'ZC eranderingen N61 ingrijpend 13 Yossenburcht in dijk nabij Heille Grijze zeehonden kiezen het ruime sop Personeel voetveer krijgt volgens bond een hongerloontje Hoofdgebouw van De Sterre op slot \ier fiets tunnels, vier rotondes en twee viaducten in vernieuwingsplan Zeventig reacties op enquête Terneuzen zeeuwse almanak Kat ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 18 maart 2004 jorRona]d_Verstraten jENDUKE - Als de vernieu- tevan de N61 tussen Hoek en ioondijke wordt uitgevoerd Is gisteren is voorgesteld, rijgen de bewoners van de dor- langs de weg met/.eer ingrij- tde veranderingen te maken, [«eg. een combinatie van een loomweg en een gebiedsont- jtingsweg, krijgt vier roton- vier fietstunnels en twee iducten. Om aan de andere i van de weg te komen, moet rfnildig worden omgereden. concept Ontwerp-Tracébe- lOTB) werd gisteravond ge tenteerd op een inloopavond het Mauritshof in IJzendijke. presentatie was twee jaar la- 'dan gepland, wegens twee swisselmgen en onder- naar aanleiding van de (milieu effect rapportage) .2001. lelijk is er een weg uitge- met tweemaal twee rijba- vanaf de N62 tot aan Bier en twee maal een, plus pa- jen, tot aan Schoondij- iDemaximumsnelheid wordt ikilometer per uur. Er is ech- gekozen voor rotondes in van ongelijkvloerse krui- met dien verstande dat wee viaducten komen voor iwverkeer. Het eerste ter hoogte van de Oranje- plussen Schoondijke en IJ- ijke. Het tweede komt ten a van de kruising Nol- Rg/Uzendijkse\veg/Midden- tussen IJzendijke en Bier- fietDaar was weliswaar al een iduct gepland, maar meer er het westen toe. Het is de be ding dat dit viaduct wordt gevoerd als kunstwerk. Twee arische ondernemers die er übedrijf hebben, lieten giste- echter al weten de aanleg q viaduct en toegangswegen land absoluut niet te nzitten- van het gekozen tra- nleen aantal particuliere wo- Ken het veld moeten ruimen. Jhet tankstation aan de hui rondweg om IJzendijke wórden verplaatst, ffiens ondernemersvereniging (Advertentie) IBoekenweek middag 13.30-M.30uur Thomas jRosenboom signeert o.a. Spit/en Menu Café De Pree Salade rucola et Entrecóte roti ou Bouillabaisse de légumes ct Mille-feuille 11,50 of €9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 20.00 uur binnenplein Van Goeh en God lezing door prof. dr. A. Wcsscls zaterdag 20 maart 11.00-12.00 uur DES en de dorpsraad Schoondij ke boden H. Ulijn en D. van Rie gisteravond een rapport aan, met de nadere uitwerking van een onlangs gehouden enquête over de rondweg Schoondijke. Een groot deel van het dorp is te gen de halve rondweg. Het rap port werd in ontvangst genomen door K. de Groot, plaatsvervan gend directeur van Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat en wethouder L. Wille van de ge meente Sluis. Ulijn probeerde hen er van te overtuigen dat Schoondijke het best gediend is met een kwart rondweg. De Groot zegde toe na bestudering contact met hen op te nemen. In de nieuwe N61 komt een aan tal kruispunten te vervallen, zo als die bij IJzendijke en Bier vliet. Het verkeer moet daar van af de rotondes over 60-kilome- terwegen om in het dorp te ko men. Bij het kruispunt Tivoli in IJzendijke komen geluidsscher men. Bij Hoek zou het stukje voormalige rijksweg aan de westkant als insteekweg gaan dienen. Bewoners en de gemeen te Terneuzen vrezen echter dat de verkeersdrukte er zal toene men. Rijkswaterstaat gaat dit de komende tijd onderzoeken. Volgens projectleider N61, S. Brasser, is het alternatief, een doorsteek of een noordelijke pa rallelweg, moeilijk in te passen. Bij de Braakman, waar een fiets- tunnel komt, verwacht hij geen problemen. Vanavond is weer een inloop avond in het Mauritshof, van 17.00 tot 21.00 uur. De grijze zeehonden die de wintermaanden verzorgd werden door Sea Life in Blankenberge worden met enige hulp de Baai van Heist ingedreven. foto Camile Schelstraete door René van Stee HEIST - Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Dit spreekwoord ging gisterochtend ook op voor tien grijze zee honden van het nationale zeehondencen trum van Sea Life in Blankenberge. De