Mensen willen in 't groen wonen PZC Dutch Teddy Boy Festival groeit uit tot een Weekend Amélie Nothomb creëert sprookjesachtige wereld ELICHT lezers schrijven Delta of Durion Sollicitatiecircus Strandtoernooi voor honderdei jeu-de-boulers kunst Nog kaarten beschikbaar voor Grootkoor Ons Genoegen in theater Goes Open dag bij koorschool Bluesconcert in Loze Vissertje Y»oefc door Emile Calon Een aantal jaren geleden gooide de toenmalige burgemeester Jan-Bart Mandos van Borsele een ste vige steen in de ruimtelijke orde ning-vijver. Hij pleitte voor de bouw van nieuwe dorpen. Geen uitbreiding meer van steden met dorpsachtige wij ken, zei hij tijdens een bijeenkomst in Goes. „Geen puisten plakken aan be staande dorpen. Zeeland heeft vol doende ruimte om op verantwoorde wijze nieuwe dorpen te bouwen. De toekomst van het wonen ligt niet zo zeer in de steden, maar vooral in de dorpen." Zijn plan stuitte destijds op grote weerstand bij vooral de Pronkianen, de politici die pleitten voor conserve ring van het landschap. Wat er was mocht van hen bij de gratie Gods blij ven staan, maar verder mocht er geen steen meer op een andere gestapeld worden in het polderlandschap. De Nieuwe dorpen vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van minister Jan Pronk, met al die starre rode contouren, is na de val van het ka binet-Kok II door zijn opvolgers snel van tafel gehaald en ligt nu te verstof fen. Binnen Zeeland werd het idee van Mandos niet echt hartelijk ontvangen. Toenmalige gedeputeerde G. van Zwie- ten zag er weinig in. Later draaide hij wel bij. Tijdens een seminar, kort voor zijn afscheid uit de actieve politiek, merkte hij op dat Zeeland uit moet gaan van de eigen kracht: rust, ruimte en openheid. Hij wees naar de Rand stad en andere stedelijke zones rond Zeeland, die volgens hem figuurlijk overkoken. Uit die regio's zag hij een aanhoudende trek naar het zuidwes ten. Hij waarschuwde dat de overheid rekening moet houden met die toe- dinsdag 16 maart 2004 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de Pr schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren.Dj, tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent»^ de redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersci Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme '"zendingen^ niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord»! redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 0,» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vorige week naar aanleiding van het tegengas van Delta, een grote advertentie van Durion in de krant. Bij wie moet ik nu mijn energie gaan halen per 1 juli? Durion vermeldt geen tarie ven, Delta heeft op zijn website ook nog geen nieuwe tarieven staan. Wel heeft Delta een voor beeldrekening op zijn website staan. En als men daar het ver bruik van het afgelopen jaar op invult en uitrekent, hoera, dan blijkt dat iemand die 2700 KWh en 420 M3 aan respectievelijk elektra en gas gebruikt, ineens 120 euro per jaar ofwel 10 euro per maand meer moet betalen. Dit terwijl de liberalisering voor concurrentie (dus lagere prijzen) zou moeten zorgen! Lang leve de liberalisering, meer betalen, meer en langere storingen, meer ellende en ga zo maar door. W. Vogel Stuvesande 368 Temeuzen Werklozen en gedeeltelijk ar- beidsgeschikten bij elkaar, daar van zijn er te veel, vindt het ka binet, dat door allerhande bezui- nigingende bestedingen en inves teringen heeft doen afnemen en daardoor de werkloosheid zelf heeft bevorderd. De vervolguit kering is geschrapt in 2003, want het