Het geheim van familie De F rel Cruciaal treffen voor Ockenburgh PZC P Weijenberg denkt alleen aan Athene Seizoen De Jonge is bijna volmaakt Dochter Stephanie maakt grote stappen in de dressuurwereld Bekele naar FBK Games wmÈÊÊÊÊM X WÊÊÊÊÊË uitslagen agenda F Vroegertje voor Aangeenbrug Fifa ageert tegen verandering van nationaliteit donderdag 18 maart 2004 door Lucien Roelandt KOEWACHT - Overstappen van de pony's naar de paarden, daar twee keer op rij de indoorti- tel in de klasse Z2 veroveren en opgenomen worden in het elite corps van jeugd-bondscoach Jan Peters. Het is een prestatie waar velen alleen maar van kun nen dromen. Voor de vijftienjarige Stephanie de Frel uit Koewacht werd het werkelijkheid. Goede begelei ding, keihard trainen en de paar den goed verzorgen is volgens haar de formule. Het verhaal van Stephanie de Frel draait om haar familie. Op Hazelarenhoek ligt de thuisbasis van Stephanie de Frel. Daar werd haar de lief de voor de paardensport door haar moeder Lieveke Goossens en vader Patrick de Frel bijge bracht. Lieveke Goossen was zelf een verdienstelijke dressuuramazo- ne. Na hun huwelijk werd vader Patrick de Frel met het virus be smet. Van een vervallen boerde rij werd het Hazelarenhof omge toverd in een stoeterij waar de perfectie van afstraalt. Daar wordt de 'ruwe diamant' gesle pen. Terwijl andere ruiters op jonge leeftijd intensief worden begeleid door toptrainers van formaat, krijgt Stephanie de Frel voor het overgrote deel les van haar moeder. In het Limburgse Venhorst wordt ze door een van Neder lands bekendste dressuurtrai- ners, Jo Willems, gepolijst. Daar voor staat er in de weekends waarin geen wedstrijden wor den gereden voor Stephanie de Frel een training in Limburg op het programma. Lieveke Goossen: „Jo Willems heeft zoveel manieren om je be ter te leren rijden, daar kan ik niet tegen op. Zijn wens is wel dat ik altijd meekom, zodat we thuis volgens zijn systeem ver der kunnen werken. En dat werkt prima." Vader Patrick is de man met de gouden handjes. Hij toverde een tweedehands vrachtwagen om tot een luxe transportwagen. Het voertuig is voorzien van een living, die van alle gemakken is voorzien. „Het vervoer van de paarden is belangrijk", zegt hij. „Ook de ruiter moet zich comfortabel voelen, want je maakt soms lan ge reizen." „Het is niet alleen mijn succes, het is het succes van heel de fa milie", vult Stephanie de Frel aan. „Ik sta in de belangstelling en krijg de schouderklopjes. Maar we vormen een team. En twee pracht opa's en oma's zijn mijn trouwste supporters. Zon der al die steun kan ik het wel schudden." Vooral de begeleiding van haar moeder levert volgens Stepha nie de Frel een enorme bijdrage aan haar succes. „Een ouder als instructeur heeft nogal eens pro blemen. Tussen ons klikt het uit stekend. Zij heeft mij niet alleen leren paardrijden, maar als jury lid weet ze me ook precies te ver tellen waar ik tijdens de wed strijd op moet letten. De proef die ik moet rijden nemen we vooraf altijd samen even door. Als ik naar een wedstrijd ga moet mijn moeder er ook altijd bij zijn, anders ga ik niet." De uitstekende verstandhou ding tussen moeder en dochter werd in de loop der jaren bij de pony's bekroond met liefst 22 kampioenstitels. Daar voegde Stephanie de Frel in het korte tijdsbestek dat ze nu ook paard rijdt al twee Zeeuwse kampi oenstitels aan toe. Training Stephanie de Frel kijkt met ver langen uit naar het nieuwe schooljaar. Dan verkast ze van het Hulsterse Jansenius naar het ROC in Temeuzen. Daar start een zogenaamde lootoplei- ding. „Nu is het nogal eens een probleem om vrij te krijgen voor bijvoorbeeld de centrale trai ning in Wanroy en meerdaagse wedstrijden. Met deze opleiding valt sport en leren veel beter te combineren." Ondanks haar jonge leeftijd be waart