FC Utrecht mazzelt tegen Sparta PZC Van Heeswijk wint ook zonder Armstrong IOC vreest nieuw omkoopschandaal 21 Succesvolle proef met gezichtsherkenning in stadions Rotterdammers maken 120 minuten de meeste kans op finaleplaats enerbahce uit bekertoernooi JOCNSF breekt net van diefstal - erdachte coach Wildcard voor lankgiroloterij Geen bewijs legen Vasseur Agassi en Federer naar laatste acht Indian Wells Ricksen vier duels aan de kant Oranje blijft vierde op ranglijst Opnieuw tegenslag voor Litmanen Van Gelder loopt Spelen mis Eretitels Wennemars en Timmer Stadion Athene pas vlak voor Spelen gereed UK®VEEN - PSV en het be- t|l LogicaCMG hebben een JïevoUe proef met gezichts- wiienning afgerond. In nauwe -„werking tnet politie, justi ntende gemeente Eindhoven is J, afgelopen drie maanden tij- ^a wedstrijden van de Einriho- donderdag 18 maart 2004 vense club getest of de biometri- sche techniek kan bijdragen aan het herkennen van bezoekers met een stadionverbod. PSV zal na vervolgafspraken met het be drijf beslissen of het van de tech niek gebruik zal blijven maken. De bewakingscamera's stuur den met instemming van justitie en onder toezicht van de Eind- hovense politie beelden naar een gezichtsherkenningsapplica- tie die was gekoppeld aan een bestand met foto's van bezoe kers. De applicatie vergeleek de ze foto's en de beelden van de ca mera's op basis van een aantal biometrische kenmerken. In 90 procent van de gevallen herken de het systeem de juiste per soon. Veiligheidsmanager Frank Wijn- veld van PSV is enthousiast over de techniek. „De kans is groot dat we het systeem defini tief gaan invoeren. Kr staan al vervolggesprekken met het be drijf gepland. Deze techniek ver groot de pakkans van mensen met een stadionverbod aanzien lijk." Overal in de wereld zijn op dit moment projecten ter voorbereiding van introductie van biometrie als beveiligins- middel. In Nederland werd het in de zomer van vorig jaar al toe gepast bij de wedstrijd ADO Den Haag- FC Utrecht. ANP IOITERDAM - FC Utrecht .jeelt voor de derde keer op rij finale van de Amstel Cup in if Kuip- De ploeg van trainer jooy won woensdagavond op let Kasteel de halve eindstrijd Ken Sparta, dat eerder RBC Iwsendaal en NEC verrassend i de kant zette. h een heuse bekerkraker won FC Utrecht in de noodzakelijke taischoppenserie met 4-3. In- g!]er Calabro velde het vonnis het gelijkwaardige Sparta. De wedstrijd zelf eindigde na 20minuten in 3-3 Het had op het Kasteel slecht timen aflopen voor de finalist. 2 de 35e minuut, bij een 1-0 oorsprong door De Groot, ging pnter Pieter Vink lelijk in de ut Doelman Ponk haalde in let strafschopgebied de doorge- iken Sparta-spits Koever- S9 5* mans neer. Vink bestrafte de overtreding met een gele kaart waar hij Ponk van het veld had moeten sturen. De doorgaans koele Schenkel schoot de straf schop vervolgens in de handen van de doelman. Dat alles gebeurde op het mo ment dat Sparta zich prima had hersteld van de vroege achter stand in de tiende minuut en en kele keren dicht bij de gelijkma ker was. Een FC Utrecht met tien man had onder die druk kunnen bezwijken. De Utrech ters liepen in de eerste helft toch nog schade op. Bosschaart incasseerde in de veertigste mi nuut een gele kaart en mist daar door de finale. Met veel geluk ging de ploeg met 1-0 de rust in, want De Fauw en Koevermans misten goede mogelijkheden voor Sparta. In de tweede helft joeg Sparta op de gelijkmaker en die kwam er in de 61e minuut. Doelman Ponk kon een vrije trap van De Fauw met de nodige moeite (via de lat) keren, maar was in de herkansing kansloos op de inzet van Koevermans. Drie