ieroep tegen Sloelijn wekt wrevel Afwachten onder een afdakje Goese Polder wil brede school op oude plaats ii GroenLinks noemt besloten bijeenkomst raad wanvertoning Actie Greenpeace tegen illegaal hout MV ieputeerde Van Waveren en gemeente Borsele teleurgesteld in Goes zeeuwse almanak Beroepskeuze lan moet toch jch zitten een straf oesenaar zc BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 20 maart 2004 door Rolf Bosboom GOES - Een wanvertoning. Zo bestempelt raadslid A. van Oos ten (GroenLinks) de vergade ring van de Goese gemeenteraad van donderdagavond. Vergaderingen van gemeentera den zijn openbaar, maar op aan dringen van het college van bur gemeester en wethouders gin gen donderdagavond in Goes on verwacht de deuren dicht van wege een inderhaast opgevoerd agendapunt. B en W wilden de raad informeren over hun be sluit om bij de Raad van State in beroep te gaan tegen het nieu we tracé voor de Sloelijn. Zo'n drie kwartier werd achter gesloten deuren beraadslaagd over de vraag of het onderwerp inderdaad in beslotenheid dien de te worden besproken. De me dedeling van het college dat een deel van de informatie vertrou welijk was, deed de raad instem men met de beslotenheid. Na af loop bleek er echter weinig ge heimzinnigs over tafel te zijn ge gaan. Ook B en W meenden bij nader inzien dat '99 procent' van het besprokene openbaar kon worden gemaakt. Wat die resterende ene procent dan in hield, bleef onduidelijk. GroenLinks heeft zich altijd ver zet tegen besloten bijeenkom sten van raadsleden Alleen als het over personen gaat of er ge voelige onderhandelingskwes ties aan de orde zijn, is het vol gens de fractie gerechtvaardigd de deuren te sluiten „Ik heb een kater overgehouden aan de raadsvergadering", zegt Van Oosten. „We gingen ervan uit dat er vertrouwelijke infor matie op tafel zou komen, maar dat bleek niet het geval te zijn. Dat is echt een debacle, een wan vertoning. Je verwacht als raad dat het college een goede reden heeft voor beslotenheid, maar die was er niet. Dan voel ik me toch genomen." Wat de GroenLinks-voorman be treft krijgt de kwestie nog wel een staartje. „Ik vind dat het col lege niet zo met de raad om kan gaan. Ik sluit niet uit dat we ons ongenoegen via een brief ken baar zullen maken." Van Oosten wil ook met zijn fractiegenoten bespreken hoe voortaan wordt omgegaan met besloten bijeen komsten. Ook andere partijen waren ver baasd over de gang van zaken donderdagavond. Voor S. Heij- ning (WD) was het mede reden om de bijeenkomst te verlaten. Voor hem speelde bovendien mee dat hij tevens lid van Pro vinciale Staten is en een dubbel rol wilde vermijden. PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland wil niet spreken van een wanverto ning. ..Het college heeft een heel serieuze poging gedaan om zorg vuldig te handelen, maar heeft daarbij een inschattingsfout ge maakt. Dat verwijt ik hen niet (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT in den >i der Telefoon: 0118-591900 www.restaurantvrouwenpolder.nl Alleen maandag gesloten (m.u.v. juli-augustus) door René van Stee ANTWERPEN - Twee actievoer ders van Greenpeace zijn er gis termiddag vlak voor Antwerpen in geslaagd aan boord te komen van het schip Grevano. geladen met Indonesisch hout dat vol gens Greenpeace illegaal is ge kapt. De actievoerders maakten zich vast aan de mast. Aan het begin van de avond verlieten ze het vaartuig. Een loskraan op het terrein van Riga Natie op de rechteroever van de haven van Antwerpen werd bezet door twaalf activis ten. Daardoor was het onmoge lijk de loswerkzaamheden te starten. De