Van der Doef wordt informateur hosPice met drie to» PZC 1 I Tholen wil niet de duurste zijn Grijze zeehonden kiezen het ruime sop Allévo steunt bouw Oud-burgemeester Vlissingen moet weg effenen voor stabiel college Try-outconcert muziekgroepen in Middelburg Goesenaar moet cel in voor rijden zonder rijbewijs i\ ll I lezers schrijven Toezicht I Toezicht II Ouderenzorg KSG-terrein Palladium Damherten II donderdag 18 maart 2004 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Vlissingse oud-burgemeester J. van der Doef is aangetrokken als infor mateur op Schouwen-Duive- land. Hij heeft de opdracht om op korte termijn de mogelijkhe den voor een stabiel college te onderzoeken. De taak van Van der Doef beperkt zich tot dit on derzoek. Een aparte formateur zal uiteindelijk het college van burgemeester en wethouders sa menstellen. Uitgangspunt van deze informa tieronde is voortzetting van het huidige beleid. Dat hebben de fractievoorzitters bepaald. Of dat met de huidige collegepar tijen gebeurt of dat er andere partijen worden betrokken bij het college is nog niet aan de or de. Tijdens de collegevorming spelen de noodzakelijke bezuini gingen een belangrijke rol. De gemeente moet vier miljoen op jaarbasis inleveren. Van der Doef: „Er moet een col lege komen dat het vertrouwen geniet van van de raad en dat voor continuïteit kan zorgen. Ik moet een voorstel maken hoe dat doel bereikt kan worden. Er MIDDELBURG - Fanfare Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg en brassband Apollo geven vrij dag een try-outconcert in de Hofpleinkerk te Middelburg. Het concert is bedoeld als een voorbereiding op het lentefesti val van de KNFM-afdeling Zee land. Het optreden begint om 20.00 uur. Het jeugdorkest en de fanfare van Vlijt en Volharding en brass band Apollo laten onder meer het concourswerk horen, waar op zij bij het lentefestival beoor deeld worden. MIDDELBURG - Een 45-jarige man uit Goes moet zes weken de cel in voor het regelmatig rond rijden zonder geldig rijbewijs. De Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout was gisterochtend snel klaar met zijn uitspraak. „Wie niet horen wil, moet maar voelen." De man kömj. uit Iran, heeft wel een rijbewijs,maar geen geldig Nederlands'roze papiertje. Dat weerhoudt hem er niet van om sinds 1995 gewoon auto te rij den en vaak ook nog onverze kerd. Voor de rechtbank vertel de de Goesenaar dat hij druk be zig is zijn rijbewijs te halen. Officier van justitie H. den Har- tog eiste een werkstraf van 84 uur. Ook vond ze dat de man zes maanden niet mag rijden als hij zijn rijbewijs wel heeft gehaald. Doorewaard Boekhout betoogde dat de man meerdere waarschu wingen in de wind heeft gesla gen. „U bent voldoende gewaar schuwd. U gaat nu gewoon de bak in." ligt een collegeprogramma en er ligt een rapport Kiezen of Delen (waarin de uitgangspunten staan voor bezuinigingen op de accommodaties op het eiland, red.). De uitgangspunten zijn geaccep teerd door de raad, maar in de komende tijd moeten keuzes worden gemaakt over de invul ling van de bezuinigingen. Tij dens de informatieronde moet duidelijk worden hoe de rolver deling wordt bij het maken van die keuzes. Wat is de rol van de raad en wat is de rol van het col- lege Uit deze opdracht blijkt dat de informatieronde vooral helder heid moet geven over verant woordelijkheden van raad en college. Wie doet de voorstellen voor de bezuinigingen. Doet de raad dit zelf of geeft de raad de ze opdracht aan het college. Daarnaast moet helder zijn of het college de komende twee jaar kan rekenen op voldoende steun vanuit de raad. De taak van Van der Doef be perkt zich tot de informatieron de, daarna benoemt de raad van uit haar midden een formateur die het college zal samenstellen. „Dat is een keuze van de fractie voorzitters en die vind ik ver standig. Want tijdens de forma tie komt de politiek om de hoek kijken en de mensenkennis." Inhoudelijk Inhoudelijke zaken, zoals be leidswijzigingen, komen pas tij dens de formatie aan de orde. „Er liggen misschien nog bepaal de wensen bij de verschillende fracties, maar het is niet de be doeling dat er ingrijpende be leidswijzigingen plaatsvinden", zegt