Straatverbod voor relschoppers Grijze zeehonden kiezen het ruime sop Tholen wil niet de duurste zijn 13 Roswitha is voorleeskampioene Goesenaar krijgt laatste waarschuwing van kantonrechter f burgemeester is niet van plan onrust Grote Markt Goes uit te praten Boete geëist voor illegale afvalstort Meisje (12) uit Kapelle geslagen Mishandeling zeeuwse almanak Kat t/m 20 maart Markt 51 I Middelburg (0118) 886886 (Advertentie) I anmitlcl.it; 13-30-14.30uur I Thomas l jRosenboom B signeert o.a. Spitzen I v.inavond 1 Menu Café P De Pree l Salade rucola 1 ét F.ntrecóte roti ou I Bouillabaisse de légumes i ct Mille-feuille 11,50 of I 9,00 (vegetarisch menu) B reserveren: (0118) 886866 vanavond I 20.00 uur binnenplein I IVan Goeh i en God I lezing door prof. B dr. A. Wessels I /.nerdag 20 maart B 11.00-12.00 uur se Chansons door René van Stee HEIST - Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Dit spreekwoord ging gisterochtend ook op voor tien grij ze zeehonden van het nationale zeehon dencentrum van Sea Life in Blankenber- ge. De pups werden op het strand van de Baai van Heist vrijgelaten. Zodra het mannetje Alex werd losgela ten uit zijn transportkooi, wist hij in sneltreinvaart de branding te bereiken. Even later zwom hij uitgelaten in de Noordzee. Zijn kameraadjes, met wellui dende namen als Tintin, Calypso en Muppet, volgden daarna bijna gedwee. Silco leek last te hebben van water vrees. Hij moest met zachte aandrang in de juiste richting worden gedirigeerd. De vrijlating van de tien zeehonden was volgens manager Yves Mertens van Sea Life een primeur. „Nog nooit hebben we tegelijkertijd zoveel zeehonden los gelaten", aldus Mertens. De belangstel ling was enorm. Behalve strandbezoe- kers, medewerkers van Sea Life en ove rige betrokkenen kwamen ook meer dan tweehonderd kinderen van de ge meentelijke basisschool Het Anker in Heist op het schouwspel af. Ademloos Laurent (9) en Flor (10) vonden alles 'enorm tof'. „We zien ze ook regelmatig als we 's zomers naar het strand gaan", vertelde Flor. Veerle (6) keek op de schouders van haar vader ademloos toe. De pups van enkele maanden oud wer den de afgelopen winter door Sea Life opgevangen. Door de zware stormen en slecht weer op de Noordzee, raakten ze eind december en begin januari hun koers kwijt en strandden ze op de Bel gische en Noord-Franse kust. „In het algemeen waren ze er slecht aan toe. Behalve dat enkele dieren door uit putting aanspoelden en dus ook niet ziek waren, hadden sommigen een be ginnende longontsteking en pikwonden van vogels opgelopen of last van long wormen. Dankzij een intensieve verzor ging hebben alle zeehonden hun streef- gewicht bereikt. Ze zijn klaar om hun familie in de Noordzee op te zoeken. Het leefgebied van de grijze zeehond is de Engelse kust In tegenstelling tot de gewone zee hond komen ze nauwellijks voor in de Westerschelde (Hooge Platen bij Hoofd plaat)", legt Mertens uit. Sea Life vangt jaarlijks gemiddeld twin tig zeehonden op. Het gros hiervan over leeft zijn avontuur. De verzorging per zeehond kost minstens tweeduizend eu ro Een groot deel van dit bedrag voor medicijnen en voedsel wordt betaald door adoptie-ouders Bijna vanzelfspre kend adopteerde ook de afdeling dieren- zorg en toegepaste dierkunde van de landbouwschool Katho in Roeselare een pup. De scholieren zamelden het geld onder meer in dankzij de organisatie van een schoolfuif. „Kathootje is echt ons lievelingetje ge worden. Eigenlijk vinden we het jam mer dat we haar moeten laten gaan, want iedere week gingen we wel even een kijkje nemen in Sea Life", vertelt Sabine (18). Tag De kans dat zij Katho en de andere zee honden ooit terugziet is echter uiterst gering. Zicht op terugkerende dieren is er niet, maar volgens Mertens is het uit zonderlijk dat een zeehond wederom op dezelfde plek aanspoelt. „We kunnen ze wel volgen, omdat bij iedere zeehond een tag in zijn