De student als proefkonijn 1 PZC Wiai«fcW5r±l: Vostokmeer: een tijdcapsule onder het ijs Nieuwe proefkliniek 23 Vaccinatieschade Veel proefpersonen bij wetenschappelijk onderzoek zijn studenten. Waarom worden zij proefpersoon, wat moeten ze ervoor over hebben en wat schuift het? STbêrbërrouwé Mia een slangetje in Muw slokdarm laten l M we zuur in uw maag druppelen. U wordt ook gevraagd een ballonnetje door te slikken. Vervol gens pompen we het ballonnetje in uw maag op. om klachten te meten.' Deze oproep voor proefpersonen hangt op plein J. de studentenkantine van het Academisch Medisch Cen trum (AMC). Plein J hangt vol met zul ke briefjes. !Worden studenten proefpersoon uit motieven? Nee. blijkt uit rond- jviaag bij honderdvijftig studenten in het AMC en bij de Universiteit van Amsterdam. Geen enkele gezonde stu dent is voor nop proefpersoon ge weest. Je moet een vergoeding krijgen [die opweegt tegen het ongemak. Nada Mason, vierdejaars geneeskun de: .Ik kijk wat het verdient en of een proef niet te veel schade bij me kan aanrichten. Ik vraag wat andere men sen van het onderzoek vinden en lees me in. Ook van de onderzoeker krijg je voor je begint informatie." Voor studenten is het belangrijk wie het onderzoek leidt. Voor bevriende onderzoekers hebben ze veel over. Gijs van de Laar, co-assistent in het AMC: .Een vriend van me deed onder zoek naar hart- en vaatziekten. Som mensen hebben chronisch te veel van de stof CRP in hun bloed. Mijn vriend wilde weten of daardoor de kans op het krijgen van hart- en vaatziekten groter is. Ik vond het een waardevol onderzoek, maar ik wist ook dat CRP een rottig stofje is. Je kunt er koorts van krijgen. In het ergste geval reageer je aller- en krijg je een anafylactische shock. Ik heb eens iemand met zo'n shock gezien. Dat is niet niks: je valt neer en raakt weg. Daarbij was zo'n dosis CRP wel op dieren getest, maar nog nooit op mensen. Het hielp dat de supervisor van het onderzoek als eerste aan de beurt was. Ik zag dat bij hem alles goed ging. Bovendien was alles goed geregeld, ik lag aan de hartbewaking en er was altijd iemand bij me. Ik kreeg 350 euro." Het is belangrijk dat de proefpersoon vertrouwen heeft in de kundigheid en integriteit van de onderzoeker. Dat is eerder het geval bij onderzoek in het werkte mee aan intern onderzoek bij Pharma Bio-Research: „De eerste on derzoeksdag kreeg ik de medicatie: bloedverdunners. Daarna moest ik de hele dag aanwezig zijn voor bloedaf name, hartfilmpjes, bloeddruk meten. De sfeer is ziekenhuisachtig. Ze zijn steeds met je bezig en dat legt een druk op je. De dagen daarna mochten we doen wat we wilden. Je kunt tv kij ken, pool spelen, computerspelletjes doen, studeren of internetten. De tuin kun je in onder begeleiding, met de groep, een uurtje per dag. Iedereen moet hetzelfde doen om het onder zoek betrouwbaar te maken. Het staat vast wat je precies moet eten en wan neer. Als je lang intern bent. mag je in overleg bezoek ontvangen." Jesse Jorg. student politicologie, zat twee keer twaalf dagen intern om een middel tegen Alzheimer te testen: „Je komt aparte types tegen bij Pharma Bio-Research. Van die stripfiguurty pes. een ex-gokverslaafde bijvoor beeld." Spelen bij proefpersonen in het AMC ideële motieven nog een rol. bij studenten in medische bedrijven is dat niet het geval. Het verdient sim pelweg goed. Jorg: „Ik kreeg 3000 eu ro. een enorme sloot geld voor twee keer twaalf dagen relaxen." Bang dat ze permanente schade over houden aan het onderzoek zijn Smul ders en Jorg niet. Smulders: „Ik ver trouw erop dat er genoeg medische begeleiding is als er iets misgaat." Jorg: „Ik heb vertrouwen in Pharma Bio-Research. maar de feitelijke risi co's weet je niet. Ik vind dat iedereen voor zich moet beslissen of