Laatste kans voor kokkelvissers Vlaanderen rekent op verdere verdieping PZC Gastvrij onthaal in spookdorp Westerschelde is niet schoon, maar wel koud Doel Sector mag aantonen dat visserij in Waddenmilieu duurzaam kan Oud-burgemeester Bruinisse overleden Goed in de fout 'rovincie koopt natuur kampioen sc Oude Vaart kampioen schoolschaken Man (85) deelt kopstoot uit Taxichauffeur overmeestert klant Botsing na keren op weg Achter het stuur in slaap Reeks autoinbraken in Hulst maandag 15 maart 2004 kgfMarmen van der Werf OFN HAAG - Kokkelvissers Migen een laatste kans om te Lijzen dat zij op een duurza- manier hun beroep in de Faddenzee kunnen uitoefenen. en commissie onder leiding nn voormalig PvdA-fractie- joorzitter W. Meijer adviseert (i aan de regering in een nog ttrtrouwelijk advies. a De adviesgroep, die verder be staat uit oud-voorzitter T. Lod- ders-Elfferich van het CDA en de gewezen VVD-minister L. Hermans, heeft in opdracht van het kabinet alle milieuvraag stukken rond de Waddenzee on derzocht. Het opvallendste on derdeel van haar rapport dat op 25 maart officieel bekend wordt, is dat er in de Wadden zee toch ruimte is voor gaswin- r Piet Kleemans RRl'INISSE - Op de leeftijd in 85 jaar is vorige week ,H. van der Linde, oud-burge- leester van Bruinisse en Nieu- trkerk aan den IJssel, overle- tn. Van der Linde was Ridder ide Orde van Oranje-Nassau. ander Linde werd in 1918 ge- iren in Tholen. Hij begon zijn nbtelijke carrière in 1939 als ilontair in de gemeente Uit- iest, vlakbij Haarlem. Vier ar later werd hij ambtenaar in arken, waar hij tot 1947 bleef ten. Vervolgens trad hij in ienst als commies bij de ge rente Leiden. Op 30-jarige eftijd verhuisde Van der Linde (volgens in 1948 naar Bruinis- waar hij was benoemd tot ge- rentesecretaris. Als zodamg is hij nauw betrokken bij de 1 die Bruinisse na de Waters- Advertentie uinkunststudio r~Q-| harry de visser www harrydevisser.nl tel. 06-52302857 lrkunststiKfK>harrydevisser@ msn .com noodramp van 1953 speelde als één van de twee aanvoerhavens voor hulptroepen en hulpgoede ren. Tien jaar later verruilde Van der Linde de baan van ge meentesecretaris voor het ambt van burgemeester. Tien jaar lang stond burgemees ter Van der Linde aan het roer van de gemeente Bruinisse, tot hij werd benoemd tot burge meester van Nieuwerkerk aan den IJssel. In 1983 nam hij daar na veertien jaar burgemeester schap afscheid. Van der Linde stond te boek als een recht-voor-z'n raap-bestuur- der en een man met een warm hart voor kleinschaligheid. Ook was hij de grondlegger van de jumelage tussen zijn laatste gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel en het Duitse Bückeburg. Comelis Hendrik van der Linde is afgelopen vrijdag in besloten kring in Gouda begraven. IJZENDIJKE - In de Oranje straat in IJzendijke is zaterdag om 16.30 uur een 49-jarige auto mobilist uit de gemeente Sluis aangehouden. De man had ruim drie maal de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken, kon geen rijbewijs overleggen en de APK van de auto was verlopen. Hij ontvangt een dagvaarding. IDDELBURG - De provincie wol van nutsbedrijf Delta het dat het Rijk laat vallen." Ook S. Heijning (WD) twijfelde daarom. Beiden meenden dat particulier natuurbeheer voor de Maire ook kan volstaan. Nee, zei de gedeputeerde. „Op die plek past dat niet." Aanvankelijk wilde het dage lijks provinciebestuur ook grond in Klein Valkenisse van Delta kopen en doorschuiven naar Staatsbosbeheer. Een parti culier kocht het eerder. Daar over was het nieuwe Statenlid L. Harpe (GroenLinks) niet blij. Hij vreesde het ontstaan van 'een stukje klein-Hollywood'. Nadat Kramer toezegde dat de provincie een planologisch be sluit van de gemeente Veere over de toekomst van Klein Val kenisse streng zal