aterschap staakt bomenkap Afwachten onder een afdakje lotonde en parkeerterrein esthove in mei gereed 11 Tuin van Zeeland protesteert tegen kapvergunningen feestje?? Greenpeace voert actie tegen lossen van illegaal hout Eilanden zwicht voor maatschappelijke weerstand 0118-419367 A P.VJ WALCHEREN zaterdag 20 maart 2004 pRolfBosboom DES. Waterschap Zeeuwse Ei- den stopt voorlopig met het .pen van bomen. Het komt urnlee tegemoet aan de maat- iappelijke weerstand tegen kaalslag op een groot aantal ulsen in Midden- en rnrd-Zeeland. [1 waterschap kwam in 1998 Keen Groenstructuurplan, be- jdd om de wegbeplanting in typend te verbeteren. Voor ste aanleiding was het ho- percentage zieke iepen en bactenevuur aangetaste fccoomhagen. De uitvoering 5 het 'Deltaplan voor het Euwse landschap' zou onge- stwintig jaar gaan duren en stig miljoen euro kosten uitgebreide inspraakronde het Groenstructuurplan le- ite nauwelijks kritiek op. b het waterschap daadwer- ijkmet het rooien begon, ont- jcd er echter massaal verzet, Kname op Walcheren. Ook de Eeente Veere en later de pro- bekeerden zich tegen het be- cvan Zeeuwse Eilanden, maatschappelijke weerstand ïoor het waterschap aanlei- 2 geweest tot bezinning. Be- 89 is de koers te wijzigen. waterschap wil met het pestructuurplan juist investe- tui de toekomst én een groe ien gezondere beplanting", staat in een voorstel aan het meen bestuur. „Dit streven b: helaas in de schaduw van kritiek die op het beleid rat geuit." fier ten halve gekeerd dan shele gedwaald", zegt dage- e bestuurder A. van de Hoef. :constateert dat het ongenoe- s over het groenbeleid het sgo van het waterschap aan- 5.met als gevolg bijvoorbeeld jjj sdooien om de organisatie op - heffen of in elk geval het weg heer bij andere overheden on- rte brengen. De uitvoering van het Groen structuurplan voor de eerste vijf jaar (1999-2004) is vastgelegd in een Groenbeheerplan. De perio de van vijf jaar blijkt echter te kort te zijn Na het rooien moet de grond een tot twee jaar braak- liggen. Daarna is er drie jaar lang intensief onderhoud van de nieuwe beplanting nodig. Daardoor loopt de uitvoering van het eerste Groenbeheerplan door tot 2007/2008. Dan worden ook pas de resultaten van de in vesteringen duidelijk en heeft het waterschap meer zicht op de kosten van beheer en onder houd. Het is nu de bedoeling tot 2007/2008 in principe geen bo men meer te kappen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor zie ke exemplaren en bomen die voor onveilige situaties zorgen vanwege bijvoorbeeld dode tak ken. Het aanplanten van nieuwe bomen gaat wel door Dat ge beurt zo veel mogelijk volgens het programma, inclusief de nieuwe meidoorns. Heroverweging De komende tijd wil Zeeuwse Ei landen het totale groenbeleid 'heroverwegen'. „Dat doen we in overleg met alle relevante maatschappelijke partners, zo als de milieuclubs, gemeenten en provincie", zegt Van de Hoef Dat het waterschap tot inkeer is gekomen, biedt ook duidelijk fi nanciële voordelen. Doordat het Groenstructuurplan in een lager tempo wordt uitgevoerd, liggen de kosten per jaar in elk geval aanzienlijk lager. De bezinning op het totale plan kan tot verde re besparingen leiden. De ko mende tijd worden de financiële gevolgen verder in beeld ge bracht. Het groenbeleid van het waterschap wordt woensdag 24 maart, om 19.00 uur in het hoofdkantoor in Goes, bespro ken in de commissie waterkerin gen en wegen. Het eindoordeel is dinsdag 6 april aan de algeme ne vergadering. Die komt om 19.30 uur bijeen in De Wellevae- te in Sint-Annaland. mmtm lutomobilist Politieagenten op mountainbikes houden de jongeren op de Grote Markt in Goes nauwlettend in de gaten. foto Willem Mieras 1 ijdt door na botsing Het blijft rustig op de Grote Markt in Goes 0ELBURG - Een 23-jarige uit Vlissingen is gistermor- rond zes uur gewond ge il loen hij werd aangereden IfcWaldammeweg in Middel- f automobilist die hem aan- i is doorgereden De fietser ran achteren geraakt door §lijep gekneusde ribben en ronden op door Freek Janssen en Rob Paardekam GOES - Waarschijnlijk ligt het aan het slechte weer, maar echt onrustig wordt het vrijdagmid dag niet op de Grote Markt in Goes. De belangstelling is enorm, maar vechtpartijen