Felle kritiek op landschapsplan Kruithuisje raakt in verval 11 JMMfc 3 J' Roparunteam stelt doel hoger Marcus-passion in Nieuwe Kerk Joord-Bevelandse ractievoorzitter aast p wethouderspost men gebiedscommissie op de bres voor fruitgaardbedrijven riste motorrit 'wHirÊ Vergadering ouderenbond Popfestijn Kats zeeuwse almanak Bord SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 19 maart 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 jprWet Kleemans UGH-HAAMSTEDE - Fruit- Jdbcdrijven in de Schouwse «ihoek mogen niet in de knel tn door natuurontwikke- I)at werd gisteren betoogd Jens de vergadering van de edscommissie Schouwen- jjL Tijdens de vergadering lik scherpe kritiek op het sdschapsplan voor het Duin- omeebied en het Streekplan «and. lorde Schouwse Westhoek be- a verstrekkende plannen betrekking tot natuuront- ïkeling Camping De Prinsen- fve is al gesaneerd en ook het in aan de Hogezoom waar met zo lang geleden cam- Berkenhof was gevestigd, dt 'teruggegeven aan de na- het duinzoomgebied is een cschapsplan ontwikkeld en ■in wordt uitgegaan van de ^wallen, duinbeken, bos en jeatieve routes. het plan te kunnen realise- e zou de provincie liefst zien leen aantal fruitgaardbednj- vrordt gesaneerd danwel ver- Bis. zo staat in de ont- ip-herziening streekplan vita- slen kwaliteit dtkweekster J. van Tongeren •in bijzonder felle bewoordin- e weten dat zij absoluut niet is zich te laten verja- i'Van Tongeren kreeg steun gebiedscommissielid en re- atieondememer H. van Oost. zette de nodige vraagtekens ide manier aarop in de plan depositie van de fruitgaard- irijven wordt beschreven. nellend bedrijven mogen wel sien, maar alleen als dat ge- ardgaat met kwaliteitsverbe- ingen natuur- of landschaps- iw. Veel te knellende regels de visie van Van Oost. „Zo jft geen enkele fruitgaardbe- drijf levensvatbaar. Zo krijg je een uitsterfconstructie en dat is voor mij onaanvaardbaar." Commissielid ZLTO-voorzitter P. de Koeijer schaarde zich ach ter de woorden van Van Tonge ren Van Oost. „Mevrouw Van Tongeren was misschien niet zo diplomatiek in haar woordkeus, maar ze heeft wel gelijk." De te genwerping van tijdelijk voorzit ter van de gebiedscommissie M. Kramer dat geen enkele onder nemer wordt gedwongen te ver trekken was voor Van Oost en De Koeijer niet voldoende. De Koeijer: ,,Ik wil veel duidelij ker omschreven hebben wat kan en mag. Want je kunt natuurlijk wel zo strenge regels opstellen dat geen bedrijf daaraan kan voldoen. Dat kan niet de bedoe ling zijn." De Koeijer wil ook duidelijk heid over de status van het land schapsplan Duinzoom. Dat plan mag in de visie van De Koeijer niet meer zijn dan een kader. Is het ook niet volgens comissie- voorzitter Kramer Hij gaf aan dat het landschap splan zeker niet allesbepalend is. En bovendien nog heel ver weg. Het kan, stelde Kramer, nog wel 20 tot 30 jaar duren eer het tota- Voor de Schouwse Westhoek bestaan verstrekkende plannen voor natuurontwikkeling. Onder meer oude caravans die nog her en der staan moeten daarvoor wijken. foto Marijke Folkertsma ■■Hm orMelita Lantinq ERIKZEE - Fractievoorzitter if Oudshoorn van Noord-Be- tads Belang wil wethouder «den op Schouwen-Duive- ti. Oudshoorn heeft de sollici- hebrief inmiddels verstuurd. trilde laten zien dat er vol- fcde kennis en kundigheid i rondloopt. Bovendien lijkt ^3eeen geweldige uitdaging Schouwen-Duiveland", legt 10LEN - Motor Tourclub Tho- litart het motorseizoen tradi- fttrouw met een motorrit »rde