartuig snelt langs de skyline van Tokio. Het ontwerp van de populaire cartoonist Leiji Matsumoto zou vooral de jongere generatie de nieuwe vervoersdienst in moe ten lokken. foto Issei Kato/RTR Door Pascale Thewissen BRUSSEL - Mare Dutroux had zijn handboeien wel degelijk open kunnen maken met het sleuteltje dat eerder deze week werd gevonden in een pak zout, tussen de keukenspullen van de zwaarst bewaakte gevangene van België. Dat heeft justitie in Aarlen giste ren bekend gemaakt. Het sleuteltje van Dutroux werd gevonden bij een routinecontro le. Het sleuteltje was door het zout aangetast en bovendien af komstig van een verouderd type handboeien. Het blijkt echter ook op de moderne handboeien te passen die Dutroux draagt als hij van de gevangenis naar de rechtbank wordt gebracht. Dutroux zelf beweert dat hij niets van het sleuteltje afwist en dat hij slachtoffer is van 'een po ging tot destabilisatie'. De Belgische minister van Justi tie, Laurette Onkelinx, heeft een onderzoek gelast naar het in cident. Vooral de cipiers van de Aarlen se gevangenis liggen onder vuur. In de Belgische media wor den ze 'de kolderbrigade' ge noemd. Zo werd eerder deze .week een bewaker geschorst om dat hij foto's had gemaakt van Dutroux in zijn cel en voor grof geld had doorverkocht aan een Frans weekblad. Volgens de krant het Laatste Nieuws maakt België echter vor deringen. „Dit keer is hij ten minste niet ontsnapt", schreef de krant in haar commentaar. In april 1998 wist Dutroux wel kortstondig de benen te nemen. Tot nu toe was er weinig bewijs voor de theorie van een wereld wijde uitstervingsgolf. Vooral in formatie over insecten, die de helft van alle diersoorten uitma ken, was zeer minimaal. Overigens zou het al voor de zes de keer zijn dat flora en fauna ernstig worden bedreigd. Na ie dere uitstervingsgolf herstelde het leven zich telkens na vijf tot tien miljoen jaar. De meeste ver klaringen gaan uit van klimaat verandering, vulkanische activi teit en meteorietinslagen. Nu zou voor het eerst de mens een rol spelen. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het bewijs neemt toe voor de theorie dat planten en dieren massaal uit sterven zoals dat onder meer 65 miljoen jaar geleden tijdens het dinosaurustijdperk is gebeurd. De resultaten van twee Britse onderzoeken zijn gisteren gepu bliceerd in het wetenschappelij ke blad Science. Beide onderzoeken, in opdracht van het Britse Natural Environ ment Research Council, wijzen erop dat de diversiteit van plan ten- en diersoorten in Groot-Brittannië afneemt Deze ontwikkeling zou wereldwijd door te trekken zijn. Bij één onderzoek zijn vrijwel al le inheemse planten, vogels en vlinders in Groot-Brittannië ge durende de afgelopen veertig jaar nauw bestudeerd. Bij elke groep organismen was een afna me te zien in de verscheiden heid. Van alle soorten is gemid deld eenderde op zijn retour Uit het tweede onderzoek blijkt dat er een rechtstreeks verband is tussen het verdwijnen van plantensoorten in Groot-Brittan nië en de toename van stikstof in het milieu. Stikstof komt in het milieu door het gebruik van kunstmest en fossiele brandstof fen. DALLAS - Een gorilla heeft hij zijn uitbraak gisteren uit een dierentuin in Dallas een vrouw en haar twee kinderen verwond. De dertienjarige en 160 kilo we gende, aap is door de politie doodgeschoten. De verwondin gen van de vrouw en kinderen bestaan uit kleinere bijt- en kraswonden. Dierentuindirec teur Buickerood zei dat gorilla's nieuwsgierige dieren zijn, maar in een onbekende omgeving ang stig reageren. Het is nog onbe kend hoe het dier kon ontsnap pen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61