Kritiek op inzet externe bureaus Leerlingen maken begin met herbouw Nehalenniatempeltje 11 Groepje raddraaiers Goes al langer actief Goes in beroep tegen nieuwe tracé Sloelijn Bevelands raadslid aast op Schouwse wethouderspost tekenkamer: gemeente kijkt te weinig naar meerwaarde hulp van buitenaf leisje verzon lishandeling Nieuw leven voor fietswrakken Minder geld jeugd Tholen zeeuwse almanak Bord BEVELANDEN-THOLEN vrijdag 19 maart 2004 ■jjUKZEE - Fractievoorzitter lOuiMoom van Noord-Beve- Belang wil wethouder wor- op Schouwen-Duiveland. Jiéoom heeft de sollicitatie- irfInmiddels verstuurd. E vilde laten zien dat er vol- doende kennis en kundigheid los rondloopt. Bovendien lijkt het me een geweldige uitda ging", legt Oudshoom zijn solli citatie uit. Oudshoorn staat bekend als warm voorstander van het aan trekken van wethouders van bui ten de raad. Tijdens de laatste raadsverkiezingen had Ouds hoom met zijn partij de landelij ke primeur om eerste partij via advertenties naar een wethou der te zoeken. Uiteindelijk heeft Noord-Bevelands Belang overi gens geen wethouder aan het col lege geleverd, ondanks het feit dat de partij als grootste uit de bus kwam na de verkiezingen. NBB viel buiten de boot tijdens de college-onderhandelingen omdat de partij 'niet wenste te regeren' met het CDA. Oudshoom acht zichzelf een pri ma kandidaat omdat hij 'breed inzetbaar is en een jarenlange er varing heeft.' Hij zit sinds 1986 in de gemeentepolitiek, eerst voor de raad van Wissenkerke en later voor de nieuwe gemeen te Noord-Beveland Oudshoorn heeft in politieke kringen van Noord-Beveland een reputatie opgebouwd als een kleurrijk politicus die zegt wat hij denkt. Binnen zijn eigen partij was de fractievoorzitter niet altijd onomstreden ^rRolf Bosboom DES - De gemeente Goes gaat [makkelijk om met de inzet 10 externe bureaus. Er wordt poldoende gekeken naar de terwaarde van zo'n bureau en i)e kosten wel in verhouding un tot de opbrengst. De ge- eente besteedt jaarlijks miljoe- geuro's aan hulp van buiten- die conclusies komt de re- kamercommissie, die wordt Kirrnd door leden van de ge- Eteraad. Die wilde meer we- over het nut van de inzet externe bureaus. De com- se liet zich daarbij overi- sook bijstaan door zo'n bu- i Cap Gemini Ernst sg voerde voor een kleine 00 euro een onderzoek uit. 'resultaten en conclusies wer- gisteravond aan de gemeen- rJ aangeboden, gekeken naar afgeronde op- hten boven de 15.000 euro de periode 2000-2002. Dat ener 89 te zijn, die samen 15.6 miljoen euro kostten, ook opdrachten tussen de WO en 15 000 euro en projec- in 2003 doorliepen (on- •meer nieuw theater en stads- toor) worden meegerekend, lopen de uitgaven op tot 9,9 ijoen euro, bijna 5 procent de totale gemeentekosten. rekenkamer is 'zeer ver- aSd' er deze bedragen. onderzoeksbureau heeft intig projecten nader beke- Op basis daarvan komt de WELLE - Het twaalfjarig -je uit Kapelle, dat beweer- woensdag te zijn geslagen, efi het verhaal verzonnen, zo (ft ze tegenover de politie be- meisje zei eerder dat ze drie onbekende jongens ge lapt en uitgescholden was r ze met haar fiets even was Kopt om haar jas uit te trek- urorn het meisje het incident c verzonnen, is vooralsnog fibekend. (Advertentie) •anegebruikte auto kopen www.autosturm.nl rekenkamercommissie tot een waslijst aan kritiek. De gemeen te profiteert bijvoorbeeld te wei nig van de concurrentie tussen externe bureaus. Een 'uitzonder lijk groot aantal' opdrachten werd rechtstreeks, zonder offer tes van anderen, aan een bedrijf toegekend. Goes wijkt daarin af van andere gemeenten, aldus de commissie. De keuze is vaak gebaseerd op ervaringen uit het verleden, de kennis die een bedrijf heeft van de gemeentelijke organisatie of 'persoonlijke contacten'. Vol gens de rekenkamer is er 'niet al tijd sprake van zorgvuldigheid en objectiviteit'. Controle Het ontbreek aan een systemati sche werkwijze bij de inzet van externe bureaus. Een duidelijke afweging tussen uitbesteden of zelf doen wordt lang niet altijd