Takken van de bezem moeten omhoog wijzen Witches door de eeuwen heen Hekserij 25 Ook thuis aanstekelijk West meteen aan de top Beth Hart dip te boven Kleur aan poppalet Ouders boos over bloot woensdag 17 maart 2004 Heks Sandy Hasselt (Phoebe Amaris): „Voor mij is het geen bevlieging." foto Harmen de Jong/GPD Hekserij is helemaal te rug. Duizenden tiener meisjes voelen zich aange trokken tot de 'natuurreli- gie' en worden 'wicca': mo derne heks. Ze spiegelen zich niet aan de spreekwoor delijke lelijke vrouw met haakneus en wrat, die ver vloekt en bezweert. De mei den betoveren hun vriend jes en dansen in het bos bij volle maan. Sandy Hasselt (19) heeft laatst met haar beste vrien din sabbat gevierd, een van de acht feesten van de wicca, de moderne heks. Met haar athame (een klein uitgevallen zwaard) riep Sandy eerst een god aan. De meiden trokken vervolgens met hun staf een denkbeeldige cirkel in het bos en zongen en dansten binnen de 'ruimte van energie'. Ze offerden zelfgebak ken koekjes aan de god Pan en dronken wijn. „Sommige hek sen doen heel serieus bij dit soort dingen Wij niet", zegt Sandy. „We worden er altijd heel lacherig van. Dat komt door de alfa-toestand die zo'n ritueel oproept, dat is een soort lichte trance waar je in raakt." Sandy Hasselt woont in Breda, werkt in een verzorgingshuis en is heks. Sinds vier jaar weet ze het zeker. Toen ze nog op het mavo zat, las ze een boekje over wicca (een afgeleide van witch craft, het Engelse woord voor heksenj) en 'alle stukjes die aan de puzzel ontbraken, vielen op hun plek'. Ze verdiepte zich in de leer van kruiden en spreuken en ging rondsnuffelen in New-Age-winkels. Ze gaf zich zelf een heksennaam - Phoebe Amaris - en zette een eigen inter netsite op. Ze chat dagelijks met haar medeheksen. Ze vertellen elkaar over paranormale erva ringen die ze hebben meege maakt, verklaren eikaars dro men en wisselen tips uit over spreuken en rituelen. Mailtjes worden afgesloten met de hek- sengroet: 'merry meet' Een tijd je geleden wijdden Sandy en haar vriendin elkaar tot heks volgens een speciaal ritueel. „Het heeft er altijd ingezeten", zegt de donkerharige Sandy. Haar ogen zijn zwaar opge maakt „Voor mij is het geen be vlieging. Ik weet zeker dat som migen zich alleen heks noemen om 'cool' te zijn. Voor mij is het echt een geloof." Sandy draagt het liefst zwierige zwarte of ro de jurken van velours of satijn, maar dat kan helaas niet op haar werk. Sandy Hasselt is ze ker niet de enige op wie moder ne hekserij een magische aan trekkingskracht heeft. Alleen via haar eigen site hebben zich al zo'n 450 leden opgegeven, voornamelijk tienermeisjes. Internet Wie verder surft op internet, ver liest zich al snel in de talloze startpagina's met ontelbaar veel links naar rituele werktuigen, pentagrammen (het vijfhoekige teken dat een heks als talisman om haar nek draagt), kaareenma- gie en zelf wierook maken. De pagina 'hoe begeleid ik mijn kind dat heks wil worden?' be schrijft hoe ouders moeten om gaan met een kind dat experi menteert met hekserij. 'Hoe krijg ik vrienden met hulp van magie?' geeft de jonge heksjes tips hoe ze zelf hun populariteit op school kunnen beïnvloeden En via 'alternatieve' tijdschrif ten als Large zijn online allerlei benodigdheden als keteltjes en vergulde kaarsen te bestellen. Een prijzige aangelegenheid: een eenvoudig keteltje om een toverdrankje in te laten prutte len, kost al gauw honderden eu ro's. Televisie Niet alleen op internet is hekse rij big business Populaire televi sieseries als Charmed. Be witched en Buffy the Vampire Slaver hebben tegen demonen strijdende vrouwen met super krachten in de hoofdrol. Sinds Harry Potter de wereld heeft veroverd, zijn de toverstokjes niet meer aan te slepen. Ook in de muziek heeft de duistere ro mantiek postgevat: hoge vrou wenstemmen van gothic bands als Within Temptation en Evanescence zingen bombasti sche popnummers hoog de top vijftig in. De zangeressen heb ben lang haar, dragen gewaden en zware oogmake-up. „Occultisme is een hype gewor den", zegt Leon van Gulik. stu dent cultuur en persoonlijk- heidspsvchologie en heksenspe- cialist. „Er heeft zich een jeugd cultuur omheen gevormd. De jongeren die hekserij aanhan gen. kun je scharen onder de gothics. De gothic-scene is pri mair een muziekstroming met bijbehorende kledij, die halver wege de jaren tachtig sterk op kwam. Een groep binnen die sce ne trekt naar spiritualiteit en moderne hekserij, wicca dus Het is een religie als