Hooglied dichter bij de mensen PZC Correcties uit de hemel op boeken levende zoon Boodschap Geert Mak galmt door Nieuwe Kerk Domburg maakt met schildersweel verleden levend Nederlanders doen prijzen Antwerpse woningen fors stijgen Waarschuwing voor Walcherse drankrijders Kerkje Ellesdiek Goese predikant en Zierkzeese kunstenares beschouwen bijzonder bijbelboek Kledingbeurs in Serooskerl kunst Y>°e* woensdag 17 maart 2004 MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 35-jarige drankrijder uit Vlissingen 1250 euro boete en acht maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. De Vlissingse ondernemer rea geerde opgelucht op de voor waardelijke rijontzegging, want daardoor kan hij zijn werk blij ven uitoefenen. De verdachte werd op 10 januari in Vlissingen betrapt, terwijl hij ruim drie keer zoveel drank op had als toe gestaan. Hoewel hij slechts 350 meter verwijderd was van zijn woning, nam hij toch zijn auto. Deze beslissing had het gevolg dat hij even later door de politie werd aangehouden. Eenzelfde lot overkwam een 24-jarige man uit Vlissingen. Hij was op 11 januari na het stappen thuisgekomen. Een paar uur later werd hij gebeld om iemand op te halen. De Vlis- singer pakte daarvoor de auto. Dat er nog sporen van alcohol in zijn lichaam zaten, bleek nadat de politie hem aanhield. De poli tierechter veroordeelde de man tot 480 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging Een 21-jarige Souburger werd voor dronken rijden veroor deeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont zegging. Hij werd betrapt op 26 januari. Voor het rijden onder invloed op een snorfiets, op 23 januari kreeg een 39-jarige inwoner van Vlissingen 150 euro boete opge legd. In de uitspraak werd reke ning gehouden met het feit dat het dronken rijden op een snor fiets minder gevaarlijk is dan het besturen van een auto. ELLEWOUTSDIJK - Zondag is er een oecumenische bijeen komst in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk, met als thema: 't Za je fermielje mè weze. De overdenking in het Schouws wordt verzorgd door Simon Sies. Aanvang 14.30 uur. door Mieke van der Jaqt GOES - De Goese predikant Eeuwout van der Linden en de Zierikzeese kunstenares Marja de Lange presenteren zaterdag hun boek 'Als een zegel op je hart. Hooglied in beeld'. Dat ge beurt in de Goese boekhandel De Koperen Tuin met muziek en een kleine tentoonstelling. Eeuwout van der Linden, predi kant bij de Samen-op-Wegge- meente in Goes, gebruikte een serie schilderijen van Marja de Lange als aanleiding voor een reeks korte beschouwingen. Marja de Lange liet zich al in spireren door andere kunste naars, met name Judith Hertz- berg, maar Van der Linden vond nog veel meer op het Hooglied geïnspireerde kunst. Dat zette hem aan tot een on derzoek naar de ontvangst van het Hooglied in de kunst en in het geloof door de eeuwen heen. Poëtisch Het Hooglied, waarvan in de Bijbel staat dat Koning Salo mo het heeft geschreven, valt tussen de vermaningen in Pre diker en de waarschuwingen in Jesaja behoorlijk op als een klein, poëtisch bijbelboek. Het is het enige jubelende lied in het Oude Testament en het eni ge wat je zo zou kunnen zin gen. Van der Linden stelt vast dat dat ook al in alle tijden gedaan is: zingen, juichen, dansen op deze zeldzame woorden uit de Bijbel. Het is niet verwonderlijk dat er onder rabbijnen en priesters vaak discussie is geweest over de vraag of het Hooglied wel in de Bijbel thuishoort, Zoveel erotiek, zoveel verlangen, zo veel vreugde over de liefde en het leven, trekt nogal eenzijdig de aandacht in een boek waar in de enige andere zang op klinkt in de Klaagliederen van Jeremia. Maar de geestelijke leiders en de schriftgeleerden hielden het Hooglied erin. Klantenbinding? Wilden ze een dergelijk juweel niet missen in hun dagelijkse geloofsbele ving? Van der Linden laat zien dat het Hooglied vergeestelijkt werd, Een allegorie waarin de erotische beschrijvingen an ders en vooral kuiser moesten worden opgevat. Pas in de laat ste paar eeuwen, laat de Goese predikant zien, komt het ac cent in de beleving van het Hooglied veel meer op het eroti sche te liggen. Het Hooglied wordt gelezen, en vooral gezon gen, voor wat het