Syndroom bedreigt Irak-gangers Bestrijden terreur weinig efficiënt PZC Thuiszorg wordt gunst PZC Democraten: Bush-kamp loog 237 keer 1*5» Marinebouw Amerikanen proberen herhaling problemen Vietnam-veteranen te voorkomen te gast ie NH 18 maart 1954 n( - donderdag 18 maart 2004 door Ans Bouwmans Harold Kudler van de Com missie voor Posttrauma tisch Stress Syndroom op het Amerikaanse ministerie van Ve teranenzaken bezocht vorig jaar het Walter Reed Army Medical Center, waar gewonden uit Irak worden opgevangen. Hij vroeg de medische staf wat hij voor hen kon betekenen. Zorgen dat de erewacht niet langer om vier uur 's middags het kanon af schiet, zeiden ze. Het kostte hen elke dag een half uur om de pa tiënten vervolgens te kalmeren. Kudler kreeg tijdens zijn bezoek te horen dat 40 procent van de patiënten in het militair hospi taal in Washington drie maan den na opname symptomen ver toonden van posttraumatisch stress syndroom (PTSS): fobie ën, angsten, communicatiepro blemen, slaapstoornissen of an dere klachten, veroorzaakt door een schokkende ervaring. De pa tiënten schrokken niet alleen van luide knallen, verschillende van hen weigerden ook om bui ten op het gras te lopen, zo bang waren ze voor landmijnen. Psychische problemen zijn een toenemend probleem onder Irak-gangers, aldus Kudler, die elke oud-militair na drie maan den wil testen. De VS bereiden zich voor op een nieuwe stroom militairen die lijden aan PTSS, De komende maanden gaan zo'n 130.000 in Irak gelegerde Ameri kaanse militairen naar huis bij een troepenwisseling Politici en psychologen vrezen voor herha ling van de ervaringen met de Vietnam-veteranen. Van hen raakten drie op de tien na terug keer getraumatiseerd. Psychiater Kudler sprak on langs op een speciale hoorzit ting die was belegd door een par lementaire commissie van het Huis van Afgevaardigden. De problemen van de uit Vietnam teruggekeerde veteranen wer den lang onderschat (de oud-mi litairen hadden 'karakterproble- De problemen van de Amerikaanse militairen die aan de oorlog in Vietnam deelnamen werden onderschat. De Amerikanen proberen daar lering uit te trekken voor de militairen die uit Irak terugkeren. foto EPA men') maar daarvan is nu geen sprake. De ministeries van De fensie en Veteranenzaken wer ken samen. Er is aandacht voor preventie en de strijdkrachten proberen psychische problemen door acute stress (door betrok kenheid bij of schuldgevoel over dood of verminking) tijdig te on derkennen om te voorkomen dat ze chronisch worden. Toen afgelopen zomer het aan tal zelfmoorden onder militai ren in Irak - 23 - ineens omhoog ging, werd er onmiddellijk een team naar Bagdad gestuurd om onderzoek te doen. Veel cijfers over posttraumatische stress ver oorzaakt door de uitzending naar Irak zijn er niet. De krant Washington Post meldde in fe bruari dat het leger vorig jaar bijna zeshonderd militairen uit Irak naar psychiatrische klinie ken had gestuurd. Topambtenaar Roswell van het departement van Veteranenza ken zei vorige week dat zijn mi nisterie medische hulp biedt aan 1927 Irak-veteranen met geestelijke problemen. Bij onge veer eenvijfde was posttrauma tisch stress syndroom vastge steld. Het totale aantal oud-mili tairen met PTSS wordt geschat op ongeveer 180.000. Niet iedereen is er zeker van dat van onze redactie buitenland De Amerikaanse president George Bush en zijn vier hoogste adviseurs hebben het publiek 237 keer een misleiden de verklaring voorgeschoteld over de bedreiging die Irak zou vormen voor de VS. Dat zeggen de Democraten in het Huis van Afgevaardigden in een rapport dat zij gisteren indienden. Het rapport is samengesteld door de Democratische leden van de commissie voor bestuur lijke vernieuwing. Zij onder zochten verklaringen van de pre