Catshuis van J.P. Bak-ellende moest opgeknapt worden voor 16 miljoen euro. Een groot deel van de uitkerings gerechtigden gaat er fors op ach teruit. Dat is ook gebeurd na de loonmaatregel van 1980. Elk kind weet dat als je mensen min der geld geeft, ze ook minder kunnen uitgeven. Zoals de En gelse krant The Times treffend zei: Nederlands weg naar zelf vernietiging. We hebben in Ne derland een uiterst inefficiënt systeem om werklozen te bege leiden, het sollicitatiecircjsi hebben het UWV, CWjs^ Dienst, en andere reïntegra^ drijven die met z'nbijna^ zenden controleren of dewgjj zen wel genoeg solliciteren het niet makkelijker zijn jjj reïntegratiebedrijven alle i schikbare vacatures verzag en de gezien leeftijd en tn ding meest geschikte kardj ten naar de bedrijven stureaj dat deze geen dagen of bezig zijn met uitzoeken va, tientallen kandidaten? Ik dat die 25.000 reïntegratie^ tenaren tot taak hadden w® zen aan het werk te krijgt is dit hele circus bedoeld021 25.000 aan het werktehoiaa Schoolst^ Oud-Vossi* ZOUTELANDE - De Strang ters, een werkgroep van Jeu de Boules Middelh houdt zondag 28 maart vo« negentiende maal een stni toernooi. Naar verwachting kornet ruim vijfhonderd spelers uil! derland, België en Duitsla&i De spelers, die vrijdag sn ren, kunnen 's avonds al ten op de banen van de Club Ja Boules aan de Koudekerks in Middelburg voor een om ling wedstrijdje. Op zated middag is er een oefentoen op het strand van Zoutelai Op zondag wordt het offit toernooi gehouden, dal 10.30 uur begint. De deelna worden verdeeld over zes les. Er worden vijf wedstrij gespeeld. De prijsuitreikin om 16.30 uur in De Brandini Lewedorp is voor Zeeuwse begrippen een jong dorp. Het is ruim zeventig jaar oud doch in maatschappelijk en sociaal opzicht geslaagd, meent oud-burgemeester Mandos. foto Dirk-Jan Gjeltema stroom. „Wat groen is moeten we dus groen houden." Er moet verantwoord gebouwd worden, hield hij de aanwezi gen voor. Voorstraatdorpen moeten voorstraatdorpen blijven, kerkdorpen kerkdorpen en vestingdorpen vesting dorpen. „Misschien valt er dan ook niet te ontkomen aan het bouwen van nieuwe dorpen", zei Van Zwieten tot slot en liet zo merken alsnog om te zijn. Prijzen De afgelopen jaren heeft Mandos meer volgelingen gekregen; bijvoorbeeld Jaap Modder. In zijn functie van direc teur van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting (Nirov) omarmde hij het idee zeer. Volgens hem wil een kwart van de bevolking in een dorp wonen. Omdat slechts een klein deel daarin slaagt, staan dorpen gigantisch onder druk, stijgen de prijzen van de wonin gen en hebben projectontwikkelaars de kans gekregen vaak zeer lelijke nieuwbouwwijkjes aan de randen te bouwen. Hij wees naar Nagele in de Noord oost-Polder als voorbeeld van een nieuw en fanstisch mooi dorp. Wat hem betreft is er in Zeeland voldoende ruimte voor nieuwe dorpen. Hij merk te wel op dat zo'n nieuwe gemeen schap karakter moet hebben en pleitte dan ook voor de bouw van een typisch Zeeuws dorp. „Het mag niet inwissel baar zijn voor bijvoorbeeld een Fle- vo-dorp of een Fries dorp." Recenter lieten N. de Beun en J. Hille- brand op de opiniepagina van het Al gemeen Dagblad weten het dorpen idee te ondersteunen. De beleidsmede werkers van het Innovatienetwerk Groene Ruimte en Agrocluster menen dat nieuwe dorpen kunnen zorgen voor een evenwichtigere leeftijdsop bouw van de bevolking in landelijke gebieden. Verarming Bestaande dorpen vergrijzen, omdat jongeren en jonge gezinnen er vaak niet terecht kunnen. Dat komt omdat er bijna niet gebouwd mag worden