[pzc Weg Oostkapelle dichterbij Een leskist vol Australische schatten Vroeger sportte bijna iedereen bij SVS Boete voor te snel rijden op weg naar het ziekenhuis Kantonrechter vindt politieagenten klantvriendelijk 15 agenda College Veere maakt afspraken met projectontwikkelaar Boete voor geluidsoverlast Nehalennia geen ronde verder Middelburg overweegt bomenplan Promotie van Schouwen-Duiveland Man tijdens werk mishandeld iwwi Paneldiscussie „ver onderwijs jODDELBLKC; I)C derde pa- ^jvscussie van het onderzoek Loners in beeld' van de ge ënte Middelburg en de pro pje welzijnsorganisatie w vanavond in het teken van onderwijs en opvoedingsonder steuning'- k gemeente Middelburg houdt Jen met Scoop vier discus- avonden om te horen wat in pers van Middelburg willen nsociaal gebied. i Middelburg is nu één Brede (kool. het Palet in de Magis- jjdeiJ de discussie-avond ordt onder meer gesproken of et zinvol is om in elke wijk een tode School te huisvesten of oeten er andere centra komen c mensen in de wijken samen brengen -a de orde komt verder of jon- rén met (meer) gebruik moe- r maken van de kennis van bij- óbeeld het Gilde Walcheren. )e paneldiscussie begint om 19 trindeScoopera, naast het po lbureau in Middelburg. Taxatiedag CDDELBURG - MPO, de Mun- 5. en PostzegelOrganisatie oudt dinsdag een gratis taxatie- is j voor munten, postzegels, pa sgeld en ansichtkaarten in de seuwse Bibliotheek te Middel- Dg. e taxatiedag begint om 12 uur iduurt tot 16 uur. [ledingbeurs leuterspeelzaal OÜTELANDE - Peuterspeel- idDeZandvretertjes in Zoute- sde houdt woensdag 31 maart halfjaarlijkse kinderkleding- jn 15.00 tot 16.30 en van 20.00 121.00 uur wordt er voorjaar- I zomerkleding, speelgoed en Bdere kinderspullen te koop tngeboden in de speelzaal aan p Oranjeplein 21. 's Middags nen kinderen onder begelei- ig spelen op het speelplein bij ipeuterspeelzaal. BEEKACTIVITEITEN (Advertentie) Heine gebruikte auto kopen WWAUTOSTURM.NL l redactie ialcheren bitenruststraat 18 Wtbus 8070 330EB MIDDELBURG el: 0118-493000 ax: 0118-493009 •mail: redwalch@pzc.nl van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RoriMagnée toen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl kternet tWwpzc.nl Email: web@pzc.nl J^orgklachten: «004231231 J1 maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; ^dagstot 12.00 uur donderdag 18 maart 2004 door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - De aanleg van een nieuwe woonwijk en een rondweg in Oostkapelle zijn een stuk dichterbij gekomen. B en W van Veere hebben gesprek ken gevoerd met Park Duinweg VOF om afspraken te maken over het aantal te bouwen wo ningen en het type huizen. De volgende stap is het maken van een bestemmingsplan en het be leggen van een inloopavond voor de dorpsraad en andere be langstellenden. Het idee om een rondweg - de ge meente Veere spreekt van een bypass - te maken van de Noord- weg naar de Duinweg bestaat al van voor de gemeentelijke herin deling. De aanleiding dient twee doelen: er is bouwgrond nodig in Oostkapelle en de Duinweg wordt een stuk rustiger als al het recreatieverkeer richting parken en strand niet meer door de Duinweg hoeft te rijden. Dankzij de rondweg ontstaat de mogelijkheid in ten oosten van de Duinweg nieuwe huizen te bouwen. De weg wordt gedeelte lijk betaald uit de 'winst' die op de nieuwbouwwijk wordt ge maakt. Enkele jaren geleden is de ge meente begonnen met het onder handelen over de grondaan koop. Bij die onderhandelingen waren behalve de gemeente drie partijen: de familie Maljaars, S Lous en Zeeduin bv. Al snel bleek dat de familie Maljaars de grond had verkocht aan Park Duinweg VOF, waarin project ontwikkelaar Van Garderen Dekker uit Goes samenwerkt met aannemingsmaatschappij Heijmans/WBU. Met