Bettini verstevigt zijn koppositie Hersisia laat zijn vuisten spreken PZC Dopingcontroles zijn een lachertje Carrière Van Assche komt in het gedrang Italiaan loopt vier seconden uit op naaste belager Freire KNVB schorst Koopmans voor drie maanden Poeder houdt alle opties open Ster Elektrotoer naar Ardennen Van Mierlo assistent bij Willem II Zimbabwaanse spelers verongeluki Lucius vier weken aan de kant Straf Hersi op basis tv-beelden Ajax Al weer op trainingskamp in Westkapelle Aanklacht van Bayern in omkopingszaak dinsdag 16 maart 2004 door Henk Glimmerveen PARIJS - Wielrenner Philippe Gaumont heeft gisteren in het Franse blad Le Monde hard uit gehaald naar de dopingpraktij- ken in de wielerwereld. De der tigjarige Gaumont moet binnen kort in Frankrijk terechtstaan wegens het gebruik van doping. De inmiddels door zijn ploeg Co- fidis ontslagen renner beschul digt in het vraaggesprek ploeg- artsen van medeplichtigheid. Gaumont won bij de Olympi sche Spelen in Barcelona de bronzen medaille bij de ploegen tijdrit. Twee jaar later maakte hij de overstap naar de beroeps renners. Supernaief was hij, naar eigen zeggen: „Ik had nooit gedacht dat ik me in de mobilho me van de ploeg moest laten in spuiten." Voorafgaand aan een tijdrit trok de ploegarts de gor dijnen dicht om zijn werk te be ginnen: een spuit fonzvlane om de bloedvaten en aders te verwij den zodat het bloed sneller kon stromen, een cafeïne-injectie om hem op te peppen, een theo- stat-pilletje om hem beter te la ten ademhalen en nootropyl voor de concentratie. En voor de zekerheid ook nog een pijnstil ler. Gaumonts eerste verboden middel was kenocort (een corti- coïde), hem toegediend door de ploegarts uit die tijd. De winter daarop bereidde hij zich met am fetaminen voor op het nieuwe seizoen, in 1995 begon hij met testosteron, het jaar daarop epo en in '97 stapte hij over op groei hormonen. Gaumont wilde dit jaar nog een keer vlammen, Hij zocht zijn toe vlucht bij een Italiaanse arts. Die was wel duur („het eerste consult kostte 3000 euro") maar hij garandeerde Gaumont wel een plaats bij de eerste 100 in het UCI-klassement. De arresta tie in januari maakte aan alle plannen evenwel een einde. Tijdens zijn loopbaan is Gau mont slechts één keer op doping- gebruik betrapt, in 1996. Het kostte hem zes maanden schor sing. Volgens hem is de pakkans zo klein omdat een aantal mid delen, zoals groeihormonen, niet te ontdekken zijn. Maar er zijn bovendien legio andere me thoden waarmee renners, en art sen, de dopingcontroles omzei len. Zoals de medische indica tie. Gaumont: „Een ploegarts zendt je naar een allergiespecia list. Deze constateert dat je ge voelig bent voor mijt en schrijft je een spray voor. We hadden de opdracht altijd om Nasa- cort-spray te vragen, omdat in die spray cortisonen zitten. Bij de dopingcontrole zeg je dat je allergisch bent voor mijt en dat je via de neus Nasacort hebt geïnhaleerd. Bijkomend voor deel was dat je met die spray ook kenacort kon gebruiken Bij de controle kennen ze namelijk het verschil niet tussen de spray en de injectie. De ploegarts stuurde je vervolgens naar een dermatoloog. Je krabde een paar keer over je kloten die je kort daarvoor met zout had inge wreven waardoor ze rood wer den. De dermatoloog schreef je voor zes maanden diprosole voor, een zalfje waar je je mee moest insmeren. En daardoor kon je je weer laten inspuiten met diprostène zonder het risico te lopen dat je positief werd be vonden. "GPD door Peter van Leeuwen TORRE SAN PATRIZIO - De Italiaanse wielrenner