Five Easy Pieces zijn niet zo gemakkelijk ons 27 edereen wel eens bang Matangi laat moderne en traditionele kant zien podiur 18 t/m 24 maart donderdag 18 maart 2004 Toor de voorstelling Hoezo Bang is theatergroep Duin- (nn de Stichting Arduin) g Middelburg een uniek samen- BÜngsverband aangegaan pS't Jeugdtheaterhuis in jjeest in Goes. Kinderen van toten met 14 jaar spelen sa- pi met mensen met een ver gelijke handicap een stuk ^een onderwerp dat ieder- Haanspreekt: bang zijn en ge ut worden. De herinneringen mPeter Adriaanse, regisseur jDuinart, vormen daarbij de de draad. tJosien de Graaf, leidster jeugdtheaterhuis, brain- srmde Peter Adriaanse over t maken van een schoolvoor- Jling. Josien opperde dat ierookmeezou spelen „Ik been hazenlip en merkte dat behoorlijk wat dingen weg dgestopt. Toen kwamen we de schooltijd en hoe je die dmeegemaakt Aanvankelijk iik.nou ja, wel leuk. Maar te- pjenkend realiseerde ik mij [Ütwelveel was gepest. Ik rak heel slecht, bijna onver- lanbaar", herinnert Peter tr. ij ging praten met de jongens iDuinart en kreeg daardoor informatie, die Josien in een oeelstuk omzette, dat ze ook gisseerde. moest een drempel over tus- jwerkelijkheid en fictie, int er zit veel van mijzelf in, shet soms wat extremer ge lakt Maar dat geldt ook voor mensen van Duinart. We heb- nhet in de voorstelling over landelijk gehandicapt zijn :-oe de buitenwereld daar te- naan kijkt. tstuk speelt zich af in de feoolklas van Peter veertig irgeleden. „Er komen steeds ff herinneringen boven. Ik naast een jongetje dat mijn als kind vertolkt en vertel verhaal, dat hij beleeft. ■aalf kinderen van 't Jeugd- eaterhuis spelen de leerlingen mijn oude klas. Heden en ver- den lopen door elkaar heen. meeste fragmenten zijn mijn inneringen. De jongens van linart komen dan op het idee je je herinneringen moet ver ieren. Dan ga je lachend de retelling uit. Je moet trots lopwieje bent." tstuk wordt vooraf gegaan reen filmpje, dat laat zien het helemaal niet zo bijzon lis verstandelijk gehandicapt ijn [verhaal wordt geïllustreerd ivideo-opnamen waarin alle m van Duinart meespelen. :ezijn daadwerkelijk te zien de voorstelling. Natuurlijk lat er een strenge juffrouw orde klas, die gestalte wordt geven door de professionele trice Marieke van Dijk. Iet is bedoeld als schoolvoor- maar we hebben er ook theaterversie van gemaakt, wil niet zeggen dat ik de ofdrol speel, want de jongens iDuinart nemen dat heel re- ijk over. Ik ben het middel- it.maar vooral om te laten idat iedereen wel wat heeft, we zijn allemaal wel eens Frans Doeleman *zo Bang wordt zaterdag ge teld in'l Beest in Goes (15.00 B)en 28 maart (14.30 uur) en 'juni (19.30 uur) in 't Spiegel- in Middelburg. Het is niet wat het lijkt. De naam Five Easy Pieces is misleidend. De flyer waarop de vier dames met een voluptueuze blote boezem en de man als een soort hedendaagse Tarzan staan afgebeeld, is mislei dend. Maar ze vormen wel een charmante verleiding. ,,Er gebeuren mooie dingen, het is mooi aangekleed, er zijn mooie choreografieën en er is mooie muziek. Het is een avond waarbij je lek ker kan genieten, maar die wel tot nadenken stemt." De groep Five Easy Pieces is een nieuwe loot aan de ar tistieke stam van theaterland. „Je ziet een blondine, een bru nette, een roodharige, een nege rin en een jongen. Dat lijkt op het eerste gezicht een voorbe dachte format, maar we zaten gewoon bij elkaar in de klas op de Kleinkunstacademie in Am sterdam en zijn vandaaruit ver der gegaan", vertelt Gwen Ma- duro, die samen met Marijn Brouwers, Roosmarijn Luyten, Maria Noë en Sytske van der Ster het gezelschapje vormt. Na het eindexamen werden ze als collectief aangenomen voor de musical Foxtrot met Paul de Leeuw. „Daar waren we een soort levend decor." Een voorstelling van zo'n twin tig minuten met z'n vijven leid de tot een uitnodiging voor het theaterfestival De Parade in 2002. „Er ontstond ineens een bepaal de chemie, we hadden iets ge vonden wat ons een speciaal ge voel gaf. We besloten het met el kaar te proberen, omdat we de mogelijkheid kregen dingen te doen die we zelf leuk vonden. Het bleek succesvol