Alarm over treinvandalisme PZC Grieven over zorgsector door klachtenbureaus gebundeld Kamer is voor afname dna bij gevangenen Belediger prins vecht tegen boete Wethouder weg na geldverkwisting Medicijnkosten stijgen 280 miljoen Veel cholesterolverlager gezond Douane onderschept meer cocaïne Straatrover toont berouw Vluchtelingenbus trekt door land nspectie vraagt im sluiting risico-kliniek Kip legt eens wat anders Twaalf jaar voor moord op Jessica Richel FNV Bondgenoten noemt rotzooi op spoor levensgevaarlijk Fryske Partij wil referendum gas peter van straate mnr dinsdag 16 maart 2004 LEIDERDORP Wethouder Roes (financiën) van Leider dorp heeft gisterochtend zijn ontslag ingediend. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat het gevolg van een forse kostenoverschrijding bij de verbouwing van een school. De gemeenteraad had voor de verbouwing van de school ongeveer 350.000 euro beschikbaar gesteld. Uiteindelijk liepen de kosten op tot 1,2 miljoen euro. ANP DEN HAAG - Het afgelopen jaar zijn de uitgaven voor medicijnen, die via openbare apotheken zijn verstrekt, met 280 miljoen euro gestegen tot bijna vier miljard. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kenge tallen. In totaal kregen de apotheken vorig jaar 135 miljoen dok tersrecepten in behandeling, vijf miljoen meer dan in 2002. Grootste stijgers waren de recepten voor choles terolverlagers (550.000 meer), antitrombosemiddelen (390.000) en maagzuurremmers (370.000). ANP AMSTERDAM - Een hoge dosis cholesterolverlager ver kleint de kans op sterfte, complicaties na een hartinfarct of een onstabiele angina pectoris (acute hartkramp) aan zienlijk. Dat is de onverwachte uitkomst van een studie die in april verschijnt in het vakblad New England Jour nal of Medicin. De studie was opgezet om te bewijzen dat de cholesterol verlager pravastine (Selektine) niet slechter is dan ator- vastine (Lipitor), ANP DEN HAAG De douane heeft in 2003 meer cocaïne on derschept dan het jaar ervoor: 14.000 kilo tegen 7500 in 2002. De stijging komt vooral door een grote vangst van 4050 kilo die de douane in Vlissingen aan boord van een schip deed, zo blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers. In de haven van Rotterdam werd 2032 kilo cocaïne opge spoord. In 2002 was dat 590 kilo. Door de lucht nam de smokkel ook toe Er werd 2211 kilo cocaïne onderschept, tegen 859 in 2002. ANP GOUDA - Een 32-jarige Gouwenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag spijt gekregen van zijn poging om een man te beroven. De dader meldde zich bij de poli tie. Volgens de politie ontbreekt alleen het slachtoffer van de bedreiging nog. De Gouwenaar probeerde de man die nacht te beroven op een parkeerterrein in Gouda. Dat lukte niet, omdat het slachtoffer zijn geld niet afgaf. Vervolgens gooide de da der zijn mes weg en nam de benen. Hij meldde zich twee uur later bij het politiebureau. Op aanwijzingen van de dader vond de politie het mes. De mislukte overvaller is ingesloten. Het slachtoffer van de bedreiging heeft nog niets van zich laten horen. ANP van onze redactie binnenland justitie moet worden gemaakt om dna-gegevens te verzamelen. DEN HAAG - Mensen die lang- GroenLinks vindt het wetsvoor- durige straffen uitzitten voor ge- stel te ver gaan. De partij wil weids- en zedenmisdrijven moe- dat alleen veroordeelden die ten hun dna-profiel afstaan niet meer in beroep kunnen voor een nationale databank, gaan, gedwongen worden hun Een Kamermeerderheid vindt genetische codeaf te staan dat van belang bij de opsporing Het CDA vindt dat verplichte van gewelds- en zedendelicten. dna-afname afstaan juist wel wat makkelijker mag worden. Alleen GroenLinks en SP heb- „Dna is het opsporingsmiddel ben bezwaren. van de toekomst", zegt CDA-Ka- Dna-materiaal