Paolo Bet tini heeft gisteren de zesde etap pe van de rittenkoers Tirre- no-Adriatico gewonnen. Bettini klopte na 185 kilometer in de sprint de Rabo-Spanjaard Os car Freire met miniem verschil. Dankzij zijn zege verstevigde de kopman van Quick-Step zijn lei dende positie in het algemeen klassement. I De Tirreno wordt, zoals meestal de laatste jaren, beslist door bo nificatieseconden. Bettini liep dankzij zijn ritzege gisteren vier seconden uit op zijn naaste bela ger Freire. De Spanjaard kon na afloop amper geloven dat hij de sprint in Torre San Patrizio had verloren. Hoewel de speaker na drukkelijk verkondigde dat Bet tini toch echt de snelste was, hield Freire vol dat hij wel dege lijk zijn wiel als eerste over de fi nish had gedrukt Finishfoto Samen met ploegleider Maassen toog Freire naar de jury, waar de finishfoto onverbiddelijk bleek. „Ik was zeker van mijn zaak. Jammer, normaal gespro ken is de eindzege nu voor Betti ni", was zijn teleurgestelde reac- GOES - I)e tuchtcommissie van de KNVB heeft Arjan Koop- mans een schorsing van drie maanden opgelegd. De aan valler van Rillandia is bestraft, omdat hij zich in-een oefenduel mét Kapelle zou hebbeen misdra gen. Koopmans werd in eerste instan tie voor acht duels geschorst na zijn rode kaart in de wedstrijd tegen Kapelle. Nadat de aan vraag voor een mondelinge zaak echter was afgewezen, boog de commissie van beroep zich over de kwestie en werd de straf om gezet in drie maanden schor sing, die met terugwerkende kracht op 18 februari is inge gaan. Oefenwedstrijd Koopmans zou in de oefenwed strijd eerst Kapelle-speler Randy de Dreu hebben getrapt en vervolgens Sjoerd Philipse tegen het hoofd hebben ge schopt. Philipse moest zich in het zie kenhuis onder dokterbehande ling laten stellen, omdat hij een scheurtje in zijn oorschelp had Koopmans ontkende die acties enkele weken geleden al en doet dat nu nog steeds ROTTERDAM - De opmerke lijke rentree in de boksring van Don Diego Poeder zou wel eens van korte duur kunnen zijn. Voor de 32-jarige Rotter dammer is zijn eerste wedstrijd in ruim vijf jaar, op 8 mei tijdens een profgala in de Maas stad, meer een afscheidspartij dan een comeback-duel. „Ik houd alle opties open", zei de voormalige WBU-wereldkam- pioen gisteren in het Topsport centrum naast stadion De Kuip in Rotterdam. Poeder liet weten dat hij gevoels matig nog niet 'klaar' is met bok sen. „Ik voel me als een zanger, die na een playback-optreden is gestopt. Ik heb destijds met een demonstratiepartij in Rotter dam afscheid genomen van het publiek. Daar kan ik nog steeds niet mee leven. Ik wil met een echte wedstrijd alle mensen be danken die mij ooit hebben ge steund. Daarna zien we wel ver der ANP tie. Bij de eerste tussensprint, na 42 kilometer, was hij al afge troefd door Bettini, maar die ene gewonnen seconde moest de Italiaan later weer inleveren. Na protest van onder andere de ploegleiding van Rabobank - Freire werd gehinderd door mo torrijders - werd de sprint gean nuleerd. Karsten Kroon was na mens Rabobank vertegenwoor digd in een kopgroep die pas op vier kilometer voor de streep werd ingelopen. Daarna was het de beurt aan de sprinters van wie Bettini licht bergop op- nieuw de snelste bleek, voor Freire en de Duitser Zabel. Mario Cipollini maakte het ein de van de rit niet meer mee. Na zestig kilometer verliet hij zon der opgaaf van reden de koers, die als preparatie geldt voor Mil- aan-Sanremo. Tirreno-Adriati- co eindigt vandaag in San Bene detto del Tronto. Het verschil tussen Bettini en Freire be