Bijeenkomsten welstand klaar anleg beruchte rotonde iruinisse begint dit najaar KORT IN Geen vervolging modellenbureau My Way Models Eilanders betuigen steun slachtoffers aanslagen Madrid 3'mbrèie helemaal voor de halve prijs Auto vernield door brand Dwangverpleging geëist tegen verkrachter Opkomst bij voorlichtingsavonden redelijk AKTIEWEEK BRILJANT SIERADEN 25% EXTRA Bioboer dupe van onkruid in natuurgebied l TILROE OPTIEK Bedrijfsleven staat massaal stil bij aanslag Dorpsraad zeeuwse almanak Bob de Bouwer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND rNiejsJujst «HAAG-Tegen een 20-jari- nBuil Oost-Souburg the be- Ujigd wordt van een ver- jdilinren veertien aanrandin- 11S «teren bij het gerechts- (jj Den Haag drie jaargevan- ^isual en tbs met dnangver- g«is'- I,bii zou zich tussen januari dinsdag 16 maart 2004 en eind april 2002 aan een groot aantal vrouwen hebben vergre pen. Daarbij ging hij volgens een vast patroon te werk. Hij overviel de vrouwen in een bos rijke omgeving om ze vervol gens te betasten. Het hoofd van de man was altijd afgedekt door een capuchon. Alle aanrandin gen vonden plaats in Middel burg, Vlissingen en Oost-Sou burg Een keer ging de vermeende da der een stap verder, toen hij een veertienjarig meisje verkracht te. De rechtbank in Middelburg besloot de man vorig jaar voor deze feiten te veroordelen tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Maar al hoewel de man aanvankelijk bij de politie alle feiten bekende, houdt hij sindsdien vol dat hij onschuldig is. De politie zou hem onder druk hebben gezet. De verdachte zou veel van de ze denmisdrijven hebben afgewe ten, omdat zijn moeder de kran tenartikelen daarover bijhield Daarom kon de verdachte bij de politie uitgebreid over de ver krachting en de aanrandingen verklaren, beweert hijzelf. Maar de advocaat-generaal, mr Renckens, achtte de schuld van de verdachte wel degelijk bewe zen. Omdat de man volgens een psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Centrum, aan een gedragsstoornis lijdt, wil de ad vocaat-generaal dat hij zo snel mogelijk wordt behandeld. Daarom viel de strafeis iets la ger uit dan het vonnis van de rechtbank. Het hof doet over twee weken uitspraak ■vMelita Lantmg 3UKZEE - De roadshow van gemeente Schouwen-Duive- ud over de welstandsnota «g gisteravond een teleurstel - jslot in Zierikzee. Slechts ze- belangstellenden namen de leite om naar het gemeente- s te komen om te praten over toekomstig welstandsbeleid. voorlichtingsronde heeft dui- ijk te lijden gehad onder de lire Korte Nobelstraat. Niet en waren de verantwoorde wethouder en begeleidend btenaar niet meer aanwezig, het publiek liet het gistera- id volledig afweten. „Waar- ijnlijk heeft men gedacht dat met door zou gaan", ver- ht gemeentelijk ambtenaar loolbergen. Hij en extern ad em F. van den Meiracker na- Bde honneurs waar snel tempo werd uitgelegd ar de nota welstandsbeleid overgaat. „De nota gaat over uiterlijk van een gebouw, gaat over mooi en niet mooi. itpast wel en wat past niet in omgeving. Daarvoor zijn in welstandsnota objectieve cri- avastgelegd", legt Van den racker uit. „In het bestem- ngsplan is vastgelegd waar een gebouw mag staan, hoe groot het bouwoppervlak is en hoe hoog het mag worden. In de welstandsnota gaat het over het uiterlijk. Of een pand in een mo numentale binnenstad rode pan nen moet hebben en of de dakka pel een schuin dak of een recht dak moet hebben." Per 1 juli wordt een wet van kracht waardoor gemeenten ver plicht zijn een welstandsnota te hebben. „Alle gemeenten in Ne derland zijn nu dus bezig om een welstandsnota op te stellen. Voor sommige welstandscom missies zal dat wel wennen zijn, want ze moeten hun oordeel straks toetsen aan de nota", zegt Van den Meiracker. Twijfels De meeste aanwezigen hadden daar zo hun twijfels over. Voor al de rol van de gemeentelijke welstandscommissie werd aan de kaak gesteld tijdens het vra genuurtje. „Hoe kan de wel standscommissie nu toestaan dat een kiosk wordt gebouwd aan de Nieuwe Haven in Zierik zee, terwijl dat zo'n monumenta le omgeving is", vroeg een van de omwonenden zich af. De in spreker kreeg bijval. De welstandscommissie is betut telend, werkt met de adviezen kostenverhoging in de hand, stuurt veel ontwerpen terug naar de