Preventie is enorm belangrijk Hoge nood in de grote stad PZC 23 Rudolf Dekker, coördinator Halt-bureau zaterdag 20 maart 2004 foto Mechteld Jansen Naam: Rudolf Dekker Woonplaats: Terneuzen Geboren: 1953, Kleef Opleiding: lagere school in Kleef, Willibrordusschool, Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen, Lerarenopleiding Utrecht Werk: enkele jaren docent in Schoondijke en Terneuzen. daarna (vanaf '84) coördinator Haltbureau Terneuzen, nu Halt-Zeeuws-Vlaanderen. Hij beweegt zich wat schuchter voort. Wat in een gedoken, het hoofd vaak een beetje scheef. Maar zijn ogen staan steevast op scherp. Mister Halt wordt hij ge noemd, in kleine kring. Onder schat hem niet. Want in de strijd tegen het vandalisme is hij onverzettelijk. Rudolf Dek ker is de schrik van de jeugdige vandaal. Hij spreekt hen vaak toe op sarcastische toon, deelt straffen uit met een glimlach. Maar diep van binnen knaagt het. „De maatschappij ver hardt", verzucht hij. ,,En het vandalisme houdt daarmee ge lijke tred." Hij bindt sinds twintig jaar de strijd aan met vandalen en ver vulde lang een voortrekkersrol, ook landelijk. ,,Ik moet eerlijk zeggen dat de gemeente Terneuzen mij alle ruim te heeft geboden om een goed an- ti-vandalismebeleid op poten te zet ten. Ze laten me vrij omdat ze zelf ook zien dat het resultaat oplevert." Neem nu de actie Hou heel die bus! Dekker zette samen met Ad Petiet van vervoersmaatschappij Connexxion een omvangrijk project op dat het van dalisme in de bussen op lijndiensten drastisch moest verminderen. Samen reisden ze met een speciaal daartoe in gerichte bus stad en land af. Resul taat: de jaarlijkse schade is gehal veerd. Werd de vervoerder in het verle den in Zeeland jaarlijks geconfron teerd met een kostenpost van om en nabij de 50.000 euro, inmiddels is dat gehalveerd. En in Zeeuws-Vlaanderen - het officiële werkgebied van Dekker - is het vandalisme op de bus zelfs nog verder teruggedrongen. „Vooral op die lange buslijnen slaat op een bepaald moment de verveling toe. En dan is het natuurlijk erg stoer om de zitting in zo'n bus te slopen. Hoe je dat aanpakt... het is allemaal psychologie. De achtergronden van de reclamewereld fascineren me. En die passen we zoveel mogelijk toe in de strijd tegen het vandalisme. Waarom is bijvoorbeeld de ene spijkerbroek vet cool en de andere absoluut niet? Dat soort dingen. Je kunt zo'n jongen of meisje honderd keer uitleggen dat ze die vernielingen niet moeten ple gen, maar met een pakkende tekst of een goeie cd-rom bereik je veel meer. Repressie9 De ervaring leert dat dat alleen maar leidt tot meer ergernis en dus tot verdere onverschilligheid én nieuwe vormen van vandalisme. Pre ventie werkt nog altijd veel beter. Maar daarbij moet je wel de maat schappelijke ontwikkelingen heel goed in het oog houden; je moet weten wat in is en wat uit. Neem nu de mu ziek op onze cd-rom. Die bleek al heel snel weer achterhaald. De beat was fout. En dus hebben we er snel een nieuw muziekje onder gezet, van een stroming die mij vreemd is, maar die het helemaal is, kennelijk. Tja, anders pakken ze de boodschap niet op. We werken ook nog wel met flyers, maar in dit computertijdperk scoor je toch vooral met zo'n cd. En ook het strip verhaal pakken ze nog wel op." Schouderklop De aanpak in Zeeuws-Vlaanderen spreekt ook landelijk aan. Een week of wat geleden beleefden Dekker een finest hour (niet zijn eerste overigens) toen Connexxion hem meedeelde dat zijn project landelijk wordt overgeno men. Met dank aan reclameman en vriend Ronald Bos en huisdrukker Koos Hordijk van de gemeente. „De vroegere wethouder Coby Doppegie- ter hield me altijd voor: 'Rudolf, waar om zouden we een duur bureau inhu ren; dat kunnen we zelf toch ook?!En ze had gelijk. Het levert me geen cent extra op, alleen waardering en voldoe ning. Ik zeg het wel eens tegen colle ga's: 'Was ik een reclamebureau ge weest dan had ik straks stil kunnen gaan leven.' Maar ik ben dus een een voudige ambtenaar, die al blij is met zo'n schouderklop en dat beschouw als een welkome erkenning van het schone werk dat ik verricht." En weer is daar dat ietwat spottende, relative rende lachje. Hij ziet ze bijna dagelijks voorbij ko men aan zijn bureau op het stadhuis in Terneuzen. Timide jongens en meis jes, die ten stadhuize ontboden zijn om te praten over hun Halt-straf. In de meeste gevallen vergezeld van hun ouders. Dekker behandelt gemiddeld