toetsen, trok Harpe een motie hierover in. PvdA-Kamerleden J. Boelhouwer en L. Blom (rechts) op de Scheldedijk tijdens hun werkbezoek aan Doel. door Harmen van der Werf ®tns van vier. Er waren tien ta ks waar de schakers twintig mi- Men tijd kregen om hun par- ïjen'n winst om te zetten, njdens de wedstrijdrondes ver eerden de rumoerige jeugdige deelnemers ineens in serieuze denksporters die geconcen treerd probeerden hun tegen standers schaakmat te zetten, belangstellend gadegeslagen door ouders en familie. „Je kunt met schaken lekker je hersens trainen. Dat maakt scha ken zo leuk", zegt Jelle Blon- deel, een van de winnaars van het kampioenschap. Teamge noot Quinten Ducarmon zette in de zevende ronde in recordtijd zijn tegenstander schaakmat. „Ja man, in elf seconden, echt snel. Te gek gewoon!" Ducar mon is op dit moment Zeeuws Kampioen tot en met 10 jaar en de nummer twee van Neder land. Samen met Robin Antheu- nis en Luuc van der Zee behaal de het viertal 18 wedstrijdpun- ten en 31,5 bordpunten en dus de winst Tweede werd Sint Ba- vo uit Oostburg met 14 wed- Het team van de Oude Vaart, (vl- nr) Robin Antheunis. Jelle Blon- deel, Luuc van der Zee en Quin ten Ducarmon tijdens het kam pioenschap schoolschaken. foto Camile Schelstraete swb 9 OOST-SOUBURG - Een 85-jarige Souburger heeft zater dagmiddag rond tien voor vijf een kopstoot uitgedeeld aan een 36-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer moest naar de dokter. Hij heeft een zwaargekneusde neus opge lopen. Tussen de twee mannen was ruzie ontstaan, omdat het dochtertje van de 36-jarige Souburger aan het krijten was op de stoep van de bejaarde man. Na wat beschuldi gingen over en weer, deelde de 85-jarige man opeens een kopstoot uit. De politie heeft de man meegenomen naar het bureau voor verhoor. VLISSINGEN - Een taxichauffeur heeft in de nacht van zaterdag op zondag samen met een collega een 23-jarige Vlissinger in de kraag gevat, die niet wilde betalen voor een rit. De man was ingestapt in Middelburg en moest naar Vlissingen. Bij het uitstappen zei hij dat hij geld ging halen, maar plotseling ging de Vlissinger ervandoor. De chauffeur en een collega zetten de achtervolging in en droegen hem over aan de politie. TERNEUZEN - Op de Scheldeboulevard in Temeuzen vond zaterdagmiddag rond 14.15 uur een aanrijding plaats. Een 79-jarige automobilist uit Temeuzen wilde ke ren nadat hij verkeerd was gereden. Hierbij zag hij een te gemoetkomende personenauto, bestuurd door een 47-jari- ge vrouw uit Utrecht, over het hoofd en botste op haar au to Beide voertuigen raakten beschadigd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. POORTVLIET - Twee automobilisten zijn dit weekeinde met de schrik vrijgekomen nadat zij achter het stuur in slaap vielen. Een inzittende liep een pijnlijke schouder op. Even na twaalven in de nacht van zaterdag op zondag schrok een 23-jarige Tholenaar wakker toen hij met zijn voertuig van de Poortvlietsedijk in Poortvliet reed. Onder aan de dijk kwam het voertuig, met veel blikschade, tot stilstand. Op de Grevelingendam vond in de vroege zondagmorgen een soortgelijk eenzijdig ongeval plaats. De 19-jarige be stuurder uit de gemeente Schouwen-Duiveland werd wak ker toen hij de berm in reed, probeerde te corrigeren maar sloeg met zijn auto over de kop. Een inzittende, een 20-jarige eilander, is met een pijnlijke schouder naar de huisartsenpost gebracht. De auto is total loss. HULST - In de nacht van zaterdag op zondag is ingebro ken in diverse auto's die geparkeerd stonden in Hulst In totaal werden zestien auto's vernield en/of opengebro ken door autokrakers. De voertuigen stonden op het Gal- gebolwerk. het 's Gravenhofplein, de Tivolistraat, het Nassaubolwerk en de Moervaartstraat. Uit een aantal au to's zijn