NCIALE ZEEUWSE COURANT Rol Al Qaeda lijkt zeker Poetin boekt monsterzege Spanning rond Georgië loopt op Champagnekurk knalt voor fietsvoetveer Vermiste man (57) uit Haamstede dood aangetroffen Einde aan ruiming wrakken China verlegt koers economie Verstekelingen mijden Vlissingen Jaksche leidt van begin tot eind Duur verlies voor Hoek Patrouilles in ondergrondse van Londen ETA naar achtergrond bij onderzoek naar daders Madrid Opklaringen Geleidelijk opklaringen Vrij krachtige zuidwestelijke wind en vanmiddag 246e jaargang no. 63 maandag 15 maart 2004 I |os nummer 1,20 internet: www.pzc.nl premier zal zich De Chinese Wen Jiabao meer richten op economi sche kwaliteit dan kwan titeit. Zijn koers voor ziet ook in het schrap pen van belastingen voor boeren. De grond wet rept voor het eerst van privé-be- zit en men senrechten. Sinds alle trailers van autoterminalexploitant Cobelfret in Vlissingen-Oost een hartslagmeter passeren, zijn in to taal zeventien personen aangehouden die, verstopt in een trailer, naar Engeland wilden vluchten. Dat is heel wei nig, vindt Cobelfret Op de terminal van het be drijf in Zeebrugge worden jaarlijks duizenden illegalen opgepakt. De Duitse wielrenner Jörg Jaksche heeft gisteren Pa- rijs-Nice op zijn naam geschreven. Hij greep de leiding in de eerste etappe en stond die niet meer af. De Kazach Vinoukourov stal de show in de race Hj naar de zon. Hij won drie etappes E Hoek leek zaterdagmid dag kort voor tijd de winst te pakken in de topper in de hoofdklas se A tegen Quick Boys. De Zeeuws-Vlaamse treffer werd echter afge keurd en even later viel het winnende doelpunt aan de an dere kant: O 2-1. I O varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7. 9 en 11; sport 13, 14, 15, 16. 17, 18, 19, 20,21 en 22 van onze redactie buitenland TBILISI - De spanning tussen de Georgische president Michail Saakasjvili en de Adzjarische machthebber Asian Abasjidze is gisteren opgelopen. Gisteravond laat stelde Saakasjvili Abasjid ze een ultimatum, waarin hij de laatste 24 uur bedenktijd gaf. Vanavond wil de president een reactie op zijn eis dat alle Geor gische functionarissen vrijheid van beweging hebben op Adzja- risch grondgebied. Verder wil hij dat de inwoners van de repu bliek kunnen uitkomen voor hun opvattingen en dat er een vrije verkiezingscampagne ge houden wordt. Op 28 maart zijn er parlementsverkiezingen. Wat hij gaat doen als het ant woord negatief uitvalt, zei de president niet. Het ultimatum volgde op een dag waarop Adzja rische separatisten Saakasjvili de toegang tot hun afvallige re publiek weigerden, waarna de regering in Tbilisi haar strijd krachten in verhoogde staat van paraatheid bracht. Rusland waarschuwde Tbilisi daarop voor een invasie in Adzjarië. Gewapende Adzjariërs hadden Saakasjvilis autokonvooi giste rochtend met waarschuwings schoten tegengehouden bij een controlepost, toen hij naar Adzjarië wilde reizen. Het be stuur van Georgië heeft er am per invloed. Volgens een woord voerder besloot Saakasjvili rechtsomkeert te maken om bloedvergieten te voorkomen. De Adzjarische machthebber Abasjidze had zaterdag al ge waarschuwd voor een Georgi sche invasie in de afvallige streek aan de Zwarte Zee en zijn Russische bondgenoot om hulp gevraagd. In de Adzjari sche hoofdstad Batoemi hebben tanks posities ingenomen en er worden wapens uitgedeeld aan de bevolking. ANP/AFP/RTR Noleer mij «oor e«n proef abonnement van 5 weken WV voor 14.» 