Van der Doef wordt informateur Bruse boos op woningcorporatie Allévo steunt bouw Hospice met drie ton 13 Vroege plantdag landgoed Moermond jud-burgemeester Vlissingen moet weg effenen voor stabiel college Straatverbod VOOr Boete voor racen naar ziekenhuis Rondwandeling plan Tureluur zeeuwse almanak Kat ezc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SC HOU WEN-DU IVELAND donderdag 18 maart 2004 ylfelita Lanting ffgKZEK - J. van der Doef is «trokken als informateur i Sthouwen-Duiveland. De burgemeester van Vlissin- jbeeft de opdracht om op kor- ifrmijn de mogelijkheden «reen stabiel college te onder- „lien, De taak van Van der refbeperkt zich tot dit onder- i Een aparte formateur zal irindelijk het college van bur- teren wethouders samen- ingspunt van deze informa- ide is voortzetting van het Ëge beleid. Dat hebben de Ktievooreitters bepaald. Of raet de huidige collegepar- si gebeurt of dat er andere Bijen worden betrokken bij (college is nog niet aan de or- Tijdens de collegevorming en de noodzakelijke bezuini- £n een belangrijke rol. De jeente moet vier miljoen op ibasis inleveren. >ur Van der Doef: „Er c.een college komen dat het (rouwen geniet van van de dat voor continuïteit izorgen. Ik moet een voorstel iken hoe dat doel bereikt kan srden. Er ligt een collegepro- ■cm en er ligt een rapport of Delen (waarin de uit munten staan voor bezuini gen op de accommodaties op aland, red.). uitgangspunten zijn geaccep- d door de raad, maar in de ende tijd moet heel veel keu- sworden gemaakt over de in- (Advertentie) [Boekenweek l ilm 20 maart vanmiddag 13.30-14.30uur Thomas Rosenbooml signeert o.a. Spitzen IMenu Café 1:De Pree Salade rucola ct Fmrecóte roti ou Bouillabaisse de légumes fl Millc-feuillc 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 20.00 uur binnenplein Van Goeh en God lezing door prof. dr. A. Wessels zaterdag 20 maart 11.00-12.00 uur maandag 22 maart 20.00uur Zeeuwse Bibliotheek lezing over Amerika Maarten vanl Rosseml Wcijlc ook onze website 'Advertentie) vulling van de bezuinigingen. Tijdens de informatieronde moet duidelijk worden hoe de rolverdeling wordt bij het ma ken van die keuzes. Wat is de rol van de raad en wat is de rol van het college." Uit deze opdracht blijkt dat de informatieronde vooral helder heid moet geven over verant woordelijkheden van raad en college. Wie doet de voorstellen voor de bezuinigingen. Doet de raad dit zelf of geeft de raad de ze opdracht aan het college. Daarnaast moet helder zijn of het college de komende twee jaar kan rekenen op voldoende steun vanuit de raad Formateur Van der Doef zijn taak beperkt zich tot de informatieronde, daarna benoemt de raad vanuit haar midden een formateur die het college zal samenstellen. „Dat is een keuze van de fractie voorzitters en die vind ik ver standig. Want tijdens de forma tie komt de politiek om de hoek kijken en de mensenkennis." Inhoudelijke zaken, zoals be leidswijzigingen, komen pas tij dens de formatie aan de orde. „Er liggen misschien nog bepaal de wensen bij de verschillende fracties, maar het is niet de be doeling dat er ingrijpende be leidswijzigingen plaatsvinden", zegt A. Verseput. De fractievoor zitter van de VVD heeft tot nu toe de coalitiebesprekingen ge leid en treedt op als woordvoer der namens alle fracties in de raad. ..De gemeente moet vier miljoen euro bezuinigen. Frac ties kunnen misschien wel wat schrappen of toevoegen, maar een heel nieuw beleid formule ren is dus niet de bedoeling." Van der Doef heeft twee weken de tijd voor de informatieronde. „Ik weet niet wat ik tegenkom, maar normaal gesproken moet de informatiefase in twee weken afgerond zijn. Ik begin morgen met het lezen van alle stukken en maandag praat ik met alle fracties Daarna ga ik proberen mijn bevindingen op papier te zetten en vervolgens moet ik dat weer terugkoppelen aan de frac tievoorzitters Op 2 april wordt het rapport ge presenteerd aan de raad. aasconcert DDELHARNIS - Het christe- Urker mannenkoor Soli Deo ri geeft met jongerenkoor Amore een paasconcert in idelhamis op zaterdag 3 Het concert in de Her- Ede kerk begint om 19.30. Voorzitter van de Stichting Moermond F. Vos (m) plant samen met directeur van Orangerie Hotel Slot Moermond H. van den Assem (1) een gedenklinde bij het slot. Schooldirecteur P. Stal houdt het boompje vast. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans RENESSE - Landgoed Moermond in Renesse is sinds gisteren weer een stuk je groener. Leerlingen van 't Staepel'of en De Stove plantten samen met be stuurders van de Stichting Moermond 42 winterlindes, drie beuken en één me- tasequoia. De vroege boomplantdag op landgoed Moermond is ingegeven door het feit dat binnenkort de eerste fase van het herinrichtingsproject Landgoed Moer mond officieel wordt opgeleverd, legt adviseur J Doeswijk van Stichting Moermond uit. „Dan moet het er een beetje netjes bijliggen. En het weer leent zich uitstekend voor bomen plan ten." Herdenkingsbomen Het overgrote deel van de winterlindes werd - met veel enthousiasme - geplant langs het gedeelte van het Stoofwekken van de Orangerie tot aan Slot Moer mond. Op het laatste stukje oprijlaan bij het Renesser kasteel werden drie her denkingsbomen geplant. De oorspronke lijke herdenkingsbomen zijn tijdens de herinrichtingswerkzaamheden gesneu veld. De nieuwe bomen komen in de plaats voor een door serviceclub Kiwanis ge schonken linde, een moerbeiboom ver noemd naar toenmalig voorzitter Blin- denbach en geplant ter ere van het 25-jarige bestaan van de Stichting Moermond en een metasequoia ter gele genheid van het 40-jarig jubileum van dezelfde stichting. De zware arbeid van het bomen planten werd voor de schoolkinderen uit Renes se en Noordwelle afgewisseld met een door 'natuurouders' van de werkgroep schoolbiologie verzorgde wandeling. Daarbij werd het zwerk afgespeurd naar vogels, moesten diverse opdrach ten worden uitgevoerd en konden de kinderen met behulp van een spiegel op kinhoogte boomkruinen bekijken zon der een stijve nek te krijgen. Ook werd tijdens de natuurwandeling aandacht besteed aan 'nevenproducten' van bomen als lindenbloesemthee en lin- debloesemhoning. door Melita Lanting BRUINISSE - „Het is maar dat u het weet, u hoort niet tot de ge lukkigen die een flat in de Brauwstraat krijgen", zegt me vrouw H. de Wette-Finken uit Bruinisse. Zij vindt dat alle in schrijvers op de flats in Zierik- zee recht hebben op duidelijk heid. Omdat woningcorporatie Zeeuwland die niet heeft gege ven, vertelt zij het maar. Ongeveer een jaar geleden kwam Zeeuwland naar buiten met de nieuwbouwflats in de Brauwstraat in Zierikzee. Be langstellenden konden zich in schrijven en mevrouw De Wette heeft dat gedaan, samen met 127 andere mensen. Er zijn veer tien flats beschikbaar. In janua ri sloot de inschrijftermijn, maar mevrouw De Wette hoorde niets van Zeeuwland. „Ik weet niet wanneer ze die woningen verdelen. De bouw is pas in sep tember klaar dus het zou mis schien nog wel even duren. Je dorst het ook niet te vragen na tuurlijk. Maar ja. je kan geen plannen maken. Ik wil wel een reis boeken maar dat kan niet want stel dat je een brief krijgt en je bent niet thuis? Dat kan na tuurlijk niet." Mevrouw De Wette bleef thuis, afwachten tot ze iets zou horen van Zeeuwland. „Ja, je zit toch steeds te denken. Je moet maar geen geld uitgeven want mis schien moet je verhuizen. Je ruimt ook eens wat op, want mis schien lukt het wel." Uiteindelijk wilde ze niet langer wachten en belde ze naar Zeeuwland. Tot haar verbazing krijgt ze te horen dat de wonin gen een tijdje geleden al verge ven zijn en dat ze geen woning toegewezen heeft gekregen. „Ik was perplex. Dat ik daar geen flat krijg wil ik aanvaar den, maar ik vind het onrecht vaardig dat Zeeuwland niets van zich laat horen. Ik ben niet de enige die zit te wachten op be richt en dit is toch wat anders dan een gewone inschrijving? Dit is een speciaal project waar voor je een brochure kon aanvra gen en een voorkeur aangeven voor bepaalde flats. De flats zijn nog niet eens klaar." Directeur P. van Doorne van Zeeuwland stelt dat de woning bouwvereniging nooit mensen bericht stuurt als ze een woning niet krijgen. „Dat hadden ze kunnen weten." Mevrouw De Wette begrijpt het niet. „Het gaat toch om oude