Plaats voor brede weg Zandkreek PZC Rijk stelt geen norm rijtijd tunnelbrandweer Kapitein en stuurman cocaïneschip Otton krijgen acht jaar cel Bedieningsgebouw sluizen voorlopig leeg eloning rolstoel vriendelijke indernemers recreatiesector Waterscooter verboden in vaargeul Prinses krijgt park in Middelburg Negen maanden wegens misbruik Televisieshow op Neeltje Jans Meer medicijngebruik kan kostenbesparend zijn Primafoon Neem nu een KPN MobielPlus abonnement! \erdubbeling M-Zeelandweg Goede naam gezocht voor doorlaatmiddel donderdag 18 maart 2004 VLISSINGEN - Rijkswaterstaat gaat waterskiën en het varen met waterscooters in de hoofdvaargeulen van de Westerschelde verbieden. Het verbod wordt opgenomen in het scheepvaartreglement Westerschelde. De Rijksha venmeester ziet zich gedwongen het verbod uit te vaardi gen. omdat het aantal waterskiërs en waterscooters in de hoofdvaargeulen van de Westerschelde, sterk is toegeno men. Vooral bij Temeuzen en Vlissingen is dat het geval en dat leidt, volgens de Rijkshavenmeester, tot gevaarlij ke situaties. De zeescheepvaart heeft er last van. Wie het niet eens is met de nieuwe bepaling in het scheepvaartre glement Westerschelde, kan daartegen binnen zes weken bezwaar aantekenen bij Rijkswaterstaat Zeeland in Mid delburg. De groei van het aantal waterskiërs en waters cooters op de Westerschelde heeft er waarschijnlijk mee te maken, dat zij op veel andere wateren al worden ge weerd of alleen op aangewezen plekken mogen varen. De Westerschelde bood hen tot nu toe alle vrijheid. MIDDELBURG - Het nieuwe park achter sportpark de Voorborch aan de Laan der Verenigde Naties in Middel burg gaat Amaliapark heten. Dat heeft het gemeentebe stuur besloten. Het park is de afgelopen jaren aangelegd op licht verontreinigde grond van andere plekken in de ge meente. In het park is een wandelpad en er zijn trimtoe- stellen. MIDDELBURG - Een 31-jarige buschauffeur uit Almere is gisteren in Middelburg wegens seksueel misbruik van een achtjarig meisje uit Terneuzen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Aan het slachtoffertje moet hij 1.773 euro als voor schot op de schadevergoeding betalen. Voor de rechtbank waren de consistente verklaringen van het kind en de leu genachtige verklaringen van de Almerenaar doorslagge vend voor het bewijs. De man maakte vorig jaar tijdens de vakantie kennis met een familie uit Terneuzen toen hij als chauffeur op een pendelbus naar Spanje reed. Ook daarna werd het contact in stand gehouden Toen de bus chauffeur 9 oktober in Antwerpen verbleef ging hij op be zoek bij het Temeuzense gezin. Hij kon blijven slapen op de zolderkamer, waar ook het meisje sliep. Nadat hij bij haar in bed was gekropen pleegde hij de seksuele hande lingen. In 1995 was de man ook al eens veroordeeld voor seksueel misbruik. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans is zaterdag 22 mei het decor van het televisieprogramma Te land, ter zee en in de lucht. Het gaat om het spel Gein op het plein, dat wordt opgenomen aan de baai in het themapark. Bij dit spel moeten deelnemers met een zelfgemaakt voertuig zo snel mogelijk aan een stang deels boven het water een wedstrijdtraject afleggen. Het vertrekpunt ligt boven aan een helling. Wie mee wil doen kan zich nog aanmelden bij producent René Stokvis (tltz@stokvistv.nl) van de Troste- levisie. Publiek is welkom bij de opnamen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 46-jarige kapitein en de 48-jari- ge stuurman van de Panamese zeesleper Otton voor invoer van 4050 kilo cocaïne in Vlissingen veroordeeld tot acht jaar cel. Eerder kregen acht bemannings leden dezelfde straf. Officier van justitie L. Boogert had te gen de kapitein uit Colombia voor zijn prominentere rol en te gen de stuurman uit Panama we gens zijn strafblad tien jaar ge vangenisstraf te eisen. Met het vonnis kwam de recht bank tegemoet aan de wens van raadsman T. Hiddema.