A. Verseput. De fractievoor zitter van de WD heeft tot nu toe de coalitiebesprekingen ge leid en treedt op als woordvoer der namens alle fracties in de raad. „De gemeente moet vier miljoen euro bezuinigen. Frac ties kunnen misschien wel wat schrappen of toevoegen, maar een heel nieuw beleid formule ren is dus niet de bedoeling." Van der Doef heeft twee weken de tijd voor de informatieronde. „Ik weet niet wat ik tegenkom, maar normaal gesproken moet de informatiefase in twee weken afgerond zijn. Ik begin morgen met het lezen van alle stukken en maandag praat ik met alle fracties. Daarna ga ik proberen mijn bevindingen op papier te zetten en vervolgens moet ik dat weer terugkoppelen aan de frac tievoorzitters." Op 2 april wordt het rapport ge presenteerd aan de raad. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De zorgkoepelor- ganisatie Allévo steunt de bouw van een hospice op Schou- wen-Duiveland met 300.000 eu ro. Allévo doet voor deze bijdra ge in de investering een beroep op de zogeheten zorgvernieu- wingsgelden die het Zorgkan toor Zeeland beschikbaar heeft. Deze gelden zijn in algemene zin bestemd voor het helpen rea liseren van vernieuwende projec ten. Volgens woordvoerster I. Dek ker van de raad van bestuur van Allévo manifesteert de behoefte aan een bijna-thuis-huis op Schouwen-Duiveland zich dui delijk. De Stichting Hospice speelt in op die vraag en het Zorgkantoor onderkent de ver nieuwende waarde van dit Schouwse initiatief. Dekker acht het van groot be lang dat de vrijwillige medewer kers in het toekomstige hospice straks professionele ondersteu ning krijgen van medewerkers van Allévo. „De begeleiding in een hospice kan heel goed in sa menwerking met vrijwilligers, maar voor specifieke zaken als het toedienen van medicijnen is vaak professionele deskundig heid nodig", zegt Dekker. Verder geeft zij aan dat Allévo het in bedrijfseconomisch op zicht van belang acht dat er vier rat». ïiajr in plaats van de geplande drie bewonerS komen. Daarmee wordt 24-uurs bezetting met prof nele en vrijwillige hulp\ gewaarborgd. De profs komen op de te van Allévo maar zullen srT fiek in het hospice werfej f zijn. Stichtingsvoorzitter W. bink-Bulsink juicht de van beroepskrachten van zeer toe. Volgens haar is er 4 luut geen sprake van aant«a van de zelfstandigheid vat* Stichting Hospice. Ook niet j er straks naar verwachting! mand van Allévo zitting neg in het stichtingsbestuur.^ gens Obbink is het alleen ca, goed dat er langs korte lijnaj_u in goede samenwerking een*, f roep kan worden gedaan op* i deskundigheid van deze zr*. koepel. De drie ton uit de zd jt vernieuwingsgelden noemt een 'enorme opsteker'. Overbruggen De start van de bouw van': hospice aan de Frederik Ha 0r driklaan in Zierikzee komtfe ja mee weer wat dichterbij, na )r nog steeds is er een financj gat te overbruggen. I vooral door de sterk gestas bouwkosten sinds het opsté van het beleidsplan, hoopt dat er meer goede gen in of sponsors komen, riS>- De grijze zeehonden die de wintermaanden verzorgd werden door Sea Life in Blankenberge worden met enige hulp de Baai van Heist ingedreve. foto Camile Schelstraete door René van Stee IIEIST - Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Dit spreekwoord ging gisterochtend ook op voor tien grijze zeehon den van het nationale zeehon dencentrum van Sea Life in Blankenberge. De pups werden op het strand van de Baai van Heist vrijgelaten. Zodra het mannetje Alex werd losgelaten uit zijn transport- kooi, wist hij in sneltreinvaart de branding te bereiken. Even later zwom hij uitgelaten in de Noordzee. Zijn kameraadjes, met wellui dende namen als Tintin, Calyp so en Muppet, volgden daarna bijna gedwee. Silco leek last te hebben van watervrees. Hij moest met zachte aandrang in de juiste richting worden gediri geerd. De vrijlating van de tien zeehon den was volgens manager Yves Mertens van Sea Life een pri meur. „Nog nooit hebben we te gelijkertijd zoveel zeehonden losgelaten", aldus Mertens. De belangstelling was enorm. Behalve strandbezoekers, mede werkers van Sea Life en overige betrokkenen kwamen ook meer dan tweehonderd kinderen van de gemeentelijke basisschool Het