14 toe in atKNitwig ven m ■I I I I I I I I I sHrnóssnssssïo" Noteer mij voor een abonne ment. De oerete twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso l€ 19,451 O per kwartaal met automa tische incasso 56.60). O por iaat met automatische incasso (C 217.001 Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 «60 WB Goes (postzegel met nodigl ot bel gratis 0600 0 Z31 231 Spaanse kiezers straffen Aznars Irak-beleid af Hunk van den Boom MADRID - De Spaanse kiezers hebben zich via de stembus mas saal uitgesproken tegen het tak-beleid van de regering-Az- nar. De Partido Popular (PP) die met absolute meerderheid re geerde maakte een vrije val. Na dat 95 procent van de stemmen aas geteld stonden de socialis ten vijf procent voor op de PP. Volgens de voorlopige uitslagen bijgen de socialisten 165 zetels a het parlement van 350 zetels. De PP krijgt er 148. De socialis ten hadden er 125, de PP 183. De verkiezingen stonden in het teken van de aanslagen in Ma drid waarbij tweehonderd men sen om het leven kwamen en 1500 mensen gewond raakten. Waarnemers leggen een direct verband tussen de verkiezings uitslagen de aanslagen. Veel kie zers hebben het bloedbad klaar blijkelijk uitgelegd als een di rect gevolg van de steun van Az- nar aan de Amerikaanse presi dent Bush. In de peilingen vóór de aanslagen stond de PP nog dichtbij een absolute meerder heid, mede door het krachtdadi ge optreden van premier Aznar tegen de gewapende Baskische afscheidingsbeweging ETA. De overwinning van de socialis ten betekent een politieke aard verschuiving. Acht jaar lang heeft de rechtse Partido Popular Spanje onder autoritaire leiding van Aznar geregeerd. Ook de ho ge opkomst van 77 procent, 10 procent meer dan vier jaar gele den, zien waarnemers als de be hoefte van de keizers om hun woede en verdriet te vertalen in politiek. GPD door Henk van den Boom MADRID - Het onderzoek naar de daders van de aan slagen in Madrid richt zich geheel op Al Qaeda. De Spaanse politie krijgt daar bij hulp van de Marokkaan se geheime dienst. Agenten uit Madrid gaan van daag naar Marokko om onder zoek te doen naar de drie Marok kanen die in verband met de aanslagen zijn aangehouden. Ook zijn twee Indiërs opgepakt die de Spaanse nationaliteit be zitten. De vijf worden ervan verdacht de telefoontjes te hebben gele verd waarmee de rugzakken met explosieven in de treinen tot ontploffing zijn gebracht. De politie kwam hen op het spoor door een mobieltje in een niet ontplofte rugzak in één van de treinen. De drie hebben allen een straf blad en komen uit het noorden van Marokko Het zijn kantoor bediende Jamal Zougam (30), werktuigkundige Mohamed Bek- kali (31) en fabrieksarbeider Mo hamed Chaoui (34). De naam van Mohamed Chaoui, komt voor in de telefoongesprekken van de Spaanse Al Qaeda-cel die de aanslagen in New York hielp voorbereiden. De krant El Mundo meldt dat de verdachten al vier jaar in Ma drid telefoonwinkel 'De nieuwe eeuw' bestieren. De politie kamt deze winkel uit Ook wordt geke ken naar betrokkenheid van de verdachten bij de aanslag in het Marokkaanse Casablanca, vorig jaar, waarbij veertig doden vie len. De twee Spanjaarden van Indiase afkomst worden ver hoord. De Spaanse anti-terreurbrigade werkt nauw samen met collega's van andere Europese landen en Amerikaanse opsporingsdien sten. Het onderzoek naar het busje dat bij het station van Al- cala de Henares stond en moge lijk door de daders is gebruikt, is ook nog in volle gang. De poli tie gaat door DNA-onderzoek de sporen na op een trui, hand schoenen en een overhemd die in de bus lagen. Daarin lagen ook zeven ontstekingen en een bandje met koranteksten. Video Nog meer tekenen wijzen erop dat niet de Baskische afschei dingsbeweging ETA, maar het terreurnetwerk Al Qaeda don derdag de aanslagen pleegde. Op een gisteren bij een moskee in Madrid gevonden video eist de Europese vertegenwoordiger van Al Qaeda de verantwoorde lijkheid op. De man op de video is Arabisch gekleed en noemt