V ader en dochter strijken werk Brahms PZC Norland Wind presenteert cd donderdag 18 maart 2004 Weidse landschappen, groe ne, grazige weiden, omslo ten door de ononderbroken ste nen muurtjes. Hoge heuvels die verdrinken in de mist, uitge strekte dalen in mistroostige motregen. Ruwe rotsen aan de kust met de daarop continu woest bonkende golven van de Oceaan. Een eenzame herder die de pub opzoekt en zijn liederen zingt. Het landschap van het mystieke Ierse Donegal in een notendop. Het zijn de elementen die de Kel tische muziek van Norland Wind kenmerken. 'De groene vlakten van Gweedore' klinkt gezongen in het Gaelic, de thuis taal van de broers Duggan, als Gleanntain Ghlas Ghaoth Dob- hair veel mystieker en vloeien der. Maar ook de onverbiddelij ke vrijheidsstrijd van de Ieren keert terug in het repertoire van Norland Wind. Uiteraard een drinklied en matchmaking- songs: liederen over relaties en kennismaking. En natuurlijk de verstilde instrumentale tunes ge componeerd door harpspeler en muzikaal leider Thomas Loefke. Ondanks deze stereotiepen is Norland Wind niet cliché Het melancholieke harpspel van Loefke staat centraal in de sound. Hij wordt ondersteund door de Schotse zanger-gitarist en low-whistlespeler Ian Melrose en zangeres Kerstin Blodig, die ook de bouzouki en gitaar be speelt. Ze vormden ruim tien jaar geleden de basis van een kwartet met bassist Peter Jakk, maar het gezelschap is al lang niet meer als trio of kwartet on derweg De tweelingbroers Noel (gitaar, zang) en Padraig Duggan (man doline, percussie, zang) maken deel uit van de Ierse supergroep Clannad. Als gastmuzikanten speelden ze mee op de tweede cd van Loefke. Ze vonden het speel- plezier en de ongecompliceerd heid van het musiceren dat ze in Clannad zoekgeraakt waren te rug. Maire Breatnach, stervio list uit Riverdance, voegde zich een viertal jaren terug definitief bij de groep, evenals keyboard speler en gitarist Matthias Kiessling. Het Arsenaaltheater in Vlissin- gen heeft een speciale band met Norland Wind. De groep geeft er volgens Noel Duggan vaak de beste optredens en Thomas Loef ke verklaarde ooit waarom Vlis- singen een van zijn favoriete speelplekken is: „Het geluid is perfect, het decor altijd zeer ver rassend en afgestemd op onze muziek." Ter gelegenheid van de release van de nieuwe cd From shore to shore komt de groep speciaal voor een eenmalig concert in Ne derland naar gissingen De 16 tracks werden live opgenomen tijdens concerfen in de Europe se toer van 2003, waar onder Vlissingen Marius Roeting Norland Wind met special guest C'laire Campbell speelt zondag in het Arsenaaltheater in Vlissin gen (15.00 uur). Brahms' dubbelconcert voor viool, cello en or kest is een van de meest am bitieuze werken die een cel list en violist samen kunnen uitvoeren. Het ligt voor de hand dat cellist Dmitri Fer- schtman dat graag eens wil de spelen met zijn dochter Liza, de violiste die sinds en kele jaren in zijn voetspo ren treedt als solist op inter nationale podia. Deze week gaat zijn wens in vervul ling, tijdens de voorjaarsse rie van Het Zeeuws Orkest. Zowel Dmitri Ferschtman als Liza Ferschtman heeft eerder met Het Zeeuws Orkest samengespeeld, toevalligerwijs beiden onder leiding van de Belg Dirk Brosse van wie toen ook een compositie werd uitge voerd. Vader streek zesenhalf jaar geleden de cellosnaren toen Brossé's For France and strings op de lessenaar stond. Dochter soleerde twee jaar geleden in diens Sophia Symphonie. Sa men gaven de Ferschtmans vier jaar geleden acte de présence tij dens het Internationaal Muziek feest Middelburg. „Ik kijk altijd ontzettend uit naar concerten in Zeeland", zegt Liza Ferscht man. „Het is echt zo'n reisje. Daarbij komt dat het publiek hier altijd opvallend warm en dankbaar op de muziek rea geert." Dmitri Ferschtman voegt daar aan toe: „Het Zeeuws Orkest heeft een uitstekend niveau. Het is een orkest waarop de provin cie zuinig moet zijn, in een tijd dat steeds meer orkesten ver dwijnen. Utrecht en Flevoland hebben niet eens