beide andere partijen wist de gemeente Veere overeenstem ming te bereiken. In mei 2002 kon een groot deel van de beno digde grond aangekocht wor den. Vanwege de ligging van het per ceel van Park Duinweg VOF is samenwerking met de vennoot schap noodzakelijk. Park Duin weg VOF is eigenaar van een flinke lap grond, pal ten zuiden van de kerk. Zonder hun mede werking, aldus het college, is aanleg van de rondweg niet mo gelijk en komt ook de nieuw bouw in gevaar. Het is namelijk de bedoeling dat de nieuwe woonwijk ontsloten wordt via de nieuwe weg. Inmiddels heeft Van Garderen Dekker zijn be lang verkocht aan projectont wikkelaar Proverko in Goes. De gemeente heeft een aantal ge sprekken gevoerd met Park Duinweg VOF. „Die zijn in goe de sfeer verlopen", meldt het col lege aan de gemeenteraad. Het gemeentebestuur wil samen met de VOF afspraken maken over de verdeling van de kosten, het aantal en type van te bou wen woningen, toewijzing van kavels en huizen en financiering van de weg. Voor de gemeente is het vooral belangrijk dat er een woonzorgcentrum komt en dat er huizen komen te staan in type variërend van sociale huur tot vrijstaande koop Met Park Duinweg wordt nu ver der gesproken over concrete in vulling van de plannen. De aanleg van de nieuwe wijk en de rondweg komen maandag 22 maart aan bod tijdens een vergadering van de commissie Ruimte, De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeente huis te Domburg. Na een posi tief advies van de commissie wordt een bestemmingsplan op gesteld en volgt een inloop avond voor de bewoners van Oostkapelle. ÏBURG Schutterschof, 15.30 uur: voor kleuters, jongens en meisjes; X>ELBURG Scoopera, 19.00 - uur Paneldiscussie gemeente Iburg over onderwijs en opvoe- sondersteuning; DELBURG Stedelijke Scholenge- ïnschap Nehalennia, 19.30 uur: Lite- csfémet Abdelkader Benali; (t: vanaf 19.00 uur: Viering Koer- ÏTKAPELLE - Halve Maan, 9.30 - )uur. Watchers Koersbaltoernooi; RE-Stadhuis, 15.00 -16.00 uur: Ca- ibespeling door Kees van Eersel; SSINGEN - Theo van Doesburgcen- l, 19.00 uur; Maandelijkse bijeen- st Vlissingse Filatelisten Vereni- UWENPOLDER - Corbijn, 19.00 - Duur: 8ezoek jongerenbus; ege De Eendracht, 19.30 uur: Jaar- ihengstenshow. Leerlingen van basisschool De Rietheim uit Ritthem maken Aboriginalmaskers. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hoe bespeel je een didge- ridoo en hoe werp je een boemerang? Het zijn slechts een paar voorbeelden uit de leskist over Australië, die Australiëken- ner Ben van Rijswijk en onderwijzer/schrijver Piet Nagtegaal uit Vlissingen maakten voor de Zeeuwse ba sisscholen. De bijna negentig pagina's tel lende map bevat tientallen lessuggesties en ideeën. De Rietheim uit Ritthem pro beert de leskist op dit moment uit. Op 26 maart is in de school een projecttentoon stelling te zien. Met de leskist gaat met name de wens van Van Rijswijk in vervulling. Hij en Na gtegaal kennen elkaar al sinds hun jeugd. „Toevallig tijdens een gesprek tus sen ons tweeën hebben we ooit 's tegen el kaar gezegd: zouden we met de kennis van Ben niet iets kunnen doen voor kin deren." Leerkracht Mary de Lima van De Rietheim gaf de laatste zet. Van Rijswijk is eigenaar van Australian Treasures, een winkel met artikelen over Australië en de Aboriginalcultuur. Eind vorig jaar kreeg hij een leerlinge van De Rietheim in zijn winkel, die op zoek was naar spulletjes voor haar spreekbeurt over Australië. Van Rijswijk kreeg tegelijkertijd het ver zoek om didgeridoo te komen spelen op haar school. Mary de Lima was blijkbaar zo onder de indruk van het spel dat de aanzet tot de leskist werd gegeven. „We liepen al zo lang rond met het idee", vertelt Nagtegaal. „We hebben toen te gen elkaar gezegd: nu moet het er maar eens