tekentafel en is soms willekeurig, luidde het commen taar van de aanwezigen. Van den Meiracker probeerde het beeld van de welstandscom missie enigszins te nuanceren. „Meer dan de helft van de inge diende tekeningen op Schou- wen-Duiveland is gemaakt door niet-gekwalificeerde ontwer pers. Daardoor moeten veel teke ningen worden overgemaakt", pareerde hij een deel van de kri tiek. Ambtenaar welstand B. Coolberger legde uit dat de ge meente Schouwen-Duiveland veel verschillende bestemmings plannen heeft die meestal nog gemaakt zijn door de oude ge meenten. „Daardoor krijg je ver schillen. Iedere gemeente had een ander welstandsniveau, en daardoor ontstaan verschillen." Ze is tevreden over het verloop van de roadshow van de gemeen te die op 16 februari begon in Bruinisse „We hebben de eerste zes keer een goede opkomst ge had, alleen vanavond was het minder maar we zijn tevreden, het is ons gebleken dat mensen hun eigen dorp leuk vinden." De concept-nota Welstandsbe leid ligt nog ter inzage in het ge meentehuis in Zierikzee. nMelita Lantinq U1XISSE - I)it najaar wordt jonnen met de aanleg van de londe in de N59 bij Bruinisse. zogeheten Staphorster krui- ip met N59, de Groeneweg en [Rijksstraatweg staat al jaren discussie. name in de zomermaanden it kruispunt zeer onoverzich- ijk. De doorgaande weg is druk en de jachthavens en eatieparken aan de noord van de weg trekken veel listen die de kruising willen ïsteken. ir de inwoners van Bruinisse Ie kruising ook een obstakel, (Advertentie) omdat ze vaak lang moeten wachten voor ze de rijksweg op kunnen kunnen rijden. De rotonde krijgt een ovale vorm. „Zeg maar het model van een rugbybal", zegt woordvoer der E. de Feijter van Rijkswater staat. „Dat heeft als voordeel dat het verkeer op de hoofdrijba nen wat makkelijker door loopt." De aanleg van de rotonde is ge koppeld aan de aanleg van de tweede brug over de sluis bij Bruinisse. Nu staat het verkeer in de zo mer nog twee keer per uur stil (Advertentie) ONDERDAG 18 MAART - iGANGSBEWUZEN GRATIS TKRUG6AAR IN ONZE ZAAK «CS DELFT 16 MIDDELBURG van alle (behalve aanbiedingen) mag u deze week aftrekken! Wotstroot 90-Vlssingen-tel Oi 16-^13635 voor de geopende brug. Wan- neerde tweede brug er ligt, zal het verkeer een constante stroom zijn. Dan wordt het voor het krui sende verkeer nog moeilijker om de weg op te kunnen rijden of over te steken. Fietsoversteek Voorzitter A. Comelisse is inge nomen met de rotonde. „Daar zijn we zeer blij mee. Dat ze dit najaar beginnen betekent dat de rotonde klaar is voor de tweede brug in gebruik wordt genomen. Er is misschien nog een kleine kanttekening te maken. We wil len ook graag een fietsoversteek maar dat zit er helaas niet in, is ons verteld." Wanneer de rotonde in gebruik wordt genomen, is nog niet be kend. Een voorbeeld van oud- en nieuwbouw naast elkaar in het centrum van Zierikzee. In de welstandsnota, die elke Nederlandse gemeente vanaf 1 juli dient te hebben, worden onder meer voorwaarden beschre ven voor nieuwbouw in een monumentale omgeving- foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf RETRANCHEMENT - Biologi sche boeren dreigen het slachtof fer te worden van ontoereikend beheer van natuurgebieden, vol gens akkerbouwer J. Dekker uit Retranchement. Hij heeft met die boodschap aan de bel getrok ken bij de Tweede Kamer. Dekker boert vlakbij de wallen van Retranchement. Vijf jaar ge leden is hij overgeschakeld op biologische landbouw. Hij mag niet meer spuiten. Sindsdien heeft hij veel last van akkerdis tels. veeldoomige distels en Ja- cobskruiskruid. De oorzaak ligt volgens hem bij Het Zeeuwse Landschap, dat de wallen van Retranchement beheert. On kruidzaden van die wallen zaaien zich uit over zijn land. Het verwijderen van de distels en het Jacobskruiskruid moet met de hand gebeuren. Dekker meldt dat dit hem jaarlijks vijf duizend euro per hectare kost. Hij heeft dertig hectare akker land. Het Zeeuwse Landschap wenst de schade niet te vergoe den. „Anders staan er straks veel meer boeren op de stoep", aldus medewerker R. Beijersber- (Advertentie) A |o% OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 ZIERIKZEE - De auto van een inwoonster van Zierikzee is gisteren door brand verwoest. De vrouw reed vanaf de rotonde bij Zierikzee de Grachtweg op. „En toen kwam er ineens rook naar binnen. Ik dacht, dat is niet goed. Wegwezen." De Zierikzeese zette haar auto stil, stapte uit en bracht ook haar hond in veiligheid. Een buschauffeur ving de geschrokken Zierikzeese op. spoot een brandblusser leeg op de inmiddels fel brandende auto maar slaagde er niet in de vlammen te doven. De brandweer arriveerde enkele minuten later en bluste de brand. Brandweerbevelvoerder B. Schot vermoedt dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt. De auto moet als verloren worden beschouwd. Een schadebedrag is niet bekend. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ron Maqnée MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie vervolgt niet langer het modellenbureau My Way Models uit Vrouwenpolder. Na uitgebreid onderzoek van poli tie en justitie kan geen oplich ting of andere strafbare feiten worden vastgesteld. Aanleiding vormde een tweetal uitzendingen van het consumen tenprogramma Kassa! in maart en april van vorig jaar waarin het modellenbureau aan bod kwam. In het programma werd gesuggereerd dat het bedrijf mensen zou hebben opgelicht. Modellen-in-spe hadden bij het bedrijf voor honderd euro foto's laten maken. De klacht luidde dal de foto's niet van voldoende kwaliteit wa ren. Bovendien kregen de model len nauwelijks werk of hoorden na de eerste kennismaking niets meer van het bureau, aldus de verwijten. Ook De Ombudsman bemoeide zich met de zaak. Meer dan duizend mensen meld den zich bij deze instelling met klachten over de Vrouwenpol- derse firma. Op verzoek van de officier van justitie heeft politie Zeeland de zaak uitgebreid onderzocht. En kele tientallen mensen hadden bij de politie aangifte gedaan. Gisteren presenteerde het Open baar Ministerie de conclusies van het onderzoek: de aangiftes tegen het modellenbureau wor den geseponeerd- Er kan niet worden vastgesteld dat er sprake is geweest van op lichting of andere strafbare fei ten. „Er is gebleken dat het mo dellenbureau wel degelijk ver schillende opdrachten heeft aan genomen en uitgevoerd", licht justitiewoordvoerder E. Boot toe. De modellen van het bureau werden onder meer ingezet als mannequins en figuranten. Het resultaten van het onder zoek komen een jaar na de Kas sa .'-uitzendingen. Volgens woordvoerder Boot is het grote aantal aangiften een van de redenen dat de conclu sies nu pas getrokken kunnen worden. Woordvoerder E. Bader van My Way Models is verheugd over de uitslag. „Wij hebben nooit belof ten gedaan. Dat was ons inziens altijd duidelijk. Het is net als bij een arbeids- of uitzendbureau, daar krijg je ook geen baanga rantie. Maar nu is ten langen les te recht gedaan", aldus Bader. Volgens haar blijkt - nu ook uit justitieel onderzoek - dat hel bu reau opdrachten kreeg. Iets wat moeilijk aan te tonen is. omdat er vaak gebruik wordt gemaakt van tussenpersonen. Voor de verschuldigde kosten van honderd euro kregen de klanten waar voor hun geld, be toogt Bader. „De modellen wer den door een visagiste opge maakt. Ze kregen vijftien tot ze ventien foto's op A5-formaat. Bovendien gaven we de negatie ven mee. Geen enkel modellen bureau doet dat!" Schadeclaim Nog onduidelijk is of Mv Way Models een schadeclaim gaat in dienen. Want de zaak heeft het Vrouwenpolderse bureau veel schade berokkend, verklaart Ba der. De afgelopen tijd heeft de zaak 'op een laag pitje gestaan'. In het najaar zal directeur R. Ba der het besluit nemen of het bu reau een doorstart gaat maken. Of de naam My Way Models ge handhaafd blijft, is nog onbe kend. Woordvoerder E. Bader: „Er zijn altijd wel mensen die in de toekomst denken: was dat niet dat bedrijf dat mensen oplicht te? Wij kunnen zeggen dat we voor honderd procent naar eer en geweten hebben gehandeld." gen.Beijersbergen van Het Zeeuwse Landschap onderkent het probleem, maar volgens hem worden de wallen al beter onder houden dan andere natuurgebie den. „We maaien elk jaar twee keer, alleen zitten er moeilijk be reikbare stukken in." Het is on juist de schuld bij Het Zeeuwse Landschap te leggen, vindt Be- ïjersbergen. Naar zijn mening heeft Dekker, die ook een mane ge heeft, in het begin de onkruid- bestrijding onderschat. Dekker kaart in zijn brief aan de Tweede Kamer ook aan dat waterschappen minder werk ma ken van