sident, vice-president Dick Che ney, minister Donald Rumsfeld van Defensie, minister Colin Po well van Buitenlandse Zaken en nationaal veiligheidsadviseur Condoleezza Rice. De vijf bewindslieden beweer den voorafgaand aan de oorlog in Irak herhaaldelijk dat dat land nog altijd beschikte over massavernietigingswapens die ook voor de VS een bedreiging vormden. De meeste van deze 161 verklaringen waren mislei dend omdat zij twijfels van de veiligheidsdiensten verzwegen en zekerheid voorwendden die er helemaal niet was, zo stellen de Democraten. Ook na het begin van de vijan digheden m Irak betrapten de Democraten Bush en zijn naaste medewerkers nog 76 keer op een in hun ogen misleidende verkla ring die de oorlog moest recht vaardigen. Volgens het rapport begon de door Léon Phernambucq Het besturen van een zorgor ganisatie als Zorgstroom is geen kleinigheid. Een betrekke lijk nieuw fenomeen dient zich aan. Er moet meer marktwer king komen; in de zorg. Daar ver wacht de politiek veel van: de cliënt kan echt' kiezen bij welke organisatie hij de zorg 'in koopt'. de kosten zullen dalen omdat er een tarievenslag komt én er zou een stimulans zijn voor zorgvernieuwing. Boven dien zou de kwaliteit van de zorg verder verbeteren en de bu reaucratie zou minder worden. Deze signalen hoor je allemaal uit Den Haag. Anderzijds bena drukt, met name gedeputeerde Van Heukelom, dat concurren tie in Zeeland slecht is. Er moet veel eerder samengewerkt wor den tussen instellingen. Geza menlijk goede, kwaliteitszorg realiseren op basis van afspra ken tussen alle betrokkenen. De Nederlandse Mededingingsauto riteit (NMa) keert zich daar weer tegen. Alle gedragingen van ondernemingen die concur rentie beperken zijn verboden, tenzij ontheffing is verleend. De NMa moet er ook voor zorgen dat er geen misbruik wordt ge maakt van economische machts posities. Met al deze tegengestelde signa len is het moeilijk je strategi sche positie te bepalen. Voor Zorgstroom spelen de concrete vragen: moeten we meer samen werken met andere zorgaanbie ders met het doel, concurrentie in de toekomst te voorkomen óf moeten we - met hetzelfde doel - andere zorgorganisaties bena deren om fusiemogelijkheden te onderzoeken? Of moeten we juist volop de concurrentieslag in? Aan alle drie de opties kle ven voor- en nadelen. Mensen die zorg behoeven moeten wat te kiezen hebben. Anderzijds veranderen klanten zelden be wust van zorgaanbieder. Als je als zorgorganisatie je manage- mentaandacht richt op het zo goed mogelijk helpen van de klanten, dan is daar toch ook niets mis mee. Vanaf 2006 treedt de Wet Maat schappelijke Zorg (WMZ) in werking. De huishoudelijke zorg die veel van onze klanten ontvangen gaat dan over naai de gemeenten. Nu is de huishou delijke zorg nog een recht, neer gelegd in de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Het wordt, als onderdeel van de WMZ, een gunst De gemeenten zijn dan verantwoordelijk voor uitvoering van de Wet Maat schappelijke Zorg. Dit doet denken aan de invoe ring van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in 1994. Toen kregen de gemeenten de opdracht en de verantwoorde lijkheid de WVG uit te voeren. De daarvoor bestemde extra fi nanciële bijdrage voor het Ge meentefonds schoot echter te kort om alle aanvragen te hono reren. Er ontstonden grote ver schillen per gemeente tussen wat wel en wat niet werd ver strekt. Ook de eigen bijdragen liepen sterk uiteen. Dit valt de gemeen ten nauwelijks te verwijten, maar het gevolg was wel dat de WVG wordt uitgekleed. De WVG wordt overigens ook on derdeel van de Wet Maatschap pelijke Zorg. Gesol Ik verwacht dat er met de WMZ hetzelfde gebeurt als met de WVG. Ook nu krijgen de ge meenten te weinig geld om alle aanvragen te kunnen honore ren. Ze