een eigen or kest. Zeeland heeft dus een luxe die het moet koesteren." Dmitri Ferschtman is opgeleid aan het conservatorium van Moskou. In 1978 week hij van uit de toenmalige Sovjet Unie uit naar Nederland. Zijn echtge note Mila Baslawskaja is pianis te. Met Liza Ferschtman wordt regelmatig in triobezetting opge treden. „Ik kom uit een familie van pro fessionele musici, maar ik ben nooit gepushed om hetzelfde te doen als mijn ouders", vertelt Li za Ferschtman. „Wel gestimu leerd. Als je het dan doet, doe het dan goed, die instelling had den mijn ouders wel. Ik heb zelf voor de muziek gekozen. Toen op mijn dertiende of veertiende bleek dat ik wat meer talent had dan normaal is, was het vanzelf sprekend om hierin door te gaan. Maar mijn zus kon ook mooi spelen en zij besloot op die leeftijd juist te stoppen. Zij wil de haar ziel niet te koop aanbie den, zoals ze dat noemde." Liza Ferschtman betwijfelt of het muzikale talent in haar ge- Vader Dmitri en dochter Liza Ferschtman spelen het dubbelconcert van Johannes Brahms bij Het Zeeuws Orkest. foto Lex de Meester nen huist. „Mijn vader komt uit een gezin waar ze helemaal niet aan muziek deden. Ik denk dat het vooral met opvoeding te ma ken heeft. Mijn smaak is ook wel thuis bepaald. Mijn liefde voor liederen, de muziek van Schubert, bepaalde stukken van Mozart. Bepaalde opnamen wer den thuis veel gedraaid. Toch moet ik zeggen dat we het meest samen naar muziek luisteren sinds we veel met zijn tweeën of drieën in de auto zitten op weg naar concerten." Hoewel Dmitri en Liza Ferscht man samen veel uitvoeringen hebben gegeven, zowel in een ka- mermuzieksetting als met or kest, zijn ze aan het dubbelcon cert van Brahms tot dusver niet toegekomen. „Dat is hét grote meesterwerk voor viool en cel lo", stelt Dmitri Ferschtman. „Het stond heel hoog op mijn verlanglijst om dat eens met Li za uit te voeren." Johannes Brahms (1833-1897) schreef de compositie in 1887 om de vriendschap te herwin nen met violist Joseph Joachim, die teloor was gegaan toen de componist in een echtelijke ru zie van de violist de kant van diens vrouw Amalia koos. Toen Robert Hausmann, cellist in het strijkkwartet van Joachim, Brahms om een compositie vroeg, schreef hij het concert voor viool en cello, in de hoop op die manier samen met zijn oude vriend weer eens het po dium te kunnen delen. Het stuk is een verklanking van de conflictueuze vriendschap. „Het eerste deel zit vol conflic ten en dramatiek", legt Liza Fer schtman uit. „In het tweede deel zit veel unisono, eenheid Het derde deel is overwegend feeste lijk, dat is een hymne aan de stu dententijd." Dmitri Ferschtman: „Het is goed om de achtergrond te ken nen, maar bij de uitvoering van een stuk van zo'n geweldige kwaliteit doet het er eigenlijk niet toe. Het is voor twee muzi kanten hoe dan ook een aparte ervaring om dit met een orkest uitte voeren." Liza Ferschtman: „Ik heb het vioolconcert van Brahms vaak gespeeld, maar naar mijn gevoel is dit een nog rijper, nog comple ter werk. Voor mij is het een kroon op mijn duowerk. Mijn va der heeft het stuk al eens met an deren uitgevoerd, maar het is na tuurlijk bijzonder om het met je dochter te spelen. Dat is een ple zierige spanning die er bij komt kijken." Ernst Jan Rozendaal Het Zeeuws Orkest speelt van avond en morgen in de Concert zaal in Middelburg en zaterdag in de Grote Kerk in Goes, aan vang steeds 20.00 uur. ANTWERPEN Norway .Today. Absurd-komische re flectie over leven, liefde en dood in een mix van theater en video, door Griet Debacker en Johan Helden- bergh. do. vr. za. en wo. Zuidpool 20.00 uur De dood en het meisje. Toneelstuk en thriller van An El Dorfman, door het Noordtheater, vr. avant-première, za. première Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Dodelijk verliefd Theaterstuk naar Ben Elton over Polly, een vredesacti viste en haar relatie met Jack, een ge neraal. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 Bal Real Theatervoorstelling van het Toneelhuis, door 3 jonge acteurs die zich afspeelt in 2014 do. vr. za. di. en wo. Studio Tokio 20.