draagt zeven seconden. Op de streep liggen tien bonificatietel len voor de winnaar te wachten, zes voor de nummer twee en vier voor de nummer drie. Jo- han Museeuw neemt zaterdag niet deel aan Milaan-Sanremo, de eerste koers om de wereldbe ker. De Belgische wielrenner, die op 14 april in de Schelde- prijs zijn loopbaan afsluit, kampte de afgelopen weken met rugkdachten. Museeuw rijdt momenteel in Tir- reno-Adriatico, maar is niet op genomen in de ploeg voor Mil aan-Sanremo die gisteren werd gepresenteerd door het manage ment van Quick-Step. Ook de Nederlanders Servais Knaven en Bram Tankink ont breken in de ploeg van manager Lefevere die koos voor het vol gende achttal: Paolo Bettini, Tom Boonen, Davide Bramati, Pedro Horrillo, Nick Nuyens, Luca Paolim, Michael Rogers en Stefano Zanini. ANP De sprintzege van Paolo Bettini (tweede van links) werd na afloop betwist door Oscar Freire (rechts). Toch wees de jury de Italiaan uiteindelijk als winnaar aan. foto Sandro Perozzi/AP door Norbert Kleinherenbrink DEN HAAG - Profbokser Ri chel Hersisia staat voor de zwaarste opgave in zijn succes volle loopbaan. De 29-jarige zwaargewicht neemt het zater dag in de Wembley Arena op te gen de Engelsman Audley 'A-Force' Harrison, de olym pisch kampioen in het super zwaargewicht van Sydney 2000. „Mijn tijd is gekomen", zegt de elektronicus uit Den Haag vol zelfvertrouwen. Beide boksers zijn nog ongesla gen. De erelijst van Hersisia telt 21 overwinningen, waarvan 16 binnen de limiet. De rechtsvoors- taande Harrison (32) behaalde veertien zeges, met tien vroegtij dige beslissingen. Inzet van het gevecht over twaalf ronden, dat rechtstreeks door de BBC wordt uitgezonden, is de WBF-wereld- titel van Hersisia. „Ik denk dat het een korte partij wordt", blikt de geboren Antilli aan verwachtingsvol vooruit. „We zijn beiden nog ongeslagen zwaargewichten met een eind- stoot. Harrison gaat er snel aan. Hij praat beter dan dat hij bokst. Hij verdient een eigen talkshow. Hij kakelt maar door. Ik laat liever mijn vuisten spre ken." Hersisia, die op dertienjarige leeftijd met zijn moeder vanuit Curasao in Nederland neer streek, is nog relatief onbekend als bokser. Dat komt vooral doordat hij slechts vijf van zijn Richel Hersisia in de boksschool HBV Kristalijn waar hij traint voor het gevecht tegen Audley Har rison. foto Koen Suyk/ANP 21 profduels in Nederland af werkte. Bovendien was hij als amateur vrij kort actief (25 par tijen, waarvan 23 gewonnen op knock-out). Vijandig publiek Als geen ander weet Hersisia, die veel in Denemarken bokste, hoe hij met een 'vijandig' pu bliek moet omgaan. „De boks ring is overal hetzelfde. Ik kleun er gewoon in. Het maakt me niet uit waar ik ben. Ik concentreer me alleen op mijn tegenstander en die moet ik uitschakelen. Meer niet." Zijn trainer en manager Mourad Louati, zelf oud-Europees kam pioen, speelt een belangrijke rol in het boksleven van Hersisia. „Wat mij nu overkomt, heeft Mourad zelf ook meegemaakt. Hij weet precies hoe ik mij voel en wat ik moet doen om aan de top te komen. Vaak boks ik in steden waar ik de mensen niet ken en de taal niet spreek. Dan leun ik helemaal op Mourad Ik vertrouw volledig op hem." Harrison tekende kort na zijn ti tel in Sydney een lucratief con tract met de BBC. Daarmee verplichtte de Britse staatsom roep zich om de eerste acht partijen van de olympische kampioen rechtstreeks uit te zenden. Harrison en diens management oogstten echter veel kritiek met de keuze van de tegenstanders. Die waren vol gens de Britse bokskenners