Thermphos staat alleen in kritiek Delta verbaasd over onveilige huizen Natuur verdient meer aandacht gemeenten E LU 0 Overvaller van tankstations hoort zes jaar cel eisen D66 broedt op plan voor watertaxi's op Westerschelde 15 fosforfabrikant moet niet bang zijn voor verkeerd imago fficier wil 600 euro van eler fietsen X Dit gaan wij Vieren Dienst Landelijk Gebied blijft Oogstschadeverzekering rond Hennepkwekerij Goes opgerold Zakkenroller actief in Hulst Man verwondt Terneuzense Zelfhulpgroep voor patiënten neurofibromatose vrijdag 19 maart 2004 US9NGEN - Fosforprodu- i Thermphos staat alleen in «kritiek op de Europese mi- tmretgeving. Het bedrijf moet jrtschromen om restafval in te flen als grondstof teneinde fi milieu te sparen. Thermphos jeldat duidelijk anders. etisde opmerkelijke uitkomst phet gisteren door het bedrijf ihouden symposium in hotel non in Vlissingen. Het chemie- dnjf zoekt naar manieren om Jeuvriendelijker te kunnen «en, maar stoot daarbij de ss tegen Europese milieure- Zo kan het reststoffen van Ür.jven in het buitenland her- innken als grondstof. Maar net dwarsboomt Thermphos, Kiat de stoffen gezien worden safval Om het te kunnen ïnne- emoet Thermphos een afval- ming aanvragen. Dat wil 'bedrijf met, omdat het bang 3 één adem te worden ge temd met afval. Dat is funest or het imago, stelt het bedrijf, ststoffen levert voor voedings middelen en medicijnen, et dat standpunt lijdt Therm- aan koudwatervrees, stelt recteur-generaal milieube- e H. van der Vlist van SOM „Er is niets op tegen dat os restproducten ge bikt als grondstof c^ens Van der Vlist moet het neem veel meer investeren in Enunicatie. „Noem het geen hi. maar wees trots en leg de wereld uit wat je doet en «kwalitatief hoogstaand je cducten zijn." russel it der Vlist zegt bereid te zijn - er in Brussel over door te ten. „Maar je kunt geen af- retgeving per stof invoeren, iwedat proberen ben ik bang we in hetzelfde moeras te lt komen waarin we de afge- n jaren hebben gezeten." tropees Parlementslid D. Cor- voelt er weinig voor om te 1DELBURG - Officier van stitie R. Rammeloo stelde gis- itn in Middelburg de ontne- Dgsvordering tegen een vijf jarige man uit Vlissingen vast 11.600 euro. Vlissinger zou het bedrag thben verdiend aan de ver- md van 68 gestolen fietsen, adsman A. Sol meende dat p cliënt niet meer dan driedui- meuro aan de fietsenhandel idovergehouden ie verdachte zelf reageerde la- pkop het bedrag „Maak er *50 euro van, want van het be- 3;moet nog 250 euro aan on sten worden afgetrokken", ■hvankelijk had de officier ■cjusitie de man voor zeven- bduizend euro, gerelateerd tweehonderd geheelde fiet- willen laten betalen, trijwielen werden op Walche- tgestolen, meestal door drugs- slaafden. t junks verkochten de fietsen ween prikje door aan de Vlis- Qgse heler. pleiten voor aanpassing van de Europese regels voor dit specifie ke vraagstuk. „Imagoproblemen zeggen me niet zo veel. Thermphos moet een afvalvergunning aanvragen en ermee aan de slag gaan. Straal uit dat je bezig bent met milieuvriendelijke initiatieven. De afvalregels gelden voor alle lidstaten, ook voor de nieuwe zo als Polen. Die hebben vaak geen milieutraditie en ook geen mi lieubeweging die scherp oplet." Dat het aanvragen van een afval vergunning schadelijk is voor de beeldvorming, noemt coördina tor T van Mierlo van de Zeeuw se Milieu Federatie 'geen valide argument'. „Het beleid van niet terugnemen van schadelijke stof fen en die laten storten, zorgt voor een veel grotere deuk in het imago van Thermphos." Thermphos voelt zich niet begre pen. „Het is mensen niet uit te leggen dat je aan de ene kant af val als grondstof gebruikt en je toch producten maakt die veilig zijn", stelt R. de Ruiter, direc teur productie en techniek. „Mensen leggen die link niet. Het is prachtig dat we te horen krijgen dat we een vergunning moeten aanvragen, maar het risi co ligt wel bij het bedrijf." Thermphos wil niet bij de pak ken neerzitten. „We stellen dit nader aan de orde. Maar een af valvergunning vragen we niet aan. Dan zetten we de continuï teit van het bedrijf op het spel Als er niets verandert, zal het milieu het zonder Thermphos moeten doen." Het heggenproject in de gemeente Goes draagt bij aan kwaliteitsverbetering van het buitengebied. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten meer aan dacht schenken aan de kwali teit van hun buitengebied. Het gaat dan met name om groen-blauwe natuur en land schap. Meer doen wil ook zeg gen: méér geld uittrekken. Tot deze slotsom kwam giste ren de provinciale commissie voor de groene ruimte (PCGR) in een advies aan het dagelijks provinciebestuur Aangete kend wordt dat de provincie zelf al veel eigen geld heeft vrij gemaakt voor een zogenoemde 'groene en blauwe kwaliteitsim puls' in het buitengebied. Volgens de PCGR is het niet al leen de overheid die geld moet steken in verbetering van het landelijk gebied Ook private partijen hebben (in)direct be lang bij een fraai groen Zee land. Het wordt dan aantrekke lijker hier te wonen, werken en recreeren. De commissie vindt dan ook financiële bijdragen vanuit onder meer de recreatie, woningbouw en bedrijven lo gisch Dit uitgangspunt dient in het op te stellen provinciale Omge vingsplan nader te worden uit gewerkt, stelt de PCGR Gede puteerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) wees erop dat in bijvoorbeeld het gebiedsplan voor West-Zeeuws-Vlaanderen al gewerkt wordt met het begin sel 'groen voor rood': bij uit breiding van recreatieve bedrij ven moet tegelijk fors worden geïnvesteerd in natuur en land schap. Kanttekening Recreatie-vertegenwoordiger W. Wegman plaatste een kant tekening. „De afspraken voor West-Zeeuws-Vlaanderen mo gen niet gekopieerd worden voor heel Zeeland. Er is maat werk per regio nodig. Kramer beaamde dat. In het plan voor een opknapbeurt van het gebied rond het Veerse Meer is verplicht investeren in 'groen' bij recreatieve uitbrei dingen niet dwingend voorge schreven De commissie onderstreept dat uitvoering van de zogenoemde Ecologische Hoofdstuctuur - een netwerk van droge en natte natuur door de hele provincie - met kracht moet worden door gezet. Gedeputeerde Kramer merkte op dat Zeeland met de aankoop van grond hiervoor een flink eind op streek is. Het ontbreekt aan (Rijks)geld voor de inrich ting van gebieden. „Het is erg zoeken naar geld." Hij gaf aan dat een combinatie van natuur en waterberging goede moge lijkheden biedt. In dat verband is ook de aanleg van een brede 'blauwe as' van Biesbosch tot Zwin van belang. Zeeland heeft hiervoor 500 hec tare toegewezen gekregen. Pro vinciaal medewerker R. Mooy zei dat de blauwe as vooral op foto Willem Mieras Sint-Philipsland en Tholen aan gelegd zal worden, met een uit loop naar (Oost-)Zeeuws- Vlaanderen. De PCGR constateerde teleur gesteld dat de kansen voor par ticulier natuurbeheer nog steeds erg klein zijn. Het aan tal projecten in Zeeland is op de vingers van een hand te tel len. Dat ligt niet aan de provin cie en aan de mensen die met particulier natuurbeheer aan de slag willen,verzekerde Mooy, maar aan de bureaucra tie. „Het is erg moeilijk de eind streep te halen. Als iemand een plan instuurt waarin 2 hectare staat, krijgt hij het terug met de opmerking: het moet 2,0 hec tare zijn. Dan kost al gauw een halfjaar door Emile Calon MIDDELBURG - Bij Delta wordt verrast en verbaasd gerea geerd op het bericht over de on veiligheid van veel woningen. (Advertentie) Verkozen door Elsevier tot: één van