EU iEtnisch geweld Kosovo laait op Turkije nog niet klaar voor NU TE KOOP Polen en Rusland stoppen import Nederlandse kip Ouderen van failliet rusthuis in Oostende binnen dag op straat Zus hongert verlamde broer dood Vlaanderen herstelt massaal hei Heel oud worden in China loont Man denkt op Bin Laden te jagen Dorpelingen Pakistan op de vlucht fien doden bij gevechten tussen Albanezen en Serviërs Itrechter I rijgt 22 jaar Thailand ^n^uchami donderdag 18 maart 2004 GLENSHAW - Een vrouw in de Amerikaanse staat Penn sylvania heeft haar verlamde broer opgesloten gehouden in een vervuilde kamer en hem geen eten gegeven, totdat hij doodgehongerd was. Dat meldde de politie gisteren De 29-jange Scott Thomas Olsen woog nog slechts 28 kilo gram toen ambulancepersoneel hem vond. Hij was 1,83 meter lang. Mogelijk heeft zijn 36-jarige zus, Kimberly Loebig, hem vermoord voor de erfenis. AP BRUSSEL - Vlaanderen begint het grootste heiproject ooit in Europa Het Belgische gewest herstelt daartoe de hei in twaalf gebieden, samen 10.000 hectare groot. De gebieden zijn nu afgesloten militaire terreinen. Uiter lijk in 2008 kunnen wandelaars en fietsers terecht in de gebieden bij Brasschaat, Zedelgem en Grobbendonk. Mi nister Tavemier (Leefmilieu) sloot gisteren hierover een akkoord met zijn collega Flahaut van Defensie. ANP LANZHOU - Geld nodig? In leven blijven is de bood schap. De dunbevolkte Chinese provincie Gansu geeft geld aan ouderen. Ren Xiuhua, een 102-jarige vrouw uit Lanzhou, is meer dan opgetogen over de 98 euro die ze per jaar krijgt van de provinciale regering. Alle 100-plus- sers van Gansu, 243 in totaal, krijgen de premie, die even veel is als het gemiddeld maandelijks pensioen De premie maakt deel uit van een regeringsplan om het le ven van de senioren te verbeteren. Een hogere levensstan daard en betere medische dienstverlening hebben de le vensverwachting in Gansu de hoogte in gejaagd. AP MONTPELLIER - Een rechtbank in het Franse Montpel- lier heeft een 35-jarige man tot drie jaar voorwaardelijke celstraf veroordeeld omdat hij maandag heeft geprobeerd met zijn auto een man aan te rijden die hij aanzag voor Osama bin Laden. Het slachtoffer, een man van in de dertig, wist de auto te ontwijken en bleef ongedeerd. De dader moet hem vijfhon derd euro betalen Volgens de advocaat van de dader, Da vid Mendel, was zijn cliënt getraumatiseerd door de aan slagen in Madrid. AP KALOOSHA - Honderden mensen zijn gisteren een dorp in de Pakistaanse provincie Waziristan aan de grens met Afghanistan ontvlucht, waar het Pakistaanse leger dins dag 24 vermoedelijke terroristen en stamleden die hun een schuilplaats zouden hebben geboden doodschoot. Bij de gevechten kwamen ook vijftien militairen om. Het dorp Kaloosha is door het offensief in een oorlogsge bied veranderd De gevechten speelden zich af rond een terrein waar de Yargul Khel-stam leden van Al Qaeda en de Taliban een schuilplaats zou bieden. De Pakistaanse president Musharraf wil buitenlandse terroristen verja gen uit het grensgebied. AP foto AP zal liggen. Verwacht wordt dat op basis daarvan de EU uitein delijk de start van toetredings onderhandelingen zal goedkeu ren. Die gesprekken kunnen dan in januari 2005 beginnen. Turkije heeft als sinds 1963 de status van kandidaat-lid. Tij dens de Europese top van Hel sinki in 1999 spraken de EU-lei- ders af dat de onderhandelingen tussen Turkije en de EU kunnen beginnen zodra het land aan de criteria van Brussel voldoet. „Het is niet meer de vraag of we over het Turkse lidmaatschap gaan onderhandelen, maar wan neer we gaan beginnen", aldus Lagendijk. De problemen die er nog zijn kunnen volgens hem tijdens de onderhandelingen 'werkender wijs' worden opgelost. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Zeventien ouderen uit Oostende zijn deze week op straat gezet nadat hun rusthuis failliet was verklaard. De hulp behoevende bewoners kregen te horen dat ze binnen vier uur hun kamer moesten ontruimen. De Vlaamse minister van Wel zijn. Adelheid Byttebier, is niet te spreken over de gang van za ken. Ook elders in België verke ren bejaardentehuizen in grote financiële nood. De zeventien bewoners kregen maandag te horen dat de recht bank een bevel tot ontruiming had gegeven. Home Harwich, zo als het tehuis heet, bleek niet langer in staat de huur en de per soneelskosten te betalen. Het nieuws werd de bewoners om twee uur 's middags meege deeld. Of ze voor zes uur 's avonds hun spullen konden pakken? Onaanvaardbaar, vindt Byttebier. De Groene minister meent dat er eerst een oplossing gevonden had moeten worden voor de bewoners van het rust huis. Het is niet voor het eerst dat een verzorgingshuis op de fles gaat in België. Twee jaar geleden (Advertentie) werd rustoord Berkenhof in Her ent failliet verklaard, omdat er geen geld meer was om de sala rissen te betalen. De schuld van het tehuis was opgelopen tot ruim 200.000 euro. De bewoners werden van het ene op het ande re moment dakloos. Tijd om ver vangende woonruimte te rege len, was er niet. Tot woede van burgemeester Willy Kuijpers van Herent, die de noodklok luidde. Volgens hem balanceren veel meer (particuliere) rusthui zen op de rand van de afgrond. „Een krakerspand kan slechts met de grootst mogelijke moeite worden ontruimd Bij een be jaardentehuis ligt dat schijn baar anderszei Kuijpers. Volgens de Vlaamse christen-de mocraten is er de afgelopen ja ren niks gebeurd om de toe stand in de commerciële oude renzorg te verbeteren. Vlaams parlementslid Sonja Becq drong gisteren aan op een overgangsre geling. Zij wil dat de Vlaamse overheid na een faillissement drie maanden de zorg over neemt, om de ouderen voldoen de tijd te geven om vervangende woonruimte te vinden. De Oos- tendse senioren zijn voorlopig ondergebracht in ziekenhuizen en welzijnscentra. ^nonze. ■ISLINGTON - Onder de kop L is Arjan Erkel?' roept The fchingW P»sl van 8,s,cren l Russische president Poetin «om rijn democratische geloof- Ljiihnd in het westen te be- .ira door de Nederlander Ar- j Eikel op te sporen. S gerespecteerde Amenkaan- sditendblad stelt dat in het jj^rvan zijn verkiezingsover- .aHartifi buitenland winning Poetin een snelle stap in die richting kan zetten door de in augustus 2002 in de Russi sche deelrepubliek Dagestan ge kidnapte 33-jarige Nederlandse arts te bevrijden. ..He can free Arjan Erkel", schrijft The Post letterlijk. In een hoofdredactioneel com mentaar wijst de krant erop dat Poetin heeft beloofd de komen de vier jaar te werken aan de op bouw van de democratie, een ge civiliseerde maatschappij en ge rechtigheid. „Oproepen aan de Russische au toriteiten door Artsen zonder Grenzen, de organisatie waar voor Erkel werkte, en haar vele westerse medestanders inclusief de Amerikaanse minister Po well (Buitenlandse Zaken), wor den steevast beantwoord met een 'Wij doen ons best'. Dat lijkt nauwelijks waarschijnlijk. In feite is de heer Erkel een eerste klas voorbeeld van hoe de heer Poetin en zijn voormalige KGB-collega's de toepassing van het recht in Rusland in ver val laten geraken", aldus The Washington Post De krant voert aan dat bekend is dat Erkel in de dagen voor zijn verdwijning in het oog werd gehouden door de Russi sche veiligheidsdienst en dat twee agenten van de FSB. de op volger van de KGB, op de plaats van de ontvoering aanwezig wa ren. The Post beweert dat de FSB sindsdien, door video's en foto's van Erkel tevoorschijn te brengen, weet wie hem vast houdt en waarschijnlijk waar Volgens The Post heeft Art sen zonder Grenzen vernomen dat Erkel aan een levensbedrei gende longinfectie