flipper en een chip in zijn oor is aangebracht. Daardoor weten we bijvoorbeeld dat er ooit een gemerkte zeehond voor de kust van Engeland is aangetroffen. Ook hebben we in Blan- kenberge weieens gemerkte exemplaren uit Engeland binnengekregen." De grijze zeehonden die de wintermaanden verzorgd werden door Sea Life in Blankenberge worden met enige hulp de Baai van Heist ingedreven. foto Camile Schelstraete bevelanden-tholen donderdag 18 maart 2004 lES - Als de jongeren die de e|open weken op vrijdagmid- ruzie zochten op de Grote Irkt in Goes zich niet gedeisd jen, krijgen ze een straatver- opgelegd. Dat zei burge er D. van der Zaag van de p^ente Goes gistermiddag jpvraagd. is met van plan om met de ageren in gesprek te gaan. laai helemaal niet op vrijdag- üdagop de markt", zegt Van Zaag „Dan loop ik nog het Jco dat iemand met een slok ibij wie de grenzen zijn ver- jgd met me op de vuist wil. 'lijkt me geen goed idee." ar ook een gesprek op een an- tijdstip ziet Van der Zaag zó zitten Dat laat de burge ster liever aan 'welzijnswer ken de politie over. ó?,vel de opstootjes tijdens de idagmiddagen op de Grote akfal sinds begin januari u de gang zijn, heeft de politie or gekozen dat stil te hou- Zolang er geen aanhoudin- werden verricht, hoefde er ijkbaar niets te worden ge ld. erecht", meent Van der Zaag. k politie is terughoudend en 1 hoort het ook. Een politie- moet ervoor waken iets te n, omdat dat al snel kan rfen opgevat als een persoon- iemening." Zelf is de burge ster naar zijn idee altijd •n'geweest over de woorden - selingen op de Grote Markt, ben er niet actief mee naar ten getreden, maar op vra- heb ik altijd geantwoord", s Van der Zaag pde spits j is overigens van mening dat 'i publiciteit rondom de op- otjes op de Grote Markt er al- imaartoe leidt dat zaken op spits worden gedreven. „Het il niet leuk om op- iend gedrag te vertonen als mand daar belangstelling heeft", meent Van der :t is hem tot nog toe niet dui delijk geworden welke twee groepen er nu precies mot zoe ken „Er wordt steeds gezegd dat het gaat om jongeren uit Ar- nemuiden tegenover jongeren uit Goes, maar er is helemaal niets dat op Arnemuiden wijst. Het zijn volgens mij evenmin rassenrellen, wat ook wel wordt gesuggereerd", zegt Van der Zaag. „Eén ding staat echter wel als een paal boven water. Het gaat maar om twee groepen van hoog uit tien raddraaiers. Verder zijn het alleen maar meelopers." Er is tijdens de ruzies op de markt, waarbij soms wel 150 jongeren zijn betrokken, nog geen klap gevallen en Van der Zaag is ervan overtuigd dat dat ook niet gaat gebeuren, 'zolang er voldoende politie is'. Maar daar zit 'em nou net de kneep Toen het probleem van ruzie zoekende jongeren zich begin januan aandiende, is er meteen voor gezorgd dat de politie tijdens de vrijdagmiddagen mas saal aanwezig is op de Grote Markt. Zowel agenten in burger als geüniformeerde dienders haalden de herrieschoppers uit elkaar. „Dat werkte heel goed", meent Van der Zaag. „Tot begin maart. Toen was er een dodelijk ongeval waar alle politieagenten naartoe moesten en meteen escaleerde de zaak." YKRSEKE - 'Asociaal', noemde aanklager J. Wittop Koning van het Haagse gerechtshof de wijze waarop een 48-jarige man uit Yersekc met puin en ander afval omging. De man hoogde tussen 1999 en 2001 een stuk bouwland in Reimerswaal op met bijna 143.000 kilo sloopafval. „Allemaal afvalstoffen, die apart gestort moeten worden", zei de aanklager. Hij eiste voor het illegaal storten van afval een boete van vijfduizend euro. Buiten de boete voor het illegaal storten wil de aanklager dat de man 250 euro betaalt voor het hinderen van een opsporings ambtenaar. Hij pakte deze man in december 2001 enkele em mers met monsters van het afval af en sommeerde hem dreigend het terrein te verlaten. Zelf zegt de mandat de ambtenaar zich pas legitimeerde toen hij hem al had gevraagd om te vertrekken. De geëiste straffen zijn gelijk aan het vonnis van de politie rechter in Middelburg. Uitspraak over twee weken. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Hoe overleef ik de brugklas? Dat is een belangrijke vraag voor ie mand uit groep 8 van de basis school. Het is ook de titel van een kinderboek van schrijfster Francine Oomen. Laura Goense (bijna twaalf) van basisschool Het Kompas uit Anna Jacoba- polder las gistermiddag voor uit het boek, tijdens de voorronde Schouwen-Duiveland en Tholen van de nationale voorleeswed- strijd, in zaal Haestinge in Sint-Maartensdijk. „Het gaat om een meisje die naar de brugklas gaat en daar heel zenuwachtig over is", zegt Laura. Het is een spannend boek, waarin het meisje in aller lei moeilijkheden verzeild raakt. Gelukkig was Laura zelf niet zo zenuwachtig voor het voorlezen: „Ik heb elke dag in de klas geoefend. En als ik een maal begin met lezen, let ik niet meer zo op de mensen om me heen." Behalve Laura, deden er nog acht andere deelnemers mee aan de regionale voorronde. Uit Tholen kwamen Ineke Hommel van Sint Anthonius uit Oud-Vos- semeer, Jolinda Hoogenbrugge van Jenaplan School voor de Bij bel uit Poortvliet, Linsay van der Linde van Ter Tolne uit Tho len en Chantal Bentvelsen van De Rieburch uit Sint-Maartens dijk. De deelnemers van Schou wen-Duiveland waren Roswitha Guiran van 't Kofschip uit. Zie- rikzee, Gijs Vegt van De Klimop uit Dreischor, Lesley de Wit van De Meerpaal in Bruinisse en Kel ly Pechtold van Op Dreef uit Bruinisse. De jury vond dat Ros witha Guiran uit Zierikzee het beste kon voorlezen: zij gaat door als voorleeskampioen naar de provinciale finale in Middel burg op 24 april. Laura Goense leest voor uit Hoe overleef ik de brugklas? foto Willem Mieras door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Het zit de gemeente Tholen nog hele maal niet lekker dat ze pasgele den door de provincie is aange wezen als duurste van Zeeland. Ze is daarom aan de slag gegaan met nieuwe berekeningen. Giste ren werd er zelfs een persconfe rentie belegd om de uitkomsten te presenteren. De provincie gaat bij de jaarlijk se berekening van de hoogte van de gemeentelijke belastingen uit van een standaardsituatie. Er wordt berekend hoeveel een standaardgezin met een eigen woning (waarde. 127.000 euro) betaalt aan onroerendzaakbelas- tingen (ozb), afvalstoffenheffing en rioolrechten In die bereke ning kwam Tholen als duurste uit de bus: zo'n gezin draagt 750 euro af aan de gemeente, tegen over 635 gemiddeld in de provin cie. Wethouder K. Heijboer en de af deling financiën en belastingen van de gemeente Tholen zijn zelf aan de slag gegaan om te be rekenen hoeveel de Tholenaren daadwerkelijk afdragen aan de gemeente. Als basis werden cij- KAPELLE - Een twaalfjarig meisje uit Kapelle heeft gister middag in haar woonplaats klap pen gekregen van drie onbeken de jongens. Het meisje reed rond half drie over het Spoorpad. Toen ze even stopte om haar jas uit te trek ken, stopte het drietal naast haar. Een van hen stompte haar meerdere keren in haar buik. Ook werd ze uitgescholden. De jongens fietsten weg de rich ting van Goes. De aanleiding voor het incident is onbekend fers gebruikt van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tholen blijkt in die nieu we berekeningen onder het ge middelde te liggen: 294 euro per inwoner, tegenover 345 euro ge middeld in Zeeland en 358 euro gemiddeld in Nederland. Twee factoren verklaren dit ver schil. Ten eerste ligt de huizen prijs in Tholen onder het gemid delde: die bedraagt 101.000 euro in plaats van 127.000 euro. Daar door heeft de provincie een ho ger bedrag aan ozb berekend voor Tholen dan in de praktijk wordt gerekend. Ook is het be drag dat de inwoners betalen aan rioolrecht te hoog geschat: 75 procent van de Tholenaren gebruikt minder dan 150 kubie ke meter water per jaar, terwijl de provincie in haar berekenin gen uitgaat