de 20 mooiste zaken van Nederland en de mooiste van Zeeland! De combinatie van een schitterende presentatie, de zeer uiteenlopende merken en een unieke collectiesamenstellmg heeft de jury tot deze keuze gebracht. (samen met u!) Driekwart van alle woningen zou namelijk niet volledig vol doen aan de veiligheidseisen die worden gesteld aan de installa ties voor gas, elektra en water, zo blijkt uit een onderzoek van het Eindhovense nutsbedrijf NRE. Die resultaten, gisteren ge presenteerd, zijn volgens NRE-directeur R. van Hof, lan delijk bruikbaar. Van Hof noemde de uitkomst van het onderzoek uitermate zor gelijk en schrikbarend Om de veiligheid in woningen te verbe teren moet er volgens hem een verplichte periodieke keuring komen, J. Nelemans van Delta» heeft geen enkele aanwijzing dat driekwart van de Zeeuwse woningen niet voldoet aan de veiligheidseisen. Hij benadrukt dat Delta niet over de veiligheid achter de meter gaat. Maar tot nu toe heeft het bedrijf geen en kele reden om mee te gaan met de stelling van Van Hof. Brand weer en politie hebben volgens hem ook nog nooit signalen afge geven dat er flink wat mis is met de installaties voor gas, elektra en water, aldus Nele mans. Wethouder A. Pastoor (Eindho ven) kondigde gisteren aan dat de gemeente van plan is op gro te schaal te gaan keuren. „Als de bewoners daar niet vrijwillig aan meewerken, passen we des noods bestuursdwang toe", al dus de wethouder. Het nutsbedrijf onderzocht de installaties in vijfhonderd voor oorlogse huizen en evenveel wo ningen van een recentere da tum. Daarbij is geen onder scheid gemaakt tussen huur- en koopwoningen. De controleurs stuitten vooral op veel zelf aangelegde, gevaar lijke uitbreidingen van de stroomvoorziening Dat leidde in 7 procent van de gevallen tot een volledige of gedeeltelijke af sluiting. In een op de vijf wonin gen moest bovendien de gasvoor- ziening worden afgesloten, om dat de leiding lekte of omdat gastoestellen koolmonoxide pro duceerden, Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat veel mensen hun gastoestellen helemaal niet la ten onderhouden. Het NRE pleit voor een jaarlijkse onder houdsbeurt en een periodieke keuring eens in de rijf jaar. Vol gens Van Hof zijn verzekeringen bereid om na goedkeuring een korting te geven op de woning en inboedelverzekering. In de week van zaterdag 13 t/m zaterdag 20 maart is er voor iedere kopende klant bij besteding vanaf 250 euro een heerlijke DELSCHER-taart van onze huispatisserie. U wordt ontvangen door ons enthousiaste mode team. Ad en Marieke Deïst ®P**"npiij<len jtilottn 09 00 17.30 Moo t7 jo 09 00 - 17 0900-17. 09 30 door Aector Dooms MIDDELBURG - Zes jaar cel voor twee gewapende overval len op tankstations. Die straf is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg geëist tegen een 22-jari- ge inwoner van Vlissingen. Officier van justitie R. Ramme loo eiste ook nog een half jaar gevangenisstraf extra, omdat de man in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling. Als het aan de officier ligt wordt er door hem 12.733 euro schadever goeding betaalt aan de slachtof fers van de overvallen. Binnen een tijdbestek van twee weken werden eind vorig jaar in Vlissingen en Middelburg de benzinestations overvallen. Bei de keren gebeurde dit in de vroe ge zaterdagmorgen. Zo kwam 22 november de medewerkster van het Esso-tankstation aan de Sloeweg in Vlissingen 's och tends met haar auto aanrijden. Ze werd meteen door verdachte en zijn kompaan, getooid met bi vakmutsen, onder bedreiging van een pistool gedwongen de deur te openen. Eenmaal binnen zette de Vlissinger een pistool te gen haar hoofd, waarna de vrouw uit een kassa en een kluis je geld ten bedrage van 1 090 eu ro en 110 telefoonkaarten