Nederland is veiliger dan ooit Europese solidariteit met de VS I PZC PZC T armiya, de verzetshaard tegen Amerikanen in Irak In El Salvador zijn links en rechts langs oude lijnen verdeeld Prins Willem-Alexander acht nood-overloopgebieden onontbeerlijk 20 maart 1954 zaterdag 20 maart 2004 door Rob Berends en Berry Kessels Een interview met prins Wil- lem-Alexander. Over passie voor water. „Absolute veilig heid bestaat niet. Dan zouden we met z'n allen op de Veluwe moeten gaan wonen." Toen de prins zeven jaar gele den aankondigde in het water management te gaan, werd daar in sommige kringen lacherig op gereageerd. Inmiddels heeft hij veel critici de mond gesnoerd. Met tomeloze inzet heeft hij zich verdiept in het onderwerp Hij wordt gevoed door de beste deskundigen en reist stad en land af. Sluizencomplexen, wa terzuiveringen, rivieren, de spoorbrug bij Oosterbeek, grijs water, rivierdijken, stoomgema len - hij bezocht ze en liet zich uitvoerig bijpraten. „Ik kom op de gekste plaatsen." Tot aan het riool toe. „Antwerpen. Prachtig. Oude grachten die eeuwen gele den zijn afgedekt. Ik heb daar in een bootje gevaren. En het viel best mee met de stank." De prins was als prominent deskun dige aanwezig op grote interna tionale bijeenkomsten over wa ter in Johannesburg en Japan waar afgesproken werd om hon derden miljoenen mensen aan schoon water en een rioolaan sluiting te helpen. Een ambitieu ze doelstelling, vindt ook de prins. „Wereldwijd gaat jaar lijks tachtig tot negentig mil jard euro om in het waterbeleid. Daar moet honderd miljard bij om dit uit te voeren. Tot 2015 moeten er een half miljoen men sen op sanitatie worden aange sloten en vierhonderdduizend toegang krijgen tot water. Per dag." De prins mag een ingewij de in de wereld van waterstaat zijn, toch stond ook hij raar te kijken toen het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van De fensie) verkondigde dat Den Haag in 2007 onder water zou komen te staan. Hij sprak er de VS-ambassadeur op aan. „Het is logisch dat men even schrikt als zoiets uit het Penta gon komt. Maar we moeten het wel op de juiste waarde beoorde len. Het was een scenario, geen voorspelling. In 2007 staat Den Haag echt niet onder water." Hoe geruststellend die weten schap mag zijn, zij is geen reden om achterover te leunen. Ook in een voorzichtig scenario van ons eigen KNMI komt Nederland ruim een meter lager onder de zeespiegel te liggen. Wordt hij straks koning van een rijk dat eindigt bij Amersfoort omdat half Nederland in zee is verdwe nen? De prins: „Ik ben ervan overtuigd dat wij in Nederland met onze acht, negen eeuwen er varing in waterbeheer erin zul len slagen ons land droog te hou den. We handhaven onze huidi ge kustlijn. Ik wil één ding bena drukken Nederland is nog nooit zo veilig geweest als nu." Instorting Toch kon het voorkomen dat de ineenstorting van een veendijk, vorige zomer, alle waterdeskun digen verraste. „Mij ook", zegt de prins. „Dat was niet te voor spellen. Absolute veiligheid be staat niet. Dan zouden we met z'n allen op de Veluwe moeten gaan wonen." De droge delen van de wereld worden droger, de natte natter Niet alleen de zeespiegel stijgt en het land daalt, er komt ook meer water via de Rijn naar ons land. „Voor piekmomenten heb je ruimtelij ke maatregelen nodig." Grote veranderingen in de stroomge bieden van de grote rivieren, met name in Gelderland, zijn noodzakelijk. Uiterwaarden worden tot twee meter diep afge graven om het water de ruimte te geven, dijken worden terugge legd, extra rivierarmen om ste den gegraven. Aan nood-overloopgebieden valt, in de visie van Wil- lem-Alexander, niet te ontko men. Ze zijn volgens hem onont beerlijk in een pakket van maat regelen om de grote rivieren Prins Willem-Alexander onlangs tijdens de opening van