NCIfllE ZEEUWSE COURANT Bush waarschuwt Nederlanders MODE Angolese ama's verzinnen er op los Geen breed kanaal tussen Scheldes A SFEER Terugtrekking is volgens president VS oneerlijk tegenover Iraakse burgers Strijd tegen terreur opgevoerd Oostkapelse jeugd helpt padden Deense tolerantie heeft grenzen M r fTT\ IJX LENTE I ZOMER 12004 Zeeuwse straatmode staat naast de nieuwste zomertrends r Tranen geven lucht aan het leven Boetseren met brooddeeg Apk-keuring valt vaak duur uit Website over Molukse historie Eindzege Bettini i ZW 4 Flink wat zon flink wat zon, maar vanmiddag ook enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur rond 15 graden. 246e jaargang no. 65 „oensdag 17 maart 2004 los nummer 1,20 ZOALS SFEER BEDOELD IS TEGELS-SANITAIR «HAARDEN •SCHOUWEN «NATUURSTEEN •HOT TUBS «INFRAROODCABINES internet: www.pzc.nl ■■■H uannnze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft ons land gewaar schuwd voor een terugtrek king van troepen uit Irak. Jkzou de Nederlanders wil len vragen aan de Iraakse burgers te denken, die geen terugtrekking willen, om dat ze vrij willen zijn. En ik de Nederlandse bevol kt er aan willen herinne ren dat Al Qaeda een be lang heeft in Irak. omdat zij zich realiseren dat dit een front is in de strijd tegen de terreur." maakte zijn opmerkingen naafloop van een veertig mi nuien durend bezoek van premier Balkenende aan het Wit te Huis. Volgens Balkenende heeft Bush hem niet formeel ge- ffraagd de Nederlandse militai- ook na 15 juli in Irak te houden. Dan hebben de Neder landse militairen er een jaar ge reten. Verboden De Tweede Kamer had Balken ende verboden nadere toezeggin- aan de Amerikanen te doen. Bush heeft, dat standpunt ken nende, bewust niets gevraagd, verklaarde de premier. De strijd tegen het terrorisme, de toestand in Irak en het aan staande Nederlandse voorzitter schap van de EU waren de ge- spreksthema's van Bush en Bal kenende. Balkenende kwam als eerste re geringsleider na de dramatische ontwikkelingen in Spanje op be zoek in het Witte Huis. Bush noch Balkenende wilden ingaan op de uitlatingen van de nieuwe Spaanse premier Zapatero dat hij de Spaanse troepen uit Irak terug wil trekken. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn in bereid een nieuwe resolutie in te dienen bij de VN-Veilig- heidsraad over de rol van de vol kerenorganisatie in Irak na de machtsoverdracht van 30 juni. Een nieuwe Irak-resolutie is be doeld om de Spaanse troepen in Irak te kunnen houden en ande re landen ervan te weerhouden om ook eventueel militairen te rug te halen. Aanslag De Brits-Amerikaanse opstel ling bleek gisteren uit de woor den van de Britse minister Hoon van Buitenlandse Zaken en een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington. Bij een aanslag ten zuiden van Bagdad is gisteren een Neder landse man omgekomen. Het is nog niet bekend voor wie de man - een ingenieur - werkte in Irak. De familie in Nederland moet eerst nog worden inge licht. Hij is het eerste Neder landse slachtoffer in Irak. De aanslag had plaats bij Hilla, een stadje honderd kilometer ten zuiden van Bagdad Behalve de Nederlandse man werd een Duitse collega doodge schoten. samen met een chauf feur en een Iraakse agent die de twee westerlingen begeleidde ANP/GPD DEN HAAG - De bestrijding van terrorisme kan binnenkort krachtiger, nu de Eerste Kamer gisteren heeft ingestemd met de uitvoering van het Europese rechtshulpverdrag. Dat verdrag maakt nieuwe vor men van samenwerking moge- Ijk, zoals op afstand horen van getuigen en samenwerking in ge meenschappelijke onderzoeks teams. Door het Europese rechts hulpverdrag kunnen getuigen of deskundigen in andere lidstaten hraks worden gehoord via vi- fleoverbindingen Nu moeten zij naar het land reizen dat het whoor wil afnemen. Ook voorziet het verdrag in ge zamenlijke onderzoeksteams