Verenigingsgevoel is noodzaak Een leskist vol Australische schatten Roswitha is voorleeskampioene Personeel voetveer krijgt volgens bond een hongerloontje Goesenaar krijgt laatste waarschuwing van rechter lierikzee moet weer gaan leven volgens FOS-voorzitter Ginjaar iehalennia geen nde verder Promotie van Schouwen-Duiveland Man tijdens werk mishandeld Cel en taakstraf gewelddadige man Middelburg overweegt bomenplan Boete voor geluidsoverlast agenda ^■rAhvan der Sluis MIDDELBURG - Een 52-jarige evenaar mag zijn rijbewijs konden, maar moet wel een fik- 4 boete van 800 euro betalen. (Ie man reed in december 2002 tweehonderd kilometer r uur op de snelweg bij 'Vieuw- en sint Vosland. Als hij it komende twee jaar nog eens het gaspedaal intrapt, is donderdag 18 maart 2004 hij zijn rijbewijs voor een half jaar kwijt. De Goesenaar had naar eigen zeggen 'brandende haast' om op tijd in Zierikzee te komen, zei hij gisterochtend voor kanton rechter B. Doorewaard Boek hout. Hij gaf toe dat hij zich moeilijk kan inhouden op de snelweg. „Ik ben geen bumper klever, maar rij wel snel." Het was niet de eerste keer dat de man betrapt was op te snel rijden. Officier van justitie H. den Hartog hield in haar eis rekening met het feit dat de Goe senaar zijn rijbewijs hard nodig heeft voor zijn werk. De man heeft vier winkels en rijdt ge middeld 70.000 kilometer per jaar. „Bij het opleggen van een straf is het niet de bedoeling mensen brodeloos te maken. Dan schiet je je doel voorbij. Maar dit is wel een enorme over schrijding van de maximumsnel heid." Zij eiste 800 euro. zes maanden voorwaardelijke rijont zegging met een proeftijd van twee jaar. „Ik geef meneer ont zettend het voordeel van de twij fel." Volgens de kantonrechter leidt te snel rijden vooral tot er gernis bij mensen die zich wél aan de maximumsnelheid hou den. „En het zijn allemaal hard werkende zakenmannen en drukbezette vertegenwoordi gers. Als we daar allemaal reke ning mee houden, is het hek van de dam. Als u was aangehouden door bijvoorbeeld een motora gent, was het rijbewijs ter plek ke ingevorderd Dit is echt de laatste waarschuwing. Volgende keer bent u de pineut." De kan tonrechter vonniste conform. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Hoe overleef ik de brugklas? Dat is een belangrijke vraag voor ie mand uit groep 8 van de basis school. Het is ook de titel van een kinderboek van schrijfster Francine Oomen. Laura Goen- se (bijna twaalf) van basis school Het Kompas uit Anna- Jacobapolder las gistermiddag voor uit het boek, tijdens de voorronde Schouwcn-Duivc- land en Tholen van de nationa le voorleeswedstrijd, in zaal Hacstinge in Sint-Maartens dijk. „Het gaat om een meisje die naar de brugklas gaat en daar heel zenuwachtig over is", zegt Laura. Het is een spannend boek, waarin het meisje in al lerlei moeilijkheden verzeild raakt. Gelukkig was Laura zelf niet zo zenuwachtig voor het voorle zen: „Ik heb elke dag in de klas geoefend. En als ik eenmaal be gin met lezen, let ik niet meer zo op de mensen om me heen." Behalve Laura, waren er nog acht andere deelnemers aan de regionale voorronde. Van Tho len kwamen Ineke Hommel van Sint Anthomus uit Oud-Vossemeer, Jolinda Hoo- genbrugge van Jenaplan School voor de Bijbel uit Poort vliet, Linsay van der Linde van Ter Tolne uit Tholen en Chan- tal Bentvelsen van De Rie- burch uit Sint-Maartensdijk. De deelnemers van Schou- wen-Duiveland waren Roswit ha Guiran van 't Kofschip uit Zierikzee, Gijs Vegt van De Klimop uit Dreischor, Lesley de Wit van De Meerpaal in Bruinisse en