en de paar bestaande huizen die wel op de markt komen, door schaarste te duur zijn voor jonge starters. De over vertegenwoordiging van ouderen du peert volgens hen het verenigingsle ven en leidt tot sociale verarming. Nieuwe dorpen bieden volgens het duo ook kansen om regionale verschil len te versterken - als tegenhanger te gen de vele eenvormige Vinexlocaties die momenteel worden gebouwd. Ook kunnen ze worden gezien als ideaal voor een meer mensgerichte organisa tiewijze van wonen, werken en recreë ren. In het jongste nummer van Aedes, het vaktijdschrift voor woningcorpora ties, laat directeur Wim Derksen van het Ruimtelijk Planbureau (RPB) ook weten Mandos te volgen. Eind vorig jaar zei hij al dat bouwen in landelijk gebied makkelijker moet worden. Vol gens het RPB worden honderdduizend huishoudens door allerlei regels van een woning op het platteland afgehou den, terwijl er genoeg ruimte is. De angst dat het platteland 'dichtslibt' en het milieu wordt geschaad, is volgens het planbureau ongegrond. Plattelandsgemeenten mogen nu al leen bouwen om de groei van de eigen bevolking op te vangen. Voor mensen die vanuit de stad willen verhuizen, is officieel geen plaats. „In de praktijk wordt extra bebeouwing in het lande lijk gebied echter gedoogd." Kleinkinderen Hij liet destijds al voorzichtig weten voorstander te zijn van nieuwe dor pen. In Aedes is van enige terughou dendheid geen sprake meer. „Het bou wen van nieuwe dorpjes is een manier om het landschap interessant te hou den en mooier te maken", zegt hij. Hij vindt het maar een vreemd dogma dat bouwen in een dorp alleen toegestaan is voor natuurlijke aanwas. „Alsof mensen heel hun leven in één dorp wo nen, evenals hun kinderen en kleinkin deren." Volgens hem is dat dogma on houdbaar. „Want veel mensen willen dolgraag op het platteland wonen." Het bouwen van nieuwe dorpen is vol gens hem interessanter en mooier dan het plakken van 'witte schimmel' aan bestaande dorpen. „Een overheid die denkt dingen te kunnen tegenhouden, zet het denken over intéressante oplos singen stop." Hij stelt dat de komende tijd behoefte is aan heel veel nieuwe, ruime wonin gen. In steden is daarvoor maar wei nig ruimte. „Mensen willen in het dorpsgroen wonen", zegt hij in Aedes. Aan' bouwen op het platteland valt vol gens hem dan ook niet te ontkomen. door Edith Ramakers Wievalt voor Amélie Nothomb, houdt van ver halen die '"het midden houden tussen een sprookje en de werke lijkheid. Ze schrijft bovendien met vaart, alsof ze achterna ge zeten wordt door een wereld die tegen haar is, maar die haar nooit klein zal krijgen. In haar laatste roman Plectrude (oorspronkelijke titel Robert des noms propres) verwacht je dat het niet goed komt met de hoofdpersoon Het einde be wijst het tegendeel en is verras send tegelijk. De Waalse Nothomb is populair in Frankrijk. In vrijwel elke Pa- rijse boekwinkel worden wer ken van haar aangeprezen; jong en oud kent haar. Onlangs ver scheen een boek van de hand van Michel Zumkir, waarin hij Amélie portretteert als een vrouw die het schrijven lijkt te hebben uitgevonden. In Plectrude vermoordt de jon ge, zwangere Lucette haar man. Ze zegt zelf dat ze tot die daad is gekomen om haar baby te be schermen tegen haar echtge noot, die haar kind een onmoge lijke naam wilde geven. De re den is banaal, het kan niet zo zijn dat Lucette dat zelf ook niet vindt. Het is aan de lezer om een diepere betekenis achter de moord te zoeken. De naam die Lucette in de ge vangenis zelf aan haar baby geeft, Plectrude, is er bovendien een die alleen maar