ren? Ik vind het onbeschoft ge drag en daar kan ik niet tegen Van Doorne vindt het feit dat het om ouderen gaat niet ter za ke doen. „Het gaat bij ons in de helft van gevallen om ouderen We hebben een algemene regel en die luidt dat wij nooit bericht sturen als een woning niet door gaat. Dat is organisatorisch niet haal baar. We zouden dan elke dag stapels post moeten versturen. Sommige mensen schrijven in op meerdere woningen, dat geeft heel veel post. In het speci fieke geval van het project in de Brauwstraat hebben we een aparte sluitingsdatum gehad voor het inschrijvingen op deze woningen. Dat hebben we ook gepubliceerd. Als mensen daar na niets gehoord hebben mogen ze aannemen dat ze de flat niet hebben gekregen. Hoe spijtig dat ook is, we kunnen niet an ders" H. de Wette-Finken bekijkt papieren van woningcorporatie Zeeuwland. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Een doodziek familielid bezoeken in het zie kenhuis is geen excuus voor te snel rijden. De Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde giste rochtend een 36-jarige Vlissin- ger tot een boete van 187 euro, omdat hij iets meer dan dertig kilometer te snel had gereden op de Nieuwe Vlissingseweg. De Vlissinger werd op 5 decem ber vorig jaar aangehouden. In plaats van de voorgeschreven maximumsnelheid van zeventig kilometer per uur, reed hij na correctie 102 kilometer per uur. Tegenover de agenten verklaar de de man dat hij met spoed op weg was naar het ziekenhuis, omdat het heel slecht ging met zijn oom. Hij vroeg de politie zelfs mee te gaan om zijn ver haal te controleren, maar die weigerde dat. De oom is inmid dels overleden. Officier van justitie H. den Har- tog zei dat alleen in een zaak van leven op dood te snel rijden is gerechtvaardigd. „Stel je voor dat u iemand zelf had doodgereden op weg naar het ziekenhuis. Zoiets vergeet je nooit meer. U hebt zich in deze situatie door angst en paniek la ten leiden." Zij eiste een boete van 187 euro. De kantonrechter vonniste conform „Te hard rij den is in heel weinig situaties verschoonbaar. Als je iemand aanrijdt, die daardoor zelf in het ziekenhuis komt te liggen, heb je geen goed verhaal. U hebt zich laten meeslepen door de verkeerde emoties." door Inqrid Huibers GOES - Als de jongeren die de afgelopen weken op vrijdagmid dag ruzie zochten op de Grote Markt in Goes zich niet gedeisd houden, krijgen ze een straatver bod opgelegd. Dat zei burge meester D, van der Zaag van de gemeente Goes gistermiddag desgevraagd. Hij is niet van plan om met de jongeren in gesprek te gaan. „En al helemaal niet op vrijdag middag op de markt", zegt Van der Zaag. „Dan loop ik nog het risico dat iemand met een slok op bij wie de grenzen zijn ver vaagd met me op de vuist wil. Dat lijkt me geen goed idee." Maar ook een gesprek op een an der tijdstip ziet Van der Zaag niet zo zitten. Dat laat de burge meester liever aan 'welzijnswer kers' en de politie over Hoewel de opstootjes tijdens de vrijdagmiddagen op de Grote Markt al sinds begin januari aan de gang zijn, heeft de politie ervoor gekozen dat stil te hou den. Zolang er geen aanhoudin gen werden verricht, hoefde er blijkbaar niets te worden ge meld. „Terecht", meent Van der Zaag. „De politie is terughoudend en zo hoort het ook. Een politie agent moet ervoor waken iets te zeggen, omdat dat al snel kan worden opgevat als een persoon lijke mening." Zelf is de burge meester naar zijn idee altijd 'open' geweest over de woorden wisselingen op de Grote Markt. „Ik ben er niet actief mee naar buiten getreden, maar op vra gen heb ik altijd geantwoord", aldus Van der Zaag. Hij is overigens van mening dat alle publiciteit rondom de op stootjes op de Grote Markt er al leen maar toe leidt dat zaken op de spits worden gedreven. „Het is helemaal niet leuk om op ruiend gedrag te vertonen als niemand daar belangstelling voor heeft", meent Van der Zaag. Het is hem tot nog toe niet dui delijk geworden welke twee groepen er nu precies mot zoe ken. „Er wordt steeds gezegd dat het gaat om jongeren uit Ar- nemuiden tegenover jongeren uit Goes, maar er is helemaal mets dat op Amemuiden wijst. Het zijn