het Delta Plaza op Neeitje Jans. meer ruimte te geven. „Hoe erg de mensen in de Ooijpolder bij Nijmegen, het Rijnstrangenge- bied bij Arnhem en de Beersche Overlaet bij Cuijk dat ook vin den. Zij wonen, als de regering de knoop doorhakt, in de enige gebieden in Nederland die, ge controleerd, onder water mogen lopen. „Het kan niet anders. Het alternatief is dat er ongecontro leerde overstromingen optreden in dichtbevolkte gebieden." Dat de mensen die er wonen niet blij zijn, begrijpt de prins. Maar: „We maken een nationale afwe ging. Die kan regionaal gevol gen hebben Statistisch gezien zal de boel een maal per 1250 jaar onderlopen. De kans is dus groot dat de mensen het nooit mee zullen maken." Prins Claus Het was prins Claus die het le ven van zijn zoon de kant van het water op stuurde. „Voor meer dan een miljard mensen draait het hele leven om water halen. Het is de kern van ontwik kelingssamenwerking waarvoor mijn vader een passie had. Wa ter voor de landbouw is hét knel punt voor de toekomst." De prins pleit voor studies naar genetische modificatie van land bouwgewassen. Bijvoorbeeld om ziektebestendige gewassen te kunnen laten groeien in brak water Willem-Alexander: „De wereldbevolking groeit tot acht a tien miljard mensen. Er is te weinig water om ze allemaal te eten te geven. We hebben geneti sche modificatie nodig om de voedselproductie op peil te hou den. Ontwikkelingslanden moe ten de kans krijgen, als ze dat willen, om dergelijke gewassen in te zetten. Dat betekent dat wij hier het onderzoek moeten Wie vormen het nieuwe Iraakse verzet ?Wie zijn de bommenleg gers van Irak? Ontevreden bur gers of getrainde terroristen uit het buitenland? Op visite in Tar- miya, verzetshaard van Ameri- kahaters door Wessel Penning Eerst even dit, zegt Kaisear, wanneer we ons in zijn om muurde tuin aan de Tigris op tuinstoelen hebben laten zak ken. „We gaan straks ook even de markt op. Ik wil mijn dorps genoten duidelijk maken dat ik hier niet met een Amerikaan zit te babbelen. En nog wat: wij zijn géén aanhangers van Sad dam Hoessein." Nee, dat ligt genuanceerder. Kai sear en Kalid zijn de zonen van kapitein Jalel Rahiam, die eens gold als vooraanstaand lid van de onder Saddams regime rege rende Baathpartij en geheime dienst, in 1979 van mening ver schilde met Saddam en vervol gens, samen met veertig andere officieren, werd opgehangen. De zonen, toen twee en vier jaar oud, hebben hun vader nooit echt gekend en de familie heeft zelfs zijn lichaam nooit meer mo gen zien Het verdriet is nog steeds hevig. Na jaren een terug getrokken bestaan te hebben ge leid als 'familie van een verra der', werden moeder, dochters en zonen afgelopen najaar ook nog eens geconfronteerd met de gruwelijke dood van de jongste zoon. Hij werd door struikro vers vermoord. Bij alle verdriet willen de twee broers echter graag praten over hun haat tegen de Amerikanen die, vinden zij, van Irak een nog grotere bende hebben gemaakt dan het al was. En nog liever willen ze op de foto als dat prachtportret van hun vader en zijn diploma van de legeracade- mie in Pakistan er tenminste ook op komen Kaisaer: „Ze doen maar wat, die Amerikanen, 's Nachts vallen ze onze huizen binnen en pakken ze wie ze pakken kunnen. Tij dens een demonstratie pakten ze zomaar veertig mensen op. Van sommigen hebben we al maanden niets meer gehoord. Anderen kwamen wel terug, ge marteld en al Kalid: „Ze ho ren hier met. We willen ze weg hebben. Waarom? Wat zou doen als op een dag buitenlan ders uw land bezetten?" Irak is grotendeels woestijn land, maar de regio rond Tar- miya is paradijselijk. Dit is voor malig Saddamland: rijk, met een groen palmenbos en vrucht baar door de dadels, sinaasap pels en bananen. Tussen de dorp jes door, op weg naar het Sad- dambastion Tikrit, kronkelt