zich Abu Jujan al Afgani, Hij is niet bekend bij de Spaanse poli tie. De band is gevonden in een vuilnisbak na een telefoontje aan de Spaanse tv Intussen is het dodenaantal van de aanslagen opgelopen tot twee honderd. In de ziekenhuizen lig gen nog 250 gewonden van wie negentien in kritieke toestand. Veel slachtoffers zijn inmiddels begraven. Van 37 lichamen is de identiteit nog niet vastgesteld. GPD pagina 2: Al Qaeda is basis van terreur Bin Ladens aanslagen pagina 5: Europa moet leren leven met terrorisme Spanje gaf valse voorlichting LONDEN - Britse antiter reureenheden in burger patrouil leren in de treinen en op de sta tions van de Londense onder grondse. Passagiers krijgen te maken met scherpere controles. Deze maatregelen vormen een onderdeel van een 'campagne voor waakzaamheid' in de on dergrondse, zei de Britse trans- portpolitie gisteravond. Ook de controles op het spoorwegnet worden strenger. Tot de verscherpte veiligheids maatregelen voor de metro, die dagelijks drie miljoen mensen vervoert, is al besloten voor de aanslagen in Madrid, zei een woordvoerder. ANP Vanuit het nieuwe fietsvoetveer zijn de genodigde te zien die de officiële doop door minister Peijs bijwoonden. foto Mechteld Jansen doorMaurits Sep VLISSINGEN - Foetsvietveer, fietvoetsveer - nee, nog een keer, en nu goed: fietsvoetveer. Of het aan de drank lag. of aan de uitbundige stemming, meni ge tong raakte in de knoop bij het uitspreken van de naam van de nieuwe veerboten die tussen Vlissingen en Breskens gaan va ren. Zaterdag verrichtte minis ter Peijs de dubbeldoop. Met een vlijmscherp schaartje knipte Peijs de roodwitblauvve linten door. De champagnefles sen sloegen met twee doffe klap pen kapot op de rompen van de Prinses Maxima en de Prins Wil- lem-Alexander. Terwijl de gas ten klapten en de schepen be wonderden, friemelde Karla Pe ijs twee euro in de hand van scheepsbouwer Kommer Damen - om het ongeluk dat een schaar brengt, af te kopen. „Een wolk van een tweeling", oordeelde Peijs bewonderend over de veerboten. „En ze kun nen tegen een stootje. Zelfs bij windkracht negen blijven ze op koers." Dat spreekt haar des te meer aan omdat ze hoge ver wachtingen heeft van openbaar vervoer over water. Dat is 'slim en innovatief', en daarom be taalt ze ook 2,4 miljoen euro aan de provincie voor de exploitatie van de fietsvoetveren. „De fase van het experimenteren is voor bij, het is een volwassen tak van sport. Voor de zomer openen we een kennisbank voor openbaar vervoer over water. Regionale overheden en vervoersbedrijven kunnen daar kennis aftappen." Ook Damen Shipyards is bijzon der trots op de veerboten. Direc teur Kommer Damen hoopt nu een goede referentie te hebben om over de hele wereld klanten voor hetzelfde type schip te win nen. Zo wil hij ook het geld te rugverdienen dat de schepen nu te veel hebben gekost. De Pnnses Maxima is al hele maal klaar, de Prins Wil- lem-Alexander wordt nog afge bouwd. Volgens gedeputeerde Gert de Kok van openbaar ver voer moeten de schepen („Ik noem ze gewoon swath") op 9 april beschikbaar zijn. Daarna gaat exploitant BBA ermee oefe nen. door Piet Kleemans MEUW-HAAMSTEDE - Na een grootscheepse zoektocht is gistermiddag in Nieuw-Haam- stede het levenloze lichaam ge vonden van een 57-jarige man uit Haamstede, die sinds zater dag vermist was. De politie sluit een misdrijf uit en houdt het er- opdat de man door een ongeluk om het leven is gekomen. DeHaamstedenaar, een voorma lig politieman en sociaal recher cheur, vertrok zaterdagmorgen omstreeks 11.00 uur met zijn scootmobiel vanuit zorgcentrum Duinoord. Toen familie de man 's middags n'ri in het zorgcentrum trof, werd alarm geslagen. De politie startte samen met brandweer, Staatbosbeheer