Premier roept op tot grotere waakzaamheid Bejaardenorganisaties bezorgd over prijzenslag rollatormarkt et Twaalf mensen onwel door giflek Veiligheidsmaatregelen opnieuw bekeken Ook Franse of luitse les op ie basisschool Johan Friso blijft prins Oranje-Nassau Fiscus moet op sterkte om kampers aan te pakken Gevecht tegen wind en regen Kabinet laat Pronk vallen Monument spoorwegslachtoffers Hirsi Ali spuit met pepperspray Naam makkelijker te wijzigen Geldauto in Den Bosch overvallen Kustwacht Antillen vindt coke Schenkverbod wordt moeilijker controleerbaar zaterdag 20 maart 2004 ^P»n7fi redactie binnenland )EN HAAG - Premier Balken de roept alle Nederlanders op nakzaam te zijn voor terroris me activiteiten. Deze oproep jd hij gisteren na afloop van et wekelijks kabinetsberaad. We moeten de risico's van ter- pnsme onder ogen zien. De aakzaamheid moet verder wor- a vergroot. Van de mensen oeten we nog meer verwach- ndatze alert zijn." ;dekabinetsvergadering is uit breid stilgestaan bij de aansla- b van vorige week in Madrid Éde gevolgen daarvan voor de Sederlandse terrorismebestrij- 'tl Besloten is de bevoegdhe- jgj*van politie en justitie goed DEN HAAG - Basisscholen kun- i voortaan naast Engels ook frans of Duits aanbieden. Dat teengevolg van het plan van kt kabinet om de scholen meer trrheid te geven. E?. kabinet besloot gisteren in remmen met het voorstel Eeziemng kerndoelen basison- Bwijs' van minister Van der loeven (Onderwijs). Met ingang ia het schooljaar 2005/06 moe- a de scholen de extra ruimte |bl Hjdens de Europese Raad in Lis bon (2000) en in Barcelona 12) is afgesproken dat de li-lidstaten het leren van twee ceemde talen op jonge leeftijd ian stimuleren. Frans en Duits ijn gekozen, omdat het de taal node buurlanden is. ANP DEN'HAAG - Prins Johan Friso ca? na zijn huwelijk met Mabel lisse Smit de persoonlijke titel bins van Oranje-Nassau hand- iven. cj verliest de titel Prins der Ne- sianden omdat hij door het hu- slijk. waarvoor het kabinet toestemmingswet indien- tafvalt als lid van het Konink- iHuis. 8 voorstel hiertoe van pre- t-:." Balkenende, minister Don- (Justitie) en minister Rem- s (Binnenlandse Zaken) is gis- Ra bekrachtigd. •rieren uit het huwelijk krij- de titel graaf (of gravin) van fcnje-Nassau jonkheer (jonk- rouw) van Amsberg In het da- t-ijks gebruik zullen ze graaf 'gravin worden genoemd, label Wisse Smit krijgt door R huwelijk geen adeldom. Zij e wel worden aangeduid met titel en het predikaat van aar echtgenoot. let huwelijk is op 24 april in Delft ANP tegen het licht te houden om te zien of ze nog zijn toegesneden op de 'realiteit van het heden daags terrorisme', aldus Balken ende. Maandag stuurt het kabinet een brief naar de Tweede Kamer waarin uiteen wordt gezet wat Nederland allemaal al gedaan heeft aan terrorismebestrijding sinds de aanslagen in de Vere nigde Staten op 11 september 2001. Alle maatregelen die toen zijn genomen (ruimere opsporings mogelijkheden en extra beveili ging van mogelijke aanslagdoe len) zullen opnieuw worden be keken om te controleren of ze nog voldoen. „Er zijn momen teel geen concrete aanwijzingen voor een aanslag in Nederland, maar het kan plotseling toe slaan", zei de premier. Huiszoekingen Balkenende wilde niet ingaan op de grootscheepse huiszoekin gen in België tegen terroristen die mogelijk betrokken waren bij de aanslagen in Madrid en eerder in Casablanca. Ook het Openbaar Ministerie wil niet zeggen of politie en justitie in Nederland mensen op de korrel hebben die mogelijk betrokken zijn bij de aanslagen. In ver scheidene buitenlandse media is die suggestie gedaan. Zo zou de videoband waarop terroristen de verantwoordelijkheid voor de aanslagen in Madrid opeisen in Brussel of Amsterdam zijn ge maakt. De Marokkanen die gis teren in Brussel zijn opgepakt in verband met de aanslagen in Casablanca zouden ook banden hebben in Nederland. Een van de Belgische Marokka nen die door de Marokkaanse re gering wordt verdacht