te zijn op De Parade (ook in 2003) en er waren impresariaten geïnteres seerd. We hebben een jaar lang echt gezwoegd om er een avond vullende voorstelling van te ma ken. Maar de reacties van het pu bliek geven zoveel voldoening." „Het programma is heel uiteen lopend, er zit voor iedereen wat wils bij. Er is moderne dans, een Five Easy Pieces met op de voorgrond vlnr Roosmarijn Luyten, Maria Noë en Sytske van der Ster en daarachter Gwen Maduro en Marijn Brouwers. foto Lars van den Brink jaren tachtig medley, actjes en de singer-songwriter Theo Nij- land heeft tweederde van de liedjes geschreven. Wij komen met de onderwerpen en de sfeer en hij weet dat voortreffelijk te vertalen in een liedtekst. We schrijven zelf ook. Het heeft iets hips, maar er zitten ook hele mooie ballads bij. We zingen vaak meerstemmig Theatemum- mers zijn het, met popachtige invloeden. De voorstelling gaat over schoonheid en verlangen. We zijn tussen de 25 en 28 en staan op het punt om echt vol wassen te worden. Dan moet je keuzes maken, je wil de beste weg in je leven bewandelen, je wordt je van dingen bewust. We hebben alleen maar vragen, geen antwoorden. We zijn echt een collectief dat zich met het zelfde bezig houdt, maar ieder van ons gaat daar in de voorstel ling anders mee om." „Ja, wij horen ook dat we vier lekkere meiden zijn en daar spe len we mee. Schoonheid is tegen woordig een vrijbrief. Je komt er zover mee in dit welvarende, luxueuze deel van de wereld, maar we beseffen dat schoon heid vergankelijk is. We probe ren daar in de voorstelling door heen te prikken en behandelen ook qua karakter de onvol maaktheden van elkaar. Er zijn wel grappige dingen, maar het is meer schrijnende humor. We hopen ook dat we de mensen kunnen ontroeren. We trekken publiek van jong tot oud." De voorstelling, geregisseerd door Ruut Weissman (directeur van de Kleinkunstacademie), gaat 31 maart in première, wan neer ook de cd verschijnt. De ge luidsband daarvan wordt ge bruikt in het theater. „Dit is wat we willen, ons eigen ding maken en ons in theaterland ves tigen als muziektheatergroep. We zijn fulltime met Five Easy Pieces bezig. We willen niet ero tisch zijn of doen, maar ik denk dat dat gewoon iets is wat aan ons hangt. We zijn vier lekkere wijven en de man is ook een stre ling voor het oog. Maar dat is een beetje misleidend. Ogen schijnlijk zijn we vijf makkelij ke stukken, maar we hopen na tuurlijk dat dat niet zo is." Frans Doeleman Five Easy Pieces treedt vrijdag op in het Scheldetheater in Ter- neuzen (20.00 uur) en donder dag 22 april in het Arsenaalthea ter in Vlissingen (20.15 uur). Ze hebben een puike websi te. Ze werken samen met ar tiesten als Herman van Veen en Frédérique Spigt en tijdens hun singlepresentatie suizden grote vleermuizen langs de Euromast naar beneden. Woensdag staat in de Middelburgse Burgerzaal het energieke Matangi Kwartet. Matangi, dochter van Matang Rishi, Indiase godin van spraak, muziek en schrift. Matangi brengt de mensen in vervoering door haar spel op de snaren van passie, hartstocht, liefde en exta se', zo valt er te lezen op de site van het Matangi Strijkkwartet. Het ensemble is nog maar vier jaren jong. Toch hebben ze alles in huis om het helemaal te gaan maken. De pers is unaniem lo vend. Hoe hip hun uitstraling ook is, in de basis is dit strijk kwartet een klassiek strijkkwar tet, benadrukt Nander Cirkel, de cellist van het viertal. „Op on- ze eerste cd staat werk van Schu bert, Haydn en Dvorak. We vin den het belangrijk die klassieke basis te hebben en te houden. Na die eerste cd hebben we Bats from Hell uitgebracht maar de volgende wordt weer een klassie ke." Het concert van woensdag laat de traditionele en de moderne kant van het ensemble zien. Op het programma staan Opus 77 nummer 2 van Joseph Haydn en Opus 12 van Felix Mendelssohn. Het derde stuk is van de Neder landse componist Chiel Mete ring die zijn werken doorgaans flitsender titels meegeeft dan zijn beroemde voorgangers. Wat te denken bijvoorbeeld van Kruipfloxenof De Neusgaten van Sophia Loren'De bijna vijf tigjarige Meijering neemt in Ne derland een unieke