minuten later stond het Kasteel op zijn kop toen opnieuw Koevermans. terug na een langdurige liesbles sure, scoorde: 2-1. Herkansing Ondanks het overwicht van Sparta maakte FC Utrecht een kwartier voor tijd toch gelijk. Van den Bergh passeerde doel man Kooiman na een rommelige situatie in het doelgebied. Daarna kreeg Sparta nog een grote kans op 3-2. De Nooijer kwam net iets tekort na een voorzet van invaller Van den Bergh. In de herkansing leek Be- chan alsnog te scoren, maar de bal werd nog voor de lijn wegge werkt. Dat gebeurde in blessure tijd ook aan de andere kant toen Spartaan Rimkus invaller Cala bro van de winnende treffer af hield. Door de treffer van Van den Bergh in de eerste helft van de verlenging was Sparta uiteinde lijk dertig seconden van de fina le af. Invaller Broerse hield FC Utrecht echter in de wedstrijd 3-3. In de tweede verlenging mazzel den de voetballers van FC Utrecht toen Van den Bergh van dichtbij de bal niet langs doel man Ponk kreeg. Dat geluk had de ploeg ook in de strafschop- penserie. ANP JANBOEL - Een doelpunt an Pierre van Hooijdonk was [voldoende om Fenerbahce in ;e van het Turkse beker- jemooi te brengen. Zijn club erloor gisteravond met 2-4 van lenclerbirligi. Die club treft in - i finale van de Turkse beker a rabzonspor. [Duitsland haalde Alemannia lachen de bekerfinale. De ploeg an Erik Meijer won met 1-0 Borussia Mönchenglad- Bch. ANP/SID BNHEM - De Koninklijke Ne- lerlandse Gymnastiek Unie en portkoepel NOCNSF breken al- banden met de van diefstal erdachte coach van trampoline- f* springers Alan Villafuerte en "T^a Lenders. KNGU maakte gisteren be ad dat ze de trainer niet zal ti< inwijzen als begeleider van ympische gymnasten en OCNSF zal hem niet als lid in het Nederlands olympisch 'Wi team uitzenden naar Athene. De ontraden hierover zijn beëin- sM i|d. aldus NOCNSF kAlkmaarse trainer wordt er- ran verdacht dat hij vorig jaar eri ten nieuw turntoestel - een Pe- <t«ufoses-paard - uit het bondscen- a in Beekbergen heeft gesto en doorverkocht aan een hzi mvereniging. ANP lAASTRICHT - De Nederland- f wielerploeg Bankgiroloterij keft een wildcard gekregen voor de Amstel Gold Race. De wereldbekerwedstrijd is op 18 sk» «pril. Hl i het Belgische Chocolade feques, de formatie van de Ne- "Ih vf'an(krs ®ar* Voskamp, Ger- fd«ut Löwik en Jans Koerts, and' keegeen uitnodiging. Rabobank behoort tot de ^en ploegen die automa- CZJ" zijn toegelaten tot de wed- Spaanse Euskaltel i'V zich afgemeld en is vervan- £n door het Belgische Lot- •Domo. ANP UILE - Voor cokegebruik door franse wielrenner Cédric *s*ur is geen enkel bewijs ge iden. Zijn advocaat heeft gis- lwen gezegd dat bij een haar- ■Jtyse „geen enkel restje cocaï- ISgevondpn FC Utrecht-speler Stefaan Tanghe komt gevaarlijk hoog met zijn been als hij een duel aangaat met Spartaan Evgeniy Levchenko. foto Robert Vos /ANP door Ad Pertijs NOKERE - Robbie McEwen dacht gisteren in Nokere Koer- se, een van de schoonste kleine re Vlaamse wielerwedstrijden, zijn zelfvertrouwen even op te krikken. Leon van Bon trok de massaspurt aan. Op het moment dat de Australiër uit het wiel wilde komen van de Nederlan der, passeerde aan de andere kant van de weg een blauwe ra ket. Genaamd Max van Hees- wijk. Da's een renner die geen zelfvertrouwen meer nodig heeft. Bij US Postal trekt tegen woordig zelfs Lance Armstrong al de massaspurt aan voor de herboren Limburger. Op vrien delijk verzoek van Van Heeswijk onlangs in de Ronde van Murcia. „Dat is gewoon kicken. De man die al vijf keer de Tour heeft ewonnen, lanceert een renner als ik naar de zege Voor mij is dat