gemaakt. Ook wordt niet exact vastgelegd wat de inzet van een bureau precies moet opleveren. Achteraf wordt evenmin gecon troleerd of het resultaat aan de verwachtingen heeft voldaan. De voornaamste reden om hulp van buitenaf in te roepen is het gebrek aan menskracht binnen de eigen organisatie. Volgens de rekenkamer is er onvoldoende aandacht voor de meerwaarde die externe adviseurs kunnen hebben en daarmee ook voor het doelmatig omgaan met gemeen schapsgeld De rekenkamer denkt dat er jaarlijks zeker zo'n twee ton kan worden bespaard. Verder is er kritiek op de 'zeer gebrekkige dossiervorming' van uitbestede projecten en de finan ciële administratie ervan. Het re gionale bedrijfsleven profiteert maar beperkt van de uitbeste- dingsdrang van de gemeente. Slechts 30 procent van de inge schakelde bureaus komt uit de provincie. Het college van B en W is terug houdend in zijn schriftelijke reactie op de bevindingen van de rekenkamer. Het noemt de conclusies 'zeer algemeen en nogal scherp', maar vindt het rapport te summier om uit te ma ken of ze ook terecht zijn B en W willen wel de procedure voor het inzetten van externe bu reaus meer vastleggen, in de vorm van een 'checklist'. Dat zou alleen moeten gelden voor 'zwaardere projecten' en niet voor de 'dagelijkse uitbeste ding'. De afweging tussen al dan niet uitbesteden wordt vol gens het college nu ook al ge maakt, maar niet altijd schrifte lijk vastgelegd. Fietsen die op het station in Goes door de eigenaar aan hun lot worden overgelaten, eindigen hun bestaan niet langer als oud ijzer, maar worden voortaan gebruikt als grond stof voor nieuwe rijwielen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De fietswrakken die regelmatig worden opgeruimd uit de stalling bij het NS-station in Goes, krijgen een nieuw le ven. Onderdelen van de geruimde exem plaren kunnen worden gebruikt om er- nieuwe fietsen van te maken. Sinds enkele jaren ruimen politie en stadswachten eens per kwartaal op bij het station. Alle 'fietswrakken', gemid deld ruim tweehonderd per jaar, worden verwijderd. Als de eigenaar zich na be paalde tijd niet heeft gemeld, worden de fietsen naar het oud ijzer afgevoerd, wat de gemeente vijftig euro per fiets ople vert. Het Albeda College in Rotterdam heeft zich nu echter als belangstellende ge meld Dit regionaal opleidingencentrum is betrokken bij het project 'Scholing zon der drempels', dat gedetineerden tijdens hun gevangenschap voorbereidt op een terugkeer in de samenleving. Een van de scholingsvormen is het herstel van fiet sen. De deelnemers gebruiken onderde len van oude fietsen om 'nieuwe' exem plaren te maken. De gemeente Goes is be reid daaraan mee te werken. Het kost de gemeente mets extra, want het Albeda College haalt de wrakken zelf op. Bovendien worden, als de gemeente dat wil. de nieuwe rijwielen ook weer afgele verd in Goes, zodat deze kunnen worden gebruikt als dienstfiets of weggegeven aan mensen die een fiets nodig hebben MNSPLAAT - Met basalt- «ken uit China, dakpannen Italië en Frans eikenhout «dl het Nehalenniamonu- 'ot in Colijnsplaat vormgege- Leerlingen van scholenge- Wschap Nehalennia uit Mid- °urS plaatsten gisterochtend tel een zelf vervaardigd infor- ■"ebord. komende maanden gaan de -Jigen van de afdeling bouw •school de houten dakspanten frQe tempel maken. Ook zor- straks voor de aanleg i de elektra in het monument teener J. Snoep heeft giste- fondering gestort, zodat opbouw van het tempel en worden begonnen. *°u eigenlijk al in januari maar het project liep op, omdat er een ge- kleurstof voor het beton Worden gezocht. Dat was "^om te zorgen dat het vloer- taks precies dezelfde kleur «s de op maat gemaakte oen treden die rondom het JWJjë komen te liggen, «ehalenniamonument is replica van een tempeltje pn tweeduizend jaar gele gerd opgetrokken bij de ha- 3>d Ganuenta. even ten en van Colijnsplaat waar Schaar van Vuilbaard in Leerlingen van de Middelburgse Nehalennia-school plaatsen het informatiebord. Op de achtergrond ligt ook de fundering al