kan nu worden merlid Van Haersma Buma. Hij afgenomen bij verdachten van vindt dat het voorstel veroor- misdrijven, De nieuwe wet zou deelden nog te veel mogelijkhe- dat mogelijk maken bij alle lang den geeft om het afgeven van gestrafte veroordeelden van ge- dna te weigeren of te vertragen, weids- en zedenmisdrijven. De Ook de PvdA steunt het voor- dna-profielen zullen worden op- stel. geslagen bij het Nederlands Fo- Kamerlid Wolfsen vindt het ech- rensisch Instituut. Daar worden ter wel tijd worden dat de Ka al profielen van ongeveer 1400 mer en het kabinet eens debatte- verdachten en veroordeelden be- ren over de grenzen van dna-ge- waard. bruik. „Er zal in de toekomst zo De Tweede Kamer debatteert veel mogelijk zijn met dna, dat morgen over het wetsvoorstel, het wordt tijd te bepalen hoe De partijen denken verschillend ver we hiermee willen over de vraag hoe makkelijk het gaan. "GPD AMSTERDAM - Een 45-jarige stig uit Uruguay, kwam in 1980 man vindt het onterecht dat de als politiek vluchteling naar Ne- politierechter hem vorig jaar derland en heeft de wreedheden veroordeelde tot een onvoor- van het Argentijnse schrikbe- waardelijke boete van 250 euro wind van nabij meegemaakt voor het beledigen van prins De politierechter toonde eerder Willem-Alexander. begrip voor de behoefte van hem om een proteststem te laten Gisteren ging hij bij het ge- horen, maar dat gold niet voor rechtshof in Amsterdam in be- de formuleringen die hij ge roep tegen die veroordeling, bruikle. „Ik kots mijn walging „Het is in strijd met de vrijheid in jullie gezichten. En ik wens van meningsuiting", betoogde jullie geen rust. Gerechtigheid zijn raadsman M Wijngaarden. zal geschieden", had de actie- De man stond op 1 februari voerder opgeschreven. De tekst 2002, een dag voor het huwelijk ging gepaard met foto's van van de prins met Maxima Zor- schedels en gemartelde licha- reguieta. op de Dam met een men. De advocaat meent dat de sandwichbord en bijbehorende prins zich nadrukkelijk in het pamfletten. Hij vroeg daarmee publieke debat over de Argen- aandacht voor de slachtoffers tijnse kwestie en de rol van Jor- van het vroegere dictatoriale re- ge Zorreguieta had gemengd en gime in Argentinië. In de tekst dus op kritiek kon rekenen. De op het bord en de pamfletten advocaat-generaal vond echter noemde hij de prins 'dom' en het dat een grens is overschreden en bruidspaar 'bedorven en arao- eiste een voorwaardelijke boete reel*. De veroordeelde, afkom- van 250 euro. ANP AMSTERDAM - Uitgeprocedeerde vluchtelingen wachten met een acteur, die de Amsterdamse burgemeester Job Cohen moet verbeelden, op de bus. Bij de Amster damse Stopera werd het startsein gegeven voor een buscampagne voor een ruim hartigere pardonregeling. Tot donderdag rijdt de bus door het land om vluchtelin gen op te halen voor wie de pardonregeling niet geldt. De actie is een initiatief van enkele vluchtelingenorganisaties. De bus vertrok gisterochtend vanaf het stadhuis van Amsterdam met ongeveer twintig vluchtelingen aan hoord. foto Marcel Antonisse/ANP HANDEL - Mevrouw Versantvoort uit het Bra- Het vreemd gevormde ei is door een van de kip- bantse Handel toont een ei in de vorm van een pen van de Brabantse gelegd. pinda. foto Ton van de Meulenhof/GPD 'JgEDA - D<" rechtbank in Bre- t [.