Chad Hedrick haalt zijn gram Angenent heeft z'n wereldrecord Waterreus aan PZC Als Arjen Robben maar niet verpietert eind seizoen weg Ziekenboeg Ajax stroomt weer leeg Amerikaan wint 5000 meter op WK 2D Arsenal tegen Chelsea in CL Fans Bayern geven bloed Menstjov wint etappe Parijs-Nice Duitse bobsleester verongelukt Beukering naar De Graafschap WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ËI Bik blijft toch hoofdsponsor ploeg Verboom NEC walst over FC Twente heen Nederlanders in mineur Met podium op de 5000 meter: op de voorgrond Carl Verheijen die zich geklopt wist, daarachter win naar Chad Hedrick die revanche nam en achteraan Gianni Romme die met zijn derde plek zijn seizoen nog een beetje kleur gaf. foto Jasper Juinen/ANP NYON - Arsenal kan ook in de kwartfinale van deCha- pions League dankbaar gebruik maken van de dienst® van Dennis Bergkamp. De Nederlandse spelbepaler, rno menteel in superieure vorm, hoeft er Engeland niet'voc? uit. Het lot koppelde de koploper van de Premier Lea/! gisteren aan stadgenoot Chelsea. De Spaanse titelfavoriet Real Madrid krijgt in de kwant nale te maken met AS Monaco en ontliep daarmee paar van de meest gevreesde opponenten. Zoals bekerho> der AC Milan die eerst thuis speelt tegen Deportivoü Coruna. FC Porto, dat verrassend Manchester Uniteduit. schakelde, lootte tegen Olympique Lyon. ANP MÜNCHEN Aanhangers van de Duitse club Bavert München hebben zich direct na de aanslagen in Madrid als bloeddonor aangemeld. De fans waren nog in Spaanse stad na de Champions League-wedstrijd tussg Real Madrid en Bayern München (1-O-verlies Bayern). 2> volgden de oproep van de Spaanse autoriteiten om bicei te geven om zo de slachtoffers van de aanslagen te heir* Een medewerker van de Spaanse hulporganisatie bedank- te de welwillende voetbalfans gisteren uitbundig vox hun hulp. „Bedankt Duitse fans, bedankt Bayern Mus- chen en bedankt Duitsland." ANP/DPA GAP - De Russische wielrenner Denis Mentsjov heeft gis teren de zesde etappe van de rittenkoers Parijs-Nice ge- wonnen. Hij was de snelste in een een rit over 173,5 kik- meter. In de sprint van een kopgroepje van vier coureun hield hij de Spanjaard Sanchez, de Amerikaan Landiset de Belg Bruylandts achter zich. De Duitser Jorg Jakscrs houdt de leiding in het algemeen klassement. De Span jaard Oscar Freire won de derde etappe van de Tire. no-Adriatico. Het betrof een rit van 168 kilometer va_ Maddaloni naar Isernia. Michael Boogerd, ook vanRab> bank, finishte als derde. Freire heeft ook de leiding in het algemeen klassement overgenomen. ANP/AFP KÖNIGSSEE - De 24-jarige Duitse bobsleester Yvona Cernota is gisteren tijdens een training op de baan vj Königssee om het leven gekomen. De slee vloog methogj snelheid uit de baan. Bemanningslid Stefan Grandi raak te zwaar gewond. Cernota behoorde tot het team van Cathleen Martini dat bij de laatste EK, eveneens it Königssee, op de vierde plaats eindigde. ANP/SID ARNHEM - Vitesse heeft Jhon van Beukering voorè rest van het seizoen verhuurd aan De Graafschap, Dj twintigjarige Arnhemmer moet bij de Doetinchemse club de problemen in de spits oplossen. Directeur Johan Tuk ker zei alles in het werk stellen Van Beukering, wiens con tract bij Vitesse over enkele maanden afloopt, morgen t! te laten debuteren tegen AGOW. ANP door Gijs van Oosten SEOUL - Op het podium van de 5000 meter voor mannen tijdens het WK afstanden in Seoul keek winnaar Chad Hedrick ver baasd om zich heen, zag aan weerszijden van de ijshal akelig lege tribunes en zei op wrange toon tegen nummer twee Carl Verheijen: „Ik ben vernederd voor 12.000 mensen en nu win ik voor tien mensen. Dat is pech hebben." Hedrick doelde op de 5000 me ter van twee weken geleden tij dens de wereldbekerfinale in Heerenveen, toen hij werd ver rast door een tactische aanval van Verheijen. De 28-jarige van onze sportredactie SEOUL - De Nederlandse schaatsploeg wordt in Zuid-Ko- rea geplaagd door een buikgriep virus dat vooralsnog twee slacht offers heeft