Maximum rijtijd voor slachtdier Marokkanen in Spanje bang voor wraakacties PZC Doden bij explosie flatgebouw Noord- in Rusland 5 WHO waarschuwt voor grieppandemie IK Burgemeester van Moskou bemiddelt in conflict Adzjarië Voorstel bij Europarlement Wedstrijd in exclusieve bruidssuite imartengeld A hervat derzoek n Iran Bosniër meldt zich bij politie APXAHfEADU Denen verlagen belastingen Arrestatie overvalgolf Antwerpen Geen nieuw onderzoek zaak-Lindh Cel in om bumperstickers België pakt twee Basken op Ministers brengen geweld tegen vrouwen ter sprake woensdag 17 maart 2004 inn7P redactie buitenland BRUSSEL - Dieren mogen hoog- Bi negen uur onderweg zijn uar het slachthuis, zo heeft de fcndbouwcommissie van het Eu- pjpees parlement gisteren ge- fcld. Scondering zijn gebieden met anig slachthuizen, zoals in Gotland. Vee met andere be ramingen mag langer onder- eg zijn. Uitladen is daarbij if. langer gewenst, om versprei- z: van dierziektes, zoals ccd- en klauwzeer (MKZ) in ïil. te beperken. e nieuwe regeling moet het elzijn van dieren verbeteren, ie; voorstel voor diertransport opgesteld door europarlemen- iriërMaat (CDA). Hij wilde om f raktische redenen geen limiet a 500 kilometer, wat door an- eren was gevraagd: „De af- [and is lastig te controleren. jjtijden van chauffeurs zijn be- jna te trekken." e landbouwcommissie heeft p voorstellen gisteren vrijwel gewijzigd gesteund. Het rap- ft komt nu eind maart in het j rltallige Europees parlement, april komt het ter sprake bij landbouwministers van de jropese Unie, onder wie minis- rVeerman van Nederland. Onder de ministers ligt het voor stel zeer verdeeld, bleek nog in februari. Enkele Zuid-Europese landen willen helemaal geen li miet. door Bob Kroon GENEVE - Er bestaat een goe de kans op een wereldwijde griepepidemie (pandemie), ver gelijkbaar met de beruchte 'Spaanse Griep' van 1918, die vijftig miljoen doden eiste. Dit heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) bekend ge maakt. „Grieppandemiëen doen zich gemiddeld om de 27 jaar voor. We hebben de laatste 36 jaar geen pandemie gehad, dus we zijn eigenlijk over tijd", aldus dr. Klaus Stöhr, influenzaspe- cialist van de WHO. Hij sprak op een driedaags congres van honderd influenzaspecialisten uit de hele wereld. De mogelijkheid bestaat, zo waarschuwde Stöhr. dat de vogelgriepepidemie in Zuid- Oost-Azië een gemuteerd virus heeft voortgebracht, dat de aanzet vormt voor de nieuwe influenzapandemie waarover de WHO zich zorgen maakt. Ingedamd De vogelgriepuitbraak zelf is nu redelijk ingedamd, maar de ervaring leert, dat het jaren duurt voordat een virusstam uit het milieu is verdwenen. Vogelgriep kan op mensen overslaan, maar van mens-tot-mens besmetting met dit levenbedreigende virus is tot dusver niets gebleken. Het gevaar is evenwel dat het virus van de vogelgriep (aviaire in fluenza) in het menselijk lichaam muteert tot een voor de mens wel degelijk besmette lijke virusstam, vooral als de patiënt zelf al een 'griepje' heeft. „Zo lang er menselijke en aviaire (van vogels afkomstige) influenzavirussen in het milieu circuleren en zich kunnen combineren, zijn de ingre diënten voor een pandemie aan wezig", stelde de WHO-specia- list. Stöhr hield zijn toehoorders voor dat er hier 'een tijdbom tikt'. „We weten alleen niet wanneer die afgaat. Een pande mie zal in elk geval tot een zeer groot aantal sterfgevallen lei den." Vaccinatie tegen influenza is het beste en goedkoopste voor behoedmiddel. Maar het grote probleem voor virologen is, dat alle griepvirussen voortdurend muteren, waardoor men niet weet voor welke nieuwe stam een vaccin moet worden aange maakt. GPD i»; ASHINGTON - Een medewer- van een Amerikaanse pop- Ie jhfabriek krijgt 20 miljoen illar schadevergoeding. De an maakte aannemelijk dat longaandoening werd ver- naakt door het werk. ANP ir ASHINGTON - Inspecteurs het Internationaal Atoom- jie Agentschap (IAEA) kun- ivanaf 27 maart weer aan de lag in Iran. Dat zei de hoge ïse functionaris voor kerne- lijt Hgie Rowhani gisteren tijdens ij tnbezoek aan Japan. ir- Ie directeur van de VN-organi- la itie die toezicht houdt op kern- tol «rgie, Mohammed el Baradei, d ad maandag al gezegd dat de specteurs weer welkom zijn in ij noemde geen datum voor de svatting van de inspecties, a zegde een IAEA-missie die todag had moeten beginnen f- uit ergernis over het beleid in de instantie. De Iraanse re- hng was boos over een af A-resolutie waarin de orga- isatie 'ernstige bezorgdheid' it over 'nalatigheden' bij de ra- ortage en 'vragen die zonder Kwoord blijven' over het nucle ic programma van Iran. reedzaam Teheran stelde meerdere malen jat de IAEA zich soms laat lei- oen door de buitenlandse poli- tok van de VS. y ran zegt dat het uitsluitend kernenergie wil benutten voor ireedzame doeleinden. LVP iAFP SINGAPORE - Kabelbaankarretjes zijn van Singapore op weg naar een zuidelijk gelegen eiland. Gisteren zijn 33 stellen ter ere van het dertigjarig jubileum van het kabel- baanbedrijf begonnen aan een wedstrijd om hun uithoudingsvermogen te testen. Ze zullen een week in de gondels verblijven; iedere dag mogen ze tien minuten gebruik ma ken van het toilet. foto Wong Maye-e/AP door Henk van den Boom BARCELONA - De half miljoen Marokkanen in Spanje zijn bang voor represailles van de kant van de Spaanse samenle ving. Het is nog nergens tot ge weld gekomen, maar de arresta ties van drie Marokkanen in ver band met de aanslagen in Ma drid heeft over en weer veel angst gezaaid. In sommige delen van Spanje hebben Marokkaanse leiders om bescherming gevraagd van mos keeën en moslimgebouwen. Kamal Rahmouny van de immi grantenorganisatie Atime in Ma drid noemt de reactie van zowel de Spanjaarden als de Marokka nen 'logisch'. „We kunnen al leen maar hopen dat de bevol king rijp genoeg is om onder scheid te maken tussen terroris ten en Marokkanen. Terroristen hebben geen kleur en geen natio naliteit. Ze zijn alleen maar ter rorist." Getroffen Rahmouny herinnert eraan dat ook de Marokkaanse gemeen schap zelf zwaar is getroffen door de terreurdaad. Twee immi granten werden gedood, vijftien liggen in het ziekenhuis en drie worden nog vermist. In de Ma- drileense wijk Lavapiès, waar ook de drie gearresteerde Marok kanen woonden, kwam het tot anti-moorse uitbarstingen. De Marokkanen worden in Spanje 'moren' genoemd, een woord stammend uit de tijd dat Spanje door de moren werd bezet. In de buurt waar het grootste deel van de 24.000 Marokkanen wo nen kwam het tot incidenten. Veel Marokkanen blijven deze dagen binnen. Op de lagere school Barceló i Matas in een middelgroot stadje bij Barcelo na zitten 450 kinderen. Een kwart is van Marokkaanse af komt. „Vanmorgen kwamen veel minder ouders dan gewoon lijk hun kinderen naar school brengen", zegt directeur Jaime Paul. Volgens hem kan de latente xen ofobie tegen Marokkanen elk moment tot uitbarsting komen. „Onder de Marokkanen is veel verdriet om de slachtoffers, maar ook omdat hiermee zoveel kapot wordt gemaakt." Ook de regering in Marokko heeft verklaard te vrezen voor wraakacties tegen landgenoten in Spanje. De van oudsher slech te relatie tussen Spanjaarden en Marokkanen heeft volgens des kundigen ook veel te maken met de strubbelingen tussen de rege ringen van beide landen. Onder premier Aznar hebben de twee landen zelfs een tijd lang hun di plomatieke betrekkingen verbro ken. GPD SARAJEVO - De van oorlogs misdaden verdachte Bosnische ex-politieagent Novo Rajak heeft zich overgegeven aan de lo kale autoriteiten. Dat hebben Bosnische nieuwsmedia gisteren gezegd. Rajak wordt verdacht van het gevangenhouden en martelen van moslims tijdens de Bosni sche oorlog begin jaren negen tig- Hij meldde zich maandag bij het kantoor van de officier van justitie in Gorazde, 55 kilometer ten zuidoosten