het bewijs dat hij wel degelijk liefde voor het vak heeft. Anders doe je zoiets toch niet. Hij had er ook enorm veel lol in om mij te helpen win nen." In Nokere Koerse moest Van Heeswijk het zien te stellen zon der Armstrong. Ook dat is voor hem geen enkel probleem. De Nederlander heeft eindelijk een ploeg gevonden die heilig in hem gelooft En dus vond US Postal het geen punt om spe ciaal voor Van Heeswijk een ploeg in te schrijven voor Nok ere Koerse. „Het was al anderhalve week ge leden dat ik had gekoerst Deze wedstrijd had ik even nodig om - met het oog op Milaan-Sanre- mo van zaterdag - weer eens lek ker in gang schieten Bij US Postal luisteren ze naar Van Heeswijk. Dat was bij zijn vorige werkgevers (Rabobank, Mapei, Domo) vaak anders. Als hij daar vertelde liever geen twee zware koersen achter el kaar te rijden, versleten ze hem voor lui. „Hier begrijpen ze wat ik bedoel. Ik verzuur dusdanig dat ik af en toe mijn rust nodig heb." Ze begrepen hem zelfs toen hij afgelopen winter voor stelde de klassiekerploeg apart te laten trainen van de Tour-jon gens. „Die hoeven pas in juli in vorm te zijn. Wij nu al." Ook op het sociale vlak heeft Van Heeswijk inmiddels zijn draai gevonden. De verhuizing, weg van zijn vader, naar het Bel gische Weelde deed hem deugd. Zijn talent doet momenteel de rest. Oogkleppen Bij US Postal gaan ze hem uit spelen als kopman voor Pa- rijs-Roubaix. Maar ook zater dag al mag hij winnen. Hij of Ge orge Hincapie. „Lance Armst rong heeft ons zijn hulp al toege zegd. Ik snap niet dat hij het doet, maar ik kan hem ook niet tegenhouden. Ik hoop alleen dat hij weet wat hij doet. Ik zou het niet graag op mijn geweten heb ben dat hij voor mij crasht in de finale." Van Heeswijk herkent een nieuwe Lance Armstrong. „Vroeger leek het of hij met oog kleppen op alleen maar bezig was met die Tour. Nu is hij veel relaxter." Die ontspannenheid typeert ook de huidige Van Heeswijk. Een halfuur voor de start zat hij op de markt van Oudenaarde nog in zijn burgerkloffie te praten met bekenden „Het was ook de bedoeling dat ik deze koers al leen maar mee zou rijden. Maar we hadden ook afgesproken dat wanneer de kans zich zou voor doen ik een serieuze gooi zou doen naar de zege." Hij deed dat op een lastig en niet geheel on gevaarlijk aankomstparkoers. „Om te winnen moet je risico's nemen. Ook vier dagen voor Mil- aan-Sanremo. Daarnaast was het een voor mij ideale aan komst. Zulke kansen zal ik nooit laten liggen." Nummer twee Rudy Kemna volgde op en kele meters achterstand Robbie McEwen gaf de strijd direct op en eindigde als 46e. ls gevonden. k advocaat van Vasseur meld- Qat de onderzochte haren vijf f lang waren: „Hiermee luideüjk dat Vasseur de laat- K waanden geen cocaïne nebben gebruikt." Twee we- goeden zou een dopingtest ben uitgewezen dat Vasseur •AVP/AF Z0U ^ekben gebruikt. van onze sportredactie INDIAN WELLS - Roger Fede rer en Andre Agassi hebben pro bleemloos de laatste acht van het tennistoernooi om de Mas ters Series in Indian Wells be reikt. De Zwitserse nummer een van de wereld rekende met 6-4 6-1 af met de Amerikaan Mardy Fish. Diens landgenoot Agassi versloeg de Rus Michael Youzh- ny met 7-5 6-2. In zijn dne eerdere optredens in Indian Wells kwam Federer nooit verder dan de derde ron de. In de strijd om een plaats in de halve finales speelt hij tegen Juan Ignacio Chela. De Argen tijn schakelde de Duitser Tom my Haas met 6-4 6-2 uit. Voor Haas kwam een einde aan zijn indrukwekkende optreden in zijn derde toernooi sinds zijn rentree na een langdurige schou derblessure waarin hij won van Srichaphan en Costa. De 