protesten oproept. Het kind moet het er mee doen, de moeder wikt en be schikt en beslist intussen ook dat Plectrude zonder haar ver der moet leven. Ze pleegt zelf moord in de cel. Het verhaal gaat verder met Plectrude, een uitzonderlijk kind dat ballerina wil worden en wordt toegelaten op de l'Eco- le des rats van de Parijse Opera. PLECTRUDE De Boekenweek, die duurt, tot- en met zaterdag, richt de schijnwerper op Frankrijk. Hoeveel weten we eigenlijk van de hedendaagse Franse literatuurVoor veel mensen houdt die op bij Simone de Beauvoir, Albert Camus, Jean-Paul Sartre en Frangoise Sagan. In een dagelijkse serie belicht de PZC de Fratise literatuur van nu. Tien PZC-redacteuren geven hun indruk van een recent vertaalde Franse roman. Vandaag, in de zesde aflevering, Plectrude van Amélie Nothomb. Ze geeft zich mateloos over aan de loodzware en strenge oplei ding en passeert haar grenzen, Nothomb is in 1967 in het Ja panse Kobe geboren. Ze heeft de eerste vijf jaar van haar le ven in Japan gewoond. Sinds enige tijd is Brussel haar domi cilie. In 1992 debuteerde ze met de roman Hygiëne van de moor denaar, de vertaling van Hygië ne de l'assassin. Zes romans volgden, totdat in 1999 het suc cesvolle Met angst en beven ver scheen Stupeur et tremble- ments). Het boek leverde haar niet alleen de Grand Prix du ro man de 1'Académie franchise op, maar ook haar eerste verfil ming. De botsing van de oosterse en westerse culturen wordt er groot in uitgelicht. Als Frans-Ja panse tolk van een Japanse mul tinational hoopt Amélie (ge speeld door Sylvie Testud) meer te weten te komen van de Japan se zeden en gewoonten. Haar veelbelovende carrière besluit ze als wc-juffrouw. Haar laatste boek, Plectrude, is misschien niet het beste werk. Les Catalinaires bijvoorbeeld, verschenen in 1995, verdient lof. Het gaat over een echtpaar dal op het Franse platteland de gelukzalige eenzaamheid op zoekt en denkt die te hebben ge vonden. Totdat een buurman stipt elke dag om vier uur langs komt en koffie en gastvrijheid opeist. Een aantrekkelijke bij komstigheid is dat iedereen die Frans op de middelbare school heeft gevolgd en die daarna het Frans heeft onderhouden, Nothomb in de oorspronkelijke taal kan lezen. Plectrude, Amélie Nothomb, uitge verij Manteau/ De Bezige Bij, ver taling Marijke A rijsMeer Boeken week op www.pzc.nl. GOES - Het Grootkoor Zeeland treedt woensdagavond in De My the in Goes op met het tienkop pige ensemble De Perlina's uit Kiev. In tegenstelling tot een medede ling op de website van De My the is dit concert niet uitver kocht. Voor de uitvoering zijn nog ongeveer honderd kaarten beschikbaar. Aanvang is 20.00 uur. GOES - De Commissie Manhuis- tuinconcerten houdt zondag 21 maart de derde van een serie van vier koffieconcerten in thea ter De Mythe in Goes. Deze keer treedt, vanaf 12.00 uur, het harmonieorkest van mu ziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle op. Het orkest, onder leiding van Eddy Chrisostomus, strijdt za terdag 27 maart tijdens het Top- concours in Arnhem om het Ne derlands kampioenschap. GOES - De Zeeuwse Koor school aan de Singelstraat in Goes houdt zaterdag 20 maart vanaf 9.00 uur open dag. Nieuwe leerlingen, vanaf vijf jaar oud, kunnen zich dan aan melden. Zij komen samen met de zes- en zevenjarigen in het kleinkoor, dat elke zaterdagoch tend repeteert. Vanaf het zevende jaar komt daar ook de woensdagmiddag bij. Vanaf hun achtste jaar zin gen de jongens drie keer per week in het grote koor. Nieuw bij de koorschool is de op leiding voor junior-kerkorga nist. Deze begint in september en is bestemd voor jongens van af ongeveer negen jaar die ook in het koor willen zingen. GOESE SAS - Bluesband Mr. Fi re The Blueswall treedt vrij dag 19 maart op in café-restau rant Het Loze Vissertje bij het Goese Sas. Het concert begint om 21.