volgens mij evenmin rassenrellen, wat ook wel wordt gesuggereerd", zegt Van der Zaag. Meelopers „Eén ding staat echter wel als een paal boven water. Het gaat maar om twee groepen van hoog uit tien raddraaiers. Verder zijn het alleen maar meelopers." Er is tijdens de ruzies op de markt, waarbij soms wel 150 jongeren zijn betrokken, nog geen klap gevallen. Burgemees ter Van der Zaag is ervan over tuigd dat dat ook niet gaat ge beuren, 'zolang er voldoende po litie is'. ZIERIKZEE - Staatsbosbeheer organiseert op 21 maart de laat ste rondwandeling door plan Tu reluur voor het nieuwe broedsei- zoen begint. Rond deze tijd wordt Tureluur gebruikt door duizenden gan zen, eenden en kustvogels om op krachten te komen voor de grote trek naar het noorden. De rond wandeling duurt ongeveer een uur en wordt geleid door een gids van Staatsbosbeheer. Ver trekpunt is het parkeerterrein onder de dijkaan de inlaagweg/ hoosjesweg bij Serooskerke. Deelnemers wordt aangeraden laarzen en een verrekijker mee te nemen. Aanmelden bij de VW Haamstede. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De zorgkocpclor- ganisatie Allévo steunt de bouw van een hospice op Schou- wen-Duiveland met 300.000 eu ro. Allévo doet voor deze bijdra ge in de investering een beroep op de zogeheten zorgvemieu- wingsgelden die het Zorgkan toor Zeeland beschikbaar heeft. Deze gelden zijn in algemene zin bestemd voor het helpen rea liseren van vernieuwende projec ten. Volgens woordvoerster I. Dek ker van de raad van bestuur van Allévo manifesteert de behoefte aan een bijna-thuis-huis op Schouwen-Duiveland zich dui delijk. De Stichting Hospice speelt in op die vraag en het Zorgkantoor onderkent de ver nieuwende waarde van dit Schouwse initiatief Dekker acht het van groot be lang dat de vrijwillige medewer kers in het toekomstige hospice straks professionele ondersteu ning krijgen van medewerkers van Allévo. „De begeleiding in een hospice kan heel goed in samenwerking met vrijwilligers, maar voor spe cifieke zaken als het toedienen van medicijnen is vaak profes sionele deskundigheid nodig", zegt Dekker. Verder geeft zij aan dat Allévo het in bedrijfseconomisch op zicht van belang acht dat er vier in plaats van de oorspronkelijk geplande drie bewonerskamers komen. Daarmee wordt een 24-uurs bezetting met professio nele en vrijwillige hulpverleners gewaarborgd. De profs komen op de loonlijst van Allévo maar zullen speci fiek in het hospice werkzaam zijn. Stichtingsvoorzitter W. Ob- bink-Bulsink juicht de steun van beroepskrachten van Allévo zeer toe. Volgens haar is er abso luut geen sprake van aantasting van de zelfstandigheid van de Stichting Hospice. Ook niet als er straks naar verwachting ie mand van Allévo zitting neemt in het stichtingsbestuur. Vol gens Obbink is het alleen maar goed dat er langs korte lijnen en in goede samenwerking een be roep kan worden gedaan op de deskundigheid van deze zorg- koepel. Opsteker De drie ton uit de zorgvernieu- wingsgelden noemt zij een 'enor me opsteker'. De start van de bouw van het hospice komt hiermee weer wat dichterbij, maar nog steeds is er een financieel gat te overbrug gen. Dat komt vooral door de sterk gestegen bouwkosten sinds het opstellen van het be leidsplan. Obbink hoopt dat zich nog weldra enkele goede ge vers of sponsors zullen aandie nen. Dat was schrikken voor die dame in Vrouwenpolder. Lag daar opeens Lapje, de zwart bonte kat van de buren, in haar tuin. Lapje was de tien kruisjes ruim gepasseerd en haar eigenaar had al eens aan gekondigd dat ze het niet lang meer zou maken. Maar vrolijk zou hij er vast niet van worden als ze het lijk je op een presenteerblaadje aan zou bieden. Dus stopte de Vrouwenpolder se het beest in een plastic tas en fietste naar de stortplaats in Oostkapelle. Halverwege kwam er opeens een scooter naast haar rijden met twee onverlaten erop. De passagier griste razendsnel de tas onder de snelbinders vandaan en de bestuurder gaf gas. Meer beduusd dan kwaad keek de beroofde het duo na. Had ze de dieven nu voor het Lapje gehouden of hen een kat in de zak bezorgd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37