„Het zijn echte sloebers. Ze zitten alle maal in hetzelfde schuitje met dezelfde hoeveelheid drugs. Geef mijn cliënten acht jaar", richtte de topstrafpleiter twee weken geleden zijn verzoek tot de drie rechters. De coke, met een straatwaarde van 200 mil joen euro, werd voor de kust van Curasao mot speedboten aan boord gebracht van de Ot ton. De gammele boot had Ant werpen als bestemming, maar moest 18 augustus vanwege tech nische mankementen een nood stop maken in Vlissingen. Nadat de douane was getipt werd er in een verborgen ruimte van de brandstoftank cocaine aangetroffen. De harddrugs was bestemd voor afnemers in Neder land. Zij zijn veroordeeld tot cel straffen van twaalf jaar. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Meer medi cijngebruik bespaart Nederland vier procent ziekenhuisopna mes, 6,4 procent minder ligda gen en 8,7 procent minder ingre pen. Nederland heeft de laagste medicijnconsumptie in Europa. Medicijnen kosten Nederland vier miljard per jaar op een to taal zorgbudget van vierhon derd miljard euro. Het kabinet wil besparen op me dicijngebruik. Minister Hooger- vorst knijpt echter aan de ver keerde kant van de zorg, stelt di recteur Cees de Visser van Ne- farma, vereniging van innove rende medicijnfabrikanten. De geboren Aagtekerkenaar sprak dinsdag tijdens de leden vergadering van patiëntenver eniging Hartzorg in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Ik probeer niet te zeggen dat ieder een maar meer pillen moet slik ken,". benadrukte De Visser. „Maar het beleid van de over heid schiet door. Medicijnge bruik in Nederland is sober. Maar de rest van de zorg is financieel veel minder inzichte lijk." In Nederland resulteert 63 procent van de artsbezoeken in een recept, meldde hij, tegen 84 procent in België en 95 procent in Italië. Een Nederlander slikt jaarlijks voor 250 euro medica tie, tegen 345 euro voor een Belg. De ontwikkeling en goedkeu ring van een medicijn vergt ge middeld elf jaar en een miljard euro Dertig tot veertig procent van de medicijnen is een succes op de markt. Een patent duurt niet langer dan negen jaar. Daar na mag het medicijn goedkoper nagemaakt worden door de con current. Voor die tijd moeten de ontwikkelingskosten dus terug verdiend zijn en een marktaan deel veroverd zijn. Voor dat doel houden fabrikan ten het vergoedingsdeel van de apothekers bij dure medicijnen in stand. Het is terecht dat Hoo- gervorst die winst bij apothe kers terugvordert, vindt De Vis ser. Verantwoordelijkheid Een medicijn slikken is ge bruiksvriendelijker dan een zie kenhuisopname. haalde De Vis ser een zorgnota van Hooger- vorst aan. In dat citaat legt het kabinet de verantwoordelijk heid voor zinnig medicijnge bruik bij arts en patiënt. De apo theker heeft daar een belangrij ke rol in te spelen, vindt hij. „Een apotheker kan medicatie- trouw bevorderen. vanaf O, Met GRATIS een van deze.toestellen! Al vanaf 18,50 per maand j, igRmus Antonisse JREVEER - Bij de aanleg Ei b het doorlaatmiddel in de iBwikreekdam is rekening ge- 3 „den met verdubbeling van 1 Midden-Zeelandroute N256. ten nieuwe tweebaansweg jj de dam te kunnen aanleggen, bet doorlaatmiddel zo'n twin- -tneler langer gemaakt. I die aanpassing is gaande project door uitvoerder ^waterstaat besloten, op ver- van de provincie Zeeland, verdubbeling van de N256 sen Goes en Zierikzee staat t ongeveer 2010 op het pro- am De verdubbeling is jrzien aan de Oosterschelde- it,met inbegrip van een nieu- (derde) brug. il kwam gisteren naar voren iens een werkbezoek van de itencommissie Ecologie en üer aan de bouwplaats van doorlaatmiddel bij Katse- r. De Statenleden kregen te en dat de verbinding tussen Oosterschelde en het Veerse er begin juni in bedrijf komt. noodvoorzieningen