is: een lied over de liefde tussen mensen. Hervertellingen Eeuwout van der Linden heeft een volledige ontdekkingstocht gemaakt door de eeuwen heen. Hij behandelt het boek in de joodse en de christelijke tradi tie, kijkt naar afbeeldingen van het jaar nul tot nu toe, doet een royale greep uit de Hoog- liedpoëzie en zoomt in op he dendaagse hervertellingen voor kinderen. Eindelijk kan het Hooglied in de Kinderbij bel. Poëtisch is zijn benadering bij de kleurrijke schilderijen van Marja de Lange, maar in zijn eigen bewerking van de tekst, de kleine hoogliedjes waarmee het boek eindigt, is Van der Linden heel direct. In de loop der eeuwen is het meest menselijke boek in de Bij bel dichter bij de mensen geko men en Van der Linden zet er in zijn bewerking nog een stap je bij. Zijn Hooglied zou zich op een mooie zomeravond op de Grote Markt in Goes kun nen afspelen tussen twee ver liefde kinderen van deze tijd. Als een zegel op je Hart. Hooglied in beeld, door Eeuwout van der Linden en Marja de Lange is uit gegeven bij Meinema. ISBN 90 211 3967 7. Het kost 19,90 euro in de boekhandel. Interpretatie van het Hooglied door Marja de Lange door Bart De Clerck ANTWERPEN - Dat gefortu neerde Nederlanders al lange tijd in rijke Antwerpse gemeen ten als Schilde en Brasschaat neerstrijken is een gekend feno meen. De laatste jaren kiezen Nederlanders echter meer en meer voor een woning in de Ant werpse binnenstad waardoor de prijzen op de vastgoedmarkt fors stegen. De voorbije twee jaar ging de prijs van een appartement in het Antwerpse stadscentrum elk jaar met 8 procent de hoogte in. Behalve flats, lofts en studio's werden ook de huizen gevoelig duurder. Professionelen uit de Antwerpse vastgoedmarkt zijn het er roerend over eens dat de Nederlanders daar debet aan zijn. Vooral zij zouden de prij zen de hoogte induwen. Daarbij zijn het niet zozeer indi viduele Nederlanders die deze trend in de hand werken. Door dat steeds meer projectontwik kelaars uit Nederland op de Ant werpse woningmarkt actief zijn, volgen haast automatisch Neder landse kopers. Het beste voor beeld situeert zich op een van de Antwerpse toplocaties, met na me op de Meir in de schaduw van de zogenaamde Boerento- ren. Daar verrijst een nieuw complex op de plek waar vroe ger de statige gebouwen van de CMB-rederij het uitzicht bepaal den. Navraag bij de projectont wikkelaar leert dat tweederde van de tientallen beschikbare appartementen al verkocht zijn aan Nederlanders. Maar ook in andere delen van de binnenstad is èr een duidelijke Nederlandse vraag naar appartementen en woningen. Gepensioneerd „Het zijn vooral gepensioneerde Nederlanders. In Nederland zijn de huizen te duur, het logische gevolg is dat ze naar Antwerpen afzakken", spreekt Hendrik Fon- gers uit ervaring. De n^, in de Antwerpse deelget^ Borgerhout het vastgoed^ Albeka-Immo Casco, Mare Robberechts, hu., het immobiliënkantoorIs Sorenco spreekt van eer^ trend. „Nieuwbouw in eet nenstad is niet vanzelfspr^ Veel ruimte is er meer over. Veel immers 3 eigenaars den dan ook uitgekocht omi volgens hun gebouwen af tg ken. Deze manier doet de prijzen stijg is blijkbaar nog altijd a vraag dan aanbod, vander de prijzen voor appartet? de laatste twee jaar dan ot* het jaar met 8 procent sies aldus de man uit de on rend-goedsector. SEROOSKERKE (W) - Pt, speelzaal De Vrolijke K de Koepelstraat in Seroosh houdt vrijdag een kinderklti beurs. De openingstijd is 15.15 tot 16.30 uur. Voor de beurs moet zomd ding worden aangeboden* kinderen van 1 tot 12 jaar.O speelgoed en boekjes zijn» kom. Spullen moeten voorzien van een prijs en een ri nummer, dat is af te halen:: speelzaal. Van de verkoop gaat de helft naar De Vri Keet. Kleding en speelgoed kuur-: geleverd worden op donda 18 en vrijdag 19 maart va tot 11.45 uur in de peuters zaal. Kinderwagens, -stcd bedjes, boxen en bu nen, voorzien van een prijs,; leverd worden op vrijdag i 13.30 tot 14.30 uur. Van des brengst gaat een kwart nas speelzaal. door Conny van Gremberqhe Mensen denken vaak men sen mef'wie ze jarenlang hebben opgetrokken, lief en leed hebben gedeeld, te kennen. Wie dicht bij een ander staat weet wat hij of zij meemaakt, hoe er geworsteld wordt met be paalde