pups werden op het strand van de Baai van Heist vrijgelaten. Zodra het mannetje Alex werd losgela ten uit zijn transportkooi, wist hij in snel treinvaart de branding te bereiken. Even later zwom hij uitgelaten in de Noord zee. Zijn kameraadjes, met welluidende namen als Tintin, Calypso en Muppet, volgden daarna bijna gedwee. Silco leek last te hebben van watervrees. Hij moest met zachte aandrang in de juiste richting worden gedirigeerd. De vrijlating van de tien zeehonden was volgens manager Yves Mertens van Sea Life een primeur. „Nog nooit hebben we tegelijkertijd zoveel zeehonden losgela ten", aldus Mertens. De belangstelling was enorm. Behalve strandbezoekers, me dewerkers van Sea Life en overige be trokkenen kwamen ook meer dan twee honderd kinderen van de gemeentelijke basisschool Het Anker in Heist op het schouwspel af. Laurent (9) en Flor (10) vonden alles 'enorm tof. „We zien ze ook regelmatig als we 's zomers naar het strand gaan", vertelde Flor. Veerle (6) keek op de schou ders van haar vader ademloos toe. De pups van enkele maanden oud wer den de afgelopen winter door Sea Life op gevangen, Door de zware stormen en slecht weer op de Noordzee, raakten ze eind december en begin januari hun koers kwijt en strandden ze op de Bel gische en Noord-Franse kust. Uitputting „In het algemeen waren ze er slecht aan toe. Behalve dat enkele dieren door uit putting aanspoelden en dus ook niet ziek waren, hadden sommigen een beginnen de longontsteking en pikwonden van vo gels opgelopen of last van longwormen. Dankzij een intensieve verzorging heb ben alle zeehonden hun streefgewicht be reikt. Ze zijn klaar om hun familie in de Noordzee op te zoeken. Het leefgebied van de grijze zeehond is de Engelse kust In tegenstelling tot de gewone zeehond komen ze nauwellijks voor in de Wester- schelde (Hooge Platen bij Hoofdplaat)", legt Mertens uit. Sea Life vangt jaarlijks gemiddeld twin tig zeehonden op. Het gros hiervan over leeft zijn avontuur. De verzorging per zeehond kost minstens tweeduizend euro Een groot deel van dit bedrag voor medi cijnen en voedsel wordt betaald door adoptie-ouders. Bijna vanzelfsprekend adopteerde ook de afdeling dierenzorg en toegepaste dierkunde van de landbouwschool Ka- tho in Roeselare een pup. De scholieren zamelden het geld onder meer in dank- T.- ÖS 'rff. V//V.V i door Ronald Verstraten HEILLE - In West-Zeeuws- Vlaanderen zijn de vossen al op gerukt tot in het uiterste zuid westelijke puntje. In de buurt van Heille heeft een vossenfami- lie een complete burcht gegra ven in een dijk. Volgens Leo Ducheine, oud-di recteur van de Aardenburgse ba sisschool Op Dreef, zitten de vos sen er al enkele jaren. „Twee jaar geleden heb ik een vossen hol gezien in een oude zanddijk. Vossen zelf heb ik er weliswaar niet gezien, maar er lagen resten van prooidieren rond, zoals ko nijnen en roofvogels", vertelt hij. Kenners, onder wie zijn oud-col lega Donny Hollevoet, bevesti gen dat het om een vossenhol gaat. Maar ook voor met-ken ners is het een duidelijke zaak. De gaten zijn zo groot dat ze niet voor een konijnenhol kun nen worden aangezien. Boven dien zijn er vossen gezien op boerderijen in de buurt en is er vorig jaar eentje doodgereden op de Hogeweg vlakbij. Ducheine's eerste ontmoeting met vossen was drie jaar gele den, over de grens bij Moerker- ke. Fietsend tussen de Blinker en de Stinker, twee vaarten, zag hij drie welpjes die aan het spe len waren rond een oude bun ker. „Ze trokken zich niets aan van voorbijrijdend verkeer. Al leen, als je stil ging staan, wer den ze kennelijk naar binnen ge blaft." Hij ging er nog enkele ke ren kijken, samen met Hollevoet en gewapend met een fototoe stel. De diertjes lieten zich ech ter niet meer zien. Wel zagen ze ook daar resten van prooidie ren. De ontdekking van de burcht bij Heille gebeurde eveneens tij dens een fietstocht. Ducheines zoon heeft een vakantiehuisje in de buurt, vlakbij Middelburg (B). Op de terugtocht fietste hij over de Papenpoldersedijk, plaatselijk bekend als de Schor- redijk. Het gebied is stil en wei nig toegankelijk, de