voor het leer op de N256 zullen pas 3 juli opgeruimd zijn. Er is er tijd nodig om door de pro- de gewenste voorzieningen ir grotere verkeersveiligheid lie voeren. het doorlaatmiddel kan het erse Meer ververst worden lOosterscheldewater (gemid- !3 40.000 liter per seconde). zoutgehalte op het nu brak- aeer stijgt. Verwachting is pas ver in 2006 de invloed het doorlaatmiddel in het kj Veerse Meer merkbaar is. Daemen van Rijkswaterstaat schatte in dat het zoutgehalte al in de loop van 2005 een flink eind omhoog gegaan zal zijn. Het doorlaatmiddel staat niet al tijd open. Vooral in de winter zal de schuif die de doorlaat af sluit, regelmatig naar beneden zijn. Dat houdt verband met het handhaven van een (onnatuur lijk) laag waterpeil 70 cm on der NAP). Dit gebeurt op aan drang van het waterschap, dat zo gemakkelijker polderwater kan lozen. Het instellen van een beter waterpeil op het Veerse Meer is pas mogelijk als er voor zieningen zijn getroffen voor de afvoer van het uit natuuroog- punt veel te voedselrijke polder water. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder stelde dat daarvoor toch zeker vier mil joen euro nodig is. Daemen merkte op dat de door laat in de Zandkreekdam vol doende is voor het hele Veerse Meer. Er hoeft voor een betere waterkwaliteit geen tweede sluis in de Veerse Gatdam te ko men. Hij verwachtte dat door een hoger zoutgehalte in het Veerse Meer bepaalde planten en dieren uit de Oosterschelde terugkeren. Hij voorspelde dat het in- en uitstromende water geen problemen geeft voor het strandje bij Katseveer. Om de stroomsnelheden te beperken, worden voorzieningen getrof fen. De inzet van de doorlaat zal op het Veerse Meer een zeer ge ring 'getijverschil' (enkele centi meters) veroorzaken. Rijkswa terstaat handhaaft de afgespro ken zomer- en winterpeilen, ver zekerde Jager. In de toekomstvi sie voor het Veerse Meer staat dat voorlopig een onnatuurlijk peilbeheer in stand blijft. Brandweermannen oefenen in de tunnel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen GOES - De gemeenten Borsele en Terneuzen moeten zelf uitma ken hoe lang de brandweer er maximaal over mag doen om een incident in de Westerschel- detunnel te bereiken. Het Rijk heeft er geen normen voor en is ook niet van plan die te stellen. In een brief aan de commissaris van de koningin en de burge meesters van Borsele en Terneu zen laat de minister van Binnen landse Zaken weten dat het Rijk slechts algemene eisen hanteert voor het hele traject van plan ning, ontwerp, bouw en gebruik van tunnels. Omdat die eisen zo algemeen zijn, is het mogelijk voor elke tunnel maatwerk te le veren op het gebied van de vei ligheid. Deze aanpak acht de mi nister noodzakelijk aangezien el ke tunnel kan worden gezien als een uniek project met zijn eigen specifieke kenmerken. Eind vorig jaar hebben de minis ters van Verkeer en Waterstaat, Binnenlandse Zaken en VROM de nota Tunnelveiligheid gepre senteerd. Het is de bedoeling dat die de komende jaren in wet- en regelgeving zal worden opgenomen, zodat in de toe komst meer duidelijkheid zal ontstaan over de eisen die aan de veiligheid van tunnels kun nen worden gesteld. Binnenlandse Zaken heeft de brief aan de commissaris en de burgemeesters gestuurd naar aanleiding van het gesprek dat Zeeuwse bestuurders vorige maand in Den Haag hebben ge had over de eisen die aan de hulpverlening in de Westerschel- detunnel worden gesteld. In dat gesprek bleek onduidelijkheid te bestaan over onder meer de aanrijtijden voor hulpverle ningsdiensten bij een calamiteit in de tunnel. Afgesproken is dat Binnenlandse Zaken daarover helderheid zou verschaffen. De Terneuzense burgemeester J. Lonink legde na afloop van dat gesprek uit dat nu de Europese norm van tien minuten wordt aangehouden. Mocht wat het ka binet betreft vijftien