blij ven op de Grote Markt wederom uit. Café Nationaal, 14.45 uur: De kroeg staat al behoorlijk vol en de harde muziek pompt door de luidsprekers. Kees (20) uit Arne- muiden staat met zijn vrienden een biertje te drinken, om het 'tod markeert de plek waar het nieuwe parkeerterrein bij kasteel Westhove moet komen foto Ruben Oreel ^Üfiaro van den Broek JKAPELLE - De aanleg '*n rotonde en een nieuw '""terrein bij kasteel West- Oostkapelle is gisteren begonnen. Eind mei ""iet werk afgerond zijn. *»terschap Zeeuwse Eilan- ^bosbeheer, de ge- Veere en de provincie ga- I .f^HH'ddag het startsein, ^nig aanwezigen trotseer- en wind om te zien bouwbord op de plaats toekomstige parkeerter- °nthuld werd. Zo snel als de werkzaamheden klaar moeten zijn, zo lang duur de het voortraject. De plannen voor een herinrichting van de Domburgseweg ter hoogte van kasteel Westhove en het Zeeuws Biologisch Museum ontstonden negen jaar geleden. Aanleiding is het grote parkeerprobleem in het kwetsbare natuurgebied. Met mooi weer staan zowel het parkeerterrein bij het museum, als de oprijlaan en de berm van de Domburgseweg vol met au to's. Dat levert onveilige situa ties op. Een nieuw parkeerter rein met een overzichtelijke toe gang via een rotonde, moet daar een einde aan maken. „We dach ten destijds dat dit een makkelij ke klus zou worden", zei gedepu teerde T. Poppelaars gisteren. „Dat bleek anders uit te vallen. Eerst moest het verzorgingshuis Ter Mantelinge verplaatst wor den en daarna werd Park Zonne- hove gebouwd. Toen eindelijk de procedure voor de herinrich ting werd opgestart, kwam er flink wat bezwaar van buurtbe woners Wethouder M. te Rol ler sprak tegen de bezwaarma kers die ook aanwezig waren, de hoop uit dat ze later toch een beetje blij kunnen zijn met de veranderingen. einde van de werkweek te vie ren. „Ik werk in de visserij. Wij komen hier elke week met maxi maal een man of 25, gewoon hardwerkende jongens, een pot je bier drinken. Het beeld dat het de Amemuidenaren zijn die herrie komen schoppen in Goes, is echt complete onzin. Hier in Nationaal zijn inderdaad veel jongeren uit ons dorp, maar ook genoeg mensen uit Yerseke en Goes. Ach, we hebben nou een maal een slechte naam. Het is al tijd al Arnemuiden tegen de rest geweest De rivaliteit tussen de jongeren heeft volgens Kees wel degelijk een racistische achtergrond: „Maar hier in de kroeg komen nooit buitenlanders. Als er pro blemen zijn in Goes, zijn zij er altijd bij betrokken, weet je En ze moeten ook altijd ons heb ben. Dan roepen ze 'visstick' naar je, of zo. Een ruzie begint meestal één op één en vervol gens stormt de rest erop af om te kijken wat er gebeurt. Twee weken geleden ook, toen de hele Markt ineens volstond. Maar ik ben lekker aan de bar blijven zit ten, hoor." Een 18-jarige jongen uit Kapel- Ie ziet het somber in: „Het pro bleem is niet zomaar opgelost. Het loopt zeker een keer uit de hand. Hoe? Op de ergste manier die je je kunt voorstellen." Café Matisse, 15.15 uur: Bij de ingang staat eigenaar Piet Spaans een biertje te drinken met D66-raadslid Rob de Kos ter: „Een beetje proeven wat hier nou daadwerkelijk gebeurt. Ik ben alle kroegen langsge- weest en ik moet zeggen: het valt allemaal reuze mee. De jeugd is gewoon gezellig met el kaar op stap.*' Het is druk en Spaans haalt zijn hart op: „Ik was bang dat het niks zou worden vandaag, na al die negatieve publiciteit van de week. Er is een beeld ontstaan van de ene kroeg tegen de ande re, Matisse tegen Nationaal. En dat is pertinent niet waar. Elk café heeft zijn eigen klanten, we kunnen heel goed met elkaar overweg. De kroeg wordt in een kwaad daglicht gezet Spaans is wel te spreken over het optreden van de politie: „Die doen heel goed hun best. De samenwerking verloopt echt prima." Het lijkt er niet op dat de jonge ren in Matisse uit zijn op een vechtpartij. De meesten zijn niet ouder dan 16, meisjes zijn in de meerderheid. Maarten (20), student aan Hogeschool Zeeland, komt elke vrijdagmid dag op de Markt: „Het is door de media ontzettend overdreven wat hier gebeurt. Het gaat om een klein groepje buiten op de Markt dat heibel trapt, de rest zoekt gewoon sensatie. De echte ruziezoekers, dat zijn er maar een stuk of