5 Rel na fout OM Suriname Parlement Zuid-Korea stuurt bevlogen president naar huis Libië kocht in Japan technologie voor atoomprogramma San Francisco moet trouwlustige homo's voorlopig wegsturen Doden door instorten mijn Tsjechië President vergeleken met Hitier Muur China uit ruimte niet te zien Granaat bij woning Rugova 50 Miljoen voor veiliger internet Vrijgelatene Guantanamo praat over mishandeling Sfor bedenkt verjaarscadeau voor Mladic Voetbalrel Syrië Politici Paramaribo vrezen blunders zaak decembermoorden President Poetin paait de Russische kiezers zaterdag 13 maart 2004 PRAAG - Bij een mijnongeluk in het oosten van Tsjechië zijn donderdag zeven mijnwerkers omgekomen. Dat meld den de Tsjechische media gisteren. Vier kompels liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk had plaats in een kolenmijn bij Ostrava, 400 kilometer van de hoofdstad Praag. Volgens de interneteditie van de krant Mlada Fronta Dnes werden de mijnwerkers verrast door een beving op 680 meter diepte, waardoor de mijn deels instortte. ANP/RTR TAIPEI - De oppositie in Taiwan heeft gisteren in kran ten paginagrote advertenties laten plaatsen waarin zij president Chen Sui-bian vergelijkt met Adolf Hitler De Taiwanezen, die op 20 maart een nieuwe president kie zen, wordt aangespoord een einde te maken aan het 'dicta torschap' van Chen. De partij van Chen en de joodse gemeenschap hebben de advertenties scherp veroordeeld. De oppositie heeft ver ontschuldigingen aangeboden aan de joodse gemeen schap, maar denkt er niet over dit ook aan de president te doen. ANP/AFP PEKING - Tientallen jaren leerden Chinese kinderen op school dat de Chinese Muur vanuit de ruimte met het blo te oog te zien is. Dat wordt rechtgezet nu China's eerste ruimtevaarder, Yang Liwei, die mythe heeft ontkracht toen hij vorig jaar na een vlucht van 21,5 uur terugkeerde op aarde. De voor leermiddelen verantwoordelijke ambtenaar van het Chinese ministerie van Onderwijs vertelde de krant Beijing Times dat de schoolboekenuitgever is gemaand de onwaarheid in de volgende druk niet te herhalen. AP PRISTINA - In de tuin van de woning van de Kosovaarse president Ibrahim Rugova is gisteren een granaat ont ploft. Rugova en zijn gezin bleven ongedeerd De VN-politie vermoedt dat de granaat rond 05.45 uur vanuit een rijdende auto naar het huis van Rugova werd gegooid. Muren en ramen van het pand, dat in een woonwijk van Pristina ligt, raakten beschadigd. De politie verrichtte geen arrestaties. De VN-missie veroordeelde de aanslag. AP BRUSSEL - De Europese Commissie trekt de komende vier jaar vijftig miljoen euro uit om internet kindvriende lijker te maken. Het geld wordt gebruikt om filters te ont wikkelen en voor educatie. Volgens eurocommissaris Erk- ki Liikanen, verantwoordelijk voor het internetverkeer, moeten ook kinderen vrij kunnen surfen, maar moeten ze worden beschermd tegen volwassenen met verkeerde be doelingen. AP van onze redactie buitenland WENEN - Een Japans bedrijf heeft Libië onderdelen geleverd voor installaties die gebruikt kunnen worden voor het ontwik kelen van kernwapens. Dat heb ben diplomaten bij het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap (Iaea) in Wenen gisteren gezegd. De diplomaten, die anoniem wil len blijven, zeiden dat een Ja pans bedrijf Libië in 1984 een in stallatie voor de conversie van uranium heeft verkocht. Derge lijke apparatuur kan worden ge bruikt voor de verrijking van uranium. Laagverrijkt uranium is bruikbaar voor de opwekking van kernenergie, maar uranium dat tot 90 procent is verrijkt kan worden gebruikt in een atoombom. Een woordvoerder van de Japan se regering zei dat de bevindin gen van het Iaea al worden on derzocht. Op grond van eerdere afspraken met het Iaea kon hij echter niets zeggen over het ver loop van het onderzoek. In te genstelling tot andere aan het licht gekomen leveringen van nucleaire technologie aan Libië, Irai\ en Noord-Korea, lijkt het deze keer om een rechtstreekse verkoop door een Japans bedrijf te gaan, zonder tussenkomst van de zogeheten nutleaire zwarte markt. De