geëist: schaatsster Renate Groenewold en coach Jac Orie. Groenewold die vanwege haar ziekte niet startte op de 1500 me ter heeft zich ook teruggetrok ken voor de 3000 meter van van ochtend, haar plaats wordt inge nomen door Helen van Goozen Groenewold brengt, net als Orie, de tijd in afzondering door op haar hotelkamer. Het is on waarschijnlijk dat Groenewold morgen op de 5000 meter start. Voor die afstand is Barbara de Loor de eerste reserve. Erben Wennemars had al voor het toernooi zijn portie ellende gehad. Hij schaatst op een reser ve paar schaatsen nadat het WOERDEN - Michel Bik is ook dit jaar hoofdsponsor/stich tingsvoorzitter van een eigen Trade Team voor wielrensters. Onlangs gaf de wiélrenunie in het onderzoek varrt' hoofdbe stuurslid Erik Lutjens nog aan stappen te willen ondernemen tegen Bik, als stichtingsvoorzit ter van de voormalige Power- plate/Bik-formatie, wegens zijn ongefundeerde beschuldigingen aan het adres van ploegleider Ton Vrolijk en verzorger Ruud Verbeek over dopingverstrek- king en diefstal. De nieuwe Bik-ploeg, geleid door Goesenaar Rinus Verboom, bestaat uit Danielle Bekkering, Eyelien Bekkering, Elisabet Chantzi (Griekenland), Lenie Dijkstra, Corine Dorland en Co- rine Ilierckens (België). Volgens Nelly Voogt, coördina tor reglementen bij de KNWU, heeft de vrouwensport baat bij een terugkeer van Bik. „Anders zaten die rensters nu zonder ploeg. We hebben het belang van de wielersport voor laten gaan." Vrolijk, die met Bik in onmin leeft, vindt het onbegrijpelijk dat zijn voormalige stichtings voorzitter dit seizoen weer van de partij is. „We zijn er hier allemaal ge woon even stil van geweest, toen we het hoorden: Ruud, ik en de oud-rensters van de ploeg met wie we nog een afscheids- trainingskamp houden. Hij heeft het ons onmogelijk ge maakt een ploeg te beginnen dit jaar, maar zelf wordt hem geen strobreed in de weg gelegd. Ach, als je maar geld hebt, hè." ANP stayer uit Leusden plaatste met een snelle ronde in het laatste deel van de race een tussen- sprint waarop Hedrick het ant woord schuldig moest blijven. De 26-jarige Texaan, die abso luut niet tegen zijn verlies kan, uitte toen zijn woede op het ijs. Verheijen nam in Heerenveen re vanche op de kritiek die hij kreeg tijdens het WK allround in Hamar. In Noorwegen werd hij door de Amerikanen beticht van 'een oneerlijke overwin ning' omdat hij op sleeptouw zou zijn genomen door ploegge noot Jochem Uytdehaage. In Seoul was het Hedricks beurt om wraak te nemen. Verheijen, die eerder in de week met de Amerikaan een biertje had ge- scharniermechanisme afbrak bij een proefstart. Wennemars, vo rig jaar nog goed voor brons, ein digde in de stand over twee 500 meters als elfde, overeenkom stig zijn positie in het wereldbe kerklassement. De medailles gin gen naar Jeremy Wotherspoon (Canada). Dimitri Lobkov (Rus land) en Mike Ireland (Canada). Gerard van Velde was met zijn achtste plaats de beste Nederlan der, Jan Bos werd veertiende. Ook bij de vrouwen op de 1500 meter was er geen Nederlands succes. Barbara de Loor miste het brons met vierhonderdste van een seconde van de Ameri kaanse Jennifer Rodriguez. De Duitse Anni Friesinger won haar vierde gouden WK-medail- le op de schaatsmijl in 2 minu ten en 0,48 seconden. Annama- rie Thomas, die Groenewold ver ving, werd vijfde. Marianne Tim mer (2.03.68) eindigde als negen de. GPD door Eric Korver ALKMAAR - Emoties? Nee. daar is Henk Angenent meestal de man niet voor. Ook niet als er een einde komt aan een jacht van jaren op een bijzonder we reldrecord. De marathonschaat ser uit Woubrugge vervulde gis teren zijn jongensdroom. Op het wonderijs van het Canadese Cal gary werd hij houder van het we relduurrecord. Een record dat hem jarenlang in de ban hield. Angenent toonde in het verle den zijn emoties slechts een en kele keer. Niet eens na het win nen van de Elfstedentocht, te verrast als hij ook zelf was na dat succes. Nee, het was in het najaar van 2002 de nationale ti tel op de tien kilometer