Stephanie de Frel al veel mooie herinneringen aan haar sport. De eerste titel bij de paar den staat als iets aparts in haar geheugen gegrift „Dat was met de hengst Fernando van Joop de Jonge. Op het kampioenschap waren Laurens van Lieren en Thamar Zweistra huizenhoog fa voriet. Maar ik werd mooi kam pioen. Dat was echt genieten." Met de komst van Narwick op het Hazelarenhof ging een vuri ge wens van De Frel in vervul ling. En ook hierin speelde Jo Willems een belangrijke rol. Narwick Lieveke Goossen: „Stephanie wou graag een eigen paard. Maar een goed paard dat voor ons betaalbaar is bleek moeilijk te vinden. Na een jaar zoeken kwam Jo Willems met Narwick op de proppen. Toen we hem za gen waren we niet onder de in druk. Op aandringen van Jo heb ben we hem toch gekocht. En daar hebben we geen spijt van. Dit is een paard waar je verder mee kunt." Ook de keuzeheren blijken ge charmeerd van de combinatie uit Koewacht. Stephanie de Frel is inmiddels door hen goed ge noeg bevonden voor het B-ka der van de junioren. Het A-ka der is de volgende doelstelling Daarin zitten nu slechts twee ruiters. De groep moet aange vuld worden tot vijf. Drie van de acht B-ruiters mogen dus bin nenkort doorstromen. „Voor het team dat naar het EK mag, zijn nog twee plaatsen te door Peter Alleblas SCHINNEN - Voor Nad ja Wijenberg wordt de Ci- ty-Pier-City Loop van komende zaterdag een grote test. De atle te uit Schihnen wil naar de Olympische Spelen en moet in Rotterdam kwalificatie afdwin gen. Tijdens de CPC-loop moet blijken hoever ze is. „Hoewel de CPC-loop ook als het Nederlands kampioenschap geldt, staat de wedstrijd hele maal in het teken van de mara thon", zegt de Limburgse van Russische komaf ,,Mijn grote doel nu is Athene. Ik denk dat ik daar mijn presta tie van Sydney flink zou moeten kunnen verbeteren. Ik werd daar vier jaar geleden teleurstel lend 22e. Het volgende doel zal dan het EK in 2006 zijn, in Göteborg, daar is ook een heu velachtig parkoers." Nadja Wijenberg is geboren in het Russische Cheboksare. Ze werd al op haar zestiende full- prof atlete. Toen ze achttien was, werd ze Russisch kampioe ne op de cross. Ze won nadien de marathons in Omsk (1994), Sao Paulo (1995), Amsterdam (1996), San Diego (1998), Eind hoven (1999) en Athene (2003). Sinds 1999 heeft ze de Neder landse nationaliteit. Ze werd hier Nederlands kampioene op de 5 kilometer, op de cross als mede op de halve en de hele ma rathon. Ze heeft 1.08.58 als bes te tijd op de halve marathon ach ter haar naam staan. HENGELO - De organisatoren van de Fanny Blankers Koen Ga mes zijn er opnieuw in geslaagd het grote looptalent Kenenisa Bekele naar Hengelo te halen. De Ethiopiër komt maandag 31 mei waarschijnlijk op de 5000 meter uit. Bekele neemt komend weekeinde deel aan de WK cross in Brussel, waar hij pro beert de wereldtitels op de korte én lange cross te veroveren. Die prestatie leverde hij ook in 2003 cn 2002. Vorig jaar maakte de Ethiopiër grote indruk in Henge lo, waar hij zijn leermeester Hai- le Gebrselassie versloeg op de 10.000 meter. ANP „Mijn specialisaties zijn nu voor al de halve en de hele marathon. Vroeger liep ik ook wel baan- wedstrijden, maar het is een lo gische gang van zaken dat je je steeds meer op de langere afstan den richt naarmate je ouder wordt. Dit jaar heb ik het NK cross overgeslagen, omdat alles in het teken staat van kwalifica tie voor de Spelen. Over twee weken zal ik proberen tijdens de marathon van Rotterdam de olympische limiet van 2.30 te lo pen. Ik hoop dat het weer een beetje meewerkt, \frant ik ben echt een warmweerloopster." Wijenberg meent dat Lomah Ki- plagat in Nederland op eenzame hoogte staat. „Ik denk dat er vier vrouwen in Nederland zijn die op de halve marathon onder de 1.15 kunnen lopen. Dat is in ternationaal gezien met