goederen weggenomen. iatuurgebied De Maire in de Kop van Schouwen (27 hectare). Staatsbosbeheer krijgt het ver- tolgens in eigendom. In de Sta- Bvergadering stemden CDA tade VVD'er C. Bierens tegen. deputeerde M. Kramer (Pv- l\, natuur en water) noemde de lankoop urgent. „In plaats van wchideeën groeien er nu bra- oen" Daarom wilde hij voor fel keer een uitzondering ma len en provinciegeld uittrekken jooreen aankoop die volgens de feande afspraken voor reke- Cig van het Rijk hoort te ko- fei Het Rijk geeft voor De Mai ls echter geen geld Dat zat van Beveren (CDA) niet lek- m. „We stappen niet in een gat jfeorGino van den Broecke ÏERNEUZEN - Het kwartet jon ge schakers van Oude Vaart 1 tót zaterdag het Zeeuwse kam pioenschap schoolschaken ge ronnen. De vier tienjarige scha ars waren de beste van twintig tóncmende teams en zullen op 23 mei voor Zeeland deelnemen aon het Nederlands Kampioen schap in Nijmegen. 'a het clubgebouw van Schaak- leniging Terneuzen aan het Bdvard Grieghof was het een ge- tellige drukte. Meer dan hon- tól jonge schakers speelden ne ten ronden tegen elkaar in fellMaurits Sep JUSSINGEN - Vlaanderen re- lfit erop dat de Westerschelde "der verdiept wordt om de ha- van Antwerpen bereikbaar houden voor de allergrootste **hepen. k Vlaamse minister G. Bossuyt n zich 'moeilijk voorstellen verdere verruiming geen on- eel zal zi)n van het besluit er de Westerschelde dat eind dit jaar genomen zal worden'. De Nederlandse minister K Pe- ijs zal dat alleen toestaan als de veiligheid van de Zeeuwen ge waarborgd blijft. De ministers sloten zaterdag op de Westerschelde officieel het project wrakkenberging af. Het opruimen van 53 scheepswrak ken is gehaald binnen de gestel de termijn van zes jaar, zonder dat het duurder is geworden dan de 300 miljoen euro die er voor beschikbaar was gesteld. ning vanaf de wal, Een idee was een deel van de aardgasbaten te gebruiken voor het uitkopen van de mechanische kokkelvisse rij. W. van Dieren, lid van de in ternationale milieugroep Club van Rome, en oud-milieuminis- ter P van Winsemius (VVD) heb ben dit eerder geopperd. Dat voorstel neemt de regeringscom missie niet over. Respijt Meijers, Lodders-Elfferich en Hermans willen de kokkelvis sers respijt geven om aan te to nen dat de visserij op kokkels met schepen in te passen is in het Waddenmilieu. Als dat niet DOEL - Gastvrij zijn ze zeker, de laatste inwoners van Doel die blijven strijden voor het be houd van hun Scheldedorp. Ze ontvingen het Zeeuwse PvdA-Kamerlid L. Blom en zijn collega J. Boelhouwer zaterdag met open armen. Zo vaak ko men er geen landelijke politici meer op bezoek. Dat Blom en Boelhouwer aangaven weinig voor de Doelenaren te kunnen doen, deed er minder toe. Het initiatief voor het werkbe zoek kwam van Blom. In zijn post vond hij geregeld de nieuwsbrief van het comité Doel 2020. De PvdA'er wilde wel eens weten hoe in het Schelde- strijdpunten en 24 bordpunten. De derde plaats werd gewonnen door de Vlissingse Louise de Col- lingnyschool. Zij behaalde 12 wedstrijdpunten en 20,5 bord punten. Van het voortgezet onderwijs na men vier teams deel aan het ZK in Temeuzen. Bij de bovenbouw leerlingen ging de winst naar het Oostburgse Zwincollege. Bij de onderbouw pakte De Rede uit Temeuzen de eerste plek. Alle winnende teams gaan naar het Nederlandse Kampioen schap Schoolschaken in Nijme gen op zaterdag 29 mei. „Een staaltje van goed nabuur schap". prees Bossuyt. De Vlaamse minister sprak na drukkelijk over 'onze Schelde' om het belang van de rivier voor Belgie te onderstrepen. Hij hoopt dat de goede samenwer king eind dit jaar wordt ver taald in een nieuw besluit over de toekomst van de Westerschel de. „Voor ons is verdere verdie ping een belangrijk element, naast veiligheid en natuurlijk