van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. De officier in Gorazde bepaalde dat Rajak ten minste dertig da gen in voorarrest moet verblij ven. Hij zei dat er genoeg bewij zen zijn om hem te vervolgen voor het begaan van wreedhe den. AP Sionze redactie buitenland MOSKOU - Een explosie heeft Ktermorgen vroeg een flatge- u«' met acht verdiepingen in Noord-Russische stad Ar- JJgelsk grotendeels verwoest. toddmgsYverkcrs hebben 32 do- n geborgen en 24 mensen le- uit het puin gehaald. politie denkt dat de explosie ■gevolg is van een gaslek, dat "en zonder het te beseffen ten veroorzaakt door kope- --Qeksels van gaskranen in de -er vau het gebouw te slo- Kennelijk met het doel om te vertapt Omwonenden VerWaard dat zij twee nen zagen lopen met meta- muizenen gereedschappen De politie denkt dat de mannen de kranen hebben opengezet bij het slopen van de koperen dek sels. Volgens het regionale minis terie van Binnenlandse Zaken zijn in twee nabijgelegen gebou wen de deksels ook van de kra nen gesloopt, maar wisten repa rateurs de lekken daar bijtijds te dichten. Terreur De explosie deed zich voor om even voor half vier. toen de meeste bewoners lagen te sla pen. Aanvankelijk hield het mi nisterie van Noodsituaties ook andere mogelijkheden dan een gaslek open. Sinds de aanslagen op flatgebouwen in 1999, die aan Tsjetsjeense separatisten worden toegeschreven, houden de Russische autoriteiten reke ning met de mogelijkheid van terreur. De Russische televisie toonde beelden van het getroffen ge bouw, waarvan een zijkant was ingestort. Het getroffen gedeelte omvatte 36 appartementen, waar tachtig bewoners stonden ingeschreven. Volgens de televi sie woonden er veel veteranen en overheidsmedewerkers in de flat. Het reddingswerk werd bemoei lijkt doordat er na de explosie brand uitbrak. AP Reddingswerkers dragen een slachtoffer onder het puin van het ingestorte gebouw vandaan, foto Dmitry Lovetsky/AP KOPENHAGEN - De Deense regering heeft maatregelen' aangekondigd ter stimulering van de economie. Premier Anders Fogh Rasmussen maakte gisteren bekend eed voorgenomen verlaging van de inkomstenbelasting te verr vroegen. Verder zijn de pensioenverplichtingen verzacht. Door de maatregelen komt dit jaar en in 2005 een extra bedrag van circa 9 miljard kroon (1.2 miljard euro) be schikbaar voor consumptieve bestedingen. Momenteel heeft 6 procent van de beroepsbevolking geen werk. DP A ANTWERPEN - De politie van Antwerpen zegt een spilfi guur te hebben opgepakt van de reeks overvallen op win kels van de laatste weken. Agenten hielden vier gemasker de mannen aan net nadat die een Chinees restaurant had den beroofd. Een van hen stond bekend als 'De Dikke'. Di verse slachtoffers herkenden hem bij een confrontatie. De politie hield een maand geleden ook al enkele verdach ten aan. ANP STOCKHOLM - Er komt geen herziening van het psychia trisch onderzoek in het strafproces na de moord op de Zweedse minister Anna Lindh. De rechtbank in Stock holm verwierp gisteren een verzoek daartoe van de verde diging. Op 23 maart wordt het vonnis gewezen. Al eerder was levenslang geëist tegen de 25-jarige ver dachte Mijailo Mijailovic. Die bekende de bewindsvrouw- te hebben gedood, maar zei dat stemmen in zijn hoofd hem dat hadden bevolen. Anna Lindh werd 11 september vorig jaar in een warenhuis doodgestoken. Mijailovic is psychiatrisch onderzocht. Daaruit bleek dat hij tijdens zijn daad niet ernstig geestesziek was. ANP/RTR/AFP CAÏRO - Vier Egyptenaren hebben een week in de gevan genis gezeten omdat zij het anarchistische verkeersge drag in Cairo op de hak wilden nemen. De mannen hadden bumperstickers laten drukken met in het Engels de tekst: 'Verkeersregels Cairo: Groen=Stop, Rood=Ga, Oranje=Ga Sneller. 