en de beman- van een helikopter een grootscheepse zoekactie. Ook werd de hulp ingeroepen van medewerkers van verschillende maneges in de buurt en een sportvereniging, waarvan een deel van de leden vaak traint in de Westhoek. i het zoeken werd uitgegaan v-an een straal van 10 a 15 kilo meter om Duinoord, omdat de *ootmobiel met verder kan. m "el boekgebied enigszins in perken werd er vanuit gegaan dat de man met zijn scootmobiel niet af kon wijken van de ge baande wegen. De man was af hankelijk van zijn scootmobiel. Hij kon nauwelijks nog lopen. Een signalement van de man werd verspreid, maar niemand bleek hem na diens vertrek uit Duinoord nog te hebben gezien. Bij het vallen van de duisternis werd zaterdagavond het zoeken gestaakt en zondagmorgen weer hervat. Een tweede helikopter- vlucht had geen resutaat Honden Zondag besloot de poltie de hulp van de reddingshonden werkgroep Zeeland in te roepen. Duikers doorzochten de haven van Burghsluis, maar vonden niets. Om absoluut zeker te zijn dat de vermiste man niet met zijn scootmobiel in de haven van Burghsluis terecht was geko men, wat gevreesd werd, werd reddingshond Vees, één van de honden van de reddingshonden werkgroep Zeeland, ingezet Ook het speciaal getrainde dier vond niets Ondertussen werd door een andere ploeg de directe omgeving van zorgcentrum Duinoord afgezocht. Rond vier uur kwam het bericht dat een be woner van Nieuw-Haamstede het levenloze lichaam van de man had gevonden. door Frank Hendrickx MOSKOU - Vladimir Poetin blijft ook de ko mende vier jaar de president van Rusland. Hij boekte gisteren bij de presidentsverkie zingen de voorspelde monsterzege. Hij kreeg ongeveer 70 procent van de stemmen. De overige kandidaten hadden zich op voor hand al neergelegd bij de nederlaag. Alleen de communistische kandidaat Nikolai Cha- ritonov wist met ongeveer veertien procent van de stemmen enigszins in de buurt te blij ven. De andere kandidaten kregen minder dan vijf procent. Bijna vier procent van de kiezers bracht een stem uit 'tegen iedereen'. Alleen een te lage opkomst kon de herverkie zing van Poetin in gevaar brengen, maar die zorg bleek ongegrond. Ruim 65 procent van de 109 miljoen kiesgerechtigden bracht een stem uit. De Russische autoriteiten deden er de laat ste dagen alles aan om de bevolking naar de stembus te krijgen. Tal van televisiespots be nadrukten het belang van de verkiezingen, ondanks de voorspelbare uitkomst. Mensen die een stem uitbrachten werden in enkele steden beloond met gratis concertkaartjes, eten en mobiele telefoons Ook leiders van de Russisch-Orthodoxe Kerk maanden de bevolking te gaan stemmen. Poetin krijgt door de ruime overwinning de vrije hand in Rusland. In december vergaar de zijn partij Eén Rusland al een tweederde Militairen in Sebastopol verlaten het stemhokje. foto Sergej Dolzhenko/RTR meerderheid in het parlement. Het beleid van de door Poetin benoemde nieuwe rege ring onder leiding van premier Michail Fradkov krijgt daardoor alle medewerking. In zijn eerste termijn heeft Poetin alle televi siezenders onder staatscontrole gesteld, waardoor ook de belangrijkste media zijn politiek steunen. De herkiezing van Poetin is omstreden. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa hekelde de steun van de staatsmedia voor Poetin. Tegenkandidaten kregen slechts een fractie van de zendtijd die dagelijks aan de president werd besteed. Russische democraten vrezen dat Poetins be wind autoritairder wordt, maar onder de be volking leeft die angst niet. Russen waarde ren dat Poetin de stabiliteit heeft hersteld. Bovendien is de economie de afgelopen vier jaar ruim 30 procent gegroeid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1