van komen." Eind februari was de leskist over Austra lië een feit. Het belangrijkste is de map voor de leerkracht. „Je kunt de kist ge bruiken voor de hele school, maar ook al leen de onder- of de bovenbouw of de kleuters. Voor elk kind van elke leeftijd is er wat te vinden in de leskist. Bijna al le vakgebieden komen aan bod, zoals taal, rekenen, aardrijkskunde, biologie, geschiedenis, tekenen en schilderen, handvaardigheid, muziek en drama", al dus Nagtegaal. Didgeridoo Kinderen leren bijvoorbeeld de Australi sche dollar omzetten in euro's. Ze leren over de typisch Australische dierenwe reld met koala's, het vogelbekdier en de kangoeroe. Uiteraard komt ook de Abori ginalcultuur aan bod. In de kist zit ook een cursusje gooien met een boemerang en lessen didgeridoo-spelen. Kinderen kunnen ook zelf een boeme rang in elkaar knutselen. „Al het materi aal dat nodig is voor het knutselen, zoals wc-rollen en eierdoosjes, is normaal ge sproken aanwezig op een school", weet Nagtegaal. Het didgendoo-spelen is niet zo moeilijk als het lijkt voor kinderen, zegt Van Rijswijk. „Kinderen leren de ba- sistonen en dierengeluiden te maken. Als scholen het willen, kom ik zelf langs Bin nen vijf minuten kan ik ervoor zorgen dat iedereen er geluid uit krijgt. Kinde- MIDDELBURG - Een 54-jarige Middelburger moet een boete betalen van 100 euro voor het veroorzaken van ge luidsoverlast. Ook is hij zijn stereo-installatie kwijt. De Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde de man gisterochtend conform de eis. Agen ten namen de stereo vorig jaar september mee, nadat de buurman had geklaagd over lawaai. „Die installatie zit nu dik onder het stof", aldus de kantonrechter. „Daar hebt u nu toch niks meer aan." AMSTERDAM - De leerlingen van het Lagerhuisteam van Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap in Mid delburg zijn in de kwartfinales uitgeschakeld in de debat wedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis', die in De Rode Hoed in Amsterdam, werd gehouden. Het Nehalen- nia-team dat begeleid wordt door docent F. van Doesela- ra, moest het hierin opnemen tegen het team van het Prea- dinius Gymnasium uit Groningen. Na een spannend de bat en een close finish wees de jury het Preadinius Gym nasium aan als winnaar. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is bereid om de invoering van een boom verordening te overwegen. GroenLinks, de PvdA en D66 hadden daarom gevraagd. Die partijen vinden dat bomen in de gemeente beter be schermd moeten worden. Ze denken bovendien dat Mid delburg met een boomverordening meer kans maakt op de verkiezing tot Groenste Stad van Nederland in 2006. Als een boomverordening wordt ingevoerd, worden bo men opgenomen in het bestemmingsplan. De gemeente is van mening dat een boomverordening niet zomaar kan worden ingevoerd. Eerst moeten de juridische en finan ciële consequenties worden onderzocht ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wordt in Vlaanderen nog eens extra onder de aandacht van het publiek ge bracht. De documentaire is onderdeel van een serie over de Nederlandse kust. Sinds gisteren is een filmploeg be zig opnames te maken. Onder andere de kreeftenvangst, Neeltje Jans en het Watersnoodmuseum komen aan bod. De serie wordt in april uitgezonden door de commerciële zender Vitaya en is niet te ontvangen in Nederland. TERNEUZEN - Een 51-jarige man uit Tcrneuzen is gister middag op de Vlietstraat in zijn woonplaats mishandeld toen hij met een kraan aan de weg bezig was. Door de werkzaamheden was een gedeelte van de straat afgeslo ten. Een 19-jarige automobilist uit Terneuzen, die wilde dat de man zijn kraan zou verzetten, klom op het voer tuig, sloeg de machinist in het gezicht en bedreigde hem. Ook te hulp geschoten