fe alles hoeft olgebouwd worden ftt Kt E Echtelijke ruzies kosten nogal eens ruiten <r Woekeren met de ruimte [r woon Keukemarket 10 JAAR ZEKERHEID urkft loopt voorop In service kwaliteit te van een woning aan de Korje Nobelstraat in Zierikzee. Het is woekeren met ruimte voor woning bouw. Braakliggende veld jes, voormalige bedrijfsge bouwen, terreinen in dorps kernen of stadscentra die niet bebouwd zijn, worden steeds vaker gebruikt om er woningen te realiseren. Pro jectontwikkelaars hebben er oog voor en springen in dit gat. René Faasse, direc teur van het gelijknamige projectbureau uit Kamper land: „Tussen nu en de ko mende tien jaar zul je tus sen de bestaande bouw veel nieuwbouw gaan zien." Nederland moet steeds crea tiever omgaan met de be schikbare ruimte. Ook als het gaat om woningbouw, al zou je dat niet zeggen als je de uitge strekte meuwbouwlocaties ziet Maar op het platteland van Zee land. waar de uitbreidingsmoge lijkheden van dorpen en steden beperkt zijn, wordt kritisch ge keken naar alternatieven. Inbrei- ding is daarvoor het magische woord. Onder inbreiding, als tegenhan ger van uitbreiding, wordt ver staan het optimale gebruik van bestaande, loze ruimtes binnen de bebouwde kom, voor bijvoor beeld woningbouw. Projectont wikkelaar René Faasse uit Kam perland heeft in Zierikzee mo menteel twee projecten lopen: in de inmiddels beruchte Nobelstraat/Steiltjesstraat en in de Zuidwellestraat. In het eerste project worden, in samenwerking met Roose Onroe rend Goed uit Zoutelande, ne gen nieuwe woningen gebouwd. Oorspronkelijk waren op deze kavels een garage en de loodsen van de gemeentewerken geves tigd. In de Zuidwellestraat stond op de plaats waar nu vijf woningen komen, tot vorig jaar een boerderijtje met een schuur. „Oorspronkelijk zouden er in de Zuidwellestraat drie wat luxere woningen gebouwd worden", vertelt Faasse. „Maar terwijl de verschillende procedures liepen, bleek er veel meer behoefte te zijn aan wat eenvoudigere wo ningen in een lagere prijsklasse. Binnen het bestaande bestem mingsplan kon ik het project wijzigen. De vijf woningen wa ren binnen ongeveer een week verkocht." Begane grond Ook in de Nobelstraat/ Steiltjes- straat is vrijwel alles verkocht. „Er is een grote vraag naar wo ningen met alle voorzieningen op de begane grond en zo zijn deze huizen opgezet Die vind je bijna niet in de oude binnenste den. Dat nog twee huizen niet verkocht zijn, kan te maken heb ben met de langlopende procedu res voordat we konden gaan bou wen. Met als dieptepunt, letter lijk en figuurlijk, het archeolo gisch onderzoek." Volgens Faasse is de verplich ting tot archeologisch onder zoek bij een bouwproject een wat grijs gebied. „Er zijn bodem- kaarten waarop aangegeven staat welke plaatsen mogelijk historisch interessant kunnen zijn. Dan is archeologisch onder zoek verplicht. Maar hoe ver zich dat onderzoek moet voltrek ken, is nogal onduidelijk." In het geval van de Nobelstraat/Steiltjesstraat werd er wel erg grondig onder zoek gedaan dat tot soms twee meter diepte ging. „Dat is wel vergaand, dat zie je met vaak. "Het onderzoek leidde van wege de onvoorziene hoge kos ten tot het terugtreden van alle wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland. Faasse: „Wij hadden die archeo logen wel uit de put willen trek ken, want uiteindelijk heeft de bouw flinke vertraging opgelo pen. Eigenlijk zou de grond, die enorm omgewoeld is tijdens het onderzoek, een half jaar moeten inklinken maar die tijd heeft Faasse niet; de kopers willen zo snel mogelijk hun huis hebbên. Bovendien is tijdens het onder zoek zo diep gegraven dat de die per gelegen vervuilde grond zich gemengd heeft met de bo venlaag. De aannemer heeft de grond afgegraven en nieuw zand gestort. Al met al heeft het hem zeker 100.000 euro gekost. Historisch „Als je op een historische plaats gaat bouwen heb je, behalve met archeologisch onderzoek, ook altijd met vervuilde grond te maken", legt Faasse uit. „Dat hoeft niet te komen doordat er een vervuilende werkplaats heeft gestaan Na honderden ja ren intensief wonen is de grond gewoon vuil, noem het maar his torische vervuiling." Voordat er gebouwd kan gaan worden, moeten de bestem mingsplannen soms aangepast worden, ook in de binnenstad. Een voormalige school, kantoor gebouw, loods, tuin of werk plaats heeft meestal geen woon bestemming. Het zijn vrijwel al tijd langdurige procedures. Dat er vaak veel omwonenden zijn, betekent ook dat er meer kans is op bezwaren. „Maar aan de andere kant komt het ook voor dat mensen blij zijn dat er eindelijk iets goeds met een gebouw gebeurt", heeft de projectontwikkelaar ervaren. „In Middelburg hebben we in een leegstaand schoolgebouw appartementen gemaakt. Daar waren de omwonenden zeer posi tief over." Nieuwbouw naast bestaande bouw moet aan bepaalde voor waarden voldoen. Alle Neder landse gemeenten moeten voor 1 juli een welstandsnota opge steld hebben. Deze nota geeft de kaders aan waarbinnen nieuw bouw, of uitbreiding van be staande gebouwen, mogelijk is. „De gemeente moet de steden bouwkundige randvoorwaarden formuleren Daar zijn de archi tecten aan gebonden. Zo n wel standsnota moet duidelijkheid scheppen voor alle betrokkenen. Mijn ervaring is dat welstands commissies nog wel eens zwab beren in hun beleid. Zo moest in de jaren zeventig nieuwbouw ook echt als nieuwbouw herken baar zijn. Daar hebben we hele lelijke gebouwen aan overgehou den Nu is de eis dat de nieuw bouw moet passen in de bestaan de omgeving. Er moet een link zijn met de geschiedenis van de omgeving. Daarbij bestaat in een historische stad als Zierik zee natuurlijk de valkuil dat het een 'Anton Pieck- huisje' wordt." Voor de lopende projecten van Faasse in Zierikzee levert dat weinig problemen op. Het straat beeld, dat redelijk eenduidig is, wordt in de nieuwe gevels ge woon gevolgd. „Wel zijn er moderne aanpassin gen. Zo zijn de huizen in de No belstraat vijf meter breed, wij bouwen zes meter breed omdat we alle woonvoorzieningen op de begane grond hebben. Toch stoort dat het straatbeeld niet." Producenten van bouwmateria len zijn alert op deze ontwikke ling en brengen bijvoorbeeld nieuwe bakstenen op de markt met een oud uiterlijk. Nijverheid In tegenstelling tot bijvoorbeeld Brabant kenden de Zeeuwse dor pen in de negentiende en twin tigste eeuw relatief weinig klei ne nijverheid. En dus zijn er niet zoveel oude loodsen en werkplaatsen waar nu huizen gebouwd kunnen worden. Overi gens gaat het niet altijd om wo ningbouw; ook detailhandel, kantoren of een combinatie er van worden gebouwd. Zelf is Faasse altijd alert op der gelijke gebouwen en terreinen „Met luchtfoto's kun je ook veel beschikbare ruimte herkennen. Maar ik pleit wel voor matiging, niet alles hoeft volgebouwd te worden. Open plekken in een stad of dorp zijn ook belangrijk. Al is het maar als trapveldje voor de kinderen." Het zijn meestal projectontwik kelaars die dergelijke projecten aanpakken ..Het is ons dagelijks werk. Wij voelen alles in onze eigen portemonnee als er iets misgaat. En het is ook leuk werk. Door passen en meten en met de beperkingen van zo'n door de geschiedenis gevormde kavel proberen te komen tot een adequaat en mooi plan, dat ligt mij wel." Faasse wil af van het stereotie pe beeld van een»projectontwik- kelaar die alleen op eigen gewin uit is. „Ik wil niet altijd alles bouwen. Zoals de woon- en kan toortoren van 25 verdiepingen die bij het station in Goes moet komen. Dat is een historische fout waarmee Goes voor eeuwig zijn provinciale onschuld ver liest. Daar wil ik nooit mijn naam aan verbinden." Inge Heuff voorgevels Stciltjcsstraat