Strand bij Banjaard onbewaakt Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! 0900-8212411 PZC Sober huwelijksfeest in de oorlog Gedeputeerde uit kritiek op plannen woonservice zones WI Osteo Combi: Eindelijk een botopbouwer die ook uw gewrichten soepel houdt! KORTING gsm T (0 Inhuren redders waarschijnlijk te duur voor gemeente Noord-Beveland Acties tegen N57 bij gemeentehuis Gilde houdt open dag In India leven 15.000 meisjes in een achterhuis. HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT. GIRO 8829 LEIDEN A advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes dinsdag 16 maart 2004 door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Bezoekers van het Banjaardstrand nabij Kamperland kunnen deze zo mer hoogstwaarschijnlijk niet meer bewaakt te water. De Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW), die voorgaan de jaren een reddingsbrigade le verde, heeft de gemeente Noord-Beveland laten weten dat zij het 'organisatorisch' niet meer rond krijgt om het Ban jaardstrand van reddingswer kers te voorzien. De raadscommissie van de ge meente Noord-Beveland praat donderdag over de strandbewa- king op het Banjaardstrand. De kans dat de gemeente zelf een reddingsbrigade in het leven roept, lijkt klein, omdat dat veel geld kost. De gemeente beschikt bijvoorbeeld niet over een red dingsboot of een jetski en ook niet over gekwalificeerde red dingswerkers. Bovendien moet worden voldaan aan de Arbo-ei- sen voor reddingsbrigades. Oproep De gemeente heeft zich inmid dels wel gemeld bij Reddingsbri gades Nederland in IJmuiden. Daar is een oproep gedaan aan reddingsbrigades - in bezit van eigen materieel - om de zomer op het Banjaardstrand te komen doorbrengen. Gegadigden heb ben zich nog niet gemeld. Verder is het mogelijk om eigen strand wachten in te huren en het reddingswerk op het water uit te besteden aan de reddings brigades uit Vrouwenpolder en Goes. Omdat ook daar een flink prijskaartje aan hangt, zou de gemeenteraad kunnen besluiten om borden te plaatsen met daar op de tekst: 'Onbewaakt. Zwem men op eigen risico'. Dat betekent dat de Algemene Plaatselijke Verordening moet worden aangepast, waarmee het verboden wordt om met op blaasboten, luchtbedden of surfplanken het water op te gaan. Dat verbod moet vervol gens duidelijk op informatie borden op het strand worden aangegeven. Om ervoor te zorgen dat de plaatselijke verordening wordt nageleefd, zouden vier strand- wachten moeten worden inge huurd. Moet er onverhoopt toch iemand uit het water worden op gevist, dan zal er een beroep worden gedaan op de reddings brigade uit Vrouwenpolder. Daarbij loopt Noord-Beveland wel het risico dat de brigade uit Vrouwenpolder op het eigen strand bezig is en dus niet te hulp kan schieten. De gemeente heeft ook aan Roompot Recreatie gevraagd om mee te betalen aan de bewa king van het strand, waar heel veel bezoekers komen die op één van de Roompotparken of de camping verblijven. Het bedrijf is dat vooralsnog niet van plan. De raadscommissie vergadert donderdag vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenker- ke. De beslissing valt eind deze maand. DOMBURG - Tegenstanders van de aanleg van de N57 gaan actievoeren. Voorafgaand aan twee vergade ringen in het gemeentehuis in Domburg, willen ze daar voor de deur een deel van het tracé van de weg aanleggen. Op de kunstweg kunnen tegenstanders op een ludieke manier hun me ning aan de gemeenteraadsle den duidelijk maken Op 5 april vergadert de commis- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze trouwden midden in de oorlog. In maart 1944 was het feest noodgedwon gen eenvoudig. Een witte jurk was er voor de twee bruiden niet bij. Gisteren waren zowel Leo en Adriana Tissink als Bent en Lena Janse zestig jaar ge trouwd. Adriana Tissink droeg een don kerblauwe jurk. Kleding was op de bon en een witte bruidsjurk was niet te krijgen. De oorlog drukte een fors stempel op de huwelijksdag. „We reden met koetsjes door de