waarop het tempeltje gebouwd moet worden. foto Willem Mieras de Oostersehelde ligt. Zeelieden en kooplui vroegen Nehalennia, een Keltisch-Romeinse godin en symbool van de vruchtbaarheid en handel, om hen te bescher men tijdens hun reizen. Keerden ze heelhuids terug, dan kreeg Nehalennia een votiefsteen, een beeldje of een altaarstuk. Heel veel van die geschenken konden omstreeks 1970 uit de Ooster sehelde worden gevist. Historici kwamen de vondst op het spoor toen een Colijnsplaat- se visser tot zijn stomme verba zing ineens een votiefsteen in zijn net vond. Het is de bedoe ling dat het Nehalenniamonu- ment deze zomer klaar is. Het tempeltje zal worden gebruikt voor kleine tentoonstellingen over de cultuur-historische as pecten van het natuurgebied Oostersehelde. door Rolf Bosboom GOES - Een deel van de jonge ren die regelmatig op vrijdag middag op de Grote Markt in Goes problemen veroorzaken, deed dat vorig jaar ook al. I)at zei burgemeester D. van der Zaag gisteravond in de raadsver gadering. Van der Zaag reageerde op vra gen van F, Köhlen (GroenLinks) en P. Colijn (ChristenUnie). Die wilden opheldering over onder meer de achtergronden en de aanpak van de problemen. Co- lijn zei informatie te hebben dat 'racistische en etnische aspecten een rol spelen' Hij drong aan op een enquête on der de betrokkenen om te kun nen bepalen of ook andere za ken, zoals overmatig gebruik van alcohol en drugs, een rol spe len. De afgelopen tijd is vooral de in druk ontstaan dat er sprake is van rivaliteit tussen twee groe pen: de Goesenaren tegen de dor pelingen, waarbij met name Ar- nemuiden en Yerseke worden ge noemd. Sensatie Van der Zaag zei gisteravond steeds minder de indruk te heb ben dat er twee duidelijke par tijen. „Het is veel diffuser dan het wordt voorgesteld." Volgens hem is er eerder sprake van indi viduen die in 'los-vastverband' door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat in beroep bij de Raad van State tegen het nieuwe tracé van de Sloelijn. Zij vindt dat bet tracé weliswaar voordelig is voor Heinkenszand, maar nadelig voor het buitengebied van Goes. Het college van burgemeester en wethouders informeerde gistera vond de gemeenteraad achter ge sloten deuren over zijn stand punt. De Sloelijn verbindt het Sloege- bied met de Zeeuwse hoofd spoorlijn. Het tracé loopt nu nog pal langs Heinkenszand, met alle overlast van dien. Het is de bedoeling het traject te ver plaatsen naar de Quarlespolder Goes heeft daar problemen mee. Doordat het nieuwe tracé weste lijker aansluit op de hoofdlijn, gaan er ook meer goederentrei nen door het buitengebied van de gemeente rijden. Bij elkaar vijftien woningen krijgen te ma ken met extra overlast. ..Een op lossing voor Heinkenszand mag geen probleem voor Goes wor den", vat wethouder M. 't Hart de opstelling van Goes samen Hij benadrukt dat ook Goes hecht aan verbetering van de si tuatie in Heinkenszand. „Het zou een verkeerde voorstelling van zaken zijn als wordt gesug gereerd dat wij een probleem creëren voor Heinkenszand." Goes heeft steeds ingezet op het alternatief waarbij de Sloelijn bijna volledig langs de Sloeweg komt te liggen en nog steeds bij Eindewege aantakt op de hoofd lijn. Ook in die variant is Hein kenszand van de goederentrei nen af. Voor Goes hangt de Sloelijn bo vendien nauw samen met de maatregelen die moeten worden genomen langs de hoofdlijn om de hinder voor de aanwonenden te beperken. Onlangs is echter besloten beide projecten los te koppelen. De aanpak van de hoofdlijn wordt pas begin vol gend jaar duidelijk Spoorweg beheerder Prorail wil extra on derzoeken doen naar mogelijk heden om het lawaai dat treinen veroorzaken te beperken. Derge lijke aanpassingen kunnen er voor zorgen dat er minder en la gere geluidschermen langs het spoor zouden kunnen komen. Goes is radicaal tegen scher men. „De kans is nog steeds groot dat we worden opge scheept met maatregelen die voor ons absoluut onaanvaard baar zijn", zegt 't Hart. Buurgemeente Borsele heeft wel ingestemd met het tracé van de Sloelijn. 