moest afgeven Daarbij had hij drei gend 'we kill you' gezegd als ze niet zou meewerken. Twee weken later, op 6 decem ber, reden de mannen op een ge stolen scooter naar Middelburg, waar ze bijna op identieke wijze het tankstation Shell aan de Sta- tenlaan overvielen Daar kreeg een medewerkster door verdach te eveneens een pistool tegen haar hoofd gezet. De buit be droeg 85 euro, een aantal tele foonkaarten en enkele pakjes si garetten. Daarna ging hij er met zijn mededader, die met de scoo ter op de uitkijk stond, vandoor. MIDDELBURG - De Dienst Landelijk Gebied houdt een volwaardige vestiging in Zeeland. DLG houdt zich bezig met voorbereiding en uitvoering van natuur- en landin richting Sinds begin 2004 is de dienst een zogenoemd zelfstandig agentschap van het ministerie van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit. Gevolg daarvan is een reor ganisatie, waarbij het vergroten van de doelmatigheid centraal staat. Anders dan met vele andere (voormalige) rijksdiensten het geval is - onlangs nog maakte Staatsbos beheer opheffing van het kantoor in Middelburg bekend - verdwijnt DLG niet. „De vestiging in Goes blijft", zei B. Holtslag gisteren in de provinciale commissie voor de groene ruimte. Gedeputeerde M. Kramer reageerde ver heugd. „We zullen ons er als provincie voor inzetten dat de vestiging ook goed bezet blijft om het werk in het lan delijk gebied goed te kunnen uitvoeren." DEN HAAG - Een oogstschadeverzekering voor de land bouw is rond. Minister Veerman van Landbouw heeft twee aanvragen goedgekeurd. Het Rijk stelt zich voorlo pig garant voor de verzekering, waardoor de premies la ger uitvallen. Of de regeling een succes wordt, hangt af van de aanbieders en de sector, aldus Veerman. De verze keraars moeten erin slagen een totale verzekerde waarde te halen van 3,5 miljard euro Als de schade bij een cala miteit dan boven de vijftig miljoen euro uitkomt, kunnen ze een bijdrage krijgen van de overheid Aan de verzeke ring is alvast een vergoeding gekoppeld voor schade die landbouwers eind 2002 in onder meer Zeeuws-Vlaande ren en West-Brabant hebben geleden door veel regenval. Over een oogstschadeverzekering is lang gepraat Zeeuws WD-Kamerlid J Geluk was één van de eersten die er over begon na de grote wateroverlast van 1998 GOES - De politie heeft woensdag een hennepkwekerij opgerold in de Monnetstede in Goes. Er werden ongeveer twee kilogram henneptoppen aangetroffen. De toppen en alle benodigde apparatuur werden in beslag genomen. Er werden geen aanhoudingen verricht. HULST - Een inwoner van Hulst is gisterochtend in de Gentsestraat in zijn woonplaats van zijn gsm en een biljet van 20 euro beroofd. In de Gentsestraat liep een onbeken de man tegen hem aan en even later bemerkte hij dat zijn spullen uit zijn jaszak waren verdwenen. TERNEUZEN - Een 41-jarige man uit Temeuzen is gister nacht in een woning in zijn woonplaats aangehouden om dat hij een 37-jarige plaatsgenote, die ook in de woning aanwezig was, had verwond. Hij had een stuk gereed schap tegen haar been gegooid. De man is overgebracht naar penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. De oorzaak van het conflict ligt in de relationele sfeer. door Cees Maas HULST - Er lopen serieuze on derzoeken naar de haalbaarheid van een openbaar-vervoersys teem met watertaxi's over de Westerschelde. 