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - In de naam is het woord fes tival vervangen door het woord weekend. Dat geeft aan dat het 2nd Dutch Teddy Boy R'n'R Festival - nu dus Weekend - ten op zichte van vorig jaar is uitgebreid. Komend weekeinde staan twee dagen lang twee loca ties in Vlissingen - De Piek en het Arsenaal theater - in het teken van originele rock 'n' roll. Het eerste Teddy Boy Festival was vorig jaar een succes. In totaal bezochten een klei ne zeshonderd rock 'n' roll-liefhebbers uit zeven verschillende landen, in veel gevallen prachtig uitgedost, het Arsenaaltheater. Daar werd van vroeg in de middag tot diep in de nacht niet alleen gemusiceerd, er werd onder meer ook een platenbeurs gehouden en er was een tentoonstelling ingericht. Als warming up vonden destijds optredens plaats in café Groen Licht en hotel Elisa beth. „Omdat er veel bezoekers uit het bui tenland kwamen, was het een goed idee om op de vrijdagavond wat optredens te plan nen", zegt organisator Peter de Nooijer. „In derdaad beleken de buitenlanders een dag van tevoren aanwezig. Dat hebben we nu ge leerd. Vandaar dat we het vrijdagavondpro gramma groter aanpakken met vier bands in De Piek." Twee van de vier bands verzorgden vorig jaar ook de warming up, namelijk PV the Heartbeats en Betty's Doghouse. De eerstge noemde band past in de echte Teddy Boy-traditie. Die is eind jaren vijftig, begin jaren zestig in Londen ontstaan, waar de middle class-jeugd zich tegen de elitaire mods afzette door zich overdreven mooi aan te kleden, met glimmende kragen op lange jassen, roze sokken boven glanzende, zwar te schoen, grote vetkuiven en lange bakke baarden. De dames in pettycoat. Daarbij hoorde uiteraard rock 'n' roll. Betty's Dog house speelt rockabilly, een met de Teddy Boy verwante muziekvorm. De buitenlandse inbreng komt vrijdag van de Jungle Tigers uit Spanje en Engelsman Mal 'Catman' Clint. Hij speelt rock 'n' roll in de stijl van Gene Vincent, de Jungle Ti gers zijn met hun snelle, opwindende act een echte uitsmijter. Legendarisch Vrijdagavond begint het feest om 19 uur, za terdag al om 14 uur. Dan is het Arsenaal theater de plek voor een stel onvervalste Teddy Boy-bands. Anders dan de festivalposters vermelden, opent niet het Finse Duke the Vi-kings het programma, maar Red Hot Mex uit Zwe den. Uit Nederland komen PV the Heartbeats en Ronnie Nightingale the Haydocks. De laatste band trad vorig jaar op en keert op veler verzoek terug. Uit Oostenrijk worden Muziekliefhebbers met de typische Teddy-Boy-look zullen komend weekeinde VliöEj bevolken. foto organisatie Teddy BoyWew1 The Rioters verwacht, De Engelse Flying Saucers en de Riot Rockers zijn de hoofd acts. „Het zijn twee legendarische groepen in de Teddy Boy-scene", vertelt De Nooijer. „Daarvoor komen de mensen van heinde en ver. Het is vooral bijzonder dat ze allebei op één avond optreden." De Nooijer heeft al boekingen binnen uit ne gen verschillende landen. Hij verwacht ze ker vijfhonderd man publiek. heus niet allemaal rockers. Iedereen voor de gezellige sfeer. En wie zich n:c- doft, kan ook langskomen om degf'^ dat wel doen te bekijken." 2nd Dutch Teddy Boy Festival in gen, vrijdag in De Piek (vanaf 20 dag in het Arsenaaltheater (vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10