die voor het eerst de tranen echt losmaak te. Intense vreugde om iets wat hij meer dan ooit wenste: een Ne derlandse titel. Het werelduurrecord stond min stens even hoog op zijn verlang lijst, maar toch was Angenent weer nuchter als altijd nadat hij met een afstand van 41.699 me ter en 49 centimeter de uit 1999 daterende prestatie van de Itali aan Roberto Sighel uit de boe ken had geschaatst. „Het is niet zo dat er een last van mijn schouders valt, maar het is natuurlijk wel lekker dat ik dit heb. Er staat nu eindelijk een wereldrecord achter mijn naam, en daar ben ik heel lang mee bezig geweest." Toch was er wel iets van opluch ting te bespeuren bij de 36-jari- ge veehouder, die drommels goed besefte dat het verwach tingspatroon hoog lag. De eerste serieuze aanval op het record dronken, wist dat hij extra ge brand was op een overwinning. „Ik wil revanche voor elke ne derlaag", aldus Hedrick. „Ik hoop die mentaliteit lang vast te houden, want alleen op die ma nier kan ik mezelf verbeteren Ik heb zulke ervaringen nodig om me bewust te worden van de dingen waarom het gaat in het schaatsen." Slagtempo Hedrick erkende dat de trage ijs vloer die door de Koreanen in de hal van Seoul was neergelegd in zijn voordeel was. „Het is meer mijn slagtempo, kort en krachtig. Maar ik moet ook le ren om op snel ijs te glijden." Hedrick noteerde een lange en stabiele reeks rondetijden van net boven de 31 seconden en kwam uit op een tijd 6 minuten 34,37 seconden. Verheijen volg de als tweede (6.38,15), nog net voor Gianni Romme (6.38,73), die blij verrast was met de bron zen medaille in een verder kleur loos seizoen. Bob de Jong, zesde in 6.43,17, viel tegen. Het op schema rijden is een dis cipline die Hedrick pas in de loop van dit seizoen onder de knie heeft gekregen. Wat dat be treft is hij een snelle leerling, want pas anderhalf jaar geleden maakte hij de overstap vanuit het skeeleren naar het schaat sen. Hedrick leert niet alleen snel, hij wint ook snel. Met de wereldtitel allround en de we reldtitel op de 5000 meter, is hij de meest succesvolle schaatser van het jaar. Verheijen rijdt morgen, net als Hedrick, de 10.000 meter. Het is voor hem, in een seizoen waarin hij het accent legde op het all- rounden, zijn laatste kans op een grote prijs. Hij is tevreden met zilver, maar op de 5000 me ter ging hij voor goud. GPD van de boswachter uit Baselga di Piné kwam immers van de man die al jaren te boek staat als een van de sterkste mara thonschaatsers van Nederland. „Iedereen ging er daarom van uit dat ik dat record wel even uit de boeken zou rijden, maar het moet natuurlijk nog wél ge beuren. En ik had nooit het idee dat het makkelijk zou zijn Met de groeiende aandacht voel de Angenent de laatste dagen ook de druk toenemen. „Steeds meer mensen zijn er mee bezig, er komt meer aandacht van de media. Dan voel je toch dat je niet mag falen." In de Canadese ochtenduren - op een moment dat in Neder land de vrijdag al naar z'n einde liep - stond Angenent dan ook op met kriebels in de buik. „Dat heb ik echt niet vaak. Maar ik had er zó lang naartoe geleefd, en nu moest het gebeuren. Laat nu maar komen dan, dacht ik." De twijfels die er vooraf nog enigszins waren, werden snel weggenomen. Angenent startte al met vertrouwen, nadat hij had bespeurd dat het lichaam de laatste dagen steeds beter werd. Na de zware inspannin gen van het weekeinde had hij rust genomen, en dat pakte goed uit. „Ik heb niets meer gedaan, alleen mijn rug laten manipule ren door een therapeut waarna de stijvigheid verdween, Ik voel de me echt goed." Dat bleek in de race. die hij solide opende met de gewenste rondjes hoog in de 34 seconden. „Er waren zelfs wat lage 35'ers bij, maar dat kon ik me permitteren. Na een minuut of tien voelde ik al dat het goed zat." Angenent vond de cadans die hij nodig had „Een heel lange slag, zes op het rechte eind. Dat heb ik een halfuur kunnen vol houden." Daarna gooide de TNT-rijder het ritme wat om hoog, en dook met zijn rondetij