een super markt: jongeren pakken ervan wat ze aanspreekt, de rest laten ze liggen." Astrid Leferink (44) uit Meppel moet er een beetje om lachen. Astrid zegt niet alleen een 'éch te heks' uit de traditionele stro ming (de 'traditionals') te zijn, ze is ook hogepriesteres. Dat wil zeggen dat ze doorgestudeerd heeft in de leer. Ze volgde de Heksenschool in Vianen en leidt nu zelf heksen op. In tegenstel ling tot Sandy heeft Astrid. lera res aan het MBO, geen spoortje make-up rond haar helderblau we ogen. Ze kleedt zich trendy en draagt haar bruine krullen los. Alleen de bezem naast de voordeur - let op: altijd met de takken omhoog, anders gaan de kwade, weggeveegde geesten op nieuw de grond in - wijst op haar bezigheden. Macht „Het is ongelofelijk hoeveel jon geren tegenwoordig denken dat ze heks zijn", knikt de Meppel- se. „Ze worden aangesproken door het mysterieuze, door de magie. Het is geweldig interes sant! Natuurlijk zijn de tienerja ren bij uitstek een leeftijdsfase om te experimenteren met dit soort dingen." Ze denkt na en zegt: „Het draait om macht. Het zijn vaak gevoelige meiden, en ook jongens trouwens, die wei nig grip hebben op hun leven en die denken dat te kunnen halen uit hekserij. Daar spelen im mers krachten en machten waar je grote invloed mee uit kunt oe fenen. Dat geeft ze een gevoel van controle." Yildiz Huinink Hekserij is even oud als de mens. Het woord is afge leid van een oud Engels woord (wiccian) dat het uitoefenen van magische krachten betekent. Al lerlei kunsten en gaven vallen onder de noemer hekserij: con tact met geesten, andere werel den, de natuur, kruidengenees- kunde, droomuitleg, astrologie, het opsporen van water, goud en verdwenen personen Ook waarzeggen, toekomst voorspel len en magie met alle bijbeho rende rituelen vallen onder hek serij. Heksen zijn in de geschie denis vaak vereerd, verguisd, vervolgd, gemarteld en ver moord. Dat laatste gebeurde vooral tijdens de heksenjachten in de Middeleeuwen Het was een tijd waarin bijna iedereen geloofde in het bovennatuurlij ke, vermengd met bijgeloof en achterdocht. Van heksen (zowel mannen als vrouwen) beweerde men dat ze volgelingen en sa menzweerders waren van de dui vel. Heksen zouden kunnen tove ren, zichzelf onzichtbaar maken en 's nachts rondvliegen op be zems. Er gingen fabels rond over heksen die ongedoopte ba- t an 'riairta rlnnrl pn pl- lende over hun dorpsgenoten konden uitroepen. De heksen jacht duurde tot begin achttien de eeuw, maar in Europa en La- tijns-Amerika werden executies daarna nog sporadisch uitge voerd tot eind negentiende eeuw. Pas in 1952 werd de 'Witchcraft Act', de wet die hek serij in Engeland verbood, afge- schaft.Moderne hekserij (wicca) heeft weinig gelijkenis met de praktijken in de Middeleeuwen. Wicca valt onder het paganisme (moderne heidendom), en lijkt op het hindoeïstische wereld beeld. Alles in het universum is één, alles is in beweging en alles is uit vibraties voortgekomen Wicca kwam tot bloei rond 1950, door grondlegger Gerald Gardner Er zijn wicca's die al leen opereren, maar ook wicca's die in covens zitten. Een coven is een groep van dertien heksen die samenkomen om rituelen uit te voeren. Belangrijke regels van wicca zijn: 'doe wat je wilt, zolang het niemand schaadt' en de 'law of return'. Alles wat je doet, goed of slecht, komt vol gens die wet drievoudig bij je te rug. Yildiz Hninink Het gasmasker op het hoesje van Evig Pint is het beken de handelsmerk van Kaizers Orchestra. De optredens van het Noorse hoempagezelschap met masker en olievaten genieten een welhaast legendarische sta tus onder sommige Nederlandse popliefhebbers. Het is een gou den combinatie. Feestelijke volksmuziek gebracht met in dustrieel kabaal én een melan cholische ondertoon. Cd's van rasechte live-bandszijn vaak ge doemd tegen te vallen, maar Kai zers Orchestra blijft fier over eind. De Noorstalige zigeunermuziek met een hoorbare tic van de late Tom Waits is ook in de huiska mer aanstekelijk. De afwisse ling tussen de hoempastampers kan niet helemaal voorkomen dat het kunstje bekend klinkt - een valkuil die bij Kaizers Orchestra ook live dreigt. Maar Kaizers Orchestra opent nieuwe deuren, vooral met de bezwe rende en dromerige afsluiter 'Drum Hardt (Requiem part 1)'. Als het gasmasker af gaat, ver schijnt kwetsbare romantiek. Maaike Borst Kaizers Orchestra: Evig Pint (Farmen/Bertus), speelduur De cd The College Dropout van Kanye West is al om schreven als de belangrijkste hiphopplaat