heid." lukt, moeten zij alsnog van het Wad af. Op een saneringsrege ling hoeven ze dan niet meer te rekenen, stelt de adviesgroep voor, 'want er is de afgelopen ja ren genoeg aan de kokkels ver diend'. Secretaris J. Holstein van de kokkelsector laat in een eerste reactie weten, „Wij gaan aanto nen dat kokkelvisserij duur zaam kan.Hij verwijst naar voorstellen die de stichting Ont wikkeling Duurzame Schelp diervisserij (Odus) onlangs daar voor heeft gedaan in de nota 'Het roer moet om'. Tot nu toe worden kokkels alleen geoogst. Ze verdwijnen direct uit het sys- dorp over een nieuwe verdie ping van de Westerschelde wordt gedacht Doel dreigt im mers vermalen te worden dooi de uitbreiding van de Antwerp se haven, die zo 'sterk aandringt op verruiming van de vaarweg door Zeeland. R. van Buel, leidsman van Doel 2020, liet er geen misverstand over bestaan. De Westerschelde is naar zijn idee al diep genoeg. Niet alleen omdat hij vreest dat de containervaart bij een volgen de ingreep verder zal groeien, waardoor een haven op de plek van het huidige Doel in beeld komt. Maar ook omdat het overstro mingsgevaar langs de Schelde toeneemt. De Vlaamse waterdeskundige L. Peijs stelde Bossuyt gerust door voluit de gezamenlijke verant woordelijkheid van België en Nederland te benadrukken voor de toegankelijkheid van de Ant werpse haven en daarmee voor de Vlaamse welvaart Wantrouwen „Ik proef daarover wel eens wantrouwen, maar onze inzet is niet veranderd. Neem dat maar mee terug naar België." Maar om nu al uit te gaan van teem. Van kweken zoals in de mosselsector is geen sprake Kokkelvissers willen dat nu wel gaan doen. Ze willen kokkels op vissen, vervolgens verzaaien en na een groeiperiode van één a twee jaar op de markt brengen. Ook vogels hebben er dan nog wat aan. Gaswinning Politiek ligt het advies over gas winning het gevoeligst. Wadden vereniging en Greenpeace rea geerden afgelopen weekeinde di rect afwijzend. D66-fractievoorzitter B. Dit- trich was minder stellig. D66 was altijd fel tegen gaswinning Dirks gaf, na een wandeling door het al voor tweederde verla ten Doel, een lezing over dit ge vaar. Dat is volgens hem zeer reëel, zeker als de Westerschel de verder wordt verruimd. Een nieuwe verdieping zal naar zijn stellige overtuiging de aanleg van overloopgebieden verderop langs de Schelde teniet doen. Meer slib komt de Schelde op en krijgt de kans te bezinken. De aangeslibde rivier kan dan zelf minder water bergen. De Doelenaren hadden van Blom en Boel houwer graag ge hoord dat zij voor behoud van Doel en tegen de verdieping zijn. Boelhouwer, die waterbe leid doet in de PvdA-fractie, hield de boot af. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat Vlaande- een verdere verdieping is echter 'voorbarig', zei Peijs desge vraagd. ..Voor mij zijn er twee belangrijke voorwaarden: veilig heid en milieu. Bossuyt had het over goed nabuurschap. Welnu, dat gaat twee kanten op. België moet ook goed nabuurschap to nen door niet de veiligheid in Zeeland in gevaar te willen brengen." Wat Bossuyt betreft gaat in nieu we plannen voor de Westerschel de opnieuw het meeste geld in de Waddenzee. Dittrich wil de voorstellen van de commis sie-Mei jer in de volle breedte be oordelen. Zo'n tien procent van de op negen tot tien miljard eu ro geschatte aardgasbaten moet volgens de adviesgroep in de noordelijke economie worden ge stoken Verder pleit de commissie voor aankoop van schorren en andere gronden om het Waddengebied veilig te stellen. Het advies van de groep-Meijer is één van de bouwstenen voor het toekomstige schelpdiervisse- rijbeleid waarmee minister Veer man van Landbouw in juni komt. Camile Schelstraete ren Doel wil saneren vanwege de omgevingsrisieo's, de ligging tegenover het Antwerpse haven gebied. „Maar", merkte