allen van slechte kwaliteit. Om de publicitaire tegenwind in ei gen land een beetje te vermijden werkte Harrison zijn laatste drie partijen in de Verenigde Staten af. Louati, laatdunkend: „Hij heeft alleen maar tegen 'asbakken' ge staan en zelfs die gasten wisten hem nog te raken. Harrison bokst als Arnold Vanderlijde, ta melijk open. Daar moet Richel van kunnen profiteren. Hij moet alleen Harrison, die over een lan gere reach beschikt, geen ruimte geven." Louati en Hersisia geven toe dat het geld een belangrijke reden was om de toegeworpen hand schoen van Harrison in Londen op te nemen. Het Nederlandse duo heeft in het contract laten vastleggen, dat Hersisia bij ver lies van zijn WBF-titel drie wedstrijden krijgt om zich te revancheren. „Het is geen be roemde of grootse titel", bekent Hersisia, die in mei 2003 de va cante kampioensgordel verover de. „Maar ik hecht er toch veel waarde aan. Boksliefhebbers kij ken bij een boksbond altijd eerst naar de kampioenen in het zwaargewicht. Dus mijn naam wordt altijd wel ergens genoemd. Natuurlijk ben ik nog niet van het kaliber van Lennox Lewis of de gebroeders Klilsjko. Maar ik wil wel die kant op en je moet ergens beginnen." ANP SCHIJNDEL - De Ster Elektrotoer doet dit jaaropni?-, Valkenburg en de Ardennen aan. De organisatie var i wielerkoers, die is verplaatst van het najaar naar de de week van juni, meldde gisteren dat de Dep CSC-ploeg zich heeft ingeschreven. Eerder was al bekejj dat Rabobank aan de start verschijnt. De organisators van de vijfdaagse denken dat hun wedstrijd voor vri ploegen de ideale voorbereiding is op de Ronde van Fray rijk, die een lange aanloop naar het hooggebergte \-y Het parkoers wijkt niet veel af van dat van 2003. Desiy is opnieuw in Veldhoven, de laatste rit eindigt in Sck- del. ANP TILBURG - Toine van Mierlo is volgend seizoen assists van hoofdtrainer Robert Maaskant bij Willem II. De 46-* rige oud-speler van onder meer PSV en Birmingham Cs is een contract voor onbepaalde tijd met de Tilburai club overeengekomen. Van Mierlo is al twaalf jaar wei zaam bij Willem II. Hij coördineerde tien seizoenen 4 jeugdopleiding van de vereniging. De laatste twee sein*, nen leidde hij het tweede elftal van Willem II. ANP HARARE - Drie Zimbabwaanse profvoetballers zijn ca het leven gekomen bij een auto-ongeluk in de buun Harare. Onder hen dertienvoudig international Maku&J ke. De middenvelder van CAPS United en zijn beik ploeggenoten Alron en Mashok namen na de wedstriü van zondag tegen Bulawayo een lift aan van twee suppo-. ters. De bestuurder raakte op weg naar hoofdstad Har« de macht kwijt over het stuur, waarna de auto tegen brug reed en in brand vloog. De drie voetballers en j twee supporters waren allemaal op slag dood. ANP EINDHOVEN - PSV'er Theo Lucius heeft tijdens het due met Feyenoord een scheurtje in de hamstring van e rechterbeen opgelopen. Dat bleek gisteren in het St. Anti- ziekenhuis in Geldrop waar de middenvelder s MRI-scan onderging. Lucius viel zondag kort voor r® uit. Het herstel zal ongeveer vier weken in beslag nem& waardoor Lucius het Uefa-bekerduel met Auxerre zal, missen. Vorige week was hij in de eerste wedstrijd tussa beide teams (1-1) verantwoordelijk voor de Eindhove® treffer. ANP NIJMEGEN - De tuchtcommissie van de KNVB het' Youssouf Hersi naar aanleiding van tv-beelden voor ara duels geschorst waarvan één voorwaardelijk. De midden velder van NEC greep twee weken geleden in het dué met Heerenveen zijn tegenstander Jesper Hakanssonb; de keel. Het incident gebeurde na wat