voorgevel» Steiltjautnat Hnker rf|o«vel 5temje»«tr»et m woonberoepen Wekelijks een beroep phet gebied van wonen centraal. De meest ttnlopende personen L k°men aan bod: van *>r en architect tot ambtenaar fondscommissie of "fowasser. Vandaag glashersteller foto Willem Mieras Naam: Richard van Wijk Woonplaats: Goes Beroep: glashersteller Belangrijkste gereedschap: telefoon Pleisters heeft glashersteller Richard van Wijk (33) nimmer bij de hand. Hoewel hij dagelijks met glas werkt heeft hij geen enkel sneetje in zijn handen. „Gewoon een kwestie van zorgvuldig heid", zegt hij eenvoudig. In het begin was dat wel anders, lacht hij. Een kwartier nadat hij start te als glashersteller was hij al onderweg naar het ziekenhuis met een grote jaap in z'n hand. De medewerker van Service Glasherstel Zeeland in Goes komt in actie zodra ergens tussen Bergen op Zoom en Zoutelande een ruit kapot is. Het maakt niet uit of dat om twee uur 's middags is of twee uur 's nachts. Hij is binnen anderhalf uur ter plekke. Zes kwartier tot twee uur later is hij in de regel weer weg en is de schade hersteld. Indien ge wenst heeft hij dan ook de kozijnen bijgeverfd, zo dat er niets meer is te zien van de schade Hij heeft niet alle glassoorten op z'n auto liggen. Wel de meest gangbare, zodat het merendeel van de schade is te herstellen. Moet er echter glas be steld worden, bijvoorbeeld dubbelglas, dan plaatst hij eerst een noodplaat. waarna hij binnen twee weken terug is met het juiste glas Volgens hem zijn er werkelijk honderden soorten glas Van het zeer kwetsbare glas dat gebruikt wordt voor fotolijstjes tot gehard glas dat 'niet ka pot is te krijgen'. „Daar kan je rustig op lopen en springen." Het is eerst enorm verhit waarna het in korte tijd heel sterk wordt afgekoeld. „Heeft heel veel spanning." Van Wijk begon zijn arbeidzaam leven als schil der. Hij is inmiddels al veertien jaar, naar volle te vredenheid. glashersteller. De afwisseling in zijn werk vindt hij mooi. Elke dag is anders, elke dag verrassend. De ene keer wordt hij, na een ram kraak, opgeroepen om nieuwe ruiten te zetten in de gevel van een kledingzaak. De andere keer moet hij het glas herstellen in de voordeur van een woning omdat de deur iets te hard is dichtge trokken. Met een kleine glimlach vertelt hij over die keer dat er. na een echtelijke ruzie, welgeteld elf ruiten hersteld moesten worden. In vergelijking met z'n collega's in de Randstad heeft Van Wijk het betrekkelijk rustig. Op jaarba sis rukken de medewerkers van het Goese bedrijf zo'n tweehonderd keer buiten kantooruren uit Vooral in het weekeinde, aldus Van Wijk. Hij durft ook zijn auto onbeheerd achter te laten Zijn collega's in de Randstad moeten dat volgens hem niet doen omdat bij terugkeer er altijd wel wat is gestolen. Van Wijk merkt bijna dagelijks dat het vertrou wen in de medemens in Zeeland nog steeds heel groot is. Enkele dagen geleden kwam hij bijvoor beeld bij een klant en vond een briefje met de sleu tel van het bewuste huis op de voordeur geplakt met de mededeling dat de bewoners aan het werk waren en dat Van Wijk z'n gang kon gaan. Dat vond hij toch iets te gortig. Hij heeft de sleutel door de brievenbus gegooid en is naar een volgen de klant gereden. Hij maakt ook geregeld mee dat de bewoners gaan slapen zodra hij arriveert. „Daar kijk ik echt niet meer van op." Hun aanwe zigheid is ook niet nodig, omdat hij altijd alles bij zich heeft wat nodig is. „En we ruimen ook altijd zelf de boel op." Gevraagd naar de meest voorko mende klussen antwoordt hij dat hij toch vooral in actie komt voor het herstel van het glas in de voordeur en de draairamen. Emile t alon foto's Dirk-Jan Gjellema De bouwwerkzaamheden in de Zierikzeese Korte Nobelstraat zijn in volle gang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29