zakelijke of intermense lijke conflicten, hoe er geleden wordt, gelachen, gehuild. En toch, toch is het hoegenaamd on mogelijk om een ander door en door te kennen. Wat gaat er om in de schedel van je naaste, je vrouw, man, kind, vriend of col lega? Vertel het maar eens. De Franse auteur Jean Rouaud (1952) vertelde de voorbije twaalf jaar ontzettend veel. In vier romans, De veldqn van eer, Illustere voorgangers, De we reld bij benadering en Voor al uw geschenken tekende Rouaud de geschiedenis op van zijn fa milie en zijn geboortestreek Loi re Inférieure (tussen Nantes en Saint-Nazaire). Zich baserend op gesprekken, foto's, oude brieven en andere documenten schetste hij een eeuw familiegeschiedenis. De krantenverkoper, want dat was hij toen-ie in eind jaren tachtig aan het schrijven sloeg, ging zit ten en schreef. Naar een onder werp heeft hij nooit moeten zoe ken, hij wist er maar één; zijn fa milie. De woorden kwamen van zelf, regen zich aaneen tot zin nen, lange zinnen, ontzettend lange zinnen. Gedachtenstro- men in taal en teken, de ene keer licht ironisch van toon, de andere maal donker en poë tisch. Rouauds Velden van eer werd in 1990 bekroond met de hoog ste literaire prijs in Frankrijk, de Prix Goncourt. Roem en geld volgden, de kiosk in Parijs werd verruild voor een rustiek schrij versoptrekje in het diepe zuiden van Frankrijk en Rouaud Jean Rouaud In de hemel zoals op aarde De Boekenweek, die duurt tot en met zaterdag, richt de schijnwerper op Frankrijk. Hoeveel welen we eigenlijk van de hedendaagse Franse literatuur? Voor veel mensen houdt die op bij Simone de Beauvoir, Albert Camus, Jean-Paul Sartre en Frangoise Sagan. In een dagelijkse serie belicht de PZC de Franse literatuur van nu. Tien PZC-redacteuren geven hun indruk van een recent vertaalde Franse roman. Vandaag, in de zevende aflevering, In hemel zoals op aarde van Jean Rouaud. schreef verder en voort. In de he mel zoals op aarde is feitelijk het vijfde en afsluitende deel van het familie-epos. In het werk geeft de schrijver de hoofdpersonages - zijn moeder en vader - gelegenheid om te reageren op zijn pennevruch- ten. Vanuit de hemel laat moe der Rouaud blijken helemaal niet zo blij te zijn met de boe ken van zoonlief. Hij hing alle vuile was over de familie buiten en ging daarbij - volgens moe der - redelijk onbesuisd te werk. Rouaud verwoordt de woede, het ongenoegen, de wrevel van moeder op meesterlijke wijze. De lezer wordt volledig op het verkeerde been gezet, want de doden kunnen niet spreken. Het is ten tweede male de schrijver die de vermeende onvrede be schrijft. Zo gaat het ook bij dc correctie van het beeld van de Geert Mak tijdens zijn lezing in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma vroeggestorven vaderfiguur. Het zijn niet de vrienden en ken nissen van pa, die hem in een an der daglicht stellen. Het is de zoon zelf. Wie kent wie? Wat weet de een van de ander? Rouaud speelt met die vragen, met de aan dacht van de lezer en met zijn ei gen gevoelens. Want was het wel zijn moeder die hij in het epos beschreef? Ze riep zelf - of toch niet - van tussen de wol ken 'Wat weten jullie van mij? Wat ik jullie heb laten zien? Maar was ik dat wel?' De au teur laat het antwoord in het midden. Simpelweg omdat er geen te vin den is. 'In de hemel zoals op aarde' van Jean Rouaud, vertaald door Ma rianne. Kaas, Uitgeverij Van Oor schot. Op www.pzc.nl kan een boeken weekpagina worden aangeklikt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel belangstel ling en veel onvrede over de slechte verstaanbaarheid. Dat zijn de eerste conclusies die ge trokken kunnen worden over de lezing die schrijver Geert Mak gisteravond hield in de Nieuwe Kerk in Zierikzee in het kader van de Boekenweek naar aanlei ding van zijn nieuwste boek 'In Europa'. Hij was daar op uitnodiging van het literair samenwerkingsver band Schouwen-Duiveland. De Nieuwe Kerk met zijn veelvul dig bejubelde galm blijkt voor een lezing die talrijke mensen graag willen horen bepaald niet de locatie bij uitstek. Wie echt iets wilde meekrijgen van het geen de populaire schrijver over zijn 'eeuwreis' door Europa te vertellen had, moest zijn oren spitsen. Dan nog gingen er veel