„ft een 35-jarige man uit teien gisteren veroordeeld tot 1 twaalf ja» celstraf voor de llpord op Je achttienjarige Jessi- Bichei uit F,tten-Leur in J91- ge: deels ontklede stoffelijk jeschot van de jonge vrouw terdop 13 juni 1991 gevonden abij vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. Het slachtof- bleek door verstikking om et leven te zijn gebracht. Om et hoofd van de jonge vrouw za len twee plastic zakken. In haar als had ze een snijwond. u let heeft bijna dertien jaar ge- iird voordat de politie de oord kon oplossen. Na herope- cg van de zaak vorig jaar ram de veroordeelde in beeld c basis van dna-sporen. De kt. weigerde zijn dna af te jgjn. Na zijn aanhouding bleek n e genetisch materiaal van de ledachte overeen te komen met 5 te ïooren die de politie op het ti ichaam van Jessica Richel had i* angetroffen. ANP r> Drie doden door kettingbotsing JORINCHEM - Drie mensen zijn gisteren bij Gorinchem om jiu let leven gekomen door een ket- fr ingbotsing op de parallelbaan roor verkeer van de A27 naar de I 15, Vier mensen raakten licht- wond. Dat heeft een woord- loerder van de politie gezegd. I foigens de politie waren zes «duigen bij de botsing betrok- b, waaronder twee bestelbus- ss. Op de invoegstrook lag een Ïstelbusje op zijn kant. De an on voertuigen zijn daar tegen- an gebotst. De doden zaten in et voertuig dat de gekantelde ragen als eerste raakte. loc de wagen kon kantelen, on de politie nog niet zeggen, lok is nog niet duidelijk of de stelwagen op een file is ingere- a of niet. rlüi ongeval veroorzaakte een ote chaos op de weg. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Het vandalisme op het spoor neemt vormen aan die 'levensgevaarlijk' zijn voor trein reizigers en rijdend personeel. Dagelijks ligt er rotzooi op de rails en worden treinen beko geld met stenen. Soms worden treinen beschoten. Opruimen van 'rotzooi' langs het spoor kan het vandalisme met eender de terugdringen. Dat concludeert FNV Bondgeno ten in haar gisteren verschenen rapport Ontsporend Vandalis me. De vakbond heeft in februari het aantal incidenten geturfd via een meldpunt Conducteurs en machinisten meldden 41 ge vallen van ernstig vandalisme over de eerste twee maanden van dit jaar. Zo werd zestien keer melding ge maakt van obstakels op de rails, variërend van een betonblok tot een invalidelift. Verder gooiden vandalen met stenen naar trei nen en werd er twee keer op een trein geschoten met een lucht buks. In ruim 60 procent van de incidenten liepen reizigers en treinpersoneel gevaar. Om vandalisme te voorkomen moet 'de troep langs het spoor' zo snel mogelijk worden opge ruimd, zegt vakbondsbestuur der A. van den Berg. Na werk zaamheden liggen bielzen, ste nen en betonblokken vaak nog weken langs de rails En ook als het werk nog aan de gang is ligt bouwmateriaal vaak voor het grijpen. Volgens de bond werden in 36 procent van de gemelde vanda- lismegevallen zaken gebruikt die langs het spoor gevonden wa ren (zoals bouwmaterialen). Pro Rail, verantwoordelijk voor het onderhoud aan het spoor, gaat werk maken van de oproep van de vakbond. „We gaan hier over praten met de aannemers die voor ons werken. Ook willen we meer hekken gaan plaatsen zodat mensen minder gemakke lijk bij het spoor kunnen'', zegt woordvoerder E Drent. Verder pleit FNV Bondgenoten voor ver stevigde voorruiten van treinen, hoge en ondoorzichtige balustra des op viaducten en camera's op vandalismegevoelige locaties (ook in tremen). Ook moeten in cidenten beter in kaart worden gebracht, vindt de FNV. Aanleiding Directe aanleiding voor het meldpunt was een ongeluk op het traject Nijmegen-Boxmeer eind januari. Een machinist kreeg daar een ijzeren staaf te gen de voorruit die met prikkel draad aan een viaduct was ge hangen. De machinist kwam met de schrik vrij. De resultaten van het meldpunt vormen slechts het topje van de ijsberg, meent FNV Bondge noten. NS-personeel hebben lang niet alle incidenten ge meld. „Er is zeker één incident per dag op het spoor", zegt Van den Berg. „Die schatting is aan de voorzichtige kant. Ik denk dat we maar de helft hebben ge hoord van wat er werkelijk ge beurd." Bij doorberekening van het aan tal incidenten in de maand fe bruari, komt het aantal inciden ten jaarlijks uit op 330. Dat is veel meer dan de officiële cijfers van spoorbeheerder ProRail. Die registreerde vorig jaar 124 meldingen. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Onheus bejegend door een specialist? Een huis arts die amper te bereiken is? Ontevreden patiënten kunnen sinds gisteren meedoen aan de landelijke actie 'Zorgklacht nu'. De klachten worden gebundeld door de Informatie- en Klach tenbureaus Gezondheidszorg (IKG's). Eind april moeten de meest voorkomende knelpunten in de gezondheidszorg op papier staan. stuurd en de instellingen waar over klachten zijn binnen geko men. Met de actie willen de bu reaus patiënten laten zien waar ze met hun klacht naar toe kun nen. zegt woordvoerster Corin- ne de Ruiter. Verreweg de mees te klachten gaan over het weige ren van behandelingen. Ook kla gen veel bellers erover dat ze door hun huisarts niet of te laat worden doorverwezen „Of ze klagen over onvoldoende vrij heid om een arts te kiezen en be schikbaarheid." Boos De telefonisten krijgen ook boze patiënten aan de telefoon die zeggen dat ze geen inzage in hun dossier kunnen krijgen. Sommige telefoontjes hebben be trekking op slechte klachtenpro cedures. hoge of foute rekenin gen, onduidelijk informatie en verkeerde medicijnen. De Rui ter: „En nogal eens ontbreekt een bijsluiter of is deze onlees baar De actie (via telefoon nummer 0900-2437070 of www.actiezorgklacht.nu) loopt tot en met volgende week vrij dag. GPD In het hele land hebben gisteren enkele honderden klagers de te lefoon gepakt. Bij het IKG in Utrecht staat de telefoon, even na het middaguur, nog niet echt roodgloeiend. „Maar we zijn net begonnen", vertelt coördinator Pauline Kamphorst „Zojuist belde een vrouw die ontevreden is over haar tandarts. Die wilde een vulling vervangen, maar gaf een vage reden op De vrouw ver trouwde het niet." Kamphorst gelooft in de actie. „Veel patiënten ondernemen geen actie, omdat ze denken dat er toch niets met hun klacht gebeurt. Dat is niet waar. Wij doen er wat mee, maar dan moeten ze ons wel weten te vin den." De IKG's zijn de actie be gonnen, omdat zij willen aanto nen waar patiënten in de zorg problemen ervaren. Eindpublicatie De Regionale Patiënten Consu menten Platforms, waarvan de IKG's onderdeel zijn, komen vol gende maand met een eindpubli catie waarin de problemen aan de kaak worden gesteld. De pu blicatie wordt naar het ministe rie van Volksgezondheid ge- EN HAAG - De Inspectie voor Gezondheidszorg vindt dat 31 «alternatieve kliniek Eye4Ca- tinHarlingen dicht moet. Vol- sns haar riskeren patiënten in deze kliniek blijvende scha- 7.36 7.30' 7.35' 7.20' 7,35 aan de gezondheid, zo maak- zij gisteren bekend. mdat de inspectie zelf niet be- üegd is de kliniek te sluiten, ieftzij aangifte gedaan bij jus- 'ie Volgens de inspectie wint kliniek geen of weinig infor- itie in bij het gewone medi- ie circuit en wordt noodzake- jke informatie niet aan gewone sen doorgespeeld. De inspec- ontdekte ook dat reguliere '.andelingen worden afgewe nt of onthouden aan de patiën- Directeur Pathuis van 4care stelt dat de inspectie aorgvuldig handelt. „Er staan t ingen in het rapport die abso- ut met kloppen." Hij meent 4 K bij een justitieel onderzoek k bal nog best wel eens de an te kant op kan rollen.' ANP LEEUWARDEN - De Fryske Nasjonale Partij wil een referen dum onder de Friese bevolking houden over de winning van aardgas onder de Waddenzee. Voorzitter J Kramer van de sta tenfractie van de FNP heeft dat gisteren gezegd naar aanleiding van de uitgelekte bevindingen van de commissie-Meijer, die geen beletsels ziet voor gaswin ning, ANP 'PAT kVN JE- VEftGETEM ,KEJ«El_ VAL-T op BLAUEKl V<"»N EVEM IN DE -ZESTIG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3