de Tigris. De meeste mensen heb ben hier onder Saddam altijd een fijn leven gehad. Hier maak te hij vrienden. Hier bevond zich zijn machtsbasis. Hier is het ons-kent-ons. Op hun hoede Nu zijn de Amerikaanse troepen er extra op hun hoede. De men sen in deze streek hebben in het Saddamloze tijdperk alles te ver liezen, en zijn daarom een over het land uitwaaierende guerril lastrijd tegen de Amerikanen be gonnen. Hoe groot hun bewe- Kaisear en Kalid, de zonen van kapitein Jalel Rahaim ging is, hoe sterk en hoe nauw men samenwerkt met andere, uit het buitenland afkomstige Amerikahaters, is onduidelijk In de tuin van Kaisaer en Kalid worden de broers steeds bozer. Over de Amerikanen, die een mooie wereld hebben beloofd. „Banen, democratie, vrijheid, niets hebben ze waargemaakt." Ze klagen over mensenrechten die worden geschonden. „In Amerikaanse films vertellen po litiemannen de arrestant wat zijn rechten zijn. De militairen die hier rondlopen doen dat niet", zegt Kalid, Volgens de broers wil 99,9 pro- Sedert de onverwachte overwinning van de socialisten in de Spaanse verkiezingen maken de aanhangers van de Amerikaanse buitenlandse politiek het Spaanse electoraat bittere verwij ten. Omdat de socialisten van plan zijn een einde te maken aan de Spaanse deelname aan de Amerikaanse bezet ting van Irak, zouden de Spaanse kie zers na de terroristische aanslagen in Madrid uit angst voor nieuwe aansla gen op de socialisten hebben gestemd. De socialistische overwinning is kort om gebaseerd op lafheid. Sommige Amerikaanse commentatoren vinden dat de lafheid van de Spaanse kiezers karakteristiek is voor de laf heid van alle Europeanen als het gaat om de strijd tegen Al Qaeda. Het is een redenering die doet vermoeden dat men in deze wereld alleen nog maar dapper kan zijn als men een Ameri kaans paspoort bezit. Er is echter geen enkele reden om aan te nemen dat de Spaanse socialisten uit Irak vertrekken uit lafheid en dat de kiezers dat voorne men uit angst voor de terroristen heb ben beloond. Hoe zit de zaak in werkelijkheid in el kaar? De Spaanse socialisten hadden al lang voor de verkiezingen hun voorne men kenbaar gemaakt een einde te ma ken aan de Spaanse deelname aan de bezetting van Irak. Toen de conservatie ve Spaanse regering van Aznar vorig jaar besloot de Amerikaanse aanval op Irak te steunen was dat besluit in strijd met de mening van het overgrote deel van het Spaanse volk. Dat de verwach te overwinning van de Spaanse conser vatieven na de aanslagen resulteerde in een onverwachte nederlaag was niet het gevolg van de angsten van de kie zers, maar van hun woede en veront waardiging over de poging van Aznar de aanslagen te gebruiken om partijpo litiek voordeel te halen door te suggere ren dat zij het werk waren van de ETA en niet van moslimfundamentalisten. Wat voor de Spaanse kiezers geldt, geldt evenzeer voor de meeste andere Europeanen. Die zijn niet banger voor Al Qaeda dan de vechtlustige en vastbe sloten Amerikanen, die zijn ook niet van mening dat het terrorisme niet moet worden bestreden, die vinden slechts dat de bezetting van Irak niets te maken heeft met een effectieve strijd tegen het terrorisme, wellicht zelfs het terrorisme heeft gestimuleerd. In deze kwestie hebben de Europeanen, zo is in het afgelopen jaar gebleken, het groot ste gelijk van de wereld. Wat men ook denkt van de motieven van de Spaanse kiezers, zeker is dat de Amerikaanse president Bush een bond genoot is kwijtgeraakt in zijn oorlog te gen het terrorisme. Nu de Poolse presi dent heeft verklaard dat hij zich door de Amerikanen misleid voelt over de dreiging die er vorig jaar uitging van Irak, valt te vrezen dat de Amerikanen op termijn nog een Europese bondge noot kwijt zullen raken Volgens de Amerikaanse neoconservatief Robert