Lepelstraat bij Vrouwenpolder", vertelt Leo Tissink. „Dat was toen de ge woonte. Maar daar waren kaze matten van de Duitsers. We wer- Leo cn Adriana Tissink den beschoten door de Engel sen." Het feest zelf was erg so ber. De fles jenever die de vader van meneer Tissink met veel moeite had weten te bemachti gen, werd door een onverlaat bijna helemaal leeggedronken De geliefden, zij uit Seroosker- ke, hij uit Sint-Laurens, liepen elkaar in Middelburg tegen het lijf. Bij het eerste echte af spraakje werd Leo door haar va der eerst aan een kruisverhoor onderworpen. „Waar woon je, wat doe je en wat doet je va der." Ze trouwden omdat het moest, vertelt hij. „Maar het is niet wat u denkt. In 1944 werd iedereen die jong en onge trouwd was door de Duitsers te werk gesteld." Mevrouw Tissink was een fana tiek zangeres. Elke woensdaga vond oefende ze met het koor in Sint-Laurens. Haar dochters herinneren haar uit die tijd zin gend aan de afwas. Meneer Tis sink verdiende de kost, hij was veertig jaar boekhouder. Daar naast bespeelde hij 45 jaar het kerkorgel. Ze kregen samen vier kinderen en elf kleinkinderen. Het echt paar Tissink heeft inmiddels zelfs vier achterkleinkinderen. Kleine kring Lena Janse koos voor een man telpak. „Het was toen niet een voudig om aan kleding te ko men. We hebben allebei gekozen voor iets dat we nog jaren kon den dragen." De bruiloft werd in kleine kring gevierd. „Niet ie dereen was in de gelegenheid om te komen", zegt Bent Janse. „De verbindingen waren toen nog niet zo snel." Ze trouwden omdat de tijd er rijp voor was. „We waren 25, dan moet je voor jezelf begin nen. Ik had al heel wat jaren het bedrijf voor mijn moeder be heerd. Toen werk ik pachter en later eigenaar." Boerderij Dijk- zicht aan de Zilveren Schorweg was zijn leven. Bent Janse is er geboren en ging er pas weg toen zijn zoon het bedrijf overnam. Lena Janse is ook een boerend ochter, van Rhijnsburg bij Oost- kapelle. Ze kwamen elkaar te gen op het feest ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe Lena en Bent Janse burgemeester van Oostkapelle. Ze hebben met veel plezier op de boerderij gewoond, ook al wa ren de omstandigheden in de eer ste jaren naar moderne maatsta ven primitief. „We hadden geen elektrisch en geen water", ver telt mevrouw, „We gingen met kaarsen naar boven. We kook ten op hout, later kregen we gas flessen. Je wist niet beter." Na de bevrijding lag de boerderij even onder vuur. Een granaat explodeerde op de vensterbank, „De splinters zaten in het bed." Hij praat met nonchalance over foto Lex de Meester de oorlog, maar wordt echt fel als Riek Bakker ter sprake komt. De stedebouwkundige presenteerde een paar jaar gele den het plan om de polder bij Kleverskerke onder water te zet ten. „Dat zou de boerderij dwars doorsnijden", zegt hij. „Daar heb ik een paar maanden pijn van gehad." De plannen zijn inmiddels aange past, zodat ook hun kleinzoon kan denken aan een toekomst op Dijkzicht. Het echtpaar Janse heeft vijf kinderen, elf kleinkin deren en een achterkleinkind. sie ruimtelijke ontwikkeling, op 26 april staat er een extra ge meenteraadsvergadering op de agenda. Beide vergaderingen beginnen om half acht. De ac ties beginnen drie kwartier eer der. door Ron Magnée MIDDELBURG - 'Spannend', noemt gedeputeerde H. van Wa- veren het plan van de gemeente Middelburg om zogeheten woon- servicezones te creëren. Hij wijst erop dat veel ouderen naar mate de jaren gaan tellen, een steeds kleiner wordend sociaal netwerk hebben. En dat velen een verzorgingshuis verkiezen boven de kleinschalige woon vorm die de gemeente Middel burg nu beoogt. De gedeputeerde deed zijn uit spraken tijdens een bijeenkomst die door de Huurdersvereniging Middelburg was georganiseerd. Tijdens de discussie kwam on der meer het plan van de ge meente Middelburg aan bod om zogeheten woonservicezones te creëren. Betrokken partijen on dertekenden vorige maand het convenant voor deze nieuwe vorm van zorg. De plannen voor zien in