flarden van de tekst verloren. Mak begon zijn tocht door Euro pa op een stormachtige maan dagochtend 4 januari 1999. Plet werd zowel een reis door het we relddeel als door de afgelopen eeuw. De auteur wilde aan de voora vond van het millennium zien hoe het continent erbij lag. Hij bezocht vooral de schrijnende littekens die een eeuw met talrij ke oorlogen had nagelaten. Mak maakte de reis in opdracht van NRC Handelblad, het dagblad waar hij vele columns over deze tocht en zijn ervaringen voor schreef. Terwijl 1999 zich kenmerkte als het jaar waarin de euro zijn con crete vorm kreeg, de mobiele te lefoon algemeen werd uitge zaaid, de oorlog in Kosovo woed de, internet massaal werd be sproken en de angst voor de mil lenniumbug overheerste, maak te Mak zijn historische reis door het heden, Zijn eerste reisdoel was Parijs. Hij beschrijft de stad in zijn boek ten tijde van de wereldtentoonstelling in 1900. Zo kort na de uitvinding van de elektriciteit en met alle optimisme van dien over vooruit gang en vrede. Indringend vertelde de auteur gisteravond onder meer ook over zijn ervaringen bij Tjer- nobyl dat na de kernramp daar op 26 april 1986 's middags tus sen één en drie uur is leegge stroomd en er nog precies zo bij ligt zoals de bewoners het heb ben verlaten. Mak analyseerde ook de wijze waarop landen verschillend om gaan met: hun geschiedenis. Vol gens hem stelde Nederland zich immer op met de rug naar het continent en het gelaat naar de zee gekeerd. Volgens Mak ech ter doen we er goed aan wat min der Nederlander en wat meer Europeaan te worden. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - De Domburgse schildersweek krijgt vorm. De stichting Art Performance Domburg heeft toezeggingen binnen van tweeëndertig kunste naars uit binnen- en buitenland om van 16 tot en met 23 mei in Domburg te verblijven en daar werk te maken. Dat wordt tot en met 6 augustus op verschil lende locaties tentoongesteld en ook te koop aangeboden. Zater dag 7 augustus worden de tot dan toe onverkochte werken ge veild. Het idee komt van huisarts Wil lem Spekhorst, voorzitter van de organiserende stichting Art Performance. Hij wil oude tij den doen herleven. Van 1911 tot 1921 organiseer den de kunstenaars Jan Toorop en Mies Elout-Drabbe jaarlijks een expositie met eigen schilder werk en dat van hun tijdgeno ten, die op Walcheren verbleven en er werkten. Doel van de week is iets vergelijkbaars te creëren maar dan in een hedendaags jas je. „Domburg moet weer de re putatie van de vroegere kunstko lonie krijgen", verklaart Spek horst. Gastgezinnen Hij heeft kunstenaars uit bin nen- en buitenland uitgenodigd. Ze worden een week lang onder gebracht bij gastgezinnen in Domburg en werken daar, vaak op openbare plekken. Het gaat om schilders die zich door de omgeving kunnen laten inspire ren. Onder de kunstenaars die hun komst hebben toegezegd, zijn on der meer Juriaan van Hal Ernst Voss, gelieerd aan (k weging After Nature. 1 Zeeuwse afkomst zijn Antis Jansen en Michiel Paaia Henk Viervijzer woont inAl kerke. Verder komen si" uit onder meer Mexico, i land, Argentinië en Duitsla Het publiek kan de totstoi ming van de werken volgen er in Domburg niet bij kam kan via Zeelandnet of Zca TV dagelijks een reportageba ken. De ongeveer tweehonderd sa derijen die tijdens de schi week worden gemaakt, zi;: en met 6 augustus te zienbis lerie Duinheuvel, hotel Boe jé, het Badhotel en het gems huis. Op 7 augustus verkoos leriehouder Jan Huibersï Roompot de resterende»?! per opbod. Kunsthistoricus Harry fö schrijft een begeleidende pa catie die waarschijnlijk a loop van juni verschijnt. Op de kaart Verschillende bedrijven en.'-' nisaties ondersteunen de B burgse schildersweek, met of in natura. Subsidieszijtt gezegd door de gemeente I* en de provincie Zeeland, azï gen zijn ingediend bij hetj Fonds en het Prins Be:x"j! tuurfonds. „We willen het evenement eerste keer goed op de kaatv ten", zegt Spekhorst. gen de belangrijkste ki£ naars als we ze vragen no?1 komen er nog meer7' We» natuurlijk toe naar de sité dat ze ons vragen of ze ooi' kunnen doen." (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnj 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44