zo'n 150, 160 zaken per jaar. Een tien tal daarvan mag worden beschouwd als recidivist; dat komt overeen met het landelijk gemiddelde. „Ik heb goed over de aanpak nage dacht", verzekert hij, een grinnikje moeizaam onderdrukkend. ,,Ik spreek dan af om vier uur en vraag nadrukke lijk of de ouders willen meekomen. Pa en ma vinden dat meestal niet zo leuk. Vier uur.dan moet pa eerder terug komen van z'n werk en zit ma met haar gedachten eigenlijk al bij het avondmaal. Ongemakkelijk dus. En dan ook nog eens naar dat imposante stadhuis. Ik leg zo'n jongen of meisje dan uit wat de gevolgen zijn van het gepleegde 'delict', dat de schade moet worden terugbetaald én dat het de be doeling is dat hun vakantie wordt be steed aan de taakstraf bij TPG-post, bij Albert Heijp of noem maar op. En ik waarschuw heel duidelijk en na drukkelijk: als ze dat nog eens doen, zijn de rapen gaar. Ik heb wel meege maakt dat zo'n jongen een tweede keer voor m'n bureau staat en dan met grote, verbaasde ogen zegt: 'Ja maar meneer, u had gezegd dat ik niet meer mocht stelen en ik héb niet meer gestolen.' Dan had-ie iets vernield of zo. Tja en ik had hem natuurlijk niet verteld dat dat óók niet mocht..." Het moet de opstandige jeugd overi gens een troost zijn te weten dat Mis ter Halt in zijn vrije tijd met.autoo tjes speelt. Nou ja. hij is gek van vrachtwagens, draglines, bulldozers en andere machines in de wegenbouw. „Dat fascineerde me al van jongs af aan. Die parkeergarage onder de Oost- kolk, hier voor de deur van het stad huis... magnifiek. Alis je de voorberei dingen ziet, vraag je je af hoe ze zoiets in godsnaam voor elkaar krijgen, maar uiteindelijk ligt er dan toch zo'n garage onder dat water. Het bouwter rein van de Westerscheldetunnel lag, toen ik nog thuis in Hoek woonde, bij wijze van spreken in mijn achtertuin. Indrukwekkend. Kranen, beton mixers, asfaltmachines, diepladers, strooiwagens, knikdumpers en zelfs schaftketen... hij heeft ze allemaal. Op schaal natuurlijk en liefst bemod- derd en besmeurd, om de werkelijk heid zoveel mogelijk te benaderen. De Vereniging van Weg- en Waterbou wers maakt er, voor tentoonstellin gen, graag gebruik van. De baan bij de gemeente kwam toeval lig op zijn pad. Door familieomstan digheden uit Zeeuwse ouders opge groeid in Kleef, keerde hij halverwege de jaren zestig terug naar de geboorte grond van zijn vader. Jo Dekker van 'den Oek'Hoek dus. Na de Willibror dusschool en het Zeldenrust-Steelant college volgde hij de lerarenopleiding in Utrecht en stond vervolgens voor de klas in Schoondijke en op de LOM-school in Terneuzen. Het was allemaal tijdelijk, dus stapte hij voor een goed gesprek naar het Arbeidsbu reau in Terneuzen, waar 'meneer Ver- brugge' hem wees op vacature bij de gemeente Terneuzen. In '84 stapte hij er binnen en kwam terecht bij ambte naar Piet van Driel. Samen zetten ze het projectbureau Bestrijding Vanda lisme op. Met een grijns: „Ik dacht dat het feest niet langer dan een half jaar tje zou duren, maar ik kreeg helemaal de vrije teugel, mocht het allemaal zelf doen én - niet onbelangrijk - boekte succes. Aanvankelijk zat ik achter een gewoon tafeltje; toen ik een echt stalen bureau kreeg toebe deeld, was ik definitief geïnstalleerd." Zijn opdracht vanaf dat moment: de jeugd overtuigen van wat het goede en het kwaad. Rudolfs aanpak bleek baanbrekend; heel Nederland keek over zijn schouder mee. „We hebben laatst zo'n onderwijsdag gehouden Toonden we zo'n groep jon geren het hele traject waarin je te recht komt als je over de schreef bent gegaan. Eerst de politie, dan de rechts zaak, vervolgens een bezoekje aan de gevangenis in Middelburg en ter afron ding een goed groepsgesprek. De reac ties waren enorm. Ze wisten niet wat ze hoorden en zagen. Dat schrikef- fect! Tegen alle regels in beweer ik daarom nog steeds dat preventie enorm belangrijk is, mits je het goed aanpakt. Daarom ben ik ook zo blij met de korte lijnen in Eeeland. Justi tie, politie, reclassering, Halt, de Kin derbescherming. we zitten op gezet te tijden met elkaar om de tafel en be spreken strategieën. Het positieve den ken overheerst dan. Natuurlijk kun je zaken afdoen met een simpel 'berg ze maar op'. Maar zoiets doe je, vind ik, pas als je wanhopig bent." Zijn intensieve contact met jeugdige schuinsmarcheerders heeft hem ook maatschappelijk geduid „Als je zo veel ellende aan je voorbij ziet trek ken, de achtergronden van