zo sterk. Zelf hoop ik in de CPC iets sneller te lopen dan 1.13, dat zou in de voorbereiding op Rotterdam voor mij een prima prestatie zijn. Stephanie de Frel met Narwick: „Hij kan alle oefeningen die op dit niveau worden gevraagd." door Joop van den Oudenhoven GOES - Met nog vier duels te gaan, staan de driebanders van Delta/Ockenburgh voor een cruciaal duel. Als de Goese ploeg de play-offs wil halen, moet er zondag in eigen huis ge wonnen worden van Service Pack/'t Tap- perijke. Sinds de komst van Jean-Paul de Bruijn naar Ockenburgh is het treffen beladen De Hulstenaar is afkomstig van 't Tappe- rijke, maar stapte op nadat hij in aanva ring was gekomen met teamgenoot Ger- win Valentijn, de stratenmaker uit Sint Willebrord. Het duel van zondag heeft extra waarde omdat beide ploegen nog uitzicht heben op de play offs Daarin spelen de beste vier ploegen van de com petitie. Ockenburgh staat er het beste voor. Het Goese kwartet staat vierde, met één punt voorsprong op de formatie uit Hoeven De tegenstanders zijn niet te onderschat ten. Dat doet Jean Paul de Bruijn dan ook niet. Hij kent de tegenstanders van zondag als geen ander Nog eens gevraagd naar de verhoudingen sinds zijn overgang naar Delta/Ockenburgh is De Bruijn duide lijk: „We gaan met elkaar om op basis van respect en als volwassen mensen. Er is een gezonde rivaliteit. Zondag reken 1 ASK ^B 1 - Jean Paul de Bruijn. ik op een gelijkspel. Tapperijke is een sterke ploeg en een remise komt ons niet slecht uit. We zijn aan elkaar gewaagd." Voor Delta/Ockenburgh is het te hopen dat Henk Habraken zijn optreden van de- foto Wim Kooijman ze week tijdens de Elite Ranking in 01- denzaal kan herhalen. Hij scoorde vijftig punten in achttien beurten, mede dank zij een recordserie voor Grand Prix-wed- strijden van 23. Habraken plaatste zich bij de laatste zestien, net zoals Jean Paul de Bruijn.Over het duel van zondag heen kijkend naar de nationale bekerfinale, waarin beide ploegen volgende week el kaar weer ontmoeten, zegt De Bruijn daar nu nog niet mee bezig te zijn. Hij er kent dat het duel van zondag hierdoor nog meer lading krijgt. Het zijn drukke tijden voor de man uit Hulst. Onlangs vond een gesprek plaats tussen spelers en het bestuur van de Stichting driebanden Nederland nadat er de laatste tijd wrijvingen waren ont staan, onder meer over de organisatie van Grand Prix, die niet altijd even glad jes verlopen. Ook worden de belangen van sponsoren niet altijd even goed ge diend en worden de uitlatingen van som mige spelers in de pers niet door iedereen gewaardeerd. Naar aanleiding van deze zaken is een spelerscommissie in het leven geroepen, waarin naast De Bruijn ook Dick Jas pers, Louis Havermans en Arno Peterson zitting hebben genomen. De Bruijn: „Het is de bedoeling dat wij ideeën aandragen om de organisatie van de Grand Prix-toernooien beter te laten verlopen. En we willen de onvrede van sommige spelers wegnemen. Spelers kunnen wel iets roepen maar daar heb je niets aan. Je moet met voorstellen komen en zo een bij drage leveren. Er is nog heel wat te verbe teren. In overleg kan alles." vergeven. Daar gaan we voor", zegt ze strijdlustig. Ondanks het succes stelt Stepha nie de Frel de overstap naar de klasse ZZ-licht nog even uit. „Narwick is een heel fijn paard. Kan alle oefeningen die op dat niveau gevraagd worden. De pi rouette is gewoon een lust om te zien. Maar ik rij hem nu vijf maanden en vind dat we nog meer een combinatie moeten worden. Dus wacht ik nog even met de overstap. Ik wil niets for ceren. Jo Willems zal me wel ver tellen als we er klaar voor zijn." door Joop van den Oudenhoven ZIERIKZEE - Piet de Jonge uit Zierikzee en spelend voor bil jartvereniging Windenburg uit Noordgouwe neemt komend weekeinde in Waalwijk deel aan het Nederlands kampioenschap