hij op, „dat is een zaak van het Vlaams ge west." Hij toonde zich mild over een volgende verdieping. „Ook hier moet garen op de klos ko men", verwees hij naar het eco nomisch belang voor Antwer pen. Delicaat Vlaamse politici die Blom had uitgenodigd, van de Vlaamse zusterpartij van de PvdA, SP.A-Spirit. lieten verstek gaan. Ze vonden het 'te deli caat'. Des te blijer waren de Doe lenaren met het bezoek uit Ne derland. naar veiligheid, al doelde hij met name op de veiligheid op de rivier zelf, voor het scheepvaart verkeer. Van de totale kostprijs van het project wrakkenberging (300 miljoen euro) is 130 miljoen be steed aan veiligheid, namelijk aan het opruimen van de wrak ken en obstakels. De rest van het geld is ongeveer gelijkelijk verdeeld over bagger- werken en natuurherstol en oeververdcd igi ng door Maurits Sep VLISSINGEN - „De Wester schelde is schoon, althans van wrakken." Van de zuiverheid van het water is minister Peijs van Verkeer en Waterstaat min der overtuigd. Ijskoud is het in deze tijd van het jaar in elk ge val wel. Dat merkten enkele hoge Vlaam se gasten zaterdag bij de afslui ting van het project wrakkenber ging. Peijs en haar Vlaamse col lega Bossuyt haalden met het be- tonningsvaartuig Frans Naere- bout de laatste boei weg die de plaats van een scheepswrak mar keerde, ter hoogte van de Scho ne Waardin, voor de kust bij Rit- them. Door de harde wind (kracht zes) toonde de Westerschelde zich van haar woelige kant. De rond vaartboot Stad Terneuzen volg de met een gezelschap hoge gas ten op grote afstand de officiële handeling. Op de terugweg naar de binnenhaven van Vlissingen sloeg een hoge golf een ruit uit het schip. Doorweekt Een paar hoge Vlaamse gasten werden doorweekt met ijskoud Scheldewater. De schrik was even groot, maar van paniek was geen sprake. Een paar he ren hielden het kapotte raam zo goed mogelijk tegen totdat het schip in rustiger vaarwater was. „Niet normaal", reageerde kapi tein A. de Vries van de Stad Ter neuzen ontdaan. „Het was wel (Advertentie) Oostkerk Middelburg di. 16 maart 2004 19.30 uur informatie: 0118-623650 onstuimig, maar we hebben al slechter weer meegemaakt, windkracht acht of negen, en toen gebeurde er niks. Vandaag was het een zesje." Er was wel behoorlijk wat groot scheep vaartverkeer op wpg en vanwe ge de tijd moest De Vries doorva ren „Hadden we meer tijd ge had, dan hadden we misschien wat minder last van golven ge had. Maar dat is nog geen oor zaak. Dit had niet hoeven gebeu ren." Waarom de ruit toch bezweek onder de klap van een golf. zal onderzoek moeten uitwijzen. „Misschien is een hoek van de ruit beschadigd doordat we het schip hebben gezandstraald", gokte De Vries. „Of misschien zat er een zwakke plek in het rubber omdat er door gasten in is geprikt. Ik weet het niet." De Vries hoopt via onderzoek door de verzekering de werkelijke oorzaak te achterhalen. Hij be nadrukte dat er geen gevaarlij ke situatie was ontstaan. ..Al staat de salon vol water, dan nog is het niet gevaarlijk." De Vlaamse gasten werden schade loos gesteld door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zij kregen een nieuw droog pak. (Advertentie) Golden Tulip wistouin tououmi vussiNGiN DE NIEUWSTE alles-onder-1-dak accommodatie van Zeeland De perfecte locatie voor o.a.: Vergaderingen (10% korting tot aug. 2004) Receptie s, feesten en partijen Bruiloften Lunches, brunches diners Stop dus met zoeken en belt u genist voor de benodigde informatie. Wij ontvangen u graag voor een rondleiding, dan ziet u meteen wat wij bedoelen! Tot ziens aan de kust! Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) Tel.: 0118-552510 Fax: 0118-552776 westdumOzeelandnet.nl www.westduin.nl IXFE REST AURAMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9