twintig en die mogen ook geen kroeg meer in." Emiel (24), een vriend van Maar ten, merkt wel dat het de laatste weken iets rumoeriger is in de kroeg. Een oplossing voor het probleem? Hij haalt zijn schou ders op. „Misschien moeten ze pasjes invoeren, waarmee je de kroeg binnen mag." Hij baalt ei genlijk wel van de situatie: „Zo als twee weken geleden, toen stormde iedereen plotseling naar buiten en was het een ner veus gedoe. Paniek in de tent. Weet je. ze zitten elkaar gewoon op te jennen. De ene groep heeft een hekel aan boeren, de andere groep heeft een hekel aan bui tenlanders." Grote Markt, 16.00 uur: Het waait en het regent en het is koud. Voor een paar kroegen staan groepjes jongeren te kij ken, af te wachten. Uitgedaagd (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT RESTAURANT den jf Tfelefoon: 0118-591900 www.restaurantvrouwienpolder.nl Alleen maandag gesloten (m u.v. juli-augustus) wordt er niet. Twee politieagen ten op een mountainbike drij ven groepjes van meer dan drie personen op het plein uiteen, net zoals vorige week vrijdag. Ze mogen nog wel op de terras jes voor de cafés staan: dat is pri- véterrein. „Je krijgt een boete van 190 euro als je samen schoolt", legt een jongen voor ca fé Nationaal uit. Behalve de twee agenten op de fiets staan er ook in burger te kijken Tussen de kerken staan drie politiebusjes, af en toe rijdt er eentje over de Markt De poli tie blinkt uit in onopvallend heid. Aan alle kanten van het plein staan mensen onder afdakjes en luifels toe te kijken: de pers, po litie, jongeren, politici en ge woon nieuwsgierigen. Af en toe loopt een groepje jongeren van de ene kroeg naar de andere. Geen ruzie. Steeds meer mensen besluiten om hun heil binnen te zoeken, in de kroeg. Onder het afdakje bij Heart break Café, 16.30 uur: Een groepje van drie staat rondom een brommer, de eigenaar van het voertuig laat even horen wat voor een herrie hij daarmee kan maken. Voor Heartbreak staan een paar 'die-hards' te wachten. „Als er iets gebeurt, dan doe ik mee", zegt een jongen. „Maar ik lok het zelf niet uit, hoor." Dan komt de eigenaar van het café naar buiten lopen. „Willen jullie met voor de ingang gaan staan, alsjeblieft. Zo lijkt het alsof het binnen vol is, maar er kunnen er nog best honderd bij." Grote Markt. 16.45 uur: Burge meester Dick van der Zaag komt het stadhuis uitlopen. Hij heeft de situatie vanuit de burge meesterkamer bezien: „Het gaat prima, zo. Ik ben blij met het slechte weer! Aan de warme koffie bij Hotel Bolsoj, 17.00 uur: Buiten blijft het rustig. De politie hoeft am per meer groepen uit elkaar te halen. Raadslid Adri van Oosten van GroenLinks komt op zijn fiets voorbij om poolshoogte te nemen. Grote Markt, 17.30 uur: De mid dag is op zijn einde. Op de Gro te Markt in Goes is het nog steeds koud, nat en rustig. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stichting Tuin van Zeeland tekent be zwaar aan tegen de kapvergun- ning voor een grote iep aan de Nieuwendijk in Vlissingen en tien iepen aan de Burgemeester van Woelderenlaan. De gemeen te wil de bomen rooien omdat ze een sta-in-de-weg vormen voor de herinrichting van de openba re ruimte. De oude, monumentale iep staat aan het begin van de Nieuwen dijk. Tot enkele jaren geleden stond er een rij iepen aan de ka de van de jachthaven, maar de een na de ander werd gerooid. Volgens de Tuin van Zeeland is inmiddels bewezen dat er iepen zijn, die de ziekte kunnen overle ven. „Waarom zou deze iep daar ook niet toebehoren?", reageert P Fraanje van de Tuin van Zee land. A Riemens van de gemeente Vlissingen merkt op dat de bo men aan de Nieuwendijk alle maal de iepziekte hadden. „De ze soort is niet alleen gevoelig voor de fatale ziekte, maar kan zich ook nog eens slecht aanpas sen aan nieuwe omstandighe den", zegt hij. De gemeente heeft gekeken of de boom ingepast kon worden in het nieuwe inrichtingsplan. „Maar de boom wordt ziek De vraag is alleen wanneer die boom ziek wordt Het is verspil de moeite om een herinrichtings plan rond deze boom op te stel len." De tien bomen aan de Burge meester van Woelderenlaan moe ten worden gerooid omdat de T-splitsing aan het eind van de Sloeweg vervangen wordt door een rotonde. De rotonde