zullen ook - via verplich te Europese aanbesteding - huis houdelijke zorg inkopen bij het bedrijf of de instelling die tegen de laagste tarieven aanbiedt. Kwaliteitseisen zullen nauwe lijks worden gesteld. Blijft er dan nog wat te kiezen voor een cliënt? Ik denk het niet. Er zal een stevige prijsdruk komen, die te vergelijken is met de super- Wie even nadenkt over de gruwelij ke terroristische aanslagen in Madrid zal zich realiseren dat hel spoorwegverkeer niet afdoende valt te beveiligen. Stations zijn naar alle kan ten open. het aantal mstappunten is groot en het aantal reizigers is reusach tig. Het aantal treinreizigers is in Euro pa dertig maal zo groot als het aantal luchtreizigers. De reactie van de Nederlandse regering op de gebeurtenissen in Spanje was enerzijds realistisch, maar probeerde anderzijds toch te suggereren dat er misschien iets aan te doen viel. De mi nisteries van Binnenlandse Zaken en Justitie zullen analyseren hoe het met de veiligheid van trein- en busstations is gesteld, hoewel van een 'verhoogde dreiging' geen sprake is. Daarna zullen extra maatregelen worden genomen, die niet nader werden aangeduid, maar die zullen aanslagen in de toekomst niet uitsluiten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken ging het vooral om grotere waakzaamheid, zodat „de dreiging wat meer tussen de oren van de mensen gaat zitten". Als het inderdaad zo is dat het spoor wegverkeer niet te beveiligen valt, zijn alle maatregelen zinloos. Dan moet er vooral voor gewaakt worden dat er niet allerlei symbolische maatregelen wor den genomen die veel geld kosten zon der dat ze de veiligheid vergroten. Het is ook maar de vraag of de mensen het terrorisme wat meer tussen hun oren moeten stoppen Dat zou makkelijk kunnen leiden tot die traditionele kwaal: de mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest maar dat hoogst zelden op komt dagen. De kans dat ie mand om het leven komt bij een terro ristische aanslag is nog steeds verwaar loosbaar klein. Naar aanleiding van de aanslagen in Madrid kwamen diverse gezagsdragers en deskundigen weer met voorspellin gen die klaarblijkelijk niet apocalyp tisch genoeg kunnen zijn De aanslagen zouden de voorbode zijn van het 'mega- terrorisme' van de toekomst en natuur lijk werd er weer op sonore toon be weerd dat de Derde Wereldoorlog daad werkelijk gaande is. Dezelfde zwaarwichtige nonsens die we in de weken na 11 september 2001 te horen kregen. Vergeleken met de el lende en het aantal doden van de Eer ste en Tweede Wereldoorlog is het terro risme en de bestrijding daarvan niet meer dan een marginale ergernis. Te gen de achtergrond van de vreselijke voorspellingen die naar aanleiding van 11 september 2001 werden gedaan, is het aantal terroristische aanslagen se dertdien verhoudingsgewijs klein ge weest. De deskundigen zouden er ver standig aan doen de betrouwbaarheid van hun voorspellingen te vergroten, als zij graag serieus willen worden ge nomen. Het grootste gevaar dat West-Europa en de VS bedreigt, daarin hebben de deskundigen ongetwijfeld gelijk, is dat de terroristen de hand weten te leggen op een nucleair wapen. In dat geval kan een aanslag immers honderddui zenden doden veroorzaken. Hoe groot deze kans is, weet niemand. Opmerke lijk is echter dat niet alle denkbare moeite wordt gedaan om die kans tot een minimum te beperken. De grootste voorraden plutonium en verrijkt ura nium, de grondstoffen waarmee een nu cleair wapen kan worden gemaakt, be vinden zich in Rusland. Die voorraden worden niet altijd even zorgvuldig beheerd. In 1991 zijn de VS en Rusland begonnen met een gezamen lijk programma om deze voorraden be ter te beheren en het plutonium en ura nium ongeschikt te maken voor ge bruik in wapens. De VS dragen echter