Anker in Heist op het schouwspel af. Laurent (9) en Flor (10) vonden alles 'enorm tof. „We zien ze ook regelmatig als we 's zomers naar het strand gaan", vertelde Flor. Veerle (6) keek op de schouders van haar vader ademloos toe. De pups van enkele maanden oud werden de afgelopen winter door Sea Life opgevangen. Door de zware stormen en slecht weer op de Noordzee, raakten ze eind december en begin januari hun koers kwijt en strandden ze op de Belgische en Noord-Franse kust. Uitputting „In het algemeen waren ze er slecht aan toe. Behalve dat enke le dieren door uitputting aan spoelden en dus ook niet ziek waren, hadden sommigen een be ginnende longontsteking en pik- wonden van vogels opgelopen of last van longwormen. Dankzij een intensieve verzorging heb ben alle zeehonden hun streefge- wicht bereikt. Ze zijn klaar om hun familie in de Noordzee op te zoeken. Het leefgebied van de grijze zeehond is de Engelse kust. In tegenstelling tot de ge wone zeehond komen ze nauwel- lijks voor in de Westerschelde (Hooge Platen bij Hoofdplaat)", legt Mertens uit. Sea Life vangt jaarlijks gemid deld twintig zeehonden op. Het gros hiervan overleeft zijn avon tuur. De verzorging per zeehond kost minstens tweeduizend euro Een groot deel van dit bedrag voor medicijnen en voedsel wordt betaald door adop- tie-ouders. Bijna vanzelfspre kend adopteerde ook de afde ling dierenzorg en toegepaste dierkunde van de land bouwschool Katho in Roeselare een pup. De scholieren zamel den het geld onder meer in dank zij de organisatie van een school fuif. „Kathootje is echt ons lievelinge tje geworden. Eigenlijk vinden we het jammer dat we haar moe ten laten gaan, want iedere week gingen we wel even een kijkje nemen in Sea Life", ver telt Sabine (18). Tag De kans dat zij Katho en de an dere zeehonden ooit terugziet is echter uiterst gering. Zicht op te rugkerende dieren is er niet, maar volgens Mertens is het uit zonderlijk dat een zeehond we derom op dezelfde plek aan spoelt. „We kunnen ze wel vol gen, omdat bij iedere zeehond een tag in zijn flipper en een chip in zijn oor is aangebracht. Daardoor weten we bijvoor beeld dat er ooit een gemerkte zeehond voor de kust van Enge land is aangetroffen. Ook heb ben we in Blankenberge wei eens gemerkte exemplaren uit Engeland binnengekregen." door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Het zit de gemeente Tholen nog hele maal niet lekker dat ze pasgele den door de provincie is aange wezen als duurste van Zeeland. Ze is daarom aan de slag gegaan met nieuwe berekeningen. Giste ren werd er zelfs een persconfe rentie belegd om de uitkomsten te presenteren. De provincie gaat bij de jaarlijk se berekening van de hoogte van de gemeentelijke belastingen uit van een standaardsituatie. Er wordt berekend hoeveel een standaardgezin met een eigen woning (waarde: 127.000 euro) betaalt aan onroerendzaakbelas- tingen (ozb), afvalstoffenheffing en rioolrechten. In die bereke ning kwam Tholen als duurste uit de bus: zo'n gezin draagt 750 euro af aan de gemeente, tegen over 635 gemiddeld in de provin cie. Aan de slag Wethouder K. Heijboer en de af deling financiën en belastingen van de gemeente Tholen zijn zelf aan de slag gegaan om te be rekenen hoeveel de Tholenaren daadwerkelijk afdragen aan de gemeente. Als basis werden cij fers gebruikt van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tholen blijkt in die nieu we berekeningen onder het ge middelde te liggen: 294 euro per inwoner, tegenover 345 euro ge middeld in Zeeland en 358 euro gemiddeld in Nederland. Twee factoren verklaren dit ver schil. Ten eerste ligt de huizen- D: bete prijs in Tholen onder hetgerni delde: die bedraagt 101. in plaats van 127.000 euro Da er door heeft de provincie ger bedrag aan ozb bereke voor Tholen dan in de prakt wordt gerekend. Ook is het: drag dat de inwoners bet aan rioolrecht te hoog gesel 75 procent van de Tholena gebruikt minder dan 150 kul ke meter water per jaar, te de provincie in haar berekec gen uitgaat van 200 kubiekem ter per jaar. Rioolrecht Wat het rioolrecht steekt Tholen nog steeds kop en schouders boven de: uit: 213 euro per huishouden,®J genover 127 euro Zeeland. Maar