van be trokkenheid bij de aanlag van vorig jaar in Casablanca zit mo menteel vast in Nederland. De ze in België woonachtige man werd op 27 januari in Weert op gepakt na een verkeersovertre ding. De Marokkaanse regering heeft gevraagd om zijn uitleve ring. GPD door Erwin Tuil DEN HAAG - Om de fiscale vrijstaat jes zoals de 1183 woonwagenkampen te kun nen aanpakken, wil staatsse cretaris Wijn van Financiën voorgenomen bezuinigingen bij de fiscus ongedaan ma ken. Volgens het regeerak koord zouden bij de Belasting dienst 2500 banen moeten ver dwijnen. Volgens Wijn heeft hij 'enkele miljoenen' nodig voor de incasso op kampen en bij clubs als de Hells Angels. „Dat geld verdient zich zelf terug", aldus een woordvoer der van het ministerie. Nu loopt de staat tientallen mil joenen euro's mis doordat de Belastingdienst niet in staat is om heffingen van weerspan nige groepen te innen. Wijn moest eerder deze maand in de Tweede Kamer toegeven dat de Belastingdienst al sinds 1976 'belasting-vrij- staatjes' toestond, omdat de dienst niet durfde of kon in vorderen. Wijn overweegt de formatie van een speciale eenheid die zich uitsluitend bezig houdt met de aanpak van belasting paradijsjes. Volgens het minis terie zou zo'n eenheid lande lijk werken. „Het gaat niet al leen om de kampen en kamp jes in een bepaald deel van het land", zegt Financiën. Al le 1183 woonwagenkampen in Nederland zijn in het vi zier. Het ministerie ontkent dat er een soort fiscale mobiele een heid komt. Er moet eerder ge dacht worden aan een soort fiscaal rechercheteam dat al le expertise heeft om de vrij- staatjes aan te pakken. Wijn heeft de Kamer beloofd om binnen anderhalve maand met een actieplan te komen. GPD ROTTERDAM - Een fietser probeert in harde wind en regen de Van Brienenoordbrug in Rotterdam te bedwin gen. Onstuimig weer veroorzaakte gisteren een extreem drukke spits. Om kwart voor zes stonden op de Neder landse wegen 58 files met een totale lengte van 301 kilo meter. De langste files stonden op de A4 en op de A2. Op de A4 tussen Amsterdam en Den Haag reed het ver keer als gevolg van een ongeval langzaam over een leng te van twintig kilometer. Tussen Amsterdam en Den Bosch was de file ongeveer net zo lang, meldde een woordvoerder van de Verkeers Informatiedienst. foto Robert Vos/ANP door Thea van Beek DEN HAAG - Leveranciers van hulpmiddelen voor ouderen en gehandicapten voeren een hefti ge concurrentieslag rond het bin nenhalen van orders. Zowel organisaties van gehandi capten als de branche zelf ma ken zich zorgen over deze ont wikkelingen. Zij wijzen op het gevaar dat de prijzenslag uitein delijk leidt tot monopolievor ming, die gepaard gaat met stij gende prijzen. De markt in hulpmiddelen als rollators, rolstoelen, incontinen- tiemateriaal of woningaanpas singen groeit snel. Tien jaar gele den werd nog slechts 45 miljoen euro aan hulpmiddelen besteed. In 2002 was dat bedrag al opge lopen tot rond de 1,5 miljard eu ro. Oorzaken zijn de toenemende vergrijzing en het beleid mensen zo lang mogelijk met hulpmid delen zelfstandig thuis te laten wonen. De Raad voor chronisch zieken en gehandicapten (CG-Raad) wijt de concurren tieslag aan de machtspositie van de zorgverzekeraars. P Vreeswijk: „Bij inschrijvin gen voor nieuwe contracten kun nen leveranciers vaak alleen maar intekenen als ze vijftig pro cent onder de prijs gaan zitten. Verzekeraars gaan tot aan het randje." Hij wijst op het gevaar dat prij zen van hulpmiddelen weer zul len stijgen als door dit beleid nog slechts enkele monopolisten de markt in handen hebben. Ook de brancheorganisatie van leveranciers in hulpmiddelen, Revaned, maakt zich zorgen. Volgens Revaned voeren ook ge meenten een soortgelijk beleid. In het kader van de Wet voorzie ningen gehandicapten (WVG) ontvangen gemeenten een jaar lijks budget dat zij naar eigen in zicht kunnen besteden aan wo ningaanpassingen en vervoer. Gemeenten zijn verplicht de le vering van hulpmiddelen aan te besteden. Ze