lijdt, maar AzG zou ook zijn gewaar schuwd dat Erkels kidnappers zouden hebben besloten hem te doden. ANP k |.M,eredactie buitenland k JUTR0V1CA - Voor het eerst in j, jtr jaar is de Servische pro- rócie Kosovo weer het toneel ernstig etnisch geweld tus- nServiërs en etnische Albane- l'N willen [redesmacht i Gazastrook ir- LAZA - De Verenigde Naties i o: ehien een internationale vre- S- smacht in de Gazastrook wen- St T1 VN-coördinator voor het 1 ilden-Oosten, Terje Roed-Lar- H i verklaarde gisteren voor- II ader te zijn van een 'interna as eale aanwezigheid' als Israël u Bint het Palestijnse gebied te il |tekt. igens het Franse persbureau 7 het de eerste keer dat de S'een internationaal optreden de Gazastrook ter sprake egen. ..We moeten alles doen B ite voorkomen dat er na de te- ia nrekking chaos en anarchie ij de Gazastrook ontstaat", zei T- ed-Larsen tijdens zijn bezoek is Egypte. Hij sprak in Caïro si de Egyptische minister van itenlandse Zaken over het Is- efe Üische plan om de joodse ne et a rzettingen in de Gazastrook eE ontmantelen en het leger te ste trekken. ANP/AFP In het door de Verenigde Naties bestuurde landsdeel vielen giste ren zeker tien doden: acht Alba nezen en twee Serviërs. Meer dan 250 mensen raakten ge wond, onder wie ook elf Franse militairen van de internationale stabilisatiemacht Kfor. Haard van het opgelaaide ge weld was Mitrovica, een 80.000 zielen tellende stad waar de etnische spanningen nog gere geld tot uitbarsting komen. Vol gens het VN-bestuur geldt er in Mitrovica sinds gisteravond een uitgaansverbod. Kosovo is feitelijk al vijf jaar een VN-protectoraat. In 1998 sloeg de vlam in de pan toen de etnische Albanezen, in de meer derheid in Kosovo, de wapens oppakten tegen de Serviërs. De toenmalige president Milose vic greep hard in, hetgeen uitein delijk leidde tot een militair in grijpen door de Navo in maart 1999. Het geweld nam daarna af, maar de spanningen tussen de bevolkingsgroepen bleven be staan. De Serviërs in Kosovo le ven er vooral in enclaves, met het etnisch verdeelde Mitrovica als belangrijk middelpunt. De jongste gewelddadigheden zijn het gevolg de dood van twee en mogelijk drie etnisch Albane se kinderen dinsdag. Die ver dronken in de rivier bij Mitrovi ca, naar verluidt doordat ze wer den opgejaagd door Serviërs met honden. Dat voorval gebeur de een dag nadat een negentien jarige Serviër zwaargewond was geraakt door een beschie ting nabij de Servische enclave Caglavica. De premier van Kosovo, Rexhe- pi, riep de VN en de Navo giste ren op zo snel mogelijk de orde te herstellen. Kfor gebruikte kort daarvoor traangas bij een brug in Mitrovica om groepen Serviërs en etnische Albanezen uit elkaar te houden. RTR/DPA/AFP HECHT - Een zakenman uit recht is onlangs in Thailand roordeeld tot 22 jaar gevange- straf wegens het bezit van 1-;. s gram cocaïne. Dat heeft de der van de veertigjarige man iteren bevestigd. Thaise politie arresteerde de 1^ hechter vorig jaar mei in ngkok, direct nadat hij in n_ in hotel had getekend voor de Jvangst van een pakje waarin cocaïne bleek te zitten. Het iï;e kwam volgens de vader t Nederland en was opge- i'ord door een medewerker die rt daarvoor op staande voet crzijn zoon was ontslagen we ns een financieel conflict. man zou later spijt van zijn «d hebben gekregen en zijn msalaan de Nederlandse poli- 'ebben opgebiecht. De poli- bracht de Thaise autoriteiten sivan op de hoogte. Maar vol gde vader stellen die dat het ®gaat om het feit dat het zijn on was die het pakje aannam, fzaak komt binnenkort in be- op voor de rechter. ANP Een gewonde jongeman wordt afgevoerd, terwijl Kfor-troepen proberen de vechtende groepen Albanezen en Serviërs te scheiden. door Hans Gertsen BRUSSEL - Turkije heeft de af gelopen jaren veel belangrijke hervormingen