1)66 heeft het plan ontwikkeld en komt met concrete voorstellen als blijkt dat het plan betaalbaar is. „Wij denken overigens wel dat het betaalbaar is. Het is een am bitieus plan maar het hoeft niet duur te zijn, want overal langs de Westerschelde liggen al stei gers die we zo zouden kunnen gebruiken", zegt D66'er Willem Pols uit Hulst, burgerlid van de Statencommissie economie Het plan borduurt voort op de grote successen van watertaxi- systemen tussen Umuiden en Amsterdam en tussen Dor drecht en Rotterdam. Pols: „Wij denken aan een net van hoogwaardige, veilige sche pen zoals draagvleugelboten, die voor voetgangers en fletsere twee- uurediensten kunnen on derhouden tussen bijvoorbeeld Walsoorden, Kruiningen, Ter- neuzen, Breskens en Vlissingen. In Temeuzen mikken we bijvoor beeld op het nieuwe busstation, dat ook dicht bij het water ligt." Het plan gaat uit van een ando re manier om over personenver voer te denken. En in Zeeland, tals zeer waterrijke provincie, lo pen veel routes over het water. De Oosterechelde is minder inte ressant dan de Westerschelde, omdat de Zeelandbrug en de pij- lerdam de schiereilanden al re delijk ontsluiten. Maar in de Westerschelde liggen veel moge lijkheden. denkt D66. „Neem bijvoorbeeld scholieren uit Krabbendijke en Hulst, die kunnen met de watertaxi snel en comfortabel naar de Hoge school Zeeland worden ge bracht", zegt Pols. Hij praat vanuit de praktijk van personenvervoer over water. Ja ren geleden onderhield het be drijf Ovet gedurende een perio de van vier jaar een pereonenver- voereysteem over de Wester schelde en het Kanaal Gent-Ter- neuzen met een hovercraft. „Ik ben zelf vaak met die boot mee- geweest en zag toen hoe verbluf fend effectief zoiets was." Wie de kosten kent die hiermee ge moeid zij, is geneigd te denken dat het D66-plan onbetaalbaar is. Dat hoeft helemaal niet, stelt Pols: Wat we doen is de water wegen in deze provincie zo opti maal mogelijk benutten." Bij een huiszoeking werd het wa pen, zeven gram cocaïne en XTC-pillen gevonden Hij was eerder voor opiumdelicten ver oordeeld. Geldgebrek zou het motief zijn geweest. De man vertelde het geld nodig te hebben om een ei gen muziekstudio te kunnen ko pen. Dat vroeg om een reactie bij rechtbankpresident R. Rei- narz: „Maar je had wel 500 euro om een pistool te kopen?" De officier vond dat de verdach te er te gemakkelijk over dacht en dat hij niet stilstond bij de enorme impact van de gewapen de overvallen. „De gevolgen voor de slachtoffers zijn ernstig Zij zijn getraumatiseerd. Het is niet niks als iemand een pistool tegen je hoofd zet", verzekerde Rammeloo. De rechtbank doet 31 maart uit spraak. GOES - Er komt een Zeeuwse afdeling van de zelfhulpgroep van patiënten met neurofibro matose Zuid-Nederland. De pa tiëntengroep, die in Limburg en Brabant 150 families telt, biedt steun aan mensen die deze erfe lijke ziekte hebben. Oprichter Hub Housen uit het Limburgse Elsoo roept Zeeuwse patiënten op zich te melden. Housen bereidt een eerste bijeen komst in Zeeland voor met de Goese neuroloog F. Visscher en dr Maat-Kievit van de Klini sche Genetica van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Neurofibromatose is een onge neeslijke aandoening die tumor- groei veroorzaakt op de huid en hersenen. Kenmerkend zijn de koffie-met-melk-vlekken en kleine gezwelletjes die patiën ten op de huid hebben en die hun uiterlijk sterk kunnen aan tasten. De tumoren ontstaan op de vezels van de zenuwstelsel en kunnen organen, ledematen, ge- zichts- en hoorvermogen ernstig aantasten. Er zijn diverse typen, maar type 1, ook bekend als de Ziekte van Von Recklinghausen, komt voor bij één op de driedui zend mensen en vererft domi nant: de kans dat een kind de ziekte erft is vijftig procent. Soms is de ziekte fataal. Dat lot trof de 25-jarige zoon van Hub Housen in 1999. Hub Housen, zelf patiënt, vertelt vanaf die tijd het verhaal van zijn zoon op dat families die de weinig beken de ziekte bij zich dragen hulp en ondersteuning vinden. De websi te van de stichting Marco Lim burg, xmmo.nfinfo.freeler.nl biedt veel informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15