'Ze werden ervan beschul digd de naam van Egypte te hebben bezoedeld. De rech ter had er een week voor nodig om tot het oordeel te ko men dat de tekst niet tegen Egypte was gericht, 'maar te gen het verkeer en de manieren van sommigen'. AP BRUSSEL - In België zijn gisteren twee Basken gearres teerd wegens betrokkenheid bij de moord op een Spaanse politieman in het begin van de jaren negentig. Een Spaans verzoek om uitlevering wordt in beraad genomen. De arrestaties hebben niets te maken met de aanslagen in Madrid. Beide Basken worden gezocht in Spanje. De Bas ken wonen al sinds 1992 in België In 1996 verwierp het Belgische hooggerechtshof het besluit van de regering om Luis Moreno Ramajo en Raquel Garcia uit te leveren. Dat leidde tot een rel met Spanje. AP van onze redactie buitenland TBILISI - Burgemeester Joeri Loezjkov van Moskou is naar Georgië afgereisd om te bemid delen in het conflict tussen de re gering en de autonome Georgi sche deelrepubliek Adzjarië. Loezjkov gaf de Georgische pre sident Michail Saakasjvili de schuld van de oplopende span ningen. „Het initiatief om de situatie te laten escaleren komt niet uit Adzjarië, maar uit Tbilisi", zei Loezjkov gisteren na afloop van een gesprek met de Adzjarische leider Asian Abasjidze. Hij riep beide zijden op een vreedzame dialoog te voeren. „De huidige situatie kan niet worden opge lost door het gebruik van ge weld." Nieuwe fase Het al jaren durende conflict over de volgens de federale over heid in Georgië veel te ver gaan de autonomie van Adzjarië, ging zondag een nieuwe fase in toen de Georgische president Michail Saakasjvili de toegang tot de re gio werd ontzegd. Een woeden-i de Saakasjvili liet de bankreke ningen van de Adzjarische rege ring bevriezen en gaf de Georgi sche marine de opdracht de ha ven van Batoemi aan de Zwarte 2ee te blokkeren. De marine heeft zeven schepen aan de ket ting gelegd, meldde liet persbun reau Interfax. Saakasjvili's voorganger Edoeard Sjevardnadze 'heeft ook zijn toevlucht genomen tot dit soort maatregelen, maar hij heeft ook geen succes gehad zei Abasjidze. Hij heeft ml Adzjarië de noodtoestand uitge-. roepen en laat de politie wapens, uitdelen aan de bevolking. De Adzjarische grens met de rest van Georgië wordt bewaakt door soldaten en gewapende bur gers. Volgens de Georgische televisie hebben Russische soldaten te gen de belofte van het Russische, leger in toch hun basis in. Adzjarië verlaten en bevinden- zij zich ook onder de grensbewa kers. Er zouden bovendien Russische pantserwagens patrouilleren in de straten van Batoemi. AP De Salvadoraanse minister Ma ria Eugenia Brizuela de Avila zei dat het probleem niet alleen vrouwen, maar de gehele mens heid aangaat. Haar Filipijnse ambtgenoot vindt dat het probleem op mon diale schaal moet worden aange pakt. Filipijnse vrouwen die in veel landen als dienstmeisje wer-r ken zijn vaak slachtoffer van ge weld. De ministers willen zich natio-^. naai en internationaal toeleggen op verbetering van de situatie van vrouwen, door huiselijk ge weld en mensenhandel, armoe de en gebrek aan onderwijsmo gelijkheden aan te pakken. van onze redactie buitenland GENÈVE - Vrouwelijke minis ters van Buitenlandse Zaken en andere vooraanstaande vrouwe lijke politici hebben gisteren in de marge van een zitting van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties in Genève opgeroepen tot een wereldwijde actie tegen geweld tegen vrou wen en meisjes. „Geweld tegen vrouwen is on verdraaglijk". zei de initiatief neemster, de Zwitserse minister van buitenlandse zaken Micheli- ne Calmy-Rey. „Het gaat om verkrachting, geni tale verminking, armoede, dood, psychologisch geweld, ongelijk heid, mensenhandel." Zij wees er op dat in ontwikkel de landen geweld de belangrijk ste doodsoorzaak is van vrou wen tussen de zestien en vieren veertig jaar. Resolutie Het thema komt waarschijnlijk ook aan de orde in een resolutie van de Mensenrechtencommis sie, die deze week aan haar jaar lijkse zes weken durende zitting is begonnen. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5