actievoerders maak ten zich los van de kranen nadat duidelijk was geworden dat het schip gisteren niet meer gelost zou worden. De milieuorganisatie wil voorko men dat het Nederlandse en Bel gische deel van de lading in de haven van Antwerpen van boord gaat. Ook is de Belgische overheid verzocht een onder zoek in te stellen naar de legali teit van de lading en eventueel een inbeslagname „De kans is groot dat onze minis ter van Financiën Didier Reyn- ders, onder wiens verantwoorde lijkheid ook de douane valt, een onderzoek naar de herkomst van het hout laat instellen. Die toezegging heeft hij min of meer gedaan. Daarom denken wij dat de Grevano nog wel enige tijd zal blijven liggen", aldus Trio. preenpeace volgt de Grevano al vijf dagen met de eigen boot Es- peranza. Donderdag probeerden activisten met rubberbootjes te verhinderen dat het séhip de ha ven Tilbury, in de monding van de Theems ten oosten van Lon den. binnen zou varen. Daarbij zijn zeven activisten gearres teerd. Ter hoogte van Vlissingen mis lukte gistermiddag een poging van actievoerders - van wie en kelen vanuit Breskens aan boord van de Esperanza gingen- om aan boord van de Grevano te komen. Bemanningsleden ge bruikten hogedrukspuiten om de activisten op afstand te hou den. Hierbij viel een Nederlander in het water. Die kon snel weer aan boord van een rubberboot worden gehaald. (Advertentie) Zaterdag 20 maart van 10-17 uur GROTE DEMONSTRATIE VAN DE NIEUWSTE JOHN DEERE TUIN EN PARKMACHINES VAN WEELE B.V., Stadseweg 14. Wolphaartsdijk 0113-581751 Ze heeft, al lang geleden, haar beroepskeuze gemaakt. Chauffeur wil ze worden. Niet in een taxi of zo, maar op een vrachtwagen, zo'n zoveel-ton- ner. Ze heeft echter één beper king: de rijvaardigheid. Ette lijke tientallen rijlessen heeft ze inmiddels gevolgd, talloze malen zakte ze voor het exa men. Van de week mocht ze weer. Het moet gezegd: het ging bui tengewoon goed. Tot ze op een rotonde kwam. Soepeitjes draaide ze het verkeersplein op en: nam vervolgens één af- slagje te ver, waardoor ze plots spookrijder werd en met flinke vaart op het tegemoet komende verkeer inreed. De examinator trok van schrik lijkbleek weg, trapte in paniek op de rem en stamelde dunnetjes: 'Wat flik je me nu, dit heb ik nog nooit meege maakt.' Hij overweegt een an der beroep te kiezen. Zij ook. Rmus Antonisse jf Bosboom 1LBURG - Gedeputeerde Waveren (CDA, ruimtelij- riening) en wethouder M. me van de gemeente Borse- jo zwaar teleurgesteld in joese dagelijks gemeentebe- i Aanleiding: het aanteke- mn beroep bij de Raad van t legen het nieuwe tracé lie Sloelijn. tuigend. De gedeputeerde vond ook de houding van Goes niet erg coöperatief. „Ik betreur het dat een gemeente die steeds zo hoog opgeeft van samenwerking met de andere Bevelandse ge meenten, deze opstelling kiest. Ik ben zeer benieuwd wat de ge meenteraad van Goes hiervan vindt." De gedeputeerde erkende dat er nog geen duidelijkheid is over de maatregelen die nodig zijn langs de hoofdspoorlijn om de hinder voor aanwonenden te be perken. „Daarover zijn we juist nog in overleg met de gemeen ten. Goes geeft met het beroep aan dat ze niet alle vertrouwen heeft in dit proces", aldus Van Waveren. Als het nieuwe tracé wordt aan gelegd, krijgen vijftien wonin gen op het grondgebied van Goes te maken met extra over last. De gedeputeerde beklem toonde dat er altijd een aantal huizen is, waar (meer) overlast optreedt. Hij zag weinig heil in het door de gemeente Goes be pleite tracé langs de Sloeweg: daarvoor is binnen een redelijke tijd gewoon geen geld beschik baar. Puberaal gedrag Wethouder Vermue van de ge meente Borsele heeft ook geen goed woord over voor de opstel ling van de buurgemeente. Zij verwijt haar Goese collega M. 