groepjes woningen waar mensen zorg aan huis kunnen krijgen. Dat kan variëren van 24-uurszorg voor dementeren den in groepswoningen tot thuis zorg in aangepaste woningen. In elke wijk komt een zogenaamd zorgkruispunt, van waaruit de zorg geregeld wordt. Binnen een jaar of zes moeten de plannen ge realiseerd worden. Gedeputeerde Van Waveren zet te gisteravond kanttekeningen bij de ideeën van de gemeente. „De plannen van Middelburg zijn ambitieus", vertelde de be stuurder. „Je ziet dat als men sen zorg nodig hebben, ze uitko men bij de mensen die het dichtst bij zijn: kinderen en bu ren." Naarmate ze ouder wor den en hulpbehoevender wor den, wordt hun sociale netwerk ook kleiner. Een steeds groter beroep moeten doen op een klei ner wordend sociaal netwerk noemt de gedeputeerde dan ook 'spannend'. „In de zin dat het spanning kan veroorzaken. Je vraagt veel van mensen", aldus Van Waveren, Daarbij komlj? de maatschappij steeds info, dualistarischer wordt, merkt dat ook in zijn er- leefomgeving. Als mensen van een zelfstand woning de overstap naaresrj zorgingshuis maken, is dataj al eens een bevrijding, aldij gedeputeerde. „Na jarenlang tobben opje^ beslag leggen op de families de buurt, is de zorg eintó eens vanzelf geregeld." Volgens Van Waveren zijn dan ook genoeg mensen diee verzorgingshuis verkiezen j ven een zelfstandige woonvon „Ik zie nog steeds mensen kommeren in zelfstandig die ik zo graag de gezellig van een verzorgingshuis zou iet wensen", aldus de de. VLISSINGEN - Het Gilde ft cheren houdt zaterdag 20 ma van 12.00 tot 16.00 uur Open Dag in het gebouw va Stichting Majoraat aan de Is Hogendorpweg in Vlissingen Tijdens de open dag laten dea dewerkers van het gilde u wat zij te bieden hebben. Er een stand met informatie on het project 'Samenspraak', a taaiproject voor buitenlanda die het Nederlands beter wiH leren beheersen. Adviseurs w het gilde geven demonstrate Er is een deskundige om anüa spullen en munten te taxes Een 'paeremessensnijder'isa het werk, een slager geeft vw lichting over vlees beri is een stand over bouwkunde! een meester-kleermaker. Het Gilde Walcheren heeft r-: dan 125 adviseurs, die b loos hun kennis en vaardigb den beschikbaar. eeKVtissingen: 20 maart pend boekenmarkt Afgeschreven boeken i fijnproever» zaterdag 20 maart om 15(30 ui en woensdag 17 maart om 19.Q0 uur n Souburg met vinologe - kaartje*5 euro aantal plaatsen beped Kijk voor meer informatie op peoplestrust.nl of bel 071 - 513 17 83. Steun People's Trust in de strijd tegen kinderprostitutie in India. Al vanaf €2,50 per maand helpt u Afrika om zelf een menswaardig (^A^REF FLYING DOCTORS bestaan op te bouwen. Tel 071-5769476 of www.amref.nl y selfsupporting Logische combinatie voor je bewegingsapparaat: Calcium én Glucosamine Wat goed voor de botten is, moet ook goed voor de gewrichten zijn. Dat is de filo sofie die achter de ontwikkeling van Osteo Combi schuilgaat. Osteo Combi zorgt naast de opbouw van botten ook voor het behoud van kraakbeen tussen de gewrichten. Dit komt door de combinatie van Calcium en Glucosamine die in het tablet verwerkt zijn. Hierdoor blijft u soepel in beweging, ook als u ouder wordt. Ondersteunt het behoud van sterke botten en soepele gewrichten Is goed voor de opbouw van botten en kraakbeen Verhoogt de opname van kalk in de botten Goed voor de smering van gewrichten Beschermt tegen ouderdomsverschijnselen Met o.a. de volgende dagdoseringen: glucosamine 1 500 mg, calcium 800 mg, magnesium 300 mg, vitamine K1 80 meg, vitamine D3 5 mcg. www.osteocombi.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op een 60 tabletten verpakking Osteo Combi van voor 19,95 Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Oude Markt 18 (10 cent per minuut) GOEDE DOELEN De epilepsielijn is een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Epilepsie Fonds en de patiëntenvereniging Epilepsie Vereniging Nederland Nationaal Epilepsie Fonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12