fflet opsporingsambtenaren, offi- ceren van justitie en rech tere-commissarissen uit verschil lende landen. Nu de bloedige aanslagen in Ma- énd het werk lijken te zijn van ittkemistische moslims, moge- Üjk-gelieerd aan Al Qaeda, is de traag in hoeverre Nederland ge vaar loopt. Volgens de Algeme ne Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) is een terroris tische dreiging in Nederland veêel en blijft die in ons land nog een reeks van jaren bestaan. De AI\T) heeft momenteel tus sen de 150 en tweehonderd men sen in beeld die zij relateert aan terorisme. öe Franse premier Raffarin gisteravond gewaar- jrauwd voor paniekreacties na net jongste dreigement met ter roristische aanslagen. De rege- nngsleider reageerde op een Brief waarin een islamitische foepering dreigt aanvallen uit ^voeren in Frankrijk en op •ransedoelen in het buitenland. 'arin ontving dreigementen van een groepering die zichzelf o dienaren van Allah, de mach ten de wijze' noemt. De rege- "tg neemt de dreiging serieus opende een onderzoek. Madrid liepen gisteravond ttar batting 45.000 mensen 7 aan een stille tocht in Al- r?® Henares. nabij Madrid. ®ze plaats zijn volgens de po- rle bommen geplaatst in fanen die kort daarop in Ma- an1 ontploften. ANP/AP OOSTKAPELLE - Kinderen van basisschool Eben Haëzer in Oostkapelle hielpen gisteren de Natuurvereniging Walcheren met het maken van een oversteekplaats voor padden op de Domburgseweg. Honderden meters gaas weerhouden de padden ervan op hun trek naar hun geboorteplaats de voor hen levensgevaarlijke weg over te steken. Ze vallen in ingegraven emmers, waarna kantonniers van de provincie de dieren vervolgens overzetten. foto Ruben Oreel van onze redactie binnenland LUANDA - Veel Angolese 'al leenstaande minderjarige asiel zoekers' (ama's) blijken oplich ters. Hun schrijnende levensver haal bij de Immigratie- en Natu ralisatiedienst blijkt vaak ver zonnen en dient uitsluitend de jacht op een verblijfsvergun ning. Dat is duidelijk geworden in Lu anda, waar Nederland speciaal voor de 'wezen' een opvang heeft gebouwd waar tot op he den nog nooit een ama gebruik van heeft gemaakt. Eenmaal te rug in Angola worden de ama's door familieleden van het vlieg veld gehaald. Dat is met alle 24 ama's het geval geweest die het afgelopen jaar zijn terugge keerd. Nederland heeft in Ango la heeft voor speciale opvangfa- ciliteiten gezorgd in het wees huis Mulemba in Luanda. Van de 67 asielzoekers die sinds ja nuari 2003 zijn teruggekeerd heeft er geen een gebruik ge maakt van de opvang. Van de twintig 'Nederlandse' bedden voor ama's worden er inmiddels twaalf bezet door lokale kinde- renb van een weeshuis. Sinds 15 januari 2003 ontvan gen Angolese ama's die voor die datum asiel hebben aange vraagd in Nederland een herinte- gratiebijdrage van 500 euro per persoon als zij terugkeren naar hun thuisland. Dat bedrag komt bij het gratis vliegticket plus een financiële bijdrage om weer in het thuisland te wennen. Garcia Lisboa Zeeland werd vorige maand op geschrikt door de plotselinge verdwijning van de negenjarige asielzoeker Garcia Lisboa. Hij verliet op een ochtend het op vanghuis voor ama's in Middel burg. Na zijn vermissing werd groot alarm geslagen. Zo ver schenen politieberichten in de regionale en landelijke media. Ook deze krant werkte actief mee aan de opsporing van de jonge asielzoeker. Na een week was hij terecht. Garcia bleek in Portugal te wonen bij zijn moe der. Ook het verhaal van deze asielzoeker bleek van geen kant te kloppen. Garcia en zijn broer waren twee jaar geleden naar Nederland gereisd. Niet omdat ze vluchtten voor het oorlogsge weld, maar omdat de moeder door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het plan voor aanleg van een Overschelde in de hals van Zuid-Beveland is van de baan. Zo'n verbinding Pagina 4: Nederland