PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spaanse troepen verlaten Irak iteigers veer te wak bij storm Spoedberaad EU over terreurdreiging ÏV50 CLINIQUE Storm van kritiek op beloning ING-top 1 II10 j{andidaat-premier Zapatero noemt 30 juni als cruciale datum lalph Inbar ó5) overleden mmm wammmmmmmmt Drie minuten stilte voor Madrid Nieuwe planeet Sedna ontdekt Gevaarlijke vorm van tbc UW CADEAU Zeeroverspad: natuurtocht met opdrachten 2i Wrm Vandalisme op spoor gevaarlijk PSD'ers zonder werk Doping was verplicht mÊ ZW 4 Later wat zon Wolkenvelden, vanmiddag ook wat zon en droog. Matige tot vrij krachtige zuidwes- enwind. Maxima rond 15 graden. !46e jaargang no. 64 dinsdag 16 maart 2004 Ijs nummer 1,20 Hersisia is voor niemand bang internet: www.pzc.nl p non79. redactie buitenland ADRIl) - De Spaanse kandi- iat-premier Zapatero is van nde 1300 Spaanse militairen Irak te halen. Zapatero, die «dag met de socialistische SOE^de verkiezingen won, zei W gisteren voor de Spaanse ra- cruciale datum noemde hij 'juni. de dag dat de Verenigde «en hebben beloofd de macht nde Irakezen over te dragen, dien de Verenigde Naties zich feitmet met Irak hebben belast, eren de Spaanse troepen terug, dus Zapatero. Hij noemde de in Irak 'een ramp, de be- van Irak is ook een amp' LVERSUM - Televisiepresen- »ren regisseur Ralph Inbar is teren op 65-jarige leeftijd «leden. heeft de omroep Tros, op rzoek van zijn familie, bekend- Ralph Inbar was on- andere de maker en presen ter van het programma Bana- isplit Hij was al enige tijd ik Iph Inbar wordt later deze eek in besloten kring begra- Waar en wanneer dit zal jn, was gisteravond nog niet ïlijk .ANP pagina 2: humor is serieus Donderdag werd de Spaanse hoofdstad Madrid getroffen door een reeks bloedige bomaan slagen. Steeds meer lijkt het erop dat de terreurgroep Al Qaeda daarvoor verantwoordelijk is. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie zei gisteren dat de aanslagen in Madrid de negatie ve gevolgen laten zien van het conflict in Irak. „Terrorisme is door 'Irak' veel machtiger ge worden dan voor de oorlog", al dus Prodi. Volgens hem voelt heel Europa zich sinds donder dag een doelwit. Marokkaan De Marokkaan Jamal Zougam (30) is mogelijk een van de ple gers van de bomaanslagen in Madrid. Hij wordt ervan ver dacht banden te hebben met het islamitische terreurnetwerk Al Qaeda, meldde de Spaanse krant El Mundo gisteren. De Marokkaan was afgelopen weekeinde samen met twee land genoten en twee Indiërs gearres teerd in verband met de aansla gen in de Spaanse hoofdstad. De Spaanse veiligheidsdiensten beschouwen een internationaal georiënteerde extremistische is lamitische groepering als hoofd verdachte van de terreur in Ma drid. De eerste sporen wijzen in de richting van een groep die op 16 mei vorig jaar in Casablanca (Marokko) bloedige zelfmoord aanslagen pleegde. Van die groep wordt beweerd dat zij banden met Al Qaeda heeft. In Casablanca, waar 45 personen omkwamen, was onder meer een Spaans cultureel centrum het doelwit. Zougam zou contacten hebben met personen die in Marokko ge vangen zitten in verband met de aanslagen in Casablanca. Hij zou ook banden onderhouden met een Spaanse cel van het isla mitische terreurnetwerk Al Qae da dat onder leiding staat van Imam Barakat Yarkas, alias r Jeffrey Kutterink DDELBURG - De steigers de nieuwe fietsvoetveren in Bssingen en Breskens zijn te lak. Versteviging is nodig om iade en ongelukken te voorko- in, De constructiefout is te re- reren, maar dat valt duur uit. verwachting is dat de