Kelly Pechtold van Op Dreef uit Bruinisse. De jury vond dat Roswitha Gui ran uit Zierikzee het beste kon voorlezen: zij gaat door als voorleeskampioen naar de pro vinciale finale in Middelburg op 24 april. Laura Goense leest voor uit Hoe overleef ik de brugklas? foto Willem Mieras r Marcel Modde IERIKZEE - Zierikzee kan Zonder ondernemerscollec- lg jfj De stad vervult een cen- jmfunctie op Schouwcn-Dui- land en vereist een actieve ib. vindt voorzitter W. Gin- ii,r van de eilandelijke federa- i ondernemersverenigin- jiFOS. K bestuur van het Zierikzees idememers Collectief (ZOC) akte vorige week bekend op I ledenvergadering van 22 sart te zullen aftreden. Aanlei- voor hun vertrek is de aan rende onvrede over de huidi- isang van zaken en onduide- kheid over de toekomst van vereniging. Alleen medehe rder J. Meerdink heeft laten te willen aanblijven. Hij cot met een plan van aanpak de doorstart van een op vol- Zf q nieuwe leest geschoeide on- semersclub. Meerdink wil werken naar een organisatie 'professionele grondslag', S een onafhankelijk voorzit- rvan buitenaf. e overkoepelende organisatie DS is geschrokken van de kaal- sdie dreigt voor Zierikzee. jfcens Ginjaar kan de Schouw- centrumstad niet zonder een tZIwf» :?ve middenstandsvereni- g, omdat in dat geval ook het K|j atform vervalt waar verschil- ede belangen kunnen worden igebracht. „En er staat de inde jaren nogal wat te ge- uren in Zierikzee, als alle lannen een beetje uitkomen." Ginjaar noemt de herinrichting van het Havenplein als één van de meest concrete voorbeelden. „Het verenigingsgevoel ver dwijnt stukje bij beetje. Dat is een landelijke tendens. Belan genbehartiging, meepraten met de gemeente en andere betrok ken partijen, wordt steeds be langrijker. Doe je dat niet, dan blijf je hangen in de sinterklaas optochten en kom je als stad nauwelijks een stap verder." De FOS steunt dan ook de plannen die Meerdink heeft voor een doorstart van de ZOC, aldus Ginjaar. Hij pleit voor een inten sieve samenwerking in Zierik zee en het opzij zetten van iede re vorm van eigenbelang. „Wil je tegenwoordig écht iets bereiken, dan moet je verder durven kijken dan je eigen toko en ook iets voor elkaar over heb ben. Laat ze een streep zetten onder het verleden, hoe moeilijk dat voor sommigen misschien ook zal zijn. Zierikzee moet weer een levendige stad worden, waar over het hele jaar geno men van alles gebeurt. Gaat het met Zierikzee goed, dan heeft dat z'n uitwerking op heel Schouwen-Duiveland. Centrummanagement Bedrijfscontactfunctionaris bij de gemeente H. Bode onder schrijft de insteek van de FOS-voorzitter. „De gemeente is geholpen met een organisatie die kan bogen op een zo groot mogelijke achterban. Het zou mij zeer lief zijn als alle mid den- en kleinbedrijven op Schouwen-Duiveland in één overzichtelijk geheel opereren als gesprekspartner." Bode gaat onderzoeken of voor Zierikzee mogelijk een centrummanage ment kan worden opgericht, naar voorbeeld van Goes, Ter- neuzen, Sluis en Hulst. In een centrummanagement werkt een groot aantal partijen (gemeente, ondernemers en Kamer van Koophandel) samen aan de ver betering van de binnenstad. De betrokken ondernemers leveren een financiële bijdrage. Voor dat geld worden tevens diverse dragende evenementen georgani seerd en kan de bestaande on dernemersvereniging zich puur richten op belangenbehartiging. "ERDAM - De leerlingen p het Lagerhuisteam van Ne- nnia Stedelijke Scholenge- schap in Middelburg zijn Ide kwartfinales uitgescha- ftd in de debatwedstrijd 'Op naar het Lagerhuis', die in Rode