provincie. ridag 28 maart start deze rit 1930 uur bij de carpoolplaats Tnolen, op de kruising van de Riwe Postweg en de Reimers- alseweg. t de Oesterdam gaat de rit toing Zuid-Beveland, a een tfiestop in Goes gaan de mo- ftjders via Walcheren, Schou- tt-Duiveland en de Philips- iweer terug naar Tholen. Oudshoom zijn sollicitatie uit. Oudshoorn staat bekend als warm voorstander van wethou ders van buiten de raad. Tijdens de laatste raadsverkie zingen had Oudshoorn met zijn partij de landelijke primeur om als eerste partij via advertenties naar een wethouder te zoeken. Uiteindelijk heeft Noord-Beve- lands Belang geen wethouder ge leverd, ondanks dat de partij als grootste uit de bus kwam na de verkiezingen. Hij viel buiten de boot tijdens de college-onder handelingen omdat hij 'niet wenste te regeren' met het CDA Oudshoorn acht zichzelf een pri ma kandidaat omdat hij 'breed inzetbaar is en een jarenlange er varing heeft in de politiek.' Hij zit sinds 1986 in de gemeen tepolitiek, eerst voor de raad van Wissenkerke en later voor de nieuwe gemeente Noord-Be veland. Oudshoom heeft in politieke kringen van Noord-Beveland een reputatie opgebouwd als een kleurrijk politicus die zegt wat hij denkt. Binnen zijn eigen partij was hij niet altijd onom streden. (advertentie) Dove Firming. Getest op echte rondingen. '7 ff» Heemkundige vereniging Stad en Lande ziet de aftakeling van het kruithuisje met leedwezen aan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het oude kruit huisje op het terrein van het ge meentehuis in Zierikzee ver kommert. Vandalen hebben het regelmatig gemunt op het bunkertje. De gemeente heeft de politie gevraagd om extra toezicht, maar heeft voorlopig zelf geen plannen om het op te knappen. De afgelopen weken is een aan tal keer brand gesticht bij de voormalige munitiekelder van de stad Zierikzee. Eerder werd al de originele stalen toegangs deur (met opschrift: 'Buskruit en patronen. Niet Rooken.') met kozijnen en al gesloopt. Het gevolg is dat de staat van het uit 1914 daterende bunker tje zienderogen achteruit vliegt. Voorzitter H. Erbrink van de heemkundige vereniging Stad en Lande ziet de aftakeling van het bijzondere bouwwerk met leedwezen aan. Temeer om dat de gemeente volgens hem eerdere afspraken om het kruit huisje op te knappen en in ori ginele staat te herstellen, niet nakomt. „Zo langzamerhand moet het de status krijgen die het verdient. Maar een nieuwe deur. om te beginnen, moet toch kunnen. Al is het alleen maar om verder verval tegen te gaan. Daar zullen we de ge meente binnenkort op aanspre ken". kondigt Erbrink een brief aan van Stad en Lande. De heemkundige vereniging handhaaft volgens de voorzit ter haar eerdere aanbod een 'mooi bord' met tekst en uitleg bij het kruithuisje te plaatsen, zodra de restauratie een feit is. De gemeente Schouwen-Duive land heeft echter geen plannen klaarliggen om de munitiekel der op te knappen, zegt beleids medewerkster bouwkunde S. van Rienderhoff Volgens haar is bij de nieuw bouw van het gemeentehuis ook weinig méér afgesproken dan dat het kruithuisje met werd gesloopt en zou worden ingebed in het terrein. Vlammen Ook de provisorisch getimmer de versperring van de deurope ning is wederom in vlammen opgegaan, zodat iedereen nu vrij toegang tot de kelder heeft. „Wanneer we het dicht maken, is het binnen de kort ste keren weer gesloopt. Zoals het er nu bijstaat, kan verder weinig kwaad meer worden aangericht. Misschien is dat voorlopig nog wel het