't Hart 'puberaal gedrag'. „Hij krijgt zijn zin niet en gaat daar om maar lastig doen." De argumentatie van Goes maakt op Vermue geen indruk. „Ik snap de redenering niet. Het nieuwe tracé hoeft helemaal niet ten koste van Goes te gaan. Wat Goes doet gaat wel ten kos te van Heinkenszand. Dat moge duidelijk zijn." 't Hart heeft al aangegeven dat zijn gemeente, ondanks het inge stelde beroep, verwacht con structief te blijven samenwer ken met onder meer de provin cie en Borsele. Vermue zegt ech ter dat het vertrouwen opnieuw een deuk heeft opgelopen. „De verstandhouding wordt er op de ze manier niet beter op." Het Borselse college van B en W praat dinsdag over de ontwikke lingen. a heeft er niks mee te win- f.zei de gedeputeerde giste nde Statencommissie Ruim- jet enige wat uit het be- jkan voortkomen, is dat het plan voor verlegging van de eüjn niet doorgaat. Als Goes :k krijgt bij de Raad van Sta- cjn de bewoners van Hein- szand ernstig gedupeerd." betekent namelijk dat het aande tracé van de spoorlijn liggen en voor een deel I- dat pal langs Heinkens- ii. met alle overlast van dien 5 kan alleen maar resulteren aüezers", merkte Van Wave- :oemde de argumenten die 6 voor het aantekenen van tep aanvoert, met erg over- Het blijft een vrijdagmiddag rustig op de Grote Markt in Goes Politieagenten op mountainbikes houden de jongeren op de Grote Markt in Goes nauwlettend in de gaten. door Freek Janssen en Rob Paardekam GOES - Waarschijnlijk ligt het aan het slechte weer, maar echt onrustig wordt het vrijdagmid dag niet op de Grote Markt in Goes. De belangstelling is enorm, maar vechtpartijen blij ven wederom uit. Café Nationaal, 14.45 uur De kroeg staat al behoorlijk vol en de harde muziek pompt door de luidsprekers. Kees (20) uit Arne- muiden staat met zijn vrienden een biertje te drinken, om het einde van de werkweek te vie ren. „Ik werk in de visserij. Wij ko men hier elke week met maxi maal een man of 25, gewoon hardwerkende jongens, een pot je bier drinken. Het beeld dat het de Arnemuidenaren zijn die herrie komen schoppen in Goes, is echt complete onzin. Hier in Nationaal zijn inderdaad veel jongeren uit ons dorp, maar ook genoeg mensen uit Yerseke en Goes. Ach, we hebben nou een maal een slechte naam. Het is al tijd al Arnemuiden tegen de rest geweest." De rivaliteit tussen de jongeren heeft volgens Kees wel degelijk een racistische achtergrond: „Maar hier in de kroeg komen nooit buitenlanders. Als er pro blemen zijn in Goes, zijn zij er altijd bij betrokken, weet je. En ze moeten ook altijd ons heb ben. Dan roepen ze 'visstick' naar je, of zo. Een ruzie begint meestal één op één en vervol gens stormt de rest erop af om te kijken wat er gebeurt. Twee weken geleden ook, toen de hele Markt ineens volstond. Maar ik ben lekker aan de bar blijven zit ten, hoor." Een 18-jarige jongen uit Kapel- Ie ziet het somber in: „Het pro bleem is niet zomaar opgelost. Het loopt zeker een keer uit de hand. Hoe? Op de ergste manier die je je kunt voorstellen." Café Matisse, 15.15 uur: Bij de ingang staat eigenaar Piet Spaans een biertje te drinken met D66-raadslid Rob de Kos ter: „Een beetje proeven wat hier nou daadwerkelijk gebeurt. Ik ben alle kroegen langsge- weest en ik moet zeggen: het valt allemaal reuze mee. De jeugd is gewoon gezellig met el kaar op stap." Het is druk en Spaans haalt zijn hart op: „Ik was bang dat het niks zou worden vandaag, na al die negatieve publiciteit van de