veel minder bij aan dit programma dan zij hebben beloofd en dan noodzakelijk zou zijn. Deze merkwaardige gang van zaken is deel van een groter patroon Aan maat regelen die van grote praktische waar de kunnen zijn in de strijd tegen het ter rorisme wordt te weinig geld uitgege ven of zij worden zelfs volledig veron achtzaamd, Tegelijkertijd worden er tientallen of zelfs honderden miljarden dollars gespendeerd aan zaken die aan de wisseling van de wacht in Irak een golf psychiatrische pa tiënten zal opleveren. Sally Sa- tel, een psychiater uit Washing ton die ook verbonden is aan de conservatieve denktank AEI. denkt dat de uitkomst van de studie naar PTSS onder Viet nam-veteranen (30 procent) veel te hoog is. Patel meent dat met name troe pen in gevechtseenheden (vol gens haar minder dan eenzesde van de uitgezondenen) het syn droom kunnen oplopen. Ze zegt dat ervoor gewaakt moet wor den dat veteranen zichzelf een slachtofferrol aanmeten en wijst op de 'aantrekkelijke' maanduitkering voor veteranen met PTSS (2000 tot 3000 dollar netto). Stigma Volgens verschillende experts rust er onder (oud-)militairen echter een flink stigma op psy chische problemen. Sommigen vinden het daarom gemakkelij ker naar een aalmoezenier te stappen. Luitenant Charles Hod ges, kapelaan bij het Korps Ma riniers: „Schaamte, onzekerheid en een gevoel van isolatie kun nen oorlogsstress verergeren. De eerste stap naar een aalmoe zenier is vaak de eerste stap naar herstel." GPD jroru IASH1 tiaar i Washin OfflZ fiard'! "ederland heeft nog één zelf scheppende *ocht «r ja ss misleidingscampagne op 17 maart 2002. toen Cheney over het Iraakse regime zei: ..We we ten dat ze chemische en biologi sche wapens hebben." Een woordvoerder van het Wit te Huis wilde met in detail op de zaak ingaan. Hij zei nog geen kennis te hebben genomen van de inhoud van het rapport. Wel zei hij dat de verklaringen van de president en zijn adviseurs al tijd nauwkeurige afspiegelingen zijn geweest van de beschikbare inlichtingen. ANP/RTR fensie-industrie, de marinebouw. Hetnier houd van deze bedrijfstak is van groot be- lang voor de Nederlandse economie, heeft de ting Nederland Maritiem Land vastgesteld in deze week gepresenteerde studie. Het marinebouwcluster, met de Koninklijke de Groep (KSG) in Vlissingen en Thales Nel land (het vroegere Hollandse Signaal) in als belangrijkste onderdelen, zit echter met probleem. In elk geval tot 2012 heeft de Koning ke Marine geen nieuwe fregatten nodig. De orfe. stroom valt droog. Of het ministerie van Defgj; moet een voorstel uit de sector volgen en besluit-- tflBO twee extra M-fregatten af te stoten en te ven-, gen door vier korvetten, die beter zijn voor kustwachttaken. De studie van Nederland Maritiem Land laat zij dat dit plan veel voordelen heeft. Een bij uitsteki novatieve bedrijfstak kan overeind blijven ent eindelijk is de schatkist daar zelfs bij gebaat L nu belangrijk deel van de koopsom vloeit via belast gen terug. Als het Nederlandse marinebouwcL ffC( ter omvalt, kost dat banen. En buitenlandsem neschepen zijn fors duurder in aanschaf. Dit verhaal klinkt aannemelijk. Alleen, Defem heeft geen geld. Het marinebouwcluster wildikCén dervangen door de korvetten voor te financii De Tweede Kamer voelt daar wel voor. Later jaar moet duidelijk worden of Defensie die mera deelt. In het verleden heeft de rijksoverheid: heel veel voor over gehad om een eigen marine-s dustrie te behouden. Damen Shipyards KSG van de staat kopen voor één gulden en krejnalt nog eens zo'n vijfenveertig miljoen euro mee de uitgeholde vermogenspositie te versterkend p de verkoop van het Schelde-terrein in de Vlisa se binnenstad incasseert het bedrijf bovenc ruim dertig miljoen euro van de gemeente Vlisa gen De KSG is al met al