beste. Zonder deur is er in ieder ge val meer sociale controle moge lijk op wat zich eventueel bin nen afspeelt." De gemeente heeft de politie, en de particuliere beveili gingsdienst die ook het gemeen tehuis bewaakt, gevraagd een extra oogje in het zeil te hou den. Het kruithuisje werd in 1914 gebouwd als veiliger vervan ging van de opslag van wapens en munitie in de Nobelpoort. De kelder bood destijds plaats aan honderdvijftig kilo bus kruit en veertigduizend patro nen. Het werd vier jaar gele den 'herontdekt' toen voor de nieuwbouw van het gemeente huis bosschages werden opge ruimd. De voormalige opslag heeft geen monumentale sta tus. le plan uitgevoerd wordt Een antwoord wat De Koeijer ook weer te vaag is. Hij drong aan op toevoegen van een schriftelij ke toelichting over de exacte sta tus van het landschapsplan en de rechten van de lokale bevol king met betrekking tot de ver dere uitwerking van het plan. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Twee van de drie trainingslopen ter voorberei ding op de Roparun zitten er op. Het streefbedrag is reeds be haald, maar het Schouwen-Dui- velandse team doet alles behal ve rustig afwachten. Zo worden nieuwe acties voorbereid en zijn enkele teamleden van plan mee te doen aan de Rotterdamse ma rathon. De teller staat nu op 15.000 eu ro. Daarnaast is nog eens 7000 euro toegezegd. Het gaat niet slecht, bevestigt captain Johan Walpot van de Schouwen-Duive- landse Roparunners. Zij vormen dit jaar de enige Zeeuwse ploeg. Het Walcherse team doet om het jaar mee aan dit evene ment-voor-het-goede-doel Voor de Schouwen-Duivelandse ploeg is dit het derde achtereen volgende jaar van deelname. De Roparunners, die stuk-voor-stuk bij de gemeente Schouwen-Duiveland werken, hoopten in 2004 20.000 euro bij elkaar te sprokkelen. Dat streef bedrag is inmiddels bereikt en wordt, zo hoopt Walpot, zelfs ruim overschreden. Het plan is de basisscholen in de regio te be naderen iets met de Roparun te doen. In de vorm van bijvoor beeld een sponsorloop of ansich tenkaartenactie. Die laatste in steek is bijvoorbeeld door de Zierikzeese basisschool Binnen de Veste opgepakt. Het onder werp leent zich ook prima voor een schoolproject, aldus Wal pot. Enerzijds besteed je aan dacht aan je medemens. Ander zijds is er ook dat sportieve ele ment, dat veel kinderen aan trekt. Het is ook niet zomaar iets. Tijdens de langste non-stop estafetteloop ter wereld lopen deelnemers de afstand tussen Rotterdam en Parijs. Ter voorbereiding op die top prestatie heeft de ploeg van Schouwen-Duiveland inmiddels twee trainingslopen gehouden. Half februari werd zeventig kilo meter afgelegd, deze week tegen de vijftig kilometer - in het don ker. Zaterdag 24 april volgt de laatste trainingsloop waarop we derom een afstand van zo'n ze ventig kilometer moet worden overbrugd „Iedereen is aardig getraind en redelijk blessure- vrij", meldt runner Willian Boot. Reden voor in ieder geval vier van de lopers om op 4 april eerst nog aan de Rotterdamse marathon mee te doen. De Roparun zelf gaat in het weekend van 29 en 30 mei van start. De opbrengst is bestemd voor mensen met kanker. Er wordt dit jaar onder meer in een bioscoop voor het Sophiakinder- ziekenhuis en het in ziekenhui zen spelende poppentheater Ka meleon geïnvesteerd. ZIERIKZEE - De ANBO Vijftig Plus afdeling Zierik zee houdt zaterdag 27 maart de jaarvergadering in gebouw De Harmonie. Op de agenda staan de be spreking van het jaarver slag, de financiële jaarstuk ken en de bestuursverkie zing. Na de pauze is er een optreden van het smartlap penkoor De Rodoni's. De middag wordt besloten met een gezamenlijke brood maaltijd. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. De wijkbus 60 plus maakt extra ritten om bezoekers van de vergade ring te vervoeren. Advertentie kleine gebruikte auto kopen www.autosturm.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Een gat in het dak'. Die (sub)titel heeft de eer ste echte volledige uitvoering van de Marcus-passion zaterdag 3 april in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee meegekregen. De Marcus-passion is een pas sie-oratorium op basis van het Marcus-evangelie. Bijzonder aspect van de eigentijdse verta ling van het lijdensverhaal door tekstschrijver ds. Michiel de Zeeuw en componist Mar van der Veer is dat de Nieuwe Bijbel Vertaling wordt gebruikt. De passie is het eerste grote werk dat is geschreven met de tekst van deze nieuwste oecume nische vertaling. De Marcus-passie staat in de tra dities van passies die in het ver leden zijn geschreven. Toch wijkt 'een gat in het dak' van de ze traditie af door het bijbelver haal eerder te laten beginnen dan gewoonlijk. Het eerste deel handelt over het verhaal van de verlamde man die met behulp van vier mede mensen wordt genezen. De be trokkenen breken het dak het van het huis waarin Jezus zich bevindt letterlijk open. Het tweede verhaal gaat over een man die in lugubere spelon ken woont en door demonen is bezeten. De andere verhalen handelen over een man die van zijn doofheid wordt bevrijd en de vrouw die met kostbare olie Jezus zalft. De passie eindigt met de verha len van het laatste avondmaal, de gevangenneming en het ster ven op Golgotha. Na elk bijbelrecitatief - gezon gen door koor en solisten - is er een sololied of een duet waarin de hoofdpersonen van het ver haal zelf aan het woord komen. De teksten zijn van de hand van Michiel de Zeeuw. Projectkoor De Marcus-passion wordt uitge voerd door een groot project koor dat is samengestejd uit le den van het Gereformeerd Kerk koor, aangevuld met gastzan- gers. Vocale solisten zijn Margreet Baakman, Ineke Schilperoord, Liesbeth Franken. Liesbeth Noordhof en Marcel van der Zande. Verder werken mee fluit- ste Astnd Boot, violiste Annette Jumelet, celliste Greet je Buy ten- dijk en klarinettiste Esther van der Schee. Componist Mar van der Veer verzorgt de pianopartij en heeft de algehele muzikale leiding. Het concert zaterdag 3 april in de Nieuwe Kerk begint om 20.00 uur. KATS - De Vriendschap in Kats staat zaterdag in het teken van het jaarlijkse popfestijn. Er staan twee bands op het po dium- de Zeeuwse band Pillars speelt pop- en rockmuziek en heeft in 2001 de Grote Prijs van Zeeland gewonnen. Daarna speelt het Brabantse Inferno soul- en discoklassiekers. Het festival begint om 19.00 uur. Onze goede collega behoort niet tot. het slag mensen dat geen detail ontgaat. Integen deel, zelfs grote veranderin gen gaan geheel onopgemerkt aan hem voorbij. De man zette onlangs zijn huis te koop, hetgeen zicht baar was op een groot bord in zijn tuin. Na gedane arbeid keerde onze collega dezer dagen voldaan huiswaarts. Juist toen hij de avondmaaltijd naar binnen had gewerkt ging de telefoon. Makelaar: „Heb je dat bord gezien?" De collega blikt naar zijn eetschotel en vraagt: „Bord? Welk bord?" Onbekend is wat onze man consumeerde. Wel wat hij voor zijn hoofd had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37