diplomaten uitten hun bezorgdheid over het feit dat de technologie juist van uit Japan is geëxporteerd. De ex portcontroles daar golden tot nog toe als uiterst effectief, wat erop kan duiden dat de Japanse overheid wist van de uitvoer van de technologie. Libië maakte in december vorig jaar bekend een kernwapenpro gramma te hebben en ervan af te willen. Sindsdien heeft het buitenlandse experts toegelaten om de installaties te inventarise ren en te ontmantelen. Uit onderzoeken naar het Libi sche kemwapenprogramma is veel informatie losgekomen over de nucleaire zwarte markt van de Pakistaanse kerngeleer de Khan. AP van onze redactie buitenland LONDEN - Een van de vijf vrij gelaten Britse gevangenen van Guantanamo Bay heeft gisteren in een interview met de krant Daily Mirror over zijn ervarin gen gesproken. Hij zegt daarin dat fysieke en psychologische mishandeling veelvuldig voor komt in deze gevangenis. Jamal al Harith (37) heeft twee jaar ge vangen gezeten en werd deze week vrijgelaten. „De bedoeling van Guantanamo is om je psychologisch te bre ken, zodat je bekentenissen af legt over iets wat je niet gedaan hebt", zei Al Harith. Geboeid aan handen en voeten, en zicht baar voor medegevangenen en bewakers moest hij zich wassen en zijn behoefte doen. „Blauwe plekken verdwijnen na een week, al het andere blijft bij je." Hij vertelde dat bewakers moed willig prostituees binnenlieten bij de meest gelovige mannen, die vaak nog nooit een onge sluierde vrouw gezien hadden. „Bij ons wisten ze dat dat geen zin had. Wij weten hoe de wes terse vrouw is." Volgens Jamal was er in Guanta namo geen sprake van mensen rechten. „Ze hebben zelfs ooit te gen ons gezegd: 'Jullie hebben geen rechten!' Na een tijdje vroe gen we er niet meer om." Jamal zegt bij toeval in Afganis- tan verzeild te zijn geraakt, waar hij op verdenking van spio nage werd gearresteerd. Hij dacht dat hij naar Turkije reed vanuit Pakistan, waar hij in no vember 2001, twee maanden na de aanslagen in de VS, de mos limcultuur bestudeerde. Na zijn uitlevering aan de Amerikanen kwam hij in februari 2002 te recht in Guantanamo Bay. De vader van twee dochters en een zoon vloog afgelopen dins dag met vier andere Bntse ge vangenen terug naar Groot-Brit- tannië. Daar werd hij onmiddel lijk vrijgelaten. ANP JUBILEUM L PRIJZENFESTIVAL BIJ VERVAT ROTTERDAM Vervat Rotterdam, Stodionweq 31/33. 1 Tel.: 010 - 497 08 22 Vestigingen A'don te Ede zondog 14 nagrt gesloten! foorAns Bouwmans HSHINGTON - Er is een - twrlopig - eind gekomen aan huwelijken van homo's in ^Francisco. Het Califomi- hooggerechtshof heeft de ®?emeester van de stad verbo- nog langer huwelijken te la ta >luiten tussen mensen van phjke sekse totdat het hof zich de zaak heeft kunnen uit breken. icc- afgelopen vier weken zijn Phes stadhuis van San Francis- &3700 homohuwelijken geslo- bisteren moesten trouwlus- f Paren op gezag van het hof Wen weggestuurd. De rech- heten weten dat ze over en- «•f maanden de argumenten r' voor- en tegenstanders zul- - aanhoren. De procureur-ge- *raalvan de staat en enkele nservatieve groeperingen be ëdigen San Francisco van ëurlijke ongehoorzaamheid. immers een wettelijk op homohuwelijken in ornië, maar burgemeester **»m acht die regel ongrond- TOlg. ^homobeweging in de VS gisteren nog een tweede incasseren. Parlemen ten Massachusetts hebben - conopige goedkeuring ge- '".aan grondwettelijk Ij °P het homohuwelijk in «aat. De grondwetswijzi- 2i een gerechtelijke ac- :e van het homohuwelijk «Sachusetts ongedaan ma- Maar omdat goedkeuring I amendement nog zeker jaar zal duren, kun- e wrste homohuwelijken in die staat desondanks op 17 mei gesloten worden. Niet al leen moet dit en het volgende staatscongres zich nog een keer over de kwestie uitspreken, ook de bevolking komt nog aan bod via een referendum. Het voorbeeld van de ongehoor zame burgemeester van San Francisco vond navolging in li berale enclaves in staten als Oregon. New Mexico. New Jer sey en New York.GPD PALE - Sfor, de internationale troepenmacht in Bosnië, heeft een verjaardagscadeau bedacht voor Ratko