ideale omge ving voor vossen. Uitgangen Hollevoet doet er 's zomers vlin- dertellingen voor natuurbescher mingsvereniging "t Duumpje. Tijdens zijn tellingen heeft hij al verschillende uitgangen van de vossenburcht gezien. „En ze hebben een tijdje terug ook ai een paar Kaapse Kezen ge snaaid op een van de hoven", weet hij. Ducheine heeft er inmiddels al meerdere ontmoetingen met vos sen opzitten „Een maand gele den reed ik om half elf 's avonds met de auto tussen Breskens en Nummer Een. Ik ben er prak tisch zeker van dat ik toen een vos in het schijnsel van mijn koplampen heb gezien. Ik moet me heel sterk vergissen als dat niet zo was. Zijn waarneming bevestigt die van enkele andere mensen die vossen hebben gezien in dat ge bied. België Vermoed wordt dat deze vossen zich hebben verspreid vanuit De Braakman. Ducheine en Holle voet denken dat de vossen bij Heille echter uit België komen door Jan Jansen VLISSINGEN - Ze krijgen 'een hongerloontje' en hebben ar beidsvoorwaarden 'waar de hon den geen brood van lusten'. De positie van BBA-werknemers op het voetveer Vlissingen-Bres- kens is volgens vakhond FNV Bondgenoten ronduit slecht. „Die mensen worden op een vre selijke manier gebruikt", zegt bestuurder Brigitta Paas. De BBA spreekt het maar half tegen. „We hebben een concurre rende aanbieding moeten doen om dit werk te krijgen. De finan ciële speelruimte is beperkt", zegt concessiemanager John van den Broek. Wel vindt hij de belo ning 'marktconform'. „En men sen zijn uit vrije keuze bij ons komen werken Ze kenden onze arbeidsvoorwaarden Paas heeft er geen boodschap aan. Indirect neemt ze ook de provincie op de korrel. „Omdat die het salaris aanvult van voor malige PSD-ers, dacht de BBA te kunnen volstaan met een mi nimumaanbieding. Dat kan ge woon niet." Probleem is volgens haar verder dat het van origine Brabantse busbedrijf geen idee heeft waar het mee bezig is. „Ze zien het veer al een bus zonder wielen. Ze vergeten dat je voor het va ren op de Westerschelde hoog ge kwalificeerde krachten nodig hebt en dat daar een navenante beloning tegenover moet staan De kwestie wordt nijpender nu straks de nieuwe swaths de plaats innemen van de oude dub beldekkers, waardoor BBA het personeelsbestand kan inkrim pen van zeventig naar dertig (Advertentie) gebruikte 4x4 kopen www.autosturm.nl man. „Dat wordt tegeh mensen gebruikt. Wie nu iets zegt, weet zeker dat hij eruit vliegt", aldus Paas. In een overleg met BBA zal zij komende maandag opnieuw vooretellen om de arbeidsvoor waarden voor werknemers op het voetveer af te kijken van de 'fatsoenlijke' CAO voor de Wad denveren. Maar veel vertrouwen heeft ze er niet in „Tot nog toe heeft het bedrijf nog niet op on ze eisen gereageerd Namens BBA heeft ook John van den Broek er zijn twijfels over. „De ruimte is beperkt en het hoge niveau van de PSD was voor ons niet te handhaven. Maar goed. Mensen mogen pro beren hun positie te verbeteren, met behulp van de vakbond. Die was bij de PSD ook altijd sterk aanwezig, weet ik." Hij bestrijdt dat de BBA niks van veren weet. „Via de Con nect Groep waar wij bij aange sloten zijn, hebben we wel dege lijk die expertise in huis. Die ex ploiteert veren in heel Europa." Voormalig PSD-directeur, Ha rold Thomaes, nu hoofd P&O bij de provincie, bevestigt dat de PSD een goede werkgever was en dat mensen die ergens andere gaan werken soms schrikken van de beloning daar „Ik weet dat de BBA minder betaalt, maar een hongerloon? Nee, dat geloof ik niet. Wij vullen inder daad het salaris aan tot het oude niveau. Dat is nu eenmaal het gevolg van een heel goed so ciaal statuut, waar we mensen nog jaren mee kunnen helpen." (Advertentie) Nu |e rijbewijs halen honderden euro's besparen?! Nu: vanaf 5,- per week. Lespakketten vanaf 805,- incl. examen met garantie. R.S.N. 0900-2020778 www.rijbewiisservice.nl zij de organisatie van een schoolfuif. „Ka- thootje is echt ons lievelingetje ge worden. Eigenlijk vinden we het jam mer dat we haar moeten laten gaan, want iedere week gingen we wel even een kijkje nemen in Sea Life", vertelt Sa bine (18). Tag De kans dat zij Katho en de andere zee honden ooit terugziet is echter uiterst ge ring. Zicht op terugkerende dieren is er niet, maar volgens Mertens is het uitzon derlijk dat een zeehond wederom op de zelfde plek aanspoelt. „We kunnen ze wel volgen, omdat bij iedere zeehond een tag in zijn flipper en een chip in zijn oor is aangebracht. Daardoor weten we bij voorbeeld dat er ooit een gemerkte zee hond voor de kust van Engeland is aange troffen. Ook hebben we in Blankenberge weieens gemerkte exemplaren uit Enge land binnengekregen", aldus de Sea-Life- manager. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Het hoofdgebouw van De Sterre in Clinge gaat op slot. De directie wil voorkomen dat mensen die er niets te zoe ken hebben in- en uitlopen. Het hoofdgebouw van De Ster re. met daarin onder andere kan toren en activiteitenruimte 't Pa let, wordt volgens de directie door veel mensen buiten kan tooruren bezocht om de meest uiteenlopende redenen. Het ge bouw is nu nog voor iedereen vrij toegankelijk en er is geen en kel toezicht op het gebruik van het gebouw. De directie wil een toegangscon trolesysteem laten aanbrengen. Alleen geautoriseerde mensen krijgen een pasje en kunnen na kantoortijd terecht. Volgens J. van Hooijdonk, be leidsmedewerker van Stichting Tragel (waar ook De Sterre on der valt), heeft het toezicht op het gebruik van het hoofdkan toor mets te maken met de vele nieuwe bewoners van het Sterre- terrein. Het terrein van het instituut is nu ook een woonwijk geworden voor niet-gehandicapten. De nieuwe bewoners kunnen en mo gen gebruik maken van 't Palet in het hoofdgebouw, maar deze ontmoetingsruimte is niet de he le tijd geopend. Het zijn volgens Van Hooijdonk niet de nieuwe bewoners die na kantoortijd het hoofdgebouw bezoeken, maar het zijn personeelsleden. Wellicht wordt aan de pasjes van het toegangscontrolesys teem een betaalfunctie toege voegd. Hiermee kan dan bijvoor beeld het kopieerapparaat wor den bediend. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Dc enquête over het uitgaansleven in de Ter- neuzense Nieuwstraat heeft ze ventig reacties opgeleverd. Dat is een response die volgens woordvoerder D. Timmers van de gemeente Terneuzen niet te genvalt. De meeste reacties kwa men binnen via de gemeentelij ke website, waar belangstellen den de vragenlijst konden invul len. De enquête is een initiatief van de Kwaliteitskring Veilig Uitgaan Terneuzen. Daarin wer ken de gemeente, horeca en poli tie samen om het uitgaansleven in de Nieuwstraat te verbeteren. De kring is benieuwd wat men sen zelf vinden van het uitgaans leven in het centrum van Terneu zen. De resultaten worden nu verder geïnventariseerd en uitge werkt om het uitgaansleven in de Nieuwstraat veiliger en gezel liger te maken. Leo Ducheine (links) en Tonny Hollevoet bekijken een vossenhol bij Heille. foto Camile Schelstraete „Ze komen uit de kanten van Beernem en Knesselare", zegt Hollevoet stellig, want daar is ook bosachtig gebied. Dat ze gekozen hebben voor de omgeving van Heille, verbaast hem niet. „Je hebt hier zand grond, met de gewenste vegeta tie. Het gebied is niet verkaveld, er zijn nog veel keuterboeren. En in het kreekje vlakbij kun nen ze aan voedsel komen, want daar zwemmen waterhoentjes." Dat was schrikken voor die dame in Vrouwenpolder. Lag daar opeens Lapje, de zwart bonte kat van de buren, in haar tuin. Lapje was de tien kruisjes ruim gepasseerd en haar eigenaar had al eens aan gekondigd dat ze het niet lang meer zou maken. Maar vrolijk zou hij er vast niet van worden als ze het lijk je op een presenteerblaadje aan zou bieden. Dus stopte de Vrouwenpolderse het beest in een plastic tas en fietste naar de stortplaats in Oostkapelle. Halverwege kwam er opeens een scooter naast haar rijden met twee onverlaten erop. De passagier griste razendsnel de tas onder de snelbinders vandaan en de bestuurder gaf gas. Meer beduusd dan kwaad keek de beroofde het duo na. Had ze de dieven nu voor het Lapje gehouden of hen een kat in de zak bezorgd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45