onkruidbestrijding, om dat ze het gebruik van bestrij dingsmiddelen willen terugdrin gen. GOES - Het Zeeuwse bedrijfsle ven heeft massaal gehoor gege ven aan de oproep om stil te staan bij de gevolgen van de aan slagen in Madrid. Bij veel bedrij ven hing de vlag halfstok en op veel plaatsen was het rond het middaguur muisstil. Sommige ondernemingen, zoals Thermphos International en To tal in Vlissingen en de Belasting dienst in Goes, riepen personeel actief op om twaalf uur drie mi nuten stilte te houden. „Het leeft heel erg onder het per soneel". aldus L. Fransen van Thermphos. „Iedereen heeft er over gelezen en heeft de beelden gezien. Mensen zijn ontsteld. Daarom is het goed, zo lang het bedrijfsproces er niet door wordt verstoord, om er bij stil te staan." Bij andere bedrijven, zoals Del ta en en de Koninklijke Schelde Groep was die centrale oproep er niet. maar kregen mensen wel de gelegenheid stil te staan bij de terreuraanslagen in Madrid. Bij KSG hing de vlag gister ochtend al halfstok. „Vanuit de leiding van het bedrijf is uitge dragen aan de stilte gehoor te ge ven", zegt C. Goessens. Bij Delta is de beslissing om de aanslagen te herdenken overge laten aan de afdelingen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Stil was het giste ren niet op Schouwen-Duive land tijdens de drie minuten du rende herdenking van de bom aanslagen in Madrid. Maar dat bleek niets te zeggen over mede leven onder jong en oud. „De we reld wordt anders", stelt C. Kloet uit Noordgouwe in één zin vast. „Ik leef met die mensen mee", zegt Kloet en dat beperkt zich zeker niet tot drie minuten stil te. „Het is gewoon zielig", oorde len Stefan Demper (14) uit Oos- terland en Stefan van der Weele (15) uit Dreischor over de aan pak van de daders van de moord aanslagen. „Als je iemand wilt vermoorden, moet je hem recht in zijn gezicht kijken", vindt Demper. Zijn vrienden van Pon tes Scholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee zijn het roe rend met hem eens. De vlaggen bij openbare gebou wen zoals de scholen wapper den gisteren halfstok, in ant woord op de oproep van de mi nister-president en EU-voorzit- ter Ierland. De bomaanslag in Madrid is echter ook zonder der gelijke acties onderwerp van ge sprek voor Demper. Van der Weele en hun vrienden Stephan Bierings (14) en Frans Kooman (14) uit Zierikzee. De wereld wordt onveiliger en de dreiging komt steeds dichter bij. Nederland moet niet overal mee willen kletsen, maar zich ge woon gedeisd houden - oordelen de scholieren. „Nederland is an ders straks ook aan de beurt", danken zij eensgezind. De in Brouwershaven wonende Spaanse Susana Redolar-Ollo- qui zit al een paar dagen aan het televisietoestel gekluisterd. Aanvankelijk was er de angst voor een vriendin die in Madrid woont en die ze pas na uren te pakken heeft gekregen. Doordat zij te laat was. nam ze toevallig de metro in plaats van de trein en wist zo aan de aanslagen te ontkomen. Maar iedereen in Spanje is bang, weet Susana door het con tact met haar familie. „Tegen terreur kun je niets beginnen", stelt ze vast. De winst die de so cialisten bij de verkiezingen boekten, voorkomt wellicht dat er meerdere van dit soort aansla gen worden gepleegd - hoopt Susana. Met de val van de Bush steunen de regering Aznar neemt in ie der geval de - militaire Spaan se bemoeienis met de rest van de wereld af. BURGH-HAAMSTEDE - De Dorpsraad Burgh-Haamstede houdt dinsdagavond 23 maart een openbare vergadering in dorpshuis De Schutse in Haam stede. Dat gebeurt voorafgaand aan de inloopavond over het nieuwe groenbeleid van de ge meente die om 20.30 uur begint en eveneens in De Schutse wordt gehouden. Wat is dat toch met Bob de Bouwer? Bijna alle kleine jon getjes zijn dol op hem Het kan haast niet anders of het Bob-lied, die fijne meezinger, j heeft er mee te maken. De he le dag door hoor je het kinde- ren roepen: 'Bóóób de Bou wer, kunnen we het maken? Nou en of!' I Ook Max (3), die kleine West-Zeeuws-Vlaming is dol op Bob, Wendy, Rollie en Lif- tie. Onlangs is zijn serie favoriete figuren aangevuld met nog een bouwer: Frans de Bou wer. Die heeft ook fijne lied jes, weet Max. En dus zingt hij nu af en toe een ander deuntje: „Heb je ETEN voor mij?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29