Hoed in Amsterdam |d gehouden. ItNehalennia-team moest het Bin opnemen tegen het team bhet Preadinius Gymnasium ■Groningen. Na een spannend it en een close finish wees ljury het Preadinius Gymna- pi aan als winnaar. (Advertentie) ruikte grijs kenteken auto l redactie tHOUWENDUIVELAND g23a 0 50 AB ZIERIKZEE B: 0111-454647 öc 0111-454657 [mail: redzzee@pzc.nl el Modde (chef) PieiKleemans ItoPankow I feme Soesman Wefita Lanting •yBoogert (sport) ^klachten: 5231231 JjP maandag t/m vrijdag ge- 6 de openingstijden; •Wags tot 12.00 uur Leerlingen van basisschool De Rictheim uit Ritthem maken Aboriginalmaskers aan de hand van de Australische leskist. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hoe bespeel je een didgeridoo en hoe werp je een boemerang? Het zijn slechts een paar voorbeelden uit de les kist over Australië, die Austra- liëkenner Ben van Rijswijk en onderwijzer/schrijver Piet Nag- tegaal uit Vlissingen maakten voor de Zeeuwse basisscholen. De bijna negentig pagina's tel lende map bevat tientallen les suggesties en ideeën. De Riet- heim uit Ritthem probeert de les kist op dit moment uit. Op 26 maart is in de school een project tentoonstelling te zien. Met de leskist gaat met name de wens van Van Rijswijk in vervul ling. Hij en Nagtegaal kennen el kaar al sinds hun jeugd. „Toeval lig tijdens een gesprek tussen ons tweeën hebben we ooit 's te gen elkaar gezegd: zouden we met de kennis van Ben niet iets kunnen doen voor kinderen." Leerkracht Mary de Lima van De Rietheim gaf de laatste zet. Van Rijswijk is eigenaar van Au stralian Treasures, een winkel met artikelen over Australië en de Aboriginalcultuur. Eind vo rig jaar kreeg hij een leerlinge van De Rietheim in zijn winkel, die op zoek was naar spulletjes voor haar spreekbeurt over Au stralië. Van Rijswijk kreeg tegelijker tijd het verzoek om didgeridoo te komen spelen op haar school. Mary de Lima was blijkbaar zo onder de indruk van het spel dat de aanzet tot de leskist werd ge geven. „We liepen al zo lang rond met het idee", vertelt Nagtegaal. „We hebben toen tegen elkaar gezegd: nu moet het er maar eens van komen." Eind februari was de leskist over Australië een feit. Het belangrijkste is de map voor de leerkracht. „Je kunt de kist gebruiken voor de hele school, maar ook alleen de onder- of de bovenbouw of de kleuters. Voor elk kind van elke leeftijd is er wat te vinden in de leskist. Bijna alle vakgebieden komen aan bod, zoals taal, reke nen, aardrijkskunde, biologie, geschiedenis, tekenen en schilde ren, handvaardigheid, muziek en drama", aldus Nagtegaal. Didgeridoo Kinderen leren bijvoorbeeld de Australische dollar omzetten in euro's. Ze leren over de typisch Australische dierenwereld met koala's, het vogelbekdier en de kangoeroe. Uiteraard komt ook de Aboriginalcultuur aan bod. In de kist zit ook een cursusje gooien met een boemerang en lessen didgeridoo-spelen. Kinderen kunnen ook zelf een boemerang in elkaar knutselen. „Al het materiaal dat nodig is voor het knutselen, zoals wc-rol- len en eierdoosjes, is normaal ge sproken aanwezig op een school", weet Nagtegaal. Het didgeridoo-spelen is niet zo moeilijk als het lijkt voor kinde ren, zegt Van Rijswijk. „Kinde ren leren de basistonen en die rengeluiden te maken. Als scho len het willen, kom ik zelf langs. Binnen vijf minuten kan ik er voor zorgen dat iedereen er ge luid uit krijgt. Kinderen zijn wat dat betreft hartstikke onbe vangen." Nagtegaal hoopt dat leerkrach ten door gebruik te maken van de leskist ook zelf op ideeën ko men. „Ze zijn niet met handen