Kagan kan de zijns inziens lamlendige opstelling van de Europeanen dramati sche effecten hebben voor de Atlan tische samenwerking. Als de Europea nen nu niet solidair zijn met de Ameri kanen in de strijd tegen de terreur, waarvan klaarblijkelijk de democratise ring van Irak een onderdeel is, dan zou dat het einde kunnen zijn van het At lantisch bondgenootschap. Het gaat hier dan vooral om symboli sche solidariteit, want de afwezigheid van een paar duizend Poolse en Spaan se militairen in Irak maakt geen ver schil. Dat Bush zich in deze verkiezings maanden zorgen maakt over de afkal ving van de toch al zeer beperkte Euro pese steun voor zijn vreemde avontuur in Irak is wel begrijpelijk. Zijn tegen stander kan dan immer wijzen op het isolement waarin de VS zijn geraakt Dat is ook zeker de reden dat premier Balkenende zo in het zonnetje werd ge zet in het Witte Huis, ondanks het feit dat hij nog niet mocht beloven dat de Nederlandse aanwezigheid in Irak wordt verlengd. Binnenskamers heeft foto Robert Vos/ANP doen en ervoor moeten zorgen dat de gewassen beschikbaar zijn." Sinds februari is de prins voor zitter van de Adviescommissie Water, die de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat 'ge vraagd en ongevraagd' van onaf hankelijk advies voorziet over de uitvoering van het waterbe leid. „Deze commissie mag uit groeien tot ons nationale water geweten", vindt hij. „Ik kan me voorstellen dat de staatssecreta ris blij is met een onafhankelijk advies, omdat ze zo wat in bewe ging kan zetten." GPD door Hans Heijt Twaalf jaar na het tekenen van de vrede speelt de burgeroorlog (1980-1992) nog altijd een prominente rol in de politiek van El Salva dor. In de aanloop naar de verkiezingen van morgen waarschuwde de rechtse pre sident Francisco Flores de Salvadoranen niet op FM- LN-kandidaat Schaf ik Han- dal te stemmen, omdat die lei ding zou geven aan een com munistische partij. Zelfs Alina Fernandez, de naar de Verenigde Staten uit geweken rebelse dochter van de Cubaanse leider Fidel Cas tro, liet haar stem in de cam pagne horen. In de Salvado raanse krant La Prensa Grafi- ca waarschuwde ze dat als Handal de verkiezingen wint, hij van El Salvador een soort Cuba zal maken. De 73-jarige Handal is voor de presidentsverkiezingen de grootste rivaal van de 39-jari- ge ondernemer Antonio Saca. kandidaat van de rechtse Are napartij. Arena is de partij van de grootgrondbezitters en ondernemers en heeft al vijftien jaar lang het presi dentschap van El Salvador in handen. Ook in de peilingen voor morgen ligt Arena met Saca weer op kop. Het Nationale Bevrijdings front Farabundi Marti (FM- LN) vocht in de burgeroorlog, die zeker 75.000 levens eiste, tegen de rechtse regering. Na het sluiten van de vredesak koorden in 1992 vormde het FMLN zich om tot een politie ke partij. Dat het linkse FMLN en de rechtse Arenapartij nog altijd de boventoon voeren in het politieke klimaat, is illustra tief voor het Midden-Ameri kaanse land. Het ontbreekt El Salvador per traditie aan ee middenklasse van importaj. tie en een sterke middenpar- tij. De voormalige guernllale- der Handal is een ijzervreter van de oude stempel. Onder zijn leiding heeft het FMLN een ietwat gematigdere koen verlaten. Onder eerdere Arei na-regeringen is hard ge werkt aan de wederopbouw en modernisering van het land. Er zijn nieuwe wegen aangelegd, tal van nieuwe ge bouwen neergezet en de infra structuur voor het telefoon netwerk is vernieuwd. Macro-economisch gaat het El Salvador goed. Saca wii daarom het beleid van zip voorgangers voortzetten. Ge alarmeerd door de overwin, ning van het FMLN in de par lementsverkiezingen van vo rig jaar is hij wel voornemens meer aandacht aan sociak problemen te geven. Saca is een groot voorstander van Cafta, het eind vorig jaar