sluiten dan een con tract met de goedkoopste en bes te aanbieder. Volgens Revaned houden ge meenten daarbij vaak te weinig rekening met de serviceverle ning van bedrijven. De brancheorganisatie heeft het ge vaar van monopolievorming on langs aangekaart bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet-Bal kenende heeft oud-minister Pronk gisteren bij diens conflict met minister Verdonk geen hel pende hand gereikt. Aan de hoog opgelopen ruzie tussen de voorzitter van Vluchtelingen Or ganisaties Nederland (VON) en de minister van Vreemdelingen beleid is geen woord vuilge maakt. Pronk had zijn laatste hoop op de ministerraad gevestigd, nu Verdonk hem met een beroep op het algemeen belang al geruime tijd weigert te ontvangen. „Ik had gedacht: er zullen toch wel politici zijn die het niet in orde vinden dat ik door één minister word verbannen. Maar ik ben de afgelopen week door nie mand gebeld", laat Pronk teleur- Oud-minister Jan Pronk gesteld weten. Vandaag heeft Pronk nog een vergadering met het algemeen bestuur van VON, maar het is zo goed als zeker dat hij dit weekeinde zijn functie bij de VON neerlegt. De vergade ring is volgens Pronk eerder be doeld om te voorkomen dat het voltallige bestuur opstapt. „Want de andere bestuursleden zijn zo mogelijk nog veel bozer dan ik." De ruzie tussen Pronk en Ver donk ontvlamde nadat de VON-voorzitter de term 'depor tatie' had gebruikt in relatie tot het Nederlandse vreemdelingen beleid. Volgens Verdonk een on acceptabele term, omdat daar mee impliciet naar de jodenver volging in de Tweede Wereldoor log wordt verwezen. Pronk ont kent vileine bijbedoelingen. De ze week bleek overigens dat het kabinet-Balkenende zélf in een aantal publicaties ook gebruik maakt van het woord 'deporta tie' in verwijzingen naar het vreemdelingenbeleid van be vriende naties. GPD UTRECHT - In Utrecht staat vanaf 16 april een monu ment ter herdenking van alle spoorwegslachtoffers die ooit in Nederland zijn gevallen. Het beeld komt in Park Nieuweroord, vlakbij het hoofdkantoor van de NS en op een steenworp afstand van kilometerpunt nul van het lan delijke NS-treinennet. Het bedrijf krijgt jaarlijks tientallen verzoeken van nabe staanden van spoorwegslachtoffers, die een gedenkteken willen oprichten bij de plek waar hun familielid om het le ven kwam. De NS willigen die verzoeken nooit in omdat een gedenkteken bij het spoor te gevaarlijk is. ANP DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali (WD) heeft een paar weken geleden 'een enorme stommi teit begaan' door in het Haagse restaurant Le Bistroquet met een busje pepperspray te spuiten. De 45 gasten kre gen meteen last van tranende en brandende ogen. Hirsi Ali schrok zich volgens chefkok Hennink 'helemaal rot'. „Ik was er niet bij toen ze het busje tevoorschijn haal de en haar tafelgenoten wilde demonstreren hoe pepper spray werkt", aldus Hennink. GPD DEN HAAG - Kinderen vanaf twaalf jaar krijgen voor taan de beslissende stem als zij de achternaam van de an dere ouder willen aannemen. Tot nu toe moeten bij een verzoek daartoe beide ouders instemmen. Kinderen jon ger dan twaalf hebben nog wel toestemming van beide ouders nodig. Maar als een van de ouders weigert, wordt de naamswijziging onder voorwaarden toch toegestaan. Dit is het gevolg van het Besluit geslachtsnaamwijziging voor minderjarigen dat op 1 april in werking treedt, zo heeft het ministerie van Justitie gisteren bekendgemaakt. Doorgaans worden namen gewijzigd als er sprake is van een scheiding van de ouders. ANP DEN BOSCH - Drie mannen hebben gisterochtend in Den Bosch een geldauto overvallen Ze zijn spoorloos. Het is niet bekend hoeveel geld is buitgemaakt. Niemand raakte gewond. De overval vond plaats op de Rompertpassage. De beman ning van de wagen was bezig geld te lossen bij een win kel. De gemaskerde overvallers bedreigden de geldlopers met een vuurwapen. Na de overval verdwenen ze in een auto die eerder in Den Bosch was gestolen. ANP