den laag in de 34 seconden. „De laatste tien minuten zat ik zelfs in de 33. Dan heb je een mooi rit me, weet je dat het goed zit, en rijdt het heerlijk Uiteindelijk hield hij ruim zeshonderd meter over op Sighel, die destijds - eveneens in Calgary - tot 41.040 meter kwam. In de armen van zijn vrouw Sannah vierde Ange nent een van de mooiste momen ten uit zijn loopbaan. „Want na tuurlijk ben ik hier echt héél blij mee. Dit is altijd een van mijn doelen geweest Dat lijstje met uitdagingen slinkt overigens ras. Angenent heeft er nog welgeteld twee over. „De Olympische Spelen en een nationale titel op de mara thon. Nee, kunstijs of natuurijs maakt me helemaal niets uit, als het maar een NK is. Ik heb al zó vaak op dat podium gestaan, maar nog nooit op de hoogste trede." Het marathonpeloton kan de borst natmaken. Want het kan soms even duren, maar Angenent krijgt uiteindelijk toch altijd wat hij wil. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Ronald Water reus gaat aan het eind van dit seizoen weg bij PSV. De doel man heeft besloten zijn contract in te leveren. Waterreus (33) zegt de prikkel te missen om bij PSV het beste uit zichzelf naar boven te halen. Een nieuwe club heeft hij niet. Mogelijk zet hij zijn loopbaan voort in de Vere nigde Staten. Waterreus staat sinds tien jaar onder de lat bij PSV, waarmee hij onder meer vier landstitels won en één keer de Amstel Cup veroverde. Het besluit om te stoppen nam hij al in septem ber, maar wilde daarmee niet eerder naar buiten treden „Het is mooi geweest", zegt Water reus over zijn opmerkelijke stap. „Er zit gewoon niet méér in, niet voor mijzelf en niet voor PSV. Ik ben me gaan realiseren dat ik niet langer het beste uit mezelf haal. Dan moet je ook eerlijk kunnen zijn tegenover je zelf. Ik zou het niet kunnen ver dragen als mij het gevoel zou be kruipen, dat ik hier nog twee jaar mijn geld opstrijk zonder door Henk van Duyl AMSTERDAM - Zlatan Ibrahi- movic en Steven Pienaar zijn lit genoeg om morgen met Ajax te gen Roda JC te spelen. Of Ro nald Koeman daadwerkelijk een beroep doet op het tweetal, dat langdurig geblesseerd is ge weest, beslist hij pas vandaag. Zowel Ibrahimovic als Pienaar trainde gisteren in de Arena vol uit met de groep mee. De Zweed kwam afgelopen maandag met jong Ajax in actie, Pienaar draafde donderdag met de Am sterdamse reserves op Beiden kwamen die test tot ieders tevre denheid door. De Zuid-Afri kaan speelde zijn laatste wed strijd op 22 oktober van het vo rig jaar tegen Celta de Vigo en beschadigde daarna een zenuw bij een blessurebehandeling met daar het maximale voor terug U kunnen geven." Waterreus vindt dat PSV toe aan een ingrijpende vernieu wing van het elftal en hoop', i de toekomst terug te keren b: de club. Maar dan als voorci ter. Robben In de topper van morgen teK Feyenoord zal PSV Arjen Ro:- ben moeten missen. De aang ier is minstens vier weken wis- schakeld. Hij onderging gister middag een mri-scan in het S: Annaziekenhuis in Geldrop na dat hij donderdagavond was in gevallen in de Uefacup-MC- strijd tegen Auxerre. Uit net cc- i derzoek bleek dat er een kle j scheurtje in de hamstring va Robbens rechterbeen zit. Es operatie is niet nodig. Door de blessure van Robbene: de schorsing van Mateja Hei man komt PSV morgen met es geïmproviseerde voorhoed voor de dag. Jan Vennegoorof 1 Hesselink speelt diep in desp:ts met John de Jong in zijn Ki Waarschijnlijk speelt Theo L- I cius vanaf links en zal Ji-sunt Park op rechts worden gepos- teerd. GPD ijs Ibrahimovic kwam op 1' cember voor het laatst in acte tegen NAC. Hij werd in januan aan een slepende liesblessurege* opereerd.Hatem Trabelsi, Joh- j O'Brien en Thomas Vermae» zijn er morgen in elk geval n» bij, Victor Sikora kreeggista® op de training een tik tegen dijbeen en is een twijfelgeval ri Litmanen heeft de groepstrs- ning hervat, maar het duel me de Limburgers komt voor hen te vroeg Wesley Sneijder is te rug van een schorsing van «c wedstrijd, maar het is bepa*- geen abc-tje dat de middens der terugkeert in het elftal De trainer moet morgen ook keuze maken tussen de keepen Maarten Stekelenburg en de r.e- stelde Bogdan Lobont. Koe®» zei gisteren dat degene die m?