hij daar voor de verantwoordelijkheid wil ne men." Een student werkt mee aan een onderzoek naar hersenactiviteit bi) licht- en geluidsprikkels. Foto Dolph Cantrijn ziekenhuis dan bij onderzoek in een commercieel bedrijf. Nada Mason: „Ik voel me in veilige handen op de uni versiteit. Mocht er iets misgaan, dan vertrouw ik erop dat ze me snel weer beter maken. Bij medisch onderzoek in commerciële bedrijven ga ik daar niet zomaar van uit." Hersenen „Je moet nooit meedoen aan onder zoek met stoffen die op je hersenen of zenuwstelsel inwerken", zegt Roel Leendertse, student geneeskunde en psychologie. „Ik heb tien tot vijftien keer intern gezeten bij Pharma Bio- Research in Zuidlaren en bij Kendle in Utrecht. Dat zijn biomedische bedrij ven die fase-één-geneesmiddelenon derzoek doen. Dat houdt in dat ze met gezonde proefpersonen werken en kij ken hoe een nieuw middel in het li chaam wordt opgenomen, verdragen en uitgescheiden. Voor een genees middel fase-één-onderzoek ingaat, is het al tien jaar in ontwikkeling. Net als bij onderzoek aan de universiteit moet het onderzoek goedgekeurd worden door een medisch-ethische commissie. Je krijgt een fractie van de dosis die bij dieren bijwerkingen ople vert." Bram Smulders, student informatica, Het Universitair Medisch Cen trum (UMC) St Radboud opent binnenkort een proefkliniek voor medisch onderzoek. Dit Cli nical Research Center Nijmegen is het eerste, officiële centrum voor 'mensgebonden studies' in Nederland. „Wij kunnen ook on derzoek doen met zieke men sen", zegt prof. dr. P. Smits. „Be drijven die bijvoorbeeld in op dracht van de farmaceutische in dustrie experimenten doen, kunnen wel proeven doen met gezonde vrijwilligers, maar niet met patiënten die zijn opgeno men in een ziekenhuis." Een ander voordeel van de proefkliniek is dat het mensge bonden onderzoek nu wordt ge bundeld. Smits: „Er wordt in het ziekenhuis en op de universiteit medisch, wetenschappelijk on derzoek gedaan. Dat is allemaal verbrokkeld. Door de krachten en kennis te bundelen, heeft on ze proefkliniek meerwaarde." woensdag 17 maart 2004 Gietijzeren pannen tegen bloedarmoede Koken in gietijzeren pannen is een goede oplossing om ij zertekort in het bloed tegen te gaan. Dit concludeert Paul Prinsen Geerligs (Universi teit van Amsterdam) uit zijn promotieonderzoek in het zuiden van Malawi. Daar is bloedarmoede een ernstig gezondheidsprobleem. Bij volwassenen stijgt bij het ge bruik van deze potten ook het hemoglobinegehalte (bij kinderen blijft dit ongewij- zigd). Klok Kan het luiden van een zware kerkklok de kerk laten barsten? Deze week buigen zestig wiskundigen zich over deze en andere vraagstukken tijdens de 48ste Studiegroep Wiskunde. Een van de vragen van dit jaar betreft de scheurende Oude Kerk in Delft. De enorme klok in deze kerk. de Bourdon genaamd, mag alleen tijdens begrafenissen van leden van de Konink lijke Familie nog geluid worden. Het luiden van de klok zou namelijk deze scheuren veroorzaken. Wiskundigen gaan berekenen waar deze scheuren vandaan kunnen komen. Ligt het aan de geluidstril ling, aan de beweging van de zware klok of is het feit dat de toren scheef staat het probleem? Hoogte en breedte van de toren, mate van scheefstand en ge wicht van de klokken zijn van belang. Bouwtekenin gen van de gemeente Delft geven aan dat het gewicht van de toren al tijdens de bouw asymmetrisch ver deeld is. De achterkant is zwaarder dan de voorkant, daar zijn meer stenen en beton gebruikt. Verder hangt de zwaarste klok aan de achterkant. Moddervulkaan als energiebron Moddervulkanen in de Oostelijke Middellandse Zee zijn ontstaan door breuken in de aardkorst Een fun damentele rol is weggelegd voor strike-slip- en exten siebreuken. Dit suggereert dat de langs deze breuken