Mladic, die gisteren zijn 62e verjaardag vierde. In en rond Pale, het bolwerk van de Bosnisch-Servische lei ding tijdens de oorlog van 1992 tot 1995, zijn posters opgehan gen van als cadeau versierde handboeien. Daarbij staat de waarschuwing: „Mladic, wij zijn je niet vergeten - dit is het enige cadeau voor jou - gauw." Mladic was tijdens de oorlog le gerleider van de Bosnische Ser viërs. Samen met politiek leider Karadzic is hij aangeklaagd door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Het tweetal, dat nog steeds voortvluchtig is, wordt beschuldigd van onder meer genocide na de val van Sre brenica en oorlogsmisdaden tij dens de belegering van Saraje vo. ANP/DPA Dochter van \lirna Godett gearresteerd WILLEMSTAD - De doch- w van de Antilliaanse mi nister-president Mirna Go dett is gearresteerd voor be trokkenheid bij een fraude- agk Ook Hedwig Kom- proe, de broer van de Antil liaanse minister van Justi- lie Ben Komproe. zit vast. i gij zou de posterijen voor I miljoen Antilliaanse gul- Ita (ruim 450.000 euro) bebben opgelicht. Hedwig Komproe is direc- v,r geweest van Post N.V., de Antilliaanse posterijen. Voor het verzekeren van ajn werknemers had hij hé: assurantiekantoor Pin nacle Insurance van zijn wouw ingeschakeld. Vol- i gens het Openbaar Ministe- s ne in Willemstad zijn de gelden die door de Post <r hjn overgemaakt aan Pin- nacle verdwenen. De frau- debegon in 1999. Ook mevrouw Komproe is r gearresteerd. Bij elkaar zijn zes mensen opgepakt. Zij worden verdacht van verduistenng, valsheid in geschrifte, heling en wit- jassen. Over de precieze ml van de dochter van pre- r mier Godett wilde het I Openbaar Ministerie in Wil- ianstad niets kwijt, s Anthony Godett, de broer c van de premier en leider m de regeringspartij FOL. sprak van 'klassejusti- e ne' en 'onrecht'. „Zij heb- i ben geen tijd voor grens- overschnjdende criminali- iét, maar wel voor het op is pakken van onschuldige lo- salemensen." Volgens Go- s tót, eind vorig jaar voor corruptie veroordeeld, is zijn nicht 'ontvoerd, omdat ze de dochter van de minis- i- w-president is', ij De gearresteerde vrouw is i- bezig aan de laatste maan- s den van haar rechtenstudie s in Willemstad. ANP lAIASCUS - Bij rellen in een ijrisch voetbalstadion zijn gis- ttea zeker vier doden en meer b honderd gewonden geval- i Dat hebben ooggetuigen ge- j wpporters van de clubs Al Ji- i k en Al Fatwa raakten kort nor net begin van een competi- evedstrijd in de stad Qameshli K elkaar slaags, bevestigde i s'.staatspersbureau Sana. Neshli ligt 775 kilometer ten i «rdoosten van Damascus. AP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De vrijlating van verdachten in een drugs zaak door vormfouten van het Surinaams Openbaar Ministerie leidt tot ernstige bezorgdheid over het proces rond de Decem bermoorden van 1982. Als er in deze zaak procedurele fouten ge maakt worden, zal dat de groot ste blunder zijn die op het conto van de regering geschreven zal worden, zei vice-voorzitter van het parlement R. Wijdenbosch. Wij denbosch herinnert eraan dat de regering heeft toegezegd dat het onderzoek naar de De cembermoorden van 1982 'op richtige wijze' zal plaatsvinden. „De regering heeft zich daaraan gecommitteerd." Hoofdverdachte in de December moorden is ex-legerleider Dési Bouterse, die bij de laatste stem busgang tot parlementariër werd gekozen. Ruim 21 jaar gele den werden vijftien vooraan staande Surinamers en tegen standers van het toenmalige be wind van Bouterse vermoord. De rechter-commissaris liet eer der deze week vijf verdachten in de zogenoemde Marataka-drugs- zaak in vrijheid stellen. Admini stratieve nalatigheid van het OM in de procedure tot verlen ging van hun aanhouding noop te tot die beslissing. Beroering De gang van zaken bracht in Su riname grote beroering teweeg. Waarnemend procureur-gene raal S. Punwasi heeft harde sancties in het vooruitzicht ge steld. De ministerraad heeft de zaak diepgaand besproken. Vi ce-president J. Ajodhia spreekt van een onaanvaardbare situa tie. Parlementariërs van de coali tie kijken met argusogen