3 Varen door de Hollandse jun gle L tr B Jji j i h" va 93 VA249 va 299 va 297 „299 „199 «nww.skytours.nl Website van de week ^0113-315680 ^Sactie'5pzc_nl g,, 31,4460 AA Goes JijSStonSaiKl: 0113-315520 ïfL Vlaanderen. 0114-372770 Innaai: 020-4562500 20 maart 2004 ReizeÉ Reizen Uitgaanstip Inspiratie op doen om zelf paaseieren te beschilderen? De mooiste exemplaren zijn 27 en 28 maart te zien op de Paas- eiermarkt in de Hogeschool La- renstein te Velp, van 10.30-17.00 uur Info tel. 026-442 55 14 hde Biesbosch heeft elk airgetijde zijn charme. sZomers is het net een Inikke jungle, tijdens (n koude winterdag vaar [alleen door de kreken, lp zoek naar heisporen en ijsvogels. Dor ALICE PLEKKENPOL Een meter dertig lang en tot dertig kilo zwaar. Dat is behoorlijk wat. De bever is dan ook het wiste knaagdier in Europa, iade Biesbosch zwemmen er tel wat rond, een stuk of hon- riZien doe je ze echter nau- dijks. Het zijn nachtdieren, km het donker aan hun burch- s werken. Maar als je op een cede ochtend in een open boot- i rondvaart, tref je overal de prtenvan hun nachtelijke acti- rtiten aan. Aangevreten tak- die in het water drijven, om- timaagde boomstammen, iepsporen in de modder en cotafdrukken waar ze vanuit et water de oever op zijn ge- tomen. hnanne den Braven, manager het Biesboschcentrum in rdrecht, werkt al elf jaar in natuurgebied. Nog steeds ge- ze dagelijks van haar werk- taeving. 'De natuur heeft elk getijde haar eigen beko- ing',zegt ze. terwijl ze het boot- ibehendig door de nauwe kre- stuurt. Haar geoefend oog l dekt a s eerste een bever- foor, 'kijk daar, op de oever', nar ze speurt vooral naar de irogels 'die hier meestal in de nham zitten'. Vandaag ech- niet. Het bedienen van het kktronische fluisterbootje is j «moeilijk. 'Net een slagroom- kpper aan, uit en twee snelhe- Met een gangetje van zes Èometer per uur tuffen we 'tr het water. Het gaat goed de bevers, vertelt Den Bra lt Vroeger kwamen bevers al- Eeen voor in Europa en dus 1 tcin Nederland, vooral in wa- rajke gebieden. Maar nadat in É3 de laatste bever in ons odwasdoodgemept, lieten de een zich hier niet meer zien. 11988 werden de eerste exem- éen uitgezet, en na een moei- ïktstart groeit de populatie nu Kaag. zeker nu de bever een echermd dier is. ïier koud is het deze morgen, "ftuw- en hagelbuien wisse- belkaar af als we een deel van e Biesbosch verkennen. Toch ïtft dit jaargetijde iets. Het is tóg, uiteraard, maar je ziet en ook andere dingen dan Hje zomer. Omdat de bomen sgkaal zijn kun je verder weg ■ijken, een flink stuk de polders a. Reigers kiezen luid klapwie- ^4 het luchtruim, futen dui- 'tn voedsel op en meerkoeten lobberen parmantig achter el- Het bootje tuft verder, rietpluimen die ons vrien- ttjktoewuiven en silhouetten kale knotwilgen die domi- aat afsteken tegen de donker- öj* wolkenlucht. het Amazonewoud weggedoken in de kragen onze inmiddels doornatte gaan we een smalle Pk in. eigenlijk alleen be- Bloeiende bloesems De temperatuur loopt iets op en af en toe komt de zon voorzichtig te voorschijn. Bomen krijgen knoppen en vogels vliegen af en aan. Het is nog niet veel, maar al genoeg om ons na een donkere winter naar buiten te lokken. Stem mee in de Vakantievraag van de Week Welk uitje hoort voor u onlosmakelijk bij de lente? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Natuur op de gevoelige plaat 3 <U -o W) O) Foto's WOUTER BORRE Hardinxveld- Giessendam SLIEDRECHTSE BIESBOSCH BRABANTSE BIESBOSCH Gorinchem vede Werkendam LAND A LT E N A stemd voor kano's. Ho'1 Het relatief hoge water laat toe dat er dit keer ook met een fluisterbootje gevaren kan worden, totdat we dreigen vast te lopen op de zanderige bo dem en Marianne den Braven de boot maar snel keert. De Biesbosch is erg groot, en daarom kan slechts een beperkt gedeelte verkend worden. Ma rianne wijst ons een burcht aan, een van de vele tientallen. Het lijkt een chaotische stapel tak ken waarover ook nog eens een boomstam is gevallen. Dat is be slist geen werk van bevers, maar van een storm, verzekert ze. De bevers eten vooral twij gen en boombast. Ze knagen daarvoor hele bomen om. In de Biesbosch zijn ze er blij mee, want doordat af en toe bomen wegvallen krijgen andere plan ten de kans zich te ontwikke len 'We hebben volop wilgen, maar daar zijn bevers nou net niet zo dol op. Liever knagen ze die ene overgebleven els om.' Varen in de Biesbosch heeft iets speciaals. Je waant je af en toe in de jungle, zo dicht begroeid zijn sommige stukken "s Zomers, als alles groen is en het blader dak geen zonlicht doorlaat, is Bergse Geertruidenberg Made 30 Oosterhout De Biesbosch ligt tussen Zuid-Holland en Noond-Bra- bant, en is met een oppervlakte van 7100 hectare een van grootste en meest waardevolle natuurgebieden in ons land. Het is bovendien een van de weinige zoetwatergeti|- dengebieden in Europa Rivieren, kreken, moerasbossen, grien den en polders maken het tot een vogelparadijs. De Biesbosch moet je vooral over water bezoeken. Er zijn rondvaarten met een salonboot, maar ook kunnen kano's of fluisterboten wor den gehuurd. Tevens zijn er tal van combinaties wandelen/va ren/fietsen mogelijk, inclusief fietshuur Het hele jaar door zijn er bijna dagelijks tal van activiteiten (bevertochten, boottochten, voorjaarsexcursies, enzen dit jaar nog meer dan voorheen in verband met het 10-jarig bestaan van het Nationaal Park. Meer informatie: Bezoekerscentrum Hollandse Biesbosch, Baan- hoekweg 53, 3313 LP Dordrecht, tel. 078-630 53 53, www.biesbosch.org Biesbosch Bezoekerscentrum, Biesboschweg 4, 4924 BB Drimme- len, tel.0162-68 22 33. Biesboschmuseum, Hilweg 2, 4251 MT Werkendam, tel. 0183-50 40 09 (tot april beperkt open). dit net een stukje Amazone- woud.' zegt Marianne den Bra ven. Vooral het Zuid-Hollandse gedeelte van de Biesbosch be staat uit smalle kreken. Zonder goede vaarkaart verdwaal je er gemakkelijk. Niet voor niets gold de Biesbosch tijdens de Tweede Wereldoorlog als een ideale schuilplaats voor verzets lieden. Ook werd het gebied ge bruikt voor het smokkelen van goederen vanuit het reeds be vrijde Brabant naar Zuid-Hol land. Het water tussen beide pro vincies wordt vooral in het hoog- v A N seizoen druk bevaren. Op de breedste waterwegen zorgen plezierjachten met feestvieren de mensen aan boord soms voor filevorming. Den Braven ziet ze liever gaan dan komen. Om de waterrecreatie in goede banen te leiden, wordt deze vooral naar de randen verplaatst. Bo vendien zijn diverse gedeelten van het nationaal park verbo den gebied, zoals de Dordtse Biesbosch. Werken met wilgentakken Het natuurbeleid werpt vruch ten af. Af en toe wordt er weer zalm in het water gesignaleerd. De getijdenschommelingen in het zoetwatergebied zijn ge ring. maximaal tachtig centime ter. Vanaf volgend jaar wil men de sluizen van de Haringvliet op een kier zetten om zo nog meer 'natuur' toe te laten. Om met name waterrecreanten uit de meest kwetsbare stukken natuur te weren is nabij Drim- melen een speciaal gebied aan gelegd, de Aakvlaai, een Bies bosch in het klein. Den Braven: 'We proberen ook met onze ei gen rondvaartboten het toeris me te controleren. Onze doel groepen zijn vooral gezinnen en senioren, die vaak een dagtocht maken. Veel mensen worden zo enthousiast dat ze terugkeren maar dan een aantal dagen blij ven.' De Biesbosch was ooit een oer- landschap, werd daarna dankzij de mens een cultuurlandschap (rietsnijders, landbouw en visse rij. biezen- en