van 200 kubieke me ter per jaar. Rioolrecht Wat het rioolrecht betreft, steekt Tholen nog steeds met kop en schouders boven de rest uit: 213 euro per huishouden, te genover 127 euro gemiddeld in Zeeland. Maar ook daar heeft Heijboer een verklaring voor: „De meeste riolering op het eiland is aange legd in de jaren 50 en 60. Een rioleringsysteem gaat zo'n vijf tig tot zestig jaar mee, waardoor we tussen 2010 en 2015 met gro te investeringen te maken krij gen. Die hebben wij al doorbere kend in het rioolrecht, terwijl de meeste andere Zeeuwse ge meenten dat nog niet hebben ge daan. Het is onvermijdelijk dat daar de rioolheffingen binnen kort ook omhooggaan." Of ze moeten de nieuwe riolerin gen ergens anders mee bekosti gen: „Het is natuurlijk ook met eerlijk om ons te vergelijken met bijvoorbeeld de gemeenten Veere en Schouwen-Duiveland. Die vangen veel meer toeristen belasting en parkeergeld dan wij." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een 52-jarige Goesenaar mag zijn rijbewijs houden, maar moet wel een fik se boete van 800 euro betalen. De man reed in december 2002 ruim tweehonderd kilometer per uur op de snelweg bij Nieuw- en Sint-Joosland. Als hij de komende twee jaar nog eens flink het gaspedaal intrapt, is hij zijn rijbewijs voor een half jaar kwijt. De Goesenaar had naar eigen zeggen 'brandende haast' om op tijd in Zierikzee te komen, zei hij gisterochtend voor kanton rechter B. Doorewaard Boek hout. „Hij gaf toe dat hij zich moeilijk kan inhouden op de snelweg. „Ik ben geen bumper klever, maar rij wel snel." Het was niet de eerste keer dat de man betrapt was op te snel rijden. Officier van justitie H. den Hartog hield in haar eis re kening met het feit dat de Goese naar zijn rijbewijs hard nodig heeft voor zijn werk. De man heeft vier winkels en rijdt ge middeld 70.000 kilometer per jaar. „Bij het opleggen van een straf is het niet de bedoeling mensen brodeloos te maken. Dan schiet je je doel voorbij. Maar dit is wel een enorme over schrijding van de maximumsnel heid." Zij eiste 800 euro, zes maanden voorwaardelijke rijont zegging met een proeftijd van twee jaar. „Ik geef meneer ont zettend het voordeel van de twij fel." Volgens de kantonrechter leidt te snel rijden vooral tot ergernis bij mensen die' zich wél aan de maximumsnelheid houden. „En het zijn allemaal hardwerkende zakenmannen en drukbezette vertegenwoordigers Als we daar allemaal rekening mee hou den, is het hek van de dam. Als u ter plekke was aangehouden door bijvoorbeeld een motora gent, was het rijbewijs ter plek ke ingevorderd Dit is echt de laatste waarschuwing. Volgende keer bent u de pineut De kantonrechter vonniste con form. TERNEUZEN - Een 51-jarige Terneuzenaar is gistermiddag op de Vlietstraat in zijn woon plaats mishandeld. De Terneuze naar was met een kraan bezig aan de weg. Hiervoor was een ge deelte van weg afgesloten. Een 19-jarige automobilist uit Ter- neuzen, die wilde dat de man zijn kraan zou verzetten, klom op de kraan, sloeg hem in het ge zicht en bedreigde hem. (Advertentie) gebruikte 4x4 kopen www.autosturm.nl Dat was schrikken voor die dame in Vrouwenpolder. Lag daar opeens Lapje, de zwart bonte kat van de buren, in haar tuin. Lapje was de tien kruisjes ruim gepasseerd en haar eigenaar had al eens aan gekondigd dat ze het niet lang meer zou maken Maar vrolijk zou hij er vast niet van worden als ze het lijk je op een presenteerblaadje aan zou bieden. Dus stopte de Vrouwenpolderse het beest in een plastic tas en fietste naar de stortplaats in Oostkapelle. Halverwege kwam er opeens een scooter naast haar rijden met Vwee onverlaten erop. De passagier griste razendsnel de tas onder de snelbinders vandaan en de bestuurder gaf gas. Meer beduusd dan kwaad keek de beroofde het duo na. Had ze de dieven nu voor het Lapje gehouden of hen een kat in de zak bezorgd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31