minuten ook aanvaardbaar zijn, dan heeft dat, zo lichtte hij toe. on middellijk gevolgen voor de kos ten van de brandweerkorpsen aan beide einden van de tunnel. Binnenlandse Zaken maakt nu duidelijk dat in Nederland voor de opkomsttijden geen wettelij ke norm is vastgelegd. Het mi nisterie heeft wel de handlei ding Brandweerzorg opgesteld, waarin richtlijnen zijn aangege ven hoe met dit onderwerp moet worden omgegaan. De keuze hoelang de brandweer maxi maal mag doen over het berei ken van een incident is geheel de verantwoordelijkheid van het lokale bestuur. Gezien het algemene karakter van de nota Tunnelveiligheid is het Rijk ook niet van zins eisen te stellen. Ook de richtlijn voor wegtunnels die de Europese Unie voorbereidt, zal volgens het ministerie geen harde norm bevatten voor de aanrijtijd van hulpdiensten. door Inqrid Huibers KATS - Het gloednieuwe bedie ningshuis voor de sluis en de twee bruggen door en over de Zandkreekdam nabij Kats staat nog zeker een jaar leeg. Omdat het nog onduidelijk is hoe de Nederlandse sluizen in de toekomst bediend gaan wor den, kan de benodigde elektroni ca nog niet in het nieuwe ge bouw worden aangebracht, zei woordvoerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat gistermiddag Volgens hem duurt het nog ze ker een jaar voordat de sluis wachters het gebouw kunnen be trekken. Rijkswaterstaat is stud- deert druk op op de bediening van de sluizen in Nederland. Om geld te besparen wordt er ge dacht aan een systeem van be diening op afstand. Dat kost ech ter in eerste instantie ook weel een hoop geld. omdat er in veel sluizen nieuwe elektronica moet worden aangebracht. Van Gorp hoopt over een half jaar meer duidelijkheid te heb ben over de toekomstige bedie ning van de sluizen en de twee bruggen bij de Zandkreekdam. Rijkswaterstaat heeft het nieu we bedieningshuis volgens Van Gorp overigens niet voor niets gebouwd. „Het gebouw dat er nu staat, is te oud. Het voldoet niet meer aan de arbonormen", zegt hij. „De elektronica in het gebouw is bovendien ook zwaar verouderd." Zelfs als er zou wor den gekozen voor bediening van de sluis en de bruggen op af stand, heeft het nieuwe bedie ningsgebouw nog nut: „Als de stroom uitvalt of er breekt een oorlog uit, moet je er toch een kerel kunnen neerzetten die de boel regelt." Het opvallende asymmetrische gebouwtje dat is opgetrokken op een van basalt blokken vervaardigde funde ring, is ontworpen door architec tenbureau WTS uit Vlissingen. a- Piet Kleemans ELTJE JANS - De provincie ondernemers stimuleren ac- nmodaties en voorzieningen Ier toegankelijk te .maken or onder anderen rolstoelge- ikers aan te passen. Daarom irden de eerste tien bedrijven voor 1 januari 2006 het S-bordje - international er- cd symbool van goede toegan- ïjkheid veroveren 'beloond (vijfhonderd euro. t maakte gedeputeerde zorg van Heukelom (SGP) giste- bekend tijdens een sympo- lover 'toegankelijkheid als ketinginstrument in de re- itiesector' Heukelom (SGP) hield tij- is het symposium een plei- engstenshow HJWENPOLDER - Heng houders in Zeeland houden icaag in Vrouwenpolder de Öijkse hengstenshow. De sgsten. variërend van shet- ipony tot trekpaard en van shpony tot rijpaard, worden 'de hand of onder het zadel •resenteerd. De show wordt 19.30 uur gehouden bij jfcgede Eendracht aan de Rij- ouurtweg in Vrouwenpolder. dooi voor de in zijn ogen brood nodige verbetering van de toe gankelijkheid. De toerist van morgen, waarschuwde van Heu kelom, zal gemiddeld ouder zijn en vaker last hebben van beper kingen. Overheden en onderne mers moeten daar op inspelen. Liefst in nauw overleg met de zorgsector. Geen overbodige luxe volgens di recteur K. Pelsser van het Lan delijk Bureau Toegankelijkheid (LBT). Die hield zijn toehoorders voor dat toegankelijkheid een kwali teit is. Een kwaliteit die ervoor zorgt