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: De penismonoloog, stand-up comedy, do. vr. za. en wo. rode zaal 20.30 uur; De Dienstlift, absurde komedie in sappig dialect naar Harold Pinter, do vr. en za zwarte zaal 20.00 uur Voorstellingen Raamtheater: To bie or not to bie/Humble Boy, Engelse ko medie van Charlotte Jones naar Ham let, do. vr. za. en wo. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Off the Record, theatervoorstelling door Podium Mo dem. do. vr. en za 't Klein Raamthea ter 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Solo Slim, theatervoorstelling van Podium Modem, di. en wo 't Klein Raamthea ter 20.00 uur; Recital Jong Geluid, concert voor viool en piano, zo. Raam theater op 't Zuid 11.00 uur Voorstellingen Arenbergschouwburg Bonjour tristes, bonjour mes camera des, muzikaal-kerkelijke mix van avant-garde opera, jazz, rock, blues, gospel en filmmuziek in meerdere ta len door Bar Moonlight met Dukes of Confusion, do 20.30 uur; Jean Bosco Safari, benefietconcert, do 20.15 uur; Heaven and Heil, musicalcon cert door No Nonsense, vr en za. 20.15 uur; Les plantes plezantes, mu ziektheaterproductie, vr en za. 20.30 uur; Jazz Singer's Night - You're my Flame, jzzconcert, zo. 20.30 uur Theater- en concertvoorstellingen in De Singel: Curating the Library, le zingen, do. 20.00 uur; Elsbieta Szmy- thka, sopraan - Levente Kende, pia no: concert, ma. 20.00 uur; Roger Die- ner, Engelse lezing, di. 20.00 uur; Con cert met oude muziek van Scarlatti door Musica Rivelata, wo. 20.00 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: Prin senhof, theaterstuk en Oedipusver- haaldoor Theater Malpertuis, do. 20.30 uur; Jayaprada Ramamurtha, concert met klassieke fluitmuziek uit Zuid-India, za. 20.00 uur; Saidjah en Adinda, Javaanse versie en bewer king van Max Havelaar, zo. 20.30 uur; De kus van de roos, theatermu- ziekproductie met mix van pop en tra ditioneel door het jong Turks-Neder lands gezelschap Rast, wo. 20.30 uur One Only.One 'sur les bords de la caméra' Concertformule 1 met he dendaagse muziek za. Monty 20.00 Voorstellingen in het Sportpaleis: An tilliaanse feesten met diverse bands, za. 19.00 uur; Humo's Pop Poll De Luxe, internationale en nationale co ryfeeën als Freek de Jonge, Nieuwe Snaar, Bart Peetei's, Kamagurka en vele anderen, ma. 20.00 uur Party Time Lounge. Concert met een mix van breakbats, funk, latin, afro, soul, jazz, roots, rock en pop door Ar senal, The Belgian Afrobeat Associa tion en Think of One. za. Zuider- kroon 20.30 uur Viool Piano. Vioolsonates van Beet hoven en Szymanowski door Elliot Lawson, viool en Jill Lawson, piano, wo. Vlaamse Opera 12.30 uur GENT Voorstellingen in Publiekstheater Groot Huis. De Revisor, theaterstuk over een hoge ambtenaar op inspectie naar Nikolaj Gogol in een regie van Dirk Tanghe door De Paardenkathe draal. do. 20.30 uur; De Twaalfde Nacht, liefdeskomedie naar the 12th Night van Shakespeare door Ro Thea ter en Laika, zo 20.30 uur Voorstellingen in De Vooruit: Mijn Michael, selectie uit de gelijknamige roman van Amos Oz over Michael en Channa, door De Tijd. do. vr. en za. 20.00 uur; Monza, concert, do. 20.00 uur; Vienna Connection, performan ces, za 20.00 uur; Tom Wouters' Ambush/Maak's Spirit, jazzconcert, wo. 20 00 uur Cowboy Magie Westernperformance door Action Malaise, do. vr. za. en zo Nieuwpoorttheater 20.00 uur Cellofaan Theaterstuk over de ver schillende rollen van de vrouw door Bmt/Theater Mogul, vr. za. en zo. Backstage 20.00 uur Kissing Billy Boogers Muzikaal ver haal over zoenen, buurmeisjes en -jon gens, toeval of geen toeval door Het gevolg, za. Kopergietery 20.00 uur The COMcerts - Colours of Music Concert met internationale muziek genres en met o.a, de Filharmonie met The Rolling Amazon Band, Sa rah Bettens, Raymond Van Het Groe- newoud en andere o.l.v. Dirk Brossé. vr. en za. Kuipke 20.00 uur West Side Story Musical do. vr. en za. Capitole 20.00 uur Concerten in De Bijloke: Carmina Bu- rana, concert door Koren Canta Lu- dens Drongen en Musa Horti Leuven, vr. 20.00 uur; Eliane Rodriques speelt Brahms, pianoconcert, za. 20.00 uur Klassieke concerten in De Rode Pomp El dia de la luz, gedichten en muziek van Neruda en tijdgenoten, do. 20.00 uur; Russisch Kamermuziek festival, za, en zo. 20.30 uur Concerten in de Handelsbeurs: Joan- nah Macgregor, pianoconcert, do. 20.15 uur Bar Moonlight Concert Dukes of Con fusion. vr. Tinnenpot 21.00 uur Kantata Lucaspassie 2de deel. Klas siek concert door Ex Tempore za. Sint-Baafskathedraal 17.30 uur Initiation in the oeuvre of Steve La cy. Klassiek concert met The Prescipi- tation Suite en Waterline van Lacy door Olga Zolotareva, Gyde Knebus- ch en Michaël Bezverhny zo. Sint-Kwintenskapel 20.30 uur BRUGGE Kaatje is verdronken. Vrolijk gezins drama met zingende kabouters naar een tekst van Alex Warmerdam door De Kempvader. do. Stadsschouw burg 20.00 uur Don't touch here. Theaterproductie over een inspirerende vriendschap van drie mensen door De parade, za. de werf 20.30 uur Een tramlijn die verlangen heet. Be werking van de theaterklassieker Ten nessee Williams door Paula Bangels, door het Publiekstheater. di. Stads schouwburg 20.00 uur Waar is thuis en hoe kom ik daar. Mu zikale theatervoorstelling door De Roovers en het muziektheatercollec tief Walpurgis di. en wo. Het Net 20.30 uur Osvald Theaterstuk over 'vastzitten' van Osvald door Wennie De Ruyck in een regie van Herwig Deweerdt. wo. De Werf 20.30 uur Klassiek concerten in het Concertge bouw: Duo vioolconcert door Vikto- ria Mullova en Katia Labéque, vr. 20.00 uur; Viktoria Mullova Solo met de Partita's van Bach, di. 20.00 uur Odds On Saxkartel. Dubbel con cert met impro jazz door Odds On o.l.v componistsaxofonist Tom Van Dyck en 4 saxofonisten van Saxkar tel vr. De werf 20.30 uur Poitin 'On the Move'. Ierse en Schot se folk en dans. za. C.C. De Dijk 19.30 uur Klassiek Concert. Concert door Yves Pietei's, klarinet en het Ciurlionis Strijkkwartet met werk van Mozart, Ciurlionis, Dirk Brossé e.a. za. Rye- landtzaal 20.00 uur Oratorium Israël in Egypt. Concert met werk van Handel door Collegium Instrumentale Brugense Capella Brugensis en solisten o.l.v. Patrick Peire. za. Sint-Walburgakerk 20.30 uur Dana Winner Concert door Dana Winner The Galaxy Symphony Or chestra. wo. Concertgebouw 20.00 KNOKKE Mannen maken Oorlog. Theatercon cert door Bram Vermeulen en Wig- bert. zo. Scharpoord 20.30 uur ZATERDAG Teddy Boy Het 2nd Dutch Teddy Boy R'n'R Festival wordt voortga Het Teddy Boy Festival is in feite het Britse antwoord o-- Amerikaanse rockabilly. De laatste jaren maakt Teddvjh een serieuze comeback mee. Vanaf twee uur 's middags^ drie uur 's nachts draaien er rock'n'roll dj's, spelen er ba-a zijn er platen en kleding te koop en exposities te zien De^ ste editie was vorig jaar een doorslaand succes met bezoe- kers uit binnen- én buitenland. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 14.00 uur Duo Huub Tannie Het duo Huub Tannie brengt Franse chansons. Maar ook Nederlandse liedjes die bij Frankrijk passen. Huub zingt en Tannie speelt piano (of accordeon). In Cafe* Pree, zoals de brasserie tijdelijk heet, brengen ze liedjest» gehore van Jean Ferrat, Jacques Brei, Edith Piaf, Yves Du.' teil en Cahrles Aznavour. •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Hoezo bang Hoezo bang is een samenwerkingsproject van 't Jeugdthea terhuis en theatergroep Duinart. In deze voorstelling bezoekt Peter (gespeeld door Peter Adriaanse) met drie vrienden (Jolanda Westveer, Özkan Özturk en Ruben Lebon van Duinart) de school waar hij vroeger op gezeten heeft. Herinneringen aan de verschrik lijk strenge juf (Marieke van Dijk). •Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur EMM Harmonie EMM geeft een lenteconcert. Onder leiding van dirigent Maurice Verhoeven brengt defe monie sfeervolle filmmuziek aangevuld met Latijns-Affie,- kaanse nummers en nummers uit de hedendaagse muziet •Dorpshuis Versvliet, 's-Heer