doelwit Wgina 5: Marokkanen bang KOPENHAGEN - Een Deense politieman staat voor een grote poster van een rokende monnik. De politie deed gisteren een inval in de bekende hippie-enclave Christiania in het centrum van Kopenhagen. Er wer den 53 mensen aangehouden wegens het verkopen van hasj. Zowel soft- als harddrugs zijn verboden in Denemar ken. maar de autoriteiten tolereerden de verkoop van hasj in Christiania, dat in 1971 werd opgericht als vrij haven voor de tegencultuur. Vrijdag werd een rapport over Christiania gepresenteerd. Het rapport is kri tisch over het bestuur van de enclave, dat bepaalt wie zich er mag vestigen. „De inwoners worden ouder en er zijn te weinig jonge gezinnen", zei minister van Economische Zaken Bendtsen. De enclave mag blijven bestaan, maar de in woners moeten zich aan de wet houden, huur gaan be talen en hun huizen aanpassen aan de geldende voor schriften. foto John McConnico/AP (K fe, fkk i V tdaj-r^acai L' jtk- HL Garages grijpen de apk-keuring vaak aan als buitenkans je om extra reparaties aan auto's uit te voeren. De ANWB vermoedt dat na een steekproef bij enkele tientallen gara ges. Er heerst willekeur als het gaat om de punten van af keuring Ook lopen de reparatiekosten vaak uiteen. Bo- vag, de brancheorganisatie voor garagehouders, wil de resultaten van het onderzoek, dat eind volgende week wordt verwacht, afwachten. Obed Salhuteru was een van de 12.500 Molukkers die in 1951 naar Nederland kwamen. Hij kan zijn naam terug vinden op de website over de eerste gene ratie. De site is vanaf vrij dag te raadplegen. Er staat onder meer de passagier slijst van het schip dat hem naar Neder- 13 land bracht op. beide kinderen had gestuurd om aan een verblijfsvergunning te komen. GPD pagina 4: ama blijkt oplichter opvangcentrum leeg De Italiaanse wielrenner Paolo Bettini, vorig jaar winnaar van de wereldbeker, heeft de etap pekoers Tirreno - Adriatico op zijn naam geschreven In de laatste etappe stelde klassie- kerkoning zijn leidende positie in het klassement veilig. De slotrit leverde een overwinning op voor Ales- sandro Petac- H| chi. I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 17, 18 en 19; trends: 21, 22 en 23; jong: 24 en 25. (Advertentie) tussen Wester- en Oosterschelde is te duur, druist in tegen de Eu ropese Vogel- en Habitatrichtlij nen en is niet langer de wens van Vlaanderen. Dit stelt gedeputeerde M. Kra mer (PvdA. natuur en water), die het een goede zaak vindt dat een Overschelde niet langer mee speelt in de discussies over de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken. Grootste be zwaar van de gedeputeerde is dat het graven van een zeer breed kanaal ernstige gevolgen heeft voor de beschermde Oos terschelde. „Je graaft in die hoek het hele schorrengebied doormidden." Belangrijk motief voor een Overschelde is de vei ligheid. Bij extreem hoge water standen in de Westerschelde zou via het kanaal water kunnen worden afgelaten op de Ooster schelde. Zo vermindert de druk wat op de Zeeschelde (Antwer pen en verder stroomopwaarts) Kramer stelt dat Vlaanderen ge noeg mogelijkheden heeft om ge vaarlijk hoogwater te voorko men. zoals dijkverhoging, gecon troleerde overstromingsgebie den en een stormvloedkering. KRANT VOOR ZEELAND S2-' Neem nu een proefabonnement 9 Vijf weken «oor C 14,50 «E C Noteer mij voor een pi •I ven 5 we M/V voor 14.50 m ik toe ui 4tjctvi|vmg vi H Noteer mi| voor oen abonne- ment. 0e oersto twee weken ontvang ik do krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand mat automati sche incasso l€ 19.45). O per kwartaal mat automa tische incasso 56.60) per jaar met automatische incasso IC 217,00) Stuur deze bon naai PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 «460 WB Goes {postzegel met nodig) of bel gratis 0800 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1