WILLEMSTAD - De kustwacht van de Nederlandse An tillen en Aruba heeft een drugsvangst gedaan van 300 ki logram cocaïne. Drie mannen en een vrouw van Bulgaar se afkomst zijn aangehouden Het fregat Hr. Ms. Van Galen heeft de drugs ontdekt in de Caribische Zee. Het fregat was onderweg van de Boven windse naar de Benedenwindse Eilanden en stuitte op een verdacht zeiljacht onder Venezolaanse vlag. ANP DEN HAAG - Controleurs van de Keuringsdienst van Waren krijgen het moeilijker om hore- ca-ondernemers te beboeten we gens drank schenken aan min derjarigen. De controleurs moeten voortaan aantonen dat de jongere ook in derdaad minderjarig is, bijvoor beeld aan de hand van identi teitspapieren. Die hebben de jon geren in de kroeg meestal niet bij zich. Tot nu toe gaan de controleurs af op de leeftijd die de jongeren zelf bij navraag opgeven. Maar de keuringsdienst is daarvoor op de vingers getikt door het ge rechtshof in Amsterdam. Het hof vindt het bewijs te ma ger wanneer alleen wordt afge gaan op de bewering van de jon gere. Koninklijk Horeca Nederland noemt de uitspraak 'een over winning'. Kroegbazen kunnen nu pas een boete krijgen wan neer de aangesproken jongere identiteitspapieren kan tonen. Koninklijk Horeca Nederland vindt overigens dat niet de on dernemers. maar de minderjari ge overtreders zouden moeten worden bekeurd. „Iemand van vijftien jaar op een brommer krijgt ook een bekeuring", zegt een woordvoerder. De brancheorganisatie stelt dat het voor ondernemers ondoen lijk is om de leeftijd te controle ren. „Bovendien kan een meer derjarige vier biertjes bestellen en deze vervolgens doorgeven aan minderjarigen. In drukke zaken valt dat amper na te gaan De Keuringsdienst van Waren erkent dat het systeem voor leef tijdscontrole moet worden ver anderd. ..Maar hoe weten we nog niet. Dat gaan we de komen de dagen bekijken", zegt een woordvoerder. GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Twaalf mensen zijn gisteren naar het zieken huis vervoerd nadat ze onwel waren geworden door een nog onbekende vrijgekomen chemi sche stof op het terrein van de Gewestelijke Afvalstoffendienst (GAD) aan de Crailose weg ih Hilversum. Volgens de gemeente Hilversum hebben metingen van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu kleine hoeveelheden ethanol aangetoond als mogelij ke oorzaak. De chemische stof werd ontdekt nadat drie vuilnismedewerkers gisterochtend op het terrein in Hilversum onwel waren gewor den. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Uit een kliko lekte een nog onbekende stof die eer der met een vuilnisophaalwagen uit de woonwijk Hilver- sum-Noord was opgehaald. Hoe en wanneer de stof in de kliko is gekomen en wanneer deze pre cies is gaan lekken, is volgens de politie nog niet duidelijk. Na het onwel worden van de vuilnismedewerkers zette de po litie een straal van honderd me ter rond de vrachtwagen af. We gens de indringende stank van de stof werd ook een groot be drijfspand ontruimd. De 128 me dewerkers werden per bus geë vacueerd naar het Comenius Col lege in Hilversum. Van hen moesten uiteindelijk vier perso nen naar het ziekenhuis wegens lichamelijke klachten. Ook een nabijgelegen dierenasiel werd ontruimd. De overige vijf perso nen die naar het ziekenhuis wer den overgebracht, waren hulp verleners die in het gebied van de lekkage werkten. De straat in Hilversum-Noord, waar de kliko vandaan kwam, werd gistermiddag eveneens af gezet. Er zijn geen sporen gevon den dat de stof tijdens het ver voer naar de afvalterrein heeft gelekt. Op last van de politie werd het treinverkeer langs de plek van het incident enige tijd stilge legd. Rond kwart voor vier wer den de sporen weer vrijgegeven en kwam het treinverkeer tus sen Hilversum en Naarden-Bus- sum weer op gang. ANP Een vuilnisman wordt op het terrein van de Gewestelijke Afvalstof fendienst naar een ambulance gebracht, foto Evert Bruinekool/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3