Abtskerke, 17.00 uur Voorwaarts De harmonie Voorwaarts geeft de jaarlijkse uitvoering. Naast de harmonie olv Wim van Wallenburg, treden ookid jeugdorkest olv Patricia Geertse, de slagwerkgroep olv thieu Rievers en de Scaldis Jazzband op. De avond heeft as thema Mucis Mix. •De Couburg, Koudekerke, 19.30 uur Toneelavond Buurtvereniging Klaver 3 houdt een toneelavond. Zie vrijdag. •Verenigingsgebouw De Griend, Hoedekenskerke, 19.30ra Scheldegalm Muziekvereniging Scheldegalm geeft een concert. Hieraan wordt meegewerkt door jeugdcircus Hogerop. Am Dellenoy, René Kaljouw en Wilma Kostermans. •Kaj Munk, Hansweert, 19.30 uur Laïs De drie jonge vrouwen van Laïs hebben een hedendaagse kijk op folk. Van bloedstollende a capella liedjes tot groovy loops en samples. Ze zongen onder meer op Lowlands, PinkpopenJ het Zeeland Nazomer Festival. Ze worden begeleid dooreej band. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Johann Th. Lemckert Johann Th. Lemckert geeft een orgelconcert. Hij speelt in dit programma uitsluitend muziek uit de 17de en 18de eeuw: J. S. Bach en eerdere componisten als Sweelr ck, Weckmann en Buxtehude. Het Magnificat van Jean lite louze zal volgens de alternatim-praktijk Gregoriaans) wor den uitgevoerd. •Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest geeft de voorjaarsserie. Zie donderdag. •Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Nilgün Yerli Cabaretière Nilgün Yerli brengt haar programma Heldop blote voeten. Ze geeft levenslessen via rake monologen en kordate confe rences en geeft vrolijk commentaar op de multiculturele! menleving. De regie is van Titus Tiel Groenestege en Win Veenhof speelt piano. Nilgün Yerli is 's middags van 14 W tot 15.00 uur te gast in De Drvkkery in Middelburg. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Bert Hermelink Bert Hermelink brengt zijn cabaretprogramma Niet vangt teren. Naast verhalen, zijn mening en emoties tracteert dezevo malige toetsenist van Toontje Lager het publiek ook op prachtige en humoristische liedjes. •Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur In het vrolijke weerhaantje Toneelclub 's-Heer Arendskerke brengt de klucht In het' lijke weerhaantje. Zie vrijdag. •Het Arendhuis. 's-Heer Arendskerke, 20.00 uur De roof Theatergroep Zierik brengt De Roof van de Gordel. Zie vrijdag, •MFC, Zierikzee, 20.00 uur La Bohème Roemeense Staatsopera van Constanta brengt La Bohe® Deze opera van Puccini vertelt het verhaal van enkele k» stenaarsvrienden in het Quartier Latin van Parijs in hetrr den van de negentiende eeuw. Hun pogingen om in huaï- moede en liefdesperikelen te overleven vormen het therri van deze voorstelling. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Philharmonie De Nordwestdeutsche Philharmonie geeft een concert Het is een Duits orkest wel toevertrouwd topstukken ui' romantische Duitse orkestcultuur als Beethovens Vijfde?» noconcert en Brahms' Vierde Symphonie ten gehore te bü en. Zeker als het de Nordwestdeutsche Philharmonie be treft. Het gezelschap heeft in zijn ruim vijftig jaar oude?' schiedenis al meer dan 200 cd's op zijn naam staan. Solist in Beethovens Keizerconcert is Derek Han •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Maarten van Roozendaal Maarten van Roozendaal brengt zijn programma Tijdelijk tekort aan Chronisch Geluk samen met Egon Kracht. Een voorstelling met een piano, een stem en een contflb* over alles wat ons moderne leven in al zijn grootsheidefl kleinzieligheid zo interessant maakt. •Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Laurens van Rooijen Pianist Laurens van Rooijen brengt De verdwenen mm1" In deze muzikale legende bespeelt hij het thema van^,,_ de. Samen met celliste Sanna Dia en zangeres Sonja in speelt hij klassiek geworden nummers als Just A Simp* vesong en Imaginary Landscapes en nieuwe stukken0'' liefde. Hij laat horen hoe musici van alle tijden en*Ik den gevoelens van verlangen en verlies hebben vertaa - muziek. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 54