gesloten vrijhandelsveniiuz il van de Verenigde Staten. Ni caragua. Guatemala. Hondu ras en El Salvador De Am- na-kandidaat verwacht als ge volg van Cafta een toenaa van het aantal buitenlandse investeringen in El Salvador Sceptischer Handal is aanmerkelijk scep tischer. Hij voorspelt dat Sal vadoraanse boeren en kleine en middelgrote ondernemen het onderspit zullen delven in de concurrentiestrijd met ge subsidieerde collega's uit het buitenland. Handal pleit daar om voor protectiemaatrege-1 len. Verder stelt hij de kleine re ondernemers meer toegang tot technologie en kredieten in het vooruitzicht. Voor wat betreft de aanpak van het geweld zijn de ver schillen tussen Arena en het FMLN minder groot. ANP hl kt GOUD - Het Engelse ministe rie van Financiën heeft be kendgemaakt dat de goud- markt in Londen aanstaande maandag wordt heropend. De goudmarkt werd in 1939 bij het uitbreken van de oorlog ge sloten. KINDERZORG - De Vereni ging Kinderzorg in Middel burg krijgt toch de gevraagde 25.000 gulden subsidie van de provincie. Het geld is een bij drage in de stichtingskosten van een opvangcentrum en een tehuis voor werkende meisjes. Na overleg met de vereniging heeft de provincie besloten dat zij toch een taak heeft om w bijdrage te leveren aan de tón-' derbescherming in Zeeland. DOODSLAG - Tegen ee 18-jarige man uit Groenendi;-: bij Kloosterzande is voorc rechtbank in Middelburg ec jaar gevangenisstraf geëist. Ik man had zijn zestienjange vriendin na een ruzie eenkla? gegeven, waardoor zij bewusti- loos in een waterput viel. ij heeft haar later op de kant het riet gelegd, maar het mes je is toch overleden. De w. wordt door de rechtbank is sterk verminderd toerekenings vatbaar beschouwd. foto Wessel Penning/GPD cent van de Irakezen in deze streek dat de Amerikanen van daag nog vertrekken. „Dat zul len ze echter niet doen. Wij zul len hen dus moeten wegjagen", zegt Kaisaer. „En daar zijn we hard mee bezig." Of ze zelf ook aanslagen plegen? „Dat weet al leen Allah. "GPD Balkenende de president ongetwijfeld verzekerd dat het met die verlenging wel in orde zal komen. Kijken we even over de verkiezingen heen, en nemen we aan dat de zittende president die gaat winnen, dan kan ik mij niet voor stellen dat deze Amerikaanse regering zich op middellange termijn veel zor gen maakt over Europese steun voor haar met zo veel unilaterale bravoure ondernomen militaire avonturen. In 2002 en 2003 heeft de Amerikaanse regering op voor geen enkele twijfel vat bare wijze duidelijk gemaakt dal zij van plan was Irak aan te vallen, ook als zij dat eventueel alleen zou moeten doen. Wie mee wilde doen was welkom, maar bepaald niet onmisbaar. De Amerikanen zullen hulp van de Ver enigde Naties en de Navo in Irak zeker op prijs stellen, maar die assistentie zal op hun voorwaarden zijn. Zij zijn voor lopig helemaal niet van plan hun strate gische positie in Irak weer te laten lo pen, wat niet wil zeggen dat zij de Ame rikaanse kiezers in de komende maan den niet de indruk zullen geven dat hun betrokkenheid in Irak sterk zal worden verminderd Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand. 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voot het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regw" voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertentie*. Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nt adverted" Oi Uitgeven, Provinciale Zeeuwse Courant BV i* een onderdeel van net Wegener -concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt 9*6"*® ducten van de titels en de wetkrraa!schappi|on van Wegener o< door ons ;orgvuM«J de derden Als u op dere informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk metom Ibus 31, 4460 AA Goes Behoort tot *j1* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4