- gen keept, de rest van W zoen eerste doelman is. GPV ENSCHEDE - Nadat dc voetballers van FC Twente en NEC één minuut stil waren om de slachtoffers van de aanslagen in Madrid te herdenken, walste NEC over de thuisploeg heen. De Nijmegenaren haal den uit met 5-2. Na rust scoorde het elftal van Johan Neeskens vier keer. Daarmee lijkt de ploeg af van het tweedehelftsyndroom. Tot nu toe kwam NEC in de lopende competitie namelijk nauwelijks tot sco ren. FT} Twente staat na gisteren nog steeds zesde, NEC is terug te vinden op plek twaalf van de eredivi sie. foto Vincent Jannink/ANP Nee, ik behoor dus niet tot de nog steeds groeiende groep mensen die schande spreekt van de huidige voetbalsalarissen. Tot degenen die me nen dat de bankrekeningen van profs steeds belachelijker vormen aannne- men. Oké, het zijn gigantische, voor de gewo ne mens duizelingwekkende sommen geld die er tegenwoordig in Nederlands populairste sport omgaan. Maar, zo denk ik dan altijd maar, het is maar wat de gek er voor geeft. Dat Ruud van Nistelrooij cum suis geen nee zeggen te gen een maandwedde waar u en ik tien jaar voor moeten sappelen, valt hen dan ook niet kwalijk tt nemen. Ik zou het waarschijnlijk ook niet doen. Het is dan ook niet om die reden dat ik het in hoge mate betreur dat Arjen Rob ben voor Chelsea heeft gekozen. Ster ker, ik geloof de Groninger oprecht als hij beweert dat hij niet voor het geld, maar voor de sportieve ambities naar Londen vertrekt. Ik bedoel, bij elke an dere club van vergelijkbaar niveau had hij eveneens een riant (misschien een klein tikkeltje minder) salaris tegemoet kunnen zien. Daarvoor hoeft hij niet per se naar Stamford Bridge. Maar Chelsea? Dat is vragen om proble men. Het tarten van het noodlot. Ja, zo durf ik te beweren, het is het uitlokken van een levensgrote kans op vergetel heid. Van een roemloos einde van een carrière. Vraag het aan (in mijn ogen) superspits Jerrel Hasselbaink, die al een tijdje het kind van de rekening is en momenteel alleen kan bidden dat er een mooie club voor hem komt. Of aan Mario Melchiot, die vurig hoopt dat Va lencia toehapt, zodat de ex-Ajacied er toch nog alleraardigst van af komt. Kopen, kopen, kopen, lijkt het credo in Londen. Dat is de laatste jaren altijd zo geweest en ik geloof niet dat het er veel beter op is geworden sinds de club van Roman Abramovitsj is. De Russische miljardair kocht Chelsea omdat, zoals hij het zelf verwoordt, hij het anonieme leven beu was. Ach ja, topvoetbal is (vooral in Engeland) weinig anoniem. Maar of Abramovitsj met zijn speeltje wijs beleid voert, is de vraag. Ik betwij fel het. Sterker, het heeft er alle schijn van dat Robben vooral is gekocht om een lange neus naar Manchester United te kunnen trekken. Zoals er wel vaker slechts spelers zijn én zullen worden ge kocht om anderen af te troeven. En wie zijn het slachtoffer? De voetballers. Eigen schuld, dikke bult, zo zal menig een denken. Ze wilden het toch zelf? Die mening deel ik doorgaans. Maar in het geval Robben zie ik dat een tikkel tje genuanceerder. Hebben we in Neder land eindelijk weer eens een vrij com plete vleugelspeler (die een individuele actie heel vaak bekroont met een goede voorzet, dus géén Mare Overmars, zal ik maar zeggen) en dan neemt hij dc wijk naar uitgerekend Chelsea. Ik zie hem daar al verpieteren. Af en toe een wedstrijdje spelen, maar nog veel vaker op de bank of zelfs de tribu ne zitten. Verplicht verschijnen op jet- setbijeenkomsten van de zichzelf als mondain typerende, maar in werkelijk heid toch vooral arrogante club. I)a's iets voor Ruud Gullit, ja. Maar toch niet voor een nuchtere Groninger? Ik kan het mis hebben, hoor. En dat hoop ik ook van harte. Maar ik vrees het ergste voor Arjen Robben. Baukc Boersma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 64