uit naar het resultaat van het onder zoek naar de vrijlating van ver dachten. Fractieleider O. Rod- gers van de Nieuw Front-coali tie spreekt van een aanfluiting' van het rechtssysteem. In Marataka in West-Suriname werd in november 340 kilogram cocaïne onderschept. Politie, le ger en de Amerikaanse drugsbe strijdingsdienst DEA waren bij de operatie betrokken. Er wer den twee vliegtuigen in beslag genomen. Tijdens het onderzoek hield de politie elf mensen aan. Van hen werden er in januari vier in vrijheid gesteld. Na de vrijlating van vijf anderen eer der deze week zitten nog twee verdachten vast. De hoofdver dachte is voortvluchtig. Tegen hem loopt een internationaal op sporingsbevel. ANP YAR-SALE - Een Nenets-vrouw brengt haar stem uit bij een mobiel stembureau bij het dorp Yar-Sale op het schiereiland Yamal boven de poolcirkel. In de buitengebie den zijn de inwoners al begonnen aan de presidentsverkiezingen, die voor de rest van de Russen morgen worden gehouden. President Poetin heeft gisteren, twee dagen voor de verkiezingen, een verhoging van de pensioenen aangekondigd. Hij deed dat tijdens een uitzending van de staatstelevisie. De winst van de zittende president staat al vast, maar een te lage opkomst kan zijn herverkiezing in de weg staan. Ten minste 50 procent van de kiesgerechtigden moet zijn stem uitbrengen, wil len de verkiezingen geldig zijn. Poetin heeft zijn minister van Volksgezondheid en Sociale Ontwikkeling opdracht ge geven de pensioenen van de tientallen miljoenen ouderen flink te verhogen. Nu krij gen zij gemiddeld ongeveer 50 euro per maand en leven de meesten in armoede. foto Gleb Garanich/RTR pagina 27: positie Poetin is onaantastbaar van onze redactie buitenland SEOUL - In de 55-jarige ge schiedenis van Zuid-Korea zijn er presidenten vermoord, in de gevangenis gezet en verdreven na protesten en opstanden. Roh Moo-hyun is de eerste die een af zettingsprocedure aan de broek krijgt. Het parlement stemde de 57-jarige Roh gisteren weg. Het Constitutionele Hof heeft er het laatste woord over. President Roh heeft een lange weg afgelegd van een vervallen boerendorp in het zuidoosten van het land naar het Blauwe Huis, het presidentiële paleis in Seoul Eind 2002 won hij de ver kiezingen en volgde hij Kim Dae-Jung op, met slechts één termijn als parlementariër en een beperkte ervaring als minis ter voor Maritieme Zaken. Als autodidactische advocaat uit een familie van fruittelers en (Advertentie) kippenboeren zwoer Roh op zijn tocht naar het presidentschap de armen en de activisten niet te zullen vergeten. Hij verdedigde veel studenten en arbeiders die werden vervolgd door de militai re regimes van Zuid-Korea. Ten tijde van de presidentsver kiezingen in 2002 schilderden te genstanders Roh af als een ge vaarlijke radicaal die mets wist van buitenlandbeleid. Ook we zen zij op zijn vroegere betrok kenheid bij de oproep tot terug trekking van Amerikaanse troe pen uit Zuid-Korea. Roh had echter voor zijn uitverkiezing la ten weten dat hij onder leiding van Kim 'realistischer' was ge worden over het verbond van de Verenigde Staten met Zuid-Ko rea. Toen Roh in 1966 van de middel bare school kwam, was er geen geld voor de universiteit. Hij ging slecht betaald werk doen en zelfstandig rechten studeren. In 1975 slaagde hij voor het exa men. Sinds 1987 is Roh politiek ac tief, Hij won in 1988 een zetel in het parlement van Pusan, de op een na grootste stad van Zuid-Korea. Vredesstichter Roh portretteerde zich als vre desstichter, wilde het verzoenen de beleid ten opzichte van Noord-Korea voortzetten en was tegen nieuwe sancties tegen de communistische noorder buur. Tijdens zijn president schap werd de oppositie steeds bozer over Rohs hervormings plannen. Ook riepen zijn gewe zen vrienden bij de vakbewe ging steeds vaker op tot stakin gen ANP Een auto brandt uit voor het Zuid-Koreaansc parlementsgebouw. De eigenaar was zo kwaad over de gebeurtenissen binnen dat hij het voertuig tegen het gebouw ramde en in brand stak. foto Lee Jong-Ho/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5