ook daar heeft Heijbo een verklaring voor: „De mee riolering op het eiland is aa^ legd in de jaren 50 en 60." rioleringsysteem gaat zo'nvj tig tot zestig jaar mee, waaröti we tussen 2010 en 2015 metg te investeringen te maken k gen. Die hebben wij al dooris kend in het rioolrecht, ten S- de meeste andere Zeeuwse a ui meenten dat nog niet hebben? daan. Het is onvermijdelijk' daar de rioolheffingen binn kort ook omhoog gaan." Of ze moeten de nieuwe riolen gen ergens anders mee bekos gen: „Het is natuurlijk ook: eerlijk om ons te vergeld met bijvoorbeeld de gemeer; Veere en Schouwen-Duiveb Die vangen veel meer toerist! belasting en parkeergeld wij." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De politie heeft in verband met de werkzaamheden bijna geen tijd meer om alles aan te pak ken. Daarom zijn de gemeenten (ongeveer 12 jaar geleden) be gonnen met stadswachten. La ter is er een nieuw item op het gebied van criminaliteitbestrij- ding in het leven geroepen van de personen van toezichthou ders. Toezichthouders zijn her kenbare functionarissen belast met specifieke opdrachten met als doel de meest voorkomende, kleine criminaliteit in objecten aan te pakken en zodoende de politie te ontlasten van werk zaamheden waar zij in de regel niet meer aan toe komen. Dat is heden nog steeds zo. Stadstoe- zicht is een samenwerkingsver band tussen gemeente Vlissin- gen-Middelburg en de politie. Over het algemeen zijn de bur gers zeer tevreden over werk zaamheden die de toezichthou ders uitvoeren (openbare orde en veiligheid). De toezichthou ders zijn niet meer weg te den ken bij de burgers van Vlissin gen en Middelburg. De bevol king van Vlissingen en Middel burg heeft gesproken; er zijn ruim 8000 handtekeningen opge haald. Ruud van Dommelen Torentrans 53 Middelburg Naar ik hoop gaan de gemeen ten Middelburg en Vlissingen met het nodige verstand en zon der allerlei wonderlijke senti menten hun beslissing nemen over de toezichthouders. Mijns inziens was het heel realistisch geweest als die gemeenten het volk eens had verteld wat een toezichthouder precies kost per jaar, met daarachter via een re presentatieve steekproef de vraag of de burgers dat bedrag wel waard vinden. Uiteraard weet het gemeentebestuur best een andere bestemming voor die bedragen. Aan loodzware uit drukkingen als "sociale veilig heid" moeten we maar liever voorbij gaan omdat de gemiddel de burger maar amper weet wat die uitdrukking precies in houdt. Emiel II. Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg De PZC van 12 maart vertelt dat veel ouderen in nieuwge bouwde "zorgappartementen" te Hulst verkommeren in eenzaam heid en terugverlangen naar hun bejaardentehuis. Gelukkig verzinnen de betrokkenen auto riteiten hier allerlei (dure) oplos singen voor: theaterkaarten (ook voor begeleiders) kortings kaarten op maaltijden, koffie en bingo die ze eerst uiteraard gra tis hadden. Hopelijk bestudeert wethouder De Vries dit artikel ook en laat hij zich niet blinde lings door Haagse "uitvinders" of zijn (jonge) geestdrift opja gen, om ook Middelburg vol te stouwen met zulke zorgapparte menten voor weinige, deels aan bed gekluisterde mensen. Geen wonder dat zulke mensen terug verlangen naar hun kleine oude kamer zoals in Roggeveen of St. Willibrord. Een oude vriendin van ons moest haar riante flat wegens een ongeval verwisselen voor een kamertje in St. Willi brord. Zij uitte geen enkele klacht. Integendeel, vol lof over de hartelijke zorg aldaar! Een andere vriendin, pas inwoon ster, geniet van het contact met de medebewoners. Rogg'een had ongeveer tweehonderd be woners. Ruim keus voor vriend schappen met mensen, die je aantrekken, en genieten van al les wat er georganiseerd wordt (ook gesprekskringen en kerk diensten). Dit weegt volop op te gen het axioma dat wethouder de Vries hanteert "zorgapparte menten in je eigen buurt". Klopt dat? Hebben allerlei buurten geen groot verloop door talloze verhuizingen? En zo niet, heb ben al die werkende buurtgeno ten dan tijd of zin om hulpbehoe vende ouderen te gaan opvrolij ken? Conclusie: Lang leve het be jaardenhuissysteem (en het Bas tion) en weg met dat vereenza mende