33-jarige Agassi, toernooi- winnaar in 2001, treft met Guil- lermo Coria nu eveneens een Ar gentijn. Die haalde de laatste acht door een zege op de Frans man Sebastien Grosjean. de be dwinger van Raemon Sluiter in de derde schifting. Bij de vrouwen werd Justine Henin-Hardenne op de proef ge steld door de Tsjechische quali fier Barbara Strycova In de tweede set vocht de Belgische nummer een van de wereld zich terug van een 3-0 achterstand en trok de partij met 6-3 6-4 naar zich toe. De Russische Koe- snetsova is haar volgende tegen stander. De als derde geplaatste Lindsay Davenport ontdeed zich met 6-1 6-3 van haar land genote Meghann Shaughnessy. Zij treft nu de Argentijnse Gise- la Dulko.ANP/RTK GLASGOW - De Schotse voetbalbond heeft Fernando Ricksen voor vier wedstrijden geschorst. Als eerste speler in de geschiedenis van het Schotse voetbal werd de verde diger van Glasgow Rangers voor de tweede keer aan de hand van televisiebeelden veroordeeld. Hij kreeg een schorsing van twee duels wegens het uitdelen van een elle boogstoot aan Hibemian-speler Derek Riordan. Ricksen moet nog twee duels extra aan de kant blijven omdat hij de grens voor het maximum aantal strafpunten heeft over schreden. Deze schorsing gaat pas na 30 maart in. Hier door kan hij wel meedoen aan de Old Finn, de wedstrijd tegen rivaal Celtic, twee dagen eerder. ANP LAUSANNE - Het Nederlands elftal is op de vierde plaats blijven staan op de ranglijst van de wereldvoetbal bond Fifa Oranje heeft 747 punten. Brazilië staat nog al tijd met 842 punten bovenaan. De ranglijst: 1. Brazilië 842, 2. Frankrijk 826, 3. Spanje 791, 4. Nederland 747, 5. Mexico 740, 6. Argentinië. Tsje chië (8), Engeland (7) 735, 9. Turkije 733, 10. Duitsland 729 (12) ANP AMSTERDAM - Jari Litmanen heeft opnieuw met tegen slag te maken. De voetballer van Ajax is dinsdag tijdens de training geblesseerd geraakt aan een enkel. Hij bekeek de sessie van gisteren vanaf de kant op krukken. Litmanen probeerde dinsdag aan het einde van de trai ning een schot te blokken. Daarbij klapte de enkel dub bel. „Ik ben naar het ziekenhuis geweest om foto's te la ten maken", aldus Litmanen op de website van Ajax. „Wat voor een blessure het precies is, weten we nog niet, maar er zit iets niet goed." De Fin hervatte onlangs de groepstraining na een blessure. ANP MOUTIER - Turner Yuri van Gelder kan de Olympische Spelen definitief uit zijn hoofd zetten. De Internationale turnbond FIG deelde gisteren de laatste wildcard uit aan de Griekse wereldkampioen Dimosthenis Tampakos. De Nederlandse ringenspecialist heeft zelf ruimschoots vol daan aan de kwalificatie-eisen, maar omdat de Neder landse mannenploeg vorig jaar bij de WK in Anaheim geen olympische startplaatsen kon afdwingen, mag de Waalwijker niet naar Athene. ANP DEN HAAG - Erben Wennemars is woensdag uitgeroe pen tot Schaatser van het Jaar. De rijder van SponsorLo- terij, die in januari de sprintwereldtitel opeiste, ontving die prijs vorig jaar ook al. Bij de vrouwen werd Marianne Timmer verkozen tot Schaatsster van het Jaar. Net als haar ploeggenoot veroverde de Sappemeerse in januari de mondiale sprinttitel. Om het succes van Wennemars en Timmer compleet te maken, werd hun ploeg SponsorLote- rij gekozen tot Schaatsteam van het jaar. ANP De Zwitserse nummer één van de wereld, Roger Federer, retourneert de bal tijdens zijn partij tegen de Amerikaan Mardy Fisk. Foto Kevin Lamarque/RTR door Rob Kramp PARIJS - Het Internationaal Olympisch Comité vreest een tweede Salt Lake-schandaal. De geschorste Zuid-Koreaanse vice-voorzitter Kim Un-yong heeft leden van het IOC ge vraagd