gegenereerde rek de uitstoot van modder en vloei stoffen vergemakkelijkt. Dat ontdekte Tiphaine Zitter tijdens zijn promotieon derzoek aan de VU. Moddervul kanen ont staan door de uitstoot van vloeistofrijke modderstro men. Ze zijn al lang bekend op land en in zee. hoofdzakelijk langs actieve plaatgrenzen. De weten schappelijke interesse voor onderzeese moddervulka nen en geasso cieerde feno menen is toe genomen, want men onderkent nu hun belang voor bijvoorbeeld de uitstoot van broeikasgassen en de vorming van gashydraten die mogelijk een nieuwe energiebron zijn. Door PI ETER LOMANS Nog niet zo heel lang geleden stier ven mensen als eendagsvliegen aan allerlei infectieziekten. Mondiaal zijn infectieziekten nog steeds mas samoordenaars zonder weerga. De westerse wereld heeft het gevaar voor ziekte en dood sterk kunnen te rugdringen door vaccinaties tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio, bof, mazelen, rode hond, hersen vliesontsteking (Hib) en een aantal andere infecties. Zijn er dan helemaal geen nadelen te bespeuren? Jawel. In een bijzonder klein aantal van de gevallen treden complicaties op door vaccinatie. Die worden nauwkeurig geregistreerd en onderzocht. Waar nodig worden de vaccins bijgesteld en nog veiliger ge maakt. Want als het beter kan, dan moet het beter. Elk voordeel heeft zijn nadeel. Dat geldt ook voor de vaccinaties. De huidige westerse generatie weet dankzij de vaccinaties nauwelijks meer wat een serieuze, levensbedrei gende infectieziekte is. De aanzwel lende boodschap dat aan vaccinaties risico's kleven, valt daarom waar schijnlijk bij veel mensen in een vruchtbare bodem. Homeopathische artsen en Stichtingen die wijzen op de gevaren van vaccinatieschade springen met groot enthousiasme in het gapende gat. Van een levensbe schermend spuitje, begint het vaccin •angzaam maar zeker op te schuiven Raar een ziekmakende, levensbedrei gende aanslag op kleine kinderen. De media, altijd op zoek naar span nend nieuws dat de verkoopcijfers °Pjaagt, zijn daar heel blij mee. In Engeland, dat in dit opzicht het voorland van Nederland mag heten, •s jaren geleden grote beroering ont staan over de BMR-prik, die zou moe ten beschermen tegen bof, mazelen en rodehond. Maar volgens kritische vaccinatievolgers deed die BMR-prik veel meer: kleine kinderen zouden er veel sneller autist door kunnen worden. Ouders lopen dat risico natuurlijk liever niet. Dus is in Engeland de vaccinatiegraad onder kleine kinde ren stevig gedaald. Waardoor veel meer kinderen ziek zijn geworden, soms met blijvende schade. Die dui delijke link met autisme is - ondanks uitgebreid onderzoek - nooit gevon den. In dat opzicht lijkt de Europese al ternatieve antivaccinatiebrigade wel een beetje op de moslims in Nigeria. Ze hebben het idee dat het poliovac- cin de moslims onvruchtbaar maakt. „De argwaan onder moslims wordt gevoed", schreef de Volkskrant on langs, „door Amerikaanse internetsi tes die alternatieve geneesmiddelen promoten. De sites claimen dat het vaccin onvruchtbaarheid, aids en gekkekoeienziekte kan veroorza ken." Toe maar. Binnenkort zal ongetwij feld een alternatieveling opstaan, die beweert dat polio pas ontstaan is na dat er tegen werd gevaccineerd. In grote dankbaarheid zullen de media de nieuwsbrenger bespringen. Net zoals ze in overgrote meerderheid de doldwaze Raëlianen met het spraak makende nieuws over de kloonba- by's met open armen hebben ont vangen. Het wordt zo langzamerhand tijd voor een nieuw vaccin, dat de infec tieziekten links en rechts voorbij streeft. Voor een mentaal vaccin, dat de hersenen en het hart beschermt tegen al te veel geleuter en onwe tendheid. Door SERVÊ VAESSEN Vierduizend meter onder de ijs kap van Antarctica ligt het Vo stokmeer. Mogelijk leven heeft