ambtenarenideaal. Ten slotte: leve onze geweldige Thuiszorg Walcheren. DsJ.F.L. Brummelkamp Molenwater 111 Middelburg Als het getij keert moet men de bakens verzetten. In dit verband lijkt het me zinvol om, nu het KSG-terrein weer van Vlis singen is, zich opnieuw te bera den. a) Geef als eerste prioriteit aan dacht aan de ontsluiting van de binnenstad. Dit kan heel snel door middel van een ponton brug (noodbrug) over het Dok. b) Als a) is gerealiseerd mogen we verwachten dat de risicocon tour zich richting vloedlijn zal verplaatsen. c) Zo snel mogelijk de Walstraat- zuid aanpakken. d) Voor de grote Spuikom het zelfde wijze besluit nemen als voor de kleine, dus plan niet uit voeren. Maak er een stadspark van (zie foto PZC 13/3). e) Wat de boulevard betreft, stop de hoogbouwplannen en probeer alsnog Britannia tot nor male proporties terug te breng en. f) Neem de plannen voor de wan delpromenade over de Nolledijk serieus(plan v. Gent/Lagendijk). g) Schrap de parkeerkelder on der het nieuwe Spuistraatcom plex of breng het terug tot een parkeerlaag (risico's zijn te groot). h) Zonodig maak dan een par keervoorziening op het KSG ter rein aangrenzend aan de be staande parkeergarage. i) Neem alle plannen voor herin richting Bellamypark en Nieuw- endijk serieus. j) Neem voor de bebouwing KSG-terrein een voorbeeld aan de invulling van het KNSM ei land in Amsterdam, met respect voor de historische elementen zoals de timmerloods en het klei ne dokje. k) Geef verder alle aandacht ook aan de invulling van het middengebied van Vlissingen. Rinus van Es De Kempenaerstraat 13 Vlissingen Ongeveer een jaar waren er pro blemen met de grote welzijnsor ganisatie het Palladium. Toen waren het natuurlijk de vrijwilli gers die al te lang bezig waren die mogelijke veranderingen in weg stonden. Inmiddels zijn die voor het grootste deel weg (PZC 13-3). Eind 2003: weer spelen er dingen bij het Palladium, be langrijkste oorzaak volgens het Palladium natuurlijk de korting op de WIW-gelden zodat er geen geld meer is voor de buurthuis beheerders. En inmiddels is het maart 2004 geworden en wat blijkt tot onze verbazing, er is weer het een en ander aan de hand met het Palladium. Zelfs zozeer, dat de politiek er zich de finitief mee bemoeit. Wie krijgt dit keer de schuld: Palladium, of zijn jullie nu ook voor één keer zo groot om ook je eigen functioneren onder de loep te ne men en hier ook eens van te le ren, zodat er eindelijk weer eens echt welzijnswerk komt in Vlis singen? Henk Coppoolse Gerbrandystraat 54 Vlissingen De buitenplaats Duinvliet heeft reeds zo'n honderd jaar een hoogstamboomgaard. Elke win ter worden er boompjes op nieuw aangeplant die het om een of andere reden niet gered hebben. Alle boompjes waren voorzien van anderhalve meter hoge gaasmanchetten. Echter af gelopen najaar kozen drie reu- zenbokken de boomgaard als hun domicilie. Daar zijn een maand geleden vier vrouwtjes bij gekomen. Gevolg: exit boom gaard! Er is helemaal niets meer van over. Het gaas aan flarden gerukt, de steunstokken ge kraakt, de bast van alle boom pjes afgevreten. Afsluiten van het hek zoals de heer Struyck (Lezers Schrijven, PZC 11 suggereert heeft geen en) zin, de beesten komen van: vier windstreken het land? binnen. Het enige wat afdw zou zijn, is rond het hele!# goed van 5 hectare een 1W' hoge stroomdraad afscheid te maken. Een concenlre'-" kamp dus. Inderdaad, ik F een groot liefhebber van de. tuur. Maar deze damherten f geen wild, het zijn ge koeien die bij ons lopen te) zen. Dit geldt niet voor reetjes, die zijn heel schuwi veroorzaken relatief schade. Reetjes horen hier' damherten niet, die zijn ai stig uit een hertenpark bij1 kapelle (in de laatste oorlo sloten). De damherten zijn' vrijgelaten in de Manteling.! tuurbeleid? Hier is sprake wanbeleid of helemaal geer.* leid. De damherten hebben natuurlijke vijanden, daarrr dient de populatie door also* binnen de perken te worden? houden. Momenteel is hun w tal veel te groot. Daarom p* ze vanuit het watering®? uitwaaieren langs de g-** noordkust, inclusief debewccc- de gebieden. Jacques Sm"1™ I DomburgsMV Dom)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16