vraagt meer ruimte dan de T-splitsing. Door de rotonde moet de ver keerssituatie overzichtelijker worden. J. Risseeuw van de ge meente verklaart dat er in de af gelopen jaren op die plaats rede lijk veel ongelukken tussen au to's en fietsers zijn voorgeval len. „We maken een rotonde met drie poten en er komt een apart fietspad. Het wordt er voor alle weggebruikers veiliger op." De Tuin van Zeeland stelt zich op het standpunt dat de bomen pas gerooid moeten worden op het moment dat ze ziek zijn. „We gaan ook allemaal eens dood", kaart Fraanje aan. „Het getuigt van een gebrek aan fan tasie als een gemeente besluit om bomen te kappen voor de in richting van openbare ruimte." De stichting wijst naar andere gemeenten, waar een sympathie ker beheer van bomen wordt ge voerd. „In Veere bijvoorbeeld wordt, zonder te kappen, met succes de iepziekte bestreden" (Advertentie) www.rederii-diikhulzen.nl (Advertentie) Zaterdag 20 maart van 10-17 uur GROTE DEMONSTRATIE VAN DE NIEUWSTE JOHN DEERE TUIN EN PARKMACHINES VAN WEELE B.V., Stadseweg 14, Wolphaartsdijk 0113-581751 door Rene van Stee ANTWERPEN - Twee actievoer ders van Greenpeace zijn er gis termiddag vlak voor Antwerpen in geslaagd aan boord te komen van het schip Grevano, geladen met Indonesisch hout dat vol gens Greenpeace illegaal is ge kapt. De actievoerders maakten zich vast aan de mast. Aan het begin van de avond verlieten ze het vaartuig, Een loskraan op het terrein van Riga Natie op de rechteroever van de haven van Antwerpen werd bezet door twaalf activis ten. Daardoor was het onmoge lijk de loswerkzaamheden te starten. De actievoerders maak ten zich los van de kranen nadat duidelijk was geworden dat het schip gisteren niet meer gelost zou worden. De milieuorganisatie wil voorko men dat het Nederlandse en Bel gische deel van de lading in de haven van Antwerpen van boord gaat. Ook is de Belgische overheid verzocht een onder zoek in te stellen naar de legali teit van de lading en eventueel een inbeslagname. Onderzoek „De kans is groot dat onze minis ter van Financiën Didier Reyn- ders, onder wiens verantwoorde lijkheid ook de douane valt, een onderzoek naar de herkomst van het hout laat instellen. Die toezegging heeft hij min of meer gedaan Daarom denken wij dat de Grevano nog wel enige tijd zal blijven liggen", aldus Trio. Greenpeace volgt de Grevano al vijf dagen met de eigen boot Es- i peranza. Donderdag probeerden activisten met rubberbootjes te 'verhinderen dat het schip de ha ven Tilbury, in de monding van de Theems ten oosten van Lon den, binnen zou varen. Daarbij zijn zeven activisten gearres teerd. Hogedrukspuiten Ter hoogte van Vlissingen mis lukte gistermiddag een poging van actievoerders - van wie en kelen vanuit Breskens aan boord van de Esperanza gingen- om aan boord van de Grevano te komen. Bemanningsleden ge bruikten hogedrukspuiten om de activisten op afstand te hou den. Hierbij viel een Nederlander in het water. Die kon snel weer aan boord van een rubberboot worden gehaald. De actie vond plaats met sterke wind en hoge golven. De politie was met een boot ter plaatse, maar greep niet in. Greenpeace heeft in november vorig jaar ook in Vlissin- gen-Oost actie gevoerd tegen de handel in illegaal gekapt hout. Daartoe wierpen ze een blokka de op bij houtverwerkingsbe drijf DLH. Acht actievoerders werden toen aangehouden. zeeuwse almanak Beroepskeuze Ze heeft, al lang geleden, haar beroepskeuze gemaakt Chauffeur wil ze worden. Niet in een taxi of zo, maar op een vrachtwagen, zo'n zoveel-ton- ner. Ze heeft echter één beper king: de rijvaardigheid. Ette lijke tientallen rijlessen heeft ze inmiddels gevolgd, talloze malen zakte ze voor het exa men. Van de week mocht ze weer. Het moet gezegd: het ging bui tengewoon goed. Tot ze op een rotonde kwam. Soepeitjes draaide ze het verkeersplein op en: nam vervolgens één af slag je te ver, waardoor ze plots spookrijder werd en met flinke vaart op het tegemoet komende verkeer inreed. De examinator trok van schrik lijkbleek weg, trapte in paniek op de rem en stamelde dunnetjes: 'Wat flik je me nu, dit heb ik nog nooit meege maakt.' Hij overweegt een an der beroep te kiezen. Zij ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11