inge- uikstelling van de veerboten ierdoor niet zal worden ver- »agd. lister Peijs van Verkeer en terstaat heeft het afgelopen terdag nog verzekerd: de nieu- veerboten kunnen wind- acht 9 de monding van de esterschelde makkelijk heb- D De steigers waaraan deze iepen eren blijken minder te zijn. Een storm met de- windkracht heeft in de- Etber zoveel schade aange- dit aan de steiger in Breskens fat die te zwak is om het veer - ilig te laten aanlanden. t om een fout in de con- kuctie. Die is te repareren, ver- ^ert gedeputeerde G. de Kok. )e steigers hoeven niet hele- aal te worden vervangen. Het Rtevigen van de constructies technisch mogelijk, zo is mij ïteld." Hoewel de zwakte van n Constructie in Breskens is ont- wordt ook de Vlissingse landingsplaats onderzocht, b Kok gaat ervan uit dat de volgens de planning in ®mik kunnen worden geno men. Grote vragen zijn wie voor de fout verantwoordelijk is en wie de aanpassing gaat betalen. Hoeveel de verbetering gaat kos ten, wil De Kok niet zeggen. „Elk bedrag dat ik noem, moet ik misschien straks weer corrige ren." Over hoeveel geld er nog beschikbaar is, kan hij geen uit spraak doen. Maar hij kondigde in de Statencommissie econo mie en mobiliteit aan dat de kos ten zo hoog zullen zijn, dat het voor de fietsvoetveren nog be schikbare geld onvoldoende is. De gedeputeerde is in december direct op de hoogte gesteld van de schade. Een bureau heeft de ernst en herkomst onderzocht. Toen bleek dat de steigers niet voldoen aan de eisen. ZIERIKZEE - Op verschillende plaatsen in Zee land werden gisteren om klokslag twaalf uur de slachtoffers van de bomaanslagen in Madrid herdacht. Ook de leerlingen van de Pontes Scho- lengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee hielden drie minuten stilte. foto Dirk-Jan Gjeltema pagina 9: herdenking in Zeeland Abu Dahdah. Deze is door de Spaanse rechter Baltasar Gar- zon in staat van beschuldiging gesteld wegens betrokkenheid bij de voorbereiding van de aan slagen van 11 september 2001 op de Verenigde Sta- ten ANP/EFE/RTR pagina 4: goedige Zapatero kritiek Balkenende WASHINGTON - Amerikaanse sterrenkundigen hebben de tien de planeet van het zonnestelsel ontdekt. I)e nieuwe planeet Sed na staat meer dan drie miljard kilometer verder af van de zon dan Pluto. Dit maakte Nasa gis teren bekend. De nieuwe planeet staat onge veer tien miljard kilometer af van de zon en is daarmee de ver ste planeet in het zonnestelsel. Het onderzoeksteam onder lei ding van sterrenkundige Mi chael Brown van het Califomi- sche Instituut voor Technologie ontdekte Sedna. Het team maak te gebruik van de nieuwe tele scoop Spitzer, die de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie Nasa in augustus heeft gelanceerd. Sterrenkundigen hebben na de ontdekking van Pluto in 1930 niet meer zo'n groot object ont dekt. Sedna heeft een diameter van ongeveer tweeduizend kilo meter en is daarmee net iets klei ner dan Pluto. ANP/AFP DEN HAAG - Een Oost-Europe aan heeft in Nederland voorzo ver nu bekend zes mensen geïn fecteerd met zogenaamde multi- resistente tuberculose, een ge vaarlijke vorm van de longziek te. Twee besmette mensen hebben daadwerkelijk tbc ontwikkeld. GGD Nederland heeft de uit braak bevestigd, maar wil niet zeggen waar die heeft plaatsge had. Directeur Jaap Broekmans van het KNCV Tuberculose- fonds noemt de uitbraak 'een ge vaarlijk precedent' voor de Ne derlandse tuberculosebestrij ding. De uitbraak is inmiddels onder controle. Multiresistente tuberculose is een vorm van tbc waartegen medicijnen niet meer helpen. Alleen een kostbare be handeling van anderhalf tot twee jaar biedt soelaas. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie houdt volgende week spoedbe raad over aanvullende antiter reurmaatregelen naar aanlei ding van de bomaanslagen van 11 maart in de Spaanse hoofd stad Madrid. De ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie komen vrijdag in Brussel bijeen en de ministers van Buitenlandse Zaken volgen- (Advertentie) ledereen ontvangt t/m 21 maart 10% KORTING op het gehele Climque assortiment en met uw Douglas Card 15% KORTING Bij besteding vanaf 50- aan Climque producten. in and find out de week gisteren, ter voorberei ding van de al geplande top van regeringsleiders van 25 en 26 maart die in het teken van ter reurbestrijding zal staan. De Ierse premier Bertie Ahem maakte gisteren als voorzitter van de EU bekend dat de voor stellen voor de top onder meer een 'solidariteitsclausule' bevat ten. die lidstaten verplicht el kaar te helpen bij terreuraanval- len. Functionaris Ook wordt een voorstel bespro ken om een speciale functiona ris te benoemen die de maatrege len tegen terreur moet coördine ren. Verder is er een plan voor nauwere samenwerking met lan den buiten de EU, om terreur op mondiaal niveau te bestrijden. Het plan van Javier Solana, de bewaker van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de unie, voorziet onder meer in een ge meenschappelijke definitie van terrorisme, verbeterde beveili ging van vliegvelden en bevrie zing van banktegoeden van ter roristische organisaties. Daar naast zijn er knelpunten bij de invoering van een Europees op sporingsbevel, de oprichting van een Europese dienst voor grensbewaking en coördinatie tussen nationale recherchedien sten. Het Europese opsporings- bevel bestaat al sinds 1 januari, maar moet nog worden inge voerd in Italië, Griekenland, Ne derland en Oostenrijk. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt opperde de oprichting van een Europese inlichtingen centrum of een bureau, waarin alle inlichtingen-, veiligheids- en politiediensten en Europol sa menwerken om dreigingen te analyseren Een Oostenrijks voorstel voor de oprichting van een Europese inlichtingendienst naar het model van de Ameri kaanse CIA werd vorige maand door de overige lidstaten lauw ontvangen. Als de aanslagen in Spanje het werk blijken te zijn van het isla mitische terreurnetwerk Al Qae da 'dan betekent dat een nieuwe kwaliteit van bedreiging voor heel Europa', zei de Duitse mi nister van Binnenlandse Zaken Otto Schilv. Franse militairen houden toezicht op het station van Marseille. De bewaking is het gevolg van de aanslagen donderdag in Madrid. foto Jean-Paul Pelissier/RTR üX FNV Bondgenoten heeft giste ren alarm geslagen over het vandalisme op het spoor Vol gens de vakbond vormt de rot zooi op het spoor een groot ri sico voor zowel treinreizigers als NS-personeel. De troep opruimen zou het probleem voor eenderde kunnen oplos sen. Pro Rail, verantwoordelijk voor het onder houd, gaat er werk van maken. Een jaar na het staken van de veerdiensten op de Wester- schelde hebben ongeveer honderd voormalige medewer kers van de PSD nog geen vaste baan gevonden. Van die honderd oud-PSD'ers zitten er zesenvijftig al een jaar thuis; anderen werken op tijdelijke basis bij BBA Connex, maar hun contract loopt dit jaar af I O Philippe Gaumont blijft volhouden dat hij slachtoffer is van gestructureerde doping in de wielersport. De bij Cofi- dis ontslagen renner beweert in een interview met de Franse krant Le Monde dat het weigeren van sti mulerende middelen ontslag betekende. Verder Q noemt hij de dopingcontroles een lachertje. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 23. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een hogere be loning voor toplieden bij ING heeft wederom een storm van kritiek veroorzaakt. De centrale ondernemingsraad van het con cern reageerde 'absoluut niet blij' op de salarissen die <?!e ING-bcstuurders afgelopen jaar hebben gekregen. Vakbonden repten van een provocatie en on behoorlijk gedrag. De exacte beloningen voor de ING-top werden gisteren in het jaarverslag gepubliceerd. Daar uit blijkt dat bestuursvoorzitter Ewald Kist het afgelopen jaar ruim 60 procent meer heeft ver diend dan in 2002. De beloning in contanten steeg van 708.000 euro naar 1.161.000 euro. De stij ging is bijna volledig toe te schrijven aan de bonus die Kist over het afgelopen jaar heeft ontvangen. De salarissprong viel op, omdat de bestuurders in 2002 geen bo nus hebben gekregen. Zij deden in dat jaar allemaal een stapje terug, aangezien ze niet aan de gestelde doelen hadden vol daan. Afgelopen jaar heeft de raad van bestuur zijn beloftes wel waargemaakt, waarop bo nussen ter waarde van honderd duizenden euro's volgden. Naast een beloning in de vorm geld hebben de bestuurders ook elk 41.250 opties op aandelen ING gekregen. Deze opties kun nen niet direct worden verzil verd. Samen met de aandelen die bestuurders krijgen, vormen zij de beloning voor het geval dat ING het ook over een aantal jaren bezien goed doet. Zoals het er nu naar uitziet, krij gen de ING-bestuurders elk 13.750 aandelen in het bedrijf. Deze bonus in de vorm van aan delen wordt pas over drie jaar uitgekeerd. Dan kan het aantal aandelen nog worden aange past. afhankelijk van de positie van ING ten opzichte van de concurrentie. ANP EU-Commissievoorzitter Roma no Prodi heeft gezegd dat de Amerikaanse benadering van de oorlog tegen terreur een misluk king is gebleken. In een inter view met de krant La Stampa in Turijn zegt Prodi dat voor een succesvolle bestrijding van ter reur niet alleen militaire actie nodig is, maar ook diplomatie „Zaterdag is het een jaar gele den dat de oorlog in Irak begon en de terroristische dreiging is vandaag oneindig veel groter dan voorheenzegt Prodi. De VS zouden ook inzien dat zij niet buiten de steun van andere landen kunnen. „Europa schuift niet op richting VS, het is eerder dat Amerika dichter naar ons toe schuift." De Franse regering heeft "s lands hoogste militair, de chef defensiestaf generaal Henri Bentégeat, naar voren gescho ven om het volk gerust te stellen dat de Franse strijdkrachten 'in volle waakzaamheid' haar veilig heid beschermt. ..We zijn buiten gewoon alert", aldus de gene raal. „Er zijn permanent zes groepen van elk twee vliegtui gen paraat die binnen twee mi nuten waar dan ook boven Frankrijk kunnen optreden, met name in de twee gevoeligste cor ridors. Daar vliegen toestellen uit Israël en de VS." AP/GPD pagina 4: verdeeldheid KRANT VOOR Z E t Neem nu een proefabonnement 1 Vijf weken voor 14,50 yJb C Noteer mij voor een proef abonnement ven 5 weken ir14.50 Noleer mij voor een abonne- ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O por maand met automati- scho incasso 19.451. D per kwartaal met automa I tische incasso K 56.60) Lj per jaar met automatische j incasso 217.001 J Stuur deze bon naar: PZC. etdelmg lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (post/egel met nodig) o» bel grabs 0800 0 231 231 - I HHflHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1