duw- en trekwerk bij ea hoekschop en ontging scheidsrechter Oskam. Op de tel?.:- sie was het vergrijp echter duidelijk zichtbaar. ANP door Koen de Vries ROTTERDAM - De turncarrière van Anthony van Assche lijkt in het gedrang te komen nu de zaal waar hij traint met sluiting wordt bedreigd. De zondag vijftien jaar gewor den inwoner van Sas van Gent woont tijdelijk in een gastgezin in Rotterdam. Hij gaat naar een zogenaamde lootschool, zodat hij in de fraaie turnzaal in de ha venstad ongeveer dertig uur per week kan trainen. De accommo datie dreigt echter gesloten te worden omdat de turnclubs de jaarlijks vereiste huur van 40.000 euro met meer kunnen ophoesten. „Als de zaal dicht gaat, zou ik niet weten waar Anthony dan terecht zou kun nen", zegt zijn vader Hubert van Assche. „Er zijn in Nederland maar en kele zalen die geschikt zijn om te trainen en we zouden in de buurt daarvan ook een nieuwe lootschool moeten vinden. Ik denk dat het heel moeilijk zal worden." Hubert van Assche, tijdelijk voorzitter van de tumclub van zijn zoon (SDS Rotterdam), heeft zijn hoop gevestigd op de gemeente Rotterdam. Die zou het grootste deel van de huur op zich moeten nemen, Anthony van Assche bereidt zich momenteel voor op de Euro pese juniorenkampioenschap- GOES - De A-junioren van Ajax beleggen deze zomer op nieuw een trainingskamp in Zee land. De selectie, die onder lei ding staat van Danny Blind, ver blijft van 6 tot 11 augustus in Westkapelle. Ajax Al neemt zijn intrek in ho tel Zuiderduin en zal op de ac commodatie bij het hotel dage lijks trainen. Daarnaast werken de Amsterdammers twee oefen duels af. Op 6 augustus staat in Domburg een wedstrijd tegen Jong Walcheren op het program ma. Op 10 augustus is in Zoute- lande de Walcherse selectie de sparringpartner. Ajax A1 verbleef ook vorig jaar in Zeeland. pen turnen, die van 14 tot april in Ljubljana (Slo\ worden gehouden. Zate zijn de laatste kwalificatiewei strijden voor het titeltoerm maar de Sassenaar kan deel» me eigenlijk niet meer mislope. Hubert van Assche: „Ik hoe? dat Anthony zich niet mets problemen zal bezighoud» Dat zou heel slecht voor tz voorbereiding op het EK." Overigens traint nog een anderf Zeeuw in Rotterdam. Het Joost de Wilde uit Sint-Aan land. MÜNCHEN - Bayern Müncfca klaagt in de omkopingsua rondom de bouw van het st* dion Allianz Arena Karl-Heifl Wildmoser jr aan. De zoon va de oud-voorzitter van Münchu 1860 wordt net als zijn vad« verdacht van omkoping, bek- tingontduiking en valsheid inf schrifte. De clubleiding van Bayern wet vorige week onaangenaam ve rast toen de politie de admini stratie meenam, op zoek naar be wijsmateriaal tegen de verdach ten. Justitie verdenkt onderr* deren Wildmoser senioreny nior van het aannemen smeergeld bij de aanbestede van het nieuwe stadion in M-'' chen. Wildmoser senior werd vorige week net als zijn zoon aangehou den, legde vervolgens zijn air.c< van voorzitter van 1860 neef mocht aan het einde van week weer vertrekken Z;? zoon, die in de cel hoorde dat-, is ontslagen als bedrijfslef- van het nieuwe stadion, zit flf* altijd vast. „We bereiden momenteel aanklacht tegen Wildmosff voor", liet manager Uli Hf" van Bayern weten. De zoon Wildmoser heeft verklaard dl alleen hij schuldig is en buiten medeweten van zijn der heeft gehandeld. De betf* ren van de twee Beierse voetbal clubs hebben veel met elkaar maken. Ten eerste bespelao®^" de clubs het huidige Stadion en ten tweede bew®j gen ze samen (ie nieuweAlM» Arena ANP/SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34