die dit jaar zal ver schijnen. Het is nogal wat, maar het debuut van de 26-jarige West heeft het helemaal. Als pro ducer bouwde hij de afgelopen jaren een naam op door te wer ken met groten als Jay-Z en Ali cia Keys. Maar West wilde ook een eigen carrière. Die is nu met duizelingwekkende vaart gelan ceerd en dat plaatst West met een aan de top. The College Dropout zit zo boordevol ideeën dat een luisterbeurt keer op keer een ontdekkingsreis is. Pro ductioneel is het een intelligent meesterwerk met verrassende samples en uitstekende beats. Hier geen verheerlijking van ge weld en drugs, maar teksten met diepgang én humor. Daar bij weet West liedjes met kop en staart te schrijven en als slimste jongetje van de klas de juiste vriendjes uit te nodigen (Jay-Z, Ludacris, Jamie Foxx, Talib Kweli, Common). Peter van der Heide Kanye West: The College Drop out (Roc-A-Fella/Universal), speelduur: 76.22 min. Hoe zou Ilse DeLange heb ben geklonken als ze de le vensstijl had gehad van Herman Brood^ Waarschijnlijk even on gepolijst als Beth Hart, de Ame rikaanse zangeres Na haar be scheiden hit 'L.A. Song' werd het vrij snel stil rond Hart, die afkickte van het kalmeringsmid del klonopin. Nu is ze clean en ligt er een nieuw album in de winkels: Leave The Light On. Die plaat reflecteert haar strijd van de afgelopen jaren. Met na me in de harde nummers ('Bro ken Ugly', 'Monkey Back') zingt Hart alle frustraties van zich af. Ze is door een hel ge gaan, maar het leverde in elk ge val twaalf fantastische rocknum mers op. Het is te hopen dat Beth Hart niet te hard getroffen zal worden door de bezuinigin gen bij haar platenmaatschap pij, Warner. Want Leave The Light On verdient het om door heel veel mensen te worden ge hoord. Martin Groeneveld Beth Hart: Leave The Light On (Warner), speelduur: 45.40 min. Met de opvallende cover van Pink Floyd's 'Comfor tably Numb' trok Scissor Sis ters al de aandacht. Nu is er dan ook het titelloze debuut van de ze groep uit New York. Een mooi stel extraverte personen bij elkaar. De kern van de band bestaat uit multi-instrumentalist Babydad- dy, performance artieste Ana Matronic en frontman Jake Shears. Wat ze voorschotelen is een vermakelijke gimmick, re tro camp en kitsch. De dansbare glamrock werkt op de beste mo menten erg aanstekelijk ('Tits On The Radio'), al is het soms wat aan de al te melige en licht voetige kant. De jaren zeventig herleven helemaal doordat de falset van Shears vaak angstaan jagend veel gelijkenis vertoont met de stemmen van de Bee Gees ten tijde van de discokra ker 'Saturday Night Fever'. Zoals The Darkness weer wat lol in rock heeft terug gebracht, voegt ook Scissor Sisters tenmin ste wat kleur toe aan het poppa let. Peter van der Heide Scissor Sisters: Scissor Sisters (Polydor/Universal), speelduur 43.02 min. .12Lü De ouders van een 15-jarig Eindhovens meisje doen bij de politie aangifte tegen het weekblad Aktueel wegens het verspreiden van kinderporno. Hun raadsman H. Nieuwenhui- zen heeft dat gisteren verteld. Het blad publiceerde vorige week blootfoto's van het meisje. Het kind had bij het maken daarvan gezegd dat ze 18 jaar was. Volgens de raadsman van Ak tueel, mr. K. Gilhuis, was met de oudere een schikking getrof fen. Daarbij is afgesproken dat het blad in het eerstvolgende nummer een rectificatie plaatst. Bovendien kreeg het meisje een kleine schadevergoedingOok heeft Aktueel nog geprobeerd om het blad in en om Eindhoven uit de winkels te halen. Volgens advocaat Nieuwenhui- zen van de ouders was met Ak tueel alleen maar een voorlopige afspraak gemaakt. „Daarin staat dat het blad alle exempla ren uit de schappen zou halen. Dat is niet helemaal of mis- beurd". zei de raadsman. Gilhuis bestrijdt dit. „De uitge ver heeft alleen beloofd aan alle verkooppunten te vragen om het blad uit de winkel te halen. Britney schrapt Sommige dingen gaan zelfs Britney Spears te ver. Daar om heeft ze beelden uit haar nieuwe videoclip geschrapt. Het gaat om een mysterieuze scène waarin het lijkt alsof Britney zelfmoord pleegt na een ruzie met haar vriendje. Ze lijkt te ver drinken in bad nadat ze een handjevol pillen heeft geslikt. Nadat de clip af was, heeft de popster nog eens goed nage dacht over de beelden. Bij nader inzien besloot ze toch de beel den uit de clip te halen. „Brit ney voelde zich niet helemaal op haar gemak met de scène", ver telt een woordvoerder van haar platenmaatschappij. „Ze wil na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25