week. Er is een beeld ontstaan van de ene kroeg tegen de ande re, Matisse tegen Nationaal. En dat is pertinent niet waar. Elk café heeft zijn eigen klanten, we kunnen heel goed met elkaar overweg. De kroeg wordt in een kwaad daglicht gezet." Spaans is wel te spreken over het optre den van de politie: „Die doen heel goed hun best. De samen werking verloopt echt prima." Het lijkt er niet op dat de jonge ren in Matisse uit zijn op een vechtpartij. De meesten zijn niet ouder dan 16, meisjes zijn in de meerderheid. Maarten (20), student aan Hoge school Zeeland, komt elke vrij dagmiddag op de Markt: „Het is door de media ontzettend over dreven wat hier gebeurt. Het gaat om een klein groepje bui ten op de Markt dat heibel trapt, de rest zoekt gewoon sen satie. De echte ruziezoekers, dat zijn er maar een stuk of twintig en die mogen ook geen kroeg meer in." Emiel (24), een vriend van Maar ten, merkt wel dat het de laatste weken iets rumoeriger is in de kroeg. Een oplossing voor het pro bleem? Hij haalt zijn schouders op. „Misschien moeten ze pasjes invoeren, waarmee je de kroeg binnen mag." Hij baalt eigenlijk wel van de situatie: „Zoals twee weken geleden, toen stormde ie dereen plotseling naar buiten en was het een nerveus gedoe. Pa niek in de tent. Weet je, ze zit ten elkaar gewoon op te jennen De ene groep heeft een hekel aan boeren, de andere groep heeft een hekel aan buitenlan ders." Grote Markt, 16.00 uur: Het waait en het regent en het is koud. Voor een paar kroegen staan groepjes jongeren te kij ken, af te wachten. Uitgedaagd wordt er niet. Twee politieagenten op een mountainbike drijven groepjes van meer dan drie personen op het plein uiteen, net zoals vorige week vrijdag. Ze mogen nog wel op de terras jes voor de cafés staan, dat is pn- véterrein. „Je krijgt een boete van 190 euro als je samen schoolt", legt een jongen voor ca fé Nationaal uit. Behalve de twee agenten op de fiets staan er ook in burger te kijken. Tussen de kerken staan drie politiebusjes, af en toe rijdt er eentje over de Markt. De poli tie blinkt uit in onopvallend heid. Aan alle kanten van het plein staan mensen onder afdakjes en luifels toe te kijken: de pers, po litie, jongeren, politici en ge woon nieuwsgierigen. Af en toe loopt een groepje jongeren van de ene kroeg naar de andere. Geen ruzie. Steeds meer mensen besluiten om hun heil binnen te zoeken, in de kroeg. foto Willem Mieras Onder het afdakje bij Heart break Café, 16.30 uur: Een groepje van drie staat rondom een brommer, de eigenaar van het voertuig laat even horen wat voor een herrie hij daarmee kan maken. Voor Heartbreak staan een paar 'die-hards' te wachten. „Als er iets gebeurt, dan doe ik mee", zegt een jongen. „Maar ik lok het zelf niet uit, hoor." Dan komt deeigenaar van het café naar buiten lopen. „Willen jullie niet voor de ingang gaan staan, alsjeblieft. Zo lijkt het alsof het binnen vol is, maar er kunnen er nog best honderd bij." Grote Markt, 16.45 uur: Burge meester Dick van der Zaag komt het stadhuis uitlopen. Hij heeft de situatie vanuit de burge meesterkamer bezien: „Het gaat prima, zo. Ik ben blij met het slechte weer!" Aan de warme koffie bij Hotel Bolsoj, 17.00 uur: Buiten blijft het rustig. De politie hoeft am per meer groepen uit elkaar te halen. Raadslid Adri van Oosten van GroenLinks komt op zijn fiets voorbij om poolshoogte te nemen. Grote Markt, 17.30 uur: De mid dag loopt op zijn einde. Op de Grote Markt in Goes is het nog steeds koud, nat en rustig. frjolf Bosboom LS De afgebrande scholen wijkgebouw in de Goese -"moeten worden terugge loop de oude