hem alsnog kwitanties 4e doen toekomen voor verstrekte geldsommen. In één geval zou het gaan om 1,1 miljoen dollar. In 1999 vertrokken vier leden van het IOC vrijwillig en wer den er zes geroyeerd na bewij zen van corruptie in het zoge naamde Salt Lake-schandaal. Ze hadden steekpenningen ont vangen voor hun stem in de toe wijzing van de Winterspelen in 2002 aan Salt Lake City. Naast die tien ontvingen negen leden een waarschuwing, variërend van 'zeer ernstig' tot 'gewoon'. Kim ontving een zeer ernstige waarschuwing, Anton Geesink een gewone IOC-voorzitter Rog ge schorstte diezelfde Kim be gin dit jaar wegens een fraudu leuze campagne. Kim zou Zijn verkiezingscampagne voor de opvolging van IOC-voorzitter Samaranch in 2001 hebben be taald met illegaal verkregen ka pitaal. Hij verloor die verkiezin gen van Jacques Rogge. De Zuid-Koreaanse autoriteiten lichtten Kim in februari van zijn ziekbed en namen hem voor twee maanden in voorlopige hechtenis. Zij verdenken Kim van omkoping, verduistering en overtreding van valutaregels. Bij huiszoeking vond de politie meer dan 1 miljoen dollar in cash. Het zou gaan om achter over gedrukte fondsen van tae- kwondo-organisaties. Kim was voorzitter van de internationale federatie en verantwoordelijk voor de promotie van taekwon do tot olympische sport. Kwitanties In zijn strijd om de beschuldigin gen te weerleggen heeft Kim (72) een aantal brieven ver stuurd met het verzoek hem als nog kwitanties en andere bewij zen van ontvangst te sturen voor in het verleden verstrekte bedragen. Het Franse persbu reau AFP is in het bezit van drie kopieën, waarin de betrokken IOC-leden werd gevraagd voor ontvangstbewijzen van 1.1 mil joen dollar, 300.000 dollar en 233.000 dollar. Kim vraagt de persoon die 1,1 miljoen dollar ontving, hem het bewijs per fax op te sturen „voor wederzijdse en correcte sa menwerking". De namen van de drie betrokkenen zijn niet be kend. Een medewerker van Kim gaf te kennen dat de Zuid-Kore- aan ongeveer dertig IOC-leden heeft aangeschreven. Verder heeft hij circa vijftig officials be naderd met soortgelijke verzoe ken. Volgens de medewerker gaat het in totaal om miljoenen dollars aan 'leningen' in de laat ste tien jaar. Een anoniem vooraanstaand IOC-lid vertelde AFP dat het IOC op de hoogte is van de brie ven. Hij vreest een tweede cor ruptieschandaal en heeft er bij Rogge op aangedrongen de ethische commissie een intern onderzoek te laten verrichten. Andere IOC-leden verdenken Kim ervan derden in zijn val te willen meesleuren. „Kim vraagt een wederdienst", aldus zijn me dewerker. „Hij is er niet op uit om het IOC zwart te maken." ANP/AFP ATHENE - Het olympisch sta dion in Athene zal niet voor 20 juli, drie weken voor de ope ningsceremonie, klaar zijn. Dat heeft de organisatie gisteren meegedeeld. De overkapping van het stadion is nog lang niet af. „We gaan richting de limiet. Elk oponthoud wordt beslissend", zei Fani Palli-Petralia, de nieu we Griekse minister die verant woordelijk is voor de Spelen. Gisteren werd ook duidelijk dat de organisatoren van plan zijn het olympisch zwembad te over dekken met een plastic zeildoek. De zwemarena zou niet volledig afgesloten zijn, waardoor de lucht kan circuleren tijdens de te verwachten hittegolf in augus tus. Eerder werden de bouwteke ningen van de dakconstructie te ruggestuurd naar de tekentafel Diverse vertegenwoordigers van televisiestations hadden ge klaagd dat de overkapping voor te weinig schaduw in het bad zorgde. Daardoor zou de kwali teit van de tv-beelden ernstig in het gedrang komen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21