collega's kregen klappen van de 19-jarige. Zijn passagier, een 15-jarige Terneuzenaar, deelde tevens klappen uit. De twee zijn aangehouden. foto Lex de Meester ren zijn wat dat betreft hartstikke onbe vangen." Nagtegaal hoopt dat leerkrach ten door gebruik te maken van de leskist ook zelf op ideeën komen. „Ze zijn niet met handen en voeten gebonden aan de lesmap. Het staat ze vrij om bijvoorbeeld een dierenarts uit te nodigen, die iets komt vertellen over de Australische die renwereld, Maar leerkrachten kunnen ook familieleden of kennissen uitnodi gen, die in Australië zijn geweest en daar op school over komen vertellen. Het moet de kinderen en de leerkrachten ook aan het denken zetten over bijvoorbeeld de Aboriginals." Aan belangstelling voor de leskist heb ben de makers niet te klagen. Een aantal Brabantse scholen heeft zich al gemeld Ook een school uit België heeft interesse getoond. De leskist staat tot eind maart in De Rietheim, omdat de school het laat ste zetje heeft gegeven tot het maken van het lesmateriaal. Vanaf volgend school jaar is de kist te huur bij Scoop in Mid delburg. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een doodziek familielid bezoeken in het zie kenhuis is geen excuus voor te snel rijden. De Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde giste rochtend een 36-jarige Vlissin- ger tot een boete van 187 euro, omdat hij iets meer dan dertig kilometer te snel had gereden op de Nieuwe Vlissingseweg. De Vlissinger werd op 5 decem ber vorig jaar aangehouden. In plaats van de voorgeschreven maximumsnelheid van zeventig kilometer per uur, reed hij na correctie 102 kilometer per uur. Tegenover de agenten verklaar de de man dat hij met spoed op weg was naar het ziekenhuis. omdat het heel slecht ging met zijn oom. Hij vroeg de politie zelfs mee te gaan om zijn ver haal te controleren, maar die weigerde dat. De oom is inmid dels overleden. Officier van jus titie H. den Hartog zei dat al leen in een zaak van leven op dood te snel rijden is gerecht vaardigd „Stel jé voor dat u ie mand zelf had doodgereden op weg naar het ziekenhuis. U hebt zich door angst en paniek laten leiden." Zij eiste een boete van 187 euro. De kantonrechter von niste conform de eis. „Te hard rijden is in heel weinig situaties verschoonbaar. Als je iemand aanrijdt, die daardoor zelf in het ziekenhuis komt te liggen, heb je geen goed verhaal. U hebt zich laten meeslepen door de verkeerde emoties." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Agenten zijn best klantvriendelijke mensen. Dat vindt althans de Middel burgse kantonrechter B. Doore waard Boekhout. In november vorig jaar constateerde een sur veillancewagen dat een taxi veel te hard reed bij Ritthem. I)e poli tic constateerde de overtreding, maar hield de taxi niet aan, om dat er passagiers aan boord w a ren. Voor het te snel rijden, kreeg de 23-jarige chauffeur een boete van 216 euro. In plaats van de toegestane tach tig kilometer per uur, reed de Vlissingse chauffeur 113 kilome ter per uur. Voor de rechtbank betoogde de man dat hij nooit een rekening had gezien van jus titie. Ook betwijfelde hij dat juist hij te hard had gereden. „Agenten hebben er geen enkel belang bij om te liegenstelde officier van justitie H. den Har tog. „Het proces-verbaal is opge maakt op hun ambtseed." Zij vroeg de kantonrechter de man een boete op te leggen van 216 euro. Doorewaard Boek hout kon zich volledig vinden in het verhaal van de officier van justitie. „Agenten zitten dit soort verhalen niet op hun lap top te verzinnen. U moet ge woon betalen. Soms zit 't mee, soms zit 't tegen." Een 44-jarige taxichauffeur uit Sas van Gent kreeg een boete op gelegd van 216 euro voor te snel rijden. De vrouw werd in decem ber 2002 door een