die jon gens en meisjes kent, dan ga je op zoek naar rechtvaardigheid." Die vond hij in de rooms-katholieke kerk, vooral bij bisschop Muskens en ook bij Jan Marijnissen van de Socia listische Partij. In Zeeuws-Vlaande ren is sinds kort een afdeling van de SP actief. Met Dekker - want ambte naar - discreet op de achtergrond. Wout Bareman Het overkomt iedereen wel eens. Ben je net lekker aan het shoppen en dan in- 5t5: h°ge nood. Het enige wat je wilt is een i"n Sne^' Maar waar vind je die? -«gids Kleine Kamers in Grote Steden ^ngt de Stichting Bekkenbodem Patiën- openbare toiletgelegenheden in tien steden in kaart. Speciaal voor de -^eén miljoen Nederlanders, die vanwe- r® overactieve blaas vaak noodgedwon- p-moeten afzien van een dagje-uit ^"hoor. winkelen in Amsterdam Maar fcdat je plotseling nodig moet. Waar vind rijt een wc. waar je zonder te vragen te- *ntkunt? Het antwoord is kort: bij V&D. bijenkorf, de twee openbare Sanisettes -«zeven McDonaldsvestigingen. ^toiletgelegenheden in totaal, meer heeft •^hoofdstad de bezoeker met hoge nood te bieden. Maar als je denkt dat dat al ^overhoudt, dan zou je voor de aardig- ^oens in Groningen of Arnhem moeten ^Kijken. Daar zijn het er welgeteld En Den Haag, toch ook bepaald geen dorp, heeft er slechts vijf in de aanbieding. Natuurlijk, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht., elke stad in ons land telt veel meer toiletgelegenheden dan het hand jevol dat in de gids Kleine Kamers in Grote Steden van de Stichting Bekkenbodem Pa tiënten vermeld staat Maar dat zijn geen toiletten waar je zonder te vragen of zonder een consumptie te gebruiken naar toe kunt gaan. En dat is nu juist waar veel Nederlan ders zo dringend om verlegen zitten Ons land telt naar schatting namelijk meer dan een miljoen mensen die last hebben van een overactieve blaas. Dat betekent, zo laat vice-voorzitter Caroline de Jongh van de Stichting Bekkenbodem Patiënten we ten. dat zij vaker dan het gemiddelde aan tal van acht keer per dag naar het toilet moeten. Bovendien worden zij nogal eens overvallen door een plotselinge, sterke aan drang en is lang ophouden voor hen niet mo- gelijk. Voeg bij dit aantal van een miljoen nog eens de vele duizenden mensen die kampen met urine-incontinentie, een kwaal die ove rigens nogal eens wordt veroorzaakt door een overactieve blaas, en je hebt al gauw een flink percentage van de Nederlandse be volking voor wie een vrij toegankelijk toilet in de omgeving van groot belang is. Zo groot zelfs, dat het ontbreken ervan hen ern stig in hun bewegingsvrijheid belemmert. Om met name deze categorie van dienst te zijn, besloot de Stichting Bekkenbodem Pa tiënten onlangs om een gids samen te stel len van adressen in de tien grote steden, waar men niet hoeft te vragen of men even naar het toilet mag. „Wij vinden namelijk dat er voor zo'n grote groep voldoende voor zieningen moeten zijn in de stad", meent Caroline de Jongh. Maar daar bleken veel ondernemers toch anders over te denken. „Slechts enkele landelijke ketens gaven ons toestemming om hun adressen als toeganke lijk toilet op te nemen." Alleen Vroom en Dreesmann. de Bijenkorf en McDonalds toonden zich bereid om mensen met hoge nood van dienst te zijn. Hoewel het aantal adressen dan ook niet overhoudt, is Kleine Kamers in grote Ste- De Stichting Bekkenbodem Patiënten wil meer openbare toiletten. den voor mensen met een overactieve blaas of incontinentieproblemen toch een handi ge gids wanneer zij een dagje naar een ande re stad willen. Op overzichtelijke kaartjes zijn namelijk duidelijk de plaatsen aangegeven waar de openbare toiletten zijn te vinden. Boven dien is het gidsje ook nog eens leuk om te lezen. Naast functionele informatie vindt men er namelijk tal van wetenswaardighe den in over de geschiedenis van en de we reldwijde gebruiken rond de sanitaire stop Tevens bevat het gidsje tips en verwijzin gen voor mensen met een overactieve blaas en incontinentieproblemen. Overigens beschouwt de Stichting Bekken bodem Patiënten de gids slechts als een eer ste begin. De komende tijd zullen er meer foto Ton Schutz/ANP acties volgen, die ertoe moeten leiden dat er de komende jaren meer openbare toiletgele genheden in de steden komen. Kitty van Gerven De gids is gratis op te vragen bij Pfizer bv. Kleine Kamers in Grote Steden, Antwoord nummer 808, 2900 WB Capelle a/d EJsmL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23