bandstoten vijfde klasse. Voor De Jonge de ultieme afronding van een schitterend seizoen. Na jarenlang niet meer aan bil jarten te zijn toegekomen nam Piet de Jonge vorig jaar weer voorzichtig de keu ter hand. Dat hij het gevoel nog niet kwijt was, bewees de 42-jarige biljar ter uit Zierikzee de afgelopen maanden. In één seizoen staat hij voor de vierde keer in een finale. Het be gon met de districtsfinale libre vierde klasse, waarin hij verras send derde werd. In het bandsto ten vijfde klasse ging het daar na nog beter. Met een eerste plaats en promotie naar de vier de klasse werd de opmars voort gezet De gewestelijke finale in Sas van Gent werd er één om nooit te vergeten. Met een fraaie eerste plaats en het roemruchte incident (De Jonge pakte na zijn laatste punt de bal van tafel en kuste die, hetgeen volgens de re glementen niet is toegestaan) schreef de Schouwenaar geschie denis. Mocht De Jonge nu de ti tel veroveren dan is het verhaal compleet. Voor de biljarter in kwestie maakt het allemaal niet zo veel verschil: „Ik ga van deze erva ring genieten. Als het zo'n bele venis is als in Sas van Gent te ken ik ervoor. Inclusief dat ge doe met die laatste bal. Ik be vind me wat dat betreft in goed gezelschap. Dat zag ik tijdens het Zeeuws kampioenschap, toen Kimmo Pankow hetzelfde overkwam. Dat is nog wel op een ander niveau en daar ge beurde het ook. Dat vond ik erg leuk." Als tweede geplaatst kan De Jonge tot kanshebber worden ge rekend al zeggen cijfers vooraf niet veel. Morgen om 19.00 uur wordt in Café 't Snoekske in foto Camile Schelstraete donderdag Biljarten Voetbal Waalwijk begonnen. Zaïtrfe en zondag wordt vervolgd 12.00 uur. De finale is omstreeks 15.30 uur. Van morgen tot en met ZOflSj! wordt in de kantine van C& ping De Kempe de Dries** Laag van het district Sdy^ Duiveland gehouden. In de spelsoorten libre, baccsfe. ten en driebanden komen® deelnemers in het strijdperk elkaar betwisten om dedi&ri titel. De deelnemers moeten wkiW gezien als de mannen vac tk gelmaat en veelzijdigheid .3$ voorbeeld daarvan is wel de j eerste geplaatste Ron Spe* van 3BSD Zierikzee. Als conduitestaat van ditseizce*. kijken past respect. Overweg digheid en regelmaat ken: Speijer begon het met een tweede plaats in t driebanden tweede klasse werd aansluitend achtste op I gewestelijk kampiqensd» pc Daarna volgde het driebanfe jr, groot derde klasse waarin i derde plaats werd opgeëist. Lijstaanvoerder Ook in het libre vierde kis plaatste hij zich voor de 3. trictsfinale maar kon zijn b sen niet verdedigen omdat toernooi gelijk met hetgewe lijk kampioenschap werd speeld. Alsof dat nog niet v doende was, behaalde Spa, brc ook nog eens de derde plaats': het bandstoten vierde klasse i met al voldoende om nu als aanvoerder van start te gaa: de Driekamp Laag. Concur® tie zal er genoeg zijn. Vccj Maarten Bruines en Andréi. der Made van de Graario hebben hun sporen in dedii spelsoorten verdiend. Mc: ce door de handicaps waarna wordt gespeeld, belooft het a spannend toernooi te words ft De organisatie is bij de Westia- ce kladies als vanouds in go handen. Morgen vanaf 19.00: en zaterdag en zondag va 12.00 uur zal de rook en de spa:- ia ning te snijden zijn in Renesa ra De finale is rond 15.30 uur. Zierikzee. Interne competitie, 25e ronde: Bas van de Graaf-Hans Baris 1-0; Martin Krijger-Arend Bandsma rem; Hans Aangeenbrug-John van Dal- sen1-0; Aat Brakel-Richard van der Veken rem; Patrick van den Berg-Sjaak Spiegels 0-1; Adrie de Jonge-Jan Ver- duijn den Boer 0-1; Johan Hoogstra- te-Teun Brouwer 0-1; Peter de Vrie- ze-Henny de Jonge 1-0; Alex de Nie-André Tillema 1-0; Stoffel Stoel -Niels Meintema rem; Pang Yuen-Jan Bom 1-0; Paul Greefhorst-Herman Juk- kenekke 0-1; Kees Polderman-Chris van Eldik 1-0; Jan Heiligers- Daan Baars 0-1; Marijn van