't Hart betreurt dat. Omgekeerd zal Borsele ongeluk kig zijn met de opstelling van Goes. „Als er bij hen sprake is van teleurstelling, dan is dat ge heel wederzijds." Toch verwacht de wethouder niet dat dat de samenwerking met de diverse betrokken par tijen zal verstoren. Hij verwijst naar de discussie rond de Wes- terschelde Container Terminal, waarmee de Sloelijn samen hangt. Ook in dat geval stapte Goes, met succes, naar de Raad van State. „Dat heeft geen nega tieve gevolgen gehad voor Goes. Integendeel zelfs." De nieuwe Sloelijn moet medio 2007 klaar zijn. Die krappe plan ning wordt niet direct in gevaar gebracht door het beroep van Goes. Het college van B en W vraagt geen schorsing van het tracébesluit, zodat de voorberei dingen van de aanleg gewoon kunnen doorgaan Het college van burgemeester en wethouders is het orgaan dat bij de Raad van State in beroep gaat. De gemeenteraad is gister avond alleen geïnformeerd over het standpunt van B en W Wat de raadsleden er zelf van denken, wordt volgende week besproken. Dat gebeurt in de raadscommis sie grondgebied. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis in Goes en begint om 19.30 uur. van Natuurvereniging Tholen. De voorwaarde voor het verkrij gen van een subsidie is dat de jeugd betrokken is bij de aan vraag, organistatie en uitvoe ring. Per activiteit is maximaal 1500 euro beschikbaar. Het is de bedoeling dat de aanvragen worden voorgelegd aan de jonge- renraad, waarna deze de ge meente kan adviseren over de toekenning van subsidie. Aanvragen kunnen twee keer in gediend worden voor 15 juni en voor 15 oktober 2004. Voor bei de data is de helft van de be schikbare subsidie gereser veerd. SINT-MAARTENSDIJK - Tien duizend euro trekt de gemeente Tholen in 2004 uit voor jeugdac- tiviteiten. Dat is minder dan vo rig jaar: toen was er nog 13.000 euro beschikbaar voor de jonge ren. Het budget kan worden aange vraagd voor een activiteit of voor de aanschaf van materia len voor bijvoorbeeld een jeugd vereniging Vorig jaar is er subsi die verleend voor onder meer de inrichting van de jeugdsoos in Stavenisse, een kampweek, een voorstelling van Jochem van Gelder en een bus- en boottocht (advertentie) opereren en spelen woonplaats of etnische achtergrond veel minder een rol. „Het gaat vooral om de sensatie elkaar te becon curreren en lelijke dingen tegen elkaar te roepen." Het aantal daadwerkelijke ru ziezoekers is volgens de burge meester beperkt. Een deel van hen, zo zei hij, is bekend van vorig jaar. Toen gedroegen ze zich ook regelmatig provoce rend. „Kennelijk hebben ze nu een te genpartij gevonden." Alles is, zei Van der Zaag, er momenteel op gencht dat de zaak niet uit de hand loopt. Ruime politie-in- zet en eventueel een straatver bod voor raddraaiers moeten daarvoor zorgen. Wandelend publiek Pas in een later stadium zou een preventieve aanpak aan de orde kunnen komen. „Daar moeten we ons op gaan bezinnen." Sa menwerking met andere par tijen is daarvoor nodig. „Dat kunnen we niet alleen." Voor een enquête zei de burge meester in dit stadium niets te voelen Van der Zaag gaf verder aan dat erop gelet wordt dat het winkelend publiek zo min moge lijk hinder ondervindt van de jongeren. Desondanks valt niet uit te slui ten dat mensen nietsvermoe dend in de mêlee belanden. „Ik kan me voorstellen dat men zich dan niet happy voelt." Onze goede collega behoort niet tot het slag mensen dat geen detail ontgaat. Integen deel, zelfs grote veranderin gen gaan geheel onopgemerkt aan hem voorbij De man zette onlangs zijn huis te koop, hetgeen zicht baar was op een groot bord in zijn tuin. Na gedane arbeid keerde onze collega dezer dagen voldaan huiswaarts. Juist toen hij de avondmaaltijd naar binnen had gewerkt ging de telefoon Makelaar: „Heb je dal bord gezien?" De collega blikt naar zijn eetschotel en vraagt: ..Bord? Welk bord?" Onbekend is wat onze man consumeerde. Wel wat hij voor zijn hoofd had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29