locatie. Basis ei De Tweemaster dient in huidige gebouw te blijven. ■s de mening van een ruime ^rheid van bewoners van «ese Polder, als wordt afge- °P de uitkomsten van een Nte die GroenLinks heeft ^''•frd in de wijk. *£dmg zijn de nieuwbouw- Sen Voor de scholen en het uw. Behalve gezamen- pcuwbouw van de Holt- nool, 't Noorderlicht en «centrum op de oude lo catie, De Spinne, is geopperd ook De Tweemaster daarheen te laten verhuizen. Een andere va riant is dat alles in een nieuw complex op een plek tussen de wijk en sportpark Het Schenge wordt gevestigd. De fractie van GroenLinks in de gemeenteraad was benieuwd wat de gebrui kers van de voorzieningen er zelf van vinden Zij heeft daar om een schriftelijke enquête be zorgd op 2650 adressen in de Goese Polder. Er kwamen 205 formulieren ingevuld terug. De uitkomsten wijzen duidelijk in één richting. Ruim 84 procent vindt De Spinne de aangewezen plek voor de nieuwe 'brede school'. Het Schenge heeft bij slechts 14 procent de voorkeur. Er wordt vooral gevreesd voor extra verkeersbewegingen in de wijk als die locatie wordt geko zen. Voor het idee De Tweemaster te bundelen met de andere twee ba sisscholen blijkt nauwelijks steun te zijn. In totaal 81 pro cent vindt dat De Tweemaster aan de Kuyperlaan moet blij ven, al dan met samen met Stich ting Kinderopvang De Bevelan- den. De meeste geënquêteerden geven als argument dat De Tweemaster nu een mooi en vrij nieuw gebouw heeft. Verhuizing zou kapitaalvernietiging beteke nen. Bijna elf procent van de in woners ziet mogelijkheden om het schoolgebouw om te bouwen tot wijkcentrum. Een ruime meerderheid van de ondervraag den vindt dat het wijkgebouw onderdeel moet worden van de nieuwbouw Het wijkgebouw hoort ook in het hart van de Goe se Polder te staan, is het algeme ne oordeel. Voor de kinderopvang moet ook een onderkomen worden gevon den. Het aantal bewoners dat De Spinne als goede plek ziet is vergelijkbaar met het aantal dat voor de Kuyperlaan kiest. De nieuwbouwplannen zouden volgende week worden bespro ken in de raadscommissie maat schappelijke ontwikkeling. Het onderwerp is echter van de agen da gehaald. Voor de kwestie wordt een afzonderlijke commis sievergadering belegd. Het tijdelijk onderkomen van 't Noorderlicht, foto Willem Mieras DDELBURG - Een 44-jarige wner van Scherpenisse moet tog twee maanden gaan zit- Middelburgse politierechter gisteren 180 uur taakstraf een vonnis in 2001 om in se maanden gevangenisstraf, iii de man verzuimd heeft de dienstverlening te vol- en. Uit het verslag van de re eling bleek dat hij slechts dag had gewerkt. De Scher- issenaar gaf medische rede ns oorzaak aan. DELBURG - Een negentien einwoner van Goes is giste- loor poging tot zware mis- ontslagen van alle Isvervolging. kesenaar heeft 21 augustus jaar zijn belager met een z'n nek gestoken, waar- ai zenuw is geraakt. Raads- D Olie betoogde gisteren de Middelburgse recht- cdat zijn cliënt in een situa- ot waarin hij geen kant op H:] vond dat er een element soodweer in zat. De rechter igevoelig voor dat argument, uitlaat van een brommer ede de aanleiding tot het in- it Het slachtoffer wilde dat Krhte 45 euro voor de uit ban hem betaalde, maar de fsenaar kwam niet over de H Daarop drong het slachtof- met twee vrienden de wo- ^van de verdachte binnen 'nem duidelijk te maken dat «rast was. Er ontstond een „Hij sprong bovenop ft pakte het mes om hem af schrikkenIk heb hem per on- gestoken", zei de verdach ter van justitie J. Valen- üte 220 uur werkstraf plus i maanden voorwaardelijke togenisstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55