motoragent met een lasergun betrapt op de Sloeweg in Vlissingen Ze was op weg naar het ziekenhuis met een patiënt, die een afspraak had. De vrouw reed 106 waar ze ventig kilometer per uur is toe gestaan. De taxichauffeur had geen ex cuus voor de snelheidsovertre- ding. Ze was vergeten de acceptgiro kaart te betalen. gebruikte grijs kenteken auto door Anita Janse SEROOSKERKE - De Sportver eniging van Serooskerke be staat deze maand vijftig jaar. Dat moet groots gevierd worden want bijna alle dorpelingen heb ben herinneringen aan SV Serooskerke. Twee vrouwen in het bijzonder denken nog vaak aan de begin periode van SVS. Het zijn de zussen Ineke Willeboordse (56) en Louki Cevaal (52). Dankzij hun vader, de destijds befaamde gymnast Jan de Keij- zer, viert de sportvereniging nu haar vijftigjarig bestaan. De in middels overleden De Keijzer was een professioneel turner van de Nederlandse Keurploeg. „Hij mocht in 1938 naar de Olympische Spelen in Berlijn, maar vanwege de dreigende oor log ging dat helaas niet door", vertelt dochter Louki. Toen de sportman in Seroosker ke kwam wonen, had het dorp weinig sportief vermaak te bie den. De Keijzer bracht daar in 1954 verandering in. Hij richtte de sportvereniging op en gaf sa men met zijn vrouw aan alle groepen les. Het leven van de fa milie De Keijzer speelde zich dan ook voornamelijk af in de sporthal. Ineke was zes jaar toen de vere niging van de grond kwam. Louki was twee Samen met hun oudere zus waren ze bijna dagelijks in de sporthal te vin den. „Ik was eigenlijk nog te jong voor de lessen, maar ik kon nu eenmaal niet met mijn rug te gen de muur op een bank zitten. Daarom deed ik al vanaf het be gin mee", vertelt Louki. De leden betaalden toen vijftien cent, waarna ze een kruisje ach ter hun naam kregen en mee mochten doen Deelnemers kre gen in die tijd niet veel waar voor hun geld. „Bijna het hele dorp stond in de gymzaal, daar door gebeurde het wel eens dat je maar één keer aan de beurt kwam in een lesuur", aldus Ine ke. De sportvereniging heeft altijd een belangrijke plaats heeft ge had in Serooskerke, vinden de zussen. Volgens hen is de sport hal een plaats van ontmoeting en gezelligheid. Ineke Willeboordse (I) en Louki Cevaal tijdens het jazzdansen van SVS. foto Ruben Oreel Vooral vroeger, want toen had het dorp weinig anders te bie den. Nu. na vijftig jaar heeft SV Serooskerke nog niet te klagen over haar ledenaantal. 220 dor pelingen zijn lid van de vereni ging. Dat is zo'n tien procent van de plaatselijke bevolking. Ook Ineke en Louki zijn nog steeds actief. Ze zitten nu op jazzdansen. Daar komt vaak meer bij kijken dan dansen al leen. Vooral Ineke brengt uren door achter de naaimachine om kos tuums voor de uitvoeringen te maken. Dat heeft ze van haar moeder. Die boog zich naast het lesgeven ook graag over de out fit van de turners. Louki had meer weg van haar vader en was in haar jonge jaren een succes vol turnster. Later gaf ze nog ja ren tumles. Succes Met dat onderdeel heeft de vere niging de afgelopen vijftig jaar veel succes geboekt. Het team van Serooskerke haalde vaak de eerste plaats tijdens de kam pioenschappen voor Zuid-Ne derland Vandaag de dag is jazzdansen een belangrijke pijler van de ver eniging. De dames van de jazz gooien regelmatig hoge ogen in verschillende schouwburgen. Om het jubileum van de vereni ging te vieren wordt vrijdaga vond tussen 19.00 en 21.00 uur een receptie gehouden in De Zandput te Serooskerke. Aan sluitend is een dansavond geor ganiseerd. Deze avond is niet al leen voor leden, maar ook voor belangstellenden en oud-leden bedoeld. Zaterdag is om 19.30 uur op nieuw iedereen welkom voor de uitvoering van SVS in sporthal De Halve Maan in Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15