Wijngaarden-Jort Hardon 0-1, Michiel Meerkerk-Dick Doeswijk 1-0. Stand na ronde 25: 1 Bas van de Graaf; 2 Hans Aangeenbrug; 3 Martin Krijger;4 Richard van der Veken; 5 Arend Bandsma, 6 Sjaak Spiegels; 7 Aat Brakel; 8 Hans Baris; 9 Jan Verduijn den Boer; 10 Peter de Vrieze; 11 Han van der Made; 12 Adrie de Jonge; 13 Teun Brouwer; 14 John van Dalsen; 15 Alex de Nie; 16 Johan Hoogstrate; 17 Patrick van den Berg; 18 Henny de Jon ge; 19 Pang Yuen; 20 Andre Tillema; 21 Stoffel Stoel; 22 Herman Jukkenekke; 23 Niels Meintema; 24 Kees Polderman; ZIERIKZEE - Tijdens de huis houdelijke schaakcompetitie in Zierikzee had Hans Aangeen brug een vroegertje. De nummer twee van het alge meen klassement moest het op nemen tegen John van Dalsen. Hij manoeuvreerde zijn dame naar het centrum, maakte ruim baan voor zijn torens en had een dreigende loper, waardoor alle lucht uit de stelling van Van Dal sen gepompt werd. Hij gaf dan ook al snel op Even leek het erop dat Aangeen brug zijn koppositie zou herove ren, maar klassementsleider Bas van de Graaf wist zijn partij te gen Hans Baris na hevig zweten te winnen. Er is echter nog niets beslist, omdat de topdrie nog dicht bij elkaar staat. 25 Jan Bom; 26 Henk Bremer: 21 te Baars; 28 Paul Greefhorst, 29 Jonfö- don; 30 Michiel Meerkerk; 31 Chris*? Eldik; 32 Jan Heiligers; 33 DickCte wijk; 34 Jos Maaskant; 35 Maw*» Wijngaarden; 36 Tannie Blok, 37tor Stange; 38 Emily Boot; 39 Mart Rooten, 40 Victor van den 8erg;411a Elshout. fchf.U.lilU'Ufff Lucky Day 17.03.20C 30-36-42-44-45-49-50-51-55-59-61-5» -72-79-80. Lotto 17/03/2004: 4-14-16-3M6S Bonusgetal 13, kleur blauw. Eurolc* rij: 477586. Indian Wells. Masters Series, te* nen, 2,3 miljoen euro, vierderró Coria (Arg/4) - Grosjean (Fra/12135"' 6-2. Agassi (VSt/5) -Youzhny (Pis- 6-2, Federer(Zwi/1)-Fish (VSII646' Vrouwen, 1,7 miljoen euro, ré ronde: Henin-Hardenne (Belli Strycova (Tsj) 6-3 6-4, Conchila M*f nez (Spa/11- Schett (Oos) 6-16-2.*> ko (Arg) - Irvin (VSt) 7-6 7-6, De (Fra) - Zvonareva (Rus/6) 2-6 62 Miskina (Rus/4) -Sjarapova (RusIcj 6-1 Sarajevo. Challenger men» 25.000 euro. Eerste ronde: Wss (Ned) - Grubin (SMo) 6-1 6-4 Nokere (België). Profkoers: Heeswijk (Ned) 193 km 4.32.00,2.Kr na (Ned), 3. Planckaert (Bell, 4-1* (Ned), 5. Vanlandschoot (Bel) alien: Landelijke competitie driebanden groot. Derde divisie, poule 2: 3BSD 1 - 3BV De Walvis. Locatie. Huis van Nassau, Zierikzee Aanvang: 19.30 uur. Driebandentoernooi Colijnsplaat 406. Eerste ronde. Locatie: Café Julia na, Colijnsplaat. Aanvang: 19 00 uur Micha Libre toernooi. Eerste ronde. Locatie: Snackbar Micha, Wemeldinge. Aanvang: 19.30 uur. Districtsbeker: Terneuzen-lnternos (19.30 uur) Vriendschappelijk: Domburg-RCS (1930 uur), SSV'65-Luctor'88 (19.30 uur). Volleybal Competitie Dunamis-VVS'92, ZÜRICH - Voetballers mei nieuwe nationaliteit mogen f- voor het nationale elftal <- hun 'nieuwe' vaderland spd* als zij een aanwijsbare rtlfl hebben niet dat land. Ze moe- naaste familie uit dat niwv land hebben of er al mins!» twee jaar hebben gewoond- W heeft een 'noodcommissie de wereldvoetbalbond woensdag besloten. Aanleiding voor het plotse^ aanscherpen van de nature^ tieregels is het plan van staat Qatar zo snel moj drie Braziliaanse voetballers- te lijven. Met de spelers AiU Defe en Leandro in hun nata le elftal hoopt Qatar zich tek** lificeren voor het wereldkas? oenschap voetbal in 20w - Duitsland Het oliestaatje -- grof geld overhebben voor snelle naturalisatie van de Br# lianen. De Fifa is tegen bo zetje. Het Zuid-Amen trio speelt momenteel in ce - se competitie en heeft geen er - le binding met Qatar. Fifa-voorzitter Sepp sprak zich resoluut uit teg^ plan. De statuten worde-- de preses betreft op he fa-congres in mei in Panjs^ zigd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42