en voeten gebonden aan de les map. Het staat ze vrij om bij voorbeeld een dierenarts uit te nodigen, die iets komt vertellen over de Australische dierenwe reld. Maar leerkrachten kunnen ook familieleden of kennissen uitnodigen, die in Australië zijn geweest en daar op school over komen vertellen. Het moet de kinderen en de leerkrachten ook aan het denken zetten over bij voorbeeld de Aboriginals." Aan belangstelling voor de les kist hebben de makers niet te klagen. Een aantal Brabantse scholen heeft zich al gemeld Ook een school uit België heeft interesse getoond. De leskist staat tot eind maart in De Riet heim, omdat de school het laat ste zetje heeft gegeven tot het maken van het lesmateriaal. Vanaf volgend schooljaar is de kist te huur bij Scoop in Middel- burg. sl5 ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wordt in Vlaanderen nog eens extra onder de aandacht van het publiek ge bracht. In een nieuwe documentaire komen veel toeris tische aspecten van het eiland en de Oosterschelde aan bod. De documentaire maakt onderdeel uit van een serie over de Nederlandse kust. Vanaf gisteren is een filmploeg bezig opnames te maken. Onder andere de kreeften vangst, Neeltje Jans en het Watersnoodmuseum komen aan bod. Daarnaast wordt ook de oesterhandel in Yerseke bezocht. De documentaireserie wordt in april uitgezon den door de commerciële zender Vitaya en is niet te ont vangen in Nederland. TERNEUZEN - Een 51-jarige man uit Terneuzen is gister middag rond kwart voor twee op de Vlietstraat in zijn woonplaats mishandeld toen hij met een kraan aan de weg bezig was. Door de wegwerkzaamheden was een ge deelte van de Vlietstraat en de Wielingenlaan afgesloten. Een 19-jarige automobilist uit Terneuzen, die wilde dat de 51-jarige man zijn kraan zou verzetten, klom op het voertuig, sloeg de kraanmachinist in het gezicht en be dreigde hem. Ook te hulp geschoten collega's kregen klap pen van de 19-jarige. Zijn passagier, een 15-jarige jongen uit Terneuzen, deelde tevens klappen uit. De twee zijn aangehouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Rotterdam voor een se rie misdrijven veroordeeld tot vijf weken cel, zeventig uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. In de strafmaat werd rekening gehouden met het feit dat de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar was. De gevangenisstraf heeft hij in voorarrest al uitgeze ten. Aan slachtoffers moet hij 2400 euro schadevergoe ding betalen. De Rotterdammer draaide 6 februari dit jaar in Burgh-Haamstede compleet door toen hij onder in vloed van alcohol een man probeerde te slaan met een breekijzer. Ook sloeg hij de ruiten van diens woning in. De vriendin van de Rotterdammer, met wie hij samen woonde, deed vorig jaar november aangifte van de dief stal van een videorecorder. Daarvan werd hij vrijgespro ken. De relatie is inmiddels beëindigd. Wel achtte de poli tierechter het in brand steken van haar kleding bewezen. Officier van justitie A. Flikweert eiste een half jaar gevan genisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De man woont achttien jaar in Nederland, maar gaf gisteren te kennen terug te willen naar Turkije. „Een verstandige keus", vond de officier. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is bereid om de invoering van een boom verordening te overwegen. GroenLinks, de PvdA en D66 hadden daarom gevraagd. Die partijen vinden dat bomen in de gemeente beter be schermd moeten worden. Ze denken bovendien dat Mid delburg met een boomverordening meer kans maakt op de verkiezing tot Groenste Stad van Nederland in 2006 door Jan Jansen VLISSINGEN - Ze krijgen 'een hongerloontje' en hebben ar beidsvoorwaarden 'waar de hon den geen brood van lusten'. De positie van BBA-werknemers op het voetveer Vlissingen-Bres- kens is volgens vakbond FNV Bondgenoten ronduit slecht. „Die mensen worden op een vre selijke manier gebruikt", zegt bestuurder Brigitta Paas. De BBA spreekt het maar half tegen. „We hebben een concurre rende aanbieding moeten doen om dit werk te krijgen. De finan ciële speelruimte is beperkt", zegt concessiemanager John van den Broek Wel vindt hij de belo ning 'marktconform'. „En men sen zijn uit vrije keuze bij ons komen werken. Ze kenden onze arbeidsvoorwaarden Paas heeft er geen boodschap aan. Indirect neemt ze ook de provincie op de korrel. „Omdat die het salaris aanvult van voor malige PSD'ers, dacht de BBA te kunnen volstaan met een mi nimumaanbieding. Dat kan ge woon niet." Probleem is volgens haar verder dat het van origine Brabantse busbedrijf geen idee heeft waar het mee bezig is. „Ze zien het veer als een bus zonder wielen. Ze vergeten dat je voor het va ren op de Westerschelde hoog ge kwalificeerde krachten nodig hebt en dat daar een navenante beloning tegenover moet staan." De kwestie wordt nijpender nu straks de nieuwe swaths de plaats innemen van de oude dub beldekkers, waardoor BBA het personeelsbestand kan inkrim pen van zeventig naar dertig man. „Dat wordt tegen mensen gebruikt. Wie nu iets zegt, weet zeker dat hij eruit vliegt", aldus Paas. In een overleg met BBA zal zij komende maandag opnieuw voorstellen om de arbeidsvoor waarden voor werknemers op het voetveer af te kijken van de 'fatsoenlijke' CAO voor de Wad denveren. Maar veel vertrouwen heeft ze er niet in. „Tot nog toe heeft het bedrijf nog niet op on ze eisen gereageerd Namens BBA heeft ook John van den Broek er zijn twijfels over. „De ruimte is beperkt en het hoge niveau van de PSD was voor ons niet te handhaven. Maar goed. Mensen mogen pro beren hun positie te verbeteren, met behulp van de vakbond. Die was bij de PSD ook altijd sterk aanwezig, weet ik." Hij bestrijdt dat de BBA niks van veren weet. „Via de Con nect Groep waar wij bij aange sloten zijn, hebben we wel dege lijk die expertise in huis. Die ex ploiteert veren in heel Europa." Voormalig PSD-directeur, Ha rold Thomaes, nu hoofd P&O bij de provincie, bevestigt dat de PSD een goede werkgever was en dat mensen die ergens anders gaan werken soms schrikken van de beloning daar. „Ik weet dat de BBA minder betaalt, maar een hongerloon? Nee, dat geloof ik niet. Wij vullen inder daad het salaris aan tot het oude niveau. Dat is nu eenmaal het gevolg van een heel goed so ciaal statuut, waar we mensen nog jaren mee kunnen helpen." MIDDELBURG - Een 54-jarige Middelburger moet van de kan tonrechter een boete betalen van 100 euro voor het veroorza ken van geluidsoverlast. Ook is hij zijn stereo-installatie kwijt. Agenten namen de stereo vorig jaar september mee, nadat de buurman had geklaagd over la waai. „Die installate zit nu dik onder het stof", aldus de kanton rechter. „Daar hebt u nu toch niks meer aan." STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE Filmtheater fiZi, 19.30 uur Filmcollege ZVU 'Boek op Doek' met filmvertoning 'Villa des Roses'; MFC, 13.30 uur: stijldansen voor senio ren; 19.30 uur: Lezing Tiny van Grootel over kuipplanten; Zorgcentrum De Wieken, 13.30-15.00 uur Presentatie cursus valpreventie. (Advertentie) kleine gebruikte auto kopen I wwwautosturm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39