dat voorzieningen voor ie dereen zelfstandig en gelijk waardig bereikbaar, toeganke lijk en bruikbaar zijn. Daar mankeert nog heel wat aan, betoogde Pelsser. Toen het LBT wilde proberen de mate van toegankelijkheid van 2000 accommodaties in beeld te brengen moesten uiteindelijk bijna 15.000 ondernemers wor den benaderd. Simpelweg om dat veel ondernemers niet aan het onderzoek mee wensten te werken. Deels uit angst volgens Pelsser. „Ondernemers vrezen dat maat regelen om de toegankelijkheid te vergroten een aantrekkende werking hebben op het aantal mensen met een handciap dat de gelegenheid bezoekt. En dat zou anderen mogelijk afschrik ken." Directeur van het Land van Ooit M. Taminiau zei het toegan kelijk maken van gebouwen en attracties te zien als een plicht voor ondernemers. „Ik heb me ook een beetje geërgerd aan het thema van deze conferentie, Toe gankelijkheid als marketinin- strument. Zorgen voor goede toe gankelijkheid is investeren in warmte en respect", aldus Tami niau. „Een plicht tegenover on ze medemens." Vijftigplussers In zijn bijdrage aan de discusise pleitte gedeputeerde recreatie en toerisme G. de Kok (PvdA) nadrukkelijk voor meer aan dacht onder recreatieonderne mers voor vijftig-plussers. Die groep mensen vormt, stelde De Kok, een buitengewoon interes sante markt. Tijdens de slotdiscussie werd door verschillende ondernemers aangevoerd dat aanpassen van je bedrijf of attractie bepaald niet simpel is en tevens erg duur. Terwijl er, voerde één van hen aan, geen stijging van de om zet tegenover staat. Een ander bracht daar tegenin dat wil de ondernemer concurre rend blijven aanpassing onver mijdelijk zal zijn. „Het levert bo terhammen op." KATSEVEER - Commissaris van de koningin W. van Gelder vindt de benaming 'doorlaatmid del' voor de nieuwe verbinding tussen Oosterschelde en Veerse Meer maar niks. Het geeft volgens hem onvol doende de functies van het kunstwerk weer. De grote koker door de Zandkreekdam is voor al bedoeld om de waterkwaliteit in het Veerse Meer te verbete ren. Dat moet ten goede komen aan de natuur. Om die reden be taalt het ministerie van LNV ook flink mee aan de kosten (to taal ruim 20 miljoen euro). Het moet mogelijk zijn een bete re naam te vinden voor het door laatmiddel, zei Van Gelder giste ren tijdens een werkbezoek van de Statencommissie Ecologie en Water aan het bouwwerk bij Katseveer. H. Jager van Rijkswa terstaat haakte er meteen op in. Hij merkte op dat Rijkswater staat zelf ook al naar een betere omschrijving gezocht heeft, maar er niet uitgekomen is. De naam 'sluis' is afgewezen, om dat er al een Zandkreeksluis ligt. Jager herinnerde eraan dat voor de tweede brug over deze sluis de naam Hongersdijkbrug bedacht is. „Suggesties voor een betere naam voor het doorlaat middel zijn welkom", aldus Ja ger. „Bij voorkeur iets wat met de omgeving te maken heeft." Vanuit de commissie kwam het idee Katse Gat. Omdat nog niet duidelijk is met welke elektronische apparatuur het bedieningsgebouw wordt uitgerust, zal het zeker nog een jaar leeg blijven staan. foto Willem Mieras (advertentie) Nokia 63101 nec N3411 Siemens S55* -vf1*00* ver^inclen i-mode toestel met i-mode browser .notebook of geïntegreerde compatible toestel "O Bluetooth camera IncL GRATIS accessoirepakket t.w.v. 99,99 IJ* ixovrtw van dit •mode. sommige NTT DoCoMo. Inc. in Japan er logo ïijn merken of gecegisfreoidc 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting introductieactie Nu bij 2-jarig KPN MobielPlus abonnement Tot 100,- extra bundeltegoed Geen entreekosten t.w.v. 52,50 1 maand gratis i-mode, 10 MMS en 10 content abonnementen Vraag naar de voorwaarden MobielPlus Belten in binnen- en buitenland, SMS, MMS, i-mode, alles uit één bundel Inclusief KPN Mobiel Leentoestel Service

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17