zich in deze ijzige onderwater wereld miljoenen jaren in iso lement kunnen ontwikkelen. In 1983 registreerden thermo meters er de laagste tempera tuur ooit op aarde gemeten: 89,6 graden onder nul. Gemid deld wijst het kwik in Vostok min 55 graden Celsius aan. net zo koud als op de planeet Mars. In de jaren zeventig stelden on derzoekers met behulp van ra dar vast dat er zich onder het ijs in Vostok vloeibaar water moest bevinden. Hoeveel bleef nog onzeker, totdat halverwe ge de jaren negentig radarme tingen vanuit de ERS-1-satelliet het meer volledig in kaart wis ten te brengen. Inmiddels zijn er meer dan zeventig soortge lijke meren onder het ijs van Antarctica ontdekt, waarvan Vostok het grootste is. Het meer meet 280 bij 60 kilome ter en is op plaatsen vijfhon derd meter diep. Waarom het water niet be vriest, was lange tijd niet hele maal duidelijk. Totdat de Ame rikaanse geofysicus Michael Studinger van de Columbia University begin vorig jaar defi nitief aantoonde dat het Vo stokmeer in feite een slenk is. De slenk is ontstaan door uit eendrijvende schollen in de aardkorst, waardoor er een laaggelegen vallei achterbleef die zich vijftien miljoen jaar geleden met water vulde ln de slenk kan warmte uit het in wendige van de aarde gemak kelijk aan de oppervlakte ko Stroomrichting ijsmassa Vostok boorstatlon Illustratie niet op schaal Us 420.000 jaar oud Gestopt met boren op 3623 meter diepte men en zo bevriezing verhin deren. Ook de grote druk van de ijskap erboven houdt het meer in stand. Vier kilometer dikke gletsjers sluiten het Vostokmeer herme tisch van de buitenwereld af. Het isolement duurt al meer dan een miljoen jaar en wel licht hebben prehistorische le vensvormen in de afzondering van deze tijdcapsule een heel eigen ecosysteem ontwikkeld. In 1998 slaagde een internatio naal consortium van onderzoe kers erin 3600 meter diep in de Vostokgletsjer te boren. 120 meter boven de grens met het water stopte de boormachine uit angst het Vostokmeer met Hitte uit het Inwendige van de aarde voorkomt bevriezing van het meer 'gewone' bacteriën te besmet ten. De diepste monsters waren afkomstig uit het bevroren wa ter van het meer. onder de glet sjer. Twee teams van weten schappers troffen er diverse soorten bacteriën en algen aan. DNA-onderzoek wees uit dat de microben verwant zijn aan eencelligen die elders op An tarctica voorkomen. Niemand weet of deze organismen uit het meer zelf afkomstig zijn of zich vanuit het oppervlak een weg naar beneden hebben ge baand. Het Amerikaanse ruimtevaart- bureau NASA heeft zich inmid dels als belangstellende ge meld. Het Vostokmeer lijkt na melijk op een miniatuur van Europa, een van de manen van de planeet Jupiter. Het opper vlak van Europa is bedekt met een ijskap waaronder een oce aan van vloeibaar water schuil gaat. Net als de Vostokonder- zoekers vragen sterrenkundi gen zich af of er onder het ijs leven voorkomt. NASA denkt hardop na over een mimtemissie naar Europa en wil daarvoor het Vostok meer als proefterrein gebrui ken. Want hoe speur je in een volstrekt geïsoleerde locatie naar leven zonder dat micro ben de boel van buitenaf be smetten? Bijvoorbeeld met een 'cryorobot'. een kogelvormige sonde met een miniatuuron derzeeër. Met behulp van warm water smelt de robot zich een weg door het ijs naar beneden. Ach ter de sonde vriest alles met een weer dicht zodat het smelt- gat hermetisch gesloten blijft. Vlak voordat de robot het meer bereikt, steriliseert hij zichzelf met chemicaliën om meeliften de bacteriën uit te schakelen. Gezien de technische proble men die het ontwerpen van een cryorobot met zich mee brengt. zal een menselijke in greep in het Vostokmeer nog wel even op zich laten wach ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23