griendcultuur) en is nu een natuurlandschap, on geveer zoals het er ooit uitzag. Dat is te danken aan de Sint Eli- sabethsvloed, die in februari 1421 het gebied terugbracht naar de oorsprong: zestien dor pen werden verzwolgen door het zilte zeewater en de Bies bosch veranderde in een binnen zee die zich uitstrekte van Dord recht in het noorden tot Geert ruidenberg in het zuiden. Eeu wenlang duurde het aanslibben en inpolderen, totdat het land weer bruikbaar werd voor de griendcultuur: op stukjes land langs het water werden riet en vooral wilgen aangeplant die vervolgens werden gehakt en ge bruikt voor onder meer dakbe dekking, manden, stoelmatten, en vlechtwerk. Griendwerkers ploeterden hard voor een karig loon, en moesten soms langere tijd in de Biesbosch verblijven. Er staan nog enkele griendke- ten uit de jaren dertig, die tij dens excursies met een gids wordt bezocht. We varen langs zo'n huisje en naderen een steiger, die toe gang geeft tot een vogelkijkhut. Het zicht over de ondergelopen Manapolder is imposant. Kol- ganzen scheren laag over het water en eenden schuilen op de oever onder overhangende tak ken voor een beginnende sneeuwbui. Wat een rust, wat een ruimte! Wie beweerde ook al weer dat Nederland vol is? Op een doordeweekse winterdag in de Biesbosch is daar in elk geval even niets van te merken. Dit is deel 2 in een serie over Nationale Parken. Vorige week vroegen wij u wat u tijdens de vakantie het liefst fotografeert. Familieleden en vrienden blijken leuk te zijn als reisgezelschap, zolang ze maar niet voor de lens gaan staan tijdens het fotograferen van een mooi stukje natuur. De Uitslag De natuur 50% v|) De lokale bevolking 19% Bekende toeristische trekkersl6% Steden 8% Familieleden of vrienden 6% Danny Ellinger, natuurfotograaf en directeur van fotobeeldbank Foto Natura: 'Nederlanders zijn altijd al een reizend volk geweest. Vroeger roofden we de boel leeg en namen we de buit mee als aandenken, tegenwoordig maken we foto's. In Nederland is natuur een schaars product. Dus leggen we natuur graag vast; ook om te laten zien waar je geweest bent. Veel vakantiefoto's worden op het verkeerde moment gemaakt; in de volle zon. Dat wat je met het blote oog ziet als een schaduw, verandert op een foto in een zwarte vlek. Ben je op een mooie plek en maak je graag natuurfoto's, doe het dan goed en sta vroeg op voor het gedempte ochtendlicht.' Altijd op de hoogte Reisgidsen zijn handig voor het vinden van gro te toeristentrekkers, een hotel of een lekker restaurant. Maar voor de exacte data van strandfeesten in Thailand, recente exposities in Tate Gallery óf andere lokale evenementen biedt de site Whatsonwhen.com uitkomst. Hier staan per land alle denkbare evenemen ten op een rij. Of je nou naar Cyprus of naar In dia gaat. je hoeft niks te missen. Het is moge lijk te zoeken op maand, trefivoord of stad. De beschrijvingen zijn zo helder en uitnodigend geschreven dat je meteen zin hebt om te ver trekken. www.whatsonwhen.com (ADVERTENTIE) ,P» - ÊJJ USv 020 5733222 a tBT 076-5236666 Ik^-»International Tours zondag: 020-6796300 CYPRUS CYPRUS Laranca Sky Bingo 2' of 3* hotel 8 dagen, Logies Paphos 3* Agapinor hotel 8 dagen, Half pension v. 249 CYPRUS CYPRUS Ayia Napa 3* Petrosana appartementen 8 dagen, Logies v. 199 Limassol 3* Avenida Beach Hotel 8 dagen. Halfpension EGYPTE EGYPTE Nijlcruise/Cairo 4* Nijlcruise. 5 dagen. Vtyponszon 3* Hotel Cairo. 2 nachten. Logies 1 Ontoqt 1 Nijlcruise Luxor 3* Hotel Luxor. A nachten. Logies ontbot 4* Nijlcruise. A dager, volpension GAMBIA GAMBIA Kotu 3* Sunset Beach Resort 8 dagen, Logies Ontbijt Diverse plaatsen 2* Sky Bingo Hotel 8 dagen, Logies Ontbijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37