flink in de watten gelegd. D&te schept ook verplichtingen, vooral als het gaat behoud van werkgelegenheid in Vlissingen. wegsluizen van werk naar een Roemeense D 'v men-werf. zoals is gebeurd met de bouw van to jj hydrografische opnemingsvaartuigen voor de h ninklijke Marine, komt dan wrang over. AlsDeiö gist sie besluit korvetten te laten bouwen, zou hei rzet KSG sieren de bulk van dat werk in Vlissingen] ont laten verrichten. Kte NEERGESTORT - Een straal jager van de vliegbasis Soester- berg is gistermiddag in het IJs- selmeer gestort. De beide inzit tenden kwamen om het leven. De straaljager kwam ongeveer tien kilometer ten noordoosten van het gemaal Lovinck te Har derwijk in het meer neer. Het ongeluk werd pas bekend toen de schippers van een vracht boot het lijk van een van de vliegers aan wal brachten. DELTAPLAN - Het Zeeuws provinciebestuur juicht het Deltaplan van harte toe. maar is wel bang dat de oester- en mosselcultuur in Zeeland ten IZA de onder zullen gaan Dat zef commissaris van de koi 'ri jhr. mr. A.F.C. de Casembi in een reactie. Aan de anda 1 kant biedt het plan nieuweotf wikkelingsmogelijkheden vw de provincie, verwacht de cc missaris. STRANDING - De I de Scheepvaart stelt een ow»,. zoek in naar de stranding een caisson in de Roompot, t juli vorig jaar. De caisson vi bedoeld om het gat in de d> bij de Schelphoek te dicht Het gevaarte is na de sü» ding gescheurd en verloren^ gaan. Hel overdragen van de verantwoordelijkheid voor de thuiszorg naar de gemeenten zal slecht uitpakken voor de cliënten. foto Phil Nijhuis/GPD markloorlog. Zorgaanbieders lo pen elkaar dan voor de voeten om te mogen 'leveren'. Is dat wat we willen? Gaat er zo niet heel veel verloren? Ik vrees van wel. Wanneer houdt het gesol met de thuiszorg eens op? Léon Phernambucq is bestuurs voorzitter van Zorgstroom de veiligheid van de VS en de rest van de wereld niets bijdragen. Het meest in het oog springende voorbeeld is natuur lijk de aanval op en bezetting van Irak. Die onderneming is aan de wereld ver kocht in het kader van de strijd tegen het terrorisme. Saddam Hoessein zou contacten onderhouden met terroristen en hij zou massavernietigingswapens hebben. Die combinatie zou een directe bedreiging voor de VS en de rest van de wereld vormen. Dat die beschuldigingen op zijn minst dubieus waren, kon de Amerikaanse re gering weten. In feite heeft zij de zoge naamde oorlog tegen het terrorisme wil lens en wetens misbruikt om de mondia le hegemonie van de VS te onderstre pen, De honderden miljarden dollars voor het Iraakse avontuur hadden heel wat beter besteed kunnen worden aan de beveiliging van de Amerikaanse havens en particuliere vliegvelden, waaraan nu veel te weinig wordt besteed. Dergelijke zaken zijn echter, evenals een veilig beheer van de Russische voor raden nucleair materiaal, niet spectacu lair genoeg om de aandacht van deze Amerikaanse regering te trekken. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern '"pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bi) acceptgirobetaling geldt ew toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt w toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW het einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bin Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties. Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens deFe9t® voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (klernV*- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/advertw* Auteursrechten voorbehouden rwj»- Uitgovcrii Provinciale Zeeuwse Courant BV is oon onderdeel van hel Wegener-conc«* J* i ons verstrekte gegevens hebben wi) opgenomen in oon bestand dal wordt L, lit schrifteli|k mekWniW Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4