doorgevoerd, maar het land is nog lang niet klaar voor de Europese Unie. Dat vindt de commissie buiten land van het Europees Parle ment. De commissie stemde in met een rapport van het Nederlandse lid Arie Oostlander (CDA). Daarin wordt geconcludeerd dat Tur kije ondanks de grote vooruit gang nog geen rechtsstaat naar Europees model is. En dat zou volgens Oostlander wel het ge val moeten zijn voordat de EU onderhandelingen over het lid maatschap begint met Turkije Eind dit jaar, onder het Neder landse voorzitterschap van de EU, beslissen de regeringslei ders van de EU-lidstaten of Tur kije voldoende vorderingen ge maakt heeft om onderhandelin gen over het lidmaatschap te kunnen beginnen. De regerings leiders nemen hun besluit op ba sis van een nog te verschijnen analyse van de Europese Com missie en niet op basis van het rapport dat nu door de buiten- landspeciahsten van het parle ment is goedgekeurd. Maar Arie Oostlander verwacht niet dat de Commissie dit najaar in haar rapport tot een heel andere con clusie zal komen. Volgens zijn collega Joost Lagen dijk (GroenLinks) is Turkije in derdaad nog niet helemaal klaar voor het lidmaatschap, maar heeft het land de afgelopen ja ren wel genoeg vooruitgang ge boekt om eind dit jaar het groe ne licht te kunnen krijgen van de EU-regeringsleiders. „Ieder een verwacht dat, ook Oostlan der." Criteria Kringen rond de Europese Com missie wisten te melden dat het Turkije-rapport er in oktober van onze redactie buitenland BRUSSEL - Rusland en Polen hebben in navolging van Ja pan hun grenzen gesloten voor Nederlands pluimvee. Aanlei ding voor de importstop is het opduiken van milde varianten van vogelpest bij twee Neder landse bedrijven. Volgens een woordvoerder van het Productschap Vee, Vlees en Eieren worden Nederland se pluimveetransporten onder weg naar Rusland tegengehou den en teruggestuurd. Afgelopen week zijn op een pluimveebedrijf in het Gro ningse Uithuizermeeden 22.000 leghennen gedood en op een eendenfokkerij in Lo- pik zeshonderd eenden afge maakt omdat zij antistoffen te gen het vogelpestvirus in zich hadden. Het ministerie van Landbouw overlegt met de betrokken lan den over de maatregelen. Vol gens een woordvoerster wil het vooral uitleggen dat de twee bedrijven afgelopen week 'uit voorzorg' zijn ge ruimd. Nederland wil met die aanpak voorkomen dat een milde variant zich ontwikkelt tot een agressieve versie van het vogelpestvirus, die de pluimveesector vorig jaar trof. Onterecht De woordvoerder van het pro ductschap onderschrijft dat en noemt de besluiten om de gren zen dicht te gooien daarom 'volkomen onterecht'. Omdat de sector niet alleen de aggres- sieve varianten van de vogel pest maar ook de milde versies aanpakt, geeft de sector 'een extra garantie' dat het geëx porteerde vlees virusvrij is. Hij vindt dat de bedrijven wor den 'gestraft' voor de voor zorgsmaatregelen Polen voert jaarlijks 13.000 ton dieren en pluimveevlees uit Nederland in met een waar de van 10 miljoen euro (cijfers 2002). Naar Japan gaan alleen levende dieren, in 2002 440.000 eendagskuikens. Rus land is voor de sector een be langrijke afnemer van vlees, jaarlijks ongeveer 80.000 ton. Dat is 28 procent van al het pluimveevlees dat Nederland naar landen buiten de Europe se Unie exporteert. Deze han del had in 2002 een waarde van ruim 45 miljoen euro. Per week dat de handelsstromen zijn geblokkeerd, loopt de sec tor volgens de woordvoerder van de PVE 'een kleine mil joen euro' mis. De woordvoerder van Euro pees commissaris Bvme (Volksgezondheid en Dieren welzijn) noemt het importver bod een 'overreactie', omdat het slechts gaat om een laag be smettelijke vorm van vogel pest. ANP Advertentie ,J A -J» -V PARIS HILTON ft* I EN NICOLE f iJ RICHIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5