plaats in. Zijn productie is met tientallen composities per jaar erg hoog. Spontane muziek die de luiste raar voortdurend bij de kladden moet grijpen, daar gaat het hem om. Elk idee dat langer duurt dan drie minuten, is volgens Me ijering te lang: „De stukjes die Mozart voor speeldoosjes schreef duurden zo lang, singel tjes duren zo lang. Ik denk dat de concentratieboog van men sen gewoon niet meer aan kan. Als je bijvoorbeeld naar de Sac- re of de Vuurvogel van Strawins- ky kijkt, dan zie je ook dat die stukken opgebouwd zijn uit kor tere segmenten." Meijering schreef voor het Ma tangi Kwartet het al genoemde Bats from Hell. Het ensemble bracht het uit op een cd-single en huurde voor de presentatie daarvan acteurs in die, als vleer muizen verkleed, langs de Euro mast naar beneden scheerden. De compositie begint volgens Meijering heel statisch. „In het begin hangen de vleermuizen tij dens hun winterslaap in de grot. Daarna heb ik geprobeerd de snelheid van neerdui kende vleer muizen te verklanken." Dit laat ste is goed gelukt, vindt cellist Cirkel. „Het is een enorm uit bundig en virtuoos stuk. Ontzet tend gaaf." Douwe Eisenga Het Matangi Kwartet speelt woensdag in de Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg (20.00 uur). Tot 25 april exposeert Tina haar foto werken in de galerij van Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissin gen Ze hebben bloemen als thema. Echter wel bloemen die in een sta dium verwerken, waarin de meeste 1 mensen ze in de afvalbak gooien. De versheid is verdwenen en verwelking of zelfs verrotting slaan toe. Tina is geboren in Troisdorf (BRD) en na een studie als ruimtelijk vormgeefster op Walcheren komen wonen. De tentoon stelling in Scheldemond is te zien van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. De expositie De verdwenen Zeeuwse ponten loopt tot en met 3 april in de Directiekamer in Middelburg. In deze expositieruimte in De Drvkkery han gen olieverfschilderijen van Huib Ra demakers. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van De Drvkkery. In de gang bij het laboratorium en in de wachtruimte van de PKOK in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen is tot eind april een expositie te zien van aquarellen en olieverfschilde rijen van Niels Lauer. Hij vindt zijn inspiratie vaak tijdens vakanties, maar de laatste jaren schildert hij °ok veel Zeeuwse onderwerpen in de kunstgalerie de Mollegangen in Bergen op Zoom zijn tot en met 2 mei werken tentoongesteld van de in Mid delburg wonende en werkende kun stenares Juul Kortekaas. Onder de ti tel De tijd streelt het leven worden rit me en beweging in de schilderijen, tul pentafels in lood en roestvrijstalen plantenfonteinen getoond. De in vloed van jeugdherinneringen op het oeuvre van Kortekaas (Arnhem 1950) is groot. Al vroeg kwam zij in aanra king met de schoonheid van de na tuur en werd zij geboeid door de kracht van groeiende en bloeiende bloemen en planten. De galerie is geo pend op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag 11 april van 14.00 tot 17.00 uur. Tot en met 11 april is digitale grafiek van Aad Schram te zien op twee loca ties in Bergen op Zoom: stuART gale rie en Interium. Schram (Rotterdam 1943) is zich na zijn opleiding aan de Rotterdamse Kunstacademie bezig gaan houden met grafische technie ken In 1985 ging hij experimenteren met digitale technieken en vond be gin jaren negentig de balans tussen traditioneel en digitaal. Aad werkt meestal abstract met een figuratieve inslag. In de galerie en in Interium hangen een veertigtal werken op pa pier en doek. De openingstijden van stuART galerie zijn op donderdag van 11.00 tot 17.00 uur. vrijdagen za terdag van 12.00 tot 17.00 uur en zon dag 11 april van 14.00 tot 17.00 uur. Interium is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Vrijdag wordt om 17.00 uur het herin gerichte plein van galerie GHL in Middelburg geopend. Er staat een beeld van Gerard van den Berg. ROTTERDAM Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 mei - De Grote Verbouwing. Het NAi stelt de vraag: vernielen wij ons erf goed?; t/m 31 mei - Start. De Rem Koolhaas/OMA Collectie. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw. De belofte van de reclame en de nuchtere praktijk van het huishou den; t/m 2 mei - Cornelis Nieuwland (1882-1967), de 'vergeten' fotograaf van de internationale scheepvaart; t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 6 juni - Knappe Koppen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 25 april - Yinka Shonibare. Werk van deze Nigeriaans- Engelse kunste naar (Londen. 1962); t/m 9 mei - Char lotte Schleiffert. Rotterdams meest fa tale vrouw in de kunst! Wereldmuseum Botterdam t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk, mystieke dimensies van de is lam; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Sumatra; t/m 21 no vember - Rotterdam in Vorm: Hareth Muthana. Kunsthal Rotterdam: t/m 23 mei - Alphonse Mucha. Meester van de Ju gendstil. ANTWERPEN KMSK: tot 21 maart - Free Space 8, werk van Boris Rebetez; tot 31 maart - Opendeur Memling restauratie; tot 13 juni Delacroix tot Courbet - Ru bens ter discussie. Diamantmuseum, tot 28 maart - Sym boliek van verlovingsring. MOMU: tot 31 maart- Genovanver- saéviceversA i.s.m. Europalia Italia. Fotografiemuseum: tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische fotografie (1872 - 1940); tot 31 mei -Short Stories, ver halende aspecten van de hedendaag se fotografie, nieuwe vleugel en Pro ject Covers 1910-2004, oude vleugel. Kuhenshuis. tot 13 juni - Rubens de Verzamelaar. GENT SMAK: tot 21 maart - Dream Exten sions; tot 11 april - Kunst Nu met Lif ted van Wim Catrysse; tot 18 april - Collectie Museum voor Schone Kun sten; tot 23 mei - Prospect/Marijke Van Warmerdam. Caermersklooster tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge, werk van Ann Huybens. mode-ontwerpster en Pa trick 't Hooft, landschapsbeeldhou- Museum Dr. Guislain: tot 1 juni - Ge heim schrift: De Prinzhom Collectie; Menselijk, al te menselijk. Fotografie en psychiatrie (1870-1940) en tentoon stelling Isabel Pouset. Design Museum Gent: tot 20 juni - Tea Coffee Tavers - metaproject van Alessandro Mendini i.s.m. Alessi (Italië). Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 16 no vember - Bart Van Leuven, fototen toonstelling. BRUGGE Memlingmuseum: tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Een Zwarte Madonna. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden, Middel eeuwse religieuze sculptuur. Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend: 65 tekeningen uit de 18de en 19de eeuw. DONDERDAG Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest geeft de voorjaarsserie. Geopend wordt met de romantische ouverture Oberon van Carl Maria von Weber. Gevolgd door het dubbelconcert van Johannes Brahms, met de solisten Dmitri Ferschtman (cello) en Liza Ferschtman (viool). Deze vader en dochter waren, af zonderlijk, al eerder te beluisteren bij het Zeeuws Orkest. De avond wordt besloten met de Derde Symfonie van Robert Schumann Het orkest staan onder leiding van Joan Berkhe- mer. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Telkens weer het dorp Telkens weer het dorp is een hommage aan tekstdichter Fri- so Wiegersma. Hij schreef met alleen prachtige liedjes voor Wim Son- neveld, maar ook voor onder anderen Willem Nijholt en Frans Halsema. Nu vormen deze liedjes het uitgangspunt voor een theatraal concert door Jenny Arean, Joke de Kruijf, Mamix Kappers en Tony Neef. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Handen en Voeten Het Internationaal Danstheater brengt de voorstelling Met Handen en Voeten. Dansmateriaal uit de hele wereld in een familievoorstelling voor jongeren van 8 tot 16 jaar. Ontmoetingen in dans tus sen mensen van verschillende origine, non-verbale communi catie als leidraad. Handen en voeten spelen een essentiële rol als communicatiemiddel en zijn als dansgereedschap het meest verhalend en het minst verhullend. Dit is de allerlaat ste voorstelling. •Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur Toneelavond Buurtvereniging Klaver 3 houdt een toneelavond. De toneelvereniging Baarland voert het blijspel Daar zit mijn schoonmoeder achter! op. Het verhaal draait om Hein Draaijer en zijn vrouw Dora, een sloofje. Er verandert heel wat wanneer Annie Bartels en haar zoon Frans naast hen ko men wonen. Hein en Annie kennen elkaar van vroeger en zij zegt dat Frans zijn zoon is. Hein probeert dat te verbergen, maar dan komt zijn schoonmoeder op bezoek.. •Verenigingsgebouw De Griend, Hoedekenskerke, 19.30 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest geeft de voorjaarsserie. Zie donderdag. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Teddy Boy Het 2nd Dutch Teddy Boy R'n'R Weekend wordt geopend in De Piek. Op het programma staan Mal 'Catman' Clint met PV The Heartbeats, Jungle Tigers, Betty's Doghouse en dj's. •De Piek, Vlissingen, 20.00 uur In het vrolijke weerhaantje Toneelclub 's-Heer Arendskerke brengt de klucht In het vro lijke weerhaantje. Nico en Liesje zijn de gastheer en -vrouw in pension Het vro lijke weerhaantje. Samen ontvangen zij een kleurrijk gezel schap aan gasten, die allemaal hun eigen plannen en bedoe lingen hebben, maar vooral op zoek zijn naar de liefde. •Het Arendhuis, 's-Heer Arendskerke, 20.00 uur Kiek Virus De laatste ronde voor de finale van KiekVirus wordt gehou den. Er staan bands op het programma als Meltdown, Outsmar ted en Overstrain en in de categorie dans zijn Dios Dance, Willebrord Dance en Dushi's van de partij •Jeugdhoeve, 's-IIeerenhoek, 20.00 uur Klezmerorkest Klezmerorkest Di Gojim brengt de voorstelling De Muur. Het orkest creëert een muzikale mix gelardeerd met veel vir tuositeit, humor en emotie. De teksten zijn van Jaap Mulder. •Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur De roof Theatergroep Zierik brengt De Roof van de Gordel. In deze komedie van Benn W. Levy wordt verhaald hoe Hera cles (zoon van oppergoed Zeus) twaalf opdrachten moet uit voeren van koning Eurysteus. Deze heeft de troon ingepikt van Heracles. Hij wil hem lozen door hem onmogelijke op drachten te geven. De roof van de gordel is de negende op dracht. Lies Hanse regisseerde Margaret van Velthoven, Ga- bn de Groot, Miranda van Welt, Wim Hillebrand. Jan de Bil, Sylvia Zwetsloot, Rïa Dekkers, Inge Kooijmans, Nelleke Ta- merus, Marja van de Zande en Kalijn de Groot. •MFC. Zierikzee, 20.00 uur Five Easy Pieces Five Easy Pieces zorgen voor nieuw muziektheater. De vier dames en één heer brengen een programma dat met niets bestaands is te vergelijken. Een programma waar het plezier vanaf spat en dat je met volle teugen laat genieten. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Mimirock Bambix Mimirock en Bambix geven ieder een concert. Mimirock, het Japanse antwoord op Blondie, verzorgt een exclusief optreden, begeleid door haar New Yorkse Backing- band. Mimirock is geboren en opgegroeid in Tokyo en verliet op heer 21ste het ouderlijk huis, nadat haar vader de David Bowie-posters van haar slaapkamermuren had getrokken. In het voorprogramma staat een andere punkdiva, namelijk Wiek Bambix en haar mannen uit de darkrooms van Nijme gen. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Mr. Fire Mr. Fire the Blueswall verzorgen een optreden. Het betreft een bluesconcert. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur Bluesroute De tweede Bluesroute Terneuzen biedt 14 deelnemende ca- fé's met een bluesband op het podium. Barrelhouse geeftt het openingsconcert (21.00 uur) in Porgy Bess. Het is een dynamische band. In de langzame en me dium-tempo stukken is de spanning vaak te snijden. In de up-tempo nummers zorgt het enthousiasme van de bandle den voor een extra dimensie. Zangeres is Tineke Schoema- ker. Verder van de partij zijn Rude Roots, Herman Brock Jr. The Eurocastcrs Howlin Bill his Bluescircus, Joey's Boogie Woogie. Shit Happens, Jive for your Life The Blue Chevy's, Little Boogie Boy Blues Band, The Kings of Cool, Freddy Who?. The Bandox Gino The Bulldoze Band en The Stoolgang. •Diverse locaties, Terneuzen, 21.00 uur Grandpa Nick De Grandpa Nick's Sessieband verzorgt een optreden. Er zullen speciale gasten aan het concert meewerken. •HeartBreak Café. Goes, 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27